Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=75ADD5...05D59137D6
Бугари како ***** се криете а овде кеси вадите
(This post was last modified: 19-04-2010, 07:06 PM by Администратор.)
19-04-2010, 05:28 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(19-04-2010, 05:28 PM)афион Wrote: http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=75ADD5...05D59137D6
Бугари како пички се криете а овде кеси вадите


Prostalastina,samo toa mozam da kazam.

Zboruvaat tuka za anticki gejtaci,a istite nasred BG odrzuvaat gej-paradi.


Po toa ke gi procenish kolku se nenormalen narod,na koj shovinizmot ne mu e izvaden od glava (se nekoj den nekoj ke mu go izvadi),dodeka se nabljuduva od druga strana pojava na makedonofobija.

Vednash da se gotvi tuzba pred Evropski Sud,ne biva ova vaka,da sme maltretirani sekade kade sto ke pojdeme.

Ciganarija bugarska!!!!!
19-04-2010, 05:37 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Каков суд и таму исти педери,за нас антиквизација а за гејовите 14 милиони за споменик.Само соработка со ИРАН и СЕВЕРНА КОРЕЈА и една атомска по дампинг цена и еден да не остани од ти е во еу.
19-04-2010, 05:45 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

ОМО ИЛИНДЕН ЧЕСТВУВАШЕ ЗА ЈАНЕ САНДАНСКИ НА РОЖЕН, А ДЕЛЕГАЦИЈАТА ОД МАКЕДОНИЈА, БУГАРСКИТЕ ВЛАСТИ ЈА ВРАТИЈА НАЗАД!

- Околу 350 Македонци од Пиринскиот дел на Македонија, под покровителство на Обединетата македонска организација ОМО ИЛИНДЕН, вчера на гробот на македонскиот револуционер Јане Сандански на Роженскиот манастир кај Мелник, ја одбележаа 95 годишнината од неговото убиство.
На гробот на Јане Сандански панихида одржа неговото високопреподобие архимандрит Никодим Царкњас, а за негопвиот живот и дело зборуваа Даринка Тапанска, Димитар Парасков, Јордан Костадинов и Борис Сандански.
Заедно со Македонците од Пиринскиот дел на Македонија на чествувањето присуствуваше и десетчлена делегација на Македонците од Егејскиот дел на Македонија.
За жал, бугарската полиција го спречи присуството на делегацијата на Светскиот Македонски Конгрес и на Сојузот на здруженијата на Македонците од Егејскиот дел на Македонија на гробот на Јане Сандански.
Претпладнето на граничниот премин Делчево - Станке Лисичково, по речиси четиричасовен генерален ремонт на минибусот од 8 до 12 часот со кого Македонците патувале, македонската делегација била оневозможена да влезе во Бугарија, со образложение „нечитка е една буква на сообраќајната дозвола“. Во вториот обид за влез во Бугарија со друго возило, делегацијата е пропуштена, меѓутоа на патот кон Рожен кај Симитли, минибусот повторно е сопрен од бугарска полициска патрола и со придружба вратено во полициската станица во Благоевград кадешто се задржани уште дополнителни четири часа, додека дојде началникот на сообраќајната полиција за да им одреди казна бидејќи „возачот не носел сигурносен појас“. По плаќањето на глобата, бидејќи не добиле никакви гаранции дали може да го продолжат патот а да не бидат повторно приведени од друга полициска патрола, делегацијата на Светскиот Македонски Конгрес и на Сојузот на здруженијата на македонците од Егејскиот дел на Македонија се вратиле назад во Републиката.
- Очигледна беше намерата на бугарската полиција да не одврати од присуството на чествувањето на големиот револуционер на македонското револуционерно движење на Рожен, кај Мелник. Со коментарите „вие можете да го продолжете патот но не и возилото со кое патувате“, не вратија назад во Македонија, бидејќи и да пешачевме ќе ни најдеа маана. Сметавме дека Македонија на исток граничи со Европската Унија, ама очигледно беше дека Бугарија не се одлепила од минатото и старата полициска пракса. Полицијата си ја оствари целта - после девет часа малтретирање не спречи да присуствуваме на чествувањето. Вложивме вербален протест пред началникот на сообраќајната полиција во Благоевград заради попречувањето во слободата на движењето, ама протестна нота ќе испратиме и до Европската Унија, Советот на Европа, ОБСЕ и македонската и бугарската влада. Со ништо не ги повредивме законите на Бугарија, сметавме дека Софија се надраснала, бидејќи таков терор спроведуваше во времето на комунизмот, но бугарската полиција покажа дека Бугарија и како членка на Европската Унија доволно не пораснала. Ваквиот однос не придонесува кон унапредување на добрососедските односи и за меѓусебната доверба. За една Спаска Митрова владата во Софија направи меѓународен скандал наводно во грижата за „своите Бугари во Македонија“, но со односот према нашата делегација на таа пародија и паднаа маската. Ако Македонците за Софија се Бугари, зошто нас не врати од Бугарија назад во Македонија, - изјави Тодор Петров, претседател на Светскиот Македонски Конгрес.
И генералниот секретар на Сојузот на здруженијата на Македонците од Егејскиот дел на Македонија Ѓорѓи Доневски и претседателот на здружението „Македонски Егеј“ од Штип Стојан Димков кои беа во македонската делегација за Рожен изразија разочарување од односот на бугарските власти.
19-04-2010, 05:50 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(19-04-2010, 05:45 PM)афион Wrote: Каков суд и таму исти педери,за нас антиквизација а за гејовите 14 милиони за споменик.Само соработка со ИРАН и СЕВЕРНА КОРЕЈА и една атомска по дампинг цена и еден да не остани од ти е во еу.

