Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3.5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Българските коли не ги пущат во Македония ?
Author Message
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#21

Dojkar сега дебатираме за луге кой имат двойно държавсво македонско и българско и како български държавяни си имат български адрес(дали живет там е друга работа)...тиа луге се колко македонци толкова и българи и имат право да избират откаде си купат кола и каде да я регистрират.Па ако колта не излезла надвор повеке от 6 месеца ва е друга работа нека има казни ..туку сега не ги пущат во Р.Македния българските коли ,защо ?
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

03-10-2010, 11:26 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#22

(03-10-2010, 11:18 AM)ivan mihajlov Wrote: ivan mihajlov, Полска и Германија се две земји-членки на ЕУ, а при тоа и двете се во Шенген-зоната. Практично не можеш да ги разгледуваш како две странски држави.

Е pa нали и Р.Македония сака евроинтеграция и рано или касно ке е во Шенген ...Защо се прават закоnи кой са против секоя логика ????...сам сигурен дека си разбрал защо оти си cool !Icon_wink
[/quote]

Гледам дека правото не ти е силна страна. Прашањето ти е апсурдно. Законот што го имаме е во согласност со европското право. И европското право познава домашни и странски регистрации и тука нема ништо спорно. Чисто внатрешен македонски проблем е што државата наместо да бара решение за проблемот кој е настанат од легитимен закон, таа создава безизлезна ситуација. Ова истото може да се случи и во Бугарија, само што на влезот во земјата нема да ти забранат да влезеш туку ќе ти побараат да платиш за винета, инаку се разбира дека нема да ти дозволат да влезеш со своето возило. Ние немаме винетен систем, туку патарини кои се плаќаат само на автопатиштата, и Македонија нема начин како на граница да наплати, па се создава вакуум-ситуација и возилата да немаат можност да влезат. Затоа проблемот е внатрешен и нема врска со политика. Обиди (опитай) се и ти да бидеш cool и да го разбереш тоа. Icon_wink
(This post was last modified: 03-10-2010, 11:34 AM by Gnoj.)
03-10-2010, 11:30 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#23

Знам как е во Бугария и во Р.Македония интерсно е обаче дека овой проблем го има само со българските автомобили туку за србските и албанските не е постой кое значи дека овой проблем се политизира и се бара "възмездите" от секой що има български пасош и кола со български таблички...Плаканято не винети или други патни трошаци е отделен проблем тука збориме найвеке за политика !...ясно ти е ама несакаш да си го признаеш Icon_wink
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

(This post was last modified: 03-10-2010, 01:28 PM by ivan mihajlov.)
03-10-2010, 01:26 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#24

Айде и от Канал 5 некой да не каже дека бугарите пак лажат Icon_wink

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=44...ntId=65480
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

03-10-2010, 02:07 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#25

Абе някой има ли го този закон да прочетем какво пише там за престоя от 6 месеца?
Дали на границата имат информация коя кола с българска регистрация колко време има престой в Македония?
Много се съмнявам. Ако наистина има информация и колите са са престоели повече от 6 месеца, значи с право ги спират на границата. Съмнявам се обаче да спират по същия начин тия със сръбски, албански, германски и др. регистрации.
Поентата ми е дали в закона пише за 6 месеца годишно ( или общо) или за само "в течение на 6 месеца", което означава, че колата може само да напусне за един ден РМ и да се върне за нов срок от 6 месеца?
03-10-2010, 02:59 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#26

(03-10-2010, 02:59 PM)Han Solo Wrote: Абе някой има ли го този закон да прочетем какво пише там за престоя от 6 месеца?
Дали на границата имат информация коя кола с българска регистрация колко време има престой в Македония?
Много се съмнявам. Ако наистина има информация и колите са са престоели повече от 6 месеца, значи с право ги спират на границата. Съмнявам се обаче да спират по същия начин тия със сръбски, албански, германски и др. регистрации.
Поентата ми е дали в закона пише за 6 месеца годишно ( или общо) или за само "в течение на 6 месеца", което означава, че колата може само да напусне за един ден РМ и да се върне за нов срок от 6 месеца?

