Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПРЕДАВНИКOT БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ЗБОРУВА ЗА ПАТРИОТИЗАМ
Author Message
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#21

(04-01-2010, 06:36 PM)mara-popara Wrote: Кој е патриот, а кој предавник?


ЗА „ПАТРИОТИТЕ” И „ПРЕДАВНИЦИТЕ”


Македонскиот народ денес е изложен на разни делби, како ретко кога во својата понова историја. Притисоците за такво нешто не доаѓаат однадвор, туку однатре, и не од кого било, туку токму од најповиканите да градат национално единство - од самата власт.

Mozebiti, Branche srbomanche, poteglija malko pogolemu dozu KOKU pa e zabravija na Bata Denka, Chika Kiru....zatoj malko vremeplov:
Eve izjava na "najdobriot minister", 1991, 92,93...togash zboruval vaka :

[Image: scan0010.jpg]


Sega vaka:


(This post was last modified: 07-01-2010, 07:49 PM by Пеницилин.)
06-01-2010, 01:22 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#22

Mirka Velinova i del od nejziniot najnov tekst vo Nova Makedonija:

Во Хрватска и во Македонија на патот до ЕУ очигледно преовладуваат два општествени вредносни системи. Од нив произлегува разликата во општественото поведение. Таму опозицијата сака да дојде на власт на чист регуларен начин, преку избори или не, по секоја цена. Зоран Милановиќ, лидер на СДП, изјави дека во никој случај не би учествувал во пад на актуелната влада ако тоа значи пактирање со пучистите на Санадер, односно, преку организирање ново парламентарно мнозинство. Во Македонија, како што е познато, НПМ е метод што повеќепати го употребил токму СДСМ и притоа, за да се добере до власт, не само што не признава изборна волја на граѓаните туку не избира ни со кого се ортачи. Во таа смисла покажа дека не му е чуждо и сојузење со оние што ги прогласувал за криминалци, растурачи на државата, национални предавници. Оттука и бесрамната употреба на ликови како Љупчо Георгиевски, Љубе Бошковски, Мендух Тачи во остварување на „возвишената“ спасителска цел.

Така стојат работите и жал ми е ако некој навистина верува дека 2010 година ќе била година на овој и ваков СДСМ. Вака организиран и екипиран, не само оваа туку и наредните тешко дека ќе ги дочекува на нозе. Едноставно, во светот, а консеквентно и на Балканот, се во тек сериозни „климатски“ промени, кои ги произведе новото време. Тоа не е амбиент за одгледување партиски папи, доживотни претседатели и почесни лидери-пулисти. Некои тоа го нарекуваат политичко зреење, некои смена на генерации, а јас би го нарекла замена на истрошените политички матрици, односно воведување нови технологии што бараат поинакви квалификации.
Celiot tekst: Заврши ерата на партиски папи
08-01-2010, 02:56 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#23

(08-01-2010, 02:56 PM)mara-popara Wrote: Mirka Velinova i del od nejziniot najnov tekst vo Nova Makedonija:

Во Хрватска и во Македонија на патот до ЕУ очигледно преовладуваат два општествени вредносни системи. Од нив произлегува разликата во општественото поведение. Таму опозицијата сака да дојде на власт на чист регуларен начин, преку избори или не, по секоја цена. Зоран Милановиќ, лидер на СДП, изјави дека во никој случај не би учествувал во пад на актуелната влада ако тоа значи пактирање со пучистите на Санадер, односно, преку организирање ново парламентарно мнозинство. Во Македонија, како што е познато, НПМ е метод што повеќепати го употребил токму СДСМ и притоа, за да се добере до власт, не само што не признава изборна волја на граѓаните туку не избира ни со кого се ортачи. Во таа смисла покажа дека не му е чуждо и сојузење со оние што ги прогласувал за криминалци, растурачи на државата, национални предавници. Оттука и бесрамната употреба на ликови како Љупчо Георгиевски, Љубе Бошковски, Мендух Тачи во остварување на „возвишената“ спасителска цел.

