Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SOLENI TESTA
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#18

Италијански грисини

[Image: AB59A2F333825B4DBB8B38A96E7436E6.jpg]


Потребно:

* 1 пакетче свеж квасец
* 500 г брашно
* 40 г путер
* 1 лажичка сол

Приготвување: издробете го квасецет во 250 милилитри млака вода. Во длабок сад измешајте ги брашното, путерот, солта и стасаниот квасец. Замесете тесто и оставете го на топло место да стаса. Потоа, расучете го тестото во кора дебела половина сантиметар и исечете го на тенки ленти. Лентите валкајте ги на работната маса додека не станат цилиндрични како грисини, а потоа наредете ги во тавче обложено со масна хартија за печење. Загрејте ја рерната на 200 степени и оставете ги грисините во близина на рерната да отстојат 10-ина минути за да надојдат уште малку пред печењето. Грисините печете ги 10-ина минути.
05-08-2011, 12:33 PM
Reply


Messages In This Thread
SOLENI TESTA - by mence - 21-10-2010, 02:49 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 21-10-2010, 05:43 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 28-10-2010, 03:13 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 30-10-2010, 12:53 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 12-11-2010, 02:52 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 17-11-2010, 02:39 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 17-11-2010, 11:30 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 18-11-2010, 12:47 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 23-11-2010, 11:47 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 07-12-2010, 04:17 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 11-02-2011, 05:13 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 15-02-2011, 02:19 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 24-02-2011, 11:30 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 01-03-2011, 06:33 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 15-03-2011, 11:30 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 29-03-2011, 12:50 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 06-05-2011, 01:31 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 05-08-2011, 12:33 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 23-11-2011, 12:40 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 06-03-2012, 08:27 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 08-03-2012, 08:05 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 24-07-2012, 01:09 PM