Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 5 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Какво трябва да признаят РМ и БГ за по-добри взаимоотношения(одно
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#41

(24-08-2010, 04:05 AM)Војдан Чернодрински Wrote: Црни,

Не е спорно дека Србија како и сите останати имале, имаат и ќе имаат претензии вакви или онакви. Се случувало секогаш и секаде. И во Македонија има и по весници и книги и песни за Цела Македонија.

3. Во Србија, не се сеќавам некој да направи нешто слично.


Претензиите на Србија се подржани од ВЛАДАТА на Србија. Прославата на едарњак е манифестација на владата на Србија, присуство на амбасадорот и министри од владата на Србија.
Црквата на Вранишковски е финансирана од владата на Србија.
Тоа е основната разлика помеѓ Бугарија , Грција и Албанија од една странаи Србија од друга страна . Пфицијалната власт учествува во негирањето на Македонија и Македонците.

Пишувањето на Македонците за Обединета Македонија е многу поразлично од пишувањето на Србите са СТАРА СРБИЈА ИЛИ ВАРДАРСКА БАНОВИНА.
(24-08-2010, 04:05 AM)Војдан Чернодрински Wrote: Бугарската и грчката агресивност се далеку по изразени отколку српската.


Српската агресивност беше покажана на дело со предлогот на СРБИЈА во време на Милошевиќ за поделба на Македонија. Предлог кој го отфрлија Бугарија и Грција посочените од тебе како поагресивни држави. Некако нема логика.


(24-08-2010, 04:05 AM)Војдан Чернодрински Wrote: Од друга страна, ако овој "topik" е за - кој би бил најсоодвете политички договор меѓу македонецот и бугаринот за да бидат во сојуз (како што направија таков договор пред некоја година) - тогаш се повлекувам.


Поставувачот на темава по оваа што го цитирам се гледа дека немал никави скриени намери :


Quote:1.Признае сега македнски език и нация защото това очакват и искат македонците


За сојуз помеѓу Бугарија и Македонија воопшто не станува збор и неможе да стане збор. Македонците на референдум ако си заборавил се изјасниа со кого ке прават сојуз.
24-08-2010, 01:53 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#42

(23-08-2010, 06:31 AM)Војдан Чернодрински Wrote:
(23-08-2010, 02:15 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(23-08-2010, 01:59 AM)NACIONALIST Wrote:
(23-08-2010, 12:46 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(22-08-2010, 11:21 PM)NACIONALIST Wrote: Ne mozemi nie Makedoncite dabideme prijateli so nasi dusmani


Наци дали знаеш кој има направено повеке злостор врз Македонците?: Бугарите или Србите. ??

Зошто не искоментираш нешто на темата за 22. август , за скопскиот одред. ?? http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=542


Joce!!! zlostor e zlostor, dali p[omal ili pogolem ZLOSTOE se vika, nemozam da gio stavam na kantar zlostorite i da gi meram, i ednite i drugite se dusmani na ovoj Makedonski narod i na ovaa Makedonska zemja


Велиш и едните и другите се душмани на овој народ, ама овој народ не се однесува еднакво кон душманите. Тоа е проблемот Наци, на пиво фест пее Цеца, на прославата на ВМРО ДПМНЕ се пее песна за девет Југовиќа...сеуште се палат на Звезда, Партизан....и тоа деца кои се родени во самостојна Македонија.

Но го прескокна прашањето за партизанскиот одред.

Едно проашање:

Ако не зборуваме за историја, туку за денес (или историја во минатите 15-20 години),
1а. Од колку срби (не политичари, не историчари) имате чуено да го негираат македонскиот народ, јазик или држава?
1б. Од колку бугари (не политичари, не историчари) имате чуено да го негираат македонскиот народ, јазик или држава?

2а. Од колку српски политичари или историчати имате чуено да го негираат македонскиот народ, јазик или држава?

2б. Од колку бугарски политичари или историчати имате чуено да го негираат македонскиот народ, јазик или држава?

Од мое лично искуство, можам да кажам дека во однос на овие прашања, ДЕНЕС (не зборувам за историја подалечна од 15 -20 години,)
1а. Никогаш не ми се случило, од србин што сум разговарал лично да ги омаловажува македонскиот народ, јазик или држава.

