Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 6 Vote(s) - 3.17 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СЛУЧУВАЊАТА ВО АВСТРАЛИСКО НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Ќе се обединат ли македонските цркви во Австралија?

Автор: Редакција ФОРУМ 18:01 | 16 август 2010

Владиката Петар одржа прес конференција

[Image: lookup]

Проблемите во Австралија околу црквите што ги имаат Македонците, ги создаваат лица кои сакаат со години да опстојат во црквите, вели Стефан Ѓорѓиевски од австралиско-македонскиот неделник

од Емилија Јовчевска, од Битола

Иако во јавноста прикажуваат дека зборуваат во името на народот, тие зборуваат само од името на мал број Македонци.
„По смената на владиката Тимотеј, бидејќи не го сакаа истите тие луѓе, дојде владиката Петар кој сакаше да ги обедини македонците“, ни изјави Стефан Ѓорѓиевски од австралиско-македонскиот неделник.
Македонците во Австралија несомнено се големи патриоти, но едноставно не сакаат Владиката да доминира со црквата, туку сакаат тие да раководат со нив, вели нашиот соговорник. Истите тие луѓе поставуваат свештеници во црквите кои се протерани од Македонија, со криминално досие, а тоа не се толерира од страна на МПЦ и на владиката Петар.
„Кога дојде владиката Петар, тој сакаше да ги обедини сите цркви и да бидеме сите под капата на МПЦ, што е логично“, вели Ѓорѓиевски.
Според Ѓорѓиевски, владиката Петар се обидува да ги сплоти македонците и да регистрира првпат македонска црква со печат и тапија.
„Изјавата на дедо Петар дека пензионерите одат и се коцкаат во казина е точна, а доста од нив велат дека тоа не е вистина и дека Петар лаже. Петар не лаже“, вели Ѓорѓиевски.
Околу овој проблем во последната година по судските спорови се потрошениу милиони долари. Дел од македонците излезот го гледаат во директно вклучување на поглаварот на МПЦ во преговорите, или можеби и Владата на Македонија. Разрешницата на проблемот сепак треба да ја донесат судските власти во Австралија.
17-08-2010, 03:02 AM
Reply


Messages In This Thread
RE: СЛУЧУВАЊАТА ВО АВСТРАЛИСКО НОВОЗЕЛАНДСКАТА ЕПАРХИЈА - by ЈорданПетровски - 17-08-2010, 03:02 AM