Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 4 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SOLENI TESTA
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#17

Крушевска пита


Потребно:

ЗА ТЕСТО: 600 грама брашно, 300 милилитри вода, 75 милилитри масло, 1 супена лажица оцет, 1 супена лажица сол;

ЗА ПРЕМАЧКУВАЊЕ: 250 грама маргарин, 250 милилитри масло;

ЗА ФИЛ: 500 грама спанаќ, 300 грама урда, 200 грама павлака, 3 јајца

Начин на подготовка:

Тестото се замесува и се дели на 16 дела. Во горната кора се ставаат 7 дела, а во долната 9 дела. Корите се сукаат на рамна површина, а меѓу нив се мачка маргарин. Потоа се редат една над друга за да се добие лиснато тесто, кое треба да отстои во ладилникот за полесно да се сука и да се растегнува. Подебелата сукана кора е долу во плехот. Се става филот кој е составен од половина килограм спанаќ, 300 грама изварка, 3 јајца и 200 грама павлака. Одозгора ја ставаме втората кора која ја набираме и правиме витка од долната кора која е поголема. Питата се пече на 250 степени, околу 20 минути.

[Image: 227885_207318939302084_161730717194240_6...5662_n.jpg]
06-05-2011, 01:31 PM
Reply


Messages In This Thread
SOLENI TESTA - by mence - 21-10-2010, 02:49 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 21-10-2010, 05:43 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 28-10-2010, 03:13 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 30-10-2010, 12:53 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 12-11-2010, 02:52 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 17-11-2010, 02:39 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 17-11-2010, 11:30 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 18-11-2010, 12:47 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 23-11-2010, 11:47 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 07-12-2010, 04:17 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 11-02-2011, 05:13 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 15-02-2011, 02:19 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 24-02-2011, 11:30 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 01-03-2011, 06:33 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 15-03-2011, 11:30 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 29-03-2011, 12:50 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 06-05-2011, 01:31 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 05-08-2011, 12:33 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 23-11-2011, 12:40 AM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 06-03-2012, 08:27 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 08-03-2012, 08:05 PM
RE: SOLENI TESTA - by mence - 24-07-2012, 01:09 PM