Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(07-05-2010, 10:37 AM)ivan mihajlov Wrote: И понеже Дамян и много други мислят ,че македонския е най-различния диалект от литературния български изкам да посоча една строфа от Странджанския карй кадето скоро бях на одмор.
чекам да де превете :

" врисът смирно,смирно цъцърасаше пък чушмътъ брифкаше ...."

Врапчето мирно, мирно црцореше, а пак чешмата жубореше?! Kafence
07-05-2010, 10:52 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(06-05-2010, 07:43 PM)Kasnakovski Wrote: Съдийка пита провинил се дядо от с.Сусам,Хасковско:
- Друг път влизал ли си в съд?
- Влинал съм, кък дань съм влинал.
- В какъв?
- В лахньва каца, в къф?! /разбирай в каца за зеле/
- Женен ли си?
- Женет съм за адно женску.
- Че кой се се жени за мъжко?!
- Кък кой?! Мойта сесра е женета за мъжку.
- С теб няма да се разберем, ами кажи защо си откраднал водопроводните тръби от гробището?
- Ама ти дань си луда, ма?! Да с чуала умрял да пий уда? Заккох ни са се тръби, а?
Съдийката се хванала за главата и избягала от залата.

Аха. Епа еве истото на „македонски“:

Судија пита оптуженог деду из села Сусма, Хасковско:
-Јеси ли икад други пут улазио у суду?
-Јесам, како да нисам.
-У каквом суду?
-У бурету.
-Јеси ли ожењен?
-Јесам, ожењен сам за једно женско.
-А ко се жени за мушко?
-Како ко? Моја сестра је ожењена за мушкарца.
-Нећу се с тобом разумети, него ми реци зашто си украо водоводне цеви из гробља?
-Па јел' си ти луда? Јеси чула некад да мртвац пије воду? Па шта ће њему цеви, а?
Судијка се ухватила за главу и побегла из сале.


На "српски“ мислам дека знаеш и самиот да си преведеш Icon_wink
(This post was last modified: 07-05-2010, 11:16 AM by Пат.)
07-05-2010, 11:15 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(07-05-2010, 09:33 AM)Pirinec-Vrhovist Wrote: ..ама журналисти без етика и добър тон на поведение спремо гост во нихната држава кой во ни една дума не ги е навредил и да му обиждат държавата го нема никъде.

Да....Сигурно таквите сега се чувстуваат како храбри херои бидејќи „убаво му кажале на бугаринот“ и сега чичко Латас ќе ги погали по главчето.
07-05-2010, 11:19 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(06-05-2010, 06:33 PM)Kasnakovski Wrote:
(06-05-2010, 06:23 PM)Път Wrote: Значи, ако вадиме се на виделина, да вадиме се на виделина, а не некои работи да бутаме под тепих, јас така викам
Точно!
Но за песните не успеа да ме убедиш дека биле забранувани.
Како си представуваш бугарска свадба без македонска песна?

(06-05-2010, 05:08 PM)Kasnakovski Wrote: Може така да било Иване кај вас, ама и до сега тука во Хасковско голем дел од луѓето мислат дека во цела поранешна Југославија се Срби. Кога се слушне македонски јазик на телевизија или радио единици ќе кажат дека јазикот е македонски. Скоро сите ќе го објават за српски.

Добро што беше „Мјузик Ајдл“ та повеќе луѓе да разберат дека освен нашите имало и други Македонци.

Е да, и ова заборавив да те прашам. Значи, како тоа ги пеете нашите песни на наш јазик или говор, како сакаш наречи го, а во исто време јазикот ни го објавувате за српски? И тоа не станува збор само за старите народни песни, туку и за новокомпонираните авторски, како тоа ќе си го објасниш?Значи Каснакоски, да се разбереме, ниту ти префрлам на тебе нешто, ниту пак нешто имам против тоа што ги пеете тие песни, дури и ме радува на некој начин. Ама објасни ми, како тоа пеете песни на наш јазик прогласувајќи ги за свои, а истовремено нашиот јазик го прогласувате за српски или сличен на српскиот, еј тоа не можам да го разберам.
(This post was last modified: 07-05-2010, 12:26 PM by Пат.)
07-05-2010, 12:25 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13

