Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 18 Vote(s) - 3.44 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Закон за пушење!!!
Author Message
ABC
Unregistered

 
#41

(12-01-2010, 02:53 AM)pio-pzs Wrote: Супер е законов!
Мене како непушач овој закон ми одговара.
Конечно во кафичите не мириса на чад ,и кога ќе се вратам дома јакната немора да ја чувам на тераса за да се луфтира. Icon_razz

Eден автомобил произведува отров колку 500 000 пушачи,па никој не помислува да ги забрани автомобилите,а сега кога ќе се вратиш од кафич сигурно смрдиш на лук.Party3
12-01-2010, 02:18 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#42

(12-01-2010, 02:18 PM)ABC Wrote: Eден автомобил произведува отров колку 500 000 пушачи,па никој не помислува да ги забрани автомобилите,а сега кога ќе се вратиш од кафич сигурно смрдиш на лук.Party3

Of-topic
ABC da ti pozelam dobredojde na forumov. Diskusii vo tvoj stil i duh.
12-01-2010, 02:32 PM
Reply
dzandar Offline
Junior Member
**

Posts: 49
Joined: Jan 2010
Reputation: 0
#43

(12-01-2010, 02:18 PM)ABC Wrote:
(12-01-2010, 02:53 AM)pio-pzs Wrote: Супер е законов!
Мене како непушач овој закон ми одговара.
Конечно во кафичите не мириса на чад ,и кога ќе се вратам дома јакната немора да ја чувам на тераса за да се луфтира. Icon_razz

Eден автомобил произведува отров колку 500 000 пушачи,па никој не помислува да ги забрани автомобилите,а сега кога ќе се вратиш од кафич сигурно смрдиш на лук.Party3

E mozhda ke smrdish na luk, ama luk e dobar za zravje - regulira ga pritisak i holesterol (bashka sto e orushje protvi Vampiri) Shok A i brat, ima li neshto bolje od luk i ocat s's malce ljutu rakiichku (takodje dobro za zdravje - poboljshava cirkulaciju) Party1! Znachi ima shto da se "konzumira" u kafane umesto tutun!Sm_wink

E s'ga, toj shto vikash okolo avta, deka edno avto true koklo 500 000 pushachi - toj mozhda si u pravo, ali avto ima korisnu upotrebu (ako kazhesh da korisimo krave i konji - dokazhano e deka i njini prdezhi predizvikuev globalno zatopluvanje). A i ozgora na toj, momentalno trend kude svi proizvodjachi na avta e da se namali njina "otrovnost".
Dzandar zbira! Pishtoldzija
12-01-2010, 03:35 PM
Reply
ABC
Unregistered

 
#44

(12-01-2010, 03:35 PM)dzandar Wrote:
(12-01-2010, 02:18 PM)ABC Wrote:
(12-01-2010, 02:53 AM)pio-pzs Wrote: Супер е законов!
Мене како непушач овој закон ми одговара.
Конечно во кафичите не мириса на чад ,и кога ќе се вратам дома јакната немора да ја чувам на тераса за да се луфтира. Icon_razz

Eден автомобил произведува отров колку 500 000 пушачи,па никој не помислува да ги забрани автомобилите,а сега кога ќе се вратиш од кафич сигурно смрдиш на лук.Party3

E mozhda ke smrdish na luk, ama luk e dobar za zravje - regulira ga pritisak i holesterol (bashka sto e orushje protvi Vampiri) Shok A i brat, ima li neshto bolje od luk i ocat s's malce ljutu rakiichku (takodje dobro za zdravje - poboljshava cirkulaciju) Party1! Znachi ima shto da se "konzumira" u kafane umesto tutun!Sm_wink

E s'ga, toj shto vikash okolo avta, deka edno avto true koklo 500 000 pushachi - toj mozhda si u pravo, ali avto ima korisnu upotrebu (ako kazhesh da korisimo krave i konji - dokazhano e deka i njini prdezhi predizvikuev globalno zatopluvanje). A i ozgora na toj, momentalno trend kude svi proizvodjachi na avta e da se namali njina "otrovnost".

