Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 4.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
МАКЕДОНЧЕ СВЕСТИ СЕ И СТАНИ МАКЕДОНЕЦ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:БЕЗ НАСЛОВ НО СО ПОВОД И ЦЕЛ


[Image: Cold_Wind.jpg]
Трпеливоста е доблест. Молчењето е злато. Свиена шија сабја не сече. Овие три народни поговорки најпрецизно го дефинираат Македонскиот дух и менталитет. За жал. Истовремено, тука лежи и коренот на денeшнава небидница која е само продолжение на долгата историја на небидност на овие Македонски простори. Наспроти тоа, во Америка, на пример, владее духот на "Ако сакаш нешто да се сработи најдобро - сработи го самиот!". Спрема тоа, додека менталитетот на "Јас ќе ја завршам работата" и "Работата која можам да ја завршам денес, нема да ја остaвам за утре" т.е. менталитетот на победници не стане дел од Македонската ДНК, дотогаш нашата држава ќе тоне се подлабото во калта во која овој народ се дави од памтивек.

Реалност е дека повеќе од обичен предизвик е да се мотивира Македонскиот народ. Се чини секој втор ден се слави празник за изгубени битки, "морални победи", се одбележуваат годишнини како Вејце, Карпалак и Љуботенски Бачила, смртта на паднат Илинденец, загинат Претседател или естрадна ѕвезда и секојдневно се потсетуваме на економската бездна, меѓуетничките судири, проблемот со името, знамето и идентитетот, реалноста дека срамно играме како што други ни свират, реаноста дека никоја организација од прв ред, т.е. отмено друштво не не прима. Реалноста во Македонија е депресивна. Денешницата е за жалење, а утрешницата за плашење. Денешниот Македонец перспекивата ја гледа во емиграција, гастербајтерство или како полтрон во криминалните банди што се олицетворени во најмоќните политички субјекти во државата. Но, реалноста е дека оваа реалност не е ништо ново за Македонецот. Оваа реалност, овие избори за перспекива се истите избори кои му се на менито на Македонецот од раните години на двесетиот век. Разликата е што остатокот од светот, па дури и оној дел што е во нашата непосредна близина врви се подалеку од нас. Емиграцијата станува се понедостапна. Гастербајтерите не се веќе чистачи во Германија или фурнаџии во Белград, денес тие се возачи на камиони и паус-мајстори во најопасните воени жаришта на Блискиот и Далечниот Исток. Па дури и полтронизмот како опција станува се по неизвесен, по непрофитабилен, па дури и по опасен по живитот. Реалност е дека и информацијата за каква е реалноста во Македонија не е новост. Тоа го знаат и врапчињата. Потврда за тоа се броните натписи, колумни, стории и интервјуа објавени низ годините. Невозможно е никој да не следи ама баш ништо во медиумите. Невозможно е ни луѓето да се толку несвесни за реалноста во која живеат.
Секако, при решавање на било каков проблем потребни се четири основни чекори: согледување на фактот дека постои проблем, идентификување на проблемот, планирање на решение на пробемот и спроведување на решението.

Чекор Први: ПРИЗНАВАЊЕ ДЕКА ПОСТОИ ПРОБЛЕМ


[Image: ostrich.jpg]


Секоја поплака дека владее длабока безпарица, очајна безперспективност, безбедносна безбезбедност, нискоквалитетно образование, висока ставка на невработеност, нееколошка екологија, болно здравство; секое споменување на "името кое несмее да се спомне" - БаЈРаМ; секое присетување на скоро непостоечката патна инфраструктура кога ќе излезете на вашата калива улица; секоја рестрикција на струја, вода и принуден пост и секоја шлаканица на основното човечко достионство која е олицетворена во било која патриска прес конференција, обоена вест или колумна на некое "златно дете" на комунизмот се практични манифестации на согледување и признавање на реалноста: дека нешто тука не чини.

Чекор Bтори: ИДЕНТИФИКУВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТГоренаведените пробеми, големи какви што се, за Македонија се всушност само симптоми на еден монструозeн велепроблем. Коренот на нашиов проблем, иако веќе на многу пати забележан и обзнанен, не ќе е на одмет повторно да го спомнеме. Повторувањето, е, нели мајка на знењето. Колку подобро го знаеме проблемот, толку поголема веројатноста да го решиме позитивно. Значи, лошата економска состојба, полициската бруталност, интригите на тајните служби, меѓуетничките тензии и постојаната закана од ваков или онаков воен судир, образованието, здравството и така натаму постојат поради лошата внатрешна политика која се води во државата. Од друга страна пак, спорот со името, неуспешните обиди за влез во НАТО и ЕУ и сличните проблематорики се одраз на лошата надворешна политика која се води од државата. Значи проблемот лежи во внатрешната и надворешната политика која ја спроведува оваа влада на Република Македонија. И на владата пред неа. И на владата пред таа влада. И на онаа влада која владееше пред таа влада. И на онаа експертската пред неа. И на онаа влада која владееше пред тоа, која всушност не беше многу различна од онаа што ја наследи. Ни од таа по неа. Ни од онаа која следуваше. Ни од онаа повратничка, која пак е малте не иста ко оваа денешнава "преродбеничка" мртвородена анти-Македонска власт. Значи влечејќи ја репката го извлековме и коренот на проблемот - во Македонија сеуште владее ПРЕД-ПОСТ-КОМУНИЗМОТ. Ако направиме една проста лингвистичко-математичка операција, и ги одземеме двата контрадикторни префикса ПРЕД и ПОСТ, резултатот е чисто - КОМУНИЗАМ. И за бонус поенот: каде беше (и нормално и денес сеуште е) центарот на Македонискиот комунизам? Не е Скопје, ниту Вашингтон, ниту Тунизија, ниту пак Тунгузија. Одговорот лежи на "лепом плавом Дунаву" - едниот и ендиствен Белград.

Чекор Tрети: ПЛАНИРАЊЕ НА РЕШЕНИЕ НА ПРОБЛЕМОТ

Мојот ценет колега колумнист Владимир Костовски, во неговиот серијал "Македонија на Македонците", особено "дел 3", дава план за акција. Секако, има и дебата, па нека стане ова повик до сите кои имаат да понудат нивно можно решение слободно да дадат свој аргумент во оваа дебата, како што впрочем тоа и се прави на КОТЛЕ. Но, она што досега се дискутираше е повеќе околу решавањето на симптомите на болеста, кои секако, ќе мора да се адресираат. Предмет на дискусија тука е решавањетo со коренот на проблемот. Коренот кој е длабоко закопан во Белград. Проблемот на Македонецот, кој својата работа му ја остава на друг, e неговиот губитнички менталитет. За да се спроведат чекорите на ова колективно трезнење, мора првин сите поединечно да зајакнеме, да добиеме вера во себе си, па да си ги завиткаме ракавите и да си ја земеме дражавата во свои раце.
Велиме дека сме Православен народ, кој има вера, страв и почит кон Бога. Но, да се има вера во Бога, мора да се има вера во себе. И обратно. Ние сме дело на Бога - негови чеда - значи во нас живее неговиот дух. Духот кој може да совлада секој предизвик и секое искушение - духот, кој доклолку го ослободиме во нас не' полни со почит и самопочит - и секако со љубов кон себе си и кон нашите браќа и сестри - луѓе. На оној кој нема вера во себе, ни Господ не му е напомош. Каква е таа вера во Бога без доверба во неговиот производ и дело? Значи зборуваме за декларативна, шуплива вера, која ја величиме на зборови, но не и на дела. Слично како и денешниот Македонски патриотизам: многу удирање по градите - но во градите - ништо! Зборуваме за "прочуената" Македонска работољубивост и хероизам, но што имаме да покажеме на дело од тоа? Всушност, вистината, како кајмакот секогаш избива на врв. Вистината е дека Македонецот својата несигурност во себе ја маскира со шовинистички квази патриотизам, мрзеливоста ја оправдува обвинувајќи ја судбината дека сите се против него, достоинството и самопочитта ги поистоветува со некултура и непочит спрема другите, старвот го квалификува како доблест, поразот како "морална победа", а пак победата како нешто апстрактно и сосема непотребно. Зборуваме за победи кои се на дофат на секој обичен смртник. Победи кои се отсликуваат во среќни луѓе, со среќни семејства, каде што нема страв од тоа дали ќе има пари за леб и млеко за утре и дали на Први инкасаторот ќе ја исече струјата, зашто газдата кој е близок со владата може да се реши да не дели плати овој месец. Среќа која произлегува од слободата на духот, слобода која се манифестра при слободни избори - политички но и животни. Среќа која произлегува од слободата која му е дар на секој жив човек, не од друг човек, туку од Господа.
Македонецот мора да стане господар на својата судбина, зашто се додека им оставаме на други на решаваат за нас, додека тие го јадат кајмакот, ние ќе го јадеме стапот. Тоа е просто и безмилосно правило на џунглата.

