Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 8 Vote(s) - 2.25 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Може ли да има нешто обшто между МК и БГ?
Author Message
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(05-11-2010, 07:46 PM)Dojkar Wrote: Никогаш не ни било на к**от дали некої друг народ или дел од друг народ сака да се нарекува и се нарекува Македонец во некаков друг ненационален смисол. Тоа се гърчки претензии. Сум забележал во бугарските медиуми како се манипулира со природата на спорот со името, во парафраза „Македониїа и Гърциїа спорат чии се правата върз името Македониїа“. Затоа не е ни чудно што после си мислите дека всуштност ние нешто бараме од Гърциїа или дека нешто ѝ оспоруваме. Всуштност тие първи почнаа да врескаат за историїата „Александар е наш“, уште кога Киро Глигоров им велеше „Александар НЕ Е наш, ние само го носиме името Македонци, но во друг контекст кої не го загрозува гърчкиот контекст“.

I kak tochno im pokazahte na gurcite, che Alexander ne e vash? Sus zvezdata ot vergina ot purvia vi flag ili?
05-11-2010, 08:11 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13

Абе неграмотници, ако ние нѣмаме право на Александър, гърцитѣ уште помaлку имaт.
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
05-11-2010, 08:13 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(05-11-2010, 07:54 PM)Black Wolf Wrote:
(05-11-2010, 07:46 PM)Dojkar Wrote: ...дека всуштност ние нешто бараме од Гърциїа или дека нешто ѝ оспоруваме. Всуштност тие първи почнаа да врескаат за историїата „Александар е наш“, уште кога Киро Глигоров им велеше „Александар НЕ ...

Айде сега, барате, как да не барате-с тия шествия по Крушево дето смесвате цървули с фаланга...не ви трѣбваше да се заплитате в тия истории с гърците, ама пусто...сами си го вкарахте с тоя Алекс дъ Грейт.

Ти па со тоа „вие“. Не сме тоа НИЕ. Ако си видел една играорна групичка не значи дека тоа што го прави е во името на сите НАС. Да не сте вие Бугарите ние не би ни дознале за таквите поїави. Вие сте дежурните надгледувачи на македонската медиумска гимнастика, и тоа во делот за кої ние наїмалку се интересираме. Статиите кои ние ги прескокнуваме, вие си ги читате како вицови и потоа ги обїавувате толку бомбастично, во смисол „еееееї видете, во Македониїа денес само за ова зборуваат и си веруваат!!!“. Затоа не е чудо што во последно време нѐ замразивте - истовремено со вашите медиуми. А Цане дъ Греїт не е ништо повеке од гърчка „инвестициїа“, т.е. инсталациїа во Македониїа, ама тоа е друга тема.
Let me hear you make decisions without your television.
05-11-2010, 08:29 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Айде сега па "Вие".Аз гледах шоуто по "Ла Секста" в Испания Smiley-happy068
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
05-11-2010, 08:31 PM
Website Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(05-11-2010, 08:11 PM)realkpolitik Wrote:
(05-11-2010, 07:46 PM)Dojkar Wrote: Никогаш не ни било на к**от дали некої друг народ или дел од друг народ сака да се нарекува и се нарекува Македонец во некаков друг ненационален смисол. Тоа се гърчки претензии. Сум забележал во бугарските медиуми како се манипулира со природата на спорот со името, во парафраза „Македониїа и Гърциїа спорат чии се правата върз името Македониїа“. Затоа не е ни чудно што после си мислите дека всуштност ние нешто бараме од Гърциїа или дека нешто ѝ оспоруваме. Всуштност тие първи почнаа да врескаат за историїата „Александар е наш“, уште кога Киро Глигоров им велеше „Александар НЕ Е наш, ние само го носиме името Македонци, но во друг контекст кої не го загрозува гърчкиот контекст“.

I kak tochno im pokazahte na gurcite, che Alexander ne e vash? Sus zvezdata ot vergina ot purvia vi flag ili?

Їас лично сум против присвоїуванїето на тої симбол, но еве да ти поставам контра-прашанїе: А дали ние проїавуваме претензии да им забраниме на Гърците да си го сакаат и употребуваат истиот тої симбол?
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 05-11-2010, 08:37 PM by Gnoj.)
05-11-2010, 08:34 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

аз отивам да пия смирнофф с аржентински гамбони (скариди голеееми),па вие се колете тука
[Image: 32003_117367398305324_100000961948016_87...6499_n.jpg]
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 05-11-2010, 08:37 PM by TATAP.)
05-11-2010, 08:35 PM
Website Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(05-11-2010, 08:34 PM)Dojkar Wrote: Їас лично сум против присвоїуванїето на тої симбол, но еве да ти поставам контра-прашанїе: А дали ние проїавуваме претензии да им забраниме на Гърците да си го сакаат и употребуваат истиот тої симбол?