1б. Секој еден бугарин ќе го каже истото што го слушаме постојано од нив. Толку многу омаловажувачко!!! Или, куртоазните бугари ги избегнуваат дискусиите по тие прашања.

2а.
- Во раните 90ти (ако паметам добро), Шешељ и Аркан имаа агресивни ставови во однос на територијата, и говореа за освојување, но не и за непостоење на македонците или јазикот.
- Проблемот со црквата - кој е наметнат од балканско политички "сметки", и кој српскиот народ ниту го интересира ниту го разбира - помалку или повеќе не излегол надвор од рамките на црковните институции.

Од друга страна,
2б. Секој еден бугарски политичар или историчар го има истиот, тој бугарски став кон овие прашања.


Ако некој те негира или омаловажува на било каков начин или ниво, не мислам дека може да постои некаква пријателска(емотивна) блискост.
Ако србите го правеа истото во изминатиов период, не мислам дека македонците ќе беа пријателски настроени кон нив.

Ако ги земеме во обзир грците, за кои, горе-наведените прашања имаат ист одговор како за бугарите (вкључувајки го и грчкоот народ), може да се види зошто македонецот чувствува непријателски однос од бугарите и грците, но не и од србите.

Независно од политичарите, се додека народот (бугарски, грчки) има предрасуди и понижувачки став, македонецот никогаш нема да ги перцепира како пријатели.
Nema ponatamu da procitam a mozhno nekoj ti odgovorill na prashanjata koi gi potencirash.

srpski stav.Od troje oceva srbina shiptara i bugarina rodillo se jedno kopile pod imenom makedonija i sad trazhi miraz od svih troje.Ako ne znaesh cii stav e tova ke ti kazham toa e stav na sheshel.
stav na srpskoto mallcinstvo vo makedonija.Liderot na mlladite srpski silli partija koja ti e na vllast momentallno vo makedonija.Makedonska nacija nikad nije postojalla i postojati nece.To su srbi sa govornim manama.

Starokomunistickite krugovi vo bugarija od karakacanov i drugi melat i ne bille imuni na dejstvuvanjeto na ris.No vranishkovski ne mele toj delluva od vnatre.Za tebe toa nishto ne znaci.
Ako sednesh na razgovor so eden bugarin da kazheme od deli orman od shumen.Istiot za termot makedonija prosto misli za pominat voz frlena karta i sega se pomirill i e indiferenten so eden zbor ama ic ne mu puka.

Koga potencirash kako te gledat srbite.
Ti mozhesh da tvrdish shto sakash no edno e tocno.Vo ocite na srbinot ti se gledash kako petre prlicko (moedo najgolemo poshtovanje sprema prlicko negovoto umetnicko dello i negovite vrvni dostignuvanja koj teshko deka nekoj ke go dostigne)
Vo srpskite oci si covek za zaebancija.Prviot zbor koj ke ti go kazhe srbin ako sllucajno se sretnesh vo voz e vicot VO OD SKOPJE
Za toa daj te mollam najdi neshto poargumentirano koe stvarno ke ima tezhina.
24-08-2010, 05:58 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#43

(23-08-2010, 04:44 PM)ivan mihajlov Wrote: Прочетох сите коментари и сите си го показаха пак манталитетот само Dojkar е точен по темта...както винаги.Поздрав
Нациналист бара конфронтация со "тарите",Вовата описа ситуацията во Р.Македния па невидех да има нещо близко по темта.Вова хубаво си описъл работите ама все трябва да се започне отнякаде пък и искаме или не след някой година искаме или не ще живем без граници в ЕС(ЕУ).

Аде сега да дам едно резюме към ва тема , идеята ми беше е да си кажем кой какво сака от другия за да има добри односи между БГ и МК ва тема не за луге како Нациналист кой неска Бг и МК да са приятелски земи ова си е негово решени да е жив и здрав ... секой кой е на ва мисла и ги молам да не дебатират тук....во темите по история се води "войната" между българи и макдонци Icon_lol нека поне тук да градим приятелсво и да си кажуваме слабите места без да псуваме,караме и навредуваме.