Така стојат работите и жал ми е ако некој навистина верува дека 2010 година ќе била година на овој и ваков СДСМ. Вака организиран и екипиран, не само оваа туку и наредните тешко дека ќе ги дочекува на нозе. Едноставно, во светот, а консеквентно и на Балканот, се во тек сериозни „климатски“ промени, кои ги произведе новото време. Тоа не е амбиент за одгледување партиски папи, доживотни претседатели и почесни лидери-пулисти. Некои тоа го нарекуваат политичко зреење, некои смена на генерации, а јас би го нарекла замена на истрошените политички матрици, односно воведување нови технологии што бараат поинакви квалификации.
Celiot tekst: Заврши ерата на партиски папи

Prvo opsto za tekstov da prokomentiram:
Ova li e istata Mirka - Partizanka koja so dve race mavase slakanici po site koi ke kazea zbor protiv Branko, a posebno Kiro. Pa zarem ima pogolemi pariski papi od niv dvajcata? Moram da kazam deke mi e prilicno somnitelna promenata na sentiment na g-gica Velinova.

Ova nema logika. od edna strana veli deka opozicijata saka da dojde na vlast "na cist i regularen" nacin, a vo istata recenica prodolzuva i veli "po sekoja cena". Vakvi "pisatelski" greski moze da napravime nie forundziite, no ne i iskusen doajen na Makedonskoto novinarstvo kako Mirka Velinova. Prasanje e dali e voopsto greska ili komunisticki dvoen-govor (George Orwell "1984" - Doublespeak)

Dali Mirka - Partizanka e predvesnik na rabotite sto doagjaat? Ako se stavi ovoj tekst vo kontekst so ocajnata kolumna na Branko od "SEGA" se dobiva slika deka Baci ja gubi mokta sto ja imase, pa duri i se dobiva vpecatok deka mu se gotvi besilka - i toa vo negovata "kuka"
08-01-2010, 04:34 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#24

Jas mislam ste zavrsile so "patriotot" i ne naminuvam na temava....A vie uste go zborite...
Nemojte toj ce si misli deka e uste nekojsi...
Da ne zaboravam da prasam, uste li e Brane istiot "kafanski"??????
ili malku se zasitil od toa...
09-01-2010, 07:36 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#25

Nikoj taka "struchno" ne gi razgoluva Branko i SDSM, kako negovata dovcherashna prva drugarka Mirka Velinova:

Бесмислени поделби и класификации


Лани беше актуелна и поделбата на македоноиди со влакна во нос и испеглани тип-топ елитни Македонци. Тоа е уште една од парадигматските точки за одредување на зрелосниот статус на општеството. Тие што така нé категоризираа, потоа нé поделија и на подвидови - на Егејци, или Македонци со вградена фабричка маана, и асли Македонци, без додавки и консеквентно, без маани, што ескалираше на крајот во ступидна поделба на политички истомисленици произведени во „мој народ“ и неистомисленици во „ваш народ“. Речиси е комично што токму идејните творци на ваквите поделби, според вредносната матрица на правоверниот Рамбо, потоа организираат кампања со обвинение за сегрегација. Впрочем, поделбата на правоверни и на предавници во запрепастувачка форма ја манифестираа токму оние што создаваат изнасилена перцепција за себе како политички жртви. Тие евентуално може да пројдат само како жртви на сопствените заблуди, предрасуди и искривени самоперцепирања. Имено, високиот функционер на СДСМ Андреј Петров неодамна го соопшти партискиот став дека амбасадорот Благој Ханџиски за СДСМ е партиски предавник зашто и служел на државата, односно, на политиката што ја води владата, која е вмровска. Сите што се загрижени за меѓународниот углед на државата мора да биле потресени од ваква манифестација на квазиполитичка свест, која е градена од позиции дека партијата е приоритет пред државата, на партиски резон што поаѓа од фактот дека амбасадор се станува само преку партија и таа потоа е примарна во извршувањето државна функција. Тоа како исказ е и доказ дека ресетирањето на СДСМ за во 21 век уште во почетокот било неуспешно. А дека тоа е критериумот, ни објасни неодамна самиот партиски лидер, кој во дијалог со новинар вели: „За кој Спасов ме прашувате? За оној што беше министер и двапати амбасадор“? Демек, за оној што јас го направив министер и амбасадор? Или со други зборови, Спасов тоа со ниту една своја квалификација не го заслужил, туку е општествено издигнат, исклучиво како моја лидерска волја. Само чекор сме до констатацијата дека никој освен мене во СДСМ, фактички, и не чини. Нема врска што со тоа јавно признавате дека имате лош систем на избор на соработници, односно, дека намерно, неодговорно избирате неквалитет во хармонија со сопствените карактеристики, што во крајна линија ве портретира како неквалитет што генерира кадровски бофл.

