Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,674
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-05-2010, 10:21 PM)hristo Wrote: И сега!? Што ке измислат службениците? Пак ке го цитираат Божидар Димитров.


Ке измислат дрвен воз. PosPosPosVozbud

Божидар Димитров , Каракачанов, Доста Димовска, Виктор Конзуров .....се потрошиа......на интернетов во Македонија треба да направат споменик висок до Бога.....
01-05-2010, 11:29 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 1202-05-2010, 10:37 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(02-05-2010, 10:37 AM)Paradigm Wrote:


Боже,Боже докаде докарахме ....
- стани Гоце ,стани яне да ги видите как македонка и бугарин на англиски зборува Shok

Ама како гелдам на македонското девойче английскиот е малко труден...;)
(This post was last modified: 02-05-2010, 02:02 PM by ivan mihajlov.)
02-05-2010, 02:01 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

Срамота за г-нот Кирилов...

Какви само непрофесионални изјави дава,што воопшто не му доликува на искусен дипломат.

Прво вика ,, сметам дека таков тип малцинства не постојат,, за потоа да додаде ,,ама штом ги има,тогаш нека бидат регистрирани,,

Или вториот гаф: ,,Штом вие се сметате за Македонци,, уште да додадеше ,,ама ние не ве сметаме за такви,, и крај на приказната ке беше.


А,нај-несоодветното е што и овој таканаречен ,,дипломат,, се фатил за јадицата на Спаска.

Па,нека повели да отиде во Гевгелија,тоа цела Гевгелија знае дека Спаска не е добро со умот и дека одамна поседува картон од душевна болница.


А,крај на краиштата ако Спаска се смета за бугарка,кој к**ац да се мажи за србин???

Срамота за еден ваков дипломат приватниот живот на обична граѓанка да го прави политички спор.

Срам невиден,како само се изложуваат пред лицето на Европа!
02-05-2010, 04:10 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(02-05-2010, 04:10 PM)demmian Wrote: Срамота за г-нот Кирилов...

Какви само непрофесионални изјави дава,што воопшто не му доликува на искусен дипломат.

Прво вика ,, сметам дека таков тип малцинства не постојат,, за потоа да додаде ,,ама штом ги има,тогаш нека бидат регистрирани,,

Или вториот гаф: ,,Штом вие се сметате за Македонци,, уште да додадеше ,,ама ние не ве сметаме за такви,, и крај на приказната ке беше.


А,нај-несоодветното е што и овој таканаречен ,,дипломат,, се фатил за јадицата на Спаска.

Па,нека повели да отиде во Гевгелија,тоа цела Гевгелија знае дека Спаска не е добро со умот и дека одамна поседува картон од душевна болница.


А,крај на краиштата ако Спаска се смета за бугарка,кој к**ац да се мажи за србин???

Срамота за еден ваков дипломат приватниот живот на обична граѓанка да го прави политички спор.

Срам невиден,како само се изложуваат пред лицето на Европа!

За да се признае едно малциство тебе да е поне повеке от 5% от населението на една земям : ВО БУГАРИЯ МАКЕДНЦИТЕ СА 5=САМО 5071 ЛУГЕ ....БУГАРИЯ Е 7 900 000 !!!!!!!!!!!!!!!..МАКЕДНЦИТЕ ВО БУГАРИЯ СА ПОМАЛКО ОТ АНГЛИЧНИТЕ КОЙ ПОСЛЕДНИТЕ ПЕТ ГОДИНИ СА ПОВЕКЕ ОТ 7 000 ДОДЕЙЦИ.
02-05-2010, 06:46 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(02-05-2010, 06:46 PM)ivan mihajlov Wrote: За да се признае едно малциство тебе да е поне повеке от 5% от населението на една земям : ВО БУГАРИЯ МАКЕДНЦИТЕ СА 5=САМО 5071 ЛУГЕ ....БУГАРИЯ Е 7 900 000 !!!!!!!!!!!!!!!..МАКЕДНЦИТЕ ВО БУГАРИЯ СА ПОМАЛКО ОТ АНГЛИЧНИТЕ КОЙ ПОСЛЕДНИТЕ ПЕТ ГОДИНИ СА ПОВЕКЕ ОТ 7 000 ДОДЕЙЦИ.


И тоа треба да рече,дека Македонците во Бугарија треба да се лишат од сите човекови права?
02-05-2010, 07:43 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(02-05-2010, 07:43 PM)demmian Wrote:
(02-05-2010, 06:46 PM)ivan mihajlov Wrote: За да се признае едно малциство тебе да е поне повеке от 5% от населението на една земям : ВО БУГАРИЯ МАКЕДНЦИТЕ СА 5=САМО 5071 ЛУГЕ ....БУГАРИЯ Е 7 900 000 !!!!!!!!!!!!!!!..МАКЕДНЦИТЕ ВО БУГАРИЯ СА ПОМАЛКО ОТ АНГЛИЧНИТЕ КОЙ ПОСЛЕДНИТЕ ПЕТ ГОДИНИ СА ПОВЕКЕ ОТ 7 000 ДОДЕЙЦИ.


