Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 2.93 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ОД ВМРО преку ВМРО- ПРАВДА до ВМРО ДПМНЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(17-06-2010, 12:20 AM)Itar Pejo Wrote: ПРВ ДЕЛ

По прашањето на вистината и лагата во неговите изјави во последните два настапи ќе се ограничам на периодот од кога тој пристапува во МААК до именувањето за потпретседател на претседателот Глигоров, период во кој тој го имал својот успон не заради својте лични способности, туку нагоре го буткале други, го користеле како средство за остварување на приватни или “службени“ цели.

Ќе следи продолжение ...


Додека да Пејо да го даде продолжението, Мане Јаковлевски го "смени" ставот: ОСНОВАЧИ БИЛЕ СИТЕ. Ама со корекција: "Да не беше Драган Богдановски немаше да се случат средбите во Берлин и Минхен, исто така, да не беа средбите во Берлин и Минхен, немаше да има ВМРО-ДПМНЕ во Македонија".

Преговорите помеѓу представниците на ВМРО и представниците на ДПМНЕ во Македонија се водат после 24. април.1990 година, кога Дане Поповски пристига од Чикаго.......се друго се приказни и менување на историјата.
Quote:Среда, 23 Јуни 2010

Почеток и судбина на самостојна Македонија!!!

[Image: mane.jpg]

Како започна приказната за ВМРО ДПМНЕ?

Кога се знае вистината и кога се почитуваат вистинските личности и вредности, сè си има свој вистински тек.

Во последно време излезе од контрола докажувањето, кој е „највистинскиот“ основач на ВМРО-ДПМНЕ.

Да се потсетиме на неколку клучни моменти, без желба за докажување и без особен интерес за претставување и себепромовирање. Да оставиме историјата да зборува за сите нас.

Да се потсетиме на некои моменти од таа историја:

Во 1963 год. се формира македонската организација ОКМ (Ослободителен комитет на Македонија). Во 1972 год. ОКМ, се трансформира во ДООМ (Движење за ослободување и обединување на Македонија).

[Image: dragan-bogdanovski.jpg] [Image: doom-logo-350.jpg]
Драган Богдановски беше претседател на ДООМ до 1977 год.

Во акцијата за расчистување со „опасните емигрантски кругови“, 1977 год. донесена е одлука за киднапирање на Драган Богдановски во Париз, по што е донесен во тогашна Југославија (СФРЈ) и осуден е на 13 години затвор, од кои издржува цели 11 години во македонскиот затвор Идризово.


КОЈ Е, ИЛИ ПОТОЧНО, КОИ СЕ ОСНОВАЧИТЕ НА ВМРО - ДПМНЕ ?

Сигурно е едно, да не беше Драган Богдановски и да немаше ДООМ (Движење за ослободување и обединување на Македонија) немаше да има ниту ВМРО-ДПМНЕ.

На основачкото сообрание на 17.06 1990 година му претходеа средби на Драган Богдановски како иницијатор за формирање Партија, во Берлин и Минхен.

[Image: Berlin-pred-formiranjeto-na-vmro-dpmne-13.06.1990-2.jpg]
Средба во Берлин пред формирањето на ВМРО-ДПМНЕ (13.06.1990)

Да не беше Драган Богдановски немаше да се случат средбите во Берлин и Минхен, исто така, да не беа средбите во Берлин и Минхен, немаше да има ВМРО-ДПМНЕ во Македонија.

[Image: 17.06.1990-osnivacko-sobranie-na-vmro-dpmne.jpg]
Основачко собрание на ВМРО-ДПМНЕ (17.06.1990, Дом на млади)

Драган Богдановски не дојде на основачкото Собрание на 17 јуни 1990 г. затоа што немаше патна исправа.

Богдановски никогаш не изразил желба да биде Претседател на ВМРО-ДПМНЕ - ако искажеше таква намера сигурно дека ќе беше, затоа што негова беше идејата за формирање Партија. Ниту пак изрази желба да биде Премиер на Владата на Република Македонија. За функцијата Претседател на Република Македонија? ДА, Богдановски се надеваше дека ќе биде предложен и избран за Претседател на Македонија.

Да беше жив КОСТАДИН ДИНЕВСКИ- ДИНКАТА, (македонски десидент, кој лежеше во затвор 4 години за „непријателско“ организирање) близок пријател и истомисленик на Богдановски, лично тврдам дека Тој ќе беше првиот Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

[Image: osnovacko-sobranie-vmro-dpmne-1991.jpg]

КОЈ ИМА ПРАВО ДА СЕ ЧУСТВУВА ДЕКА Е ЕДЕН ОД ОСНОВАЧИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ?
* ПОКОЕН ДРАГАН БОГДАНОВСКИ - ИНИЦИЈАТОРОТ И ИДЕОЛОГОТ НА ВМРО-ДПМНЕ;

* УЧЕСНИЦИТЕ НА СРЕДБИТЕ ВО БЕРЛИН И МИНХЕН;

* СИТЕ КОИ БЕА ВО САЛАТА 25 МАЈ - ДОМ НА МЛАДИ НА 17.06.1990 година;

* СИТЕ ИНИЦИЈАТИВНИ ОДБОРИ ЗА ФОРМИРАЊЕ ВМРО-ДПМНЕ ВО : МАКЕДОНИЈА, ЕВРОПА, АМЕРИКА, АВСТРАЛИЈА И КАНАДА;

* СИТЕ КОИ УЧЕСТВУВАЛЕ НА ОСНОВАЧКИТЕ СОБРАНИЈА ВО МАКЕДОНИЈА ОД 1990 ДО 1994 Г.;

* ОСНОВАЧИТЕ НА ЗАДГРАНИЧНИТЕ КОМИТЕТИ НА ВМРО-ДПМНЕ;

* СИТЕ КОИ УЧЕСТВУВАА НА МИТИНЗИТЕ ЗА САМОСТОЈНА МАКЕДОНИЈА, ВО МАКЕДОНИЈА И ВО ДИЈАСПОРАТА;

* СИТЕ КОИ СО ЗБОР И ДЕЛО ЈАВНО И НЕДВОСМИСЛЕНО ДЕВЕДЕСЕТИТЕ ГОДИНИ ЗАСТАНАА НА СТРАНАТА НА МАКЕДОНСКАТА КАУЗА.

СИТЕ ПОГОРЕ НАБРОЈАНИ ИМААТ ПРАВО ДА СЕ НАРЕКУВААТ ОСНОВАЧИ И ВЕТЕРАНИ.

Може да полемизираме кој колку има придонес за Македонија и за Партијата, кој и зошто ја напуштил, што го натерало да ја напушти, или зошто некој останал верен на донесените ПРОГРАМА и СТАТУТ, но никој, апсолутно никој, поединечно не би смеел да каже, Јас сам ја основав.

Зошто? Одговорот е едноставен - еден човек сам не може да формира Партија и да придонесе за својата држава без колективен амгажман.

Сите, независно од какви причини ја напуштија, да не ја заборават идејата заради која биле едно време основчи или членови, да не ја забораваат единствената идеја која сите ние ја носевме и ја носиме во срцата, а има едно име: МАКЕДОНИЈА!

ВМРО-ДПМНЕ, е идеологија, формирана во исклучителен историски момент, се претвори во народно движење, се претвори во стеблото на МАКЕДОНСКИОТ непокор, сплотена и цврста, со братска искрена љубов и подадена рака со добра мисла, опстојува како гарант на МАКЕДОНСКАТА иднина, сега и засекогаш,

АМИН!

Мане Јаковлески
ИЗВОР

Овааа паѓа во очи:

"Да беше жив КОСТАДИН ДИНЕВСКИ- ДИНКАТА, (македонски десидент, кој лежеше во затвор 4 години за „непријателско“ организирање) близок пријател и истомисленик на Богдановски, лично тврдам дека Тој ќе беше првиот Претседател на ВМРО-ДПМНЕ"


заради силината и пораката: лично тврдам па реков ај да го издвојам......
12-07-2010, 01:11 PM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(16-06-2010, 01:46 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(16-06-2010, 01:27 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да слушнеме што ке каже Голубовски за овој проглас а се разбира и сите други кои знаат нешто.

(09-02-2010, 09:06 PM)vancevtodor Wrote: [Image: 2m2etxy.jpg]

[Image: 6fp0gk.jpg]
POTPISOT E FALSIFIKAT---izjava GOJKO JAKOVLEVSKI
14-07-2010, 09:39 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(14-07-2010, 09:39 PM)zvonkostankovski Wrote: [Image: 6fp0gk.jpg]


POTPISOT E FALSIFIKAT---izjava GOJKO JAKOVLEVSKIПисмото постои, дали потписот е оргинал или не тоа незнам. Писмото би требало да го има и Гојко а сигурно го имаат и други луѓе кои во тоа време биле со Драган Богдановски.
Гојко би требело да каже малку повеке за содржината а најмногу за најбитното кои се луѓе стоеле зад оваа иницијатива.
Ако не е Драган Богадовски кој е??? Кој му го фалсификувал потписот и зошто...