Таков политичар, колку и да е амбициозен, не може да се надева кога било да ја направи својата партија победничка. Прво, демонстрира отуѓеност и елитизам без покритие. Потоа, сака поддршка од народот, ама не тој да ја одработи, туку ние да му ја признаеме природната предиспозиција на лидер. Дури ни на алфа-мажјаците во глутниците тоа не им паѓа од небо, ами во жестоки битки со конкуренцијата мора да го одработат.

А Црвенковски отворено му се понуди на народот, кој кога и ако се крене, може да го повика за тој да го води. Овој концепт на лидерство може да служи само за мајтапење. Оти, ако веќе народот се дигнал, значи дека има некој што веќе го организирал и што го води. Ако тоа го сторил стихијно, во текот на дигањето се создава водство, кое има автентичен авторитет кај масата. Не се распишува јавен повик за водач откако народот се кренал. И чуму му е некому лидер што драпа колчишта додека чека да биде викнат да води некого што веќе се повел самиот? Тој модел со чување лидерска фотелја може да е „успешна приказна“ уште само во архивираниот СДСМ, но е незамислива за динамична, апдејтирана европска партија.
11-01-2010, 02:44 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#26

(11-01-2010, 02:44 PM)mara-popara Wrote: Nikoj taka "struchno" ne gi razgoluva Branko i SDSM, kako negovata dovcherashna prva drugarka Mirka Velinova:

Бесмислени поделби и класификации


Лани беше актуелна и поделбата на македоноиди со влакна во нос и испеглани тип-топ елитни Македонци. Тоа е уште една од парадигматските точки за одредување на зрелосниот статус на општеството. Тие што така нé категоризираа, потоа нé поделија и на подвидови - на Егејци, или Македонци со вградена фабричка маана, и асли Македонци, без додавки и консеквентно, без маани, што ескалираше на крајот во ступидна поделба на политички истомисленици произведени во „мој народ“ и неистомисленици во „ваш народ“. Речиси е комично што токму идејните творци на ваквите поделби, според вредносната матрица на правоверниот Рамбо, потоа организираат кампања со обвинение за сегрегација. Впрочем, поделбата на правоверни и на предавници во запрепастувачка форма ја манифестираа токму оние што создаваат изнасилена перцепција за себе како политички жртви. Тие евентуално може да пројдат само како жртви на сопствените заблуди, предрасуди и искривени самоперцепирања. Имено, високиот функционер на СДСМ Андреј Петров неодамна го соопшти партискиот став дека амбасадорот Благој Ханџиски за СДСМ е партиски предавник зашто и служел на државата, односно, на политиката што ја води владата, која е вмровска. Сите што се загрижени за меѓународниот углед на државата мора да биле потресени од ваква манифестација на квазиполитичка свест, која е градена од позиции дека партијата е приоритет пред државата, на партиски резон што поаѓа од фактот дека амбасадор се станува само преку партија и таа потоа е примарна во извршувањето државна функција. Тоа како исказ е и доказ дека ресетирањето на СДСМ за во 21 век уште во почетокот било неуспешно. А дека тоа е критериумот, ни објасни неодамна самиот партиски лидер, кој во дијалог со новинар вели: „За кој Спасов ме прашувате? За оној што беше министер и двапати амбасадор“? Демек, за оној што јас го направив министер и амбасадор? Или со други зборови, Спасов тоа со ниту една своја квалификација не го заслужил, туку е општествено издигнат, исклучиво како моја лидерска волја. Само чекор сме до констатацијата дека никој освен мене во СДСМ, фактички, и не чини. Нема врска што со тоа јавно признавате дека имате лош систем на избор на соработници, односно, дека намерно, неодговорно избирате неквалитет во хармонија со сопствените карактеристики, што во крајна линија ве портретира како неквалитет што генерира кадровски бофл.
Таков политичар, колку и да е амбициозен, не може да се надева кога било да ја направи својата партија победничка. Прво, демонстрира отуѓеност и елитизам без покритие. Потоа, сака поддршка од народот, ама не тој да ја одработи, туку ние да му ја признаеме природната предиспозиција на лидер. Дури ни на алфа-мажјаците во глутниците тоа не им паѓа од небо, ами во жестоки битки со конкуренцијата мора да го одработат.

