Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 2.93 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ОД ВМРО преку ВМРО- ПРАВДА до ВМРО ДПМНЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(05-10-2010, 08:55 PM)ABC Wrote:
(05-10-2010, 08:11 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Вашето откривање и апсење зборува дека службата била способна, ВИСТИНСКИТЕ БУГАРСКИ СОРАБОТНИЦИ И ШПИОНИ да ги открие и да ги уапси. Мене ме следеела скоро два пати подолг период од тебе па не пронашла докази да ме уапси.
Постојат записници и видео снимки од целиот мој процес за добивање азил. Јас азил побарав како Македонец и добив како Македонец.
Ако ти си бил предавник и соработник на странски во твојот случај Бугарски служби немој да мислиш дека во Македонија немало и нема Македонци.

Oooo, па тука те чекав бе Јордане, гледаш како самиот си ја откриваш вистината за твојот кодошлак против Македонија.Намерно забораваш дека нас не следеше и апсеше УДБА во 1982-ра и нејзините слуги односно соработници од Македонија, тие во тоа време нас не апсеа и не судеа во тогашните судови под Југословенска “капа“.А ти се вадиш на некакви исклучиво Македонски служби кој ти ги “загрозиле“ твоите политички-човекови права, и пази сега, како Македонец од Македонија.
Абе ајде не заебавај, на друг да му продаваш мадиња за бубрези, и како што вели еден дискутант малку понапред на темава ти единствено можеш да бидеш соработник на некаква странска служба во чии интереси е фокусирано разнебитувањето на се што е Македонско.
Нам со самите пресуди ни беше убаво назначено дека сме се здружувале и настапувале со цел да поттикнеме отцепување на Македонија како една независна и самостојна држава, што во тоа време, и буквално како што стои во завршниот збор на судот:
-имале за цел отцепување на Република Македонија од СФРЈ во една независна држава, што се граничи со лудост и идеализам со трагични последици.
Такво нешто ни дава “изим“ слободно да ги обвинуваме сите како тебе кој избегале од оваа држава за која судството само 6-7 години пред да стане самостојна, мислеше дека е опасен идеализам, во што и ти најверојатно си верувал, иако станало веќе очигледно дека независна и самостојна Македонија беше и остана реалност токму во времето кога ти всушност си ја обвинил државава со самото поднесување апликација за добивање на ПОЛИТИЧКИ АЗИЛ во Канада.Таа служба барала БУГАРСКИ СОРАБОТНИЦИ И ШПИУНИ. Те следела тебе ме следела мене. Ти бидејки си бил навистина БУГАРСКИ ШПИОН и СОРАБОТНИК на бугарската служба за тебе собрале докази и те уапсле. Со тие докази судот те осудил.

Колкава ли ти е маката кога се обидуваш да протнеш лага дека си се борел за независна Македонија а во досието ти стои дека независноста сте ја замислувале во држава заедно со Одрин и Тракија.
05-10-2010, 09:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Zvonko Stankovski:

KE GI PRASAS
;ZMEJKO,LJUBCO,GOJKO,STEVO,DIANA I posebno GORGI DOCEV-

-- ke vidis se koga ke gi objavam videata od osnovacko sobranie vo skopje 17-6-1990 koi se osnovaci od MKC kade imase mnogu luge na UDBA .A za tebe neznam dali sluzbite... te snimile ako si bil tamu
- jas znam deka jas gi delev pristapnicite i knigata vo koja se zapisuvaa gostite--koja sega e kaj ZMEJKO - i najavi deka se ke objavi na TV

Vo arhiv ima se iD.B


Quote:Групација Дисиденти:

Пак никако да одговориш односно да ги демантираш:

1.Писмото на Драган Богдановски од 03.02.1990 година упатено до Др. Богољуб Андоновски, легитимниот преседателна ДООМ
2.Манифестот изададен по повод основањето на 20.02.1990 година на Демокр...атска Парија За Национално Единство.

Од тоа што го има во Архивите на ДБ се плашат многумина а најмогу твоите советници.Quote:Групација Дисиденти:

Се повикуваш на изјави на Гојко, Диана јас ти ги цитирав. Ај пак ке ти ги цитирам можеби не си ги видел:

Гојко Јаковлевски :

"Како дојде до формирањето на партијата? Драган Богдановски живееше во Гетеборг, Шведска, а нашите контакти беа пост...ојани. На телефон ми се јави да ме запознае со идејата за формирање партија. Притоа ми рече дека со паѓањето на Берлинскиот ѕид и во Македонија дуваат нови демократски ветрови. Создадени се услови за нашата неколкудецениска политичка борба водена во емиграција за обединување и за демократизација на нашата мила и сакана Македонија, да ја префрлиме во татковината и политички да дејствуваме. Ми предложи заеднички да ја формираме партијата ДПМНЕ. Истакна дека во Македонија има млади луѓе кои ја поддржуваат идејата и се подготвени заедно со нас да учествуваат во нејзината реализација. Доколку се согласувам, да предложам термин и место за одржување на состанокот и да ги удриме темелите на партијата. Откако добро размислив, ја прифатив идејата, му се јавив на Богдановски и му го соопштив мојот став. Средбата требаше да ја одржиме на 26 и 27 мај 1990 година во хотелот на Илија Грнаров во Целе, близу Хановер, Германија. Но, од оправдани причини состанокот го одржувавме во Минхен на 31 мај и на 1 и 2 јуни 1990 година."

Диана Транталовска
Основач на ВМРО ДПМНЕ
Член во ЦУО
Член во два мандата на ИК
Член на два мандата на ЦК

"Татко на ДПМНЕ (пристапниците на освнивачите и на нашите фамилии се на ДПМНЕ иако некои ги снема) е Драган Богдановски (целиот свој живот бил жртва за идејата на самостојна и демократска Македонија и поголем дел од него поминал во Идризово и Солунска глава), во тој период се наоѓаше во Европа - Берлин, Ново Скопе. Од Берлин со Гојко Јаковлевски отидоа во Минхен за да се сретнат со Владо Транталовски, Љубчо Георгиевски и Борче Змејковски и да ги направат последните договори за основачкото собрание. Драган Богдановски како татко на партијата за претседател на Иницијативниот одбор за одржување на Основачко собрание го предложи Љубчо Георгиевски. После враќањето од Минхен во куќата на Владо Транталовски продолжуваа состаноците. на тие состаноци присуствуваа татко ми Владо, Борче, Митко Николовски, Науме Андоновски и јас, а со Љубчо тој период контактиравме телефонски поради неговите партиски обврски во Скопје"
05-10-2010, 10:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Манифестот кој го издал Драган Богдановски по повод оснивањето на ДПМНЕ.


Quote:[Image: scan0060.jpg]
[Image: scan0061.jpg]


Манифестот кој го издал Драган Богдановски по повод оснивањето на ДПМНЕ. Јас сум го прочитал неколку пати ама повикување на Драган Богдановски на идеалите , традициите, заложбите или пак дејците на ВМРО не сретнав. Сигурно Звонко има некој друг документ па ке го прикачи да го демантира Драган Богдановски.
06-10-2010, 01:25 AM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(06-10-2010, 01:25 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Манифестот кој го издал Драган Богдановски по повод оснивањето на ДПМНЕ.


Quote:[Image: scan0060.jpg]
[Image: scan0061.jpg]


Манифестот кој го издал Драган Богдановски по повод оснивањето на ДПМНЕ. Јас сум го прочитал неколку пати ама повикување на Драган Богдановски на идеалите , традициите, заложбите или пак дејците на ВМРО не сретнав. Сигурно Звонко има некој друг документ па ке го прикачи да го демантира Драган Богдановски.