Чекор Четврти: СПРОВЕДУВАЊЕ НА РЕШЕНИЕТО

Решението е тешко, мачно и догло, но не е комплицирано. Спроведувањето на решението бара севкупна посветеност, жтрвуваност, вера и сигурност, но пред се: храброст. Онаа иста храброст што му ја треба на ждребето да прооди, и на ластовичката да пролета. Храброст која ќе му дозволи на Македонецот да си ја признае вистината и вината. И секако храброста да се избори за она што е негово - слободата и достионството. Решението ќе се спроведе кога Македонецот ке го испие против-отровот на комунистизмот (атеизмот) и ќе се сврти кон Бога за да му ја прочисти и зајакне душата. Тогаш градите нема да се шупливи, туку во нив ќе чука јуначко срце.[Image: narodni-tribuni.jpg]


Напролет ќе има избори. Македонецот ќе има прилика да избере уште од истото - слугување на старо-новите поробувачи - или нешто сосема ново - слобода. Тешко е да се верува, но, овој пат ќе има вистински избор. Судбината на Македонецот ќе е во негови раце. Дотогаш, мои мили Македонци, учете и вежбајте слобода, достионство, почит и самопочит, вера и самодоверба. Кажете им "НЕ" на вашите поробувачи: престанете да одите на работа во фирми кои не ве плаќаат и ве трeтираат како стока, престанете да ги полните џебоите на вашите душмани трошејќи ги вашите пари во нивните дуќани, користејќи ги нивните услуги и купувајќи ги нивните весници. Престанете да им верувате на нивните лаги и гласисни дека тие се спасители и престанете да сте дел од нивите полициско-политички интриги и ујдурми.

Шакале

Извор
(This post was last modified: 16-08-2010, 08:22 PM by ЈорданПетровски.)
16-08-2010, 08:21 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#2

бтв, тоа со ноевите е само муабет...фатаморгана! ;)

во реалност не ги пикаат главите во песок.
незнам зошто,ама ретко кој го знае тоа. мнозинството мисли дека навистина е така.
(This post was last modified: 17-08-2010, 01:20 AM by toni_a.)
17-08-2010, 01:18 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

(17-08-2010, 01:18 AM)toni_a Wrote: бтв, тоа со ноевите е само муабет...фатаморгана! ;)

во реалност не ги пикаат главите во песок.
незнам зошто,ама ретко кој го знае тоа. мнозинството мисли дека навистина е така.За ноевите Toni_a можеби си прав, дека не ја пикаат главата во песок. Ние зборуваме за МАКЕДОНЧИЊАТА а тие главата никако да ја извадат од песок.
17-08-2010, 05:05 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#4

TEKSTOT potpisan od SAKLE koga ke go procita MAKEDONEC vednas go prifaka , se e taka , ama mu fale nesto a toa e APEL DA IDNATA GODINA KOGA DOAGAT IZBORI ete toa e vreme za MAKEDONECOT, e arno e se ama ne e bas za veruvanje oti kako sto go opisal SAKLE MAKEDONECOT deka dolgo e vo DEPRESIJA I AGONIJA i ete sega za samo edna 1 godina sve ke si resi.DA deka e potrebno da se trgne vo AKCIJA i site tie 4 tocki koi gi napisal SAKLE sve e OK ama vreme za realizacija e prekratko i prebrzo.OVA go tvrdam samo poradi moznost da parirame na nekoi nesakani pojavi koi se nepredvidlivi pri vakavi potfati.


DOPRINES na KOtlE da kaze deka nema razlika megu SDSM na BRANKO so EKIPA od 1993 , pa LJUBCE so ekipa od 1998 , i sega GRUJAN so ekipa od 2006 e ocigledna iako so razlicni ideologii i iminja i navidum razliki vo karakter samo i samo po prvi 6 meseci ili potocno po pri 100 dena MAKEDONEC s budi i se buni MA DAJ VIE SE ISTI

OVA vistina koja ja dade KOTLE i koja dade druga dimenzija i viduvanje na raboti i nastani i se vo VRSKA so MAKEDONIJA i MAKEDONCI pod rakovodstvo na SDSM i VMRO nemoze da se zapre , megutoa sluzbite ne spiajt tie vo kriza rabotat so polana parea zasto ocekuvat deka ovie na koi im e dadena uloga na prezervativi ke se najdat vo kanta ,e da ama nikako ne smee vo ist kos da se i del od SLUZBITE , zatoa oni se budni i aktivni.

SEKOJA potreba da dojde do promeni vo interes za MAKEDONIJA i MAKEDONCI e OK jas ja podrzavam , megutoa nekako mi strci ovoj apel od kaj SAKLE drs ne daj eve sansa e samo i samo za edna godina eeeeeeeeeeeeeeeeeeeee ne e bas da se veruva , ako se pogledat zadni 20 a i poveke.

SE e dobro voocil i konstatiral SAKLE i srno e i resenia nudi megutoa sporedba deka MAKEDONCI vo gurbet se vo polosa situaija od veminja porano eeeeeeee toa me streca ne e SAKLE toa taka veruj ti garantiram.PA za dijaspora oti e se podaleku od doma , nezainteresirana i odalecena , ne i cue dal ke e MAKEDONIJA il KAKOFONIJA eeeeeeeeee SAKLE da imas prilika da dojdes bar 1,2,3 meseca u CIKAGO kaj MAKEDONCI pa da se razubedis.

ZNACI iselenici i poranesni i ovie kako mene i ponovi i branot koj doaga ne e poodalecen napotiv poblizu e i pozainteresiran e ,i e aktiven raboti i e informiran , cekame da pratime nasi prvi pretstavnici u noviot parlament da se vidi RAZLIKA megu TAMSONI politicari i ovie od USA KANADA AVSTRALIJA I EU

ZA USA garantiram ke napravat preokret mislam na tie ljuge koi bi bile pretstavnici u MAKEDONSKI PARLAMENT


KRIZA e i ekonomska i u svet a i u MAKEDONIJA t.e kriza go razori SDSM toa go ocekuva i VMRO i taka i treba , MAKEDONEC ne treba da brza nikade so brzanje vikat slepi raboti se ragat.ZAMENA sluzbite nemat site se zamackani i zasmrdeni i rea e od SKOPJE do WASINGTON i zatoa se trganati da sklepat nesto nabrzina i pak da se reinkarnirat do naredni 20 godini , aaaaaaaaa ne poveke so MAKEDONIJA i MAKEDONCI toa ne e mozno , fala na GOSPOD za INETRNET za MOBILJKI i za KOtlE , konecno sme vo blago vodstvo i so tek na vreme sigurno bi taja ekipa so novi pogledi i vrednosti koja saka i moze , koja i znae i umee i koja go e pravela toa za sebe i svoi semejstva i u USA KANADA I AVSTRALIJA toa ke go pravi i doma so svoi istomislenici megutoa ne e vreme za toa veke naredna godina , a spolaj mu na gospod vreme ima.