А Црвенковски отворено му се понуди на народот, кој кога и ако се крене, може да го повика за тој да го води. Овој концепт на лидерство може да служи само за мајтапење. Оти, ако веќе народот се дигнал, значи дека има некој што веќе го организирал и што го води. Ако тоа го сторил стихијно, во текот на дигањето се создава водство, кое има автентичен авторитет кај масата. Не се распишува јавен повик за водач откако народот се кренал. И чуму му е некому лидер што драпа колчишта додека чека да биде викнат да води некого што веќе се повел самиот? Тој модел со чување лидерска фотелја може да е „успешна приказна“ уште само во архивираниот СДСМ, но е незамислива за динамична, апдејтирана европска партија.

Ova e teska slakanica po "liderot ni"! Kako sto rekov i minatiot pat koga mara-popara objavi tekst od Mirka Partizanka: ovde nesto smrdi! Ne sum tolku upaten vo raborive, no mislam deka ima nekoj tuka koj moze da ni pojasni sto e rabotava. Dali distanciranjeto na Mirka e vsusnost distanciranje na Brankovite Belgradski gazdi od nego? I vo toj slucaj koj ke go nasledi?

Ova e poveke moja replika kon izjavata na Mirka, od filozofski aspekt: Znaci, ako narodot veke se krenal, ne mu treba lider?! Kakov absurd! Poglednete go primerot na Francuskata revolucija i brojnite lideri koi se menuvale nebare dnevno. No, povtorno, Mirka mora da stvara "realnost" po terk koj i' e momentanlo potreben nejze i na nejzinite gazdi.

apdejtirana? Gi povikuvam ucesnicite na ovoj forum da soberat pari da i' podarime MAKEDONASKI RECNIK na Mirka Partizanka! Za da moze da ja OSOVREMENIME.
11-01-2010, 04:20 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#27

(11-01-2010, 04:20 PM)Solenik Wrote: Ova e poveke moja replika kon izjavata na Mirka, od filozofski aspekt: Znaci, ako narodot veke se krenal, ne mu treba lider?! Kakov absurd! Poglednete go primerot na Francuskata revolucija i brojnite lideri koi se menuvale nebare dnevno. No, povtorno, Mirka mora da stvara "realnost" po terk koj i' e momentanlo potreben nejze i na nejzinite gazdi.

Drago mi e koga ke prochitam vakov post. Se poveke ludje ja osoznavaat igrata. Vo Slovenija i Hrvatska ednistvenite dve bivshi YU republiki kade "OPERA" dobi razreshnica, listata na novinari koi bile angazirana od Sluzbata, beshe bajagi dolga. I toa so mnogu "zvuchni" iminja. Vo Makedonija od otvoranje na MAKEDONSKIOT del od "OPERA" site begaat kako djavol od temjan.
11-01-2010, 10:10 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#28

Eve ushte eden dobar poznavach na Branko Crvenkovski;