пс. Sоне, да не биде : "ам'н бате, не ме брани више"
(This post was last modified: 14-07-2010, 10:12 PM by ЈорданПетровски.)
14-07-2010, 10:11 PM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

- VMRO- ime ideal e na osnovacite 1893 i-GOCE DELCEV- nezavisna drzava na MAKEDONSKIOT NAROD(nacija)-nadvor od bugarija ,srbija grcija
- DPMNE ime proekt e na DRAGAN BOGDANOVSKI za otcepuvanje na socijalisticka republika makedopnija od YUGOSLAVIJA i proglasuvanje nezavisna drzava REPUBLIKA MAKEDONIJA
BUGARIJA-da priznae makedonska nacija
SRBIJA -avtokefalna makedonska crkva
GRCIJA-ime,nacija ,drzava,crkva
-VMRO pred DPMNE go imam dodadeno jas so ime ZVONKO STANKOVSKI- znae drugarti/ka Ljubco,Zmejko Dosta-prasaj gi zivi i zdravi se
-GRB -partiski na VMRO-DPMNE e moe idejno resenie pokrieno so odluka IK za da se usvoi na kongres vo PRILEP 1991-zastiteno vo avtorska agencija 1991(zaedno bevme so drugarkati DOSTA)-prasaj ja Jordane vo sofija ti e da demantira-jas poseduvam dokumenti i svedoci
- ZNAME koe te zadolziv(nacrtav) tebe JORDANE da go napravis za KONGRES PRILEP 1991 a koe TI go napravi na COJA(nikade ne si mozel da najdes crveno platno a i sonceto ti bese utnato) --koe jas denes go poseduvam i cekam da go podaram na DRZAVATA VO muzejot VMRO
JORDANE-crni za da ne se macis vo dokazuvanje cie e imeto partijata VMRO-DPMNE-jas ke ti odgovoram-NA MAKEDONSKIOT NAROD koj izleze na izbori i glasase za programata na DRAGAN BOGDANOVSKI i partijata VMRO DPMNE--OBEDINETA NEZAVISNA MAKEDONIJA NA MAKEDONSKIOT NAROD VO OBEDINETA EVROPA
jordane-CRNI UVID celosen za javnosta DOSIEATA(kodoski pisan,audio,foto i video) za BOGDANOVSKI, DINKA , ZVONKO ,dane, GOJKO,ljubco,zmejko,golubovski trantalovski ,vase naumov,dosta, MANE,a i tvoeto pa tamu ke se vidi koj so kogo se,, druzel'' --jordane CRNI prijatele dzabe nekoj se trudi da dade drug istoriski karakter na VMRO-DPMNE kako ILINDEN so vrhovizmot ASNOM yugoslovenstvo .
15-07-2010, 12:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-07-2010, 12:17 PM)zvonkostankovski Wrote: jordane-CRNI UVID celosen za javnosta DOSIEATA(kodoski pisan,audio,foto i video) za BOGDANOVSKI, DINKA , ZVONKO ,dane, GOJKO,ljubco,zmejko,golubovski trantalovski ,vase naumov,dosta, MANE,a i tvoeto pa tamu ke se vidi koj so kogo se,, druzel''Да почнеме од ДОСИЕАТА Sоне.

1. Кога е последната службена белешка во досиеата на Драган Богдановски и на Гојко Јаковлевски.
2. Зошто не објавиш делови од твоето досие , само основните работи кога е отворено и од кога е последата службена белешка.


пс.лош ти е советникот Sоне.!!!!! Кумановци викаат: "не иди по бумбара он само на едно место ке те одведе.."

ппс. сега Груевски е на власт. Него го донел Мане Јаковлевски за предесдател на ВМРО ДПМНЕ (така вели самиот Мане) , заначи имате влијание да го натерате Груевски да даде: "UVID celosen za javnosta DOSIEATA (kodoski pisan,audio,foto i video) za BOGDANOVSKI, DINKA , ZVONKO ,dane, GOJKO,ljubco,zmejko,golubovski trantalovski ,vase naumov,dosta, MANE,a i tvoeto pa tamu ke se vidi koj so kogo se,, druzel''
(This post was last modified: 15-07-2010, 01:38 PM by ЈорданПетровски.)
15-07-2010, 01:38 PM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

CRNI jordane kumanovci isto vikav koj si gu ima muvu na K.... vikav- иш- I lopov nikad za sebe ne vika deka e lopov.A ni kurva ne priznava nikad deka e k..... nego komsika A ni --- SPIUN --- nikad od familiju ne tura svoi u prtiu
- A ti CRNI jordane treba da objasnis na narod
kako se najde vo VMRO-DPMNE i dali imas pristapnica i clenska kniska
-VMRO-DPMNE 1990-MAKEDONIJA ime,idea,programa, ,finaansii LJUBCO, NIKOLA e proekt na DRAGAN BOGDANOVSKI
-LJUBCO I TI CRNI 1998(bevte na vlas) na tvoite deca i vnuci i makedonskiot narod da objasnite zosto ne go rehabilitiravte DRAGAN BOGDANOVSKI i ne gi otvorivte na "UVID celosen za javnosta DOSIEATA (kodoski pisan,audio,foto i video)naBOGDANOVSKI, DINKA , ZVONKO ,dane, GOJKO,ljubco,zmejko,golubovski trantalovski ,vase naumov,dosta, MANE,a i tvoeto pa tamu ke se vidi koj so kogo se,, druzel'',kolku bil bogat. I ne se zainteresiravte za DRAGAN koga i kako umrel a LJUBCO kako PREMIER 1998 da pobara dokumenti od istragata vo swedska i danska i mu organizira dostoinstveno od BOGA HRISTIJANSKI ZAKOP vo MAKEDONIJA na covekot koj cel zivot rabotese vo interes na makedonskata nacija i drzava -....................
-GRUEVSKI na vlas go donese makedonskiot narod i partiiata koja ja sozdade DRAGAN BOGDANOVSKI . A i GRUEVSKI IVANOV ako ne go rehabilitira javno ti kazuvam deka utre istorijata i novite generacii ke prasuvaat kako e mozno covek osuden 13 g poradi poradi pisan zbor vo vreme na KOMUNIZAN za NEZAVISNA MAKEDONSKA DRZAVA po idealite na GOCE I CENTO da i posle 20 g ne bide REHABILITIRAN od PARTIJATA i nejzinite celni luge. 2010 GOSPODOVO LETO........pozdrav moj prijatele...jordane CRNI......i te molam odgovori .............a ne sam da si postavuvas prasanja i sam da si odgovaras
15-07-2010, 10:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-07-2010, 10:49 PM)zvonkostankovski Wrote: CRNI jordane kumanovci isto vikav koj si gu ima muvu na K.... vikav- иш- I lopov nikad za sebe ne vika deka e lopov.A ni kurva ne priznava nikad deka e k..... nego komsika A ni --- SPIUN --- nikad od familiju ne tura svoi u prtiu
- A ti CRNI jordane treba da objasnis na narod
kako se najde vo VMRO-DPMNE i dali imas pristapnica i clenska kniska
-VMRO-DPMNE 1990-MAKEDONIJA ime,idea,programa, ,finaansii LJUBCO, NIKOLA e proekt na DRAGAN BOGDANOVSKI
-LJUBCO I TI CRNI 1998(bevte na vlas) na tvoite deca i vnuci i makedonskiot narod da objasnite zosto ne go rehabilitiravte DRAGAN BOGDANOVSKI i ne gi otvorivte na "UVID celosen za javnosta DOSIEATA (kodoski pisan,audio,foto i video)naBOGDANOVSKI, DINKA , ZVONKO ,dane, GOJKO,ljubco,zmejko,golubovski trantalovski ,vase naumov,dosta, MANE,a i tvoeto pa tamu ke se vidi koj so kogo se,, druzel'',kolku bil bogat. I ne se zainteresiravte za DRAGAN koga i kako umrel a LJUBCO kako PREMIER 1998 da pobara dokumenti od istragata vo swedska i danska i mu organizira dostoinstveno od BOGA HRISTIJANSKI ZAKOP vo MAKEDONIJA na covekot koj cel zivot rabotese vo interes na makedonskata nacija i drzava -....................
-GRUEVSKI na vlas go donese makedonskiot narod i partiiata koja ja sozdade DRAGAN BOGDANOVSKI . A i GRUEVSKI IVANOV ako ne go rehabilitira javno ti kazuvam deka utre istorijata i novite generacii ke prasuvaat kako e mozno covek osuden 13 g poradi poradi pisan zbor vo vreme na KOMUNIZAN za NEZAVISNA MAKEDONSKA DRZAVA po idealite na GOCE I CENTO da i posle 20 g ne bide REHABILITIRAN od PARTIJATA i nejzinite celni luge. 2010 GOSPODOVO LETO........pozdrav moj prijatele...jordane CRNI......i te molam odgovori .............a ne sam da si postavuvas prasanja i sam da si odgovaras


Sоне, те прашав за следново:

(15-07-2010, 01:38 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Да почнеме од ДОСИЕАТА Sоне.

1. Кога е последната службена белешка во досиеата на Драган Богдановски и на Гојко Јаковлевски.
2. Зошто не објавиш делови од твоето досие , само основните работи кога е отворено и од кога е последата службена белешка.