VO apel gledam samo i samo moznost mamec da se MAKEDONCI vturnat vo lazna navidum transformacija a gi ceka NEVOZMOZNA RABOTA najprvo smena na ime koe go sozdadoa KIRO i EKIPA so BRANKO i e vleceno se do denes i se vide deka koga ke zapne ime MAKEDONEC togas e spremen na se a , BRANKO i sega GRUJO licno ne se od TIE GEROI kak ILINDENCI i PARTIZANI sto gi slavat koi i zivot davale vo verba deka e dojdeno vreme , meguta samo zivot dale a vreme dojde za BRANKOVCI I GRUJOVCI

NE neka gi neka se ko tarabanti i SDSM i VMRO , samo toa e umesnot na MAKEDONSKI narod koj iskreno i so dusa i srce veruvase deka i BRANKO I GRUJO i site nivni u ekipa se MAKEDONCI a ne kako sto se pokazaa SITNI DUSI bez identitet.

NAROD MAKEDONSKI arno teras taka neka e i so naredni izbori neka neka se macat i tie pustite koi lazat i mamat i terat 20 godini , dojdeno e vreme da gi vidime na delo IME oni mora da resat t.e da socuvat MAKEDONIJA

ZATOA sledi gi upatstva na SAKLE i raboti i cekaj ni naredni 4 ili 2 godini ne se premnogu za NAROD , a za BRANKOTA i pajtasi i GRUJOVI ic ne ni cue , PRLAJVI IGRI sa igrali neka se ocistat kako znaat i umeet a NOROD ceka spremen i odlucen

DA ste zivi MAKEDONCI kaj i da ste , vakvi pufki namerni il ne uste poveke ke dobijat na intenzitet , setete se samo na PAROLA so CISTI RACE a lice ko GAZO

IAKO edina partija koja po progarama e bila edina koja e imala togas plan za EKONOMSKI i POLITICKI uspeh , ne e uspejala zas sluzbite ne sa uspejale da site napikani tamo uspejat da zavledejat so togasen lider , koj pominuvajki vreme se topese i transformirase , megutoa sepak toj ostana so CISTI RACE , a drugite sem dusa srce i um i racete IZGOMNIJA kak i GAZO

ZATOA spokojno i mirno so oci sirum otvoreni a gazo do zid i smatrij , ne e deka nema vreme za cekanje MAKEDONIJA eeeeeeeeee ima ako e taa cekala tolku ne e zort za nekoja godina , ama sigurno ne e vreme naredna , za da ne slavime pak PADNATI BORCI i da se dotolci i polsedna VERBA tu bre ne zasluzuva DRZAVA I IME , ne ne toa samo go sakat tie koi kradea i mamea vo minali 20 godini , se dodeka ja ime MAKEDONIJA i ime i narod so ime MAKEDONEC tie se vo strav da ne dojde MAKEDONCI vo MAKEDONIJA koi bi im gi isprale kaskanici dolgi godini , a za toa ne e vreme naredna godina , ubavo e to da se sluce da receme nekade koga BRANKO LJUBCE i GRUJA so tajfa bi planirale penzionerski da pecat riba u EGEJ i da se smeet i nadmudruvat koj poveke go e trtel MAKEDONIJA i MAKEDONCITE , e togas e arno vreme za DEMOKRATSKO SUSTVO i VISTINA i ODGOVORNOST koj i sto e SRAL da polize MOLJAM VI SE
17-08-2010, 07:10 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(17-08-2010, 07:10 AM)razurnuvac Wrote: TEKSTOT potpisan od SAKLE koga ke go procita MAKEDONEC vednas go prifaka , se e taka , ama mu fale nesto a toa e APEL DA IDNATA GODINA KOGA DOAGAT IZBORI ete toa e vreme za MAKEDONECOT, e arno e se ama ne e bas za veruvanje oti kako sto go opisal SAKLE MAKEDONECOT deka dolgo e vo DEPRESIJA I AGONIJA i ete sega za samo edna 1 godina sve ke si resi.DA deka e potrebno da se trgne vo AKCIJA i site tie 4 tocki koi gi napisal SAKLE sve e OK ama vreme za realizacija e prekratko i prebrzo.OVA go tvrdam samo poradi moznost da parirame na nekoi nesakani pojavi koi se nepredvidlivi pri vakavi potfati.ZATOA spokojno i mirno so oci sirum otvoreni a gazo do zid i smatrij , ne e deka nema vreme za cekanje MAKEDONIJA eeeeeeeeee ima ako e taa cekala tolku ne e zort za nekoja godina , ama sigurno ne e vreme naredna , za da ne slavime pak PADNATI BORCI i da se dotolci i polsedna VERBA tu bre ne zasluzuva DRZAVA I IME , ne ne toa samo go sakat tie koi kradea i mamea vo minali 20 godini , se dodeka ja ime MAKEDONIJA i ime i narod so ime MAKEDONEC tie se vo strav da ne dojde MAKEDONCI vo MAKEDONIJA koi bi im gi isprale kaskanici dolgi godini , a za toa ne e vreme naredna godina , ubavo e to da se sluce da receme nekade koga BRANKO LJUBCE i GRUJA so tajfa bi planirale penzionerski da pecat riba u EGEJ i da se smeet i nadmudruvat koj poveke go e trtel MAKEDONIJA i MAKEDONCITE , e togas e arno vreme za DEMOKRATSKO SUSTVO i VISTINA i ODGOVORNOST koj i sto e SRAL da polize MOLJAM VI SEАко идеава што ја заговара КОТЛЕ а и Шакале не влезе во собранието, барем преку неколку пратеника, да чекаме уште 202 години пак ке биде исто. Повторно моментот нема да биде погоден. Поборниците за демократска и слободна Македонија само преку институциите на системот, каков таков, можат да помогнат да се победи стравот кој е наметнат од владеењето на Глигоров, Црвенковски, Георгиевски, Груевски....Се надеваме дека Македонците ке препознаат такви на изборите кои ке дојдат.....
17-08-2010, 09:54 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#6

Во турско време работите беа многу поедноставни. Од една страна ги имаш Турците како власт и репресивниот апарат, од друга страна го имаш поробениот народ и нивниот стремеж за слобода. Од јасно појасно. Проблемот беше само организацијата, пари за оружје и храброст да се почне со отпорот. Денеска нештата многу се покомплексни. Работите се прават многу поперфидно, а манипулациите со народот ( “ перење мозок“) е многу повеќе софистицирано. Многуте политички партии, многуте весници и телевизи наместо да ја направат јавната сцена во МК поинформирана, всашност ја замаглуваат таа јавност. Така до обичниот граѓанин на МК не доаѓат битните, есенцијалните информации врз кои тој ке гради став и , многу полесно, ке одбере политички репрезент кој тие ставови и очекувања ке ги реализира. Во почетокот на 90-ите имаше обиди да се издаваат независни весници ( Глас, Дело, Република, Епоха) но сите тие обиди опстојуваа кратко време. Лично мислам дека во МК е потребен независен весник подржуван од добронамерната и патриотскта ДИЈАСПОРА , се додека не попушти стравот од луѓе внатре во МК. 20-годишниот , ѓоа, плурален простор беше и е чврсто контрплиран од старите структури. Само луѓе од надвор ( Дијаспората) може да го направи тој првичен чекор кон демократизирање на МК.Нормално, заедно со можностите кои ги дава ИнтернетотYeaYeaJeeeJeee
18-08-2010, 10:37 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#7

PRIFAKAM go taj predlog , neka e toa i elektronski vesnik i toa moze da e i KOTLE , ajde MAKEDONCI kaj i da ste da vidme ne biva li i mozeme li da dademe del od svoite moznosti za podobra MAKEDONIJA , za MAKEDONIJA i MAKEDONCITE se , sekade i sekogas. DAJ da pocneme so koncept , angazirajte ljuge od DIJASPORA nasi MAKEDONCI , vo USA KANADA I AVSTRALIJA i od doma i kaj i da gi ima. POCETNO FINANSIRANJE prifakam da go krepam jas , za ponataka razbira se FINANSISKI izdrzan PROEKT od DIJASPORA koja toa kako amanet go dolzi za doma.