Вашите довчерашни колеги гледаат во СДСМ „единствена сила која може да се спротивстави на опасните тенденции во државата“?
Точно е дека СДСМ е најсилна опозициска партија, но, исто така, е точно дека СДСМ на чело со Црвенковски нема потенцијал да го победи Груевски на избори. Груевски се соочува со многу тежок период, со многу проблеми за кои нема решенија, неговиот рејтинг има веќе надолен тренд и единствената добра работа што му се случи минатата година е враќањето на Црвенковски на чело на СДСМ. Мислам дека токму Црвенковски е најпосакуваниот противник на Груевски. Затоа што е прилично стигматизиран, има подолг стаж во политиката од Груевски и тоа на објективен начин го спречува да биде принципиелен критичар со кредибилитет. Уште првпат кога проструија гласишта дека планира да се врати на чело на СДСМ, лично му соопштив на Црвенковски дека тоа не е добар потег и ќе биде на штета на опозицијата.

Како реагираше Црвенковски?

Па, тој е искусен политичар, неговата реакција беше мирна. Меѓутоа, очигледно неговата суета не може да совлада таков отворен начин на дискутирање. Мислам дека една објективна анализа говори дека опозицијата треба да трага по нови, посвежи лица, кои на ефикасен начин може да му се спротивстават на Груевски.

Сметате дека Црвенковски е лоша варијанта за замена на Груевски?

Јас не би го поставил така прашањето на рамниште граѓаните да се определат меѓу две зла и да го одберат помалото зло. Мислам дека има доволно време, особено ако изборите бидат редовни, да дојде до престројување и во самиот опозициски корпус и реално сите овие опозициски партии да направат една анализа како Груевски да биде симнат од политичката сцена. Но, не само како личност, туку и како една матрица на политики и вредности. И тогаш да најдат соодветно решение со кое Груевски може да биде заменет. Црвенковски сигурно не е тоа решение.

Долго време сте во политиката, ЛДП во неколку изборни циклуси беше во сојуз со СДСМ. Вие бевте министер во влада на Црвенковски, како дури сега го забележавте „грдото политичко лице на Црвенковски“?

Не е дури сега. Првото мое големо разочарување и не само мое, туку и на најголем дел од клучните луѓе во СДСМ, беше во 2004 година кога Црвенковски без никакво објаснување, исто како Санадер, ја напушти Владата, на само една третина од мандатот. Црвенковски буквално избега од позицијата премиер во оној момент кога сфати дека треба да се прават многу сериозни резови, непријатни реформи во сите сектори и отиде на безбедната претседателска функција. И оттаму, од таа дистанца, не само што не и' помагаше на Владата туку ги минираше своите наследници Костов и Бучковски. А, потоа продолжи систематското минирање и на Шеќеринска како лидер на СДСМ. Така што тој тип валкани политички игри зад грбот на соработниците уште тогаш можеше многу јасно да се види. Во ЛДП најсилно го почувствувавме во 2005 година кога Ристо Пенов беше жртвуван и изигран на најбезобразен начин. Одамна немаме илузии со политичкиот профил на Црвенковски, но во интерес на една поширока опозициска кауза го премолчувавме и го стававме на страна. Но, веќе се работи за најбезобразно сплеткарење во дворот на ЛДП.
izvor
15-01-2010, 12:21 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#29

Branko Crvenkovski "protiv" Ali Ahmeti...PosPosPosPos

"Бронзениот лик на Јумни Јонузи пред влезот на селското училиште поставен од политички побуди му нанесе еден од сериозните удари на решителноста на владиниот водач. Толку сериозен што призна дека веќе не знае како да постапи. Дислоцирањето на бистата на само неколку метри, се разбира, е многу далеку од некакво солидно решение. Црвенковски е контрадикторен во своите сфаќања и ставови, ретерира во постапките кои упорно ги бранеше како единствено решение во дадениот момент за разврска на проблемот. Вели вака: "Постигнавме компромисно политичко решение на владино ниво меѓу коалиционите партнери. Но, тоа решение не беше прифатливо на теренот, кај локалното население". Црвенковски дури си постави прашање: "Што требаше да направиме? Единствено преостануваше да ја пратиме полицијата и со сила да го спроведе договореното. Така ќе ја вратевме правната држава". Премиерот потоа продолжува: "Но, таму станува збор за деца. Дали тие утре без страв и безбедно ќе одат заедно на училиште кога ќе видат како полицијата одреагирала?". И сето ова е многу умешно кажано. Работата тапка во место и се чека времето да го налегне проблемот оставајќи го нерешен."
18-01-2010, 02:41 AM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#30

