Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Poll: Граѓанин сум / или потекнувам од / Р. Македонија и се чувствувам како:
This poll is closed.
Македонец
93.33%
14 93.33%
Българин
0%
0 0%
Двоумьам се
6.67%
1 6.67%
Total 15 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 2.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ИЗЈАСНУВЊЕ-гласување
Author Message
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#61

(16-10-2010, 04:58 PM)Път Wrote: А зошто тогаш сето тоа го пишувате на наш форум? Направете петиција бе до вашето правителство, а потоа трк во Белград по заслужениот бакшиш. Ај гитла

Зошто се наљути толку не рабрав? Анкета како анкета. Не е добро поставено прашањето, се сложувам. Мораше да биде:

Македонски бугарин

Македонец (небугарин)
16-10-2010, 10:58 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#62

(16-10-2010, 03:35 PM)IvoPaunov Wrote:
(16-10-2010, 03:21 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Иако не ми е јасно која ти е целта на анкетава, Иво, јас се попишав како Македонец. Јас сум роден и израснат во Македонија 1983-2000, а сега живеам во Канада.

Дали би сакал да образложиш што ти е намерава со акнтетата?

-кога Македонија се отцепи од Југославија сите во Бугарија, и наjвеќе Бугарите со македонски корен веруваа дека двете земји (Бугарија и Р. Македонија) ќе се обратат една кон друга со отворени раце, што e доказ дека тие немаа вистинска претстава какви се реалните настроениjа во самата Р. Македонија и подходиха идеалистки и нереално. за мене тоа бе Бугарска грешка и глупа неосведоменост. затоа сега се обидувам не толку да наметнувам моето мислење колку само да се информирам за самоопредельането на граѓаните на Македонија.


Заради оваа објаснување темата ја оставивме и сметаме дека ке послужи за стварање кај Бугарите на една реална слика и непобобитен факт дека кај Македонците во Врадарскиот дел од Македонија непостои бугарско чувство и тежнение кон некакви си бугарски корени.(16-10-2010, 01:38 PM)IvoPaunov Wrote: -Хммм, никаков интерес нема кон топикот...Пуснав га анкетата и во форум Каjгана ама моментално бе избришана-Зошто ли?...Icon_idea


Причината за бришење лежи во фактот дека на одредени луѓе односно на луѓе кои работата против МАКЕДОНСКИТЕ интереси не им одговара вистината.
На Кајгана модератор е лице кое настапува под ник Мисирков, инаку човекот под наводната заштита на Макдонија и Македонците работи со години за српски интереси. Неговиот начин на модерирање е најеклатантен пример како работат тоталитарните србокомунистички ученици.
На Мисирков му упативме неколку покани да дојде тука и да дискутираме. Да дискутираме без бришење на постови без банирање но Мисирков го нема. Несмее да дојде.
18-10-2010, 01:39 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#63

Їас сепак сметам дека темава е идиотска(ништо лично кон авторот). Замислата е „еї, аї да влеземе на нивен форум и да ги прашаме дали се Бугари, ако не се, да им опнеме Вето и нека си ебат маїката“. Затоа и напишав, нема потреба да пуштате такви теми каї нас, и да ни солите памет со „суптилни“ закани. Ако сакате друженїе, повелете, барем тука можеме да разговараме за сѐ и сешто, а теми со ваков стил отвараїте си на ваш форум.

А инаку, како што кажав, не требало да їа бришат на Каїгана, требало да їа остават...А од друга страна пак, таму не се толку културни како тука, па можеби и модераторот постапил правилно.
18-10-2010, 01:47 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#64

(18-10-2010, 01:47 PM)Път Wrote: Їас сепак сметам дека темава е идиотска(ништо лично кон авторот). Замислата е „еї, аї да влеземе на нивен форум и да ги прашаме дали се Бугари, ако не се, да им опнеме Вето и нека си ебат маїката“. Затоа и напишав, нема потреба да пуштате такви теми каї нас, и да ни солите памет со „суптилни“ закани. Ако сакате друженїе, повелете, барем тука можеме да разговараме за сѐ и сешто, а теми со ваков стил отвараїте си на ваш форум.