ILINDEN i APOSTOPLOT GOCE se IDEALITE na Dragan Bogdanovski!!!!!! ati lazes ili sto vikav kumanovci pravis se ЌОР

--A na zalost tvoite CARSKI, FASISTICKI ,VRHOVISTICKI IDEALI i na MPO ,BUGARIJA,GRCIJA gi nema vo MANIFESTOT -Da ti pojasnam;;

- koga ja registriravme partijata vo tvoja YUGOSLAVIJA,BUGARIJA,GRCIJA pri registracija na partijata VMRO-DPMNE pred drzavniot organ POLICIJA za dodavkata VMRO pred DPMNE moravme da dademe izjava deka e ILINDENSKOTO-GOCEVO VMRO--Zmejko ima se

--a ti Jordane Petrovski od Kumanovo kakvo sto sakase VMRO vednas se formira vo BUGARIJA -- odgovori dali zatoa nesakase da se zaclenis vo VMRO-DPMNE bidejki tamo si clen i gi nemase CARSKITE dejci koi ti se tebe IDEAL vo MANIFESTOT i sega se ova sto go pravis za Dragan i VMRO-DPMNE e ista rabota kako AGENTITE posle formiranje vo 1893

-napisa DRAGAN BOGDANOVSKU vo knigata ILINDENSKA KAMBANA 1964 vo Paris vo EMIGRACIJA

Zosto slavnata organizacija na GOCE i drugite makedonski velikani od naseto slavno minato se vika VMRO,

Skratenicata VMRO znaci;Vnatresna Makedonska Revolucionarna Organizacija i e oznacena vo svetskata diplomatija na francuski kako " ORIM"--organizacion revulucioner enterior macedonien/ Organizacijata e stvorena na eden taen kongres vo Solun vo 1893 godina. Narecena e vnatresna zaradi zelbata na nejzinite stvoriteli da pokazat pred svetovnoto javno mnenie deka organizacijata e nitu bugarska,nitu srpska,nitu grcka. Bugarskite agenti uspeaja podocna da vnesat razdor vo istatai taa se razdeli na vistinska makedonska / centralisticka /i predavnicka bugarska ili vrhovisticka.
06-10-2010, 09:08 AM
Reply
zvonkostankovski Offline
Member
***

Posts: 89
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

Ристо Паргов, еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и прв секретар на задграничните комитети

Моето мото беше и е: ОРГАНИЗАЦИЈАТА СЕКОГАШ ПРЕД ПАРТИЈАТА, односно светото име на ВМРО не смее никој и никогаш да го извалка

Да се замине од Македонија во далечната 1963 година заради несогласување со тогашната политика кон Македонија, за најголемиот дел Македонци беше не само несоодветен потег, туку се граничеше со лудост. Но, за Ристо Паргов и за неговите четворица другари тоа беше животен потег со кој само ја продолжија борбата, како што тој вели на македонските апостоли, Гоце, Даме, Ѓорче и останатите. Учениците од Битолската учителска школа и другите училишта, Крсте Леснов, Ристе Ќосев, Мито Дарков, Стојан Црниколев и Ристо Паргов имаа само една цел, независна Македонија, надвор од границите на Белград, Софија и Атина. Нивното патување кон независна Македонија, беше најпрво до грчкиот логор Лаврион, од каде потоа заминуваа на Запад. Ристо заминува за Брисел, Белгија, а четворицата други во Шведска.Веднаш по пристигнувањето таму се приклучува кон македонското друштво со име “Тодор Александров“ преку кое ја почнува неговата борба за Македонија.

-Бевме многу организирани за тоа време, кога се беше под капата на Југославија и “службите“. Имавме многу активности, но и многу следење од оние кои не ја прифаќаа нашата идеја, а морам да признаам дека ги имаше многу. Испраќавме декларации насекаде, до Европската Унија, до министрите за надворешни работи на европските земји со сите институции, но одговорот беше еден, не е време за отворање на македонското прашање, рано е за такви активности. Имам впечаток дека во тоа време Европа ја штитеше СФРЈ, која по некое време ја растури. Но тоа е политиката, се сеќава на првите “модерни акции“ за независна Македонија, чичко Ристо.

altНо колку имало отпор кон нив во странство, уште поголем отпор имало и во Македонија, во состав на СФРЈ. За нивниот третман тука Ристо вели:

-Во тоа време нашиот народ не нарекуваше, бугараши, сепаратисти, терористи, а поради овие залепени имиња не можев да дојдам во Македонија повеќе од дваесетина години, до 1988 година. Но, со една таква комунистичка софистицирана пропаганда, тешко е да се надева човек дека би било поинаку. Но, колку и да беше притисокот голем сите ние кои бевме политички емигранти го издржавме. Тоа не можам да го кажам и за економските емигранти. Тие некако беа повеќе за Југославија. Имаа „црвени пасоши“ и со нив се враќаа во Македонија, а ние не.

Уште од 1963 година Ристо во Брисел се запознава со Драган Богдановски. Нивните заеднички активности се состоеле од пишување писма, организација на трибини, помош на Македонците, се до 1990 година кога по една средба со него тој му кажува дека сега е време за организирање на партија за македонско единство.

-На таа средба во Брисел разговаравме за идејата за формирање патрија, а ми го предложи и името ВМРО. Веднаш му реков дека не се согласувам со тоа име, бидејќи секогаш Организација треба да биде над партијата. Постои можност, му реков, дека со ставање на четирите свети букви за Македонија, на име на партија, некој со разни дејанија да ја компромитира Организацијата, а тоа од нас никој не го сака. Поединци да нанесат штета на вековното ВМРО. И по тој разговор Богдановски замина за Берлин, каде во ресторанот “Ново Скопје“ требаше да се одржи средба со делегација од Македонија, на која требаше да бидам и јас, се присеќа Паргов.

Но, иако имаа голема желба да биде на таа средба, тој е спречен да стигне до Минхен.

alt-Имав сообраќајна несреќа на патот за Минхен и телефонски ги известив дека нема да стигнам на состанокот. На таа средба во Минхен беа Богдановски, Љупчо Георгиевски, Борис Змејковски и Гојко Јаковлевски. По средбата Богдановски се врати во Брисел и ми рече дека името на партијата ќе биде ВМРО-ДПМНЕ. Го прашав зошто, а тој ми рече дека тоа било за да се привлече македонскиот народ да се приклучи кон новата партија и да се охрабрат новите членови. Немавме коментар на оваа одлука и двајцата, вели чичко Ристо, а за тоа како продолжи организирањето на партијата додава:

-Кога се осветуваше Соборниот храм во Скопје од Европа и прекуокеанските градови пристигнавме околу дваесетина луѓе. Јас бев на покана на владиката Гаврил, а по црковните свечености сите се упативме во еден ресторан зад храмот. Таму беа сите кои беа вклучени во формирањето на партијата. Тука на неискусниот претседател Љупчо Георгиевски му објаснивме кои се проблеми ќе ги има во формирањето на партијата и нејзиното заживување и како да ја концепира партијата, а најповеќе се задржавме на тоа како да ги привлечеме Македонците, како во Македонија така и во дијаспората. Мислам дека состанокот беше конструктивен и тргнаа работите.

altПо тој состанок Паргов се враќа во Брисел и оттаму е во контакт со Македонија. Во тој период организира протести, манифестации, пишува писма и работи на зајакнување на партијата, надвор од Македонија.

-Неколкумина бевме активно вклучени во правење мрежа надвор од Македонија. Со таа цел го формиравме и Задграничниот комитет, на кој прв претседател беше Богдановски, а по него Мане Јаковлевски. Јас во Минхен бев избран за прв секретар на задграничните комитети на ВМРО-ДПМНЕ, зборува со треперлив глас Паргов, присетувајќи се на сите проблеми што ги имале во тоа време кога ја формирале првата национална македонска партија.

По овие активности по многу години Паргов се враќа во Битола, на првата промоција на партијата во Битола, во преполната сала на Домот на културата.

-Беше необично чувството кога во мојот крај дочекав да присуствувам на формирање на македонска национална партија во слободна и независна Македонија, за која јас и многумина пред мене се бореле. Тука првите контакти ги имав со Црномаров и со него ја подготвуваме промоцијата. Присутни беа Богдановски, Георгиевски, Јаковлевски, Димовска и многу други,вели Ристо.

