Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 16 Vote(s) - 3.31 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
22 АВГУСТ 1941 ВИСТИНСКИОТ ДАТУМ НА ВОСТАНИЕТО ПРОТИВ ФАШИЗМОТ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#21

(08-10-2010, 05:30 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Ivon Velichkovski:

Препрочитајте го мојот одговор во врска со академик Ристовски за да го разберете мојот став кон неговата научна дејност. За среќа АСНОМ е опсервиран и од домашни и од странски научници, а верификацијата на мојот став е во меѓународното приз...навање на РМ. По прашањето на „промената на името“, може да ја проследите Предлог-Државната стратегија по ова прашање поднесена од ЛП во Собранието на РМ. Значи прво прочитајте, после зборувајте. Митингот во Прилеп е настан на Опозициониот фронт бидејќи власта сака да го игнорира Денот на востанието. А поштарот - тој ќе ги испорача сметките на сите, особено на оние кои нихилизмот и поделбата на националното ткиво им е основна водилка.


Quote:Групација Дисиденти:


Госодине Величковски, академик Блаже Роистевски не бил сам, такви се сите, затоа таа историја е фалсификат, ако бил сам тогаш другите чесни пишувачи на историјата, се разбира ако имало такви и ако биле мнозинство ке го елилминирале.
Кого г...о интересира надвор датумот на востанието па тврдите дека тој факт е верификуван од надвор. Верификувана е борбата која била антифачистичка во глобала но МАКЕДОНСКИОТ ПРОБЛЕМ е само македонски проблем и тука работите се многу јасни. Но да ги повторам:

"За востанието од 11 октомври има многу дилеми. Дилемите се посебно силни ако се земе дека водачите на 11 октомвриското востание биле најжестоки противници на САМОСТОЈНА И ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА. Под нивно водство почнувајки од 1943 година, кога пројугословенската струја го издава Манифестот без согласност со демократско националната струја почнува чистката и прогонот, убиствата на сите вистински МАКЕДОНСКИ дејци од Рацин па до Венко."

Ако почнавме од осамостојувањето навака да го славиме вистинскиот ден на востанието 22.08 ке се откриеше многу лесно вистинската цел на лагата со 11 октомври.

Ако се спроведе вистинска лустарција дали Колишевски, Абаз, Бато, Апостолски, Гигов, Глигоров, Чашуле, Мојсов....и др. зар нема да бидат посочени како налогодавачи за прогон на Македонците. Тие господине Величковски убивале и прогонувале луѓе да го зачуцваат српското влијание а вие ме убедувате дека дозволиле да се напише вистинска историја.
Се надевам дека малку ви е појасно дека со подршката кој му ја давате на Бранко Црвенковски Вие денеска застанувајки во одбрана на злосторниците Колишевски & co. а со то го браните српското влијание во Македонија.
пс.читајте што пишувам и полемиката да ја држиме во тие рамки. Датумот на востанието и митингот на Црвенковски.Сликава е повеке од милион зборови. Дали гледа некој Македонско знаме.[Image: 37135_431554867819_122143557819_5729897_2015860_n.jpg]
(This post was last modified: 08-10-2010, 05:47 PM by ЈорданПетровски.)
08-10-2010, 05:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

Quote:За што загина Оцка?

„Дознавајќи за постоењето партизански одред во близината на Битола, генералот Иван Маринов и обласниот полициски началник Ќурчиев организирале блокада на месноста каде што се наоѓал одредот, т.е. во месноста меѓу селата Буково, Ореово, Лавци и Брусник. Во блокадата биле ангажирани неколку илјади лица, војници, офицери, полицајци и агенти. Обрачот околу одредот на 3 мај веќе бил затворен. Уште во самото утро, одредот ја прифатил нерамната борба. Во борбата, партизаните покажале беспримерна храброст и давале голем отпор. Тогаш загинале Елпида Караманди-Бисера (ранета, потоа убиена), Мара Јосифовска-Ѓурга, Димитар Николовски-Таќи Даскало, Димче Хаџипоповски, Ордан Михајловски-Оцка и Јоска Јордановска-Сандански.

Во знак на сеќавање на оваа нерамна борба, народниот пејач испеал многу жална песна“.

Текстот што го опишува горенаведениот настан, познат како „Трагедијата во Ореовската корија“, случен на 3 мај 1942 година, е преземен од Интернет-страницата на Сојузот на борци - Битола.