И нив не му е лесно 50 години советско ропство ги има отапено Da_ne_si_lud
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
07-05-2010, 01:54 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Младенов нуди пријателство, но без навреди

Во Бугарија нема македонско малцинство, туку живи луѓе, кои имаат човекови права, а нашиот Устав е заснован на постоењето индивидуални, а не колективни права, објаснува бугарскиот министер за надворешни работи

Бугарија сака да и' помогне на Македонија да стане членка на ЕУ и на НАТО и и' подава пријателска рака, но очекува исто такво пријателство и од другата страна, а не навреди, изјави вчера бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов. На дебатата „Европските перспективи на Западниот Балкан“ тој рече дека дошол во Скопје за да отвори нова страница во односите кои треба да се зановаат на соработка, а не на историјата и личните искуства. Новата политика на Бугарија, според Младенов, значи да се промени разбирањето дека не треба едната земја да губи за другата да добие.

- Ние сме тука да им помогнеме на нашите соседи да го изодат истиот пат што ние веќе сме го поминале, да ги поучуваме, а не да им кажуваме што да прават, бидејќи секој сам си ја носи одговорноста за своите одлуки, туку да им укажеме дека патот што ние го поминавме може и тие да го поминат. Тоа е во интерес на сите - рече Младенов, додавајќи дека бугарската поддршка на македонските евроинтеграциски процеси е безусловна.

Запрашан дали со ова сака да собере политички поени бидејќи Бугарија не е особено позитивен пример за членка на ЕУ, тој вели дека на Балканот нема поуспешен пример за приклучување кон ЕУ од Бугарија.

- Никој друг не успеал да влезе во ЕУ од Западен Балкан освен Бугарија и Романија. Затоа би ве замолил да бидете повнимателни со квалификациите што ги кажувате за мојата земја. На крајот на краиштата, Бугарија е членка на НАТО и на ЕУ и е тука да и' помогне на Македонија исто така да стане членка на ЕУ и на Алијансата, организации во кои се' уште не членува. Ние сакаме да помогнеме. Ви подаваме рака и сакаме тоа да го направиме апсолутно пријателски. Прифатете го или не го прифаќајте, но не не' навредувајте - одговори Младенов.

Според него, односите меѓу двете земји може да бидат беспрекорни, но за тоа и едните и другите треба да се однесуваат без емоции и да зборуваат за можности во економијата, бизнисот и за развој на инфраструктурата.

Во дебатата Младенов го повтори ставот дека во неговата земја нема македонско малцинство и оти Софија признава само индивидуални, а не колективни права.

- Во Бугарија нема никакви малцинства. Има живи луѓе, кои имаат човекови права и нашиот Устав е заснован на разбирањето дека има индивидуални права, а не колективни. Затоа во Бугарија живеат луѓе со различно етничко и религиско потекло итн. Оваа концепција ја има во земји како Бугарија и Франција и затоа тоа за нас не е прашање - објасни Младенов.

Во врска со спорот за името со Грција тој најави дека Софија ќе прифати решение за спорот за името какво што ќе постигнат Атина и Скопје и иако за нив Македонија е Македонија, добро е да се постигне компромис во процесот, но тоа да биде компромис за двете страни.

Младенов вчера не пропушти да ги искритикува и медиумите, порачувајќи дека без нив односите помеѓу двете земји ќе бидат подобри.

Kasnakovski znaci nema Makedonci vo Bugarija,vie ste bile isti so Francija?Mersi.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-05-2010, 03:17 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(07-05-2010, 10:52 AM)Път Wrote:
(07-05-2010, 10:37 AM)ivan mihajlov Wrote: И понеже Дамян и много други мислят ,че македонския е най-различния диалект от литературния български изкам да посоча една строфа от Странджанския карй кадето скоро бях на одмор.
чекам да де превете :

" врисът смирно,смирно цъцърасаше пък чушмътъ брифкаше ...."