Убава поставена дилема, која ниту ние во МК не ја знаеме!. Никој јасно не кажа, од официјалната политика, кои се услови за користење на кола во МК со странски регистарски таблички. Се кажуваа некои 6 месеци, но не јасно што се подразбира под тоа. Дали 6 месеци колата треба календарски да е надвор од МК, или треба вкупно 6 месеци од календарската година( кумулативно) да биде надвор од МК? Во медиумите имаат различно толкување. Мене, како граѓанин на МК не ми е јаснои дали воопшто може да вози во МК кола со странски регистарски таблиички човек кој има двојно државјанство или има постојана лична карта од друга држава, со што се стекнал со право да вози кола со регистрација од таа Земја!? Би замолил некој од форумџиите да ми објасни!
03-10-2010, 03:15 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#27

(03-10-2010, 02:59 PM)Han Solo Wrote: Абе някой има ли го този закон да прочетем какво пише там за престоя от 6 месеца?
Дали на границата имат информация коя кола с българска регистрация колко време има престой в Македония?
Много се съмнявам. Ако наистина има информация и колите са са престоели повече от 6 месеца, значи с право ги спират на границата. Съмнявам се обаче да спират по същия начин тия със сръбски, албански, германски и др. регистрации.
Поентата ми е дали в закона пише за 6 месеца годишно ( или общо) или за само "в течение на 6 месеца", което означава, че колата може само да напусне за един ден РМ и да се върне за нов срок от 6 месеца?

Каква е таа смешна паралела со српски и албански регистрации? Нема двојни македонски и српски/албански државјани кои живеат во Македонија, а возат со српски/албански регистрации. Тешко ли е да се претпостави зошто? Прво: возилата и регистрациите во Албанија и Србија не се поевтини од Македонија и нивниот избор не е подобар од оној во Македонија. Второ: Албанската и српската регистрација не се никаква привилегија за патување низ Европа. Тие што имаат германско/австралиско/американско и т.н. државјанство живеат во во соодветните земји, а не во Македонија. Затоа и воопшто ги имаат тие државјанства бидејќи тие не се добиваат како бугарското врз основа на етничко самоопределување. Инаку кола со странски регистрации може да престојува 6 месеци и после тоа 6 месеци да е надвор од Р. Македонија. По истекот на тие вторите 6 месеци престој надвор од Македонија, возилото може повторно да влезе и сѐ почнува од почеток. Законите се такви и во Бугарија и во цела Европа, но Бугари кои имаат и државјанство на Германија, Шпанија, Италија, Шведска или некоја друга земја-членка на ЕУ, можат без ограничувања да ги возат возилата купени од таму затоа што сите споменати држави се членки на ЕУ, исто како што можат и со возилата со бугарски регистрации да возат во истите тие земји. Што повеќе не ви е јасно, освен тоа дека медиумите ви го подгреваат гневот?
(This post was last modified: 03-10-2010, 03:24 PM by Gnoj.)
03-10-2010, 03:21 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#28

Не знам, за мен е странно защо се намесва двойното (тройно) гражданство. Законът трябва ясно да регулира престоя на автомобили с чужда регистрация за ВСЕКИ гражданин, дори за тези които нямат Македонски паспорт, тоест чужденците.
Какво значение има кой какъв паспорт има? Ако е стояла повече от 6 месеца в Македония, без да е пререгистрирана - глоба! Щом е такъв закона в РМ, трябва да се спазва от ВСИЧКИ, дори германци, англичани и други чужденци!
Ако обаче колата може да излезе за 1 ден от Македония и пак да влезе за нови 6 месеца, или не се води статистика коя кола колко престой има, тогава граничните власти не са в право и има нарушение на закона от страна на полицията.
03-10-2010, 03:31 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#29