hehehhe...ako spuka Treta Svetska,a gledam deka Amerikancite se nesto naostreni protiv Iran,sto mislish kade ke se istrelaat iranskite raketi...normalno,na bugarska teritorija,zatoa ja primija BG vo EU i NATO,zaradi geostrateskata pozicija,vo uslovi na vojna,raketite od Iran ke ,,sletuvaat,, direktno vo BG.
19-04-2010, 05:50 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Само да ги обоиме главите на нуклеарките со црвено-жолто Icon_razz
19-04-2010, 05:54 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Зошто црвено-жолто, за полесно ли да влезе радијацијата во Македонија?Icon_wink

Понекогаш мислам дека сето ова што ни се случува на Балканот ни е од Чернобил, а? Вие што мислите?
19-04-2010, 06:16 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Бугарскиот премиер Бојко Борисов и порача на Македонија дека не може да смета на поддршка од Софија во иднина доколку не го прекине „говорот на омразата“, зашто - брат брата не рани, тешко кој го нема!

Јас пак мислам обратно. Време е Бугарија да го прекине говорот на љубовта... кон нас.

Еве, на пример бугарскиот генерален конзул во Битола, г-нот Наум Кајчев, со македонско коренче од Костурско, историк по образование а дипломат по вокација, уште во далечната 2004 на ТВ-СКАТ има пројавено такви изливи на љубов кон Македонија, како да е инкарнација на свети Валентин. Вљубениов конзул, на пример, има тези дека Македонија е географска област и дека во неа живеат Бугари, но дека србо-комунистичката власт по 1945 ја врза Вардарска Македонија во југословенската федерација, место да оди во конфедерација со Бугарија... (со истата онаа Бугарија што во 1941 влезе како окупатор).

Господинот Кајчев, вљубеникот во Македонија, исто така, не ги признава двата Илиндена, поточно вториот Илинден, зашто АСНОМ, според него е србокомунистичко масло. Одбележувањето на трите Илиндена што го правеле Македонците во Канада, со потсетување на битката кај Херонеја кога Филип Втори ги победил војските на грчките полиси, одиграна исто така на 2 август, за него е мајтап. Во тв-емисијата на СКАТ (Час по Б`лгариа, што може да се види на ју-туб) се пласираат тези за болните мозоци од пропагандистите во Скопје и дека сите Бугари од Македонија, кога и да е, ќе земат бугарски пасоши и државјанство... а ќе останат само србо-македонците...

Не е виновен г-н Кајчев што е димпломат во Македонија. Виновен е оној што дал агреман за него.

Аман! Доста! Еве, чесен збор - нема повеќе говор на омраза, ама... прекинете го и вие говорот на љубовта.2. Второто барање што ни го испорача Борисов е конечна трансформација на судскиот систем. Добро е што не побара уставни измени, со донесување амандман кој би гласел: „Спаска Митрова, заради заслугите за б`лгарската кауза в Македния, одсадпанадаљеиубудуќе, треба да ги добива сите судски спорови, odnapred, а против неа не смее да биде покренато никакво обвинение, ниту пак да биде поведен граѓански спор. За век и веков, Амин.“

Слушам, како знак на добра волја, судските власти в Блгария ќе го регистрирале ОМО Илинден. Да видиш - да не поверуваш!
19-04-2010, 06:18 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Поетска вечер посветена на авторката Гордана Михаилова- Бошнакоска ќе се одржи утре во просториите на Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија и ќе бидат одбележани пет години од неговото основањ


Во изминатите пет години, со поддршка на Министерството за култура, беа реализирани голем број проекти преку кои беше презентирана и афирмирана македонската култура во Бугарија.