CEKAM i se nadevam oti mozeme gotoa za sebe za site nasi sekade i zasekogas , za MAKEDONCI I MAKEDONIJA kade i da se SREKEN DEN
18-08-2010, 01:19 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#8

(18-08-2010, 01:19 PM)razurnuvac Wrote: PRIFAKAM go taj predlog , neka e toa i elektronski vesnik i toa moze da e i KOTLE , ajde MAKEDONCI kaj i da ste da vidme ne biva li i mozeme li da dademe del od svoite moznosti za podobra MAKEDONIJA , za MAKEDONIJA i MAKEDONCITE se , sekade i sekogas. DAJ da pocneme so koncept , angazirajte ljuge od DIJASPORA nasi MAKEDONCI , vo USA KANADA I AVSTRALIJA i od doma i kaj i da gi ima. POCETNO FINANSIRANJE prifakam da go krepam jas , za ponataka razbira se FINANSISKI izdrzan PROEKT od DIJASPORA koja toa kako amanet go dolzi za doma.

CEKAM i se nadevam oti mozeme gotoa za sebe za site nasi sekade i zasekogas , za MAKEDONCI I MAKEDONIJA kade i da se SREKEN DEN

Веб сајт? Ама за младата популација (нив ги интересира трач, фудбал и такви глупости) само тоа треба суптилно да се изведе.
Значи треба некој добар психолог.

Дијаспората треба да одрганизира некој фонд кој ке дава стипендија на талентирани млади луѓе кои ќе се борат за македонската кауза, ама сето тоа да биде фер и исчистено од популизам.
Се разбира селекцијата треба да биде водена од искусни лица.

Значи да се створи чиста "војска".
18-08-2010, 11:02 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#9

Се убаво што се прават овие муабети за дијаспората, но поентата на Шакале чинам дека е отпорот да се створи однатре. Секој поединечно да се освести.
Мислам дека и колумната на Бачев оди на таа линија.
Зошто тоа е толку тешко да се случи во Македонија?

Quote:СТЕЧАЈЦИТЕ ТРЕБА ДА ГИ БЛОКИРААТ КУЌИТЕ И ФИРМИТЕ НА ГАЗДИТЕ ШТО ГИ ОСТАВИЈА НА УЛИЦА
среда, 18 август 2010 01:20
Пишува
м-р Јанко БАЧЕВ

Привремената летна пауза меѓу два протестни собири на кумановските стечајни работници ќе ја искористам за да им сугерирам дека е пожелно да го променат начинот на изразување на нивното незадоволство за остварување на нивните барања. Веднаш да кажам дека генерално теба да се подржуваат барањата на различните социјални групи, кога без своја вина ќе се најдат во незавидна состојба, но, во случајов на стечајците, сметам дека после летните одмори треба да се поддржат нивните натамошни протести само доколку се промени и начинот на протестите.

Инаку, стечајците станаа дури непосреден повод за собранискиот инцидент кога го чекаа епилогот од собраниската седница на која една од точките на дневен ред беше законот за решавање на нивниот статус. Во оваа насока беше поднесена и интерпелација за работата на собранискиот спикер, Трајко Вељановски, која не помина во Собранието. Меѓутоа, во контекст на споменатата интерпелација, македонската јавност беше сведок како македонски пратеници од редовите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, уште еднаш го посрамотија родот свој, бидејќи мошне непримерно лелекаа на собраниската говорница за да докажат кој повеќе бил тепан, наместо да видевме барем еден од нив, кој ќе ја зачуваше македонската чест и ќе се претставеше како тепач, кога веќе дојде до посочениот собраниски инцидент, и на тој начин да овозможи едно охрабрување кај македонскиот народ!
(This post was last modified: 18-08-2010, 11:41 PM by Solenik.)
18-08-2010, 11:38 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#10

SE SLOZUVAM ALEXDGREAT licno jas sum vklucen vo nosenje nasinci i pomaganje za da pouspesno doznajat pat kako da dojdat u USA , toa siguren sum bi go storile i onie od KANADA a potrebno e isto toa i od AVSTRALIJA I EVROPA

POTOA site nasi MAKEDONCI kaj i da se i koi i da se se potrebni na MAKEDONIJA i sega i sekogas , znaci nasi od BUGARIJA TURCIJA ALBANIJA GRCIJA i kaj i da se se tie koi se motor i ima energija , motor samo treba da se stavi u pogon i da so nego se upravuva sekogas profesionalno , bez emocii , sekogas znaejki kaj behme i koi sme i kade odime i kaj sakame da stigneme , i toa sekojpat kontinuirano i so isto tempo.

PO prasanje na FINANSIRANJE i se toa postojat razni nacini , pa ete veke doma ima legalni asolni BIROA koi se zafatile da go turkat proces za ISELUVANJE prema USA KANDA i AVSTRALIJA

ZNACI odredba na KOTLE i MAKEDONCI kaj i da se i koi i da se e da MAKEDONIJA e drzava RAMNO na USA KANADA AVTSRALIJA od EVROPSKI drzavi ne gledam moznost , iako tamu e poblizu da se otide i najde rabota i da se pveke bide poblizu doma megutoa taa blizina n go dava ONOJ vistinski impuls na OSVETSUVANJE na MAKEDONCI a nam toa ni e potrebno , nesto kako doaganje na ITALIJANI i site drugi vo USA KANDA i AVSTRALIJA

ZA site aktivnosti i akti i nacini kako da se dojde do RESURSI vo FINANSII i LJUGE kadar da se to pretoci vo edna normalna dnevna FUNKCIJA na KOTLE kako novini i PRAVNO KONSULTANTSKO biro za iselenistvo potrebni se ljuge kontakti a se toa vo USA KANDA I AVSTRALIJA e na dnevna osnova CENA NA CINENJE koj sekoj koj prestojuva od nas tuka toa go doznava vednas po prvo vrabouvanje ovde i site proceduri da se egalziira status i prestoj i se e toa eden po eden trpelivo vo red vo linija smireno spokojno i trpelivo

ZANCI toa stoi pocituvan i pocituvani mora da se stori se ova i da se realizira t.e da se pusti da profunkcionira i da se sozdade NOV BRAN koj ke gree i ke dava toplina i svetlina , onakava kakva i dava sekoj den vo ovie vekovi SONCETO na MAKEDONIJA a onie od SDSM i VMRO vo minati 20 godini neekako magicno i so pritaena sila go odzemaja toa sonce od MAKEDONSKI NAROD , toa e moj amanet da se pomogne da se taja lazna magija na mok sokrsi kako da si vo soba so iljada ogledala i toa se vika princip na skrseni ogledala kade se gleda sebesi ama si vo nedoumica dal si OK il ne si i deka realnosta e nerealnost i samo e privid

ZATOA vreme e da pocne da TRGA rabotata koja ke donese da taa lazna mok na SLUZBITE se svede kako na meur od sapunica , za da se ova ostvari mora moja ,JORDANOVA , tvoja i na FORUMGII KOTLE i mnogu drugi da se multiplicira i da dojde do SINERGIJA e togas e SE KUL i sme do CELTA ne korak do CELTA nego sme na CELTA

BI pocustvuvale i bi se uverile deka MOZE MAKEDONIJA I MAKEDONCI i kolku i da se i kaj i da se , ama toa bara rabota sekoj den minimum 3 casa plus seto ona sto stoi kako dnevna obvrska i toa e DOLZNOST AMANET ZA PODOBRA NASA MAKEDONIJA

KOGA se toa mora da se pravi kontinuirano sekoj den vo nedala sekoja nedela vo mesec sekoj mesec vo godina , rezultati se gledat za godina a zadovolstva za 5 blagodeti bi se uzivale za nardeni 100 za site MAKEDONCI kaj i da se , SE ZA MAKEDONIJA ( cekam i sum za)toa e moj amanet
18-08-2010, 11:41 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#11