Tova che ne projavjavate takiva pretencii e prosto zashtoto ne mozhete, a ne zashtoto ne iskate. Icon_wink
05-11-2010, 08:49 PM
Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(05-11-2010, 08:29 PM)Dojkar Wrote: Ти па со тоа „вие“. Не сме тоа НИЕ. Ако си видел една играорна групичка не значи дека тоа што го прави е во името на сите НАС. Да не сте вие Бугарите ние не би ни дознале за таквите поїави. Вие сте дежурните надгледувачи на македонската медиумска гимнастика, и тоа во делот за кої ние наїмалку се интересираме. Статиите кои ние ги прескокнуваме, вие си ги читате како вицови и потоа ги обїавувате толку бомбастично, во смисол „еееееї видете, во Македониїа денес само за ова зборуваат и си веруваат!!!“. Затоа не е чудо што во последно време нѐ замразивте - истовремено со вашите медиуми. А Цане дъ Греїт не е ништо повеке од гърчка „инвестициїа“, т.е. инсталациїа во Македониїа, ама тоа е друга тема.

Ne si prav za vicovete, ogromnoto kolichestvo ot vicove kato tozi tuk naprimer ne se objavjavat pred bulgarskata publika.
05-11-2010, 09:24 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

(05-11-2010, 08:13 PM)Зора Wrote: Абе неграмотници, ако ние нѣмаме право на Александър, гърцитѣ уште помaлку имaт.

Дай сега да бъдем реалисти. Александър е говорел и пишел на старогръцки. Бил е възпитан и обучен в духа на елинизма, ако щеш му виж и педерастията даже. Почитал е божества от древногръцкия пантеон. Роден е на територия, която днес, а и в последните 100 години е гръцка. Никога не е стъпвал в тогавашното Шкупи, нито го е владял. Самият той се усеща, като част от хеленистичната култура през целия си живот. Това твоето са същите македонистки простотии като със цар Самуил и т.н. На ваша територия са живели пеонци със свое кралство и царе и никой не ви пречи да си ги почитате. Ориентирайте се натам и престанете да ни надувате главата с тоя гръцки педераст!Music4
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
(This post was last modified: 06-11-2010, 07:57 AM by jingiby.)
06-11-2010, 07:56 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

Едно хубаво предаване:

Македонизмът като духовен паразит
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
06-11-2010, 10:35 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(05-11-2010, 08:49 PM)realkpolitik Wrote:
(05-11-2010, 08:34 PM)Dojkar Wrote: Їас лично сум против присвоїуванїето на тої симбол, но еве да ти поставам контра-прашанїе: А дали ние проїавуваме претензии да им забраниме на Гърците да си го сакаат и употребуваат истиот тої симбол?

Tova che ne projavjavate takiva pretencii e prosto zashtoto ne mozhete, a ne zashtoto ne iskate. Icon_wink

You never know. Icon_razz
Let me hear you make decisions without your television.
06-11-2010, 12:42 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(05-11-2010, 05:49 PM)Black Wolf Wrote: Абе мойот....по-добре да ти го не показвам...
Де се изгуби досега-пропусна важни дискусии тука...

Pos

(05-11-2010, 05:52 PM)Taridin Wrote:
(05-11-2010, 05:49 PM)Black Wolf Wrote: Абе мойот....по-добре да ти го не показвам...
Де се изгуби досега-пропусна важни дискусии тука...

И јас си имам и друга работа.
Твојот го гледам многу личи на моите. Сите се баш Бугари.

Таридин, ти да не си бил на Черно Море кога се случи чернобилската несреќа?

Pos23Pos23

(05-11-2010, 05:54 PM)Black Wolf Wrote: Тъй, тъй...
:-)

Pos
(This post was last modified: 06-11-2010, 12:55 PM by Пат.)
06-11-2010, 12:54 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 18

(06-11-2010, 12:42 PM)Dojkar Wrote:
(05-11-2010, 08:49 PM)realkpolitik Wrote:
(05-11-2010, 08:34 PM)Dojkar Wrote: Їас лично сум против присвоїуванїето на тої симбол, но еве да ти поставам контра-прашанїе: А дали ние проїавуваме претензии да им забраниме на Гърците да си го сакаат и употребуваат истиот тої симбол?

Tova che ne projavjavate takiva pretencii e prosto zashtoto ne mozhete, a ne zashtoto ne iskate. Icon_wink

You never know. Icon_razz

Дойкаре, моите уважения, но претенциите ви към Антична Македония са направо гротеска от секаква гледна точка. Дето има една поговорка: Видела жабата, че коват волот и таа....Sepotsmeva[Image: Greek-aegean_languages.gif]
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
06-11-2010, 12:57 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(05-11-2010, 09:24 PM)realkpolitik Wrote:
(05-11-2010, 08:29 PM)Dojkar Wrote: Ти па со тоа „вие“. Не сме тоа НИЕ. Ако си видел една играорна групичка не значи дека тоа што го прави е во името на сите НАС. Да не сте вие Бугарите ние не би ни дознале за таквите поїави. Вие сте дежурните надгледувачи на македонската медиумска гимнастика, и тоа во делот за кої ние наїмалку се интересираме. Статиите кои ние ги прескокнуваме, вие си ги читате како вицови и потоа ги обїавувате толку бомбастично, во смисол „еееееї видете, во Македониїа денес само за ова зборуваат и си веруваат!!!“. Затоа не е чудо што во последно време нѐ замразивте - истовремено со вашите медиуми. А Цане дъ Греїт не е ништо повеке од гърчка „инвестициїа“, т.е. инсталациїа во Македониїа, ама тоа е друга тема.

