Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Ами то нема,нема па дойде време та и на курвите им писне!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
26-11-2010, 07:41 AM
Website Reply
psychomode
Unregistered

 

тва в мъкидоня никой няма да го отрази (за медиите зборувам). убуу прай младенов.... да знаят за напред кой е главния!!! ...и да спрат да са праaат на велики лайната до-не-из-срани. убу им гу каза. аз лично мислам, дека българия въобще не треба да са занимаа со мъкидоня, а треба да обърне повеке внимание на сърбия, гърция, румъния, косово и албания, демек важни държави. а фиром... ги ебам неблагодарната яничерска банда от охлюви.

,-]]]


ЗА ОВАА ИМАШ ТРАЕН БАН.
27-11-2010, 01:38 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

http://daily.mk/cluster3/4a1a7d542cf7750...adf/560931
Бугарски интелектуалци со петиција до УНЕСКО да се избрише се што е македонско
Дваесетина бугарски интелектуалци меѓу кои има и тројца македонски Бугари со петиција до УНЕСКО атакуваат на Македонија. Бараат УНЕСКО да го спречи присвојувањето на бугарскиот јазик, историја и култура од страна на Република Макеоднија.

Во петицијата адресирана до генералниот директор на оваа меѓународна институција Бокова, која е Бугарка, инсистираат да преземе нешто, за како што стои –бугарскиот јазик во Македонија повеќе да не се прогласува како македонски.

- Веќе 65 години се шири лагата низ целиот свет дека постои посебен макеоднски јазик, истроија и култура... Ние сме непоколебливи дека вистината треба да ја дознае целиот свет. Вардарска Македонија (која денеска ја окупира Република Македонија) отсекогаш бил географски термин- неразделив од бугарската култура и историја. Постојат многу историски факти кои го потврдуваат тоа, стои во петицијата до УНЕСКО.

Во корист на нивната вистина се посочуваат имињата и делата на Јоаким Крчовски, Кирил Пејчиновиќ, браќата Миладинови, Кузман Шапкарев, Гоце Делчев и други.

Бугарските професори тврдат дека во Макеоднија секојдневно се уништувале историски споменици, воени гробови, цркви и артефакти поврзани со Бугарија. Одат дотаму што тврдат дека биле украдени бугарскиот фолклор, бугарските настани, јунаци, кралеви, битки, револуционери и биле прогласени како Македонски.

Потенцираат дека на последниот попис немало посебна графа за Бугари. Со децении се апселе и тероризирале сите оние кои отоврено кажувале дека се Бугари. Во писмото до УНЕСКО се вади од контекст изјавата на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан кој Вранишковски го нарече Спаска Митрова на МПЦ, при што се тврди дека поглаварот лично Митрова ја нарекол предавник, ѓубре и чудак.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-01-2011, 11:21 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(29-01-2011, 11:21 PM)афион Wrote: http://daily.mk/cluster3/4a1a7d542cf7750...adf/560931
Бугарски интелектуалци со петиција до УНЕСКО да се избрише се што е македонско
Дваесетина бугарски интелектуалци меѓу кои има и тројца македонски Бугари со петиција до УНЕСКО атакуваат на Македонија. Бараат УНЕСКО да го спречи присвојувањето на бугарскиот јазик, историја и култура од страна на Република Макеоднија.

Во петицијата адресирана до генералниот директор на оваа меѓународна институција Бокова, која е Бугарка, инсистираат да преземе нешто, за како што стои –бугарскиот јазик во Македонија повеќе да не се прогласува како македонски.

- Веќе 65 години се шири лагата низ целиот свет дека постои посебен макеоднски јазик, истроија и култура... Ние сме непоколебливи дека вистината треба да ја дознае целиот свет. Вардарска Македонија (која денеска ја окупира Република Македонија) отсекогаш бил географски термин- неразделив од бугарската култура и историја. Постојат многу историски факти кои го потврдуваат тоа, стои во петицијата до УНЕСКО.

Во корист на нивната вистина се посочуваат имињата и делата на Јоаким Крчовски, Кирил Пејчиновиќ, браќата Миладинови, Кузман Шапкарев, Гоце Делчев и други.

Бугарските професори тврдат дека во Макеоднија секојдневно се уништувале историски споменици, воени гробови, цркви и артефакти поврзани со Бугарија. Одат дотаму што тврдат дека биле украдени бугарскиот фолклор, бугарските настани, јунаци, кралеви, битки, револуционери и биле прогласени како Македонски.

Потенцираат дека на последниот попис немало посебна графа за Бугари. Со децении се апселе и тероризирале сите оние кои отоврено кажувале дека се Бугари. Во писмото до УНЕСКО се вади од контекст изјавата на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан кој Вранишковски го нарече Спаска Митрова на МПЦ, при што се тврди дека поглаварот лично Митрова ја нарекол предавник, ѓубре и чудак.