Судбината, но и објективните околности на „нерамната борба“ сакале токму тој ден да загине цела плејада млади (прабаба ми понекогаш од тага велела „и наивни и будали“) партизани и партизанки. Судбината сакала во тој одред да се најде и дедо ми Ордан Михајловски-Оцка. Имал 19 години, поет, музичар и партизан. Средното музичко училиште во Прилеп го носи неговото име. Загинал точно седум месеци по нападот на участокот на 11 октомври 1941 година во Прилеп, каде што учествувал и самиот тој.

Цел живот си го поставувам прашањето: како е можно некој на 19 години да отиде во планина, да земе пушка, да биде свесен за животниот ризик што го презема и... и, сепак, да отиде. За помладите кои можеби и не знаат, но и за постарите кои можеби подзаборавиле, сакам да ги потсетам дека периодот од 1941 до 1945 е најсветлиот период во историјата на македонскиот народ. Тоа е период кога Македонците се приклучија на антифашистичката борба и кога самосвесно и сами се изборија за своја држава. Денешната Република Македонија влече директен историски континуитет од настаните пред участокот во Прилеп на 11 октомври 1941 година, од првата пушка во Куманово и многу други знајни и незнајни настани од тој период. Оној што се обидува да го негира или омаловажува овој период покажува неверојатно ниска свест за државноста и самобитноста на македонскиот народ.

И, ајде да расчистиме некои работи. Идеолошката дебата во Македонија се заострува на неочекуван начин. Некои работи за кои само до пред четири години сме мислеле дека се силно врежани во нашата колективна свест сега се негираат или прескокнуваат со директна асистенција на Владата на Република Македонија. На нивно место власта се обидува да наметне некои нови идентитетски политики, некаква хунзи-историја составена набрзина, без релевантна научна дебата и без никаква тактичност. Ваквото создавање инстант-историја го ослабува македонскиот идентитет, не го зајакнува.

Во меѓувреме, живите наследници на антифашистичката борба се ставени на маргините на општеството. Паскокузмановската Влада упорно трага по гробот на Александар, а партизанските гробишта и спомен-обележја зјаат во плевел и заборав. Се прават нови споменици на лавови и шмизли, а бистите на народните херои во Градскиот парк во Скопје некој ги украл, веројатно ја претопил бронзата и ја продал. Е па така не се почитува државата и историјата.

Да бидеме на чисто. СДСМ има намера цврсто да опстои во одбрана на историскиот континуитет на македонската нација и народ. Ние, како и целиот нормален свет, ќе ја славиме антифашистичката борба како една од најголемите придобивки и победи на цивилизираниот свет во 20 век, а особено важна за нашиот народ.

Ние ќе го почитуваме и штитиме македонскиот јазик до последната буква и реч. Тој македонски јазик не е испишан на каменот од Розета, туку е прогласен за официјален на Првото заседание на АСНОМ во 1944 година, а влече континуитет од словенските просветители, па до денес. Ако за сегашново ДПМНЕ Блаже Конески е „џуџето од Небрегово“ (А. Милошоски), за СДСМ Блаже Конески е џинот од Небрегово.

Црквата ја сфаќаме како еден од најважните идентитетски стожери на оваа нација и до крај ќе се бориме црковните великодостојници да не браздат во партиско-политички идентификации. Нека се потсетат истите тие црковни лица дека МПЦ е прогласена за автокефална во „комунистичката“ 1967 година. Нека се потсетат и дека зградата на Архиепископијата и Соборниот храм во Скопје во огромен дел е финансиран од членарината на Сојузот на комунисти на Македонија.

„Гледаме на Црквата како на клучен историски фактор во развивањето и зацврстувањето на македонскиот национален идентитет. Ја гледаме улогата на религијата и на Црквата во контекст на современоста. Затоа, сметаме дека обновувањето и реставрирањето на нашите прекрасни стари цркви и манастири е клучен предизвик за нашата култура. Таквиот однос кон религијата и Црквата ќе покаже пред светот колку сме богати и силни“ (извадок од „Решенија за Македонија“).

Ние ги славиме победите, а не поразите. Ние ги одбележуваме се' уште свежите реминисценции од нашата историја и ќе се држиме за нив како идентитетска котва која не смееме да ја испуштиме од раце. Инаку, отиде бродот од брегот во немирни води.