А инаку, како што кажав, не требало да їа бришат на Каїгана, требало да їа остават...А од друга страна пак, таму не се толку културни како тука, па можеби и модераторот постапил правилно.


(16-10-2010, 03:35 PM)IvoPaunov Wrote: -кога Македонија се отцепи од Југославија сите во Бугарија, и наjвеќе Бугарите со македонски корен веруваа дека двете земји (Бугарија и Р. Македонија) ќе се обратат една кон друга со отворени раце, што e доказ дека тие немаа вистинска претстава какви се реалните настроениjа во самата Р. Македонија и подходиха идеалистки и нереално. за мене тоа бе Бугарска грешка и глупа неосведоменост. затоа сега се обидувам не толку да наметнувам моето мислење колку само да се информирам за самоопредельането на граѓаните на Македонија.


Одговорите на прашањата, кои Ivo Paunov ги препоставува по се не се за тоа да си докажеме дека во Македонија живеат Македонци туку за да Бугарите се разбудат од сонот дека во Вардарскиот дел од Македонија некој ги чекал сиве овие години со раширени раце .


пс. за однесувањето на споменатиот модератор од Кајгана моето мислење не е базирано врз неговиот однос кон Бугарите кои учествуваат на форумите каде тој бил и е модератор.
18-10-2010, 02:08 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#65

Е арно де, тоа секої си носи свої ум во своїата глава. Їас лично како Македонец не чувствувам никакви препреки слободно да комуницирам со Бугарите (такви препреки немав ни кога бев „античен“ ) ама неговата премиса е „или си Бугарин, или си бугарофоб“. Па и тої Реалкполитик има неколку мнениїа во кои што божем „разочаран “ навестува некакво преиспитуванїе на политиката на Р. Бугариїа кон Р. Македониїа (или можеби требаше да напишам БЮРМ) Епа преиспитуваїте бе, ке ни го накършите. Тоа секогаш излегува по латинската поговорка Quot capita, tot sententiae - т.е. ,секакви не има и во Македониїа и во Бугариїа.
18-10-2010, 02:21 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#66

Smiley-happy068
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
18-10-2010, 02:37 PM
Website Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#67

(16-10-2010, 08:04 PM)IvoPaunov Wrote:
(16-10-2010, 07:49 PM)Зора Wrote: Од мајка и татко роден Битолчанец, гооолем МакедонецDevil3.И ќе се вбројам во бугарофилите, поради мојот зголемен интерес за бугарската култура и историја во последно време.И за да му го напрам ќефо на многу луѓе Icon_razz

Овой интерес и симпатии само ке се увеличуват во Р.М со текот на времето. Бугария забогатява, во Унията и НАТО сме , все повеке македонци ке доадат на нашето море, а видиш доскорошниот ви приятел Србия все повеке запада во изолация, виж и на мачот во Италиа какво ла*но изсраа... Грция виждате е гола вода и запада во икономска криза и анархия, за западниот ви сосед-Шиптарите да не говорим... Остава само най блискиот ви и по говор и по друго ваш сосед кой понастояштем е во просперитет и е нормално симпатиите ви да се кон назе....

Zdravei g. Paunov.Vinagi vav politika stavat goliami iznenadi.
4akai izvinuvam se 4e zgre6ih redno e i as kak forumec da ti pojelaia dobre doide vav na6ia forum.Nau4ill sem niakolko dumi na ballgarski i u4a i na ta tak.Allbanec sem poznati pri vas kak jestoki 6iptari.Tova za koeto ne iska6 ni da govori6 zna4i zaemno bratstvo sre6tu 6iptari i makedonci e naimnogo vozmojno.Znam 6te popita6 za6to?
Niama mnogo da ti argumentiram.Kak prvo ak as kak allbanec od makedonia sutrin se soedinuvam sas allbania 6te bada grajdanin od drug red.6toto as za tea 6te bada vinagi MAKEDONC tak ni kazvat tam.Ak pa makedonci se soedinat sas vas vinagi za vas 6te ostanat MAKE.Soiuz na makedonci sas serbite nema smisoll 6toto tea vinagi 6e gi kazvat balevci.Zaradi tova mie gorkite sme osudeni da jivime edin sas drug iskame ili ne.
Za tova koeto go kaja 4e ste vav nato i eu niama nikakvo zna4enie.Mie da si pridobivame simpatii na goliamiot ba6ta 6tatite pa ne ni treba ni evropa ni nikoi drug.I vinagi 6e ne vijdate vav grb.Sojaliavam 4e imam mnogo gre6ki a govoria si sas edin lingvist.Mojno sutrin i as 6te govoria ballgarski kak nemskia italianskia i drugi azici bez gre6ki.Privet
18-10-2010, 10:34 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#68

