Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 18 Vote(s) - 3.44 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Закон за пушење!!!
Author Message
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#1
1xclaim 
Sive denovi slusam blujotini, kao pusacite bile diskriminirani bla bla bla, a jas ne sum diskriminiran nekoj da me true koga ke sednam vo kafana da se napijam edno pivo??? znaci toj bil diskriminiran, a jas ne, e pa nemozi taka, ako sakame vo evropa, togas ke si ja izgasnite cigarata i ke pusite nadvor.
(This post was last modified: 10-01-2010, 08:04 AM by perfectford.)
04-01-2010, 10:07 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#2

Читав во една држава дека и покрај забраната за пушење имало локали во кои што е дозволено пушење. Јас сум за такво нешто да има и кај нас, па нека си иде народот каде сака.

Го слушав министерот каде вели дека за лечење на болести како последица од цигарите се трошеле многу пари... Ако веќе со тоа што ќе пушиш во кфеана/кафиќ одиш на штета на фондот, нека такви места повеќе плаќаат данок т.е. муштериите за тоа задоволство да пушат ќе платат повеќе...

Има повеќе начини како да се дојде до некоја средина, целосната забрана и не е некое решение.

04-01-2010, 10:17 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#3

(04-01-2010, 10:17 PM)acko Wrote: Читав во една држава дека и покрај забраната за пушење имало локали во кои што е дозволено пушење. Јас сум за такво нешто да има и кај нас, па нека си иде народот каде сака.

Го слушав министерот каде вели дека за лечење на болести како последица од цигарите се трошеле многу пари... Ако веќе со тоа што ќе пушиш во кфеана/кафиќ одиш на штета на фондот, нека такви места повеќе плаќаат данок т.е. муштериите за тоа задоволство да пушат ќе платат повеќе...

Има повеќе начини како да се дојде до некоја средина, целосната забрана и не е некое решение.

Vo Kanada zakonot e kako shto pochnuvaat da go primenuvaat vo Makedonija.
Dozvolija pred dve tri godini da ima posebni delovi vo lokalite so specijalna ventilacija i drugi obvrski. Mnogu restorani go storia i toa. Posle mnogu kratko vreme i toa go zabrania. Pak trestoranite se polni. Nema nekoe namaluvanje na prometot.
04-01-2010, 11:17 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#4

(04-01-2010, 10:17 PM)acko Wrote: .. Ако веќе со тоа што ќе пушиш во кфеана/кафиќ одиш на штета на фондот, нека такви места повеќе плаќаат данок т.е. муштериите за тоа задоволство да пушат ќе платат повеќе...


Da odi na steta na fondot, a najgolema steta ke ima toj sto sedi do tebe, poveke prima otrov, od ti sto pusis cigara, nikoj ne e dolzen cadot tvoj da go trga i golta nekoj drug, (ova ne se odnesuva na tebe acko) kao sto rece mara, vo kanada ne se pusi nikade, e pa koga mozelo vo poveketo zamji da ne se pusi na javni mesta, ke mozi i kaj nas, koi sme nie, nekoja pozebna nacija od drugite ili sto????
04-01-2010, 11:28 PM
Reply
pio-pzs
Unregistered

 
#5

Го подджувам законов.Редно беше ваков закон да се водеде ,се надевам нема да падне на уставен.Конечно сега кога ќе се враќам дома нема да морам јакната да ја чувам надвор за да се луфтира.
05-01-2010, 12:19 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#6

(05-01-2010, 12:19 AM)pio-pzs Wrote: Го подджувам законов.Редно беше ваков закон да се водеде ,се надевам нема да падне на уставен.Конечно сега кога ќе се враќам дома нема да морам јакната да ја чувам надвор за да се луфтира.


Dobre dojde prijatele!!! :nazdravje: a za zakonov nikako ne smee vladava da go promeni, ako mu se nesviga nekomu toa e negov problem, a ako bile tia diskiminirani, a togas sto sme nie nepusacite????
05-01-2010, 12:45 AM
Reply
poprushev Offline
Super Moderator
******

Posts: 157
Joined: Dec 2009
Reputation: -3
#7

(05-01-2010, 12:19 AM)pio-pzs Wrote: Го подджувам законов.Редно беше ваков закон да се водеде ,се надевам нема да падне на уставен.Конечно сега кога ќе се враќам дома нема да морам јакната да ја чувам надвор за да се луфтира.