Одговори на оваа не го прескокнувај.
Без многу лажна патетика, многу убаво се знаеме.
Kе ти укажам уште еднаш дека не е убаво да го користиш покојниот Драган, за да со лаги си правиш лична себепромоција бидејки со тоа ке предизвикаш реакции кои нема да се пријатни и пожелни. Дали имаш овластување од Драган Богдановски или од Драгановите поблиски роднини од тебе, за ова што го работиш.??
15-07-2010, 11:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Овие погорниве прашања Sоне и за тебе и за твоите советници/налогодавачи се многу "тешки", затоа Sоне ај да ти поставам малку полесни прашања:

1. Дали беше на опелото на посмртните останки на Драган Богдановски во кумановската црква Свети Никола.?

2. Дали беше на погребот на гратските гробишта во Куманово истиот ден.?

3. Дали беше на шестoмесечниот и годишниот помен на гробот на Драган Богдановски, помени кои ги правеа родените брат и сестра со внуците на Драган Богановски.?
(This post was last modified: 18-07-2010, 09:16 PM by ЈорданПетровски.)
18-07-2010, 09:15 PM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 018-07-2010, 11:58 PM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(18-07-2010, 09:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Овие погорниве прашања Sоне и за тебе и за твоите советници/налогодавачи се многу "тешки", затоа Sоне ај да ти поставам малку полесни прашања:

1. Дали беше на опелото на посмртните останки на Драган Богдановски во кумановската црква Свети Никола.?

2. Дали беше на погребот на гратските гробишта во Куманово истиот ден.?

3. Дали беше на шестoмесечниот и годишниот помен на гробот на Драган Богдановски, помени кои ги правеа родените брат и сестра со внуците на Драган Богановски.?

CRNI jordane--- vaka me isprasuvase MITKO NIKOLOVSKI 1973 godina vo DRZAVNA BEZBEDNOST - ziv i zdrav e prasajgo
-- A ti CRNI jordane odgovori mi NA MOITE PRASANJA ????????????????
jordane CRNI
19-07-2010, 12:13 AM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(19-07-2010, 12:13 AM)zvonkostankovski Wrote:
(18-07-2010, 09:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Овие погорниве прашања Sоне и за тебе и за твоите советници/налогодавачи се многу "тешки", затоа Sоне ај да ти поставам малку полесни прашања:

1. Дали беше на опелото на посмртните останки на Драган Богдановски во кумановската црква Свети Никола.?

2. Дали беше на погребот на гратските гробишта во Куманово истиот ден.?

3. Дали беше на шестoмесечниот и годишниот помен на гробот на Драган Богдановски, помени кои ги правеа родените брат и сестра со внуците на Драган Богановски.?

CRNI jordane--- vaka me isprasuvase MITKO NIKOLOVSKI 1973 godina vo DRZAVNA BEZBEDNOST - ziv i zdrav e prasajgo
-- A ti CRNI jordane odgovori mi NA MOITE PRASANJA ????????????????
19-07-2010, 12:14 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-07-2010, 12:13 AM)zvonkostankovski Wrote:
(18-07-2010, 09:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Овие погорниве прашања Sоне и за тебе и за твоите советници/налогодавачи се многу "тешки", затоа Sоне ај да ти поставам малку полесни прашања:

1. Дали беше на опелото на посмртните останки на Драган Богдановски во кумановската црква Свети Никола.?

2. Дали беше на погребот на гратските гробишта во Куманово истиот ден.?

3. Дали беше на шестoмесечниот и годишниот помен на гробот на Драган Богдановски, помени кои ги правеа родените брат и сестра со внуците на Драган Богановски.?

CRNI jordane--- vaka me isprasuvase MITKO NIKOLOVSKI 1973 godina vo DRZAVNA BEZBEDNOST - ziv i zdrav e prasajgo
-- A ti CRNI jordane odgovori mi NA MOITE PRASANJA ????????????????
jordane CRNI


Кога те испрашувал Митко Николовски како што велиш уште далечната 1973 година ти би требело со сигурност да имаш досие , така да моето прашање:

Quote:2. Зошто не објавиш делови од твоето досие , само основните работи кога е отворено и од кога е последата службена белешка.

е во твоја полза.!! Ке обзаниш дека си работел за каузата многу одамна, уште од почетокот на седумдесетите.!!


Во твоите два поста имаш само твои констатации, небулози, лаги.... и едно прашање. Еве го прашањето:


(15-07-2010, 10:49 PM)zvonkostankovski Wrote: -LJUBCO I TI CRNI 1998(bevte na vlas) na tvoite deca i vnuci i makedonskiot narod da objasnite ....

Sоне кога некој свесно многу лаже тогаш има голем зорт. Јас не сум бил дел од власта на Љупчо и ти тоа добро го знаеш, зошто сега лажеш душа ти знае. Јас бре Sоне заминав од Македонија 2000 година, а ти беше кај мене пред моето заминување.....но сите кој ја продале душата на ѓаволот работат по налогот на ѓавола....УДБе...

Да те потсетам тој Митко Николовски неможел 1973 година да те испрашува за погребот на Драган Богдановски. Кумановци викаат "смањи манго" .

А и негледам ништо лошо во тоа што те прашав. Ти како чувар денеска на ликот и делото на Драган Богдановски таман работа да не си бил на опелото и погребот....
19-07-2010, 02:00 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(15-07-2010, 10:49 PM)zvonkostankovski Wrote: CRNI jordane kumanovci isto vikav koj si gu ima muvu na K.... vikav- иш- I lopov nikad za sebe ne vika deka e lopov.A ni kurva ne priznava nikad deka e k..... nego komsika A ni --- SPIUN --- nikad od familiju ne tura svoi u prtiu
- A ti CRNI jordane treba da objasnis na narod
kako se najde vo VMRO-DPMNE i dali imas pristapnica i clenska kniska
-VMRO-DPMNE 1990-MAKEDONIJA ime,idea,programa, ,finaansii LJUBCO, NIKOLA e proekt na DRAGAN BOGDANOVSKI
-LJUBCO I TI CRNI 1998(bevte na vlas) na tvoite deca i vnuci i makedonskiot narod da objasnite zosto ne go rehabilitiravte DRAGAN BOGDANOVSKI i ne gi otvorivte na "UVID celosen za javnosta DOSIEATA (kodoski pisan,audio,foto i video)naBOGDANOVSKI, DINKA , ZVONKO ,dane, GOJKO,ljubco,zmejko,golubovski trantalovski ,vase naumov,dosta, MANE,a i tvoeto pa tamu ke se vidi koj so kogo se,, druzel'',kolku bil bogat. I ne se zainteresiravte za DRAGAN koga i kako umrel a LJUBCO kako PREMIER 1998 da pobara dokumenti od istragata vo swedska i danska i mu organizira dostoinstveno od BOGA HRISTIJANSKI ZAKOP vo MAKEDONIJA na covekot koj cel zivot rabotese vo interes na makedonskata nacija i drzava -....................
-GRUEVSKI na vlas go donese makedonskiot narod i partiiata koja ja sozdade DRAGAN BOGDANOVSKI . A i GRUEVSKI IVANOV ako ne go rehabilitira javno ti kazuvam deka utre istorijata i novite generacii ke prasuvaat kako e mozno covek osuden 13 g poradi poradi pisan zbor vo vreme na KOMUNIZAN za NEZAVISNA MAKEDONSKA DRZAVA po idealite na GOCE I CENTO da i posle 20 g ne bide REHABILITIRAN od PARTIJATA i nejzinite celni luge. 2010 GOSPODOVO LETO........pozdrav moj prijatele...jordane CRNI......i te molam odgovori .............a ne sam da si postavuvas prasanja i sam da si odgovaras

Ви го следам муабетот со Јордана. Ни откривате куп работи кои ,ние, другите форумџии не сме ги знаеле. Едно прашање до тебе. Велиш дека Јордан ја делел власта со Љубчо. Која функција ја имал тогаш Јордан како дел од власта?
19-07-2010, 09:13 AM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

CRNI-jordane ima ,,gavol'' Amo ima i CRNI GAVOLI vo makedonskata istorija koi se krijat i pravat zlo na sopstvenata nacija i drzava .A naj golemi protivnici dusmani i gavoli bile luge koi go nosat prekarot KARA?
-E moj Jordane prijatele DRAGAN BOGDANOVSKI ke ostane ANGEL vo makedonskata istorija a negoviot DUH ke gi izmacuva site koi go KODOSEA,GONEA,PRODADOA,MACEA,ZATVORIJA I U ..........za bogatstvo tugi interesi i pari iako negovata GOLEMINA im oprosti vo interes na negovata cel NEZAVISNA MAKEDONIJA i podobra idnina za idnite generacii MAKEDONCI
- DOSIE, UDBA,BUGARIJA. VMRO-DPMNE, VLAS.-- LjUPCO ,ZMEJKO,DOSTA se ziv i zdravi ke kazat za tebe KOJSI a ako ne go napravat oni toa ke se vidi koga nivnite dosiea ke gi vidi javnosta
--DOSIE imaat KRIMINALCI i SPIUNI--fala BOGU jas nikogas ne sum bil ni ednoto ni drugoto. A za tebe neznam.....
-A za ZVONKO i DRAGAN BOGDANOVSKI bi te zamolil javno da se obratis preku FOKUS do MITKO NIKOLOVSKI i go zamolis da prasas sto toa on kako zadolzen agent na DB za mene na -UDBA planirase 70 godini -ziv i zdrav e mislam deka sega e ADVOKAT ( a ACO MESKOV-pocina)
- A na pogreb nebev PORADI INFARKT a--inaku i ne gi obozavan bidejki sakam kaj ZIVI DA ODAM--moj kara-jordane ,kara -gorge,kara -gaferis i cerno-more.................pozdrav Z.S
19-07-2010, 11:31 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

DAJ bre ZVONKO STANKOVSKI ne ne maci , se glea deka se znaes za JORDANA PETROVSKOGA od KUMANOVO CRNI ili kak kazuvas KARA , ama KARA ne e BUGARSKI zbor da si nacisto.