Има такви кои сакаат да не' спречат да го прославиме овој празник токму во Прилеп. Има такви на кои овој ден не им се совпаѓа со нивното сфаќање на историјата. Има такви што сакаат да ја избришат од сеќавањата сета партизанска борба и сите нејзини дострели. Тоа се истите тие луѓе кои перманентно по сите основи го делат македонскиот народ. Ние сме тука за да се спротивставиме на тоа! И од Прилеп јасно ќе им порачаме дека се сметаме за наследници на сите учесници во НОБ, веруваме и се бориме за остварување и зачувување на нивните идеали за слобода, рамноправност и сувереност. Ние сме партизани! А вие почитувани читатели?

Затоа,Марјане, почитуван градоначалнику на Прилеп, прегледај си ги домашните архиви и потсети се од кое семејство доаѓаш. Ќе видиш дека и твоите домашни биле вклучени во антифашистичката борба. И немој да ги слушаш подземните планови на твојот шеф, кој веќе од очај не знае што прави и панично бега од својот народ и од својот идентитет.

И за крај, да прашам: А зошто сегашново раководство на ДПМНЕ упорно бега од борбата против фашизмот? Да не останала по некоја мува на капата?

Затоа, да немаме дилеми, Ордан Михајловски-Оцка заедно со уште илјадници други негови соборци загинал за да може, денес и тука, во независна Македонија, да живееме во слободата која тие на крвав начин ни ја овозможија. Сите обиди за релативизирање и минимизирање на таквите придобивки недвосмислено ги ставаат таквите негатори од другата страна на барикадите. На поразената, фашистичката страна.

Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМпеток, 08 октомври 2010


Се обидов овој кометар да го испратам на официјаланата web страница на СДСМ:Quote: Партијата која има искажано најмногу лаги која свесно за себепромоција има прескокнато и под присила избришано од нашата историја многу датуми, многу имиња, многу настани повикува и овбинува за нечесна игра. Другар Гордан македонскиот народ... антифашистичкото востание го крена на 22.Август.1941 година. На 11.октоври. 1941 година, се крена идеолошка борба под чиј плаш великосрбите ја продолжија окупацијата на Македонија и по 1945 година.

За востанието од 11 октомври има многу дилеми. Дилемите се посебно силни ако се земе дека водачите на 11 октомвриското востание биле најжестоки противници на САМОСТОЈНА И ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА. Под нивно водство почнувајки од 1943 година, кога пројугословенската струја го издава Манифестот без согласност со демократско националната струја почнува чистката и прогонот, убиствата на сите вистински МАКЕДОНСКИ дејци од Рацин па до Карпош Прогон од основачите на ВМРО ПРАВДА па до денешниве.

Востанието на 11.октовмри ја имало "Синтагмата „НОБ и Револуцијата“, што долго време некритички се употребуваше како доблест, содржи трагично двојство на припадност на антифашистичката коалиција, но и на Револуцијата, со тенденција кон превласт на Револуцијата. Титовиот комунизам се вградил уште во зародишот на македонската држава во форма на денунцијација. Со еден збор од Горе, целата лојална комунистичка врхушка се претворила во соработник на тајните служби (цитат од текст на проф. Д. Димитров)Се обидов неколкупати но одговорот секогаш беш ист:

Quote:Се појави грешка при испракање на Вашиот коментар.
Пробајте покасно

Најмакедонциве не си го знаат ни јазикот.!!! Треба да знаат дека не се вели ПРОБАЈТЕ ПОКАСНО туку ОБИДЕТЕ СЕ ПОДОЦНА. Со Бранче наркоманче + СРБОМАНЧЕ и неговите пајташи немора да трагате многу за да им ги осознаете вистинските намери!
10-10-2010, 07:37 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#23

(08-10-2010, 05:46 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(08-10-2010, 05:30 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Ivon Velichkovski:

Препрочитајте го мојот одговор во врска со академик Ристовски за да го разберете мојот став кон неговата научна дејност. За среќа АСНОМ е опсервиран и од домашни и од странски научници, а верификацијата на мојот став е во меѓународното приз...навање на РМ. По прашањето на „промената на името“, може да ја проследите Предлог-Државната стратегија по ова прашање поднесена од ЛП во Собранието на РМ. Значи прво прочитајте, после зборувајте. Митингот во Прилеп е настан на Опозициониот фронт бидејќи власта сака да го игнорира Денот на востанието. А поштарот - тој ќе ги испорача сметките на сите, особено на оние кои нихилизмот и поделбата на националното ткиво им е основна водилка.