SOLENIK i so tebe se slozuvam ete neka se sozdade odvnatre se toa i neka tie odvnatre koi se tamu direktno go se toa vodat menagirat i da se vidi poarno , megutoa realnosta pokaza vo ovie 20 godini oti vo MAKEDONIJA , RESURI POLITICKI i EKONOMSKI i na dnevna osnova i doza se pod direktna kontrola na SLUZBITE pretstaveni i implementirani i infiltriani vo SDSM i DPMNE

SE slozuvam so tebe no nesvatlivo e da MAKEDONEC ovde milsam na site u MAKEDONIJA i kaj i da se , regira doma taka kako sto reagira vo minali 20 godini ,nekako sado mazo histicki narod kako da stana , java go BRANKO ebava go laze mami krade preku ZAKONI i PERFIDNI trikove TRANSFORMACIJA na OPSTESTVEN KAPITAL a kapital na NEMAKEDONCI ,POTOA mu se podmetnuva VMRO i LJUBCE i toj laze mame i krade i to otvoreno takov e dil i nikome nisto NIRVANA , pa pak BRANKO ispozapolsuva gi site do eden u RM , pa ete go ja sega GRUJAn perodi go DPMNE ama asolno onaka UDARICIKI OBIKNOVENO i DORABOTENO i USOVRESENO .I ete go ja pak se smee BRANKO i vo nedostig na covekci MATERJAL po se stoi deka pak ke go VRTAT il trtat i nego i naroda

NEVOZMOZNO e da GRUJAN e taka lezeren i opusten od 2006 a se sveduva na DEKLARATIVNI napadi i NE NE TI KAKO PRAVESE ama nikako da se funkcionira onaka PRERODBENO a zaleta se narod i em kuka i pati em GRUJANA VOZLJUBI od sega do VREME NA ALEKSANDAR VELIKI , tuka e LJUBCE i BRANCE se se toa PROISHODI NA SLUZBITE SKART OTPAD ama po standardi na DEMOKRATIJA a za MAKEDONIJA se GOSPODA VLADARI i CESNI POLITICARI

I ni se slucuva da BRANKO so cist obraz poseti isti tie LJUGE koi vo vreme na negova PRIVATIZACIJA a prodolzena i u LJUBCEVA i nadogaradena i DORAZGRABANA i od 2006 da ljuge koi patile i niz sto se prosle zaradi ebavanje na ovie go prasat IZVINJAV MOLJAM VI SE VIE TOA NI GO STOIHTE M..V.E.., ne tia fino go dikutovat problem so BRANKOTA koj zamisli ke gi resi i ke im dade penzii ako dojde pak na vlast , pa zar tie LJUGE se OK sto toa go trpat , a veruvat da BRANE e CIST i POSTEN isto ko i LJUBCE i sea GRUJAn

E toa e ona sto mozebi od doma ne se gleda ama na nas zaminati zaradi nekoj od ovie , toa mnogu arno go znaeme , e arno aj neka ni PRIOPCI JANKO BACEV koi se funkcioneri vinovni za VEJCE KARPALAK i KIDNAPIRANI , a se bile u VRVOT na BEZBEDNOSEN SISTEM i u 2006 i denes , zas NEKKAKO bukne plamen ama zacas se zagasuva i potoa MRAZ GLUVO DOBA a vie K... G. Bole

DALI i koga ke trgne MAKEDONEC u MAKEDONIJA po prirodni pravila na sekoja demokratija ete ako ti kazuvas deka e vreme da odmara uste 100 godini da mu ostajme vreme neka si odmore ama potoa koga ke dojdat i projadat i tie 100 da podzacisti od togava do denes t.e 1990-91, ako ti garantiras jas sum OK mene ovde u USA kaj vidoh skoro se i ona sto ne sum se nadal deka ke vidam i doziveam go KUSAH TAJ GRAH jas znam deka edina prepreka e STRAVOT taja magicna alatka koja preku site zaposednati mehanizimi na SLUZBITE pretoceni vo SDSM i DPMNE go drzat vo ZACARAN MAGICEN KRUG MAKEDONEC 20 godini a se gleda deka barat alternativa privremeno da se podaskrijat i da drugome GLAVU i JAJA rezu , na onoj koj siroko otvoreni usta i ZAPALENO SRCE ke vleta vo zamka sto e postavena a toa e povlakanje na SDSM i DMPNE privremeno za nekoi 2-3 godini dodeka nekoj poln so ZELBA I LJUBOV za MAKEDONIJA ne vleta vo nivna sema a zatoa e MINIRAN ZAKON ZA LUSTRACIJA da preku tie ljuge se URNISA noviot bran na DVIZENJE za PROMENI i PODOBRA MAKEDONIJA , a toa go imat stokmeno bratsva od SDSM i DPMNE preku SLUZBITE

E zatoa ili MAKEDONIJA i MAKEDONCE ke go zafati BRAN na OSVESTUVANJE i ke se razbudi i trgne zestoko da gi snema MANIPULATORI od SDMS i DPMNE preedvodeni od SLUZBATA koja e vo dupka gluvceska sekogas koga pokazuva znaci deka MAKEDONEC se porazbuduva , a toa znaci na site naredni izbori sekade vo MAKEDONIJA SDSM i DPMNE dobijat tolku glasovi za da ne mozat da vnesat poveke od 2 pratenika vo sekoja izborna ediniica , a bi dobivale poedinci koi vo NAROD od isti SDSM i DMPNE bi se pretstavuvale kako toa se tia , samo i samo da go tie smenat ime a potoa ete ti gi pak SDSM i DPMNE , oti se dodeka ne e zavrsena LUSTRACIJA i ne se RAZOTKRIENI KODOSI i site so LICA i DUSA kako GAZO se dotogas ke e taka u RM

ZNACI i po cena na se na MAKEDONIJA i predstoi POTRESITI i TURBULENTNI VNATRE POLITICKI naredni 2 godini a toa MAKEDONEC mora da go zapocne so MASOVNI DEMONSTRACII i NEREDI , neslusajki gi ovie od SDSM i DPMNE oti e sega gresen moment , se dodeka go toa slusat nema ARNO ZA MAKEDONIJA , EDINSTVEN SVETOL POKAZATEL e da MAKEDONCI pokazat POKRENUVANJE na ENERGIJA i toa silna i ZASTRASUVACKA po 20 godini a samo i samo vklucuvanje na LJUGE od USA KANADA I AVSTRALIJA koi rabotele i koi znajat da rabotat i da nosat rabota i pari i dobara ziveacka za sebe si i svoi , koi znaajat da pocituvat zakon i paravila i da toa go sproveduvat ,podrzani od doma kako JANKO BACEV i stecajci i site gragani na RM i vednas vo prvi 100 dena od toa dvizenje najprvo bi se trganalo vo LUSTRACIJA so javno OBJAVUVANJE na SPISOK i so SAMO ZABRANA vo pontamosna mosnost za bilo kakva FUNKCIJA RAKOVODNA vo site sektori na RM . PO tie 100 dena ete neka dojdat NOVI DECKI od SDSM i DMNE neka ja povedat MAKEONIJA i MAKEDONCI u RAJOT na DEMOKRATSKI DRZAVI inace se moze da se pravi ama ako ne se STROI RUSENJE NA TOJ ZID I PIRAMIDA od lica za LUSTRIRANJE NISTO od BIZNISOT , SEKEN DEN MAKEDONIJO I MAKEDONCI KAJ I DA STE
19-08-2010, 12:22 AM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#12

Jas mislam deka treba da se dokumentiraat ovie fakti i napisi sto gi ima na forumov za licnosti kako nasive politicari ili somnitelni nastani so pretprijatija i firmi i sekoj od nas sto e zainteresiran da isprakja na svoi proznanici i prijateli. Mozebi nema da ima nekoj golem efekt ama ke bide mal pottik ke vnese mal nemir ke gi pottikne da razmisluvaat onie sto ke go procitaat. Toa ke bide kako pocetok na toj elektronski vesnik. Ako ima pozitivni rezulati ke se odi so poseriozen elektronski vesnik.
Sega neznam kako bi stoelo seto ova pravno, da ne si zakacime nekoja tuzba.
Ova e samo ideja, koregirajte me i nadogradete ako sakate.
Pozdrav brakja.
19-08-2010, 08:13 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#13