(16-10-2010, 09:05 PM)Път Wrote: Супер, на форумов си имаме Македонци, Бугари, Бугарофили и Македонофоби и сите среќно си живееме Icon_razz

Ima i allbanci ne zaboravaj a ima i provokatori.Moderatorot mnogu dobro postapi shto dozvoli ponatamu da se razvie temata.Daj bozhe so vakvi lloshi prashanja koi tebe ne ti se dopadjat pa i mene da uspeat mene i tebe da ne pomirat medju sebe mie da se sakame.Bideiki kolku sme gllupavi narodi mie od ater nema da se sakame.samo zaradi inat na drugite ke go napravime toa.
18-10-2010, 10:44 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#69

(16-10-2010, 09:28 PM)ivan mihajlov Wrote:
(16-10-2010, 09:16 PM)Han Solo Wrote:
(16-10-2010, 09:05 PM)Път Wrote: Супер, на форумов си имаме Македонци, Бугари, Бугарофили и Македонофоби и сите среќно си живееме Icon_razz

Мен ме пиши за Македонофил, за да има баланс. Icon_wink Smiley-happy068

Jaс сам бугарин ама незнам шо да се пишам оти прадедо,дедо,тако ми сите се бугари па сега на мене сите приятели во Бугария ми велат "македонеца"...Icon_wink

Ivane ak niama6 kade as te priemam kam moite 6iptari bidi 6iptar
18-10-2010, 10:53 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#70

(16-10-2010, 10:20 PM)TATAP Wrote: Ебааго!Язе мръднах за малко да форматирам на бръже един комп и виа сте ги нацвъкале екстра! Smiley-happy068 Оправиле сте сите Балкани та нема да могат да са сасвестат...Гръцте верно са са усрале до уши,ама па дека и ниа сме цъфнале и връзале нещо ми не арадисва.Ако верно бех усетил и малко раздвижване у България немаше да ми виси сапоя по Испаниите,ми щех да си пиа рикиата дом.Десета година вече!
Акъл не сакам да давам никому-мисла дека сме са разбрале дека секой човек може да си се определя как му душа сака-татар,мангал,чукча та даже и македонец Icon_wink И язе лично не приемам некой заман да зеи:"Виждам та,ама та нема!",ма па сме се дръти ора и не е баш у ред другиа сал да тропа с крак и да вика:"Има ма!Питай мама!" Pishtoldzija
Иво,улете и веднага почна да броиш!Дай пръвом да си полафим,да са попцуваме,па после да са броим...ако треба!

ПП-Абе,що па е затръкан Афионич?? Smiley-happy068

Ti si sas sigurnost od raiona deliorman.Goliama vozmojnost 6umen
18-10-2010, 11:02 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#71

Sokoli,не е също като да ти викат твоите шиптъри "македонец" и да те имат за "втора ръка" човек и както ние им викаме на макетата ..."маке".Щото и на софиянци им викаме "шопи" и на ямболци им викаме "кукери" и на бургазлии-"гларуси" или "византиици" и на видинци им викаме "влахи",но това никога не е значело някакво деление.Тука бъркаш!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
18-10-2010, 11:10 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#72

