Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 18 Vote(s) - 3.44 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Закон за пушење!!!
Author Message
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#61

Znaci komunjarskite ugostiteli!!! go islusija so kafe deneska
22-01-2010, 06:01 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#62

(22-01-2010, 06:01 PM)NACIONALIST Wrote: Znaci komunjarskite ugostiteli!!! go islusija so kafe deneska

SmajlitoSmajlitoSmajlitoSmajlito
22-01-2010, 06:25 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#63

75% Od dukangiite vcera si rabotea normalno, mnogu malce strajkuvaci go prdzaa strajkot, sto znaci zakonot si e dobar i nikako menuvanje.
23-01-2010, 03:57 PM
Reply
Владимир Offline
Junior Member
**

Posts: 44
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#64

(23-01-2010, 03:57 PM)NACIONALIST Wrote: 75% Od dukangiite vcera si rabotea normalno, mnogu malce strajkuvaci go prdzaa strajkot, sto znaci zakonot si e dobar i nikako menuvanje.

Затоа улицата Македонија (која што е најфрекфентна во градот) каде што се наоѓаат повеќето кафулиња, беше под клуч, тоа е дека го поддржуваат законот.
Глупости, и јас како непушач пример не сакам некој до мене да седи и да пуши цигара и да го вдишувам чадот на неговата цигара, но сега и пушачите се луѓе, овој закон веќе оди во екстреми убаво си беше старото правило, во секое кафуле покрај дел за пушачи, да има и дел за непушачи.
23-01-2010, 04:40 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#65

VLADIMIRE,ne si vo pravo.
Vo svetot odamna ne e dozvoleno pusenje vo zatvoreni prostorii.
Nie sakame da bideme del od toj civiliziran svet.
Pa zatoa bi trebale da go pocituvame toj zakon.
24-01-2010, 10:46 AM
Reply
Владимир Offline
Junior Member
**

Posts: 44
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#66

Не е точно тоа дека секаде не е дозволено, некаде не е дозволено, некаде е применет системот за кој јас мислам дека е најдобар:

Quote:Germany

On 22 March 2007, Germany’s federal states agreed to ban smoking in restaurants and pubs, but will allow exemptions for small bars and premises with separate smoking rooms. This proposed ban will have to be approved by each of the sixteen state parliaments before it can come into force.

http://www.epha.org/a/1941
24-01-2010, 05:24 PM
Reply
ABC
Unregistered

 
#67

(17-01-2010, 11:43 PM)mence Wrote: Ne pusacite imaat cisti beli drobovi , ne se polni so cad i dim od cigari. Tie si disat cist vozduh i nadvor....ama ne sakaat da vo nivna blizina nekoj da pusi...pa zatoa e pozelno onie sto pusat da izlezat malku na vozduh, barem pomalku da vnesat dim vo nivnite pluca....
Pusaci, konecno dojde vreme i kaj nas vo Makedonija da se pogrizat za vaseto zdravje.

Jас не би бил толку сигурен дека непушачите имаат чисти бели дробови,а особено не за оние кој живеат во близина на ОКТА или во централното градско подрачје на Скопје.А непушачите слободно нека си седат дома и да не влегуваат во објекти каде пушењето цигари е составен дел од работата,за што всушност и е отворен објектот.Инаку никој будала не би отварал кафуле,интернет клуб,или дискотека каде ќе биде забрането да се пуши.Такви услови муштериите или корисниците имаат многу подобри и дома,па никој не би имал потреба да ги посетува нивните објекти.
25-01-2010, 04:41 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#68

Zaradi tvrdoglavosta nasa sme do tamu do kade sto sme...
So teski maki se prilagoduvame na novosozdadenite situacii...
Ako ponaprednite zemji od nas go primenuvaat od poodamna takviot zakon....treba i nie da pravime napori sto polesno i pobrgu da se privikneme na noviot zakon...
Zarem i vo tie zemji sto primenile toj zakon od poodamna site go sakale....zarem tamu na site , pa i na pusacite im bilo se edno...ama zakon e zakon i ako e donesen mora da se primeni, pa kakov i da e ....a ne,a ne ni se dopagja nesto....NA ULICA....
26-01-2010, 04:54 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#69

ОПОЗИЦИЈАТА ДОСТАВИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ПРОТИВ ПУШЕЊЕ