INACE bas e cudno deka ne si bil na pogreb na BRATA si SLOBODAN BOGDANOVSKI , a jas samo ke te potsetam deka tamu bile TOME DALAVERA i VANCO KOVACEVSKI toa go imam videno od sluzbeni fotografii iako e toa vreme na VLAST na VMRO-DPMNE i na LJUBCO ili e leto pred izbori vo 1998

ZASTO prasuvas JORDANA a ne LJUBCETA , ZMEJKA ,DOSTA i DALAVERCI toa ti si go znaes ama znaat i druzi pa kazuvat za KOLKU e kupeno toa prasanje da ne se prasuva , nekoi prasanja ne treba nikogas da se prasat NELI.

A inace vredi da PRASUVAS i TROPAS na forumot samo i samo JORDANA PETROVSKOGA koj ne e bil politickafigura u VMRO-DPMNE ni na lokalno nivo ama ako ti znaes deka on znae a LJUBCO ne ama ZONE , SLOBODAN BOGDANOVSKI go obvinuvase LJUBCETA GEORGIEVSKGA a ne JORDANA a so BAJ LJUBCE bea i ZMEJKO i DOSTA i DALAVERCI a i u BEOGRADU se ne se u BUGARIJA tebe to te maci zas i JORDAN ne e kra nji e ZVONKO udaral gospod ama ne udril ARNo no samo da te poopameti ama gabe KE TREBA da digne race ne biva i po vtorpat treba da udari kak znae i da pomogne najprvo na tebe a posle na site da ne go valkas imeto na pocinat SLOBODAN BOGDANOVSKI slava mu , a ti deka si bil soslusuvan i ne si RABOTNIK na INSTALACII LEJBOR to malce MC vidi kaj sum secen , SREKEN DEN
19-07-2010, 12:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-07-2010, 11:31 AM)zvonkostankovski Wrote: - DOSIE, UDBA,BUGARIJA. VMRO-DPMNE, VLAS.-- LjUPCO ,ZMEJKO,DOSTA se ziv i zdravi ke kazat za tebe KOJSI a ako ne go napravat oni toa ke se vidi koga nivnite dosiea ke gi vidi javnosta


Sоне, нетреба да чекате толку многу. Еве сум поднел кривични пријави против Фрчковски, Богоевски, Аврамовски, Чокревски.... нека те викнат тебе како сведок, да им кажеш за тоа што тие не успеале да го пронајдат .....(19-07-2010, 11:31 AM)zvonkostankovski Wrote: --DOSIE imaat KRIMINALCI i SPIUNI--fala BOGU jas nikogas ne sum bil ni ednoto ni drugoto. A za tebe neznam.....


Sоне, олади малку .... и Драган Богдановски има досие!!!!!!
(19-07-2010, 11:31 AM)zvonkostankovski Wrote: -A za ZVONKO i DRAGAN BOGDANOVSKI bi te zamolil javno da se obratis preku FOKUS do MITKO NIKOLOVSKI i go zamolis da prasas sto toa on kako zadolzen agent na DB za mene na -UDBA planirase 70 godini -ziv i zdrav e mislam deka sega e ADVOKAT ( a ACO MESKOV-pocina)


Абре Sоне, јас да се обраќам преку ФОКУС...при тебе жив и здрав и за пишување расположен , зошто бре Sоне. Сам велиш те викнале на разговор. Значи твоите големомакедонски активности им биле познати уште тогаш. По се што си сторил кога се основала партијата 1990 година: си го дал името ВМРО, си го дал Грбот, си го дал Плакатот си ја дал членската книшка ..... а да немаш досие малку е чудно.ShokShok


(19-07-2010, 11:31 AM)zvonkostankovski Wrote: - A na pogreb nebev PORADI INFARKT a--inaku i ne gi obozavan bidejki sakam kaj ZIVI DA ODAM--moj kara-jordane ,kara -gorge,kara -gaferis i cerno-more.................pozdrav Z.S


Абре Sоне па те немаше ни на помените..... Но тогаш ти беше со Љупчо и да не се замериш, го заборави Драгана. Сега Драган е курентна личност, може да се заработи некој патриотски или паричен поен, на Грујо му треба луѓе кои ке ја "докажат" неговата историја, па не ти пречи да одиш и на гроб, ни да присуствуваш на панахиди .


(15-07-2010, 10:49 PM)zvonkostankovski Wrote: A i GRUEVSKI IVANOV ako ne go rehabilitira javno ti kazuvam deka utre istorijata i novite generacii ke prasuvaat kako e mozno covek osuden 13 g poradi poradi pisan zbor vo vreme na KOMUNIZAN za NEZAVISNA MAKEDONSKA DRZAVA po idealite na GOCE I CENTO da i posle 20 g ne bide REHABILITIRAN od PARTIJATA i nejzinite celni luge.

Sоне Грујо е на власт веке ЧЕТИРИ години а од рехабилитација колку што читам и гледам нема ништо. А ти "борецот" за Драгана, МОЛЧИШ. Пак чекаш и Грујо да замине од власт како Љупчо па да плукаш тогаш по него.
(This post was last modified: 19-07-2010, 01:06 PM by ЈорданПетровски.)
19-07-2010, 01:04 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-07-2010, 11:31 AM)zvonkostankovski Wrote: CRNI-jordane ima ,,gavol'' Amo ima i CRNI GAVOLI vo makedonskata istorija koi se krijat i pravat zlo na sopstvenata nacija i drzava .A naj golemi protivnici dusmani i gavoli bile luge koi go nosat prekarot KARA?
-E moj Jordane prijatele DRAGAN BOGDANOVSKI ke ostane ANGEL vo makedonskata istorija a negoviot DUH ke gi izmacuva site koi go KODOSEA,GONEA,PRODADOA,MACEA,ZATVORIJA I U ..........za bogatstvo tugi interesi i pari iako negovata GOLEMINA im oprosti vo interes na negovata cel NEZAVISNA MAKEDONIJA i podobra idnina za idnite generacii MAKEDONCI
- DOSIE, UDBA,BUGARIJA. VMRO-DPMNE, VLAS.-- LjUPCO ,ZMEJKO,DOSTA se ziv i zdravi ke kazat za tebe KOJSI a ako ne go napravat oni toa ke se vidi koga nivnite dosiea ke gi vidi javnosta
--DOSIE imaat KRIMINALCI i SPIUNI--fala BOGU jas nikogas ne sum bil ni ednoto ni drugoto. A za tebe neznam.....
-A za ZVONKO i DRAGAN BOGDANOVSKI bi te zamolil javno da se obratis preku FOKUS do MITKO NIKOLOVSKI i go zamolis da prasas sto toa on kako zadolzen agent na DB za mene na -UDBA planirase 70 godini -ziv i zdrav e mislam deka sega e ADVOKAT ( a ACO MESKOV-pocina)
- A na pogreb nebev PORADI INFARKT a--inaku i ne gi obozavan bidejki sakam kaj ZIVI DA ODAM--moj kara-jordane ,kara -gorge,kara -gaferis i cerno-more.................pozdrav Z.S

Не ми одговоривте каква функција имал Јордан во време кога ја делел власта со Љубчо! Сега, кажувате ноторни глупости дека во милата ни и нетоталитарната ни Македонија досиејата биле водени само за криминалците и шпиуни? Господине , веќе се презентиравте како уште еден кој сака да ја дефокусира темата и уште еден кој немајки аргументи се обидува со плукање да ги минимизира фактите што ги дава Јордан. По се изгледа, тежината и значајот на Јордана и неговиот случај е многу поголема одколку што сум мислел. Што ли да очекуваме уште од службите. Во секој спорт има лимитирани можни замени. Изгледа, само во кодошењето правото на замена е неограничено.Jeee
19-07-2010, 02:10 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(19-07-2010, 02:10 PM)hristo Wrote:
(19-07-2010, 11:31 AM)zvonkostankovski Wrote: CRNI-jordane ima ,,gavol'' Amo ima i CRNI GAVOLI vo makedonskata istorija koi se krijat i pravat zlo na sopstvenata nacija i drzava .A naj golemi protivnici dusmani i gavoli bile luge koi go nosat prekarot KARA?
-E moj Jordane prijatele DRAGAN BOGDANOVSKI ke ostane ANGEL vo makedonskata istorija a negoviot DUH ke gi izmacuva site koi go KODOSEA,GONEA,PRODADOA,MACEA,ZATVORIJA I U ..........za bogatstvo tugi interesi i pari iako negovata GOLEMINA im oprosti vo interes na negovata cel NEZAVISNA MAKEDONIJA i podobra idnina za idnite generacii MAKEDONCI
- DOSIE, UDBA,BUGARIJA. VMRO-DPMNE, VLAS.-- LjUPCO ,ZMEJKO,DOSTA se ziv i zdravi ke kazat za tebe KOJSI a ako ne go napravat oni toa ke se vidi koga nivnite dosiea ke gi vidi javnosta
--DOSIE imaat KRIMINALCI i SPIUNI--fala BOGU jas nikogas ne sum bil ni ednoto ni drugoto. A za tebe neznam.....
-A za ZVONKO i DRAGAN BOGDANOVSKI bi te zamolil javno da se obratis preku FOKUS do MITKO NIKOLOVSKI i go zamolis da prasas sto toa on kako zadolzen agent na DB za mene na -UDBA planirase 70 godini -ziv i zdrav e mislam deka sega e ADVOKAT ( a ACO MESKOV-pocina)
- A na pogreb nebev PORADI INFARKT a--inaku i ne gi obozavan bidejki sakam kaj ZIVI DA ODAM--moj kara-jordane ,kara -gorge,kara -gaferis i cerno-more.................pozdrav Z.S