(03-10-2010, 03:21 PM)Dojkar Wrote:
(03-10-2010, 02:59 PM)Han Solo Wrote: Абе някой има ли го този закон да прочетем какво пише там за престоя от 6 месеца?
Дали на границата имат информация коя кола с българска регистрация колко време има престой в Македония?
Много се съмнявам. Ако наистина има информация и колите са са престоели повече от 6 месеца, значи с право ги спират на границата. Съмнявам се обаче да спират по същия начин тия със сръбски, албански, германски и др. регистрации.
Поентата ми е дали в закона пише за 6 месеца годишно ( или общо) или за само "в течение на 6 месеца", което означава, че колата може само да напусне за един ден РМ и да се върне за нов срок от 6 месеца?

Каква е таа смешна паралела со српски и албански регистрации? Нема двојни македонски и српски/албански државјани кои живеат во Македонија, а возат со српски/албански регистрации. Тешко ли е да се претпостави зошто? Прво: возилата и регистрациите во Албанија и Србија не се поевтини од Македонија и нивниот избор не е подобар од оној во Македонија. Второ: Албанската и српската регистрација не се никаква привилегија за патување низ Европа. Тие што имаат германско/австралиско/американско и т.н. државјанство живеат во во соодветните земји, а не во Македонија. Затоа и воопшто ги имаат тие државјанства бидејќи тие не се добиваат како бугарското врз основа на етничко самоопределување. Инаку кола со странски регистрации може да престојува 6 месеци и после тоа 6 месеци да е надвор од Р. Македонија. По истекот на тие вторите 6 месеци престој надвор од Македонија, возилото може повторно да влезе и сѐ почнува од почеток. Законите се такви и во Бугарија и во цела Европа, но Бугари кои имаат и државјанство на Германија, Шпанија, Италија, Шведска или некоја друга земја-членка на ЕУ, можат без ограничувања да ги возат возилата купени од таму затоа што сите споменати држави се членки на ЕУ, исто како што можат и со возилата со бугарски регистрации да возат во истите тие земји. Што повеќе не ви е јасно, освен тоа дека медиумите ви го подгреваат гневот?

Гледам дека си запознаен со проблемот. Само не кажа, тие 6 месеци дали треба да бидат непрекинати за престој во МК, или кумулативни ( вкупно 6 месеци во тек на година дена), и кој тоа ке го проверува.
03-10-2010, 03:32 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#30

(03-10-2010, 03:21 PM)Dojkar Wrote:
(03-10-2010, 02:59 PM)Han Solo Wrote: Абе някой има ли го този закон да прочетем какво пише там за престоя от 6 месеца?
Дали на границата имат информация коя кола с българска регистрация колко време има престой в Македония?
Много се съмнявам. Ако наистина има информация и колите са са престоели повече от 6 месеца, значи с право ги спират на границата. Съмнявам се обаче да спират по същия начин тия със сръбски, албански, германски и др. регистрации.
Поентата ми е дали в закона пише за 6 месеца годишно ( или общо) или за само "в течение на 6 месеца", което означава, че колата може само да напусне за един ден РМ и да се върне за нов срок от 6 месеца?

Каква е таа смешна паралела со српски и албански регистрации? Нема двојни македонски и српски/албански државјани кои живеат во Македонија, а возат со српски/албански регистрации. Тешко ли е да се претпостави зошто? Прво: возилата и регистрациите во Албанија и Србија не се поевтини од Македонија и нивниот избор не е подобар од оној во Македонија. Второ: Албанската и српската регистрација не се никаква привилегија за патување низ Европа. Тие што имаат германско/австралиско/американско и т.н. државјанство живеат во во соодветните земји, а не во Македонија. Затоа и воопшто ги имаат тие државјанства бидејќи тие не се добиваат како бугарското врз основа на етничко самоопределување. Инаку кола со странски регистрации може да престојува 6 месеци и после тоа 6 месеци да е надвор од Р. Македонија. По истекот на тие вторите 6 месеци престој надвор од Македонија, возилото може повторно да влезе и сѐ почнува од почеток. Законите се такви и во Бугарија и во цела Европа, но Бугари кои имаат и државјанство на Германија, Шпанија, Италија, Шведска или некоја друга земја-членка на ЕУ, можат без ограничувања да ги возат возилата купени од таму затоа што сите споменати држави се членки на ЕУ, исто како што можат и со возилата со бугарски регистрации да возат во истите тие земји. Што повеќе не ви е јасно, освен тоа дека медиумите ви го подгреваат гневот?