Ivan as mislia 4e dvamata pravitellstva triabva da napravat tova.Vij nikade vav istoria ne sem sre6nall 4e edna drjava priznalla azik na druga drjava.Oba4e samostoinost da.Ak priznava6 drjava si priznall i naroda na tazi durjava.As mislia 4e ballgarskoto pravitellstvo triabva pod hitno da registrira makedonska partia vav ballgaria.Znam vednaga 6te kazva6 mi ima zakon triabva 5000 podpisi.Ballgarskoto pravitellstvo vav parllamenta triabva da donese zakon 4e zaradi makedonska nacionallna partia ne triabva 5000 ami triabva 50 podpisi.I sled tova triabva se6to da tarsa i od makedonia.I sas tova mislia 4e se re6eni naigoliamite problemi.6toto niama potreba makedonska vllada da brani interesi na makedonci vav ballgaria oba4e tova 6te go napravi politi4eskata partia na makedoncite.Se6toto 6te bade i vav makedonia.Ak verno ima ballgari vav makedonia i tea se plla6at da se prikazvat na sllobodni izbori se6tite 6te gllasat za ballgarska partia i 6te imat ballgarski deputati koito pravata na ballgarite 6te gi branat vav makedonskia parllament.Sas tova avtomati4no se spira sas praktika 4e edno pravitellstvo da se me6a vav internite raboti na drugata drjava.Ak vie tvrdite i se otnesuvate na takev na4in 4e makedonia e va6ia po mallek brat togava triabva kak i do sega goliamia brat da bide vav na4ello i da go napravi tova.Zna4i registriraite omo i tarsaite da vi registrirat radko.Privet
24-08-2010, 06:18 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#44

Има една работа која што ја забележувам на форумов и длабоко ме разочарува. Имено, темите кои најмногу се дискутираат се оние каде што се препукуваат Македонците со Бугарите, за прашања кои имаат скоро никаков ефект на секојдневниот живот во Македонија, додека темите за секојдневието во РМ, за проблемите кои се реални и прастни, од кои населенитето навистина страда најчесто се избегнуваат.
Ќе може ли некој да ми го објасни овој парадокс?
24-08-2010, 06:39 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#45

(24-08-2010, 06:39 PM)Solenik Wrote: Има една работа која што ја забележувам на форумов и длабоко ме разочарува. Имено, темите кои најмногу се дискутираат се оние каде што се препукуваат Македонците со Бугарите, за прашања кои имаат скоро никаков ефект на секојдневниот живот во Македонија, додека темите за секојдневието во РМ, за проблемите кои се реални и прастни, од кои населенитето навистина страда најчесто се избегнуваат.
Ќе може ли некој да ми го објасни овој парадокс?

Ако читаш бугарски инфо-сајтови за случувањата во Бугарија,ќе си го поставиш и следново прашање:-Kaко тоа бугарите имаат милиони внатрешни проблеми во сопствената држава,ама како што гледаме горат од желба да се расправаат со Македонци и да им делат совети за ,,бољи’’ живот,наместо да ги следат случувањата во сопствената држава.

За мене тоа е поголем парадокс!
24-08-2010, 07:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#46

(24-08-2010, 06:39 PM)Solenik Wrote: Има една работа која што ја забележувам на форумов и длабоко ме разочарува. Имено, темите кои најмногу се дискутираат се оние каде што се препукуваат Македонците со Бугарите, за прашања кои имаат скоро никаков ефект на секојдневниот живот во Македонија, додека темите за секојдневието во РМ, за проблемите кои се реални и прастни, од кои населенитето навистина страда најчесто се избегнуваат.
Ќе може ли некој да ми го објасни овој парадокс?


Широкиот одѕив на теми поврзани со Бугарија, каде што Mакедонците ЕДИНСТВЕНО без страв од последици од власта го докажуваат својот патриотизам го потврди и правилото на Паркинсон дека за некоја тема многу подолго се расправа во граѓанството и администрацијата ако таа е поедноставна, отколку за некоја што е многу сложена и со последици, замерување со официјалната политика иако ТЕМАТА е далеку позначајна може да се каже дури дека е суштинска за опстанокот за Македонија и Македонците.

