Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 1.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
НАЈНОВ БРАНКОВ ИЗУМ, ВЛАДА ВО ЛАДОВИНА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

По составот кој се преглага, оваа влада на црвеокмерската коалиција ке биде во сенка до пензионирање. ShokShokJeeeJeeePosPosPosPosPosPosPos

Quote:ПОЧНА ЛИЦИТИРАЊЕТО ЗА ФУНКЦИИ ВО ИДНАТА ВЛАДА НА СДСМ
Тепачка за владата во сенка на „Бихаќка“
Ана Анастасовска

Андреј Петров, Зоран Јовановски, Гордан Георгиев, Владо Бучковски, Јани Макрадули, Славица Грковска-Лошкова и Софија Куновска се најсериозните кандидати за членови на владата на СДСМ, која, според опозицискиот лидер Бранко Црвенковски, ќе биде формирана по се поизвесниот негативен исход од ноемврискиот самит на НАТО во Лисабон и предвремените избори кога тој би ја презел власта. Во тоа се уверени и промоторите на разните струи во неговата партија како и потенцијалните коалициски партнери, кои веќе ги активираат своите кадровски адути и, преку нивното форсирање во зачестените јавни настапи, се обидуваат да ги наметнат како најповолни решенија за идната влада предводена од социјалдемократите. При тоа, како што велат за „Време“ некои од социјалдемократите, веќе почнале пресметките кој на чело на кое министерство би дошол, кој каква функција би презел, а се воделе разговори и за тоа кои министерства би им се доделиле на евентуалните коалициски партнери, како од македонскиот така и од албанскиот политички блок. Црвенковски, пак, според тоа што го дознавме од различни извори во партијата, ги охрабрувал аспирациите на сите негови сопартијци дури и тогаш кога двајца или повеќе од нив претендирале на истата функција, и, својствено за него, на никој од нив не му го дал конечниот збор. - Без оглед на тоа каков ќе биде исходот од ноемврискиот самит на НАТО во Лисабон, СДСМ не се откажува од идејата за предвремени избори, а во главата веќе го имам и составот на новата влада предводена од нас - посочи лидерот Црвенковски на неодамнешната прес-конференција за новинарите. Тој не сакаше да открие имиња на потенцијални кандидати за министри, ниту, пак, дали тој има амбиција да биде премиер или таа функција ќе му ја препушти на некој друг. За неговата улога во евентуалната идна влада никој во партијата не сака да прогнозира, но со вкрстување на информации добиени од различни партиски извори се доаѓа до контури на владата на СДСМ. Според тоа, Андреј Петров би застанал на чело на Министерството за здравство, Јани Макрадули би го водел ресорот транспорт и врски, а потпретседателите Георгиев и Јовановски би биле задолжени за евроинтеграциите и за финансиите. За Бучковски, пак, се во игра одбрана и внатрешни работи. Министер за образование би била Славица Грковска-Лошкова, а за култура Софија Куновска. Првично, Владата на СДСМ била креирана како некоалициска, но се размислувало и за тоа кои ресори да им се дадат на другите партии. Според партиски извори, се размислувало Министерството за транспорт и врски да им се додели на либералите на Стојан Андов, при што на тоа место би застанал Ивон Величковски. НСДП на Тито Петковски би го добила ресорот труд и социјала или економија, или, пак, заменичко место во економија на кое би дошол Предраг Трпевски. Кавги имало околу ресорот здравство. Освен за дилемата дали здравството да го води Андреј Петров или Милчо Пановски, се размислувало тоа место да му се даде на албанскиот партнер од владата. За албанскиот партнер биле резервирани и ресорите локална самоуправа, животна средина, како и заменичко место во внатрешни работи. Имињата на споменатите социјалдемократи се совпаѓаат и со онаа што веќе подолго време се очекува како „владата во сенка на Црвенковски“ и за која тој самиот тврди дека веќе е формирана. За нејзиното обелоденување, како што рече, ќе почека до моментот кога ќе биде поизвесно дека ќе се распишат предвремени избори.
06-09-2010, 04:20 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#2

Дај да правиме 3-та Влада...оти Македонија отиде во мајчинаNenene
06-09-2010, 09:24 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#3

(06-09-2010, 09:24 PM)hristo Wrote: Дај да правиме 3-та Влада...оти Македонија отиде во мајчинаNenene

Online/Facebool/Forum VladaJeeeJeeeJeee
Jordan premier, Hristo za ekonomija, Acko zdravstvo, Razuznavac MVR, itn, a Nacionalist OPOZICIJA
YeaYeaYeaYeaYea
06-09-2010, 11:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

(06-09-2010, 11:48 PM)alexdgreat Wrote:
(06-09-2010, 09:24 PM)hristo Wrote: Дај да правиме 3-та Влада...оти Македонија отиде во мајчинаNenene