За тој период вели дека за него бил најубавиот дел од политичкото делување, бидејќи конечно го добил она што го посакувал и на тоа активно работел триесетина години. Кога работите зеле тек, Паргов по три години се откажува од функцијата секретар на задграничните комитети, а на неговото место партијата во става Љубе Бошковски.

Иако не е веќе директен учесник во партијата тој продолжува со активностите, работејќи на идејата Македонија, надвор од спрегите на Белград, Атина, Софија. За “линијата“ од 1893 година до денес Паргов вели:

-Идејата мислам дека останала во партијата, но секогаш имало и ќе има проблеми. Борбата не е престаната, а почнала пред 1893 и ќе трае подолго од 2010 година. Имало проблеми, со поединци, со групи, со десиденти, со предавници, со атентати, но се издржало и ќе се издржи. Според мене не треба да се заборави периодот по Втората светска војна кога Македонците ја добиле својата држава. Некој спомнува, некој не, но мора да се почитуваат луѓето кои ги направиле Македонците со своја држава. Тоа што има коментари дека било вака или онака, си останува на место, вреди и мора да се коментира. Сега да се вратам на сегашното раководство на партијата, кое ете по многу години на роденденот на партијата не покани на работен состанок. Тешки се времињата, постојат пак притисоци, но треба да се издржи. Македонија никогаш не добила “на тацна“ ништо, па уверен сум дека и сега нема да добие ништо на подарок. Името, секако е нешто за кое мора да се бориме сите и не смее да се менува, а цената колкава ќе биде, треба да се пресмета. Тешки се времињата, но пак ќе повторам дека од она што го видов и слушнав деновиве од највисоките партиски луѓе, тие се борат и ќе истраат во битката, не само за името, туку и за идентитетот, економијата, евроинтеграциите... Мора да се истрае, бидејќи тоа не е само наша заложба, туку на македонските апостоли и на сите знајни и незнајни борци за самостојна Македонија, тоа е определба на сегашниве современици. За современиците, академци, интелектуалци вели:

-Мора сите да се осмелат и да ја откријат целата вистина за Македонија. Многу историски периоди не ја виделе светлината на денот. Што побрзо “ги осветлиме“ тие периоди, побрзо ќе се спознаме кои сме и како сме дошле дотука. Не зборувам за оние кои се сега на власт, туку за неколку политички гарнитури.

Иако од 1963 година е надвор од Македонија, Ристо Паргов не го сака “црвениот“ југословенски пасош, па во Брисел престојува со емигрантски пасош, свесен дека со тој статус нема шанси да се врати во Македонија, да го посети родното Мариово, да го види татковото огниште, да запали свеќа на дедовиот гроб. Но, издржува и во 2007 година, конечно добива македонски пасош.

-Голема беше возбудата, конечно она за што си се борел да го имаш в рака. Борбата ја почнав во 1964 година, кога во емигрансткиот пасош, кај мене не стоеше Југословен, туку, етнички Македонец. Тој документ кој за првпат го презентирам во Битолски весник, за мене е светост. Не сакам да коментирам за другите, но ретки сме ние кои издржавме да не се југословенизираме, вели чичко Ристо, покажувајќи го “светиот“ документ.

Поради тоа имаше многу проблеми, особено од “службите“, југословенски, белгиски, европски. Паргов за цело време во Белгија е под истрага на специјалната полиција. Но, не им се лути, бидејќи како што вели си ја бркале работата. Им го простува и тоа што при истрагата во врска со посетата на тогашниот премиер на Македонија, Бранко Црвенковски во Брисел, бил под целосна опсервација од страна на белгиските служби.

-Моето досие во белгиската полиција е доста дебело. Мене ми е презентирано, а мислам дека ако се наредат сите документи ќе биде повисоко од два метра. Белгиската полиција ми го покажа, но не ми дозволи да го земам и да го имам, такви биле законите. Тоа е нивна работа, а мојата која сега сакам да ја завршам е во Битола да ги донесам околу 4.000 книги, документи, писма, записи, кои се наоѓаат уште во Белгија, да ги средам хронолошки и да ги подарам на Архивот, на новиот Музеј на ВМРО, на Библиотеката, вели Паргов.

Во делот на она што е сега донесено во Битола, се наоѓа еден многу драг предмет, а тоа е значката на “апостолот“ Гоце Делчев, која Ристо Паргов ја чува на видно место.

Тескт: Сашо Ристевски Фото: Сашо Ристевски и приватна архива на Паргов
06-10-2010, 09:33 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-10-2010, 09:08 AM)zvonkostankovski Wrote:
(06-10-2010, 01:25 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Манифестот кој го издал Драган Богдановски по повод оснивањето на ДПМНЕ.


Quote:[Image: scan0060.jpg]
[Image: scan0061.jpg]


Манифестот кој го издал Драган Богдановски по повод оснивањето на ДПМНЕ. Јас сум го прочитал неколку пати ама повикување на Драган Богдановски на идеалите , традициите, заложбите или пак дејците на ВМРО не сретнав. Сигурно Звонко има некој друг документ па ке го прикачи да го демантира Драган Богдановски.ILINDEN i APOSTOPLOT GOCE se IDEALITE na Dragan Bogdanovski!!!!!! ati lazes ili sto vikav kumanovci pravis se ЌОР

--A na zalost tvoite CARSKI, FASISTICKI ,VRHOVISTICKI IDEALI i na MPO ,BUGARIJA,GRCIJA gi nema vo MANIFESTOT -Da ti pojasnam;;

- koga ja registriravme partijata vo tvoja YUGOSLAVIJA,BUGARIJA,GRCIJA pri registracija na partijata VMRO-DPMNE pred drzavniot organ POLICIJA za dodavkata VMRO pred DPMNE moravme da dademe izjava deka e ILINDENSKOTO-GOCEVO VMRO--Zmejko ima se

--a ti Jordane Petrovski od Kumanovo kakvo sto sakase VMRO vednas se formira vo BUGARIJA -- odgovori dali zatoa nesakase da se zaclenis vo VMRO-DPMNE bidejki tamo si clen i gi nemase CARSKITE dejci koi ti se tebe IDEAL vo MANIFESTOT i sega se ova sto go pravis za Dragan i VMRO-DPMNE e ista rabota kako AGENTITE posle formiranje vo 1893

-napisa DRAGAN BOGDANOVSKU vo knigata ILINDENSKA KAMBANA 1964 vo Paris vo EMIGRACIJA

Zosto slavnata organizacija na GOCE i drugite makedonski velikani od naseto slavno minato se vika VMRO,

Skratenicata VMRO znaci;Vnatresna Makedonska Revolucionarna Organizacija i e oznacena vo svetskata diplomatija na francuski kako " ORIM"--organizacion revulucioner enterior macedonien/ Organizacijata e stvorena na eden taen kongres vo Solun vo 1893 godina. Narecena e vnatresna zaradi zelbata na nejzinite stvoriteli da pokazat pred svetovnoto javno mnenie deka organizacijata e nitu bugarska,nitu srpska,nitu grcka. Bugarskite agenti uspeaja podocna da vnesat razdor vo istatai taa se razdeli na vistinska makedonska / centralisticka /i predavnicka bugarska ili vrhovisticka.


Јас никаде не го видов името ВМРО.

Те замолив Звонко да посочи каде во Манифестот на Драган Богдановски е името ВМРО.

Да напишеш малку повеке Звонко за иницијаторите на Илинденското востоние. Кој се. !!! Кој бил за а кој бил против востание.

Не одговори Звонко за видеата поггоре.

1. Зошто во Координативниот совет нема никој од Берлин.

2. Зошто ги нема академикот и двата универзитетски професора.

3. Зошто те нема тебе во иницијативниот одбор на партијата.