Сето тоа е поврзано со сеуште немањето на законодавство и свесет-јавно мнение који ке ги штитат човековите права.
24-08-2010, 07:22 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#47

(24-08-2010, 07:11 PM)demmian Wrote: [quote='Solenik' pid='16209' dateline='1282671568']
Има една работа која што ја забележувам на форумов и длабоко ме разочарува. Имено, темите кои најмногу се дискутираат се оние каде што се препукуваат Македонците со Бугарите, за прашања кои имаат скоро никаков ефект на секојдневниот живот во Македонија, додека темите за секојдневието во РМ, за проблемите кои се реални и прастни, од кои населенитето навистина страда најчесто се избегнуваат.
Ќе може ли некој да ми го објасни овој парадокс?

Ако читаш бугарски инфо-сајтови за случувањата во Бугарија,ќе си го поставиш и следново прашање:-Kaко тоа бугарите имаат милиони внатрешни проблеми во сопствената држава,ама како што гледаме горат од желба да се расправаат со Македонци и да им делат совети за ,,бољи’’ живот,наместо да ги следат случувањата во сопствената држава.

Demmian i golem broj na bugari postavuvat slicno prashanje.Kakvo tarsat maketa vav ballgarski forumi.
Zashto ne gi sreduvat tamu svoite problemi
24-08-2010, 07:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#48

(24-08-2010, 07:11 PM)demmian Wrote:
(24-08-2010, 06:39 PM)Solenik Wrote: Има една работа која што ја забележувам на форумов и длабоко ме разочарува. Имено, темите кои најмногу се дискутираат се оние каде што се препукуваат Македонците со Бугарите, за прашања кои имаат скоро никаков ефект на секојдневниот живот во Македонија, додека темите за секојдневието во РМ, за проблемите кои се реални и прастни, од кои населенитето навистина страда најчесто се избегнуваат.
Ќе може ли некој да ми го објасни овој парадокс?

Ако читаш бугарски инфо-сајтови за случувањата во Бугарија,ќе си го поставиш и следново прашање:-Kaко тоа бугарите имаат милиони внатрешни проблеми во сопствената држава,ама како што гледаме горат од желба да се расправаат со Македонци и да им делат совети за ,,бољи’’ живот,наместо да ги следат случувањата во сопствената држава.

За мене тоа е поголем парадокс!


"Бугарите " што доваѓаат на форумот по мене се 99% Македонци. Скоро сите потекнуваат од семејста на БЕЖАНЦИ ОД МАКЕДОНИЈА и заради тоа нивните дискусии на форумите неможеш да ги толкуваш како делење совети. Тие го пренесуваат она што име е пренесено од нивните родители и она што им е понудено преку системот за образование низ кој поминале. Бидејки и двата овразовни система и нашиот и нивниот се комунистички, значи 99,9% се засниваат врз лаги и тие и ние низ нормала нискусија треба да ја бараме вистината.
Вториот дел кој нас од Вардарска Македонија теба да не засега е заостанувањето во демократските процеси, во интегративните процеси. Тука Бугарија е пред нас и затоа имаат многу помалку проблеми од нас. Прикаските дека се последни во ЕУ, дека ова или она е приказна за лисицата и грозјето.
24-08-2010, 07:59 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#49

(24-08-2010, 06:39 PM)Solenik Wrote: Има една работа која што ја забележувам на форумов и длабоко ме разочарува. Имено, темите кои најмногу се дискутираат се оние каде што се препукуваат Македонците со Бугарите, за прашања кои имаат скоро никаков ефект на секојдневниот живот во Македонија, додека темите за секојдневието во РМ, за проблемите кои се реални и прастни, од кои населенитето навистина страда најчесто се избегнуваат.
Ќе може ли некој да ми го објасни овој парадокс?