Ne si prav za vicovete, ogromnoto kolichestvo ot vicove kato tozi tuk naprimer ne se objavjavat pred bulgarskata publika.

Мислам дека порано или подоцна ке биде обїавен и тої. Клипот што го покажа е повеке од скандалозен, но не го одсликува реалното настроение на мнозинството Македонци, тоа е она што се обидувам да обїаснам. Разбирливо е да се реагира, и тоа не само од ваша туку и од македонска страна. Македонците се ърчкаат и се караат со вас, но немаат реална омраза спрема вас и кога ке се сведи на вистинските контакти сѐ е нормално. Їа мразат бугарската политика и го мразат она што го пишувате, тоа да. Всуштност во тої дел „чувствата“ се обострани (взаемни). Од таму доагїаат разправиите. Е сега, за екипата на „Еднооки“ очигледно не важи ова што го кажав, тоа е очигледно.
Let me hear you make decisions without your television.
06-11-2010, 01:05 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

А кога во „Еднооки“ се исмева Македонија, тогаш арно ли е? Или не, кога Слави Грифонот и Андреј и Иван ја исмеваат Македонија тогаш арно ли е? А и да се само тие....
(This post was last modified: 06-11-2010, 01:12 PM by Пат.)
06-11-2010, 01:12 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(06-11-2010, 12:57 PM)jingiby Wrote: Дойкаре, моите уважения, но претенциите ви към Антична Македония са направо гротеска от секаква гледна точка.

Моето мисленїе не се разликува од твоето. А повекето Македонци не ни имаат мисленїе во однос на тоа, не се интересираат. Не знам дали е гротеска од СЕКАКВА гледна точка, но проблемот е што каї оної што їа форсира (пред сѐ лугїето од моменталната власт), прераснува БУКВАЛНО во религиїа.
Let me hear you make decisions without your television.
06-11-2010, 01:15 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(06-11-2010, 01:12 PM)Пѫт Wrote: А кога во „Еднооки“ се исмева Македонија, тогаш арно ли е? Или не, кога Слави Грифонот и Андреј и Иван ја исмеваат Македонија тогаш арно ли е? А и да се само тие....

И ти си абсолутно во право. Пред тоа замижуваат.
Но мислам ке се согласиш со мене дека ова што го направиле „Еднооки“ нема никаква вързка ниту со обид за хумор. Очигледно е дека не се поїавува никої да се противи на она што го зборуваат Слави, Иван, Андреї и ред други, мегїутоа зошто па мора да се надпреваруваме во простотилок со нив? Їас лично се чувствувам супериорно со тоа што не пагїам на нивно ниво, а и од македонска страна, освен единствениов случаї со „Еднооки“, никої не паднал на нивното паланечко ниво на їаденїе гомна за соседна дръжава и што е уште пострашно - за народот во таа държава (тези ХОРА за объркани), а ниту се занимава толку со нивни внатрешни проблеми.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 06-11-2010, 01:41 PM by Gnoj.)
06-11-2010, 01:35 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Абе хубаво е да има майтапи едни с други, иначе е скучно и досадно, без обаче да се стига до вулгарности и простотия.
Величието на един народ обаче, се определя от това как се присмива над себе си, САМОиронизира и САМОкритикува.
Малко народи имат "национални герои" като Бай Ганьо или Швейк. А мегаломанията е признак за национални комплекси...
06-11-2010, 01:44 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(06-11-2010, 10:35 AM)Stefan Wrote: Едно хубаво предаване:

Македонизмът като духовен паразит

Ето примери за ИСТИНСКИ македонски език и защо нарекох онази говорителка сръбкиня.

Защо разбирам спокойно и бай Живко, и Младен и ми звучат естествено? А не онази чепата "официлна" реч.
06-11-2010, 01:53 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(06-11-2010, 01:53 PM)Вовата Wrote:
(06-11-2010, 10:35 AM)Stefan Wrote: Едно хубаво предаване:

Македонизмът като духовен паразит

Ето примери за ИСТИНСКИ македонски език и защо нарекох онази говорителка сръбкиня.

Защо разбирам спокойно и бай Живко, и Младен и ми звучат естествено? А не онази чепата "официлна" реч.

Таа „чепата официлна реч“ е само мутација од македонски јазик и одвратно лигав скопски нагласок плус сърбизмите од скопскиот говор кои си ги сметаат за литературни. Вака треба да изгледа македонскиот јазик. Без турцизмите.

Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 06-11-2010, 02:08 PM by Gnoj.)
06-11-2010, 02:04 PM
Reply