Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15

Едиторијал

Б-комплекс

[Image: 9D338AA27804CD4999101FEA1613F992.jpg]

Добрите соседи си одат на кафе, може заедно да одат и на одмор (некогаш беше така), може и да се караат за тоа каде моча кучето, но ако некој се обиде да ѕирне во тенџерето на другиот, е тогаш пука филмот! Тогаш веќе нема добрососедски односи: никој не сака да му се мешаат во манџата. Овој принцип е неприкосновен.

Македонија и Бугарија се дамнешни соседи, а се на пат да станат и добри. Барем тоа е декларативната намера на Софија, која пред две години му понуди на Скопје да потпишат договор за пријателство и добрососедство. Но, додека се случи тој вистински спој, двете страни мора да работат на создавање услови за такво нешто.

Во моментов случајот со Спаска Митрова добива епски димензии во Бугарија. За поранешната студентка од Гевгелија со бугарски пасош се заинтересираа бугарскиот премиер Бојко Борисов, европратеници и целиот случај добива голем медиумски простор. Спаска беше поводот Борисов да каже јавно дека не може да ни даде европска поддршка поради нашиот судски систем, иако признава дека тој е независен. Борисов ни влезе во тенџерето!

Секако дека македонскиот судски систем не е цвеќе за мирисање, напротив. Кога македонскиот премиер Груевски го критикува Уставниот суд јавноста во Македонија тоа го разбира како мешање во независноста на судството. Па, тогаш што да се каже за изјавата на Борисов и дали тој го почитува духот на Заедничката декларација од 1999 година? Секако не, оти се меша во внатрешните прашања на една суверена држава. За вакви прашања постојат поинакви канали на комуникација. По изјавите на премиерот Борисов е нормално бугарскиот амбасадор (неговиот заменик) да се повика на разговори во МНР, а потоа на Софија да и' се испрати протестна нота. И тоа не е ништо страшно или невообичаено во дипломатската пракса и е само во насока на пеглање извесни прашања. Вака оставаме простор Бугарија да се става во улога на постар и посилен брат и тоа член на НАТО и на ЕУ, кој се дрзнува да ни каже што и како да правиме. Во вакви нерамноправни односи навистина е илузорно да се размислува да се стави потпис на предложениот Договор за пријателство. Предлогот на Софија за, на пример, заедничка прослава на историски настани (каков што е Илинден) може да биде добра основа за преговори, но само ако се преговара во услови на заедничка доверба и без товарот од историското минато, пред се', од периодот на врховизмите и на комунизмот. Од друга страна, македонската влада предложениот договор го криела цели две години. Зошто? Одговорот е дека размислувала што да предложи. Ова се сериозни предлози од Бугарија и треба за нив да се отвори широка јавна дебата, а не да се кријат нештата.

Софија повлече нога со тоа што предложи нацрт-договор. Скопје не треба предолго да чека, туку треба да излезе со свој предлог. Младите раководства во двете земји имаат убава можност да се ослободат од прангите на комунистичкото минато. Кога веќе не патуваме ниту со тескере ниту со визи, треба и умствено да се ослободиме. Добрососедска порака до Софија - троа појќе почит за соседот, кој навистина има цел да стане член на ЕУ и на НАТО, и троа помалку да се покажуваат комплексите од минатото.

Христо Ивановски
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
17-03-2010, 02:44 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

Vidi sega vaka...mozes Bugarija da ja pretstavuvash na forumov kako prosperitetna drzava...ama jas si znam kolku e prosperitetna....aloooooooo zabluden,otvori bugarski mediumi,cela Bugarija se raspaga kako stara Jugoslavija,bugarskata politicka fela ja tresat stravotni skandali,narodot bugarski osiromashuva i se poveke se zacvrstuva voljata na mladite bugarski kadri da se mahnat ednash zasekogash od taa drzava,kade i lebot e veke deficit....navistina ako ima Makedonci koi ti se vrzuvaat na idejata za ,,prosperirastata Blgarija,, toa se samo onie Makedonci koi ne dosle vo Bugarija poslednive desetina godini.