Quote:Групација Дисиденти:


Госодине Величковски, академик Блаже Роистевски не бил сам, такви се сите, затоа таа историја е фалсификат, ако бил сам тогаш другите чесни пишувачи на историјата, се разбира ако имало такви и ако биле мнозинство ке го елилминирале.
Кого г...о интересира надвор датумот на востанието па тврдите дека тој факт е верификуван од надвор. Верификувана е борбата која била антифачистичка во глобала но МАКЕДОНСКИОТ ПРОБЛЕМ е само македонски проблем и тука работите се многу јасни. Но да ги повторам:

"За востанието од 11 октомври има многу дилеми. Дилемите се посебно силни ако се земе дека водачите на 11 октомвриското востание биле најжестоки противници на САМОСТОЈНА И ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА. Под нивно водство почнувајки од 1943 година, кога пројугословенската струја го издава Манифестот без согласност со демократско националната струја почнува чистката и прогонот, убиствата на сите вистински МАКЕДОНСКИ дејци од Рацин па до Венко."

Ако почнавме од осамостојувањето навака да го славиме вистинскиот ден на востанието 22.08 ке се откриеше многу лесно вистинската цел на лагата со 11 октомври.

Ако се спроведе вистинска лустарција дали Колишевски, Абаз, Бато, Апостолски, Гигов, Глигоров, Чашуле, Мојсов....и др. зар нема да бидат посочени како налогодавачи за прогон на Македонците. Тие господине Величковски убивале и прогонувале луѓе да го зачуцваат српското влијание а вие ме убедувате дека дозволиле да се напише вистинска историја.
Се надевам дека малку ви е појасно дека со подршката кој му ја давате на Бранко Црвенковски Вие денеска застанувајки во одбрана на злосторниците Колишевски & co. а со то го браните српското влијание во Македонија.
пс.читајте што пишувам и полемиката да ја држиме во тие рамки. Датумот на востанието и митингот на Црвенковски.Сликава е повеке од милион зборови. Дали гледа некој Македонско знаме.[Image: 37135_431554867819_122143557819_5729897_2015860_n.jpg]

Убава слика Icon_lol ....сите ва се македонски партиоти,нели Yea
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

10-10-2010, 07:58 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#24

(08-10-2010, 05:46 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [


Сликава е повеке од милион зборови. Дали гледа некој Македонско знаме.[Image: 37135_431554867819_122143557819_5729897_2015860_n.jpg]

А тоа горе на ридот таму зар не е македонско знаме? Icon_lol
(This post was last modified: 10-10-2010, 08:01 PM by Пат.)
10-10-2010, 08:00 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#25

На 11 Октомври Бранко ќе кревал востание против бугарското ВМРО, со истакнати српски знамиња.

Абе сега, 11 Октомври наш празник е или српски? Цел живот лажени....
10-10-2010, 08:03 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#26

Полека но сигурно народот се подготвува за повторно официјално, а не само духовно како што е сега, обединување на Македонија со Србија.
10-10-2010, 09:30 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#27

(10-10-2010, 08:00 PM)Път Wrote:
(08-10-2010, 05:46 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [


Сликава е повеке од милион зборови. Дали гледа некој Македонско знаме.[Image: 37135_431554867819_122143557819_5729897_2015860_n.jpg]

А тоа горе на ридот таму зар не е македонско знаме? Icon_lol

Па мислам дека токму се готват да прават напад на ридот...

Абе кај се АБЦ, Звонко, Диневски и Афион и компанија да им го возвратат ударот на овие окупаторски сили?
(This post was last modified: 10-10-2010, 09:34 PM by Душан Јордан Петровски II.)
10-10-2010, 09:32 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#28

(10-10-2010, 08:03 PM)Път Wrote: На 11 Октомври Бранко ќе кревал востание против бугарското ВМРО, со истакнати српски знамиња.

Абе сега, 11 Октомври наш празник е или српски? Цел живот лажени....