Abe Jordane!!! dobar ti e naslovov na temava ali koj da go razbere
19-08-2010, 10:53 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#14

(19-08-2010, 08:13 PM)alexdgreat Wrote: Jas mislam deka treba da se dokumentiraat ovie fakti i napisi sto gi ima na forumov za licnosti kako nasive politicari ili somnitelni nastani so pretprijatija i firmi i sekoj od nas sto e zainteresiran da isprakja na svoi proznanici i prijateli. Mozebi nema da ima nekoj golem efekt ama ke bide mal pottik ke vnese mal nemir ke gi pottikne da razmisluvaat onie sto ke go procitaat. Toa ke bide kako pocetok na toj elektronski vesnik. Ako ima pozitivni rezulati ke se odi so poseriozen elektronski vesnik.
Sega neznam kako bi stoelo seto ova pravno, da ne si zakacime nekoja tuzba.
Ova e samo ideja, koregirajte me i nadogradete ako sakate.
Pozdrav brakja.Идеата ти е многу умна и е за поздравување. Околу тоа дали ке имаш правни проблеми. Нема шанса. Сите текстови имаат автор. Авторот ја сноси одговорноста за напишаното. И оние кои се под псевдоним се лесно достапни до вистинскиот автор. Ние како форум сме должни по барање на суд да ја доставиме ИП адресата.
20-08-2010, 01:09 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#15

(20-08-2010, 01:09 AM)Администратор Wrote:
(19-08-2010, 08:13 PM)alexdgreat Wrote: Jas mislam deka treba da se dokumentiraat ovie fakti i napisi sto gi ima na forumov za licnosti kako nasive politicari ili somnitelni nastani so pretprijatija i firmi i sekoj od nas sto e zainteresiran da isprakja na svoi proznanici i prijateli. Mozebi nema da ima nekoj golem efekt ama ke bide mal pottik ke vnese mal nemir ke gi pottikne da razmisluvaat onie sto ke go procitaat. Toa ke bide kako pocetok na toj elektronski vesnik. Ako ima pozitivni rezulati ke se odi so poseriozen elektronski vesnik.
Sega neznam kako bi stoelo seto ova pravno, da ne si zakacime nekoja tuzba.
Ova e samo ideja, koregirajte me i nadogradete ako sakate.
Pozdrav brakja.

Идеата ти е многу умна и е за поздравување. Околу тоа дали ке имаш правни проблеми. Нема шанса. Сите текстови имаат автор. Авторот ја сноси одговорноста за напишаното. И оние кои се под псевдоним се лесно достапни до вистинскиот автор. Ние како форум сме должни по барање на суд да ја доставиме ИП адресата.

Најпросто и најлесно е да се спроведе идејата на alexdgreat на два три начини:
- преку еmail: може да се препраќа link од дадената страница или пак со copy/paste
-преку Facebook: правејќи SHARE или порака.

Идејата е умна и може веднаш да почне да се спроведува. Мислам дека некои членови на форумов веќе и работат нешто во оваа насока, и КОТЛЕ го користи Facebook до одредена мерка.

Вистински ефективна кампања е онаа спонтана, каде што луѓето самоинцијативно започнуваат движење - нормално со нечие водство кое ќе го усмерува движењето во правата насока. Во таа насока на спонтана кампања може да се користи и простото печатење на статии и дискусии од КОТЛЕ и користење на проста технологија на фотокопии и делење од рака на рака.
Ваквите движења на Западот се познати како grass roots - или коренити и се најдобро втемелени. КОТЛЕ прави две многу важни работи:
- Форумот игра улога на консолидатор на информации и дава можност добро да се прочешлаат скандалите и да се дојде до коренот на проблемите во Македонија. Улогата на консолидатор на информации е од клучно значење, бидејќи многу често е да еден медиум или еден извор се концентрира да дадена тема или проблем за кратко време без да си ја заврши докрај работата.
- Колумните даваат идеи за како да се стаса до решението и лично јас би сакал да видам повеќе дискусија околу самите статии и мислења кои се изнесуваат на првата страница, која моментално игра улога на неделен магазин.
20-08-2010, 03:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

Quote:ВРЕМЕ....ГОСПОД....МАКЕДОНИЈА...македонците во овој миг...
недела, 22 август 2010 03:55
Времето е чуден феномен. Највредниот, најпостојаниот и најнеуморливиот работник во космосот и една од најголемите загатки на науката. Како човековото срце, времето постoјано работи, од самиот зачеток на животот до неговиот крај. Никој со сигурност не знае кога започнало, ниту кога и дали воопшто некогаш ќе заврши. Времето има чудни особини: некогаш поминува бргу, а некогаш полека; како бунар без дно, времето го има во изобилство, а истовремено секогаш ни недостасува; физички е отсатно од нашиот свет, но со одминувањето на секој последователен миг не постетува на единствениот факт што со сигурност го знаеме - дека постојано тече и тоа само во една насока - напред.

Според Јудео-христијанскиот календар времето е старо околу шест илјади години, според Мајскиот околу сто и десет, а пак според модерната наука неколку милијарди годнини. Како и да е, во контекст на еден просечен човечки живот од околу седумдесет и пет години - времето е бајаги старо и долго. Па, од тука се наметнува прашањето: дали фактот дека еден човечки живот е некоја незамисливо мала фракција од времето го прави човековиот живот нешто незамисливо безвредно? Судејќи според тоа како мнозината од нас, од памтивек па до денес си ги минуваме животите заблудно, безбожно и безнадежно бркајќи пари, секс, слава и пијанство или пак слугувајќи безцелно за корист на друг или робувајќи на комунизмот како што тоа вешто го работи нашиов народ последниве седумдесетина години, човек може да дојде до погрешниот заклучок дека неговиот живот не вреди ни да го плукнеш. Напротив, бидејќи човековиот живот е толку краток, а воедно е и најголемиот подарок од Господ Бог, човечкиот живот е нештото што вреди најмоногу на светот. И покрај тоа што комунистичкиве ѕверови кои владеат со државата немаат ни грам почит спрема ова Божје ремек дело, ние верните следбеници не смееме да ја занемариме нејзината вредност. Да не ја заборавиме ни капиталистичката аксиома која вели дека онoј производ кој е во што помала изобилност е толку повреден на пазарот. А, сите добиваме само по еден живот.

Секако, Господ е љубов. Тој е чесен и добронамерен. Тој не ствара живот во ропство, ниту пак дозволува еден човек да владее врз друг. Вистината е дека поробувањето и злоупотребата на еден човек врз друг е грев. Поробувачот не само што му ја одзема слободата на поробениот и не само што е крадец на неговиот труд, тој истовремено игра и лажен бог, одлучувајќи за судбината на неговиот потклонет слуга, истовремено принудувајќи и охрабрувајќи го поробениот да греши, славејќи го поробувачот како идол и култ. Ништо од ова не е ново. Се случува денес во Македонија, се случуваше и во минатите дваесет години на "независноста" и во четириесет и петте за времето на Титова Југославија. Се случувало и во Библиските времиња на Израелските Цареви.