Мунгосе, Мунгосе, ето за това ти зборвам. Това ти е говоренето со омраза кун Бугариjа. Прочети оште веднаж што си написал. Пълни глупости. Как пък от медиумите разбра дека Бугария се разпада. И што ке правим сега ние бугаритеIcon_lol Ето това е говорот на омразата и антибугаризма, синдрома Б.И това е от 1944г. Ти си деец и користник на този говор. Сега го разбрав. Малинка ти го каза. Ако нема пари во Бугария зашто се строjат от скупи по-скупи магазини и МОЛ-ове. И магазини+ и Била и Метро и Карифур и Кауфланд и Техномаркет и Технополис и много европски вериги. И алоооо....коj купува там, коj пазарува - не са ли това бугарите? Ако пазаруват значи имат пари. А от медиумите може секакви глупости да прочетеш, както и от македонските, така и от бугарските. Вапросот е как читаш?
18-03-2010, 11:12 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Golem problem na Makedonskite mediumi e sto seuste funkcioniraat po stariot komunisticki terk. Mene licno ne mi preci nikoj od sosedite, posebno Bugarite.Sum bil vo Sofija,Kustendil i Blagoevgrad. Za Makedonija vo sostojbite vo koi e bi bilo dobro da ima otvoreni dobrososedski pa i dobri ekonomski odnosi so svoite sosedi osobeno so Bugarija.
18-03-2010, 03:37 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(18-03-2010, 03:37 PM)basilius_2 Wrote: Golem problem na Makedonskite mediumi e sto seuste funkcioniraat po stariot komunisticki terk. Mene licno ne mi preci nikoj od sosedite, posebno Bugarite.Sum bil vo Sofija,Kustendil i Blagoevgrad. Za Makedonija vo sostojbite vo koi e bi bilo dobro da ima otvoreni dobrososedski pa i dobri ekonomski odnosi so svoite sosedi osobeno so Bugarija.
Ти благодарам за това прекрасно, чисто човешко мислене. Аз мислам дека ако односите мегу Бугария и Македония са изчистени от старите политически мисли, то ние лугето(хората) можем да се разбираме одлично. В Бугария македонците винаги са били добре дошли и винаги са посрещани како скупи приjатели, дори споровете односно историjата от бугарска страна са предимно добронамерени.
19-03-2010, 09:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Операција „пуштај вода“

Пишува: Цветин Чилиманов

Нема добра шпионска приказна без штосно шифрирано име. Во случајов, во Бугарија во тек е акцијата „пуштај вода“, во која Ефтим Костадинов, директор на Комисијата за тајните архиви на нивната комунистичка Државна сигурност, ги објави имињата на 139 поранешни и сегашни пратеници кои биле кодоши на службата.
Тоа што во списокот би требало особено да не интересира е што на него се собрале и најголемите бугарски националисти, како на нас добро познатиот Красимир Каракачанов од бугарското ВМРО и низа пратеници од ултра-националистичката Атака, но и водачот на бугарските Турци Ахмед Доган и луѓе од неговата партија. Едниве големи Бугари, другите борци за права и слободи, а сите заедно работат за ист газда кој им ги навива механизмите, по потреба да креваат врева, а по потреба да молчат. На чело, претседателот Георги Прванов, кој учествувал во политизирањето на односите меѓу Бугарија и Македонија, за потребите на Службата.
Ако со списокот на Костадинов се објаснува мешањето на Службата во бугарско-турските кавги, не се разјаснува до крај за нас многу поинтересната редовна македонско-бугарска кавга. Секогаш кога треба нешто да се покрие, заташка или треба некој да се распне, се вадат од архива дневниците на Мисирков и песните на Миладинови, а нациите се расправаат за многу важните прашања околу тоа кој го убил Прелиќ, кој го предал Гоце и кој го кажал бројот на мобилниот на Мијалков. Колку е забегана работава покажува фактот дека весник во Македонија може да добие 2-3 интернет-коментари од читателите за прашање од врвно секојдневно значење, на пример реформите во здравството, но 200-300 коментари ако објави каков било текст на банална тема поврзана со Бугарија.
Јасно е дека оваа игра на бугарските служби би станала здодевна многу бргу, кога не би имало одговор од другата страна. Никој не плаќа да гледа танго за еден. Списокот на Костадинов покажува зошто се едни те исти бугарски политичари се редовни по „македонското прашање“. Но, на нив им возвраќаат се едни те исти новинари, политичари и историчари од македонската страна (истите оние кои што, патем, се на браникот на борбата против лустрацијата, односно пуштањето вода и во Македонија). За конечно да се запре оваа одвратна кавга од типот „вие нам Татари, ние вам Титовисти“, лустрацијата мора што поскоро да се изврши и кај нас. Да се види дека најзапалените Македонци, Албанци, србомани и бугараши во Македонија всушност работат за истата Служба и се „најдобри непријатели“.
Со лустрацијата ќе се урне лагата дека, демек, стариот систем бил наднационален, додека овие националистиве, кои заслужено беа држени по Идризово и Забели, го пуштија вирусот на омразата од шишето. Полека станува јасно дека токму Службата, што божем требало да ги држи националистите подалеку од нормалните луѓе, всушност многу повеќе го негувала, чувала овој ебола-вирус на полицијата, и дека на сигнал режирано го пушта меѓу луѓето.
20-03-2010, 01:35 AM
Reply
МКД Offline
Junior Member
**