Абе можела цела Европа да го редефинира законот за забрана на пушење цигари,а ние ќе измислуваме топла вода ебаго.Човек треба да е будала,ако мисли дека ќе умри поздрав доколку не пуши,или ќе умре болен доколку пуши,кога и обајцата ќе умрат,можеби пушачот подоцна од непушачот.Од друга страна субвенциите за производство на тутун од владава се спротивни на законов,или потикнуваат производство на отровна култура.Би било интересно доколку истава влада воведе субвенции за производство на Канабис(Марихуана) или Афион(Морфиум и Хероин),и тоа се производи кој се употребуваат и за медицински цели.Се знае дека не треба да се пуши во ресторани каде се служи храна,а може да се пуши во сите други објекти каде храна не се конзумира.Во спротивно би требало да ги затвориме сите Термоцентрали,да ги исфрлиме возилата на бензин и дизел од употреба,а секако да им се забрани на ОКТА,ФЕНИ,СИЛМАК или челичарниците воопшто и да помислат да работат,зошто Македонската економија остварува прилив од минимум 100 милони евра од тутунот кој е една од носечките доходовни култури на нашето поднебје,кој покрај штетноста по здравјето продуцира кислород кога е на нива,што ја зголемува еколошката заштита на самата планета.
Без да ми труби министерот за здравство дека давале многу пари за болестите “предизвикани“ од цигари,нешто што никој во светот не го докажал со 100% сигурност.
12-01-2010, 05:30 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#45

Можеби требаше прво да се изгради коридорот исток-запад, па потоа да се донесеше Законот за пушење. Се некако обратно.
12-01-2010, 10:45 PM
Reply
ABC
Unregistered

 
#46

(12-01-2010, 10:45 PM)hristo Wrote: Можеби требаше прво да се изгради коридорот исток-запад, па потоа да се донесеше Законот за пушење. Се некако обратно.

Со вакви закони,ќе нема потреба нешто да се гради,зошто ќе нема луѓе во државава,каде ќе останат само пензионери и по некој административец близок до врвот на власта.Party3
13-01-2010, 02:11 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#47

Edna interesna kolumna vrzana za zakonot:

Закон против гушење

Законот за непушење предизвика ужасно штетна сегрегација на „ангели“ и „демони“, која како и секоја црно-бела слика нема врска со реалноста.

Не сакав да ја гибам оваа тема, затоа што сум сé уште пушач, и како таков сум пристрасен кон темата, но гостував во една ТВ-емисија на истата тема, а кажав малку од она што сакав. Сериозно се обидувам веќе подолго време да ги оставам цигарите, уште пред да се донесе ригорозниот закон, а сега, под притисок на законот, ќе ги „интензивирам своите напори“, како што би рекле политичарите. Смачено ми е да ме гледаат како заостанат примитивец по сите европски градови, аеродроми и плоштади, а сега, рака на срце – и овде. Го проколнувам денот кога сум ја запалил првата цигара, на стража, во некогашната „народна армија“.

Но има нешто што ми „чкрипи“ во сета оваа работа. Не е само тоа што најразвиената „стопанска гранка“ кај нас – меанџиството целосно ќе пропадне (тоа се случи во неколку развиени европски земји, кои подоцна го ревидираа и „олабавија“ законот), туку – не ми се допаѓа кога нешто се прави само колку за да се направи, без потемелна анализа на проблемот.

Прво, знам дека добриот лекар никогаш не ги лекува симптомите, туку причините; попусто ќе ја отстранувате последицата (температурата), ако не ја отстраните причината (на пример, инфекцијата). Така е и со законот за (не)пушење: дали некој се прашал зошто ние, Балканците, под културно влијание на Ориентот и главно сиромашни, сме на листата на најстраствени пушачи? Зошто пушиме повеќе од Норвежаните или Данците, на пример?