Не ми одговоривте каква функција имал Јордан во време кога ја делел власта со Љубчо! Сега, кажувате ноторни глупости дека во милата ни и нетоталитарната ни Македонија досиејата биле водени само за криминалците и шпиуни? Господине , веќе се презентиравте како уште еден кој сака да ја дефокусира темата и уште еден кој немајки аргументи се обидува со плукање да ги минимизира фактите што ги дава Јордан. По се изгледа, тежината и значајот на Јордана и неговиот случај е многу поголема одколку што сум мислел. Што ли да очекуваме уште од службите. Во секој спорт има лимитирани можни замени. Изгледа, само во кодошењето правото на замена е неограничено.Jeee

Како човек да не помисли дека се работи координирано кога во исто време маваат по Јордан (со слични обвиниенија) и звонкостанковски и оној Галабот кој нон-стоп се реинкарнира? До вчера Јордан и компанија беа бугараши, сега се србомани, па внимавај богати, Јордан имал и жена србинка! Утре ќе излезе дека имал стрина од Уганда... па затоа бил ЦРНИ! Tuktuk0ni
19-07-2010, 02:30 PM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

Zvonko Stankovski; Ова се писмата објавени во Весникот „Млад Борец“ 1990. Во овој број е објавена и Платформата на ДПМНЕ, (неа ќе ја објавам во друга прилика)

Млад Борец бр. 1971 од 7.03.1990 стр. 7-9
Неодамна во нашата Редакција добивме материјал од Координативниот совет на Демократската партија за македонското национално единство, формирана во Стокхолм, Шведска, под претседателство на Драган Богдановски. Делови од овој материјал, кој се состои од неколку писма испратени на повеќе адреси (до Собранијата на СРМ и СФРЈ, како и до Парламентот на Република Грција и Народното собрание на Бугарија) и од Политичката платформа на Партијата, ги објавуваме на наредните страни на МБ.
Иако на Редакцијата на „Млад Борец" и е познато дека Драган Богдановски е емигрант во Шведска со „дебело" досие кај органите за Државна безбедност на СРМ, сепак на јавноста ì ја предочуваме политичката платформа на Демократската партија за македонско национално едмнство. Истовремено, ќе се обидеме во еден од наредните броеви на МБ да стапиме во контакт и да направиме разговор со претседателот на Координативниот совет на оваа партија, Драган Богдановски. Сметаме дека дамократската јавност во СРМ треба да биде информирана за политичките струења кои се врзани за овие простори, без разлика дали со нив се согласува или не.
Ви го ставаме на увид и пропратното писмо со кое беа проследени овие материјали до нашата Редакција.
РМБ

Почитуван господине редакторе,
Бидејќи Вашиот весник во текот на последните две години се афирира како вистинска национална трибина на македонскиог марод, како борец за истерување на историската вистина од мракот во кој таа беше задушувана, како борец за заштита на згазените права на македоискиот народ и како знаменосец на новите демокрагски мисли и акции, ние решивме да се обрнеме до Вас со молба, во Вашиот ценет весник да ги објавите документиве за создавање на Демократската партија за македонско национално единство и за нејзините први чекори превземени во врска со нејзино легализирање во распарчена и поделена Македонија.
Вие сте сведоци, господине редакторе, како во Југославија, односно во Србија, се создаваат партии со антимакедонски претензии, кои го негираат нашего национално постоење и кои во своите политички програми ставиле од Македонија пак да направат „Јужна Србија“, затоа сметаме дека од Ваша страна нема да биде никаков македонски национализам, ако документиве, што Ви ги испраќаме ги објавите.
Со објавувањето на нашите документи Вие уште повеќе ќе го зајакнете убедувањето што го имаат чесните македонски патриоти за големата историска и патриотска улога што денеска во политичкиот живот на македонската нација ја игра Вашиот весник.
ДРАГАН БОГДАНОВСКИ, Стокхолм, претседател на Координативниот совет на ДЕМОКРАТСКАТА ПАРТИЈА ЗА МАКЕДОНСКО НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО
ДО СОБРАНИЕТО НА С.Ф.Р. ЈУГОСЛАВИЈА,
ДО СОЈУЗНИОТ ИЗВРШЕН СОВЕТ НА С.Ф.Р.Ј.,
БЕЛГРАД,
ДО СОБРАНИЕТО НА С.Р. МАКЕДОНИЈА,
ДО ИЗВРШНИОТ СОВЕТ НА МАКЕДОНИЈА
С К 0 П Ј Е
Согледувајќи го развојот на демократските процеси кои го зафатија југословенското општество во текот на изминатата и на почетокот на оваа година, особено по одлуката на XIV конгрес на Сојузот на комунистите на Југославија за откажување на СКЈ од монополот на впаста, како и со создавањето во одделните републики на Југославија алтернативни движења и демократски партии, со кое се создаваат нужните предуслови за преобразување на Југославија во една вистинска парламентарна држава, со повекепартиски сисгем, половина милионската македонска емиграција, која веќе во своите нови татковини ги има вкусено благодетите на вистинската парламентарна демократија, и која, истото добро му го пожелува и на својот македонски народ во старата татковина Македонија, по разгледувањето на новонастанатата положба во Југославија и по бројните консултации што ги направија меѓу себе демократски ориентираните македонски емигранти, ја формираа Демократската партија за македонското национално единство, чија што Политичка платформа, имаме чест да Ви ја приложиме кон ова наше писмено барање. Нашево барање се состои главно од две точки:
1. Идната вистинска демократија во Југославија не може да биде своина само на поедини „избрани“ народи; право на вистински демократски живот има и македонскиот народ, затоа Координативниот совет на Демократската партија за македонско национално единство, од Собранието на Социјалистичка Федера¬тив¬на Република Југоспавија, од Сојузниот Извршен Совет, од Собранието на Маке¬до¬нија и од Републичкиот Извршен совет, БАРА ПРАВО Демократската партија за македонско национално единство да се конституира и на територијата на Социјалистичка Република Македонија како македонска демократска партија рамноправна во сите права и задолженија со другите партии кои постојат во СРМ и пошироко во Југославија. Како легална партија, Демократската партија за македонското национално единство ги бара за себе истите права шго ги имаат другите партии во Федерацијата: слобода да создава свои организации; да издава свои весници и друг печатен материјал; да одржува јавни зборови и митинзи и со своите кандидати да учествува на парламентарни и други избори од општествен карактер.
2. Право функционерите на нашата Партија да се вратат во својата татковина СРМ за да можат спободно и неспречувано да ја организираат и легализираат нашата Партија на територијата на СРМ. Меѓународна обврска од страна на Собранието на СФРЈ, од Извршниот совет на Југославија, од Собранието на СРМ и од Републичкиог извршен совет на СРМ дека за таа цел дојдените во СРМ од емиграција функционери на нашата Партија нема да бидат затворени и дека никој нема да им пречи во исполнувањего на задачата за која ќе дојдат.
Во надеж дека вистинската демократија ги огреала Вашите мисли, очекуваме дека нашево барање ќе наиде на позитивен одговор во Вашите срца. Координативниот совет на Демократската партија за македонско национално единство очекува од горенааедениге претставнички и управни тела на Југославија и на СРМ позитивен одговор. Негативен одговор или молчење ќе го сметаме за доказ дека во денешна Југославија ништо не се изменило, дека таа си останала она што секогаш била - диктатура на една партија - недемократски, тоталитаристички режим.
Примете израз на наше длабоко почитување. 23 јануари 1990 годнна

Во тоа време на македонската политичка сцена беше формирана МААК, а беа одржани оснивачки собранија на Лигата за демократија и на Демократската партија - Партија на земјоделците.
Ако сте љубопитни погледнете ја мојата книга: „Летопис на македонската деократија“ објеван во 2000 година, од издавачката куќа „Пакунг“ од Скопје