Online/Facebool/Forum VladaJeeeJeeeJeee
Jordan premier, Hristo za ekonomija, Acko zdravstvo, Razuznavac MVR, itn, a Nacionalist OPOZICIJA
YeaYeaYeaYeaYea


Јас се нафаќам за премиер само ако Наци биде потпарол на владата. Видиш ли како и колку го брани Грујица. PishtoldzijaPishtoldzijaPishtoldzija И јас сакам да имам барем некој што сигурно ке ја фали владата. ShokShokJeeeJeee
07-09-2010, 01:31 AM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#5

(07-09-2010, 01:31 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-09-2010, 11:48 PM)alexdgreat Wrote:
(06-09-2010, 09:24 PM)hristo Wrote: Дај да правиме 3-та Влада...оти Македонија отиде во мајчинаNenene

Online/Facebool/Forum VladaJeeeJeeeJeee
Jordan premier, Hristo za ekonomija, Acko zdravstvo, Razuznavac MVR, itn, a Nacionalist OPOZICIJA
YeaYeaYeaYeaYea


Јас се нафаќам за премиер само ако Наци биде потпарол на владата. Видиш ли како и колку го брани Грујица. PishtoldzijaPishtoldzijaPishtoldzija И јас сакам да имам барем некој што сигурно ке ја фали владата. ShokShokJeeeJeee
Да во право си ама ако имаат лични чуства за премиерот после и твојата позадина ке биде на мета.SmajlitoSmajlitoSmajlito

п.с зошто премиерот оди како раштрафен. JeeeJeeeJeee
07-09-2010, 09:57 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#6

(06-09-2010, 11:48 PM)alexdgreat Wrote:
(06-09-2010, 09:24 PM)hristo Wrote: Дај да правиме 3-та Влада...оти Македонија отиде во мајчинаNenene

Online/Facebool/Forum VladaJeeeJeeeJeee
Jordan premier, Hristo za ekonomija, Acko zdravstvo, Razuznavac MVR, itn, a Nacionalist OPOZICIJA
YeaYeaYeaYeaYea

Не ми се допаѓа ресерот... Icon_razz Ако не се договориме за нешто подобро ќе формирам фракција во Котле... Icon_razz

07-09-2010, 11:43 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#7

(06-09-2010, 11:48 PM)alexdgreat Wrote:
(06-09-2010, 09:24 PM)hristo Wrote: Дај да правиме 3-та Влада...оти Македонија отиде во мајчинаNenene

Online/Facebool/Forum VladaJeeeJeeeJeee
Jordan premier, Hristo za ekonomija, Acko zdravstvo, Razuznavac MVR, itn, a Nacionalist OPOZICIJA
YeaYeaYeaYeaYea

За мајка Македонија правам секаква жртва...па дури и министерска JeeeYea
07-09-2010, 11:55 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:Тито Петковски премиер во владата во сенка на НСДП


[Image: EE346D7E303DAD449C01E4AC87918485.jpg]

Тито Петковски премиер, Соња Мираковска министер за внатрешни работи, Горан Мисовски за одбрана, Предраг Трпевски министер за финансии... се дел од составот на владата во сенка што вчера ја промовира Новата социјалдемократска партија (НСДП). Мотото на владата во сенка е „Иднината има предност“, а нејзина задача ќе биде да нуди одговори и алтернативи на владината политика, да биде жесток критичар на сите промашени проекти, корумпираноста и лошата меѓународна политика на Владата на Никола Груевски.

- Под водството на актуелната власт Македонија денес е една тажна политичка и економска реалност. Потребна ни е отворена критичност, која без дискредитации и омаловажување ќе ги најде грешките на политичкиот конкурент и ќе понуди не само критики, туку и алтернативно решение - рече Петковски по промоцијата на владата во сенка.

Тој додаде дека на ваков начин НСДП во ниту еден поглед не го доведува во прашање дејствувањето во опозицискиот блок. Напротив, објасни тој, со него ќе се зајакнел фронтот со кадровски потенцијал.

- Владата во сенка на НСДП не ја исклучува можноста со другите опозициски партии во иднина да разговараат заедничка влада во сенка - рече Петковски.