Културна традиција? Да, има и такво нешто: кај нас голем број пушачи тврдат дека можат да не пушат, но под услов да не консумираат кафе, алкохол или луто. А кај нас нема повод при кој не се служи зачинета храна, кафе и алкохол. За што и да се собереме – мораме да јадеме и пиеме, во најмала рака да мезиме. Мезето, како култен ритуален симбол на Ориентот (мезето е само на симболички начин храна, тоа е повеќе муабет) бара ракија, ракијата цигара, а цигарата бара нови вкусови во устата. Затворен круг од кој нема излез? Има, но со силна волја. Им порачувам на сите мои млади читатели што се уште непушачи никогаш да не паднат во тој круг. Ќе се каат. celata kolumna

Neshto od lichno iskustvo. Jas bev strasten skoro trieset godini. Mislev deka cigarite nikogash nema da mozam da gi ostavam. No gi ostaviv. Stravot od "umirachka" ja pobedi tutunskata strast. Iako e den deneska posle skoro petnaeset godishno nepalenje cigara mi se pojavuva neodoliva zelba da zapalam cigara. Po Kumanovski: lige mi techev za cigare....

Mislam deka profesorot Andonovski pogodil vo celta. Treba shto poveke preventiva. Da ne se zapali prvata cigara.
(This post was last modified: 13-01-2010, 02:11 PM by mara-popara.)
13-01-2010, 02:09 PM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#48

Нели владава ни беше популистичка по оценката на опозициониот сојуз на социјалдемократи. А колку што гледам овој закон нешто не е воопшто популистички. Или владата е популистичка само кога ги брани нашите човекови права за самоиндентификација.
Да се вратам на темава. Мислам дека ваквиот закон, кој претпоставувам во иднина ќе олабави, но кога пушачите ќе се самодисциплинираат и нема да пушат секаде, како што правеа со досегашниот закон ќе допринесе во намалувањето на нови пушачи. И јас мислам дека во бавчите на рестораните и воопшто на отворен простор под би можело да се пуши. Исто и во барови, бифиња и други места кај што не се јаде и под услов да има добро проветрување и дел за непушачи. Јас не почнав да пушам во „народната армија“ како Венко Андоновски, туку во својата единаесетта година, па сепак успеав да се откажам од пушењето по две и кусур децении пушење и скоро толку време веќе не пушам. Не сум некој супермен, па ако успеав јас, не гледам зошто било кој друг не би се откажал од пушењето ако тоа го посакува доволно силно. А пушев многу. Можеби си го испушив делот на време.
13-01-2010, 03:59 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#49

(13-01-2010, 02:09 PM)mara-popara Wrote: Edna interesna kolumna vrzana za zakonot:

Закон против гушење

Законот за непушење предизвика ужасно штетна сегрегација на „ангели“ и „демони“, која како и секоја црно-бела слика нема врска со реалноста.

Не сакав да ја гибам оваа тема, затоа што сум сé уште пушач, и како таков сум пристрасен кон темата, но гостував во една ТВ-емисија на истата тема, а кажав малку од она што сакав. Сериозно се обидувам веќе подолго време да ги оставам цигарите, уште пред да се донесе ригорозниот закон, а сега, под притисок на законот, ќе ги „интензивирам своите напори“, како што би рекле политичарите. Смачено ми е да ме гледаат како заостанат примитивец по сите европски градови, аеродроми и плоштади, а сега, рака на срце – и овде. Го проколнувам денот кога сум ја запалил првата цигара, на стража, во некогашната „народна армија“.

Но има нешто што ми „чкрипи“ во сета оваа работа. Не е само тоа што најразвиената „стопанска гранка“ кај нас – меанџиството целосно ќе пропадне (тоа се случи во неколку развиени европски земји, кои подоцна го ревидираа и „олабавија“ законот), туку – не ми се допаѓа кога нешто се прави само колку за да се направи, без потемелна анализа на проблемот.