Аз лично избягвам македонските икономически и политически теми, защото не съм добре информиран за всекидневието в Македония.
Чета македонски вестници, но все пак съм чужденец и дори не съм стъпвал в Македония, за съжаление. Направи тема "Какво мислят българите във форума за..." и ще видиш, че ще се направи преброяване на присъстващите българи във форума, ще се строим в две редици... Icon_wink
Иначе ако не е намесена България (българите) в темата ( като темата за името) гледам да не се обаждам (не че не искам), защото го смятам за нещо като намеса във вътрешните работи. Icon_wink
24-08-2010, 08:10 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#50

Соколи, доколкото разбрах си идвал в България, но сигурно някои неща не ги знаеш.
За ОМО имам предвид... В България може да се регистрира етническа партия и пример за това е ДПС (Движение за Права и Свободи).
Макар да има известен брой цигани и българи сред нейните членове, та дори и в Централния съвет на партията, тя на практика е партия на турското малцинство. Ако документите за регистрация са редовни, българският съд НЕ МОЖЕ да откаже регистрация. От нещата, които съм чувал от очевидци и чел за тях, става въпрос за един голям цирк...
Сигурно се досещате, че не се работи за идентичност, а за нещо друго...
Защо трябва да се променят законите, специално за ОМО? По закон всички сме с равни права в България, да си наберат членове, да си попълнят документите и да се регистрират, аз ли да им свърша работата?
Ами в България живеят над 30 000 китайци, 7 000 белгийци, 5 000 англичани, 80 000 руснаци + още 220 000, които имат имот и така нататък... Никой не се оплака да е бил притискан, асимилиран или нещо подобно, само тия плачковци реват, защо ли? Имаме си и около 1 100 000 турци и цигани и не се притесняваме, а ще се притесняваме за 5000 македонци...
За Радко не знам как стоят нещата и не мога да коментирам...
24-08-2010, 08:58 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#51

(24-08-2010, 08:58 PM)Han Solo Wrote: Соколи, доколкото разбрах си идвал в България, но сигурно някои неща не ги знаеш.
За ОМО имам предвид... В България може да се регистрира етническа партия и пример за това е ДПС (Движение за Права и Свободи).
Макар да има известен брой цигани и българи сред нейните членове, та дори и в Централния съвет на партията, тя на практика е партия на турското малцинство. Ако документите за регистрация са редовни, българският съд НЕ МОЖЕ да откаже регистрация. От нещата, които съм чувал от очевидци и чел за тях, става въпрос за един голям цирк...
Сигурно се досещате, че не се работи за идентичност, а за нещо друго...
Защо трябва да се променят законите, специално за ОМО? По закон всички сме с равни права в България, да си наберат членове, да си попълнят документите и да се регистрират, аз ли да им свърша работата?
Ами в България живеят над 30 000 китайци, 7 000 белгийци, 5 000 англичани, 80 000 руснаци + още 220 000, които имат имот и така нататък... Никой не се оплака да е бил притискан, асимилиран или нещо подобно, само тия плачковци реват, защо ли? Имаме си и около 1 100 000 турци и цигани и не се притесняваме, а ще се притесняваме за 5000 македонци...
За Радко не знам как стоят нещата и не мога да коментирам...

Хан Соло, не си информиран добре:

"Законът за политическите партии определя случаите, в които не могат да се образуват партии: първо, когато дейността им е насочена против суверенитета или териториалната цялост на страната, против единството на народа, против правата и свободите на гражданите; второ, когато целите им противоречат на Конституцията и законите; трето, когато са образувани на верска или етническа основа или на разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда; четвърто, когато проповядват фашистка идеология или се стремят да постигнат целите си чрез насилие или други недопустими от закона средства. Партии могат да образуват граждани, които имат избирателни права. Забранено е създаването на партийни организации в предприятия, учреждения и други подобни звена. "

Смисълът да са забранени партии на верска и етническа основа е в това, че в едно гражданско общество никоя политическа организания не може да дискриминира, базирано на тези признаци. Сиреч, като обществено–политическа организация, партията не може да каже: "Ние не приемаме българи (турци, арменци, цигани...)" или "Ние не приемаме християни (мюсюлмани, евреи, будисти....)," тъй като всеки гражданин има право да членува във всяка политическа формация, стига да споделя политическата и платформа. Така е, когато става дума за политическа партия. Ако става дума за друг вид сдружение с идеална цел, клуб по религия, интереси и т. н. без директно участие в политическия живот, тогава е разрешено да се образуват единици, базирани на раса, религия, или етнос.