Малку надвор од темата. А тој г.г. Стефан, од чесните ли беше? Icon_lolIcon_lolSmeshkoSmeshkoPosPos
30-01-2011, 03:48 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Според мене не.Ама тоа е небитно.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-01-2011, 11:04 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-01-2011, 11:04 AM)афион Wrote: Според мене не.Ама тоа е небитно.

А, дали мислиш дека македонската комунистичка историографија( 1945-1990) била точна и објективна за нашата историја?
30-01-2011, 04:27 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9

(30-01-2011, 04:27 PM)hristo Wrote:
(30-01-2011, 11:04 AM)афион Wrote: Според мене не.Ама тоа е небитно.

А, дали мислиш дека македонската комунистичка историографија( 1945-1990) била точна и објективна за нашата историја?

-Мислам поголем проблем е дека во периодот на независтност и демокрация от 1991 насетне лагите и манипулацията станаа даже поголеми.
30-01-2011, 04:37 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(29-01-2011, 11:21 PM)афион Wrote: http://daily.mk/cluster3/4a1a7d542cf7750...adf/560931


Потенцираат дека на последниот попис немало посебна графа за Бугари. Со децении се апселе и тероризирале сите оние кои отоврено кажувале дека се Бугари.

Кои се тие што јавно се изнесувале дека се Бугари?

За ова се дефинитивно виновни КПЈ и УДБ-а. Тие ги измислија Бугарите во Македонија, односно тоа беше и сеуште е изговор да се гонат политички неистомисленици. Ченто бил осуден како бугараш, низа други дејци за независна Македонија (ВМРО-Правда) исто така. Во најново време ВМРО-ДПМНЕ во раните деведести беше означено како бугарашка организација.

Во ова немаше ниту самиот да верувам доколку не го видов досието на татко ми, Јордан, кој е осомничен за "бугараштво". УДБ-а на сила се обидува да го направи и претстави како таков, и покрај години на неуспешна работа. Со животот гарантирам дека Јордан Петровски никогаш немал наклонетост спрема Бугарија. Затоа верувам дека истото важи и за Ченто, и ВМРО-Правда итн.

Значи, самите сме си виновни што другите ни го предизвикуваат идентитетот. Луѓе кои секогаш се делкарирале и чувствувале како Македонци, КПЈ и УДБ-а ги етикетираат како "бугараши", само за цел да се одржат на власт. Воопшто не им е грижа за какви реперкусии тоа има врз долгорочната судбина на државата и народот. После стотина години кога некој ќе ги отвори досиеата на УДБа и пресудите донесени од комунистичките судови, што ќе прочитаат луѓето: во Македонија вриело од Бугари!? Дали е тоа вистината - НЕ! Но, повторно, Бугарите ќе ги имаат "документите" на нивна страна, како што тоа денес е случај со Иллинденците. Затоа, другарице и другови, е потреба лустрација! За да докажеме дека тие досиеја и пресуди биле фабрикувани и дека историјата не треба да ги земе за веродостојни.
(This post was last modified: 30-01-2011, 04:53 PM by Душан Јордан Петровски II.)
30-01-2011, 04:51 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(30-01-2011, 04:51 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Кои се тие што јавно се изнесувале дека се Бугари?

(29-01-2011, 11:21 PM)афион Wrote: Со децении се апселе и тероризирале сите оние кои отоврено кажувале дека се Бугари.
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
30-01-2011, 05:31 PM
Website Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9

Душан Јордан Петровски II ' Wrote: Кои се тие што јавно се изнесувале дека се Бугари?

За ова се дефинитивно виновни КПЈ и УДБ-а. Тие ги измислија Бугарите во Македонија

-YeaJeeeSmiley-happy068Sepotsmeva JeeeSmiley-happy068Sepotsmeva

(This post was last modified: 30-01-2011, 05:43 PM by IvoPaunov.)
30-01-2011, 05:42 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(29-01-2011, 11:21 PM)афион Wrote: http://daily.mk/cluster3/4a1a7d542cf7750...adf/560931
Бугарски интелектуалци со петиција до УНЕСКО да се избрише се што е македонско
Дваесетина бугарски интелектуалци меѓу кои има и тројца македонски Бугари со петиција до УНЕСКО атакуваат на Македонија. Бараат УНЕСКО да го спречи присвојувањето на бугарскиот јазик, историја и култура од страна на Република Макеоднија.

Во петицијата адресирана до генералниот директор на оваа меѓународна институција Бокова, која е Бугарка, инсистираат да преземе нешто, за како што стои –бугарскиот јазик во Македонија повеќе да не се прогласува како македонски.

- Веќе 65 години се шири лагата низ целиот свет дека постои посебен макеоднски јазик, истроија и култура... Ние сме непоколебливи дека вистината треба да ја дознае целиот свет. Вардарска Македонија (која денеска ја окупира Република Македонија) отсекогаш бил географски термин- неразделив од бугарската култура и историја. Постојат многу историски факти кои го потврдуваат тоа, стои во петицијата до УНЕСКО.