Врапчето мирно, мирно црцореше, а пак чешмата жубореше?! Kafence

Ха-ХА непозна ,превода е:

Извора едвам,едвам ромолеше а чешмата буйно течеше :icon_wink:

В странджанския диалект има толкова разлини зборове колкото и во македонскот ..сега ми текнаха и некой други:

прускефъл-възглавница
бунела-вилица
карпуза-либеница -диня
чабучица-пръчка

и т.н. не ги знам сите ама кога одам во селата во Странжата на старите луге трудно им се разбира бъгарскиот Icon_lol
07-05-2010, 03:27 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(07-05-2010, 03:17 PM)афион Wrote: Младенов нуди пријателство, но без навреди

Во Бугарија нема македонско малцинство, туку живи луѓе, кои имаат човекови права, а нашиот Устав е заснован на постоењето индивидуални, а не колективни права, објаснува бугарскиот министер за надворешни работи

Бугарија сака да и' помогне на Македонија да стане членка на ЕУ и на НАТО и и' подава пријателска рака, но очекува исто такво пријателство и од другата страна, а не навреди, изјави вчера бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов. На дебатата „Европските перспективи на Западниот Балкан“ тој рече дека дошол во Скопје за да отвори нова страница во односите кои треба да се зановаат на соработка, а не на историјата и личните искуства. Новата политика на Бугарија, според Младенов, значи да се промени разбирањето дека не треба едната земја да губи за другата да добие.

- Ние сме тука да им помогнеме на нашите соседи да го изодат истиот пат што ние веќе сме го поминале, да ги поучуваме, а не да им кажуваме што да прават, бидејќи секој сам си ја носи одговорноста за своите одлуки, туку да им укажеме дека патот што ние го поминавме може и тие да го поминат. Тоа е во интерес на сите - рече Младенов, додавајќи дека бугарската поддршка на македонските евроинтеграциски процеси е безусловна.

Запрашан дали со ова сака да собере политички поени бидејќи Бугарија не е особено позитивен пример за членка на ЕУ, тој вели дека на Балканот нема поуспешен пример за приклучување кон ЕУ од Бугарија.

- Никој друг не успеал да влезе во ЕУ од Западен Балкан освен Бугарија и Романија. Затоа би ве замолил да бидете повнимателни со квалификациите што ги кажувате за мојата земја. На крајот на краиштата, Бугарија е членка на НАТО и на ЕУ и е тука да и' помогне на Македонија исто така да стане членка на ЕУ и на Алијансата, организации во кои се' уште не членува. Ние сакаме да помогнеме. Ви подаваме рака и сакаме тоа да го направиме апсолутно пријателски. Прифатете го или не го прифаќајте, но не не' навредувајте - одговори Младенов.

Според него, односите меѓу двете земји може да бидат беспрекорни, но за тоа и едните и другите треба да се однесуваат без емоции и да зборуваат за можности во економијата, бизнисот и за развој на инфраструктурата.

Во дебатата Младенов го повтори ставот дека во неговата земја нема македонско малцинство и оти Софија признава само индивидуални, а не колективни права.

- Во Бугарија нема никакви малцинства. Има живи луѓе, кои имаат човекови права и нашиот Устав е заснован на разбирањето дека има индивидуални права, а не колективни. Затоа во Бугарија живеат луѓе со различно етничко и религиско потекло итн. Оваа концепција ја има во земји како Бугарија и Франција и затоа тоа за нас не е прашање - објасни Младенов.

Во врска со спорот за името со Грција тој најави дека Софија ќе прифати решение за спорот за името какво што ќе постигнат Атина и Скопје и иако за нив Македонија е Македонија, добро е да се постигне компромис во процесот, но тоа да биде компромис за двете страни.

Младенов вчера не пропушти да ги искритикува и медиумите, порачувајќи дека без нив односите помеѓу двете земји ќе бидат подобри.

Kasnakovski znaci nema Makedonci vo Bugarija,vie ste bile isti so Francija?Mersi.

