Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.17 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СЛУЧУВАЊАТА ВО АВСТРАЛИСКО НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,634
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Владиката Петар не успеа да воведе старателство врз црквите во Австралија

[Image: 4BC62BE669C8C64490E46F2CCF2F1C3E.jpg]

Парламентот на државата Нов Јужен Велс вчера одби да го разгледува барањето на владиката Петар за донесување закон за старателство на МПЦОА во Австралија. Со законот се бара целосна контрола над имотите на општините и финансиските средства, која би се вршела преку посебен старателски совет.

На вчерашната сесија во Парламентот, присуствуваа митрополитот Петар заедно со останатите свештеници од Австралија, како и претставниците на црковните имоти, кои се против донесување таков закон. Во барањето, митрополитот Петар поднесел тапии на четири општини кои се на негово мирско име.

Барањето на митрополитот преспанско-пелагониски и администратор австралиско- новозеландски е одбиено затоа што нема поткрепа од општините кои се под негова духовна јурисдикција. Сослушани беа двете страни, кои се за и против донесување ваков закон. Парламентот го одби барањето на митрополитот Петар, а слично барање беше одбиено и во Парламентот на Викторија пред една година.

Митрополитот Петар неодамна во интервју за македонското радио Илинден во Австралија појасни дека законот се однесува за старателство на четири имоти (Соборната црква во Сиднеј, „Св. Прохор Пчињски“ во Донибрук, „Св. Богородица“ во Аделаид и црквата „Св. Богородица Пречиста“ во Ливерпул, Сиднеј ). (П.Р.)
23-08-2010, 11:06 PM
Reply


Messages In This Thread
RE: СЛУЧУВАЊАТА ВО АВСТРАЛИСКО НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА - by ЈорданПетровски - 23-08-2010, 11:06 PM