(18-10-2010, 11:02 PM)sokoli Wrote:
(16-10-2010, 10:20 PM)TATAP Wrote: Ебааго!Язе мръднах за малко да форматирам на бръже един комп и виа сте ги нацвъкале екстра! Smiley-happy068 Оправиле сте сите Балкани та нема да могат да са сасвестат...Гръцте верно са са усрале до уши,ама па дека и ниа сме цъфнале и връзале нещо ми не арадисва.Ако верно бех усетил и малко раздвижване у България немаше да ми виси сапоя по Испаниите,ми щех да си пиа рикиата дом.Десета година вече!
Акъл не сакам да давам никому-мисла дека сме са разбрале дека секой човек може да си се определя как му душа сака-татар,мангал,чукча та даже и македонец Icon_wink И язе лично не приемам некой заман да зеи:"Виждам та,ама та нема!",ма па сме се дръти ора и не е баш у ред другиа сал да тропа с крак и да вика:"Има ма!Питай мама!" Pishtoldzija
Иво,улете и веднага почна да броиш!Дай пръвом да си полафим,да са попцуваме,па после да са броим...ако треба!

ПП-Абе,що па е затръкан Афионич?? Smiley-happy068

Ti si sas sigurnost od raiona deliorman.Goliama vozmojnost 6umen

А ти да не си от тоските? Smiley-happy068 В голема грешка си верно-балканджия съм-от врачанско Pos
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
18-10-2010, 11:13 PM
Website Reply
realkpolitik Offline
Member
***

Posts: 125
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#73

(18-10-2010, 01:47 PM)Път Wrote: Їас сепак сметам дека темава е идиотска(ништо лично кон авторот). Замислата е „еї, аї да влеземе на нивен форум и да ги прашаме дали се Бугари, ако не се, да им опнеме Вето и нека си ебат маїката“. Затоа и напишав, нема потреба да пуштате такви теми каї нас, и да ни солите памет со „суптилни“ закани. Ако сакате друженїе, повелете, барем тука можеме да разговараме за сѐ и сешто, а теми со ваков стил отвараїте си на ваш форум.

А инаку, како што кажав, не требало да їа бришат на Каїгана, требало да їа остават...А од друга страна пак, таму не се толку културни како тука, па можеби и модераторот постапил правилно.

Ah,ti si se bil pochuvstval zaplashen? Shto taka , be pile? Znachi da razbiram, che vuv foruma (spored teb) mozhe da se chue samo makedonskata gledna tochka, no nikoga i bulgarskata? Znachi ti, mozhesh da si pozvolish da komentirash kakva bila politikata na Bulgaria kum Makedonia i da davash negativni ocenki, v tova chislo i mnogo ot bulgarite (zabelezhi), a az ne moga da komentiram politikata na Makedonia kum Bulgaria i odma stavam "makedonofob"? A ti demek si bulgarofil, taka li? Icon_lol
19-10-2010, 12:22 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#74

Абе не ****
19-10-2010, 12:31 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#75

Модератору, зошто ми го цензуриравте постот?

Quote:Котле - форум без граници, без цензура - плурализам на мислења и идеи!

Пцовките се дел од нашиот фолклор, а вие не ми давате да се изразувам слободно кога некој исфрустриран будала ќе почне да ме замара со неговите проливи....
19-10-2010, 09:50 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#76

[quote='TATAP' pid='20873' dateline='1287439843']
".Щото и на софиянци им викаме "шопи"

ma niali sofiancite gi vikate kesteni?
19-10-2010, 10:57 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#77

[quote='TATAP'

А ти да не си от тоските? :smiley-happy068: В голема грешка си верно-балканджия съм-от врачанско :pos:
[/quote]

As se6to sem dete od ballkani i sem geg ne sem tosk.Oba4e pogoliamia dell na allbanci se od dialekt geg.iako naigoliamia dell sme gegi na6ia u4eben azik e vzet dialekta tosk i tova dialekt na pleme llabi koito e se6t sas dialekta na arbre6i od italia.Pomislih 4e si od isto4na ballgaria 4e vav govora ima6 niakoi turski dumi koito naimnogo sem gi sre6tall vav raiona na razgrad trgovi6te i 6umen
19-10-2010, 11:02 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#78