Покрај животот кој Господ Бог ни го дарува, тој ни ја дарува и слободата - за да можеме да живееме чесно и да ја почитуваме сета убавина на животот и светот кои ни ги дарува нашиот еден и едниствен Свет Татко. Животот и слободата одат рака в рака. Животот без слобода не е живот, туку смрт. Некои од нас се сеќаваат на разните пароли на комунизмот од стилот "Смрт фашизму - слобода народу" и наводните комунистички заложби за слободата и еднаквоста на луѓето. Комунистите се мајтори на манипулацијата, извртувањето и лагата. Џорџ Орвел во неговата книга "1984" оваа иновација ја го нарекува "двоенговор". Па така, театарските партиски судења; репресирањето на толпите поедиците, праќањето во логори и затвори на неистомислениците, но и на истомиослениците - а во поскорешни години нивното шиканирањето во секојдневиот живот преку одземањето на работно место; проглсувањето за "технолошки вишок"; тепањето новинари и други лица кои ќе проговорат против власта, па дури и оние нејзини слуги кои се истрошени како парче тоалетна хартија; систематското уништување на бизниси и семејства (како што беше случај со безброј припадници и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ во текот на деведесетите години на дваесетиот век); полициската бруталност и сличните ујдурми и злосторства се дефинираат како "слобода". Летот во место на целатa држава, корумпираната администрација и постојаниот грабеж на општественоит имот се нарекуваа "транзиција", а денес "преродба" или алтернативно "Евро-атлантска интеграција". Системот на уредување од "комунизам" го прекрстија во "систем на работничко самоуправување", да дури и во "демократија". Самите комунисти се прекрситја во "социјалисти", па во "социјал-демократи", па денест да се "чистокрвни" па дури и "трули" "капиталисти" и "демохристијани". На пример прашајте ја Мирка Велинова за кого работи. За времето на Тито имаше и една друга парола, која е можеби и единствената не-лага која произлезе од овој систем сиве овие години, а гласи вака: "Глупав народ - силна држава".

Да не се лажеме. Во Македонија нема слобода ни ден денешен. Слободата се карактеризира со слободата на говор - без реперкусии; добивањето на чесна плата за чесно завршена работа; слободното движење било каде во државата со свои заработени пари без страв дали ќе влезеш во оптшина населена од друга етничка припадност; без страв да можеш да тргнеш пеш низ твојот град во било кое време на ноќта; слободно да можеш да си ги трошиш твоите заработени пари на производи и услуги во чиј дуќан сакаш - знаејќи дека на Први ти е гарантирана нова плата; немањето на потреба од "обезбедувачки" фирми; имањето на свои мислења; добивањето и зачувувањето на работно место да не зависи од партиска припадност, туку од личните и професионални квалитети на кандидатот, и слично. Во Македонија нема ништо од ова, напротив, државата владее со челична рака.
Ропството, како и секоја друга интеракција во животот е договор помеѓу поробувачот и поробениот во кој двете странки пристапуваат доброволно. Приказните за насилно поробување на луѓе и нации се романтични приказни кои се користат како изговори на мрзешливите. Поробените се соучесници во нивното ропство, па затоа се и еднакво виновни пред Бога за својот грев. Тие го отфрлаат подарокот - слободниот живот - и на Господа му удираат шлаканица, избирајќи смрт. Поробувачот не е единствениот грешник. Грешник е и поробениот. И тоа грешник од најгаден, најзлобен, најпредавнички карактер. Тој се задоволува да живее во состојба на полу-смрт, колнејќи го Господа за бедната судбина што му ја поделил - што не го родил него со камшикот в рака, тој да е казнувачот, а не казнетиот. Секогаш виновен му е некој друг: Господ, судбината, семејството, комшијата, времето, козата на комшијата - но никоаш тој самиот! Ропството, и онаа во која форма тоа сеуште опстојува во Македонија е само преглед за витинскиот Пекол кој им предстои на Македонците кога ќе им истече времето на овој свет и ќе им започне вечноста на следниот. Единствената разлика е што до последниот миг на овој свет Господ ни дава прилика да се избориме за слободата - која е неговиот подарок кон нас - и да застанеме на неговата страна - што е и наш пасош за влез во Рајот. Алтернативата е вечност во Адот.
Изборот е наш. Господ е оригиналниот демократ. Доволно е да кренеме глас против слугите Ѓаволски. Доволно е барем да се обидеме да ги скинеме синџирите кои ни ја поробуваат душата. Македонците колеткивно страдаат од психолошката болест позната како "Синдром на Малтретирана Сопруга". Основната карактеристика на оваа болест е што малетретираната сопруга секогаш се враќа кај сопругот што ја тепа и не ја почитува - затоа што при него се чувствува безбедно иако е свесна дека во било кој даден момент сопругот поркај тоа што веќе ја лишува од слободата и достионството, може да ја лиши и од нејзиниот живот. Така и на Македонецот му е полесно, покомотно и посигурно да си седи во измет до гуша; добивајќи ја дневната доза ќотек - физички, психички и душевен; да нема 'рбет, оти 'рбетот кој го нема не се крши! - отколку да застане на свои нозе и да се избори за она што е правно негово: слободата; ограбениот општествен капитал кој се изгради и сеуште се гради на грбот на овој народ; достионството, кое и покрај сево ова може да се поврати; името кое е наше и на никој друг; знамето и милионте други работи со кои
се шлака оваа бедна нација.
Колку време мина од како започна да ја читаш оваа статија? Тие мигови се минато кое никогаш нема да ти се врати. Исто како и сите овие години кои ги минуваш летајќи во место, гниејќи во пустошот на ова грешничко општество. Миг по миг, ќе ти мине животот. Што ќе имаш зад тебе? Што сееш - тоа ќе жнееш. Што ќе заслужиш да добиеш пред тебе? Никогаш не е РАНО човек да почне да живее во слобода. Почни го твојот пат кон слободата денес.

ШАКАЛЕ
Извор
22-08-2010, 05:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Quote:Рецепт за самоуништување

Тврдам дека и да платите професионалци, повторно ќе победи насилникот што создава паралелен систем, систем во систем, држава во држава. Причина: кукавици сме. Трпиме насилници во автобус, на улица, пред шалтер. Ги веднеме главите и молчиме. За востание не станува збор: востанијата за нас се историска траума. Се справуваме со насилството со онаа утешна погубна реченица: „Пушти ја будалава, нетокму е“. Со таа филозофија ќе создаваме идни поколенија, кои, наместо чест и достоинство, ќе имаат само зголемена потрошувачка на тоалетна хартија


Минатиот пат пишував за четири основни особини во кои, ми се чини, може да се исцрта скицата на оној менталитет што нé спречува да излеземе од зоната на дивјачките, за да влеземе во таканаречените „книговодствени“ општества. Тие особини на нашиот балкански менталитет произлегоа од четири ситуации што ги забележав на едно мое кратко патување.

Првата црта, која сликовито ја нареков „менталитет на насилникот“, е највидлива во сообраќајот, во јавните комуникации, во сите институции каде што треба да се чека ред, на „шведските маси“ по хотелите – со еден збор секаде каде што треба да се СПОДЕЛИ нешто со ближниот. Секаде и секогаш во вакви ситуации се случува истото: се наоѓа некој „паметен“ што сака преку ред, побрзо да дојде до она што и некој друг го чека и кому исто така му следува. Таа ситуација е вовед во хаосот, затоа што штом еден направи паралелен ред, се случува ефектот на лавина: по тој еден се јавуваат уште десетмина, по тие десет уште сто – и ете проблем. Системот целосно киксира, затоа што нема доволно решителност да го санкционира насилникот, па набргу системот се наоѓа во ситуација да го легализира дивиот ред. Така настануваат паралелни редови во банките, така настануваат и цели населби-дивоградби, кои потем мора да се легализираат, но така настануваат и дивоградби од држави и државички на Балканот. Сé се сведува на легализација на насилството наместо на негово бескомпромисно истребување до корен. Во срцевината на оваа капитулација на системот лежи неговата нерасположеност да се справи со насилниците. Неспособни и немотивирани редари, служби за обезбедување, полиција и војска, неспособни и немотивирани структури задолжени за ред и мир во општеството. Нема јунак што би го ризикувал животот за да и се спротивстави на оваа насилничка црта од нашиот менталитет. Дури и професионалниот „редар“ во општеството размислува вака: поарно паралелен ред во банка или „дива“ колона на пат, одошто куршум во глава. Ние сме систем што нема внатрешен капацитет да се справи со ентропијата, со нередот, со распадот и заканите од сецесија, паралелизам, удвојување, умножување, создавање нови паралелни зони во општеството со свои правила отцепени од „централата“, со мафии и мафиички, со закани за федерализации и создавање енклави и енклавички. Тврдам дека и да платите професионалци со максимална плата, повторно ќе победи насилникот што создава паралелен систем, систем во систем, држава во држава. Причина: кукавици сме. Трпиме насилници во автобус, на улица, пред шалтер. Ги веднеме главите и молчиме. За востание не станува збор: востанијата за нас се историска траума. Се справуваме со насилството со онаа утешна погубна реченица: „Пушти ја будалава, нетокму е“. Со таа филозофија ќе создаваме идни поколенија, кои, наместо чест и достоинство, ќе имаат само зголемена потрошувачка на тоалетна хартија.