Прво, знам дека добриот лекар никогаш не ги лекува симптомите, туку причините; попусто ќе ја отстранувате последицата (температурата), ако не ја отстраните причината (на пример, инфекцијата). Така е и со законот за (не)пушење: дали некој се прашал зошто ние, Балканците, под културно влијание на Ориентот и главно сиромашни, сме на листата на најстраствени пушачи? Зошто пушиме повеќе од Норвежаните или Данците, на пример?

Културна традиција? Да, има и такво нешто: кај нас голем број пушачи тврдат дека можат да не пушат, но под услов да не консумираат кафе, алкохол или луто. А кај нас нема повод при кој не се служи зачинета храна, кафе и алкохол. За што и да се собереме – мораме да јадеме и пиеме, во најмала рака да мезиме. Мезето, како култен ритуален симбол на Ориентот (мезето е само на симболички начин храна, тоа е повеќе муабет) бара ракија, ракијата цигара, а цигарата бара нови вкусови во устата.
Затворен круг од кој нема излез? Има, но со силна волја. Им порачувам на сите мои млади читатели што се уште непушачи никогаш да не паднат во тој круг. Ќе се каат. celata kolumna

Neshto od lichno iskustvo. Jas bev strasten skoro trieset godini. Mislev deka cigarite nikogash nema da mozam da gi ostavam. No gi ostaviv. Stravot od "umirachka" ja pobedi tutunskata strast. Iako e den deneska posle skoro petnaeset godishno nepalenje cigara mi se pojavuva neodoliva zelba da zapalam cigara. Po Kumanovski: lige mi techev za cigare....

Mislam deka profesorot Andonovski pogodil vo celta. Treba shto poveke preventiva. Da ne se zapali prvata cigara.

Kako sto rekov porano, jas mu starsen NEPUSAC, no sum protiv zakonot kakov sto e. Ne mi se dopadja ovoj trend koj sto vladee vo zapadnite razvieni drzavi da se satanizira tutunot i negovite uzivateli. Pa sega i kaj nas (t.e. Makedonija), videla zabata kaj ko potkovuvaat konjot.... Kako sto rekov, licno sum nepusac, no imam clenovi vo semejstvoto, rodnini prijateli koi pusele i nekoi seuste pusat. I mozam slobodno da kazam deka jas ne sum "pogolem" ili "pociviliziran" covek od niv samo zasto tie pusat a jas ne. Tie odbrale taka, jas vaka.


Deka meandzistvoto ke propadne zaradi zabrana na pusenjeto - ne veruvam. Ziveam vo drzava kade pusenjeto se zabrani na "javni mesta" (t.e. zgradi) pred godina - dve, no poguben efekt sprema ekonomijata nemase. Pusacite odat nadvor da pusat, duri i na dzversko niski temperaturi! Zabraneto e i reklamiranjeto na tutunski proizvodi, pa duri i stopanstvenicite sto prodavaat tutunski proizvodi mora da gi cuvaat skrieni za kapak. Za da kupi covek cigara, mora bezmalku da znae tocno kakva cigara saka, i da plati debela para - okolu edna satnica! I povtorno sekoj den se "radja" nov musterija!

E sega vleguvame vo srceto na problemot: zosto Makedoncite se po strasni pusaci od Skandinavcite? I jas jadam luta Makedonska kujna, mezam so rakija, vino i slicno, no ne pusam. Cigarata ne otvara apetit, tuku naprotiv go gasne! Moe ubeduvanje e deka strasnosta kon pusenjeto doadja od niskiot kvalitet na zivotot vo Makedonija. Bezparicata, nervozite, (pa da bidam nekulutren sega) duri i nedojadenosta koja proizleguva od bezparicata.
13-01-2010, 05:22 PM
Reply
ABC
Unregistered