Да се дозволи пушењето во објекти

Опо­зи­ци­ја­та вчера во Собрание достави измени и дополнувања на Законот за заш­ти­та од пушење. На предлогот се потпишани петнаесет опозициони пратеници од СДСМ, Нова демократија и од Либерално-демократската партија, а пратениците на ДУИ ќе се изјаснат откако ќе го проучат предлогот.
Пра­те­ни­кот Владо Бучковски вели дека се обиделе да им излезат во пресрет на угос­ти­те­ли­те, но и на пушачите.
"Да донесеме либерални измени каде што, пред сe, угостителите ќе определат дали нив­ни­от локал, ако е до 100 квадратни метри, ќе биде за пушачи или за непушачи. Ако е поголем, да има загарантиран простор за пушачите, а кога ќе дојде времето за летни тераси и бавчи, пушењето на отворен простор да биде дозволено", об­јас­ни Бучковски.
"За­ко­нот не е оптоварен со популизам и политика бидејќи кафеаните не се на ВМРО-ДПМНЕ ниту на СДСМ. Ова го нудиме за да се задржи достоинството на пу­ша­чи­те", вели копредлагачот пратеникот Ѓорѓи Оровчанец. Во Собранието веќе има доставено иницијатива за измени на постојниот Закон, поденсена од ВМРО-ДПМНЕ, со кои пушењето се дозволува на тераси и летни бавчи на угостителските објекти. Н.С.
26-01-2010, 02:26 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#70

SE PRASUVAM KOJ GO DONEL OVOJ ZAKON ????????

Ne se soglasuvaat ni ednite ni drugite......
Po se izgleda deka mestoto na nikoj ne mu e da sedi vo tie pratenicki klupi.....
26-01-2010, 02:29 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#71

Законот за пушење актуелен и на Фејсбук

Законот за забрана на пушење на јавни места, што во Македонија стапи на сила од почетокот на годината, стана актуелен и на познатата социјална мрежа на интернет „Фејсбук“.

Поделбата на поддржувачи и противници на овој закон силно е изразена и на „Фејсбук“.

Противниците на Законот формираат разни групи, со кој што се бара укинување на законот, додека поддржувачите формираат групи, преку кој што го изразуваат задоволството од новиот закон.

Меѓу попознатите групи, формирана од пушачите, е „Петиција против Законот за пушење на Цигари“, во која досега се зачлениле 17.280 корисници на „Фејсбук“.

Авторите на групата сметаат дека Законот е усвоен под директиви на Европската унија, поради што ги молат членовите да се воздржат од политички коментари.

„Ве молиме да нема партиски препукувања, зашто и друг да е на власт баш исто ќе е. Наредбите се од ЕУ, а не од самите политичари“, навел администраторот.

Наспроти оваа група, на „Фејсбук“ е формирана и групата „Конечно се забрани пушењето на јавни места!“, која брои 12.429 членови.

„Конечно не го дишеме неподносливиот чад од цигарите по кафулиња, дискотеки, ресторани, кафеани и други јавни места“, се наведува во описот на групата.

Дебатите околу законот за пушење во јавноста се се' позачестени, а повеќе групи на граѓани побараа и одредена либерализација на законот.
31-01-2010, 03:00 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#72

Законот за пушење причина за опаднат промет
Мишко Иванов Коментари (2)


16.02.2010 18:21Угостителите ги пресметаа загубите од како на сила е забранта за пушење. Се анализирале, јануари 2010 со истиот период лани.

Од вкупно 511 угостителски објекти, дури 90 % пријавиле пад на приходите, 59 % веќе се изјасниле дека отпуштиле или планираат да отпуштат вработени лица, 87 % изјавиле дека посетеноста на нивните локали е намалена, за 14 % од угостителите веќе е извесно затворање на локалите.

Како причина за падот на прометот 63 % од угостителите ја навеле забраната за пушење, 18 % сметаат дека причина за падот е намалената финансиска моќ на потрошувачите.

„Пушењето е право на избор и дека луѓето што доаѓаат тука мора да имаат право, како што избрале дестинација, како туристи да дојдат во државата и да имаат право да си избираат за се останато што е во прилог на одмор“, вели Феркан Бербери, туристичко - угостителска комора.

„Ултиматум не се става во угостителство и туризам, како може ултиматум да има. Дојди во хотелов, немој да одиш во ВЦ. Тоа се глупости. Треба начин да има, овде ти е за пушење, овде ти е за не пушење“, изјави Емил Поповски, угостител.

Во меѓувреме иницијативата на пратениците Владо Бучковски и Ѓорѓи Оровчанец, за законските измени на ригорозната забрана на пушење, стигна во парламентот. Според најавите иницијатива за измена ќе бараат и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ.

Угостителите пак веќе доставија предлог до власта, како да се либерализира ригорозниот закон за забрана за пушење.

http://izvor


Povtorno aktuelno za pusenjeto.
16-02-2010, 10:38 PM
Reply