Јас сум пристапил на ВМРО ДПМНЕ во октомври 1990 година. Несакав да членувам за да моето финансирање не биде сватено како моја намера да купувам место во партиската хиерархија. Но ти тоа неможеш да го разбереш.
Кај мене имам четири бланко членски книшки кои ми ги даде Змејко и кои се потпишани од него, со напомена кога сакам да ги пополнам. Јас тоа не го сторив до ден денешен.
Не се глупирај да докажуваш за некакви мои врски со Бугарското ВМРО и Бугарија.
06-10-2010, 12:44 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-10-2010, 08:55 PM)ABC Wrote:
(05-10-2010, 08:11 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Вашето откривање и апсење зборува дека службата била способна, ВИСТИНСКИТЕ БУГАРСКИ СОРАБОТНИЦИ И ШПИОНИ да ги открие и да ги уапси. Мене ме следеела скоро два пати подолг период од тебе па не пронашла докази да ме уапси.
Постојат записници и видео снимки од целиот мој процес за добивање азил. Јас азил побарав како Македонец и добив како Македонец.
Ако ти си бил предавник и соработник на странски во твојот случај Бугарски служби немој да мислиш дека во Македонија немало и нема Македонци.

Oooo, па тука те чекав бе Јордане, гледаш како самиот си ја откриваш вистината за твојот кодошлак против Македонија.Намерно забораваш дека нас не следеше и апсеше УДБА во 1982-ра и нејзините слуги односно соработници од Македонија, тие во тоа време нас не апсеа и не судеа во тогашните судови под Југословенска “капа“.А ти се вадиш на некакви исклучиво Македонски служби кој ти ги “загрозиле“ твоите политички-човекови права, и пази сега, како Македонец од Македонија.
Абе ајде не заебавај, на друг да му продаваш мадиња за бубрези, и како што вели еден дискутант малку понапред на темава ти единствено можеш да бидеш соработник на некаква странска служба во чии интереси е фокусирано разнебитувањето на се што е Македонско.
Нам со самите пресуди ни беше убаво назначено дека сме се здружувале и настапувале со цел да поттикнеме отцепување на Македонија како една независна и самостојна држава, што во тоа време, и буквално како што стои во завршниот збор на судот:
-имале за цел отцепување на Република Македонија од СФРЈ во една независна држава, што се граничи со лудост и идеализам со трагични последици.
Такво нешто ни дава “изим“ слободно да ги обвинуваме сите како тебе кој избегале од оваа држава за која судството само 6-7 години пред да стане самостојна, мислеше дека е опасен идеализам, во што и ти најверојатно си верувал, иако станало веќе очигледно дека независна и самостојна Македонија беше и остана реалност токму во времето кога ти всушност си ја обвинил државава со самото поднесување апликација за добивање на ПОЛИТИЧКИ АЗИЛ во Канада.

Многу жестока полемикаIcon_lol. Би се осврнал на твојата констатација со црвено маркирана. Да, Јордан со барање за политичкиот азил ја обвинил Македонија. Точно. Проблемот е што барањето на Јордан од страна на канадските власти е одобрено. Има две можности за тоа:
1. Јордан е моќен човек со силни врско во Канада и успеал да издејствува нелегитимен политички азол
2. Јордан добил политички азил во Kаnada vrz osnova na argumenti koi kanadskata vlast gi profatila kako relevantni.

АБЦ, еба го, ти како информиран и прероден човек што мислиш која од тие две опции е точна...зошто трета немаIcon_lol
06-10-2010, 02:32 PM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-10-2010, 02:32 PM)hristo Wrote: Многу жестока полемикаIcon_lol. Би се осврнал на твојата констатација со црвено маркирана. Да, Јордан со барање за политичкиот азил ја обвинил Македонија. Точно. Проблемот е што барањето на Јордан од страна на канадските власти е одобрено. Има две можности за тоа:
1. Јордан е моќен човек со силни врско во Канада и успеал да издејствува нелегитимен политички азол
2. Јордан добил политички азил во Kаnada vrz osnova na argumenti koi kanadskata vlast gi profatila kako relevantni.

АБЦ, еба го, ти како информиран и прероден човек што мислиш која од тие две опции е точна...зошто трета немаIcon_lol

Ни една од тие две бе Христо, а и јас не сум прероден како што ти сакаш да ме нарекуваш.
-За Јордана има само едно и единствено објаснување со неколку сегменти како успеал да се “докопа“ до статусот Политички Азилант од оваа независна Република Македонија во Канада, а тоа е фактот дека на Јордан повеќе од сигурно му помогнала Бугарската Струја во МПО (како противуслуга за неговите кодошки активности), која во Канада има одамна инволвирани, и на високи функции етаблирани, членови во Канадската емигрантска бирократија, па таму се има представено како етнички Бугарин, Србин, или Грк, кому му се “скратени“ човековите права во родната Македонија.
-Друг сегмент е таму да се представил како хомосексуалец, во што не би сакал да верувам, па своето аплицирање го темели врз загрозување на сексуалната слобода и право за сексуална ориентација, кој би можеле евентуално да му бидат загрозени во Македонија, зошто други причини не можат да постојат за периодот кога Јордан всушност го темели сопственото досие, кое и не држи толку вода, ако се знае дека против него нема никаква пресуда и докажани елементи за непријателска шпијунажа или пропаганда.
-Третиот сегмент е на религијска база, само е помалку веројатен одкако Македонија го гарантира правото на верска самоопределба за сите граѓани кој живеат во државава и на целата територија.Мала можност постои и тука, ама само во ограничени, речиси чисти вески средини, а тоа е да имаш друга религија кон која мнозинството пројавува нетрпеливост и нетолерантност, а државата не може целовремено да ти гарантира животна безбедност.
Приказните дека Јордан го проследувала државната Македонска служба за безбедност оти бил Македонец, се само приказни за мали Канадски деца, и може само таму нив да ги лаже, кога практично не постои никаков доказ дека тој е навистина малтретиран и затворан со закани за неговиот живот, освен некакво службено досие кое лесно може да биде и фалсификат.
06-10-2010, 04:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-10-2010, 04:21 PM)ABC Wrote: Ни една од тие две бе Христо, а и јас не сум прероден како што ти сакаш да ме нарекуваш.
-За Јордана има само едно и единствено објаснување со неколку сегменти како успеал да се “докопа“ до статусот Политички Азилант од оваа независна Република Македонија во Канада, а тоа е фактот дека на Јордан повеќе од сигурно му помогнала Бугарската Струја во МПО (како противуслуга за неговите кодошки активности), која во Канада има одамна инволвирани, и на високи функции етаблирани, членови во Канадската емигрантска бирократија, па таму се има представено како етнички Бугарин, Србин, или Грк, кому му се “скратени“ човековите права во родната Македонија.
-Друг сегмент е таму да се представил како хомосексуалец, во што не би сакал да верувам, па своето аплицирање го темели врз загрозување на сексуалната слобода и право за сексуална ориентација, кој би можеле евентуално да му бидат загрозени во Македонија, зошто други причини не можат да постојат за периодот кога Јордан всушност го темели сопственото досие, кое и не држи толку вода, ако се знае дека против него нема никаква пресуда и докажани елементи за непријателска шпијунажа или пропаганда.
-Третиот сегмент е на религијска база, само е помалку веројатен одкако Македонија го гарантира правото на верска самоопределба за сите граѓани кој живеат во државава и на целата територија.Мала можност постои и тука, ама само во ограничени, речиси чисти вески средини, а тоа е да имаш друга религија кон која мнозинството пројавува нетрпеливост и нетолерантност, а државата не може целовремено да ти гарантира животна безбедност.
Приказните дека Јордан го проследувала државната Македонска служба за безбедност оти бил Македонец, се само приказни за мали Канадски деца, и може само таму нив да ги лаже, кога практично не постои никаков доказ дека тој е навистина малтретиран и затворан со закани за неговиот живот, освен некакво службено досие кое лесно може да биде и фалсификат.Ке ти одговорам јас од причина што мислам дека Христо не е можеби докрај запозанат со финесите на барањето азил.