Да бе... Гледав и вести на А1 вчера или завчера каде што првите петнаест минути се збореше за ’бугараштвото’ за да се поткрепи митингот на СДСМ. Ама потрошена е таа приказна, башка што овие во ДПМНЕ си туркаат сосема поинаков филм... Сега може ДПМНЕ да стане и да им каже од кај бе ние бугараши, па вие да не ја пеевте ’Југовиќи’ на вашите собири!? Icon_razz

10-10-2010, 09:39 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12
#29

(10-10-2010, 09:30 PM)Solenik Wrote: Полека но сигурно народот се подготвува за повторно официјално, а не само духовно како што е сега, обединување на Македонија со Србија.

Да бе, да, ама не!
Не знам защо се залъгваме тук на форума, че нещо зависи от Сърбия, България, Македония или Гърция. От времената, когато турците са превзели Балканите, нито една балканска държава не е водила напълно самостоятелна външна политика, поправете ме ако греша.
Всички решения се взимат от Великите сили, а днес от ЕС и САЩ.
Там където се прави киселото мляко, "голяма" политика не се прави.
10-10-2010, 09:43 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#30

(10-10-2010, 09:32 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote:
(10-10-2010, 08:00 PM)Път Wrote:
(08-10-2010, 05:46 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [


Сликава е повеке од милион зборови. Дали гледа некој Македонско знаме.[Image: 37135_431554867819_122143557819_5729897_2015860_n.jpg]

А тоа горе на ридот таму зар не е македонско знаме? Icon_lol

Па мислам дека токму се готват да прават напад на ридот...

Абе кај се АБЦ, Звонко, Диневски и Афион и компанија да им го возвратат ударот на овие окупаторски сили?

Ми текна, тие се "Обдор за Добродушлицу" и се надвор од кадар, ги чекаат "ослободителите" со леб и сол.Yea
10-10-2010, 11:42 PM
Reply
Војдан Чернодрински Offline
Member
***

Posts: 73
Joined: Aug 2010
Reputation: 6
#31

Црни Wrote:Сликава е повеке од милион зборови. Дали гледа некој Македонско знаме.
Кога е сликано ова?
马其顿是属于马其顿人
11-10-2010, 09:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

(11-10-2010, 09:03 AM)Војдан Чернодрински Wrote:
Црни Wrote:Сликава е повеке од милион зборови. Дали гледа некој Македонско знаме.
Кога е сликано ова?


На овогодишниот митинг на СДСМ во Скопје. Мислам дека беше во јуни.
11-10-2010, 03:05 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#33

Quote:Ico Najdovski-Perin:

Koi se vodacite na vostanieto krenato vo avgust? Ovaj podatok e nepoznat za mene a veruvam I mnogu lica kako mene!Quote:Групација Дисиденти:

На паното околу 40 фотографии на партизаните гордоста за овој град и за Македонија. Пејо Ивановски - Тиквар е еден од организаторите на првиот скопски одред.

Од присутните сите не упатија кај тикварот, прекарот на Ивановски тој се ќе ви рас...каже. Пејо горд на тогашната организација од година на година одредот се проширил со членови, но и им помагал на другите партизански одреди во Македонија.

„Многу голема храброст имавме, наспроти германската силна војка“, раскажува Пејо Ивановски – Тиквар, организатор на Скопски партизански одред.

И жените горди на партизанските денови, на нивната храброст, денеска носат бисери, но во војната тука носеле куршуми, на рамениците пушки. За Корнелија Пејовска и Блага Стојковска биле денови што не треба никој да ги заборави. Со мажите биле рамо до рамо, се бореле исто, а непријателот бил немилосрден со нив.


Quote:Групација Дисиденти;

Се обидов овој кометар да го испратам на официјаланата web страница на СДСМ:

Партијата која има искажано најмногу лаги која свесно за себепромоција има прескокнато и под присила избришано од нашата историја многу датуми, многу имиња, многу ...настани повикува и овбинува за нечесна игра. Другар Гордан македонскиот народ... антифашистичкото востание го крена на 22.Август.1941 година. На 11.октоври. 1941 година, се крена идеолошка борба под чиј плаш великосрбите ја продолжија окупацијата на Македонија и по 1945 година.