Ами за теб е смешна съпоставката, ама аз не ги знам законите в Сърбия, Албания и Македония!
Сега ми стана ясно, след като ми ги обясни. Icon_wink
Значи полицията е в правото си да глобява, в случай че има информация коя кола колко престой има в Македония.
(This post was last modified: 03-10-2010, 03:39 PM by Han Solo.)
03-10-2010, 03:38 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33
#31

(03-10-2010, 03:31 PM)Han Solo Wrote: Не знам, за мен е странно защо се намесва двойното (тройно) гражданство. Законът трябва ясно да регулира престоя на автомобили с чужда регистрация за ВСЕКИ гражданин, дори за тези които нямат Македонски паспорт, тоест чужденците.
Какво значение има кой какъв паспорт има? Ако е стояла повече от 6 месеца в Македония, без да е пререгистрирана - глоба! Щом е такъв закона в РМ, трябва да се спазва от ВСИЧКИ, дори германци, англичани и други чужденци!
Ако обаче колата може да излезе за 1 ден от Македония и пак да влезе за нови 6 месеца, или не се води статистика коя кола колко престой има, тогава граничните власти не са в право и има нарушение на закона от страна на полицията.

Какво е тоа прашање? Многу е едноставно да се провери која странска кола кога последен пат влегла во земјата, да не мислите дека државните органи ќе пропуштат таков потенцијален извор на средства од даноци? И нема врска кој какво државјанство има, тоа важи за сите коли со странски регистрации. Едноставно фактичката ситуација е таква што луѓе кои отсекогаш живееле во Македонија, возат кола купена од странство (Бугарија), и очекуваат тоа да го прават до безкрај без да платат давачки кон државата Македонија. Би било многу удобно, но ниедна држава не би дозволила такво заобиколување. До сега им се прогледуваше низ прсти на таквите луѓе, но очигледно државата решила да си го побара данокот. Јас лично ги разбирам и луѓето со возилата бидејќи соодветните давачки во Македонија се безобразно повисоки. Но такви се законите. Ни македонските возила не може да престојуваат во Бугарија повеќе од Х месеци без да платат ниту грош - ние сме странска држава и не сме членка на ЕУ. Но тоа не доаѓа до израз затоа што нема ниту еден човек кој живее во Бугарија (без разлика дали е Македонец преселен во Бугарија или Бугарин) кој би имал интерес да купи и регистрира возило во Македонија и да го вози во Бугарија. Дури и да сакаш да возиш повеќе од 6 месеци - уредно си плаќаш за нова винетка или соодветно те глобат, со што се елиминирани сите потенцијални проблеми од иста природа како овој во Македонија.
(This post was last modified: 03-10-2010, 03:55 PM by Gnoj.)
03-10-2010, 03:50 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#32