Posts: 13
Joined: Jan 2010
Reputation: -3

Никогаш нема да имаат добри односи Македонија и новосоздадениот народ така наречени Бугари, кои Крсте Петков Мисирков објаснува многу убаво зашто се нарекуваат со турко монголско име и кој ги прелажал да мислат дека се азијати. Ама не очајувајте зашто со откривањето на вистината за некоја година ќе се изгуби и тоа туѓо и наметнато име од Европскиот континент и конечно ќе се врати каде што му е место-Азија.
Тука на овој форум, имаат некое резервирано мислење повеќето татари, се воздржуваат и некако им успева да вреѓаат еднаш на секои 10 поста што е рекорд за просечен татар. Кога не се ограничени во употребата на навреди кон Македонскиот народ знаат тие многу убаво да искажат што мислат и да покажат колку се обичат со нивните им јужни браќа, што само уште еднаш покажува дека со такви подли створови никогаш не може да биде Македонецот пријател... за браќа па не ни станува муабет.
Обединета Македонија!
(This post was last modified: 20-03-2010, 09:25 PM by МКД.)
20-03-2010, 09:25 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(20-03-2010, 09:25 PM)МКД Wrote: Никогаш нема да имаат добри односи Македонија и новосоздадениот народ така наречени Бугари, кои Крсте Петков Мисирков објаснува многу убаво зашто се нарекуваат со турко монголско име и кој ги прелажал да мислат дека се азијати. Ама не очајувајте зашто со откривањето на вистината за некоја година ќе се изгуби и тоа туѓо и наметнато име од Европскиот континент и конечно ќе се врати каде што му е место-Азија.
Тука на овој форум, имаат некое резервирано мислење повеќето татари, се воздржуваат и некако им успева да вреѓаат еднаш на секои 10 поста што е рекорд за просечен татар. Кога не се ограничени во употребата на навреди кон Македонскиот народ знаат тие многу убаво да искажат што мислат и да покажат колку се обичат со нивните им јужни браќа, што само уште еднаш покажува дека со такви подли створови никогаш не може да биде Македонецот пријател... за браќа па не ни станува муабет.

Ако со Бугарија немаме добри односи, а знаеме какви се Грците и Албаците, тогаш нема друго...ни останува само Србија и нашите браќа Срби. Па заеднички да се бориме за подобар живот. Е, како се растури таа Југослвија. Колку ни беше убаво.SmajlitoJeeeBaeh
21-03-2010, 08:28 AM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(20-03-2010, 09:25 PM)МКД Wrote: Никогаш нема да имаат добри односи Македонија и новосоздадениот народ така наречени Бугари, кои Крсте Петков Мисирков објаснува многу убаво зашто се нарекуваат со турко монголско име и кој ги прелажал да мислат дека се азијати. Ама не очајувајте зашто со откривањето на вистината за некоја година ќе се изгуби и тоа туѓо и наметнато име од Европскиот континент и конечно ќе се врати каде што му е место-Азија.
Тука на овој форум, имаат некое резервирано мислење повеќето татари, се воздржуваат и некако им успева да вреѓаат еднаш на секои 10 поста што е рекорд за просечен татар. Кога не се ограничени во употребата на навреди кон Македонскиот народ знаат тие многу убаво да искажат што мислат и да покажат колку се обичат со нивните им јужни браќа, што само уште еднаш покажува дека со такви подли створови никогаш не може да биде Македонецот пријател... за браќа па не ни станува муабет.

Типично мислене на примат-т.е. -липса на разумно мислене за аргументи и пр. да не говорим излишно е !!
За тоя "новосъздаден народ"има документи от 6-7 век-ама за МКД и сродните нему приматчета -ово е лага!!Дай им да приживят едно и също -татари матари ,кобили ,Азия ...има една приказка -всяка жаба да си знае гьола -а гьола в който живеят подобните крякливи жаби е жабунясал и вмирисан на коминтерновски предрасъдъци ,сърбомански великошовинизъм и ОМО-вски сепаратизъм!! Ако не друго ми харесва -подписа му на този -Обединена Македония!! И това ще стане -само че такива като МКД ще трябва да се приселят в Сърбия там ще се чустват уютно!!!!!!!!BaehBaehBaehBaeh
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
21-03-2010, 06:55 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(20-03-2010, 09:25 PM)МКД Wrote: Никогаш нема да имаат добри односи Македонија и новосоздадениот народ така наречени Бугари, кои Крсте Петков Мисирков објаснува многу убаво зашто се нарекуваат со турко монголско име и кој ги прелажал да мислат дека се азијати. Ама не очајувајте зашто со откривањето на вистината за некоја година ќе се изгуби и тоа туѓо и наметнато име од Европскиот континент и конечно ќе се врати каде што му е место-Азија.
Тука на овој форум, имаат некое резервирано мислење повеќето татари, се воздржуваат и некако им успева да вреѓаат еднаш на секои 10 поста што е рекорд за просечен татар. Кога не се ограничени во употребата на навреди кон Македонскиот народ знаат тие многу убаво да искажат што мислат и да покажат колку се обичат со нивните им јужни браќа, што само уште еднаш покажува дека со такви подли створови никогаш не може да биде Македонецот пријател... за браќа па не ни станува муабет.

