Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.17 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СЛУЧУВАЊАТА ВО АВСТРАЛИСКО НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,680
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10


Quote:Дебата на Радио Илинден МелбурнД.А Почитувани слушатели Македонки и Македонци, како што најавувме вечерва ќе ја проследите првата дебата на Радио Илинден Мелбурн. Во оваа дебата треба да се разјаснат многу дилеми, да се открие вистината. Теми на вечерашнава отворена програма ќе бидат:Црковните случувања во Австралија, црковните закони,регистрирањето на старател и многу други значајни теми преку кои македонската јавност ќе има прилика да дознае нешто повеќе. Гости во студиото; Неговото високо преосвештенство Митрополитот Петар, правниот застапник на Епархијата и на Владиката, Биљана Апостолова и на телефон ќе биде со нас, Професор Владимир Стрезов од Универзитетот Меквори во Сиднеј, и Диме Мераковски, автор на книгата Измамени верници.

Дедо Петар добро ни дојдовте во студиото и чест ни е што сте со нас и што ќе не информирате од прва рака за се околу црковниот живот.

Владиката- Добро ве најдов,Ви благодарам на поканата да учествувам во оваа емисија, и се надевам ќе биде многу интересна дебата како што и вие најавувавте.

Д.А Дедо Петар, дали ќе дозволите заради времето на емисијата да ви се обраќаме со Дедо Петар наместо со Ваше високо преосвештенство.

Владиката – Секако, така е подобро и заради времетраењето и заради поради блискост во комуникацијата. Кога се обраќаме така и према своите блиски се чувствуваме пријатно.

Д.А чест ни е што се со нас и адвокатката Биљана Апостолова, Диме Мераковски и Проф. Владимир Стрезов.

Б.Апостолова - Добро ве најдов Дончо, поздрав до вас и благодарам за поканата.

Д.М Добро ве најдов Дончо и поздрав до сите слушатели.

В.С Да се слушаме, поздрав до вас , и до гостите, до Дедо Петар и до сите ваши слушатели.

Дончо А. Се надевам дека во оваа радио-дебата ќе се разјаснат многу шпекулации кои се вртат во последните 20 години, и време е народот да ја дознае вистината, и време е да се спречат сите злоупотреби и на црквата и на народот и на верниците на сите полиња. Ги повикувам сите слушатели да се јават со прашања за се што ги интересира. Овие личности во нашето студио се најкомпетентните во нашата Заедница и во МПЦ, кои можат од прва рака да ве информираат и од кои треба да се чуе вистината.
13-02-2011, 05:07 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: СЛУЧУВАЊАТА ВО АВСТРАЛИСКО НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА - by ЈорданПетровски - 13-02-2011, 05:07 PM