Со Владата во сенка ќе претседава лидерот на НСДП, но како што рече, тоа не значи дека и во случај на победа на изборите тој ќе биде мандатар на влада и дека за тоа дополнително ќе се одлучува. (Т.П.) #


Tuktuk0niTuktuk0niShokShokPosPosPosPosPosPos
(This post was last modified: 11-12-2010, 01:17 PM by ЈорданПетровски.)
11-12-2010, 01:16 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#9

Се прашувам колку е овој Тито озбилен. Па нели овие 20 години сфати дека во една станбена зграда нема да добие избори за куќен совет. Влада во сенка направил. Божеееееееееееееееееееее па цела политичка сцена западнала во колективна шизофренија. А дајте бе и за мене некое ресорче... Icon_razz Штом Тито направил влада во сенка можеме и ние.
11-12-2010, 03:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#10

(11-12-2010, 01:16 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Тито Петковски премиер во владата во сенка на НСДП


[Image: EE346D7E303DAD449C01E4AC87918485.jpg]

Тито Петковски премиер, Соња Мираковска министер за внатрешни работи, Горан Мисовски за одбрана, Предраг Трпевски министер за финансии... се дел од составот на владата во сенка што вчера ја промовира Новата социјалдемократска партија (НСДП). Мотото на владата во сенка е „Иднината има предност“, а нејзина задача ќе биде да нуди одговори и алтернативи на владината политика, да биде жесток критичар на сите промашени проекти, корумпираноста и лошата меѓународна политика на Владата на Никола Груевски.

- Под водството на актуелната власт Македонија денес е една тажна политичка и економска реалност. Потребна ни е отворена критичност, која без дискредитации и омаловажување ќе ги најде грешките на политичкиот конкурент и ќе понуди не само критики, туку и алтернативно решение - рече Петковски по промоцијата на владата во сенка.

Тој додаде дека на ваков начин НСДП во ниту еден поглед не го доведува во прашање дејствувањето во опозицискиот блок. Напротив, објасни тој, со него ќе се зајакнел фронтот со кадровски потенцијал.

- Владата во сенка на НСДП не ја исклучува можноста со другите опозициски партии во иднина да разговараат заедничка влада во сенка - рече Петковски.

Со Владата во сенка ќе претседава лидерот на НСДП, но како што рече, тоа не значи дека и во случај на победа на изборите тој ќе биде мандатар на влада и дека за тоа дополнително ќе се одлучува. (Т.П.) #


Tuktuk0niTuktuk0niShokShokPosPosPosPosPosPos

Ако НСДП направи „ влада во сенка“, најавените министри никогаш повеќе нема да излезат од таа сенка и да ја видат светлината на денотSmajlito .
11-12-2010, 06:43 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#11

(07-09-2010, 01:31 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас се нафаќам за премиер само ако Наци биде потпарол на владата. Видиш ли како и колку го брани Грујица. PishtoldzijaPishtoldzijaPishtoldzija И јас сакам да имам барем некој што сигурно ке ја фали владата. ShokShokJeeeJeee


Go branam i ke prodolzam da go branam se dodeka toj gi brani interesite na mojata zemja, a ako na vas ne vi se dopaga toa, tuka nemozam da vi pomognam, a toa za premier pravo da ti kazam Jorde ti nemozis da bidis premier zatoa sto nema nacin za ti da stanis premier, non stop go napagas Gruevski taka jas mozi da sum premier a ti portparol, biduva ili ne???
11-12-2010, 06:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(11-12-2010, 06:59 PM)NACIONALIST Wrote:
(07-09-2010, 01:31 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас се нафаќам за премиер само ако Наци биде потпарол на владата. Видиш ли како и колку го брани Грујица. PishtoldzijaPishtoldzijaPishtoldzija И јас сакам да имам барем некој што сигурно ке ја фали владата. ShokShokJeeeJeee


Go branam i ke prodolzam da go branam se dodeka toj gi brani interesite na mojata zemja, a ako na vas ne vi se dopaga toa, tuka nemozam da vi pomognam, a toa za premier pravo da ti kazam Jorde ti nemozis da bidis premier zatoa sto nema nacin za ti da stanis premier, non stop go napagas Gruevski taka jas mozi da sum premier a ti portparol, biduva ili ne???Наци јас сум лош за потпарол. За првата грешка која ке ја сториш, јас најмногу ке зборувам притив тебе како Премиер. Јас не се заљубувам во лидери па после кога ке падат да ги плукам . Јас додека е власт кажувам што нечини.
11-12-2010, 08:15 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#13

(11-12-2010, 08:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(11-12-2010, 06:59 PM)NACIONALIST Wrote:
(07-09-2010, 01:31 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас се нафаќам за премиер само ако Наци биде потпарол на владата. Видиш ли како и колку го брани Грујица. PishtoldzijaPishtoldzijaPishtoldzija И јас сакам да имам барем некој што сигурно ке ја фали владата. ShokShokJeeeJeee


Go branam i ke prodolzam da go branam se dodeka toj gi brani interesite na mojata zemja, a ako na vas ne vi se dopaga toa, tuka nemozam da vi pomognam, a toa za premier pravo da ti kazam Jorde ti nemozis da bidis premier zatoa sto nema nacin za ti da stanis premier, non stop go napagas Gruevski taka jas mozi da sum premier a ti portparol, biduva ili ne???Наци јас сум лош за потпарол. За првата грешка која ке ја сториш, јас најмногу ке зборувам притив тебе како Премиер. Јас не се заљубувам во лидери па после кога ке падат да ги плукам . Јас додека е власт кажувам што нечини.