Път пак четеш ама немислиш во Бугария има македонци ,има турци,има арменци и т.н. по уставот на Бугария нема малцинсва .

аде ке ти пратам един коментар на един македнец во утрински весник дано ти стане ясно дека во БГ сите имат равни парава:

Од: Бојан
Датум: 07.05.2010 08:30:02

Бугарија уште еднаш покажа дека е пријателска земја на Македонија. Прва ја призна нашата независност под уставното име и како што кажа г-нот Младенов Бугарија и понатаму ќе не нарекува Македонија. Што се однесува до „малцинствата“, тој јасно кажа дека Бугарија е конституирана како граѓанска држава, а не како држава на разни националности, и затоа не може во една граѓанска држава да има национални малцинства. Никој не ни е виновен што ние не ја конституиравме Македонија како граѓанска држава како што предлагаа многумина меѓу кои и г-нот Фрчковски, па сега има разни народи и малцинства според уставот.

нешто неясно ?
07-05-2010, 03:38 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

СЕЕМО - Македонски новинари спречени да влезат во Бугарија

Организацијата за медиуми на југоисточна Европа (СЕЕМО) изрази загриженост, бидејќи бугарските власти и оневозможија на група македонски новинари да влезе во Бугарија

Според информациите на СЕЕМО, екипа на скопската телевизија Сонце, составена од новинарот Славко Мангиновски со американско државјанство и снимателите Дејан Петковки и Саше Оцевски, била вратена од граничниот премин Златарево со образложение дека немаат здравствено осигурување, хотелски резервации и официјална покана.

Екипата на ТВ Сонце на 24 април годинава имала намера да известува од прославата на македонското малцинство во Бугарија во градот Мелник, се наведува во соопштението на СЕЕМО
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-05-2010, 03:40 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(07-05-2010, 03:27 PM)ivan mihajlov Wrote: Ха-ХА непозна ,превода е:

Извора едвам,едвам ромолеше а чешмата буйно течеше :icon_wink:

В странджанския диалект има толкова разлини зборове колкото и во македонскот ..сега ми текнаха и некой други:

прускефъл-възглавница
бунела-вилица
карпуза-либеница -диня
чабучица-пръчка

и т.н. не ги знам сите ама кога одам во селата во Странжата на старите луге трудно им се разбира бъгарскиот Icon_lol

Ахааа, интересно. Значи врис е како нашето вруток, значи нешто да врие, да извира , јас сум се збунил по тоа ц’цорасаше. Како и да е и тоа ромоли не го разбирам. Од контекстот разбирам, ама да ми го кажеш како сам збор, не.

Тоа прускефъл е грчки збор бе, од πρός κέφαλος.- за глава
бунела има и во малешевијата и струмичко
лубеница има насекаде во Македонија, а диња кај нас е нешто друго.
тоа чабучица да не е турски збор, како чибук нешто?
07-05-2010, 03:42 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Младенов, денеска ќе одржи предавање на Универзитетот на Југоисточна Европа.

Пред почетокот на предавањето, предвидено е Младенов да ја отвори изложбата на фотографии на фотографот „Традиции“ на која ќе бидат прикажани обичаи од бугарската култура
А видете селани како ние ви вракаме.Не сте криви вие што немате култура,такво ви е крвта,проста маса.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-05-2010, 03:42 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(07-05-2010, 03:38 PM)ivan mihajlov Wrote:
(07-05-2010, 03:17 PM)афион Wrote: Младенов нуди пријателство, но без навреди

Во Бугарија нема македонско малцинство, туку живи луѓе, кои имаат човекови права, а нашиот Устав е заснован на постоењето индивидуални, а не колективни права, објаснува бугарскиот министер за надворешни работи

Бугарија сака да и' помогне на Македонија да стане членка на ЕУ и на НАТО и и' подава пријателска рака, но очекува исто такво пријателство и од другата страна, а не навреди, изјави вчера бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов. На дебатата „Европските перспективи на Западниот Балкан“ тој рече дека дошол во Скопје за да отвори нова страница во односите кои треба да се зановаат на соработка, а не на историјата и личните искуства. Новата политика на Бугарија, според Младенов, значи да се промени разбирањето дека не треба едната земја да губи за другата да добие.