 
#50

Во земја каде повеќе од 30% работоспособно население нема приходи ни од 1 евро на ден,пушењето тутун е најблага стимулативна мерка да се амортизираат проблемите и стресовите од безизлезноста и немањето перспектива.Кога државата ќе успее да обезбеди барем по 5 евра на ден за секој невработен,бесплатен стан од 32 метри квадратни,бесплатна енергија и комуналии,тогаш може да очекува некакви позитивни резултати од вакви мороидни закони.Во спротивно само ќе се зголемува криминалот,ќе цвета трговијата со дрога,проституцијата ќе завзема се поголем замав,а децата ќе ги превоспитуваме во духот на “портари“,како што сега изгледаат пред кафулињата,кога и покрај прилично ладното време се тресат пред вратите од порано омилените собиралишта.Интересно е што се поголем број непушачи се солидаризираат со оние кој пушат надвор,и се тресат како премрзнати “кучиња скитници“.
14-01-2010, 02:31 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#51

I jas kako domacinka go poddrzuvam ovoj zakon.

Mnogu mi e poubavo sega koga ce mi dojde gost, nema dimenje, nema losa mirizba...kucata ce si mirisa na ubavo... nema na masa, onaa kako se vikase, vece go zaboraviv....pepelnik, za otpusocite od cigara...

Pa neli kako ukras na masta ni sluzea tie, pepljari...kakov ukras???? kakva ubavina ???????????

A i mienjeto na tie gnasni nesta go nemame...UBAVINA, zar ne ????

Koj saka da pusi neka si izleze malku nadvor na svez vozduh... pa i toa e za covek dobro, zar ne ???
14-01-2010, 02:49 PM
Reply
ABC
Unregistered

 
#52

(14-01-2010, 02:49 PM)mence Wrote: I jas kako domacinka go poddrzuvam ovoj zakon.

Mnogu mi e poubavo sega koga ce mi dojde gost, nema dimenje, nema losa mirizba...kucata ce si mirisa na ubavo... nema na masa, onaa kako se vikase, vece go zaboraviv....pepelnik, za otpusocite od cigara...

Pa neli kako ukras na masta ni sluzea tie, pepljari...kakov ukras???? kakva ubavina ???????????

A i mienjeto na tie gnasni nesta go nemame...UBAVINA, zar ne ????

Koj saka da pusi neka si izleze malku nadvor na svez vozduh... pa i toa e za covek dobro, zar ne ???

Пушачите им го препуштаат надворешниот чист воздух на непушачите!
15-01-2010, 12:57 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#53

(14-01-2010, 02:31 AM)ABC Wrote: Во земја каде повеќе од 30% работоспособно население нема приходи ни од 1 евро на ден,пушењето тутун е најблага стимулативна мерка да се амортизираат проблемите и стресовите од безизлезноста и немањето перспектива.Кога државата ќе успее да обезбеди барем по 5 евра на ден за секој невработен,бесплатен стан од 32 метри квадратни,бесплатна енергија и комуналии,тогаш може да очекува некакви позитивни резултати од вакви мороидни закони.Во спротивно само ќе се зголемува криминалот,ќе цвета трговијата со дрога,проституцијата ќе завзема се поголем замав,а децата ќе ги превоспитуваме во духот на “портари“,како што сега изгледаат пред кафулињата,кога и покрај прилично ладното време се тресат пред вратите од порано омилените собиралишта.Интересно е што се поголем број непушачи се солидаризираат со оние кој пушат надвор,и се тресат како премрзнати “кучиња скитници“.

Se nadevam deka sakas da kazes: "koga drzavata ke stvori uslovi za da mozat triesette otsto da se vrabotat"
15-01-2010, 04:12 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#54

Jas ke se solidiziram so pusacite i vo znak na protest protiv zakonot i nivnata diskriminacija ke zapalime po edna.

Kapitalizam covece i Democracy se mnogu dobri.
17-01-2010, 04:06 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#55

(15-01-2010, 12:57 AM)ABC Wrote:
(14-01-2010, 02:49 PM)mence Wrote: I jas kako domacinka go poddrzuvam ovoj zakon.