Ti ke bidis platen toa sto ke ti se kazi da go prenesis, ti nemas pravo da iznesuvas tvoi stavovi zatoa si portparol, a ako nesto kazis na svoja raka se znae sto te ceka, smena pod hitna postapka.
11-12-2010, 09:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,946
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

(11-12-2010, 09:41 PM)NACIONALIST Wrote:
(11-12-2010, 08:15 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(11-12-2010, 06:59 PM)NACIONALIST Wrote: Go branam i ke prodolzam da go branam se dodeka toj gi brani interesite na mojata zemja, a ako na vas ne vi se dopaga toa, tuka nemozam da vi pomognam, a toa za premier pravo da ti kazam Jorde ti nemozis da bidis premier zatoa sto nema nacin za ti da stanis premier, non stop go napagas Gruevski taka jas mozi da sum premier a ti portparol, biduva ili ne???Наци јас сум лош за потпарол. За првата грешка која ке ја сториш, јас најмногу ке зборувам притив тебе како Премиер. Јас не се заљубувам во лидери па после кога ке падат да ги плукам . Јас додека е власт кажувам што нечини.


Ti ke bidis platen toa sto ke ti se kazi da go prenesis, ti nemas pravo da iznesuvas tvoi stavovi zatoa si portparol, a ako nesto kazis na svoja raka se znae sto te ceka, smena pod hitna postapka.


Наци да се купи образ треба многу, многу пари, така јас мислам. Луѓе кои не се почитуваат себеси се продават за плата и ситен дел од пљачката.
11-12-2010, 11:52 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#15

(11-12-2010, 11:52 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Наци да се купи образ треба многу, многу пари, така јас мислам. Луѓе кои не се почитуваат себеси се продават за плата и ситен дел од пљачката.


Da se slozuvam so toa Jorde. ama sto ti podrazbiras pod poimot PORTPAROL
12-12-2010, 12:31 AM
Reply
stater Offline
Junior Member
**

Posts: 8
Joined: Jul 2010
Reputation: 0
#16

(11-12-2010, 06:43 PM)hristo Wrote: [quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='27381' dateline='1292069797']
Quote:Тито Петковски премиер во владата во сенка на НСДП


[Image: EE346D7E303DAD449C01E4AC87918485.jpg]

Тито Петковски премиер, Соња Мираковска министер за внатрешни работи, Горан Мисовски за одбрана, Предраг Трпевски министер за финансии... се дел од составот на владата во сенка што вчера ја промовира Новата социјалдемократска партија (НСДП). Мотото на владата во сенка е „Иднината има предност“, а нејзина задача ќе биде да нуди одговори и алтернативи на владината политика, да биде жесток критичар на сите промашени проекти, корумпираноста и лошата меѓународна политика на Владата на Никола Груевски.

- Под водството на актуелната власт Македонија денес е една тажна политичка и економска реалност. Потребна ни е отворена критичност, која без дискредитации и омаловажување ќе ги најде грешките на политичкиот конкурент и ќе понуди не само критики, туку и алтернативно решение - рече Петковски по промоцијата на владата во сенка.

Тој додаде дека на ваков начин НСДП во ниту еден поглед не го доведува во прашање дејствувањето во опозицискиот блок. Напротив, објасни тој, со него ќе се зајакнел фронтот со кадровски потенцијал.

- Владата во сенка на НСДП не ја исклучува можноста со другите опозициски партии во иднина да разговараат заедничка влада во сенка - рече Петковски.

Со Владата во сенка ќе претседава лидерот на НСДП, но како што рече, тоа не значи дека и во случај на победа на изборите тој ќе биде мандатар на влада и дека за тоа дополнително ќе се одлучува. (Т.П.) #


Tuktuk0niTuktuk0niShokShokPosPosPosPosPosPos

Дебела сенка ке да е овааааа!!!!!!
МАКЕДОНИЈА ДО ГРОБ!!!!
13-12-2010, 01:46 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8
#17

(11-12-2010, 06:43 PM)hristo Wrote: Тито Петковски премиер во владата во сенка на НСДП


[Image: EE346D7E303DAD449C01E4AC87918485.jpg]

Тито Петковски премиерTuktuk0niTuktuk0niShokShokPosPosPosPosPosPos


Го знете штосот со она "дека Тито Петковски се нема кандидирано само уште за мис"??? Smiley-happy068

p.s богами не му останува више ништо за што да се кандидира Sepotsmeva
(This post was last modified: 13-12-2010, 02:29 AM by Makedonec.)
13-12-2010, 02:28 AM
Reply