Надявам се че разбра разликата.
(This post was last modified: 24-08-2010, 09:26 PM by Вовата.)
24-08-2010, 09:24 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#52

Не само съм информиран, но дори съм държал изпит по право.
Да, законът забранява регистриране на етническа партия, но аз имах друго предвид, както и да е...
24-08-2010, 09:43 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#53

Ivan as mislia 4e dvamata pravitellstva triabva da napravat tova.Vij nikade vav istoria ne sem sre6nall 4e edna drjava priznalla azik na druga drjava.Oba4e samostoinost da.Ak priznava6 drjava si priznall i naroda na tazi durjava.As mislia 4e ballgarskoto pravitellstvo triabva pod hitno da registrira makedonska partia vav ballgaria.Znam vednaga 6te kazva6 mi ima zakon triabva 5000 podpisi.Ballgarskoto pravitellstvo vav parllamenta triabva da donese zakon 4e zaradi makedonska nacionallna partia ne triabva 5000 ami triabva 50 podpisi.I sled tova triabva se6to da tarsa i od makedonia.I sas tova mislia 4e se re6eni naigoliamite problemi.6toto niama potreba makedonska vllada da brani interesi na makedonci vav ballgaria oba4e tova 6te go napravi politi4eskata partia na makedoncite.Se6toto 6te bade i vav makedonia.Ak verno ima ballgari vav makedonia i tea se plla6at da se prikazvat na sllobodni izbori se6tite 6te gllasat za ballgarska partia i 6te imat ballgarski deputati koito pravata na ballgarite 6te gi branat vav makedonskia parllament.Sas tova avtomati4no se spira sas praktika 4e edno pravitellstvo da se me6a vav internite raboti na drugata drjava.Ak vie tvrdite i se otnesuvate na takev na4in 4e makedonia e va6ia po mallek brat togava triabva kak i do sega goliamia brat da bide vav na4ello i da go napravi tova.Zna4i registriraite omo i tarsaite da vi registrirat radko.Privet
[/quote]


sokoli' българската конституция(устав) е копи-пейст на френската и американската конституция там етническитре пратии не са разрешени хората не се делят на мнозинсва и малцинсва на българи или турци,цигани,макдонци.Доказано е ,че етническите партий разделят хората и създават проблеми така ,че аз лично съм против македнците(или друг етнос) да правят партия на етноическа основа в България както и съм против българите в Р.Македония да имат българска партия на етническа основа в Р.Македония.Ако пиатш мене малциствата во една дъжва тебе да си имат организации како ОМО и Радко,комитети ,медиуми но патрии не .Разбира се това е мое мнение и от това което съм видел во земите на стара Европа и мисля ,че това е правилно...но това си е мое лично мнение на мен не ми пречи ОМО да направят партия само,че това няма да довете до нищо зашото знаем ,че са помалко от 500 човека а за тях требе да се промени уства на България ...па това е най-малко несерозно и никой нема файда от тоева.
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

24-08-2010, 10:09 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#54

(24-08-2010, 09:43 PM)Han Solo Wrote: Не само съм информиран, но дори съм държал изпит по право.
Да, законът забранява регистриране на етническа партия, но аз имах друго предвид, както и да е...
Да конституцията на България забранява създаването на етнически партии но македонците немогат да го разберът за тах е нормално да има етнически партии както е примерно с албанците.Те искат техните закони да действат и в България за жалост това няма как да стане.
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

24-08-2010, 10:16 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#55

(24-08-2010, 10:09 PM)ivan mihajlov Wrote: Akо priznava6 drjava si priznall i naroda na tazi durjava.

Не е така. Народ, нация и националност са три ралични неща.

Народът е населението на един дефиниран район и е геогафско-политическо понятие.

Нация е гражданството на една страна и е политико-юридическо понятие.

Националност е етническото чувство на индивида или на група индивиди и е културно-историческо понятие.

Например:

Има австрийска нация. Има австрийски народ, но няма австрийска националност (етнос).

Има Швецарски народ, има швейцарска нация, но няма швейцарска националност (етнос).