Jao svi pochnava da ga chitav Brancheta srbomancheta + [Image: image.php?u=2431&dateline=1263399771] +Pijanica

Quote:

Манасиевски: Црвенковски е политички макро

29.01.2010 17:30
Јован Манасиевски


Црвенковски е политички макро кој привлекува партиски проститутки, лидерот на ЛДП Јован Манасиевски отвори војна во опозицискиот фронт. Тврди дека не се точни изјавите за одлевање на членството.

Господинот Црвенковски е докажан политички макро и тука воопшто ние не мислиме да го спориме тој негов квалитет, така што апсолутно тој е во состојба да собере по некоја политичка проститутка и од ЛДП и од некоја друга партија. Така што можеме да кажеме дека тој негов потег нас ни помага, дополнително не хомогенизира и не мобилизира. Господинот Црвенковски е идеален противник за Груевски. И се додека Црвенковски е лидер на македонската опозиција, дотогаш фотелјата на Груевски му е безбедна“, рече Манасиевски.


Naci ov'j mora da ga chita nash forum. JeeeJeeeJeeeYeaYea
29-01-2010, 08:52 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#31

Moj "drugar", LazgoLazgoLazgo Vladimir ilich Lenjin e kazaja : "POVTORUVANJETO E MAJKA NA ZNAENJETO" zatoj da povtorimo nekoi rabote za Branchetra srbomancheta + narkomancheta . Ne za drugo poshto ima po razni budzaci,Shok vodeniceShokShokShok i tako dalje, zaostanati i retardirani ljudi koi ne pamtiv shto bilo pred pet minuta a kamoli da pamtiv shto e kazaja njin voljen i poshtovan Branko Crvenkovski. Pa naslednici na crveni kmeri IZOLTE GA, samo za vas:


Quote:Црвенковски бара споменик на Тито во Скопје Коментари (0)


08.05.2005 00:00
Претседателот Бранко Црвенковски во чест на јубилејот предлага во центарот на Скопје да се крене споменик на Јосип Броз Тито.

Иницијативата претседателот ја достави денеска до владата, сојузот на борците и градоначалникот Костовски.

Јосип Броз Тито е еден од неспорните лидери во борбата против фашизмот во Втората Светска Војна и историска личност што даде исклучителен придонес за македонското национално прашање и градење на македонската државност, ја образложува Црвенковски својата иницијатива.

Премиерот Бучковски овој пат се согласи со претседателот, Јосип Броз има позитивна улога и придонес за независна Македонија, изјави денеска Бучковски. И градоначалникот Костовски во основа се согласува со иницијативата, и додава - тоа би требало да покрене научна дебата за да му се даде соодветен третман на Јосип Броз и неговата улога во македонската историја.
08-02-2010, 02:02 AM
Reply
vancevtodor Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#32

(08-02-2010, 02:02 AM)mara-popara Wrote: Moj "drugar", LazgoLazgoLazgo Vladimir ilich Lenjin e kazaja : "POVTORUVANJETO E MAJKA NA ZNAENJETO" zatoj da povtorimo nekoi rabote za Branchetra srbomancheta + narkomancheta . Ne za drugo poshto ima po razni budzaci,Shok vodeniceShokShokShok i tako dalje, zaostanati i retardirani ljudi koi ne pamtiv shto bilo pred pet minuta a kamoli da pamtiv shto e kazaja njin voljen i poshtovan Branko Crvenkovski. Pa naslednici na crveni kmeri IZVOLTE GA, samo za vas:


Quote:Црвенковски бара споменик на Тито во Скопје Коментари (0)


08.05.2005 00:00
Претседателот Бранко Црвенковски во чест на јубилејот предлага во центарот на Скопје да се крене споменик на Јосип Броз Тито.

