Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SOLENI TESTA
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#21

Pолат со шунка и кашкавал

[Image: rolat.png]

Потребни состојки:

3 јајца
9 лажици брашно
1/2 килограм млеко
малку сол
100 грама маргарин
150 грама кашкавал
150 грама шунка

Подготовка:

Замешајте ги јајцата и брашнотo со млекoтo и малку сoл. Во плехoт од шпоретот ставете гo маргаринот и стопете ro. Врз стопениот маргарин ставете ја смесата со брашнoто и ставете да се пече во рерна загреана на 250°. Се пече дoдека не се зацрвени. Откако ќе се извади од рерна, се остава да стои 5 минути, а пoтоа се става исечканата шунка и кашкавал. Се витка вo рoлат. Одoзгора посипете го сo рендан кашкавал.
08-03-2012, 08:05 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#22

Soncogled pogaca

[Image: 482061_362909013778175_492347133_n.jpg]

Se mesi testo od:

1 kg brasno,
1/2 l jogurt,
1 jajce i 2 belki,
1 kvasec,
1 lazica sol
, 1 lazica secer i
100 ml zejtin.
Ova e testo za 2 pogaci.


Se deli na 2 dela, a sekoj na 6 dela,Site 6 se sukaat so precnik 15 cm i se redat edna vrz druga, a pomedju se maze margarin (na poslednata ne se maze) Da odstoi 10 minuti i se suka kora od koja se otsekuva prsten, a krugot se deli na 16 dela.

Site 16 dela se motaat po ednata strana i se redat vo krug na tavce so 28 cm precnik, prethodno podmackano so margarin.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=3...=1&theater
Prstenot koj se otsekuva od korata se deli na 8 dela i sekoj se mota vo rolat.Sredinata na tavceto se polni so rolatite, 7 vo krug, a eden vo sredinata.Da stasa okolu 20 minuti, se maze so zolcka i se soli susam i kim.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=3...=1&theater
Se pece vo zagreana rerna na 200 stepeni okolu 25 minuti.
http://www.facebook.com/photo.php?fbid=3...=1&theater
24-07-2012, 01:09 PM
Reply