А насилниците? И тие се плашливци. Сигурен сум дека ако само еднаш некој ги тресне (со државен пендрек, за да не се случи секој да дели правда со свои раце), нема никогаш ниту да помислат да направат нешто што го загрозува другиот, нешто што е надвор од законот. Ама го нема тој прв херој. Макар ги удрил насилниците и со дршката од чадорот на баба му, по глава.

Менталитет број 2: „Сé е под контрола“. По правило, во таква анархија, како што е паралелен ред во банка, редарот во банката си свирка и гледа низ излогот, божем е сконцентриран на поголемите опасности – можните ограбувачи, кои небаре секој миг ќе влетаат внатре. Така, со тоа свое однесување ве убедува дека е помало зло да трпите насилници преку ред одошто ограбувачи. Така прават и полицајците во сообраќајот: кога е хаосот најголем, најспокојно го регулираат сообраќајот, убедувајќи ве со движењата дека сé е под контрола. Така прават и министрите и сите други во оваа држава: лекари, декани, директори. Кога е допрено дното на хаосот, тие секогаш пред камери како прва ја изговараат реченицата: „Ситуацијата е под контрола“. Таа ментална црта укажува на оптимизам без никакво реално покритие. И уште пострашно: на целосна рамнодушност кон поредокот и на бесчувствителност кон Другиот, кој постои покрај она „јас“ со кое го идентификуваме сопственото физичко тело. Село гори, баба се чешла. А што чешла бабата, тоа и не е важно за опстанокот на државата, нацијата и другите виши органи од општонародното тело.

Менталитет 3: „Грешка во компјутерот“. Кога и да закашка некој нешто кај нас, за тоа е виновна техниката. Ве нема во списокот на гласачи – грешката е во компјутерот, не во ракувачот со него. Ако не добијам сметка за струја – згрешил компјутерот, не дебилната службеничка што го храни со податоци, и поради која (внимавајте!) јас СУМ ДОЛЖЕН да одам во централата, да чекам ред и да земам копија од сметката! Ако отидете на сликање за пасош во закажаниот термин – паднал системот. Во една друга верзија, компјутерот станува човек – колегата до вас, па велите: „Не сум јас одговорен за тоа, одете кај одговорниот“. Никој не знае што работи и за што одговара. Ретко да најдете некаде прецизна систематизација со опис на работното место, дури и во највисоки и „цивилизирани“ установи. Затоа сме сé уште преткниговодствено општество.

И, менталитет број 4: „Ќе дознаеме кога ќе стигнеме таму“. Никој не знае каде одиме и што нé чека по пат. Сите велат: „Патем ќе ги решаваме проблемите, во од“. Тоа укажува на целосно неиспланирани општествени акции. Укажува на филозофијата „ден за ден“. Укажува на тоа дека никој не размислува (како што е вообичаено во цивилизираниот свет) чекор или два однапред. Тоа најстрашно се покажува во медицинските скандали: прими пациент, остави го на гола вода, па ќе видиме како ќе се развива болеста. А да предвидевме барем еден чекор во медицината, политиката, економијата?! До кога историјата ќе ја сфаќаме како судбина што ни е пишана и врз која не можеме да дејствуваме?! Па светот веќе прави вештачка клима, а ние?!

Тие четири реченици на кои се сведува нашиот менталитет нé водат во трајна изолација и пропаст. Тие се совршен рецепт за самоуништување. За да ги смениме, ни треба внатрешна волја. Никаква надворешна принуда (освен можеби силно ВОСПИТАНИЕ со ОБРАЗОВАНИЕ) тука не помага. Секој поединечно мора да стане подобар човек. Дури потоа ќе разговараме за народ и држава. Уште сме во предлогичката инстинктивна фаза на однесување. Чест на исклучоците, кои се ретки како кометите на небото.

Авторот е универзитетски професор и писател


Автор: Венко Андоновски
25-08-2010, 08:52 PM
Reply
МКД Offline
Junior Member
**

Posts: 13
Joined: Jan 2010
Reputation: -3
#18

Абе татар, наместо да постираш километарски постови колку е лошо во Македонија оди види Турците да не ти соберат дел од државата како што им направија Албанците на вашите браќа по словенство - Србите. Јас лично би се радувал да ви земат ама ти кажувам за твое добро и за добро на Македонија, пошто те гледам вака загрижен. Е сега ако се надевате дека со пропаганда некогаш ќе ја завземете нашата земја или со било кои ваши идиотски политики сте се излажале. Сите Македонци имаат голем презир за вас и ќе имаат според мое мислење вечно пошто тој татаризмот е тешка болест и за жал не се лечи... тоа е, Чернобил ве дотепа сите сте озрачени... :(
Обединета Македонија!
(This post was last modified: 28-08-2010, 05:12 AM by МКД.)
28-08-2010, 05:11 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#19

(28-08-2010, 05:11 AM)МКД Wrote: Абе татар, наместо да постираш километарски постови колку е лошо во Македонија оди види Турците да не ти соберат дел од државата како што им направија Албанците на вашите браќа по словенство - Србите. Јас лично би се радувал да ви земат ама ти кажувам за твое добро и за добро на Македонија, пошто те гледам вака загрижен. Е сега ако се надевате дека со пропаганда некогаш ќе ја завземете нашата земја или со било кои ваши идиотски политики сте се излажале. Сите Македонци имаат голем презир за вас и ќе имаат според мое мислење вечно пошто тој татаризмот е тешка болест и за жал не се лечи... тоа е, Чернобил ве дотепа сите сте озрачени... :(

Јордан е Македонец. Од Македонија. За разлика од тебе Јордан е ВИСТИНСКИ МАкедонец, а не некое југословенско влавче...
28-08-2010, 11:35 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,676
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

(28-08-2010, 05:11 AM)МКД Wrote: Абе татар, наместо да постираш километарски постови колку е лошо во Македонија оди види Турците да не ти соберат дел од државата како што им направија Албанците на вашите браќа по словенство - Србите. Јас лично би се радувал да ви земат ама ти кажувам за твое добро и за добро на Македонија, пошто те гледам вака загрижен. Е сега ако се надевате дека со пропаганда некогаш ќе ја завземете нашата земја или со било кои ваши идиотски политики сте се излажале. Сите Македонци имаат голем презир за вас и ќе имаат според мое мислење вечно пошто тој татаризмот е тешка болест и за жал не се лечи... тоа е, Чернобил ве дотепа сите сте озрачени... :(Помина времето кога МАКЕДОНШТИНАТА се докажуваше со плукање на Бугарите и Бугарија. Ке напишеш три пати Бугари татари и готово патриот N1. Ама пусто Македонија односно вистинските МАКЕДОНЦИ 1991 година се изборија засега да има каква таква самостојност која вие сакате да ја нема.
Ве разобличуваме и вас полека полека.Затоа се тие километарски постови да видат луѓето кои им продава лажен патриотизам и надеж.

мКД ако навистина си загрижен за Македонија, ке го демантираш со аргументи напишаното во "километарските" постови и така со факти ке ја докажеш нашата лага. Вака ги потценуваш луѓево кои доаѓаат на форумов, не им нудиш ништо за доказ. Поминува времето на партиски комесари , кожни мантили и УДБА НАША СУДБА.
28-08-2010, 01:59 PM
Reply