И тоа треба да рече,дека Македонците во Бугарија треба да се лишат од сите човекови права?
ясно е дека не си довадал во Пиринско !!!!
Какво права бараш за македнците кой са само 5071 со децта.Македнците во БГ си имат весник Народна воля ,имат си клубове,одат си по бугарските медиуми свободо.
Проблема е дека сакале партия ама по уставот на БГ треба да имат поне 5000 члена и немогат да ги себерат...е сега заради да се промени уставот на Бугария ли ?
и що ке стане кога имат партия що ке се промени ке станат повеке ли ?


http://www.nsi.bg/Census/Ethnos.htm
02-05-2010, 08:47 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

Вкупно 351 македонски државјани денеска добија бугарски државјанства со одлука на Советот за бугарско државјанство. Со ова, бројката на нови бугарски државјани од почетокот на 2010-та година се искачи на 6.103 лица.

Според Божидар Димитров, задолжен за бугарските државјани во странство, најголемиот дел од нив, 4.562 лица, се од Македонија!!!!

YeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYea
хахахахах-както е тръгнало у Македония -македонците са на изчезване -скоро там ще има само (както е било и преди) българи и албанци!!!Devil3
Та за какви пирински македонци става въпрос?????за какви потъпкани права става въпрос???За каква македонска партия става въпрос?????Като само за някалко месеца македонците с български паспорти са повече от -"македонското малцинство " У Пиринско!!!!
Ююююю бреееее!!!!!!
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
(This post was last modified: 03-05-2010, 10:26 AM by vargo.)
03-05-2010, 10:23 AM
Reply
demmian
Unregistered

 

(03-05-2010, 10:23 AM)vargo Wrote: Вкупно 351 македонски државјани денеска добија бугарски државјанства со одлука на Советот за бугарско државјанство. Со ова, бројката на нови бугарски државјани од почетокот на 2010-та година се искачи на 6.103 лица.

Според Божидар Димитров, задолжен за бугарските државјани во странство, најголемиот дел од нив, 4.562 лица, се од Македонија!!!!

YeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYeaYea
хахахахах-както е тръгнало у Македония -македонците са на изчезване -скоро там ще има само (както е било и преди) българи и албанци!!!Devil3
Та за какви пирински македонци става въпрос?????за какви потъпкани права става въпрос???За каква македонска партия става въпрос?????Като само за някалко месеца македонците с български паспорти са повече от -"македонското малцинство " У Пиринско!!!!
Ююююю бреееее!!!!!!

Maкедонците со бугарски пасоши никогаш нема да се сметаат за бугари по националност,без разлика што потпишале на бугарски документи...таму можеш и домашното куче да си го напишеш со бугарски произход и и тоа може комотно да добие БГ пасош.

Во таа ваша растурена држава така одат тие работи.


А,за Македонците во Бугарија-па задолжително е и тие да учествуваат во политичкиот живот на Бугарија,да имаат сопствена политичка партија-се што е неопходно на едно малцинство.

Па,веќе не знам колку пати ве опоменуваат од Европскиот Суд за човекови права дека ги нарушувате истите.

Сакале или не,ке се форумира политичка партија на Македонците во Бугарија!


А,баш ке ми биде интересно да видам како Македонците кои и после студии останаа да живеат во Бугарија,ке се опалчават кога нивните деца ке треба да ја учат ,,Блгарче сам,,

Е тоа ке биде пародија и вистинско ополчение од страна на Македонците!!!


Чекајте само да им потпораснат децата.Devil3Devil3
03-05-2010, 12:48 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

Дамяникус-знам ,жално ти е ,боли те и ти иде да си откинеш главата от яд -ама тоа са реалностите!!!
Поне не съм чул и видел ,а и нема го писано дори по вашите медии-тия що наричате "македонци"у България -да си вадят македонски пасоши!!!!
Сичко друго е ала -бала и демагогия!!!!
А и послъгваш от време на време -понеже Европейския съд за човешките права -декември -ясно и окончателно -ЗАБИ ПИРОН В КОВЧЕГА НА ИЗМИСЛИЦАТА ОМО ИЛИНДЕН-ПИРИН И МАКЕДОНСКОТО МАЛЦИНСТВО В БЪЛГАРИЯ!!!!
Айде -да си жив и здрав ,пази си нервите -щото тепърва ви чакат още по-тежки години!!!!!Devil3Devil3Devil3Devil3
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
(This post was last modified: 03-05-2010, 04:12 PM by vargo.)
03-05-2010, 04:11 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Година на бугарската култура во Македонија
Серијата културни настани што ќе ја одбележат годината на бугарската култура во Македонија ќе се одржуваат од денеска, на универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, што доаѓа по престојот на група професори и студенти на филмски и театарски институции во БугаријаДенеска во 18 часот ќе се одржи портрет на бугарскиот романсиер Виктор Пасков (1949–2009) и претставување на неговиот роман „Балада за Георг Хениг“, капитално дело на современата бугарска проза, кое неодамна е објавено на македонски јазик. За делото на Пасков ќе говорат ректорот на ЕСРА, Јордан Плевнеш, и претседателот на фондацијата „Балканика“, Николај Стојанов. Со ова тие ќе ја обележат серијата на „Плејада Балканика“, театарска и филмска адаптација на најзначајните балкански писатели. Во 19.30 часот ќе биде прикажан филмот направен по романот „Ти кој што си на небото“ (1990).