(03-10-2010, 03:21 PM)Dojkar Wrote: Законите се такви и во Бугарија и во цела Европа, но Бугари кои имаат и државјанство на Германија, Шпанија, Италија, Шведска или некоја друга земја-членка на ЕУ, можат без ограничувања да ги возат возилата купени од таму затоа што сите споменати држави се членки на ЕУ, исто како што можат и со возилата со бугарски регистрации да возат во истите тие земји. Што повеќе не ви е јасно, освен тоа дека медиумите ви го подгреваат гневот?
Дойкаре,не е вярно-в Испания нямат право чужди граждани с постоянно разрешително за пребиваване и работа и адресна регистрация да притежават автомобили с чужди (неиспански) номера,освен ако не пребивават в страната само за 2 (два) месеца-до скоро беше разрешено за 6.Трика с влизне-излизане тук не става,защото...няма граници Icon_wink -за да ми бият печат в паспорта (с което да докажа,че съм бил извън страната) треба да "отскоча" с колата до Хърватска Smiley-happy068 В Македония проблема е,че се бият печати и се доказва лесно къде и за колко време си бил.Аз казах-най-безболезнения начин за държавата е да се плащат винетки,а за собствениците-да подправят паспортите си (българските) месторождението и да влизат и излизат само с тях
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
03-10-2010, 04:09 PM
Website Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#33

Мдаа, сега се сетих, че полицаите слагат отделни правоъгълни печати в паспортите на шофьора на автомобила за влизане/излизане. Поне така правят, когато излизам от България (ЕУ) до Турция и лесно може да се провери по печатите колко престой има колата в Турция. Предполагам, че така е и при влизане в Македония.
03-10-2010, 04:11 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#34

(03-10-2010, 04:11 PM)Han Solo Wrote: Мдаа, сега се сетих, че полицаите слагат отделни правоъгълни печати в паспортите на шофьора на автомобила за влизане/излизане. Поне така правят, когато излизам от България (ЕУ) до Турция и лесно може да се провери по печатите колко престой има колата в Турция. Предполагам, че така е и при влизане в Македония.
е баш,де! Icon_wink
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
03-10-2010, 04:14 PM
Website Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#35

(03-10-2010, 06:09 AM)ivan mihajlov Wrote: Тоталитарната държава Р.Македония за сетен пат покажа дека не е напорвила ни един чекор кай ЕУ.И наместо да си ги намали трошаците за автомобилите бара лугето но двойно държавство да се откажат от македнскоти си държавство ???Tuktuk0niTuktuk0niShokShokShokShok


http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=629704
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=629028


Интересен начин да се спре "ребулгаризацията"....сега прашането е каква ке е реакцията на Буграската влада ?

Одобрявам тези действия на македонското правителство. По този начин македонците по-лесно ще разберат каква голяма глупост е македонизма. Познайте за кого ще гласуват собствениците на тези коли и техните семейства на следващите избори?
03-10-2010, 04:22 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#36

Е да ама тука проблемот е дека не ги пущат во Р.Македония лугето со двойно граждасво кой имат автомобили со български таблички ...Защо ?...По тоа кое пише Дойкар значи дека законот е како во некой земи во ЕУ на секой 6 месеца колата требе да оди за един ден надвор.
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

03-10-2010, 04:24 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#37

В крайна сметка законите трябва да се спазват, а данъците - да се плащат.
И мен ме боли сърцето като знам колко ДДС и осигуровки плащам годишно, ама си плащам като поп.
03-10-2010, 04:31 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#38

(03-10-2010, 04:31 PM)Han Solo Wrote: В крайна сметка законите трябва да се спазват, а данъците - да се плащат.
И мен ме боли сърцето като знам колко ДДС и осигуровки плащам годишно, ама си плащам като поп.

Проблемът е, че в Македония тези данъци са двойно и тройно по-високи. Затова македонците предпочитат да плащат в България.
03-10-2010, 04:52 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#39

А македонците ще продължат да купуват български коли, но вече произведени в България и нови.

Първите китайски коли от Ловеч - догодина
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=617
03-10-2010, 04:55 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#40

(03-10-2010, 04:55 PM)veritas Wrote: А македонците ще продължат да купуват български коли, но вече произведени в България и нови.

Първите китайски коли от Ловеч - догодина
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=617

Аз няма да рискувам.Salutingsmiley
Ще разчитам на скъпата германска марка возила. Icon_wink
03-10-2010, 05:23 PM
Reply