Шок Соколи, не те испуштив поради некакво непочитување, туку поради тој мал вековен спор што си го имаме ние со Бугарите. А што се однесува со соживотот, верувам дека има и Албанци и Македонци го сакаат тоа, ама довербата се треба да се гради двострано, и се си има свое влијание. Вие не ни го почитувате знамето, не сакате вашите деца да го учат македонскиот јазик, ги двоиме децата уште од мали нозе - еве ти како гледаш на сето тоа, правилно ли е тоа? А што се однесува за тоа дека и вас ве двојат Албанците од Албанија, да, сум слушнал за тоа. А и гледав на телевизија еднаш.
(This post was last modified: 19-10-2010, 11:05 PM by Пат.)
19-10-2010, 11:03 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#79

(18-10-2010, 02:08 PM)Администратор Wrote:
(18-10-2010, 01:47 PM)Път Wrote: Їас сепак сметам дека темава е идиотска(ништо лично кон авторот). Замислата е „еї, аї да влеземе на нивен форум и да ги прашаме дали се Бугари, ако не се, да им опнеме Вето и нека си ебат маїката“. Затоа и напишав, нема потреба да пуштате такви теми каї нас, и да ни солите памет со „суптилни“ закани. Ако сакате друженїе, повелете, барем тука можеме да разговараме за сѐ и сешто, а теми со ваков стил отвараїте си на ваш форум.

А инаку, како што кажав, не требало да їа бришат на Каїгана, требало да їа остават...А од друга страна пак, таму не се толку културни како тука, па можеби и модераторот постапил правилно.


(16-10-2010, 03:35 PM)IvoPaunov Wrote: -кога Македонија се отцепи од Југославија сите во Бугарија, и наjвеќе Бугарите со македонски корен веруваа дека двете земји (Бугарија и Р. Македонија) ќе се обратат една кон друга со отворени раце, што e доказ дека тие немаа вистинска претстава какви се реалните настроениjа во самата Р. Македонија и подходиха идеалистки и нереално. за мене тоа бе Бугарска грешка и глупа неосведоменост. затоа сега се обидувам не толку да наметнувам моето мислење колку само да се информирам за самоопредельането на граѓаните на Македонија.


Одговорите на прашањата, кои Ivo Paunov ги препоставува по се не се за тоа да си докажеме дека во Македонија живеат Македонци туку за да Бугарите се разбудат од сонот дека во Вардарскиот дел од Македонија некој ги чекал сиве овие години со раширени раце .


пс. за однесувањето на споменатиот модератор од Кајгана моето мислење не е базирано врз неговиот однос кон Бугарите кои учествуваат на форумите каде тој бил и е модератор.

Мислам дека овде си точно во десетката. Не можам да зборувам за други, но јас лично во време на разпадот на Югославия го имав овой сон. И да ви кажам. Причината за таа иљузия не беше некаква пропаганда. Говорот на нашата влада за Македония, барем одкак јас се помнам, беше речиси НУЛА. ЗИЛЧ. НИЩО. Сето го знаевме како народна памет - и до голема степен беше точно - Гоце и другите опреде;ено се огласали за Бугари. За тоа немаше ни дебата ни сомнеж некаков. Докога во време на моите екскурзии по Струма по радиото от Македония слушнав работи кои беа како отрова таква антибугарска реторика не мислев дека може да постои!!! Македонците кои ни доаѓаа на гости од Битола велеја други работи "исто сме" и во овой дух. Та реков си тоа е југопропагандата а надоле кай народот е вероватно како кај нас за комунизмот - всички псуват и единодушно гласуват. И кога се разпадаше йугославия си представив дека ке биде празник на соединението... барем на македонците од вашата страна на границата со македонците од нашата. Моята жена е со корен од Прилеп и ми викаше: Идваха тука, не се смятат за българи... А на мене ми се струваше че не може да е така.

Е после се запознах с македонци от македония и сонот ми изчезна. И така - соработка нека има, па секой да се усеќа како посака.
19-10-2010, 11:21 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#80

(19-10-2010, 10:57 PM)sokoli Wrote: [quote='TATAP' pid='20873' dateline='1287439843']
".Щото и на софиянци им викаме "шопи"

ma niali sofiancite gi vikate kesteni?

Софианците се "копелета" (ърбън сленг, фраерски)

Пловдив са майнички, а Бургазлии - ефЕта. Ямболии са кукери и т. н. љубезни мегубугарски односи. Icon_razz.
19-10-2010, 11:24 PM
Reply