Ако сум побарал азил заради тоа што ми било ускратено правато да го изразам националнито чувство на Бугарин, Грк или Србин тоа е кршење на човекови прва кои не се поврзани со политичка и идеолошка обесправеност, ТУКУ ЗА НАЦИОНАЛНА и не е повзано со политичка активност. Се добива и со никакав политичка активност. Така азил добиваат Македонци од Егејска, Пиринска Македонија и од Мала Преспа.
Политички азил се добива исклучиво за прогон од ИДЕОЛОШКИ и ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ.
Земи некоја енциклопедија па прочитај што се подразбира под поимот идеолошки и политички прогон.
06-10-2010, 05:04 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-10-2010, 04:21 PM)ABC Wrote:
(06-10-2010, 02:32 PM)hristo Wrote: Многу жестока полемикаIcon_lol. Би се осврнал на твојата констатација со црвено маркирана. Да, Јордан со барање за политичкиот азил ја обвинил Македонија. Точно. Проблемот е што барањето на Јордан од страна на канадските власти е одобрено. Има две можности за тоа:
1. Јордан е моќен човек со силни врско во Канада и успеал да издејствува нелегитимен политички азол
2. Јордан добил политички азил во Kаnada vrz osnova na argumenti koi kanadskata vlast gi profatila kako relevantni.

АБЦ, еба го, ти како информиран и прероден човек што мислиш која од тие две опции е точна...зошто трета немаIcon_lol

Ни една од тие две бе Христо, а и јас не сум прероден како што ти сакаш да ме нарекуваш.
-За Јордана има само едно и единствено објаснување со неколку сегменти како успеал да се “докопа“ до статусот Политички Азилант од оваа независна Република Македонија во Канада, а тоа е фактот дека на Јордан повеќе од сигурно му помогнала Бугарската Струја во МПО (како противуслуга за неговите кодошки активности), која во Канада има одамна инволвирани, и на високи функции етаблирани, членови во Канадската емигрантска бирократија, па таму се има представено како етнички Бугарин, Србин, или Грк, кому му се “скратени“ човековите права во родната Македонија.
-Друг сегмент е таму да се представил како хомосексуалец, во што не би сакал да верувам, па своето аплицирање го темели врз загрозување на сексуалната слобода и право за сексуална ориентација, кој би можеле евентуално да му бидат загрозени во Македонија, зошто други причини не можат да постојат за периодот кога Јордан всушност го темели сопственото досие, кое и не држи толку вода, ако се знае дека против него нема никаква пресуда и докажани елементи за непријателска шпијунажа или пропаганда.
-Третиот сегмент е на религијска база, само е помалку веројатен одкако Македонија го гарантира правото на верска самоопределба за сите граѓани кој живеат во државава и на целата територија.Мала можност постои и тука, ама само во ограничени, речиси чисти вески средини, а тоа е да имаш друга религија кон која мнозинството пројавува нетрпеливост и нетолерантност, а државата не може целовремено да ти гарантира животна безбедност.
Приказните дека Јордан го проследувала државната Македонска служба за безбедност оти бил Македонец, се само приказни за мали Канадски деца, и може само таму нив да ги лаже, кога практично не постои никаков доказ дека тој е навистина малтретиран и затворан со закани за неговиот живот, освен некакво службено досие кое лесно може да биде и фалсификат.

Точно е тоа што вели Јордан во горниот пост дека парафразирам : “ можеби Христо не е доволно запознаен со начинот на добивање на политички азил...“ . Но, долго време го пратам Јордан Петровски по медијумите во МК и по форумите како сака да ни објасни што тоа ни се случува во МК , поради што застанавме овие 20-ина години на слеп колосек...од каде нема излез. Задниот текст во ФОКУС, кој тој го постира и на форумот Котле, е еден од најубавите и најпрецизните елаборации за нашето бескрајно тонење. Има ли посоодветен термин од “ полициско-криминално подземје“ со кој тој сака да со најкратки црти ни ја долови жалната реалност во МК. И кој е за тоа е највиновен? Јордан? Во ниеден текст или пост тој не ја афирмирал или подржал бугарската опција во МК. А, укажувањето на поврзаноста на нашите служби со српските е реалност кој тешко некој може аргументирано да ја оспори. Еве, на денешните вести на ТВ Сител од 18 часот, Павле Трајанов тврди дека , барем, 80 % од досија се во Белград и ако се отворат ке се најдат многу имиња на личности од сите сфери на живеење, кои сеуште , ни го обликуваат животот во МК. Или, сега, и Павле Трајанов ке се прогласи за бугарски шпијун. И, АБЦ, тој стереотип да секој кој крене глас против службите и нивното бранење на српскиот државен интерес, да се прогласи за “ бугараш“ или бугарски шпијун се прикаски во кои веќе не веруваат не малите деца туку ниту тие кои имаат наредба да ги шират.Icon_lol. Треба сите кои ја сакаме МК да се соочиме со таа реалност. Да се направи критична маса на луѓе, кои ке сакаат да се раскрсти со тие луѓе. Не да се бесат или репресираат...туку да се тргнат од политиката и од можност и понатаму да служат за други-српски интереси. Да на власт дојдат луѓе како Јордан, како Ване Цветанов ... кои ке работат, конечно, за македонскиот државен интерес. Вака, ги губиме сите пријатели по светот. Мислиш дека тие се наивни и не гледаат како се курназиме со нив? Но, и тоа има крај. Така да, овие твои напади по личност на Јордана со лепење етикети, не проаѓа. Си го прочитал неговиот текст во ФОКУС. Е, наместо тука да го клеветиш...собери храброст и пушти му демант во ФОКУС, Напиши таму тоа што пишуваш овде. Можеби и ке ти го објават.,Icon_lol Или и ФОКУС е бугарски весник.Icon_cool
06-10-2010, 05:44 PM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-10-2010, 05:04 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ке ти одговорам јас од причина што мислам дека Христо не е можеби докрај запозанат со финесите на барањето азил.

Ако сум побарал азил заради тоа што ми било ускратено правато да го изразам националнито чувство на Бугарин, Грк или Србин тоа е кршење на човекови прва кои не се поврзани со политичка и идеолошка обесправеност, ТУКУ ЗА НАЦИОНАЛНА и не е повзано со политичка активност. Се добива и со никакав политичка активност. Така азил добиваат Македонци од Егејска, Пиринска Македонија и од Мала Преспа.
Политички азил се добива исклучиво за прогон од ИДЕОЛОШКИ и ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ.
Земи некоја енциклопедија па прочитај што се подразбира под поимот идеолошки и политички прогон.

И која од тие ИДЕОЛОШКО-ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ тебе те прогони до степен да стане животно опасна, за тебе и твоето семејство во оваа независна, слободна и демократска Република Македонија, каде слободно си можел да станеш Премиер или Председател на пример, зошто реално гледано, како Македонец не ти е скратено ни едно право на секаква основа, без разлика дали безбедносните служби решиле да отворат досие за тебе?
06-10-2010, 05:51 PM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-10-2010, 05:44 PM)hristo Wrote: Точно е тоа што вели Јордан во горниот пост дека парафразирам : “ можеби Христо не е доволно запознаен со начинот на добивање на политички азил...“ . Но, долго време го пратам Јордан Петровски по медијумите во МК и по форумите како сака да ни објасни што тоа ни се случува во МК , поради што застанавме овие 20-ина години на слеп колосек...од каде нема излез. Задниот текст во ФОКУС, кој тој го постира и на форумот Котле, е еден од најубавите и најпрецизните елаборации за нашето бескрајно тонење. Има ли посоодветен термин од “ полициско-криминално подземје“ со кој тој сака да со најкратки црти ни ја долови жалната реалност во МК. И кој е за тоа е највиновен? Јордан? Во ниеден текст или пост тој не ја афирмирал или подржал бугарската опција во МК. А, укажувањето на поврзаноста на нашите служби со српските е реалност кој тешко некој може аргументирано да ја оспори. Еве, на денешните вести на ТВ Сител од 18 часот, Павле Трајанов тврди дека , барем, 80 % од досија се во Белград и ако се отворат ке се најдат многу имиња на личности од сите сфери на живеење, кои сеуште , ни го обликуваат животот во МК. Или, сега, и Павле Трајанов ке се прогласи за бугарски шпијун. И, АБЦ, тој стереотип да секој кој крене глас против службите и нивното бранење на српскиот државен интерес, да се прогласи за “ бугараш“ или бугарски шпијун се прикаски во кои веќе не веруваат не малите деца туку ниту тие кои имаат наредба да ги шират.Icon_lol. Треба сите кои ја сакаме МК да се соочиме со таа реалност. Да се направи критична маса на луѓе, кои ке сакаат да се раскрсти со тие луѓе. Не да се бесат или репресираат...туку да се тргнат од политиката и од можност и понатаму да служат за други-српски интереси. Да на власт дојдат луѓе како Јордан, како Ване Цветанов ... кои ке работат, конечно, за македонскиот државен интерес. Вака, ги губиме сите пријатели по светот. Мислиш дека тие се наивни и не гледаат како се курназиме со нив? Но, и тоа има крај. Така, да овие твои напади по личност на Јордана со лепење етикети, не проаѓа. Си го прочитал неговиот текст во ФОКУС. Е, наместо тука да го клеветиш...собери храброст и пушти му демант во ФОКУС, Напиши таму тоа што пишуваш овде. Можеби и ке ти го објават.,Icon_lol Или и ФОКУС е бугарски весник.Icon_cool