ПОЛИТИЧКА ПЛАТФОРМА НА
ДЕМОКРАТСКАТА ПАРТИЈА ЗА МАКЕДОНСКОТО НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО
За нас иселените и испадените од родните огништа Македонци, кои живееме како слободни луѓе во вистинските демократски држави на Западна Европа. Австралија, Соединетите Американски Држави и Канада, зборот „демократија“ не е празен збор, не е некоја апстракција, туку е составен дел на нашиот секојдневен живот, на нашиот начин на мислење, на нашето разбирање на општествениот живот. За нас демократијата е нешто доживеано, нешто почувствувано, нешто вкусено, таа не е за нас сонуван и неостварен сон, таа е за нас жива реалност. Ние сме ентузијазирани приврзаници на западната граѓанска демократија, на парламентарната демократија на повеќепартискиот систем, на сестраниот и од некои неограничуван мисловен плурализам. Уживајќи ги долги години благодетите на парламентарната демократија, на повеќепаритскиот систем, ние иселените и испадените Македонци, кои секогаш сме живееле со судбината на нашиот народ во старата и поробена татковина Македонија, кој никогаш не живеел во слобода и демократија, како најголемо добро и најголема среќа му имаме пожелувано, покрај ослободувањето од туѓинското четворно ропство и обединување во сопствена македонска држава, да заживее еднаш под најчовечниот режим од сите ражими, под режимот на вистинската демократија, каква што постои денеска во земјите на Запад во кои живееме и ние македонските иселеници и испадници.
И бидејќи денеска при општото распаѓање на тоталитаристичкиот комунистички систем, во Бугарија и во Југославија започна процесот на демократизирање на општеството и се создаваат услови за воведување на повеќепартиски систем, ние македонските патриоти и демократи во емиграцијата, животно заинтересирани за иднината на нашата македонска нација, најдовме за згодно и за правовремено од македонските демократи во туѓина да ја создадеме Демократската партија за македонското национално единство, која веднаш по своето создавање, ќе побара од балканските земји кои ја разделуваат Македонија, односно од Бугарија, Југославија и Грција, право веднаш да се конституира како македонска демократска партија внатре во Пиринска, Вардарска и Егејска Македонија, која врз демократски парламентарни основи, ќе се бори за националните права на Македонците во тие држави, и конечно за обединување на Македонија во самостојна и независна балканска држава, која ќе биде неутрална и независна од Белград, од Софија и од Атина.Со оглед на тоа, Демократската партија за македонско национално единство има две основни цели:
I. ДЕМОКРАТСКИТЕ ЦЕЛИ НА ПАРТИЈАТА
Демократската партија за македонско национално единство ќе се бори со демократски средства за победа иа вистинската демократија во Македонија, за создавање на таква државна управа во Македонија во која народот ќе биде вистински суверен. Сувереноста на народот ќе биде обезбедена преку парламентарната демократија. Народот својата волја ќе ја искажува со гласање на наполно слободни избори за народни пратеници, носители на програмите на своите партии, кој во Парламентот ќе ја изразуваат волјата на гласачите (народот).
Во основните принципи на демократијата за која ќе се бори Демократската партија за македонското национално единство, меѓу другите, спаѓаат и овие:
1. Секој граѓанин да има право да бира и да биде биран на изборите за претставителните тела и во друтите општествени форуми и организации;
2. Слобода на говор;
3. Слобода на печат;
4. Слобода на организирање (партии, сојузи, здруженија итн.);
5. Слобода на вероисповест;
6. Рамноправност на половите;
7. Сите граѓани пред судот се еднакви;
8. Социјална правда (Слобода за создавање на профсојузи - синдикати, право на штрајк, праао на работа).

II. НАЦИОНАЛНИ ЦЕЛИ НА ПАРТИЈАТА

Демократската партија за македонско национално единство во условите на демократскиот живот во Југославија, Бугарија и Грција под своето партиско знаме ќе ги мобилизира македонските народини маси во политичката борба и со мирни парламентарни средства ќе се бори за извојување национална слобода и рамноправност за македонскиот народ во Југославија, Бугарија и Грција, во духот на Повелбата на Обединетите нации и Хелсиншката спогодба. Како демократска партија, Демократската партија за македонското националио единство (скратено ДПМНЕ) ќе го даде својот придонес во демократскиот живот на Југославија, Бугарија и Грција и ќе работи за измирување на балканските народи, за воспоставување на братски односи и богата соработка меѓу нив. Партијата ќе укажува дека патот на балканското зближување, братството и соработката мегу балканските народи води преку слободна и обединета Македонија, со чие остварување ќе се исправи големата историска неправда што му е направена на македонскиот народ од балканскиот империјализам, а Македонија од јаболко на раздор ќе се преобази во јаболко на зближување меѓу балканските народи. ДПМНЕ идната обединета Македонија ја замислува како една втора Швајцарија, демократска земја со полна слобода и рамноправност за сите националности кои живеат во неа, збратимени и обединети во една МАКЕДОНСКА ДЕМОКРАТСКА ФЕДЕРАЦИЈА. Таа обединета македонска демократска федерација ќе си го најде своето место во Европската заедница на народите а спрема своите соседи еднакво ќе ги отвора своите граници.
Демократската партија за македонското национално единство е изразувач на револуционерните стремежи на македонскиот народ, кои дошле до израз уште во 1903 година кога била создадена правата република на Балканот во Крушево, во чиј историски манифест било прогласено братството меѓу народите во Македонија. Во духот на таа демократска револуционерна тради-ција, ДПМНЕ во новите историски и политички услови во Македонија и во земјите што сега неа ја разделуваат и поробуваат, со демократски методи на борба - преку парламентарната демократија ќе се бори за остварување во живот на илинденскиот идеал на македонскиот народ. Како таква, Партијата е продлабочувач на илинденските борбени традиции на македонскиот народ. Партијата смета дека македонскиот народ се уште го нема реализирано својот национален идеал, затоа ќе работи и ќе се бори македонскиот народ да го реализира тој свој свет и заветен национален идеал.
Демократската партија за македонското национално единство ќе работи за измирување на сите Македонци кои досега биле скарани на било каков начин, најмногу заради немање на една вистинска национална политика. Лозунгот на нашата партија ќе биде:

ОБЕДИНЕТИ МАКЕДОНЦИ ЗА ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА!

Партијата ќе укажува дека во името на македонското национално единство, кое денеска на нас Македонците ни е потребно како што ни е потребен насушниот леб, воздухот што го дишиме, треба да престанат сите караници меѓу Македонците.
Како демократска партија, ДПМНЕ во своите односи со другите македонски партии, како и со партиите на Србија (Југослалавија), Бугарија и Грција ќе го применува важечкиот за демократијата принцип на толеранција, без која нема никаква демократија.

ПАРТИЈАТА ЌЕ БАРА ДА СЕ КОНСТИТУИРА КАКО ЛЕГАЛНА ПАРТИЈА И ВНАТРЕ ВО ТРИТЕ ДЕЛА НА МАКЕДОНИЈА

Идејно осмислена и создадена во емиграцијата, нашата Партија не е создадена само да работи во емиграција, туку својата политичка дејност да ја пренесе внатре во Македонија, среде македонскиот народ, да стане широка демократска партија на македонскиот народ. За таа цел, Привременото раководство на нашата Партија ќе се обрати со писмени барања до Собранието на Југославија, до Сојузниот Извршен совет во Белград, до Собранието на Македонија и до Републичкиот Извршен совет на СРМ во Скопје, до Народното Собрание на Бугарија и до Министерскиот совет на НРБ во Софија, до Парламентот на Република Грција и до грчката влада во Атина, со кое ќе ги запознае за формирањето на нашата Партија, со нејзината Програма и ќе бара од парламентите и владите на гореспоменатите држави да дозволат нашата Партија да се легализира во Вардарска, Пиринска и Егејска Македонија како демократска партија, која ќе работи во рамките на демократскиот систем во Југославија, Бугарија и Грција.
За таа цел нашата Партија бара од државите Југославија, Бугарија и Грција мегународна гаранција дека нема да ги затворат функционерите на нашата Партија кои ќе дојдат во Македонија и внатре да ја конституираат односно легализираат нашата Партија. Исто така, нашата Партија бара од српската (југословенската), бугарската и грчката демократија, да се покажат вистински демократи со тоа што на нашата партија ќе и дозволат да издава свои весници во Македонија, слободно да агитира, да одржува јавни зборови и митинзи и како најважно, да учествува како независна демократска партија во сите избори од општествен карактер.
Конечниот статут и конечната програма иа нашата Партија ќе бидат донесени на еден нејзин иден конгрес, за кој се надеваме дека ќе се одржи внатре во Македонија.
Како демократска партија на македонскиот народ, во сегашните историски услови, нашата Партија ќе го почитува интегритетот на Југославија, Бугарија и Грција и со демократски методи на борба ќе се бори за националните права на македонскиот народ и за неговата рамноправност во рамките на овие држави. Меѓутоа, Партијата нема да се откаже од правото на обединување на македонскиот народ и остварувањето на тоа право Партијата го гледа во продлабочувањето и проширувањето на процесот на демократизирањето на балканските држави.

Во овие судбоносни историски моменти за сите балкански народи, македонските демократски сили си го покажаа своето постоење со создавање на нашата Партија. Нашите демократски раце им се подадени на сите балкански демократи, само од нив зависи дали ќе ги прифатат или не. Ако се вистински демократи ќе ги прифатат, ако не се, нема да ги прифатат. Во ваков случај, на нас Македонците не ни останува ништо друго освен револуционерниот метод на борбата од кој не се откажуваме. Ако балканските демократи не одбијат да го земеме своето место во демократскиот живот, тогаш утре да не не обвинуваат ако станеме револуционери со оружје во раце, па дури и терористи!