- Ние сме тука да им помогнеме на нашите соседи да го изодат истиот пат што ние веќе сме го поминале, да ги поучуваме, а не да им кажуваме што да прават, бидејќи секој сам си ја носи одговорноста за своите одлуки, туку да им укажеме дека патот што ние го поминавме може и тие да го поминат. Тоа е во интерес на сите - рече Младенов, додавајќи дека бугарската поддршка на македонските евроинтеграциски процеси е безусловна.

Запрашан дали со ова сака да собере политички поени бидејќи Бугарија не е особено позитивен пример за членка на ЕУ, тој вели дека на Балканот нема поуспешен пример за приклучување кон ЕУ од Бугарија.

- Никој друг не успеал да влезе во ЕУ од Западен Балкан освен Бугарија и Романија. Затоа би ве замолил да бидете повнимателни со квалификациите што ги кажувате за мојата земја. На крајот на краиштата, Бугарија е членка на НАТО и на ЕУ и е тука да и' помогне на Македонија исто така да стане членка на ЕУ и на Алијансата, организации во кои се' уште не членува. Ние сакаме да помогнеме. Ви подаваме рака и сакаме тоа да го направиме апсолутно пријателски. Прифатете го или не го прифаќајте, но не не' навредувајте - одговори Младенов.

Според него, односите меѓу двете земји може да бидат беспрекорни, но за тоа и едните и другите треба да се однесуваат без емоции и да зборуваат за можности во економијата, бизнисот и за развој на инфраструктурата.

Во дебатата Младенов го повтори ставот дека во неговата земја нема македонско малцинство и оти Софија признава само индивидуални, а не колективни права.

- Во Бугарија нема никакви малцинства. Има живи луѓе, кои имаат човекови права и нашиот Устав е заснован на разбирањето дека има индивидуални права, а не колективни. Затоа во Бугарија живеат луѓе со различно етничко и религиско потекло итн. Оваа концепција ја има во земји како Бугарија и Франција и затоа тоа за нас не е прашање - објасни Младенов.

Во врска со спорот за името со Грција тој најави дека Софија ќе прифати решение за спорот за името какво што ќе постигнат Атина и Скопје и иако за нив Македонија е Македонија, добро е да се постигне компромис во процесот, но тоа да биде компромис за двете страни.

Младенов вчера не пропушти да ги искритикува и медиумите, порачувајќи дека без нив односите помеѓу двете земји ќе бидат подобри.

Kasnakovski znaci nema Makedonci vo Bugarija,vie ste bile isti so Francija?Mersi.

Път пак четеш ама немислиш ......

нешто неясно ?
Си го згрешил авторот 38
07-05-2010, 03:44 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

Значи Каснакоски, да се разбереме, ниту ти префрлам на тебе нешто, ниту пак нешто имам против тоа што ги пеете тие песни, дури и ме радува на некој начин. Ама објасни ми, како тоа пеете песни на наш јазик прогласувајќи ги за свои, а истовремено нашиот јазик го прогласувате за српски или сличен на српскиот, еј тоа не можам да го разберам.
[/quote]

Първо ове не са само ваши песни ако си свестен 40% от бугарите имат корен от Македония и тия песни са ги пели и наше баби и дедовци!!!!!Nenene

второ народните песни от секой дел на БГ се пеат на диалекта на кой се знаат.Примерно е долу е родопска песна изпета от Валя Балканска :

Мистерия на българските гласове :

http://vbox7.com/play:6425b029Янка Рупкина -Станджански песни :
Сите народни песни се пеат на дилакти кой са далеко от литературниот български !!!
07-05-2010, 03:54 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