Mnogu mi e poubavo sega koga ce mi dojde gost, nema dimenje, nema losa mirizba...kucata ce si mirisa na ubavo... nema na masa, onaa kako se vikase, vece go zaboraviv....pepelnik, za otpusocite od cigara...

Pa neli kako ukras na masta ni sluzea tie, pepljari...kakov ukras???? kakva ubavina ???????????

A i mienjeto na tie gnasni nesta go nemame...UBAVINA, zar ne ????

Koj saka da pusi neka si izleze malku nadvor na svez vozduh... pa i toa e za covek dobro, zar ne ???

Пушачите им го препуштаат надворешниот чист воздух на непушачите!

Ne pusacite imaat cisti beli drobovi , ne se polni so cad i dim od cigari. Tie si disat cist vozduh i nadvor....ama ne sakaat da vo nivna blizina nekoj da pusi...pa zatoa e pozelno onie sto pusat da izlezat malku na vozduh, barem pomalku da vnesat dim vo nivnite pluca....

Pusaci, konecno dojde vreme i kaj nas vo Makedonija da se pogrizat za vaseto zdravje.
17-01-2010, 11:43 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#56

(17-01-2010, 11:43 PM)mence Wrote: ..ama ne sakaat da vo nivna blizina nekoj da pusi...pa zatoa e pozelno onie sto pusat da izlezat malku na vozduh, barem pomalku da vnesat dim vo nivnite pluca....

Pusaci, konecno dojde vreme i kaj nas vo Makedonija da se pogrizat za vaseto zdravje.Vo pravo si, se se bi podnesol, ali da mi zapali covek cigara vo kola, e stvarno toa e kataklizma, a mi e nezgodno da mu recam i ke moram da se davam vo cadot, stvarno toa nema smisla
18-01-2010, 02:00 AM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#57

ВМРО-ДПМНЕ ПРЕДЛАГА ЗАКОНСКИ ИЗМЕНИ


Пушење само од март до октомври


Пушењето во угостителските објекти да биде дозволено во периодот од 1 март до 31 октомври. Сепак, рестораните, кафетериите, летните бавчи, дискотеките и плажите, каде што ќе биде дозволено, да немаат покриви или друга дополнителна опрема која на објектот ќе му дава затворен карактер. Вака гласат измените во Законот за заштита од пушењето коишто вчера ги најави владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Пратеникот Влатко Ѓорчев изјави дека предлог-измените наскоро ќе бидат доставени до Собранието.
- Се очекува Закот да стапи во сила најдоцна за еден месец, изјави Ѓорчев.
Сепак, ваквите предлог-измени засега не ги предомислуваат угостителите да го одложат најавениот протест. Тие остануваат на одлуката утре 24 часа да ги затворат објектите.
- Повикани се сите угостители солидарно да му пристапат на овој предупредувачки протест со цел уште еднаш најконструктивно да апелираме до надлежните за сериозните последици од целосната забрана за пушење. Заедничкото решение би значело спас за туристичко-угостителскиот сектор во Македонија, наведуваат од Туристичко-угостителската комора.

Угостителите најавија дека Законот ќе има негативни последици со намален промет и отпуштања на работници. Тие бараат измени со кои на угостителските објекти ќе им се остави право на избор дали локалите ќе бидат наменети за пушачи или за непушачи.

Според првичната верзија на Законот за заштита од пушење, тоа беше целосно забрането во сите угостителски објекти. Казните за прекршителите изнесуваат од 150 до 300 евра за физичките лица, деловните објекти во коишто ќе се пуши, ќе заработат казна од 2000 до 4000 евра, а менаџерот на угостителскиот објект ќе биде казнет од 500 до 1000 евра.
21-01-2010, 02:12 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#58

Sakame vo Evropa, a ne sakame da da gi pocituvame zakonite.....
Pa ce imame letna sema....pa ce imame predupreduvacki strajk....
Zakon si e zakon i mora da se pocituva... za sekogo i ist...
21-01-2010, 02:15 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#59

Дебакл на протестот-угостителите поделени

Скопје

Протестот на угостителите против законот за пушење денеска доживеа дебакл. Само триесетина сопственици на кафулиња со кафе и цигара во рацете денеска се собраа на плоштадот за да го изразат својот револт од ригорнозниот закон кој стапи на сила пред 20 дена.