Нашите демократски раце се подадени кон нашите македонски браќа, кои досега како комунисти тоталитарци беа наши непријатели, наши прогонувачи, па дури и наши џелати. Нашите чисти неизвалкани раце се подадени и кон досегашните претставници на квислиншкиот режим, олицетворуван од архипредавнич¬ка¬та личност на Лазар Колишевски, на кои досега македонството им служеше само да им обезбедува власт и лични привилегии. Ако тие денеска, навистина ја прифаќаат демократијата, ако се тие вистински Македоници, тогаш тие треба да го поздрават создавањето на нашата Партија како македонска алтернатива, македонски одговор на времето.

ЗАДАЧИТЕ НА НАДВОРЕШНИОТ ДЕЛ НА ДЕМОКРАТСКАТА ПАРТИЈА ЗА МАКЕДОНСКО НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО

Покрај својата историска улога како осмислувач и основач на Демократската партија за македонското национално единство, надворешниот дел или делот од нашата Партија што се наоѓа во емиграција, ќе работи:
1. Морално и материјално да ги помага деловите од нашата Партија кои постојат и работат внатре во Македонија;
2. Да ја популаризира среде Македонците во Дијаспората работата на нашата Партија внатре во Македонија и да придобива за неа симпатизери и помагачи среде македонската емиграција;
3. Да го запознава надворешното јавно мислење со целите и со работата на нашата Партија внатре во Македонија, како и за поддршката што ја добива од демократските и патриотските сили на македонската емиграција.

ПРИВРЕМЕНО РАКОВОДСТВО

Нашата Партија се наоѓа уште во процесот на своето конституирање, затоа таа до нејзиното дефинитивно конституирање, кое ќе стане на еден нејзин општ конгрес ќе биде раководена од еден привремен Координационен совет, кој ќе биде дополнуван со нови членови од редовите на новооснованите основни организации. Во овој момент

Привремениот координацонен совет го сочинуваат следните лица:

1. БОГДАНОВСКИ ДРАГАН, претссе-дател на Координациониот, совет.Шведска;
2. СТРАХИЛ ПЕЕВ, потпретседател на Координативниот совет, Шведска;
3. ПАНКО СТАМКОВСКИ, потпретседател на Координативниот совет, Австралија;
4. ДАНЕ ПОПОСКИ, секретар на Координативниот совет, САД;
5. БОРИС ПЕТКОВ, касиер на Координативниот совет, САД;
6. ЈОНЧЕ ТРАЈЧЕСКИ, член на Координативниот совет, Австралија;
7. ДАНЧО БОЈКОСКИ, член на Координативниот совет, САД;
8. СТОЈАН КОВАЧЕВ, член на Координативниот совет, Франција,
9. МИЛЕ ИЛИЕВСКИ, член на Координативниот совет, Шведска.
23 јануари 1990 година. Стокхолм.

Млад Борец бр. 1971 од 7.03.1990 стр. 7-9
02 мај 2009 во 18:13 · Обележи го како незначаен · Пријави · Избриши го написот
*
Zvonko Stankovski blagodarnost za objavena vistina za mladite vo MAKEDONIJA za lstorija
14 мај 2009 во 15:10 · Избриши го написот
*
Zvonko Stankovski BLAGODARAM GOSPODINE MOJANOVSKI ZA CICKOMI I DPMNE -ZVONKO-
02 јуни 2009 во 16:28 · Избриши го написот
*
Cane Mojanoski Во прилог ќе објавам две писма од г-дин Драган Богдановски испратени до Јанко Томов во Австралија. Нив ги пронајдов во книгата на Јанко Томов, кое како автобиографско издание беше печатено во Штип во 2000 година. Неговата книга носи наслов: „ПОТКРЕПА ОД УБАВИОТ ПЕРТ“, 2000, Австралија. Писмата со крилична транскрипција ги пренесувам како што се објавени во книгата.

Се надевам дека објавувањето на прилозите на оваа страница ќе мотивираат некого да ја истражи улогата и значењето на Драган Богдановски и во форма на магистерска или докторска теза ќе ни пружи повеќе информации, за времето и луѓето во кое живееше овој деец.
Со надеж дека и овие прилози ќе се во таа насока, со задоволство и ги приложувам на јавноста и љубпитната читачка публика.
Со почит,
Цане Мојаноски


Витшје, 18 април 1990 год.

Почитуван сонародник Јанко Томов,

Вашето писмо заедно со другите материјали ги добив. Многу ми е мило што ми се јавивте, зашто од Вашето писмо и особено од материјалите сфатив дека имам работа со еден интелигентен македонски патриот со кој ќе ми биде мило да соработувам за општото добро на македонската национална кауза.
Ви благодарам што ми благодарите за моите стра¬дања при издржувањето на затворската казна, но за тоа мое мачеништво, јас не барам од никого благодарност, зашто тоа сум го поднесол јас како македонски патриот и борец. Уште кога се зафатив да работам за македонската ослободителна кауза јас бев свесен дека патот на борбата води и во затвор, па и в гроб. Искрено да ти кажам не жалам што одлежав 10 години и 7 месеци, зашто за мене и лежењето во затворот беше социјален вид борба - борба во која јунаците се калат. Денеска сметам дека моето лежење в затворот не било за џабе и дека тоа допрва ќе ги дава своите плодови.
Исто така не треба да ми се благодари за формирањето на Демократската Партија за Македонско Национал¬но Единство, јас само со тоа си ја исполнив својата нацио¬нална должност како Македонец. Формирањето на партијата го наметна самото време - го наметнаа новите демократски процеси, кои ја зафатија Југославија и целиот комунистички свет.
Што се однесува до моите усилби кои ги вложувам за обединување на сите македонски патриотски сили околу илинденскиот идеал на македонскиот народ и тоа е резултат на чесно и предано служење на македонската кауза. За среќа, до такво сознавање не сум дошол само јас, од Вашето пишување гледам дека и Вие сте дошле до истото сознавање, а се радувам што ние двајцата не сне сами. Идејата за обединување на македонските патриотски сили, ден из ден станува се поактуелна и со заеднички напори, таа идеја може да се реализира.
Што се однесува до неразјаснетите работи околу IV Конгрес на ДООМ, кои уште ја замаглуваат политичката атмосфера во македонската емиграција, јас сум спремен да ги дадам јавно сите потребни објаснувања. На братот Шаринчето јас во писмо колку што можев му ги објаснив, но сметав дека тоа треба да го сторам и за пошироката ма¬кедонска емигрантска јавност, како и за историјата, па затоа на таа тема напишав цела книга, која сега ја печати Панко во Мелбурн и која наскоро треба да излезе од печат. Во книгата е објаснето дека јас сум киднапиран цел месец пред одржувањето на конгресот, дека конгресот кога се одржуваше јас бев во затвор во Југославија, дека сите изјави од мое име по конгресот се чиста манипулација на УДБ-а, која со тие фалсификати сакала да ја збуни и разбие маке¬донската патриотска емиграција, особено ДООМ. Не бев само јас жртва на УДБ-а туку преку своите манипулации УДБ-а направи жртва и од чесните македонски патриоти, какви што беа раководителите на ДООМ во Австралија, тоа беа специјално Шаринчето и Ристо Ристевски. Но тоа беа брате Јанко само привремени успеси на УДБ-а, со моето затворање удбашите не успеаја да ги задушат патриотските стремежи на македонската емиграција и глупостите што ги правеше некогаш УДБ-а сега на неа и се одмаздуваат.
Очекувам со нетрпение да излезе мојата книга, па вие патриотите во Австралија да ја разберете правата вистина со она што се случуваше во ДООМ по удбашките удари.
Двете Ваши статии: "Идејно и организационо обединување на македонските патриоти" и "Размислување околу македонските човечки права" внимателно ги прочитав и многу сум задоволен од нив. Од статиите гледам дека Вие имате наполно слични погледи по македонските нацио¬нални проблеми и тоа многу ме радува. Јас Ви предлагам статиите да му ги испратите на Панко да ги објави во "Македонија", но ако немате ништо против, јас можам да ги отчукам на машина и да му ги испратам на братот Миле Илиевски да ги објави во "Македонска нација". Тие можат да бидат објавени и во Вашиот Билтен на Комитетот за човекови права.
Вие ми пишувате дека сте објавиле статија во Пан-кова "Македонија", за жал изгледа јас тој број од "Маке¬донија" го немам добиено, зашто немам сретнато таква статија. Ако ја имате таа статија, копирајте ја, па ми ја испратете.
Мислам дека редовно пратите што станува сега во СРМ. Таму се создадоа досега десетина партии, за жал сите на врховистичка југословенска основа, зашто решавањето на Македонското прашање го гледаат само во рамките на Југославија. ДПМНЕ е единствен исклучок, зашто таа се засновува на илинденската идеологија на македонскиот народ. Вчера имав телефонски разговор долу со Скопје, нашите соидејници и соборци ги собрале нужниот број потписи и избрале внатрешно раководство, така да сега ќе се обидат партијата да ја легализираат. Нашите таму се спремаат да излезат со своја листа на претстојните избори, кои ќе станат во август или во септември и ме викаат мене да се вратам во Македонија и да застанам на чело на партијата во предизборната борба. Доколку партијата законски биде одобрена, не ја исклучувам можноста да се вратам и да бидам со народот во борбата за илинденска Македонија.
Јас поднесов во австралиската амбасада во Стокхолм молба за виза за Австралија, но изгледа ништо нема да излезе од тоа, зашто кога се претставив во амбасадата, аташето за емиграцијата ја знаеше целата моја биографија и исказа страв дека ако влезам во Австралија, ќе сум го распалил македонскиот национален екстремизам, ќе сум организирал демонстрации, па и тероризам. Кој им дал на Австралијанците такви информации за мене, можам само да нагодувам, но дека тие биле душмани на македонската кауза, во тоа сум сигурен.
За мојата виза треба да реши австралиската влада, а кога ќе добијам одговор, не знам.
Е па, драг сонароднику Томов, уште еднаш ти заблагодарувам што ми се јави. Очекувам дека ќе се допишуваме редовно. Прими срдечни братски и борбени македонски поздрави.