Тоа прускефъл е грчки збор бе, од πρός κέφαλος.- за глава
бунела има и во малешевијата и струмичко
лубеница има насекаде во Македонија, а диња кај нас е нешто друго.
тоа чабучица да не е турски збор, како чибук нешто?
[/quote]

Е па значи едни исти сборове има во некой села во струмишко и некой во Източна Сртранджа на Черно море на границата со Турция там живеат само тракийски бугари повекето бежанци от Одринска Тракия Icon_lol
07-05-2010, 04:00 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(07-05-2010, 03:44 PM)Път Wrote:
(07-05-2010, 03:38 PM)ivan mihajlov Wrote:
(07-05-2010, 03:17 PM)афион Wrote: Младенов нуди пријателство, но без навреди

Во Бугарија нема македонско малцинство, туку живи луѓе, кои имаат човекови права, а нашиот Устав е заснован на постоењето индивидуални, а не колективни права, објаснува бугарскиот министер за надворешни работи

Бугарија сака да и' помогне на Македонија да стане членка на ЕУ и на НАТО и и' подава пријателска рака, но очекува исто такво пријателство и од другата страна, а не навреди, изјави вчера бугарскиот министер за надворешни работи Николај Младенов. На дебатата „Европските перспективи на Западниот Балкан“ тој рече дека дошол во Скопје за да отвори нова страница во односите кои треба да се зановаат на соработка, а не на историјата и личните искуства. Новата политика на Бугарија, според Младенов, значи да се промени разбирањето дека не треба едната земја да губи за другата да добие.

- Ние сме тука да им помогнеме на нашите соседи да го изодат истиот пат што ние веќе сме го поминале, да ги поучуваме, а не да им кажуваме што да прават, бидејќи секој сам си ја носи одговорноста за своите одлуки, туку да им укажеме дека патот што ние го поминавме може и тие да го поминат. Тоа е во интерес на сите - рече Младенов, додавајќи дека бугарската поддршка на македонските евроинтеграциски процеси е безусловна.

Запрашан дали со ова сака да собере политички поени бидејќи Бугарија не е особено позитивен пример за членка на ЕУ, тој вели дека на Балканот нема поуспешен пример за приклучување кон ЕУ од Бугарија.

- Никој друг не успеал да влезе во ЕУ од Западен Балкан освен Бугарија и Романија. Затоа би ве замолил да бидете повнимателни со квалификациите што ги кажувате за мојата земја. На крајот на краиштата, Бугарија е членка на НАТО и на ЕУ и е тука да и' помогне на Македонија исто така да стане членка на ЕУ и на Алијансата, организации во кои се' уште не членува. Ние сакаме да помогнеме. Ви подаваме рака и сакаме тоа да го направиме апсолутно пријателски. Прифатете го или не го прифаќајте, но не не' навредувајте - одговори Младенов.

Според него, односите меѓу двете земји може да бидат беспрекорни, но за тоа и едните и другите треба да се однесуваат без емоции и да зборуваат за можности во економијата, бизнисот и за развој на инфраструктурата.

Во дебатата Младенов го повтори ставот дека во неговата земја нема македонско малцинство и оти Софија признава само индивидуални, а не колективни права.

- Во Бугарија нема никакви малцинства. Има живи луѓе, кои имаат човекови права и нашиот Устав е заснован на разбирањето дека има индивидуални права, а не колективни. Затоа во Бугарија живеат луѓе со различно етничко и религиско потекло итн. Оваа концепција ја има во земји како Бугарија и Франција и затоа тоа за нас не е прашање - објасни Младенов.

Во врска со спорот за името со Грција тој најави дека Софија ќе прифати решение за спорот за името какво што ќе постигнат Атина и Скопје и иако за нив Македонија е Македонија, добро е да се постигне компромис во процесот, но тоа да биде компромис за двете страни.

Младенов вчера не пропушти да ги искритикува и медиумите, порачувајќи дека без нив односите помеѓу двете земји ќе бидат подобри.

Kasnakovski znaci nema Makedonci vo Bugarija,vie ste bile isti so Francija?Mersi.

Път пак четеш ама немислиш ......