Има Египетски народ, има египетска нация, но няма египетрка националност.

И. т. н.

В последния смисъл на думата, особено исторически, македоснкия народ и македонската нация имат още доста път да извървят.

Защото личното чувство на индивида може и да е достатъчно за индивида да си се определя за какъвто иска, но колективно, в исторически смисъл, македонците не са още ясно оформена и различима националност. Както не са австрийците, кипърските гърци или швейцарските французи, италианци и немци.
24-08-2010, 10:43 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#56

(24-08-2010, 10:43 PM)Вовата Wrote: Защото личното чувство на индивида може и да е достатъчно за индивида да си се определя за какъвто иска, но колективно, в исторически смисъл, македонците не са още ясно оформена и различима националност.

Тц! Оваа твоја ,,дефиниција,, воопшто не е точна и не може да се однесува на нас Македонците,од простата причина што во случајов,во државата Македонија не еден или неколку индивида се самоопределуваат како Македонци,ами цела маса од народ се сплотени под поимот македонска националност и се чувствуваат единствено како Македонци.


И верувај дека,колку и да се напрегаш да ја омаловажиш македонската нација,во Македонија огромно мнозинство поим нема дека бугарите не обвинуваат во крадење историја,поим немаат дека некакви си бугари им возразуваат заради македонската националност.

Не поради друго,не ги интересира вашето мислење,тоа е можеби најважниот дел кој треба да се потенцира во целава дискусија.
25-08-2010, 03:46 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#57

(24-08-2010, 07:59 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: "Бугарите " што доваѓаат на форумот по мене се 99% Македонци. Скоро сите потекнуваат од семејста на БЕЖАНЦИ ОД МАКЕДОНИЈА и заради тоа нивните дискусии на форумите неможеш да ги толкуваш како делење совети. Тие го пренесуваат она што име е пренесено од нивните родители и она што им е понудено преку системот за образование низ кој поминале. Бидејки и двата овразовни система и нашиот и нивниот се комунистички, значи 99,9% се засниваат врз лаги и тие и ние низ нормала нискусија треба да ја бараме вистината.
Вториот дел кој нас од Вардарска Македонија теба да не засега е заостанувањето во демократските процеси, во интегративните процеси. Тука Бугарија е пред нас и затоа имаат многу помалку проблеми од нас. Прикаските дека се последни во ЕУ, дека ова или она е приказна за лисицата и грозјето.

Аман Јордане,од каде наеднаш возникна потребата за споредување со бугарите?!!

Поголема сличност има меѓу Мексиканци и Македонци,отколку меѓу бугари и македонци.

Од каде пак Бугарија да служи како ориентир на Македонија,неразбирливо е!

Аман веќе,земете огледајте се на поуспешни модели,а не на довчерашна циганарија како Бугарија и Романија!

Според мене,бугарите си имаат свој пат за одење,а ние наш пат и нема никаква крстосувачка точка помеѓу двата патишта.Секој на своја страна е најдобрата варијанта.

Од бугари да се отруеш веќе!
25-08-2010, 03:51 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#58

(25-08-2010, 03:51 AM)demmian Wrote:
(24-08-2010, 07:59 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: "Бугарите " што доваѓаат на форумот по мене се 99% Македонци. Скоро сите потекнуваат од семејста на БЕЖАНЦИ ОД МАКЕДОНИЈА и заради тоа нивните дискусии на форумите неможеш да ги толкуваш како делење совети. Тие го пренесуваат она што име е пренесено од нивните родители и она што им е понудено преку системот за образование низ кој поминале. Бидејки и двата овразовни система и нашиот и нивниот се комунистички, значи 99,9% се засниваат врз лаги и тие и ние низ нормала нискусија треба да ја бараме вистината.
Вториот дел кој нас од Вардарска Македонија теба да не засега е заостанувањето во демократските процеси, во интегративните процеси. Тука Бугарија е пред нас и затоа имаат многу помалку проблеми од нас. Прикаските дека се последни во ЕУ, дека ова или она е приказна за лисицата и грозјето.

Аман Јордане,од каде наеднаш возникна потребата за споредување со бугарите?!!