Абе Павле е УДБАШ со тапија бе, токму таквите беа тие кој нас не затвораа по затвори, не проследуваа и шиканираа на секој чекор, само затоа што тогаш имавме прогресивни идеи за самостојна и независна Македонија.
-Токму за тоа сакам да не се занемари периодот за континуитетот на ВМРО-ДПМНЕ од 1980-та до 1990-та.Знаеш ли дека ако некој во тој период имаше макар и малку идеа за отцепување на Македонија од СФРЈ како беше третиран од таквите како Трајанов и нивните слуги?Па зар не е очигледно дека УДБА всушност само година-две пред распадот на СФРЈ во сите републики “избрка“ од служба сопствени вработени како Павле Трајанов, кој подоцна ќе бидат директно инсталирани во власта како “големи патриоти“.Е не го знаеш тоа, а не го знае ни Јордан, ни многумина други, или намерно не сакате да го знаете.
Јас никому не лепам етикети, туку ви ја кажувам вистината доколку сакате да ја спознаете и прифатите токму онаква каква што беше и сеуште е.Nee_taka
06-10-2010, 06:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-10-2010, 05:51 PM)ABC Wrote:
(06-10-2010, 05:04 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ке ти одговорам јас од причина што мислам дека Христо не е можеби докрај запозанат со финесите на барањето азил.

Ако сум побарал азил заради тоа што ми било ускратено правато да го изразам националнито чувство на Бугарин, Грк или Србин тоа е кршење на човекови прва кои не се поврзани со политичка и идеолошка обесправеност, ТУКУ ЗА НАЦИОНАЛНА и не е повзано со политичка активност. Се добива и со никакав политичка активност. Така азил добиваат Македонци од Егејска, Пиринска Македонија и од Мала Преспа.
Политички азил се добива исклучиво за прогон од ИДЕОЛОШКИ и ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ.
Земи некоја енциклопедија па прочитај што се подразбира под поимот идеолошки и политички прогон.

И која од тие ИДЕОЛОШКО-ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ тебе те прогони до степен да стане животно опасна, за тебе и твоето семејство во оваа независна, слободна и демократска Република Македонија, каде слободно си можел да станеш Премиер или Председател на пример, зошто реално гледано, како Македонец не ти е скратено ни едно право на секаква основа, без разлика дали безбедносните служби решиле да отворат досие за тебе?


Во уредбата 10/92 се е убаво напишано: ПРОГОНИ за МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ И ВРХОВИЗАМ и прогон за БУГАРСКИ ВРХОВИЗАМ. Препишан е истиот закон ПО КОЈ ТЕ АПСЕЛЕ ТЕБЕ. Ти како докажан СОРАБОТНИК на БУГАРСКИТЕ СЛУЖБИ знаеш зошто си апсен и дека службата не апсела никого без цврсти докази. Твоето дело е докажано. Си сакал да ја издвоиш Македонија од Југославија за да ја споиш со Бугарија . Си пишувал Одрин и Тракија да не се сетат обичните луѓе што е вистинската цел.
06-10-2010, 06:11 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(06-10-2010, 04:21 PM)ABC Wrote:
(06-10-2010, 02:32 PM)hristo Wrote: Многу жестока полемикаIcon_lol. Би се осврнал на твојата констатација со црвено маркирана. Да, Јордан со барање за политичкиот азил ја обвинил Македонија. Точно. Проблемот е што барањето на Јордан од страна на канадските власти е одобрено. Има две можности за тоа:
1. Јордан е моќен човек со силни врско во Канада и успеал да издејствува нелегитимен политички азол
2. Јордан добил политички азил во Kаnada vrz osnova na argumenti koi kanadskata vlast gi profatila kako relevantni.

АБЦ, еба го, ти како информиран и прероден човек што мислиш која од тие две опции е точна...зошто трета немаIcon_lol

Ни една од тие две бе Христо, а и јас не сум прероден како што ти сакаш да ме нарекуваш.
-За Јордана има само едно и единствено објаснување со неколку сегменти како успеал да се “докопа“ до статусот Политички Азилант од оваа независна Република Македонија во Канада, а тоа е фактот дека на Јордан повеќе од сигурно му помогнала Бугарската Струја во МПО (како противуслуга за неговите кодошки активности), која во Канада има одамна инволвирани, и на високи функции етаблирани, членови во Канадската емигрантска бирократија, па таму се има представено како етнички Бугарин, Србин, или Грк, кому му се “скратени“ човековите права во родната Македонија.
-Друг сегмент е таму да се представил како хомосексуалец, во што не би сакал да верувам, па своето аплицирање го темели врз загрозување на сексуалната слобода и право за сексуална ориентација, кој би можеле евентуално да му бидат загрозени во Македонија, зошто други причини не можат да постојат за периодот кога Јордан всушност го темели сопственото досие, кое и не држи толку вода, ако се знае дека против него нема никаква пресуда и докажани елементи за непријателска шпијунажа или пропаганда.
-Третиот сегмент е на религијска база, само е помалку веројатен одкако Македонија го гарантира правото на верска самоопределба за сите граѓани кој живеат во државава и на целата територија.Мала можност постои и тука, ама само во ограничени, речиси чисти вески средини, а тоа е да имаш друга религија кон која мнозинството пројавува нетрпеливост и нетолерантност, а државата не може целовремено да ти гарантира животна безбедност.
Приказните дека Јордан го проследувала државната Македонска служба за безбедност оти бил Македонец, се само приказни за мали Канадски деца, и може само таму нив да ги лаже, кога практично не постои никаков доказ дека тој е навистина малтретиран и затворан со закани за неговиот живот, освен некакво службено досие кое лесно може да биде и фалсификат.

Koj gubi ima pravo da se luti.
Znaci sto ti e rdja, rdja do rdja da se cuva od vakvi covek, i da gi gazi kaj i da si stigne.
Quote:јас не сум прероден како што ти сакаш да ме нарекуваш
Djubre si ostanue djubre i medju zlato da gu stavis.
U onj sistem si kodosija na tajno, da ne bi te pljukale komsie koj kude stigne, a sga si perde nemas nikoj nisto ne ti moze bozem ovoj bila demokratija.
Ne daj boze da se sretnemo.
(This post was last modified: 06-10-2010, 06:54 PM by montehristo.)
06-10-2010, 06:52 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(06-10-2010, 06:11 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-10-2010, 05:51 PM)ABC Wrote:
(06-10-2010, 05:04 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ке ти одговорам јас од причина што мислам дека Христо не е можеби докрај запозанат со финесите на барањето азил.