нешто неясно ?
Си го згрешил авторот 38

Извинявам се беше до Афончо Se_klanjam
07-05-2010, 04:04 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(07-05-2010, 03:54 PM)ivan mihajlov Wrote: Първо ове не са само ваши песни ако си свестен 40% от бугарите имат корен от Македония и тия песни са ги пели и наше баби и дедовци!!!!!Nenene

Не си ме разбрал. Во секој случај, ние се уште го зборуваме тој јазик на кој што се пеени тие песни, но како и да е, не е тоа работата...

И оваа ли песна ја пееле вашите предци?

Тоа се авторски песни. Како што реков, не ми пречи тоа што тие песни се пеат кај вас. Би сакал и тука да се пеат и бугарски песни од Родопите на пример, има убави песни. Она што не ми е јасно е, како тоа и јазикот на кој што се пеат тие песни, а се популарни ширум Бугарија, не им изгледа српски на Хасковци на пример? Или како тоа не ви пречат „србизмите“ во тие песни?- тие се на чист македонски, и создавани од Македонци.
(This post was last modified: 07-05-2010, 04:10 PM by Пат.)
07-05-2010, 04:10 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Афончо е иванке нешто друго,ако знеаш македонски или бугарски можи да бидам афионче или нешто слично,значи АФИОН неможи да биди аофнчо.А иванке ти прво научи дека во се додека глумите лудило нема да сме ние од УДБА криви туку вие и вашата политика на негирање на Македонците,одите до таму што помили ви се турците и ромите.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-05-2010, 04:11 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Не ги заборавај и Грците, а како што гледам, и Србите во последно време.
(This post was last modified: 07-05-2010, 04:13 PM by Пат.)
07-05-2010, 04:12 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

[quote='афион' pid='8023' dateline='1273245068']
Афончо е иванке нешто друго,ако знеаш македонски или бугарски можи да бидам афионче или нешто слично,значи АФИОН неможи да биди аофнчо.А иванке ти прво научи дека во се додека глумите лудило нема да сме ние од УДБА криви туку вие и вашата политика на негирање на Македонците,одите до таму што помили ви се турците и ромите.

Никой не неагира постоенето на македонскиот нард и македонската държава сега во 21 век ...ако некой во БГ ако е негарил македонци како нация ове е било за историята порано от 1944г. ...е па дека туците ни се помили може со тех сега си живем со добри односи9поне за сега) ......туку и вас србите ви се помили ама що да правиме нищо дека србите само во првата светска война са утепали повеке от 20 000 макдонци 9бързо е заборавихте ва работа ) а бугаските фашисти во втората светска война са утепали има-нема неповеке 100 македнски комунара.ама бугарите биле окупатори а србите ви биле бракя Da_ne_si_lud
(This post was last modified: 07-05-2010, 04:57 PM by ivan mihajlov.)
07-05-2010, 04:56 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(07-05-2010, 04:56 PM)ivan mihajlov Wrote: .....туку и вас србите ви се помили ама що да правиме нищо дека србите само во првата светска война са утепали повеке от 20 000 макдонци 9бързо е заборавихте ва работа ) а бугаските фашисти во втората светска война са утепали има-нема неповеке 100 македнски комунара.ама бугарите биле окупатори а србите ви биле бракя Da_ne_si_lud

Србите им се помили само на оние кои се Срби, или пак на оние кои повеќе ја сакаат песната „Београд“ од Цеца отколку „Македонско девојче“ од Јонче Христовски. Но како и да е, малку по темата:

Зарем не може да се организира на пример во Македонија да се внесуваат секојдневни списанија од типот на жолт печат, спортски списанија, музички списанија, женски модни списанија и сл. од Бугарија, и исти такви во Бугарија од Македонија. Што е пречката за тоа? Ако можат да се читаат такви српски тука зошто да не можат и бугарски? И зошто да не се читаат македонски списанија во Бугарија?

Значи зборуваме за списанија во кои што нема ни политика ни историја, значи ништо спорно.
07-05-2010, 07:29 PM
Reply