Dobredojde na forumov.Iconflowerhr4 Se nadevam ke ni bide prijatno druzenjevo.
Nosenjeto i pochituvanjeto na zakonite po standardite na EU, jasno pokazuva koj partija navistina vo Makedonija, se zalaga Makedonija da stane chlenka na EU i NATO.
(This post was last modified: 05-01-2010, 01:08 AM by poprushev.)
05-01-2010, 01:08 AM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#8

Целта на овој закон за пушење не е само да се одстрани димот од градите на непушачите, туку и тие што пушат, да добијат чувство на вина што пушат. На тој начин (барем така е во земјите кај што ова се применува порано) се намалува бројот на пушачи, а уште помалку бројот на непушачи, посебно млади, што почнуваат да пушат.
Иако мислам дека можеби, еве ја подржувам опозицијата, некои работи се усмерени изгледа против лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски. Се забранува пушење, а тој пуши. Се забранува пиење, барем кога се вози, а тој пие. Не знам дали вози самиот откако пред петнаесетина години, по тврдење на очевидци, но без званична потврда, во алкохолизирана состојба удри во бандера која му се нашла на патот надвор од пешачкиот премин. Но и надвор од коловозот. Уште одозгора на се` на Бранко му доцни и пензијата. И тоа од 80.000 денари, што би рекле самиот чека пари колку 9 да кажам просечни пензионери, односно му е девет пати потешко. За пензијата ова важи и за Киро Глигоров, чии два или три месеца за враќањето на уставното име никако да дојдат.
(This post was last modified: 05-01-2010, 01:51 PM by трендафил.)
05-01-2010, 01:48 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#9

Ние сме еден неодговорен народ, кој гледа на секој чекор да ескивира некое правило и закон. Ако сакаме да бидеме членка на ЕУ и да излеземе од нашата кал каде се препелкаме и гушиме, мора да има такви закони со такви високи глоби.Инаку, никој нема да ги почитува. Само не треба да бидат селективни. Баш би сакал да видам како Груевски или некој член од неговиот кабинет плаќа глоба за некој прекршок, а тоа да го фати камера. При толку пари за реклами, ова можност неговиот Пи Ар ја испуштил.Icon_smile
05-01-2010, 02:38 PM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#10

Колку што ми е познато, откако телевизиите покажаа снимка со неговото погрешно паркирано возило, градоначалникот на општина аеродром плати глоба. Другите функционери обично не возат сами, па не може да се случи да направат прекршок.
05-01-2010, 02:50 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#11

Kolku sto znam (momentalno ziveam nadvor od Makedonija) pred nekoe vreme se donese i zakon so koj se kaznuva plukanjeto na ulica - kako merka protiv djubrenje na gradovite.
Ima edna zagrizuvacka rabota vo sevo ova: Nema zbor deka ova se praktiki na "zapadniot svet" no vo isto vreme ovie zakoni se uskratuvanje na licnite slobodi. Kazano na drug nacin, ovaa filizofija e izmislica na neo-liberalizmot sto e vsusnost komunizam vo beli rakavici. Sekoj covek koj e vozrasen ima dovolno sovest i um da izbere dali ke pusi ili ne (ako nema tolku um, toa Darvin go narekol proces na "prirodna selekcija"). Ima mnogu prosto resenie: dozvolete "pusacki" restorani. Koj saka da pusi, i komu ne mu preci da raboti okolu pusaci moze da odi tamu. Tezata deka pusacite ja cinat drzavata preskapo po linija na zdravstveno osiguruvanje ne drzi voda - koj rece deka zdravstvenoto osiguruvanje e od Boga zakon?! Povtorno, toa e komunisticka izmislica, koja neo-liberalite ja neguvaat (i Obama se obiduva da ja isturka vo SAD) so cel da moze drzavata da go kontrolira privatniot individualec i da ima izgovor da mu zema pogolemi danoci (so sto, povtorno, taa go kontrolira individualecot).
No konkretno za Makedonija, celava demagogija deka od vakivite zakoni (za pusenje, plukanje, preminuvanje na ulica kade sto nema premin, homoseksulani i brakovi medju ludje i konji i t.n.) zavisi naseto primanje vo NATO i EU i kade uste ne se mavanje prazna slama: Duri ne rascistime so LUSTACIJATA i organiziraniot kriminal, korupcijata vo drzavnite jasla i obrazovsniot sistem i matkite sto se pravea od 1991 do 1998 so namestenite izbori od 1994, davanjeto na pasosi na 250000 Kosovski albanci vo periodot 1992-94 i t.n. nema sto da diskutirame za NATO i EU.
Da bevme drzava a ne BANANA REPUBLIKA kakvi sto sme, nikoj ne ke moze nisto da ni kaze i ke ne primea sekade bez zbor, kako sto bese slucajot so Slovenija.
05-01-2010, 03:52 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#12

Toa sto e donesen zakon za pusenje ne e znak za demokratizacija, bidejki demokratijata ne se gradi samo so takvi zakoni. Kako prvo treba da profunkcionira pravnata drzava da se rascisti so slucaite od 1945-do den denesen. Pa posle treba da se misli za ponatamu, i nakada da ja gradime nasata demokratija.
Mislam sledniot klip kazuva se:


(This post was last modified: 06-01-2010, 12:23 AM by basilius_2.)
06-01-2010, 12:23 AM
Reply
netmkd
Unregistered

 
#13

Јас го подржувам законот. Несакам некој да ми чури кога ќе излезам во кафич. А плус државата се грижи за здравјето на пушачите и на непушачите. Затоа што и да направи просторија за пушачи, на нас непушачите нема да ни пречат, но сами ќе си го уништуваат здравјето. Затоа, државата мисли на нив, ама кој да разбере?
06-01-2010, 12:52 PM
Reply
dzandar Offline
Junior Member
**