„Беа организирани повеќе книжевни визити, презентации на книжевни портрети и претставувања на македонските писатели, меѓу кои и на Драги Михајловски, Ристо Василевски, Филип Петровски, Али Алиу, Васил Тоциновски, а беа одржани и повеќе промоции на книги “, соопштува министерството за култура.

Преку проекција на документарни етнолошки филмови беше презентирана богатата македонска етнолошка традиција, а преку претставувањето на Институтот за фолклор „Марко Цепенков“ бугарската јавност беше запознаена и со македонско фолклорно наследство.

За оваа година преку Годишната програма за остварување на националниот интерес во културата, поддржани се и реализирани повеќе проекти.

„Беше претставена изложбата на Марин Димески, потоа беше презентиран и книжевниот опус на Весна Ацеска, а Центарот за култура „Антон Панов“ реализираше и изложба на дела од струмичката ликовна колонија.“, стои во соопштението на министерството за култура.

Во изминатиот период концерти одржаа повеќе македонски уметници, меѓу кои и Ана Гацева, Михаило Куфојанакис и Тодор Светиев, како и Тони Китановски. Македонскиот ликовен мозаик беше претставен преку изложбите на Ѓорѓи Чулаковски-Ѓото, Александар Ивановски-Карадаре, Ива Димеска, Тања Балаќ, Мифтар Мемети, Илија Аџиевски, Новица Трајковски, Тони Шулајковски. Меѓу многуте проекти, беше организирана и вечер посветена на македонскиот сликар Киро Урдин со проекција на неговиот филм „Вода и оган“.

Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија е отворен во април 2005 година, согласно со потпишаната Спогодба меѓу Владите на Република Македонија и на Република Бугарија за основање културно-информативни центри во Софија и во Скопје.
19-04-2010, 06:25 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

(19-04-2010, 05:28 PM)афион Wrote: http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=75ADD5...05D59137D6
Бугари како ***** се криете а овде кеси вадите
Интересно и аз кога помина през Симитли без колан и мене ме спира полиция.Требва и аз да тужа Бугариja во Страсбург Da_ne_si_lud
19-04-2010, 08:05 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(19-04-2010, 08:05 PM)Paradigm Wrote:
(19-04-2010, 05:28 PM)афион Wrote: http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=75ADD5...05D59137D6
Бугари како ***** се криете а овде кеси вадите
Интересно и аз кога помина през Симитли без колан и мене ме спира полиция.Требва и аз да тужа Бугариja во Страсбург Da_ne_si_lud

I zatoa te odnesoa vo policiska stanica.Shok
19-04-2010, 08:10 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

(19-04-2010, 08:10 PM)афион Wrote:
(19-04-2010, 08:05 PM)Paradigm Wrote:
(19-04-2010, 05:28 PM)афион Wrote: http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=75ADD5...05D59137D6
Бугари како ***** се криете а овде кеси вадите
Интересно и аз кога помина през Симитли без колан и мене ме спира полиция.Требва и аз да тужа Бугариja во Страсбург Da_ne_si_lud

I zatoa te odnesoa vo policiska stanica.Shok
Ако не ти е ясно ОМО-Илинден съществува точно с тая цел и затова е основано.Целта е поддържане на постоянно напражение и обтегнати отношения МК–БГ.Тие ако искаха да се регистрират досега да беха регистрирани.
А законите са за всички и са за това да се спазват.Сигурен съм оти имало и нещо друго кое вашата преса ви го спестява.
19-04-2010, 08:17 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Знам кај вас цути од демократија.
19-04-2010, 09:41 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

(19-04-2010, 09:41 PM)афион Wrote: Знам кај вас цути од демократија.
Не е бе ти па.Македония според последните извештаи е най демократска земя на светот...


19-04-2010, 10:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-04-2010, 09:41 PM)афион Wrote: Знам кај вас цути од демократија.


Што по тебе е демократијата???

Јас неслушнав дека има прогон на идеолошки и политички противници.
19-04-2010, 11:16 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(19-04-2010, 10:56 PM)Paradigm Wrote:
(19-04-2010, 09:41 PM)афион Wrote: Знам кај вас цути од демократија.
Не е бе ти па.Македония според последните извештаи е най демократска земя на светот...