Присутните на собирот обвинија дека голем дел од угостителите во Скопје, кои исто така членуваат во туристичко– угостителската комора(ТУК) во последен момент ја откажале довербата и ги отвориле своите кафулињата.

Организаторите на протестот, рекоа дека сопствениците на кафулињата Тренд, Змија, Филипис, ресторанот Воденица и клубот Колосеум кои биле најгласни во иницијативата за протест, денеска не се појавија и ги отворија своите кафулиња.

Макфакс иако се обиде, не успеа да добие информации од сопствениците на локалите кои денеска работеа и кои беа посочени како едни од иницијаторите на денешниот собир.

Од ТУК не знаат дали станува збор за политички притисок, иако се изненадени од одлуката која во последен момент ја донесоа нивните колеги.

Тие остануваат на ставот за промена на законот според шпанско-португалскиот модел, во кој 70 отсто од локалите ќе биде наменет за непушачи,а 30 за пушачи.

Апелираме до Владата да најдеме заедничко идејно решение, а не парцијално какво што понуди пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ која се однесува на период од шест месеци.-рече Феркан Бербери од ТУК.

Во врска со одзивот на денешниот протест, од ТУК рекоа дека на ниво на цела држава 70 отсто од локалите се одзваа на протестот, но потврдија дека дел од локалите од различни мотиви работат вообичаено.
(This post was last modified: 22-01-2010, 03:53 PM by NACIONALIST.)
22-01-2010, 03:52 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#60

(22-01-2010, 03:52 PM)NACIONALIST Wrote: Дебакл на протестот-угостителите поделени

Скопје

Протестот на угостителите против законот за пушење денеска доживеа дебакл. Само триесетина сопственици на кафулиња со кафе и цигара во рацете денеска се собраа на плоштадот за да го изразат својот револт од ригорнозниот закон кој стапи на сила пред 20 дена.

Присутните на собирот обвинија дека голем дел од угостителите во Скопје, кои исто така членуваат во туристичко– угостителската комора(ТУК) во последен момент ја откажале довербата и ги отвориле своите кафулињата.

Организаторите на протестот, рекоа дека сопствениците на кафулињата Тренд, Змија, Филипис, ресторанот Воденица и клубот Колосеум кои биле најгласни во иницијативата за протест, денеска не се појавија и ги отворија своите кафулиња.

Макфакс иако се обиде, не успеа да добие информации од сопствениците на локалите кои денеска работеа и кои беа посочени како едни од иницијаторите на денешниот собир.

Од ТУК не знаат дали станува збор за политички притисок, иако се изненадени од одлуката која во последен момент ја донесоа нивните колеги.

Тие остануваат на ставот за промена на законот според шпанско-португалскиот модел, во кој 70 отсто од локалите ќе биде наменет за непушачи,а 30 за пушачи.

Апелираме до Владата да најдеме заедничко идејно решение, а не парцијално какво што понуди пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ која се однесува на период од шест месеци.-рече Феркан Бербери од ТУК.

Во врска со одзивот на денешниот протест, од ТУК рекоа дека на ниво на цела држава 70 отсто од локалите се одзваа на протестот, но потврдија дека дел од локалите од различни мотиви работат вообичаено.

Od Brancheta srbomancheta begav kako od leproznoga. YeaYea Njegovi najverni drugari ga ostaviva na cedilo...SmajlitoSmajlitoSmajlito Kolko promet gi e pravija. Svak vecher shishe viski i doma. .PijanicaPijanica PosPos
22-01-2010, 04:00 PM
Reply