Ако сум побарал азил заради тоа што ми било ускратено правато да го изразам националнито чувство на Бугарин, Грк или Србин тоа е кршење на човекови прва кои не се поврзани со политичка и идеолошка обесправеност, ТУКУ ЗА НАЦИОНАЛНА и не е повзано со политичка активност. Се добива и со никакав политичка активност. Така азил добиваат Македонци од Егејска, Пиринска Македонија и од Мала Преспа.
Политички азил се добива исклучиво за прогон од ИДЕОЛОШКИ и ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ.
Земи некоја енциклопедија па прочитај што се подразбира под поимот идеолошки и политички прогон.

И која од тие ИДЕОЛОШКО-ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ тебе те прогони до степен да стане животно опасна, за тебе и твоето семејство во оваа независна, слободна и демократска Република Македонија, каде слободно си можел да станеш Премиер или Председател на пример, зошто реално гледано, како Македонец не ти е скратено ни едно право на секаква основа, без разлика дали безбедносните служби решиле да отворат досие за тебе?


Во уредбата 10/92 се е убаво напишано: ПРОГОНИ за МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ И ВРХОВИЗАМ и прогон за БУГАРСКИ ВРХОВИЗАМ. Препишан е истиот закон ПО КОЈ ТЕ АПСЕЛЕ ТЕБЕ. Ти како докажан СОРАБОТНИК на БУГАРСКИТЕ СЛУЖБИ знаеш зошто си апсен и дека службата не апсела никого без цврсти докази. Твоето дело е докажано. Си сакал да ја издвоиш Македонија од Југославија за да ја споиш со Бугарија . Си пишувал Одрин и Тракија да не се сетат обичните луѓе што е вистинската цел.

Quote:знаеш зошто си апсен
Quote:како докажан
Ahmm, ovoj e poznata logika na bivs rezim
06-10-2010, 06:57 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,487
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(06-10-2010, 06:57 PM)montehristo Wrote:
(06-10-2010, 06:11 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-10-2010, 05:51 PM)ABC Wrote:
(06-10-2010, 05:04 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ке ти одговорам јас од причина што мислам дека Христо не е можеби докрај запозанат со финесите на барањето азил.

Ако сум побарал азил заради тоа што ми било ускратено правато да го изразам националнито чувство на Бугарин, Грк или Србин тоа е кршење на човекови прва кои не се поврзани со политичка и идеолошка обесправеност, ТУКУ ЗА НАЦИОНАЛНА и не е повзано со политичка активност. Се добива и со никакав политичка активност. Така азил добиваат Македонци од Егејска, Пиринска Македонија и од Мала Преспа.
Политички азил се добива исклучиво за прогон од ИДЕОЛОШКИ и ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ.
Земи некоја енциклопедија па прочитај што се подразбира под поимот идеолошки и политички прогон.

И која од тие ИДЕОЛОШКО-ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ тебе те прогони до степен да стане животно опасна, за тебе и твоето семејство во оваа независна, слободна и демократска Република Македонија, каде слободно си можел да станеш Премиер или Председател на пример, зошто реално гледано, како Македонец не ти е скратено ни едно право на секаква основа, без разлика дали безбедносните служби решиле да отворат досие за тебе?


Во уредбата 10/92 се е убаво напишано: ПРОГОНИ за МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ И ВРХОВИЗАМ и прогон за БУГАРСКИ ВРХОВИЗАМ. Препишан е истиот закон ПО КОЈ ТЕ АПСЕЛЕ ТЕБЕ. Ти како докажан СОРАБОТНИК на БУГАРСКИТЕ СЛУЖБИ знаеш зошто си апсен и дека службата не апсела никого без цврсти докази. Твоето дело е докажано. Си сакал да ја издвоиш Македонија од Југославија за да ја споиш со Бугарија . Си пишувал Одрин и Тракија да не се сетат обичните луѓе што е вистинската цел.

Quote:знаеш зошто си апсен
Quote:како докажан
Ahmm, ovoj e poznata logika na bivs rezim

Malo dopreciziranje:
ABC, ti dokolku si zatvoran toa ne ti dava za pravo deka samo ti imas avtoritet da zboris deka samo ti si borec za nezavisna Makedonija.
Toa sto Jordan ne bil zatvoran e sto vo tvoe vreme Makedonija bila de fakto i de jure del od Jugoslavija, a koga Jordan bil progonuvan Makedonija ne bila.
Quote:Опера е правана за водење на пропагандна војна преку кои ке се испровоцираат меѓуетнички судири. Ексцеси кои би предизвикале меѓународна осуда на поедини демократски избрани влади во еџ југословенските републики. Меѓуетничките судири имале за цел да го оправдаат државниот удар кој го планирал делот на воениот врв чие дело е и опера а меѓународна осуда им трела да не се замеша меѓународниот фактор во одбрана на демократски избараните влади.
Така во Хрватска е спроведувана акцијата "Лабрадор" во која се минирани евреските гробишта и синагогата.
На оваа тема пишував доста на воденица ама ги избришаа сите постови. Темата е многу интересна и битна за Макледонија, бидејки "ОПЕРИСТИТЕ" ги влечат конците во Македонија.
По апсењето на Генерал Васиљевиќ а тоа беше доказ дека Југословените во војската ја изгубија битката со Големосрбите.
"ОПЕРИСТИТЕ" скоро сите ја следат нова та директива "СТВАРАЊЕ НА ГОЛЕМА СРБИЈА". Тогаш во Македонија во СДСМ влегуваат сите од СК-ДЈ.
Od ovde, tvoite progoniteli moze da se lustriraat,
progoniteli na Joco, nivno delo e pod stavka "Velepredavstvo"

Quote:ABC Wrote:
(Денес 02:32 PM)hristo Wrote:
Многу жестока полемика. Би се осврнал на твојата констатација со црвено маркирана. Да, Јордан со барање за политичкиот азил ја обвинил Македонија. Точно. Проблемот е што барањето на Јордан од страна на канадските власти е одобрено. Има две можности за тоа:
1. Јордан е моќен човек со силни врско во Канада и успеал да издејствува нелегитимен политички азол
2. Јордан добил политички азил во Kаnada vrz osnova na argumenti koi kanadskata vlast gi profatila kako relevantni.

АБЦ, еба го, ти како информиран и прероден човек што мислиш која од тие две опции е точна...зошто трета нема

Ни една од тие две бе Христо, а и јас не сум прероден како што ти сакаш да ме нарекуваш.
-За Јордана има само едно и единствено објаснување со неколку сегменти како успеал да се “докопа“ до статусот Политички Азилант од оваа независна Република Македонија во Канада, а тоа е фактот дека на Јордан повеќе од сигурно му помогнала Бугарската Струја во МПО (како противуслуга за неговите кодошки активности), која во Канада има одамна инволвирани, и на високи функции етаблирани, членови во Канадската емигрантска бирократија, па таму се има представено како етнички Бугарин, Србин, или Грк, кому му се “скратени“ човековите права во родната Македонија.
-Друг сегмент е таму да се представил како хомосексуалец, во што не би сакал да верувам, па своето аплицирање го темели врз загрозување на сексуалната слобода и право за сексуална ориентација, кој би можеле евентуално да му бидат загрозени во Македонија, зошто други причини не можат да постојат за периодот кога Јордан всушност го темели сопственото досие, кое и не држи толку вода, ако се знае дека против него нема никаква пресуда и докажани елементи за непријателска шпијунажа или пропаганда.
-Третиот сегмент е на религијска база, само е помалку веројатен одкако Македонија го гарантира правото на верска самоопределба за сите граѓани кој живеат во државава и на целата територија.Мала можност постои и тука, ама само во ограничени, речиси чисти вески средини, а тоа е да имаш друга религија кон која мнозинството пројавува нетрпеливост и нетолерантност, а државата не може целовремено да ти гарантира животна безбедност.
Приказните дека Јордан го проследувала државната Македонска служба за безбедност оти бил Македонец, се само приказни за мали Канадски деца, и може само таму нив да ги лаже, кога практично не постои никаков доказ дека тој е навистина малтретиран и затворан со закани за неговиот живот, освен некакво службено досие кое лесно може да биде и фалсификат.