19-04-2010, 11:26 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(19-04-2010, 10:56 PM)Paradigm Wrote:
(19-04-2010, 09:41 PM)афион Wrote: Знам кај вас цути од демократија.
Не е бе ти па.Македония според последните извештаи е най демократска земя на светот...Многу добро се сеќавам на ова и затоа оди прошетај. Значи ти си уште еден што ни доаѓа однадвор и нам ни соли памет што ни се случувало во 2001, само за да си оправда некое недопроучени тези, и само затоа што си има претходно зацртана кауза. Ништо ново под небото.

Да погледнеме што се тврди на оваа слика:
[Image: frapantno.jpg]
Каква манипулација! Значи, се тврди дека овие Албанци биле невооружени. Ако е толку видливо дека се невооружени, зошто мора да се тврди со текст, наместо да се остави самиот клип да покаже дали е така? Како инаку ќе знаеме дека се тврди вистината? Овој клип е направен од националната Македонска телевизија и добро се сеќавам дека денот кога се случи инцидентот, клипот беше пуштен многу пати и беше преземен од многу телевизии. Зарем државната телевизија би пуштала доказен материјал каде националните безбедносни сили убиваат невооружени цивили? Овие луѓе беа застанати за проверка, што е сосема нормално во такви моменти на воена напнатост во градот. Ако биле невини и невооружени, зошто не ги остави полицајците да ја извршат проверката и да ги пуштат да си одат? А полицаецот зошто тргнува да бега штом види дека Албанецот држи нешто во раката и се обидува да го фрли? Она што не може да се чуе од полицаецот, е "ИМА БОМБА!". Толку од приказната за невооружените Албанци на клипот. Ајде да претпоставиме дека можеби тоа не било бомба, затоа што човекот беше усмртен пред да успее да ја активира. Но дури и да не било бомба, во време на воен конфликт е доволно да ги натераш да помислат или да поверуваат дека е бомба, за да те застрелаат. Доволно е и тоа што пружаш отпор, дури и тоа што го држиш во раката да е гумена топка, соочен си со ризик да те застрелаат.

Еве уште еден клип од истиот настан, за жал не може да се чуе тоа "Има бомба!":


20-04-2010, 04:30 AM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

И каква връзка имат сега тие деца да ги пускаш тукa ******* ****...
(This post was last modified: 20-04-2010, 07:38 PM by Администратор.)
20-04-2010, 04:35 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

A kakva vrska imat albancite???????????
Dijagnostikata mislam deka od strana na administratorot povlekuva sankcija.Ili toa vazi samo za od makedonska strana?
20-04-2010, 06:59 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-04-2010, 05:37 PM)demmian Wrote:
(19-04-2010, 05:28 PM)афион Wrote: http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=75ADD5...05D59137D6
Бугари како пички се криете а овде кеси вадите


Prostalastina,samo toa mozam da kazam.

Zboruvaat tuka za anticki gejtaci,a istite nasred BG odrzuvaat gej-paradi.


Po toa ke gi procenish kolku ,dodeka se nabljuduva od druga strana pojava na makedonofobija.se nenormalen narod,na koj shovinizmot ne mu e izvaden od glava (se nekoj den nekoj ke mu go izvadi)

Vednash da se gotvi tuzba pred Evropski Sud,ne biva ova vaka,da sme maltretirani sekade kade sto ke pojdeme.

Ciganarija bugarska!!!!!

Интересен пост. Класичен пример на функционирање на службите кои ја користат методологија на Гебелс-100 пати повторена лага, 101 пат звучи како вистина. Шовинизам кај Бугарите и Бугарија не постои. Повеќе пати сум бил во Бугарија, Србија и Грција. Впрочем, како и многу други Македонци. Во Бугарија секоја трета песна е или српска или грчка. Во Србија , сеуште, не сум чул никаде ( на ТВ, по кафани, по веселби) да се пее било која бугарска песна. Во Грција, пак нема никакви шанси за тоа. Ако под шовинизмот подразбираме омраза на еден народ кон друг, тогаш логика кажува дека ако Бугарите слушаат песни на своите историски непријатели, значи не се шовинисти. И обратноIcon_lol. А, синтагмата “ циганарија бугарска“ зазема високо место во листата на службите за навредување на Бугарите, кои нејзините послушници ги шираат, а наивните ги прифаќаат и ги повторуваат.Tapshanje
20-04-2010, 10:11 PM
Reply