Во корист на нивната вистина се посочуваат имињата и делата на Јоаким Крчовски, Кирил Пејчиновиќ, браќата Миладинови, Кузман Шапкарев, Гоце Делчев и други.

Бугарските професори тврдат дека во Макеоднија секојдневно се уништувале историски споменици, воени гробови, цркви и артефакти поврзани со Бугарија. Одат дотаму што тврдат дека биле украдени бугарскиот фолклор, бугарските настани, јунаци, кралеви, битки, револуционери и биле прогласени како Македонски.

Потенцираат дека на последниот попис немало посебна графа за Бугари. Со децении се апселе и тероризирале сите оние кои отоврено кажувале дека се Бугари. Во писмото до УНЕСКО се вади од контекст изјавата на поглаварот на МПЦ г.г. Стефан кој Вранишковски го нарече Спаска Митрова на МПЦ, при што се тврди дека поглаварот лично Митрова ја нарекол предавник, ѓубре и чудак.

кои са тези интелектуалци и професори??до колкото ми е известно това е нищо повече от една facebook идея и виртуална петиция!!До колко е основателна или не -това е отделен въпрос!!!

Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
30-01-2011, 05:51 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Провладиниот ТВ Сител, обично, не ги ферма невладините организации кои имаат критички став спрема Владата, но упорно продолжува да селективно лиферува само “ негативни“ информации од Бугарија. Тогаш, нема проблем за изворот, макар бил и Хелсиншкиот КомитетIcon_lol

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/balkan/v...-policajci
16-02-2011, 03:10 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

Шшшшт, тихо! Да не се разбере, че самолетът бил български! А главна заслуга има разбира се "тамошната македонска амбасада"...

Деветима Македонци евакуирани од Либиjа

Icon_lolIcon_lolIcon_lol
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
23-02-2011, 10:06 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(23-02-2011, 10:06 PM)Stefan Wrote: Шшшшт, тихо! Да не се разбере, че самолетът бил български! А главна заслуга има разбира се "тамошната македонска амбасада"...

Деветима Македонци евакуирани од Либиjа

Icon_lolIcon_lolIcon_lol
Нищо не разбираш! Icon_wink Чети "Утрински весник"!
[Image: 74D7EF4F36D49C418595A90A7CDD741E.jpg]
утрински весник
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
23-02-2011, 11:13 PM
Website Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(23-02-2011, 11:13 PM)TATAP Wrote:
(23-02-2011, 10:06 PM)Stefan Wrote: Шшшшт, тихо! Да не се разбере, че самолетът бил български! А главна заслуга има разбира се "тамошната македонска амбасада"...

Деветима Македонци евакуирани од Либиjа

Icon_lolIcon_lolIcon_lol
Нищо не разбираш! Icon_wink Чети "Утрински весник"!
[Image: 74D7EF4F36D49C418595A90A7CDD741E.jpg]
утрински весник

не ве разбирам!?

сакате да кажете дека странска амбасада со бугарскиот авио-превозник ЈАТ евакуира МК-државјани од Либија преку Софија за Република Македонија???
(This post was last modified: 24-02-2011, 10:34 PM by toni_a.)
24-02-2011, 10:31 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Вашите вестници (Утрински) слагат снимка на самолет на JAT,а македонците са прибрани със правителствения самолет и самолет на BulgariaAir. Срамота!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-02-2011, 10:36 PM
Website Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(24-02-2011, 10:36 PM)TATAP Wrote: ... македонците са прибрани със правителствения самолет и самолет на BulgariaAir. Срамота!

извор?

пс - може ли зборот маркиран погоре да ми го преведеш - правителствения ?
24-02-2011, 10:43 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(24-02-2011, 10:43 PM)toni_a Wrote:
(24-02-2011, 10:36 PM)TATAP Wrote: ... македонците са прибрани със правителствения самолет и самолет на BulgariaAir. Срамота!

извор?

пс - може ли зборот маркиран погоре да ми го преведеш - правителствения ?
на претседателот на Бугариja

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-02-2011, 10:45 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-02-2011, 10:47 PM
Website Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

еве некои извадоци:

Quote:/ ... ќе бидат евакуирани од Триполи со хрватски авион
Нивното враќање во земјава ќе биде организирано од босанската амбасада..
/ ... ќе бидат пренесени заедно со турските државјани во следниот организиран превоз со брод, а можно е тие да бидат пренесени и со италијанските граѓани...
/ ... Нивното извлекување од земјата ќе биде направено со турски брод...


прашав за извор на следново: „...македонците са прибрани със правителствения самолет и самолет на BulgariaAir...“

значи цитат и линк. конкретно и јасно!
од блогов само заклучив дека повеќе држави ги евакуираат заеднички и координирано своите државјани, по најразлични начини.

пс - тнх за преводот.

(This post was last modified: 24-02-2011, 11:26 PM by toni_a.)
24-02-2011, 11:24 PM
Reply