Posts: 49
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#14

U pravo si netmkd!:dapukne:
eve, ja sam sportista i pushenje ne priznavam!
Dzandar zbira! Pishtoldzija
06-01-2010, 02:02 PM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#15

Choveche?!
Pa vie VMR-Ovcite kako slepci go pratite liderot! Da_ne_si_lud Daj pokazhete malku um, ebate belja!
Vikate deka u vremeto na Tito bila policiska drzhava? Pa onda shto e ova? Da ne smee chovek da zapali cigareta so kafe?
06-01-2010, 03:24 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#16

Da se delkariram deka sum strog NEPUSAC no:

netmkd,
ti velis deka drzavata se grizi i za pusacite i za nepusacite. Tuka nema da sporam, drzavata treba da se grizi za dobroto na site nejzini ziteli, no: nema li da e podobro ako namesto da goni pusaci, drzavata da gi gonese reketarite, divogradbite, nasilnicite koi tepaat novinari i predizvikuvaat tepacki vo kafici, da go balansira budzetot i da misli kako da gi smali danocite, da gi podobri patnite infrastrukturi i slicno?

dzandar,
ti velis deka go poddrzuvas zakonot zasto si sportist. Zamisli sega, da ja zememe tvojata i logikata na netmkd, i da kazeme deka drzavata ke go zabrani sportot zasto predizvikuva povredi kaj igracite, a drzavata e taa sto treba da gi leci. Zasto i vo sportot nekogas igracot se povreduva sam, a nekogas od drug igrac.

Ili, veke koga sme kaj sportot, drzavata da go zabrani sportot zaradi toa sto predizvikuva huliganizam. Tuka stradaat samite huligani, drugi navivaci, sportisti, sudii, vozila, sportski sali, privatni biznisi i kuki.
Za zal mora da se slozam so Mirza i da kazam deka vakvo uskratuvanje na licnite slobodi go nemase ni vo vremeto na TITO! Icon_frown

Ako ostavime DRZAVATA da se grizi za nas za se i sesto, na brzina ke ostaneme bez race i noze - za umot da ne zboruvame! Ako nekoj treba da se grizi za nekogo, togas toa e semejstvoto: roditelite za deteto, braka i sestri za braka i setri i t.n.
06-01-2010, 04:45 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#17

(06-01-2010, 03:24 PM)Mirza Wrote: Choveche?!
Pa vie VMR-Ovcite kako slepci go pratite liderot! Da_ne_si_lud Daj pokazhete malku um, ebate belja!
Vikate deka u vremeto na Tito bila policiska drzhava? Pa onda shto e ova? Da ne smee chovek da zapali cigareta so kafe?


Nikoj ne ti brani da pusis, ako saks otrujse od pusenje, ali nemoj da me trujas i mene i drugite, koga ke sednam vo kafeana da se napijam kafe ili sok ili bilo sto.
06-01-2010, 05:02 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#18

(06-01-2010, 03:24 PM)Mirza Wrote: Choveche?!
Pa vie VMR-Ovcite kako slepci go pratite liderot! Da_ne_si_lud Daj pokazhete malku um, ebate belja!
Vikate deka u vremeto na Tito bila policiska drzhava? Pa onda shto e ova? Da ne smee chovek da zapali cigareta so kafe?
Pa vidi koj gi sozdade OZNA, UDBA i KOS i zasto sluzea? Da sluzea za zastita na licnite slobodi arno, ama izgleda deka tie stitela drugi licni prava.
Ako bilo tolku slobodno vo Jugoslavija ne bi bilo potrebno od zakon za lustracija vo Makedonija kako uslov za vlez vo EU i NATO.
(This post was last modified: 06-01-2010, 08:59 PM by basilius_2.)
06-01-2010, 08:58 PM
Reply
netmkd
Unregistered

 
#19

Mirza ти тоа мене ме нарекуваш овца? Прво, не е убаво да навредуваш, второ, незнам кој се овците Icon_razz ;)
NACIONALIST се согласувам. Несакам некој да ми чури од таму кога ќе отидам во кафуле. И пак ќе повторам-државата се грижи за здравјето на пушачите и на непушачите.
06-01-2010, 10:39 PM
Reply
Mirza Offline
Junior Member
**

Posts: 45
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#20

trendafil wrote:
Quote:Иако мислам дека можеби, еве ја подржувам опозицијата, некои работи се усмерени изгледа против лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски. Се забранува пушење, а тој пуши. Се забранува пиење, барем кога се вози, а тој пие. Не знам дали вози самиот откако пред петнаесетина години, по тврдење на очевидци, но без званична потврда, во алкохолизирана состојба удри во бандера која му се нашла на патот надвор од пешачкиот премин. Но и надвор од коловозот.

Batka, ti si se zbunil, Da_ne_si_lud toa bese samo sketch na K-15, toj istiot shto go postiral drugar ti CILE (basilius_2), ali da ne se chudis (zashto na vas vmr-OVCITE mozokot vi e cementiran) ke go stavam pak.Tapshanje07-01-2010, 12:33 AM
Reply