Иницијативата претседателот ја достави денеска до владата, сојузот на борците и градоначалникот Костовски.

Јосип Броз Тито е еден од неспорните лидери во борбата против фашизмот во Втората Светска Војна и историска личност што даде исклучителен придонес за македонското национално прашање и градење на македонската државност, ја образложува Црвенковски својата иницијатива.

Премиерот Бучковски овој пат се согласи со претседателот, Јосип Броз има позитивна улога и придонес за независна Македонија, изјави денеска Бучковски. И градоначалникот Костовски во основа се согласува со иницијативата, и додава - тоа би требало да покрене научна дебата за да му се даде соодветен третман на Јосип Броз и неговата улога во македонската историја.


Ajde Branko pokazi se. Eve ti shansa da pokazesh kolku rejting imash:


Quote:Бранко, биди маж, собери потписи

Со оглед на хистеријата што е создадена во врска со проектот „Скопје 2014“ и фактот што Црвенковски борбата против градбите ја постави на ниво на борба за македонскиот идентитет, за него не би требало да има посериозен проблем да ги собере тие 10 илјади потписи за референдум со кои, според неговата визура, би ја спасил Македонија од пропаста
Celiot tekst: Nova Makedonija
08-02-2010, 02:57 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#33

(08-01-2010, 02:56 PM)mara-popara Wrote: Mirka Velinova i del od nejziniot najnov tekst vo Nova Makedonija:

Во Хрватска и во Македонија на патот до ЕУ очигледно преовладуваат два општествени вредносни системи. Од нив произлегува разликата во општественото поведение. Таму опозицијата сака да дојде на власт на чист регуларен начин, преку избори или не, по секоја цена. Зоран Милановиќ, лидер на СДП, изјави дека во никој случај не би учествувал во пад на актуелната влада ако тоа значи пактирање со пучистите на Санадер, односно, преку организирање ново парламентарно мнозинство. Во Македонија, како што е познато, НПМ е метод што повеќепати го употребил токму СДСМ и притоа, за да се добере до власт, не само што не признава изборна волја на граѓаните туку не избира ни со кого се ортачи. Во таа смисла покажа дека не му е чуждо и сојузење со оние што ги прогласувал за криминалци, растурачи на државата, национални предавници. Оттука и бесрамната употреба на ликови како Љупчо Георгиевски, Љубе Бошковски, Мендух Тачи во остварување на „возвишената“ спасителска цел.

Така стојат работите и жал ми е ако некој навистина верува дека 2010 година ќе била година на овој и ваков СДСМ. Вака организиран и екипиран, не само оваа туку и наредните тешко дека ќе ги дочекува на нозе. Едноставно, во светот, а консеквентно и на Балканот, се во тек сериозни „климатски“ промени, кои ги произведе новото време. Тоа не е амбиент за одгледување партиски папи, доживотни претседатели и почесни лидери-пулисти. Некои тоа го нарекуваат политичко зреење, некои смена на генерации, а јас би го нарекла замена на истрошените политички матрици, односно воведување нови технологии што бараат поинакви квалификации.
Celiot tekst: Заврши ерата на партиски папи

Тоа се што го напиша Мирка Велинвска е точно. Само испушти нешто. Тоа што важи за “ истрошените политички матрици“, важи и за истрошените новинарски матрици. Е, Мирке, Мирке...додека ти го славеше Бранко имаше многу Македонци кои ја градеа, бранеа и ја сакаа Македонија. Многу од нив си останаа доследни на тој став, независно од тоа кој е на власт. Многу од тие и ја платија цената за тој патриотски ангажман.Сакам да кажам дека Бранко е за критика,тоа не е спорно, но многу лицемерно е кога за тие негови злодела пишува човек кој стално се дружел со него и го величел. Мене ми личи повеќе на освета на жена ...поради невозвратена љубов. Icon_lol
08-02-2010, 11:58 PM
Reply