Koj gubi ima pravo da se luti.
Znaci sto ti e rdja, rdja do rdja da se cuva od vakvi covek, i da gi gazi kaj i da si stigne.

Quote:
јас не сум прероден како што ти сакаш да ме нарекуваш
Djubre si ostanue djubre i medju zlato da gu stavis.
U onj sistem si kodosija na tajno, da ne bi te pljukale komsie koj kude stigne, a sga si perde nemas nikoj nisto ne ti moze bozem ovoj bila demokratija.
Ne daj boze da se sretnemo.
ABC, moram da ti se izvinam za ovoj prethoden post gledam deka bese bas neumesen komentar od moja strana, pokasno svativ otkako imav podetalen pregled na celiot thread.
(This post was last modified: 06-10-2010, 07:23 PM by montehristo.)
06-10-2010, 07:22 PM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-10-2010, 06:11 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во уредбата 10/92 се е убаво напишано: ПРОГОНИ за МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ И ВРХОВИЗАМ и прогон за БУГАРСКИ ВРХОВИЗАМ. Препишан е истиот закон ПО КОЈ ТЕ АПСЕЛЕ ТЕБЕ. Ти како докажан СОРАБОТНИК на БУГАРСКИТЕ СЛУЖБИ знаеш зошто си апсен и дека службата не апсела никого без цврсти докази. Твоето дело е докажано. Си сакал да ја издвоиш Македонија од Југославија за да ја споиш со Бугарија . Си пишувал Одрин и Тракија да не се сетат обичните луѓе што е вистинската цел.

Препишан закон?Не знам дали законот е препишан, ама кај мене во пресудава стои дека сум осуден само за отцепување на Македонија од СФРЈ, никаде не се спомнува некаков Бугарски или било каков друг врховизам, што сигурно ревносните служби на УДБА во тоа време ќе го напоменеле доколку имале такви сознанија или сомневања.Впрочем и низ целиот процес кој траеше повеќе од 3 месеци, никој не спомна некакво приклучување кон друга држава, за што сигурно ќе го искористеа УДБАШИТЕ доколку имаа и најмала шанса.
Кај тебе е сосема друга работа, особено кога се знае дека си имал блиска соработка со половина Бугарски агенти и по некој Српски, затоа впрочем и ти отвориле досие, кое на крајот не резултирало со докази за обвинителен акт и пресуда, па немаш причини ни да се жалиш, а најмалку основа да побараш АЗИЛ.
06-10-2010, 08:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-10-2010, 08:49 PM)ABC Wrote:
(06-10-2010, 06:11 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Во уредбата 10/92 се е убаво напишано: ПРОГОНИ за МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛИЗАМ И ВРХОВИЗАМ и прогон за БУГАРСКИ ВРХОВИЗАМ. Препишан е истиот закон ПО КОЈ ТЕ АПСЕЛЕ ТЕБЕ. Ти како докажан СОРАБОТНИК на БУГАРСКИТЕ СЛУЖБИ знаеш зошто си апсен и дека службата не апсела никого без цврсти докази. Твоето дело е докажано. Си сакал да ја издвоиш Македонија од Југославија за да ја споиш со Бугарија . Си пишувал Одрин и Тракија да не се сетат обичните луѓе што е вистинската цел.

Препишан закон?Не знам дали законот е препишан, ама кај мене во пресудава стои дека сум осуден само за отцепување на Македонија од СФРЈ, никаде не се спомнува некаков Бугарски или било каков друг врховизам, што сигурно ревносните служби на УДБА во тоа време ќе го напоменеле доколку имале такви сознанија или сомневања.Впрочем и низ целиот процес кој траеше повеќе од 3 месеци, никој не спомна некакво приклучување кон друга држава, за што сигурно ќе го искористеа УДБАШИТЕ доколку имаа и најмала шанса.
Кај тебе е сосема друга работа, особено кога се знае дека си имал блиска соработка со половина Бугарски агенти и по некој Српски, затоа впрочем и ти отвориле досие, кое на крајот не резултирало со докази за обвинителен акт и пресуда, па немаш причини ни да се жалиш, а најмалку основа да побараш АЗИЛ.Кратенката ТВМОТРО значи Тајна Внатрешна Македоно Одрински-Тракијска Револуционерна Организација

Разликата АБЦ помеѓу мене и тебе е небо и земја. Кај тебе докажале дека дека си СЕ БОРЕЛ ЗА ОТЦЕПУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА И ЗА ПРИПОЈУВАЊЕ КОН ОДРИН И ТРАКИЈА во Одрин и Тракија немало двожења за отцепување од Бугарија од 1980 година и навака. Ти останува дека си бил за ПРИПОЈУВАЊЕ НА МАКЕДОНИЈА кон БУГАРИЈА.

Кај мене се работи за обид на службата да ми подметне соработка со бугарски служби. На сите подметнувања не успеала а не успеала заради тоа што сум чист. Вас БУГАРОФИЛИВЕ ВЕДНАШ ВЕ ФАТИЛА. Затоа откачи се од мене, со тоа што се глупираш на форумов нема да те наградат твоите УДБАШКИ газди и да го избришат твоето докажано БУГАРОФИЛСТВО а можеби и онаа другото. Многу е идикативно твоето моментално забпоравање на можноста да сум добил азил како хомосексуалец. Дали заради тоа го одбегнуваш одговорот како си прифатил да работиш за УДБА : ДОБРОВОЛНО или ПОД ПРИНУДА.
06-10-2010, 09:36 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

[Image: ic7b42.jpg]
07-10-2010, 01:26 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Одговорот на целиот пост некако се изгубил , па да го повторам:(06-10-2010, 04:21 PM)ABC Wrote: -Друг сегмент е таму да се представил како хомосексуалец, во што не би сакал да верувам, па своето аплицирање го темели врз загрозување на сексуалната слобода и право за сексуална ориентација, кој би можеле евентуално да му бидат загрозени во Македонија, зошто други причини не можат да постојат за периодот кога Јордан всушност го темели сопственото досие, кое и не држи толку вода, ако се знае дека против него нема никаква пресуда и докажани елементи за непријателска шпијунажа или пропаганда.


Твоите постапки во дискусијава се повеке кај мене го подгреваат сомнежот дека ти си еден од оние кој издржувајки ја казната прифатил да биде соработник на УДБА. УДБА врбува соработници помеѓу затворениците на два начина: доброволно или под принуда. Под принуда се подразбира уцена. Ти си бил млад во затворот можеби те користеле постарите затвореници за задоволување на нивните сексуални потреби па да не излезе тоа на виделина си прифатил да работиш за УДБА.


(06-10-2010, 04:21 PM)ABC Wrote: -Третиот сегмент е на религијска база, само е помалку веројатен одкако Македонија го гарантира правото на верска самоопределба за сите граѓани кој живеат во државава и на целата територија.Мала можност постои и тука, ама само во ограничени, речиси чисти вески средини, а тоа е да имаш друга религија кон која мнозинството пројавува нетрпеливост и нетолерантност, а државата не може целовремено да ти гарантира животна безбедност.
Приказните дека Јордан го проследувала државната Македонска служба за безбедност оти бил Македонец, се само приказни за мали Канадски деца, и може само таму нив да ги лаже, кога практично не постои никаков доказ дека тој е навистина малтретиран и затворан со закани за неговиот живот, освен некакво службено досие кое лесно може да биде и фалсификат.


Околу твоето тврдење дека досието е фалсификат има неколку нелогични работи. Фалсификатот многу лесно се докажува и затоа е многу чудно што не приговорила ниту една влада на република Македонија, не приговорила ни владата на Љупчо Георгиевски, не приговорила ни владата на Бранко Црвенковски, не приговара ни владата на Груевски . ЗОШТО бре АБЦ.????
Но сега да ти дам еден совет : можеш и ти да поднесеш и денеска приговор на мојот азил. Дај ги доказите дека досието е фалсификат и готово. Сврти тука по темите на форумов, адресава на Refugee board сум ја давал на твоите колеги па ке ја најдеш.
07-10-2010, 02:16 AM
Reply