За востанието од 11 октомври има многу дилеми. Дилемите се посебно силни ако се земе дека водачите на 11 октомвриското востание биле најжестоки противници на САМОСТОЈНА И ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА. Под нивно водство почнувајки од 1943 година, кога пројугословенската струја го издава Манифестот без согласност со демократско националната струја почнува чистката и прогонот, убиствата на сите вистински МАКЕДОНСКИ дејци од Рацин па до Карпош Прогон од основачите на ВМРО ПРАВДА па до денешниве.

Востанието на 11.октовмри ја имало "Синтагмата „НОБ и Револуцијата“, што долго време некритички се употребуваше како доблест, содржи трагично двојство на припадност на антифашистичката коалиција, но и на Револуцијата, со тенденција кон превласт на Револуцијата. Титовиот комунизам се вградил уште во зародишот на македонската држава во форма на денунцијација. Со еден збор од Горе, целата лојална комунистичка врхушка се претворила во соработник на тајните служби (цитат од текст на проф. Д. Димитров)

Се обидов неколкупати но одговорот секогаш беш ист:

Се појави грешка при испракање на Вашиот коментар.
Пробајте покасно

Најмакедонциве не си го знаат ни јазикот.!!! Треба да знаат дека не се вели ПРОБАЈТЕ ПОКАСНО туку ОБИДЕТЕ СЕ ПОДОЦНА. Со Бранче наркоманче + СРБОМАНЧЕ и неговите пајташи немора да трагате многу за да им ги осознаете вистинските намери!


Quote:MakeDonski Homer:

На таквите страни како овој на сдс ,почитувана Дисидентска Групо, постојано ќе се јавуваат грешки во испраќањата, бидејќи истите се во функција да се појавуваат заради одбрана на едноумоболието кое постои во поставеноста на квази политички...те инститиции кои се појавуваат и на нетов.
Јас не си губам време во еднострани монолози .
Совет што н го баравте...немојте ниту вие
поздрав
Среќен празник и до Вас и до сите мои Македонци
11-10-2010, 03:19 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#34

SDSM:Vostanie.....Revolucija.....SrboJugoslavija......11 Oktomvri...Znaminja na Kralstvoto Srbija......Tito....Kolishevski...Gligorov....300.000 iljadi nevraboteni.....LP.....KOS,UDBA...Goli Otok....TranzicijaDPMNE....Gruevski......Lustracija
Drugari i Drugarki ve povikuva duhot na Makedonskite partizani od Skopskiot odred da ne go sledete Titoviot pat koj povikuva na prolevanje na sopstvena krv:


(This post was last modified: 11-10-2010, 04:06 PM by basilius_2.)
11-10-2010, 04:01 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#35

Лаги, лаги и само лаги....Целата македонска идеологија почива на лаги.
11-10-2010, 04:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#36

Quote:Ico Najdovski-Perin:

Disidenti, dobro bi bilo da objasnite zosto bese vakuumot od 3 meseci za krevanje na vostanieto? Nasekade bese vo poranesnite Yu republikina 6-7juli a kaj nas duri na 11 Oktomvri?Quote:Групација Дисиденти:


Не постоел вакум, одредот дејствувал, успеал да се одржи речиси 3 месеци, околу Скопје, каде имало големи фашистички сили". Одредот е разјадуван по се одвнатре. Пројугословенските-прокомунистичките сили неможеле а и не сакале да го растура...т одеднаш ке предизвикале внатрешен судир помеѓу Македонците. Затоа се е работено полека и систематски да се уништи обезличи вистинската Макеонска борба, затоа требело и кревање на ново востание 11 октомври.
Вториот судир е судирот помеѓу Ченто и Темпо-Фебруарскиот поход. "Победата" на Ченто во тој судир е аларм за засилено дејство на пројугословенската-комунистичката струја која го издава Манифестот 1943 година без согласност на националдемократите на Ченто. Манифестот е подготвка на терен за елиминација на припадниците на националдемократската струја. Својата потполна моќ и доминација ке ја манифестираат со апсењето на Ченто.....со апсењето на припадниците на ВМРО СДРМА- Самостојна Демократска Република Македонија под протекторат на Америка потоа ВМРО ПРАВДА.


Quote:Ico Najdovski-Perin:

Sakam da me informirate dali ovaj makedonski odred se borel protiv bugarija kako okupator, drugoto go znam???