Поголема сличност има меѓу Мексиканци и Македонци,отколку меѓу бугари и македонци.

Од каде пак Бугарија да служи како ориентир на Македонија,неразбирливо е!

Аман веќе,земете огледајте се на поуспешни модели,а не на довчерашна циганарија како Бугарија и Романија!

Според мене,бугарите си имаат свој пат за одење,а ние наш пат и нема никаква крстосувачка точка помеѓу двата патишта.Секој на своја страна е најдобрата варијанта.

Од бугари да се отруеш веќе!


Препрочитај го мојот поста барем уште дватрипати. Се надевам тогаш ке разбереш дека нема споредба туку исклучиво укажување каде е Македонија. Бидејки за да се споредуваме ке треба да сме во ЕУ во НАТО. Тоа што се поведуваш по лагите на неспособната власт и уште понеспособната опозиција е македонски синдром за да си ја сокриеме неподготвеноста да се избориме за подобар живот.
25-08-2010, 04:01 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#59

(25-08-2010, 04:01 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-08-2010, 03:51 AM)demmian Wrote:
(24-08-2010, 07:59 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: "Бугарите " што доваѓаат на форумот по мене се 99% Македонци. Скоро сите потекнуваат од семејста на БЕЖАНЦИ ОД МАКЕДОНИЈА и заради тоа нивните дискусии на форумите неможеш да ги толкуваш како делење совети. Тие го пренесуваат она што име е пренесено од нивните родители и она што им е понудено преку системот за образование низ кој поминале. Бидејки и двата овразовни система и нашиот и нивниот се комунистички, значи 99,9% се засниваат врз лаги и тие и ние низ нормала нискусија треба да ја бараме вистината.
Вториот дел кој нас од Вардарска Македонија теба да не засега е заостанувањето во демократските процеси, во интегративните процеси. Тука Бугарија е пред нас и затоа имаат многу помалку проблеми од нас. Прикаските дека се последни во ЕУ, дека ова или она е приказна за лисицата и грозјето.

Аман Јордане,од каде наеднаш возникна потребата за споредување со бугарите?!!

Поголема сличност има меѓу Мексиканци и Македонци,отколку меѓу бугари и македонци.

Од каде пак Бугарија да служи како ориентир на Македонија,неразбирливо е!

Аман веќе,земете огледајте се на поуспешни модели,а не на довчерашна циганарија како Бугарија и Романија!

Според мене,бугарите си имаат свој пат за одење,а ние наш пат и нема никаква крстосувачка точка помеѓу двата патишта.Секој на своја страна е најдобрата варијанта.

Од бугари да се отруеш веќе!


Препрочитај го мојот поста барем уште дватрипати. Се надевам тогаш ке разбереш дека нема споредба туку исклучиво укажување каде е Македонија. Бидејки за да се споредуваме ке треба да сме во ЕУ во НАТО. Тоа што се поведуваш по лагите на неспособната власт и уште понеспособната опозиција е македонски синдром за да си ја сокриеме неподготвеноста да се избориме за подобар живот.

Сфаќам убаво што се обидуваш да намекнеш...Но,јас кажав дека треба да се огледаме на поуспешни модели,а не на довчерашна циганарија!


Дури и да сме во НАТО и ЕУ нема што да се споредуваме со бугарите,од каде на каде со бугарите требало да се споредуваме??!!!!
25-08-2010, 04:12 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,657
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#60

(25-08-2010, 04:12 AM)demmian Wrote: Сфаќам убаво што се обидуваш да намекнеш...Но,јас кажав дека треба да се огледаме на поуспешни модели,а не на довчерашна циганарија!


Дури и да сме во НАТО и ЕУ нема што да се споредуваме со бугарите,од каде на каде со бугарите требало да се споредуваме??!!!!


Јас не наметнувам ништо. Ти треба да се запрашаш кај сме ние а кај се тие и зошто е тоа така.

Дали ке ги наречеш цигани или татари тие се во ЕУ и НАТО. Погледни колку инвестиции влегоа во Бугарија. колку наши студират и остануваат таму. Тоа е вистината.
25-08-2010, 04:22 AM
Reply