Твој,
Драган Богдановски
(Преземено од книгата на Janko Tomov: Potkrepa od ubaviot Pert, 2000, Avstralija, стр. 40-43)
13 септември 2009 во 14:59 · Обележи го како незначаен · Пријави · Избриши го написот
*
Cane Mojanoski Писмено известување од Драган Богдановски
за формирањето на ВМРО-ДПМНЕ во Македонија


Писмото од Драган го очекував со нетрпение, затоа што очекував одговор на моето опширно писмо од 20 мај 1990 година.
Во писмото Драган вели дека на 17 јуни 1990 година, во Скопје, во Домот на младите, се одржало основачкото собрание на ВМРО-ДПМНЕ,на кое присуствувале околу 600 Македонци и на кое, за претседател бил избран Љупчо Георгиевски.
Драган е мошне радосен поради формирањето на нашата нова партија во Македонија, иако тој таму не присуствувал. Исто така тој е загрижен за финансиската положба на партијата. Во врска со тоа, Драган пишува: "Преку те¬бе брате Јанко, јас апелирам на сите патриоти, посебно на Комитетот за човекови права, да ја помогнете матери¬јално нашата партија..."
Со писмото Драган ми испрати дел од статии од весници, кои пишувале за новоформираната партија во Маке¬донија ВМРО-ДПМНЕ. Писмото го приложувам во целост.

Берлин, 04.07.1990 год.

Почитуван брат Јанко,

Твоето опширно и исцрпно писмо од 20 мај за го¬лема жал го добив многу доцна, зашто сиот месец јуни бев на пат по западноевропските земји во посета на соидејници и соборци. Во Шведска се вратив на 28 јуни и останав само два дена, тогаш го зедов твоето писмо. Сега се наоѓам во Берлин, каде ќе останам најверојатно сиот овој месец.
Твоето писмо брате Јанко ме воодушеви, зашто од него разбрав дека ние двајцата имаме иста идеја, исто видување на Македонското прашање, исти сфаќања за насоките и карактерот на денешната македонска борба. Затоа те поздравувам како мој соидејник и соборец.
Немам време да се задржувам на деталите од тво¬ето писмо, а за тоа нема ни потреба, бидејќи со се со тебе се слагам. Како на соборец, шакам да ти ја изложам положбата или поправо состојбата во која се наоѓа сега нашата македонска борба.
На 17 јуни во Скопје, во Домот на младите, беше одржано основачко собраните на ВМРО-Демократска Партија за Македонско национално Единство, на кое присуствуваа повеќе од 600 души од сите краишта на Републиката. Тоа било снажна манифестација на илинденскиот идеал и на македонското национално чувство, што ќе можеш да го видиш на видео-филмот што е снимен на Собранието. Одзивот од формирањето на новата партија ВМРО-ДПМНЕ ги надмина сите наши очекувања. Радиотелевизијата покажа слика од Собранието и даде свој коментар, потоа избраниот претседател на партијата Љупчо Георгиевски беше повикан во студиото на Телевизијата Скопје, и даде интервју, кој беше пренесен во неделната програма. Потоа во Универзитетската библиотека во Скопје беше одржана конференција за печат со југословенските и странските новинари, на која Љупчо им одговараше на нивните прашања, а за печатот и да не ти зборувам: се отепаа од пишување и нашите маке¬донски весници, но и српските, хрватските, словенечките, па и бугарските. За ниту една друга партија во Македонија досега не е пројавен таков интерес. Што е најважно и народот, како и македонската интелигенција, масовно ја прифаќа новата партија. Една анкета на Радио-телевизија Скоп¬је, направена кај случајните минувачи по улиците на неколку градови во Македонија прогнозира дека изборите ќе ги добие нашата партија. Комунистите се исплашија дека ќе ја изгубат власта, па како бугарските комунисти што го плашеа бугарскиот народ дека, ако гласа за демократските партии, ќе изгуби работа, стан или пензија, почнаа да го плашат и нашиот македонски народ. Но, ние не им остануваме должни на комунистите, на народот му велиме ако гласате за комунистите ќе си гласате за сегашната мизерија и неправ¬да. Печатиме и распространуваме илјадници летки, а наскоро во Македонија нашата партија ќе излезе и со свој весник. Шансите се реални да ги добиеме изборите, онака како што демократските снаги ги добија во Хрватска и Словенија.
Изборната кампања што ја водиме е сврзана со огромни материјални трошоци, затоа во оваа, судбоносна за Македонија, работа, принуѓени сне да се обрнеме за помош од македонската патриотска емиграција. Сега е времето македонската емиграција да го покаже на дело својот вистински македонски патриотизам, со доброволни прилози да помогне да се создаде една вистинска маке¬донска национална држава. Преку тебе брате Јанко, јас апелирам на сите патриоти, посебно на Комитетот за човекови права, да ја помогнете материјално нашата партија, зашто ако нашата партија победи на изборите, ќе биде воде¬на за првпат една вистинска македонска надворешна по¬литика, за прв пат решително ќе бидат заштитувани правата на деловите од македонската нација под грчка и бугарска окупација.
Годинава успехот на мисијата во Копенхаген беше извонредно голем. Им честитам на браќата, т.е. на Коми¬тетот за човекови права.

Брате Јанко,

До колку можеш да собереш некој долар за нашата партија, испрати го на моето име на адресата во Берлин, ка¬де ќе останам до 1 август. Ова мора да биде така зашто во Југославија изгласаа закон дека новите партии не можат да бидат финансирани од емиграцијата во странство. Јас од тука по свои луѓе парите ќе ги испратам на Извршниот одбор на партијата во Скопје. Признаница за парите ќе добиете и од мене и од Извршниот одбор од Скопје.
Ти испраќам фотокопии од статии на весници, кои пишуваа за нашата партија, но тоа е само еден дел од статиите. Прими срдечни братски и борбени македонски поздрави,

Твој,
Драган Богдановски

(Преземено од книгата на Janko Tomov: Potkrepa od ubaviot Pert, 2000, Avstralija, стр. 143-146)
CERNI jordane GOSPOD DA TI E NA POMOS- SAMO PROCKA TE SPASUVA
25-07-2010, 03:02 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,941
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(25-07-2010, 03:02 AM)zvonkostankovski Wrote: Zvonko Stankovski; Ова се писмата објавени во Весникот „Млад Борец“ 1990. Во овој број е објавена и Платформата на ДПМНЕ, (неа ќе ја објавам во друга прилика)

CERNI jordane GOSPOD DA TI E NA POMOS- SAMO PROCKA TE SPASUVA


Sоне, Sоне, на секоја лага и се кратки нозете. Манифестот за основање на ДПМНЕ бил постиран на првата страница од темава.

Не ке е лошо да ја препрочиташ од почеток има интересни писма....


(12-01-2010, 01:53 AM)vancevtodor Wrote: Se pojavija mnogu samopovikani osnovachi na VMRO DPMNE, zatoa ke objavam del od dokumentite koi dosega ne bile dostapni na javnosta. Treba da ja prekineme praksata na lazni i od SLUZBATA promovirani i priznaeni "osnovachi". Treba zaradi site nas a i zaradi istorijata da gi zapoznaeme VISTINSKITE OSNOVACHI, koi dal Gosppod ushte se zivi i zdravi.
Dragan Bogdanovski ja osnoval "DEMOKRATSKA PARIJA ZA MAKEDONSKO NACIONALNO EDINSTVO". Pismoto vo koe Bogdanovski objasnuva za namerata i bara podrshka e upateno do Dr. Bogoljub Andonovski legitimniot presedatel na D.O.O.M. Bogdanovski vo prvite meseci na 1990 godina, e za formiranje na Demokratska Partija na Makedonija so nekoj akademik i dvaica univerzitetski profesori:

[Image: scan0058.jpg]
[Image: scan0059.jpg]


(12-01-2010, 02:01 AM)vancevtodor Wrote: Eve ja i "politichkata platforma" koja Dragan Bogdanovski mu ja pratil na DR. Bogoljub Andonovski:
[Image: scan0062.jpg]
[Image: scan0063.jpg]
[Image: scan0064.jpg]
[Image: scan0065.jpg]
[Image: scan0066.jpg]

(12-01-2010, 02:08 AM)vancevtodor Wrote: Odgovorot od DR. Bogoljub Andonovski sega ke go preskoknam za da ne skrshneme od temata.
Konechnata promocija na partijata na Dragan Bogdanovski :

[Image: scan0060.jpg]
[Image: scan0061.jpg]
26-07-2010, 12:43 PM
Reply