Quote:Групација Дисидент:

Мислам дека и останатото не го знаете баш најдобро, (Фебруарскиот поход, случувањата околу Манифестот и апсењатана на членовите ВМРО СДРМА и ВМРО ПРАВДА) објаснето од Македонски аспект. Да го знаевте немаше да поставите вакво прашање. Скопје и околината е под окупација на ФАШИСТИЧКА БУГАРИЈА. Да зборувавме за Ресен тогаш ке ви ја разберев дилемата.
11-10-2010, 04:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#37

Quote:Ico Najdovski-Perin:

Vo red, blagodaram!! Koj pita ne skita, neli? Ne e na odmet da naucam nesto sto ne sum znael!!


Quote:Групација Дисиденти:

За да си ја почитуваме вистински историјата и да ги одбележиме вистинските борци кој воделе битка на два фронта, против фашизмот но и за Обединета, Самостојна и Суверена МАКЕДОНСКА ДРЖАВА треба овие датуми да бидат одбележувани како датуми... на Востанието:

Денот на ВОСТАНИЕТО НА МАКЕДОНЦИТЕ ТРЕБА ДА Е 27.06. На тој ден е заппочната антифашистичката МАКЕДОНСКА БОРБА. На тој ден Иван Козаров, тој е всашност и првиот партизан, го имал првиот вооружен судир со бугарската полиција кај неговото село Добраниште Разлошко.

Денот на востанието за МАКЕДОНЦИТЕ во ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЈА треба да 22 август.

Денот на востанието во Егејска Македонија е септември 1943 година тогаш е формиран одредот "Лазо Трпоски"


Quote:Ico Najdovski-Perin:

Interesno e da se zaprasame zosto denesnata Vlada na VMRO DPMNE i naucnite institucii na Makedonija ne gi potvrduvaat ovie datumi?


Quote:Групација Дисиденти:

Одговорот е многу лесен. Владата на Груевски е само континуитет на политиката која ја воспостави Глигоров како човек испратен од Српските служби да го продолжи континуитетот на Српската доминација во Македонија и воедно да ги спречи Македон...ците во осамостојувањето на Македонија.
Исто онаа што почна 1943 година со доаѓањето на Темпо.
11-10-2010, 04:42 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#38

Така е, да...Борбата против Бугарите треба да е основно мерило за висината на македонскиот патриотизам....

Quote:Првото заседание на АСНОМ е одржано на 2 август 1944 година во манастирот Св. Прохор Пчински. Заседанието започна со изведување на песната Изгреј зора на свободата.

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B...1%98%D0%B0


Еве ја песната:Химната на ВМРО на Тодор АлександровIcon_wink Се се правело само да се скрие вистинскиот континуитет на македонската борба. И масовни убиства, и затварања и историски фалсификати.

Ете тоа е!
11-10-2010, 04:43 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3
#39

Пт:
Дали тогаш "Денес над Македонија" е свесна преработка на "Зора на Свободата"? Имам слушнато рана верзија на "Денес над Македонија" изведена од Васка Илиева и Александар Сариевски. Таа верзија повеќе звучи како маршов што ти си го постирал отколку како денешнава химна на РМ.
11-10-2010, 05:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#40

(11-10-2010, 04:06 PM)Път Wrote: Лаги, лаги и само лаги....Целата македонска идеологија почива на лаги.


Мораме да им застанеме на пат на лагите. Дел од текстот кој ке биде објавен оваа недела:


Quote:Хорското признание дека досиеата се во Белград, за кои до вчера никој не сакаше да проговори имаше и има за цел да го игнорира и прикрие онаа на што ние документирано укажвме а тоа е дека таму се наоѓаат досиеата од 1991 година па навака. Во емаилот стои до 2006 година но треба да се знае дека одговорот е баран 2009 година ако побараме денеска можеби одговорот ке биде 2007/8. Затоа Андов ни објаснува сега Србија ке ги отвори досиеата ама без да каже до која година.? Треба да сме луди или со нула IQ па да го послушаме Андов и да не бараме одговор на битното прашање, како е можно досиеата на тајната полиција од периодот на "самостојна" Македонија да се во Белград. Единствен логичен и точен одговор е ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е ОКУПИРАНА. А пак да очекуваме дека Србија ке ја обелодени сама или под притисок на некој однадвор својата ШПИУНСКА мрежа во Македонија се граничи со дебилизам
11-10-2010, 07:06 PM
Reply