Годината на бугарската култура во Македонија, ЕСРА ја организира со КИЦ на Бугарија во Скопје, а ќе продолжи со поетски театар посветен на современата бугарска поезија, гостување на значајни претстави од Бугарија на фестивалите „Актерот на Европа“ во Преспа и МОТ во Скопје, недела на бугарскиот филм во Скопје и повеќе градови низ Македонија и други содржини.
03-05-2010, 04:26 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

03-05-2010, 05:25 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

03-05-2010, 05:26 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

03-05-2010, 05:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,674
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(03-05-2010, 05:25 PM)demmian Wrote: http://www.makedonika.org/NarodnaVolja/A...index.html

Гледам весникот излегува и денеска. Значи Македонците не се лишени од како ти што велиш "од сите човекови права".[Image: banner.gif]
[Image: 2010_05.gif]
http://www.narodnavolja.com/


Mе интересира зошто не пишуваат на Македонски јазик.
03-05-2010, 06:58 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(03-05-2010, 05:26 PM)demmian Wrote: http://balkani.actualno.com/news_289975.html

абе Дамяне не ли ти писна да трещиш глупости.Те прашав Колко пати си довадал во Бугария ? Ни един,нели?.. оти ако беше довадал ке знаеш дека во Бугария македонските бугари сме повеке от 2 600 000 а макдонците от ОМО са само 200-300 луге со ромите....и да те прашам како са толкова големи македонци оти на конгресот си ОМО одиха со бугарски знаме на . ..е па виж е сликта Nee_taka
03-05-2010, 09:01 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(03-05-2010, 06:58 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(03-05-2010, 05:25 PM)demmian Wrote: http://www.makedonika.org/NarodnaVolja/A...index.html

Гледам весникот излегува и денеска. Значи Македонците не се лишени од како ти што велиш "од сите човекови права".[Image: banner.gif]
[Image: 2010_05.gif]
http://www.narodnavolja.com/


Mе интересира зошто не пишуваат на Македонски јазик.

Правилно прашене ке ти кажам отговарат ..оти тиа са платени македонци .На председателот на ОМО Стойко Стойков майка му и тако му са бугари ,другите повекето са власи и роми вистиските македнци не повеке от 20% ВО омо Илинден ....Icon_razz
03-05-2010, 09:06 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

ожидар Димитров: Благодаря на македонските власти за жеста към общото ни минало с паметниците на Гоце Делчев и Даме Груев
04 май 2010 | 10:10 | Агенция "Фокус"
Начало / Македония
София. Споделям мнението, изразено във форумите на „Утрински весник”, че това са паметници на български войводи и сърдечно благодаря на македонските държавни и общински власти за жеста, който правят към общото ни минало. Това каза пред Агенция “Фокус” Божидар Димитров, министър без портфейл, на въпрос за коментар за паметниците на Гоце Делчев и Даме Груев на централния площад в Скопие.
„Смятам, че с тези паметници се изпълнява нашето желание съвместно да честваме и почитаме големите герои от миналото които свързват нашата обща история”, каза министър Димитров.


Срдечна благодарност до македонските државни и општински власти за гестот што го прават кон нашето заедничко минатото, вели Божидар Димитров, бугарски министер без ресор, коментирајќи го поставувањето на спомениците на Гоце Делчев и Даме Груев.

„Сметам дека овие споменици се исполнување на нашата желба за заедничко славење и почит кон големите херои од минатото кои ја поврзуваат нашата заедничка историја“, изјави Димитров за агенцијата „Фокус“. -A1
Dobrososedski odnosi,a Jane vas e???
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
04-05-2010, 02:39 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Тој Димитров е провокатор и намерно го прави тоа.
04-05-2010, 02:47 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(04-05-2010, 02:47 PM)Път Wrote: Тој Димитров е провокатор и намерно го прави тоа.

Ама, затоа, македонските провокатори го цитираат него.Icon_lol Тие, де, на кои им е до “ вистинска соработка со Бугарија и бугарскиот народ“ .Jeee
04-05-2010, 04:13 PM
Reply