Со такива като тебе човек се чуди да се смее или да плаче? Личи си дека си абсолутно неписмен. Пази Боже от такива, заштото така односи не се градjат со никого.
Прво - за "новосозадениот народ бугари - на Балканот има држава Бугариjа, коjато е от преди официално 1400 години(говорим тук на Балканот) от които близо 1000 години е била доминантна - Србиjа Румуниjа, Албаниjа, голем дел от Грциjа са били во неjните граници. През това време сме имале царе като Симеон Велики, Jован Асен 2-ри, Калоjан и много други, кои са били едниот наj-силните царе во цела Европа. Истото не може да се каже за Македониjа и македонците кои през целото това време са били дел от Бугарската држава или когато е немало бугарска држава - дел от нашиот народ. Има премного докази за това и цела Европа това го знае. Македониjа како држава постои от 1944година. Нема друга "македонска" држава. Цар Самуил е доказан бугарин исто. Кога го побеждава византискиот цар Василии 2-ри Македонец се нарекува бугароубиец.
Така че като не си историчар - остави ги работите които не ги разбираш на историчарите.
Все пак историjата во Македониjа рано или касно требва да стане истата ако не точно со бугарската, то со европската и така нема да има проблем со идентитетот. И бараj и чети документите во кои Крсте Мисирков jасно e декларирал бугарскиот си идентитет.
23-03-2010, 10:54 AM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(23-03-2010, 10:54 AM)Vodno konche Wrote:
(20-03-2010, 09:25 PM)МКД Wrote: Никогаш нема да имаат добри односи Македонија и новосоздадениот народ така наречени Бугари, кои Крсте Петков Мисирков објаснува многу убаво зашто се нарекуваат со турко монголско име и кој ги прелажал да мислат дека се азијати. Ама не очајувајте зашто со откривањето на вистината за некоја година ќе се изгуби и тоа туѓо и наметнато име од Европскиот континент и конечно ќе се врати каде што му е место-Азија.
Тука на овој форум, имаат некое резервирано мислење повеќето татари, се воздржуваат и некако им успева да вреѓаат еднаш на секои 10 поста што е рекорд за просечен татар. Кога не се ограничени во употребата на навреди кон Македонскиот народ знаат тие многу убаво да искажат што мислат и да покажат колку се обичат со нивните им јужни браќа, што само уште еднаш покажува дека со такви подли створови никогаш не може да биде Македонецот пријател... за браќа па не ни станува муабет.

Со такива като тебе човек се чуди да се смее или да плаче? Личи си дека си абсолутно неписмен. Пази Боже от такива, заштото така односи не се градjат со никого.
Прво - за "новосозадениот народ бугари - на Балканот има држава Бугариjа, коjато е от преди официално 1400 години(говорим тук на Балканот) от които близо 1000 години е била доминантна - Србиjа Румуниjа, Албаниjа, голем дел от Грциjа са били во неjните граници. През това време сме имале царе като Симеон Велики, Jован Асен 2-ри, Калоjан и много други, кои са били едниот наj-силните царе во цела Европа. Истото не може да се каже за Македониjа и македонците кои през целото това време са били дел от Бугарската држава или когато е немало бугарска држава - дел от нашиот народ. Има премного докази за това и цела Европа това го знае. Македониjа како држава постои от 1944година. Нема друга "македонска" држава. Цар Самуил е доказан бугарин исто. Кога го побеждава византискиот цар Василии 2-ри Македонец се нарекува бугароубиец.
Така че като не си историчар - остави ги работите които не ги разбираш на историчарите.
Все пак историjата во Македониjа рано или касно требва да стане истата ако не точно со бугарската, то со европската и така нема да има проблем со идентитетот. И бараj и чети документите во кои Крсте Мисирков jасно e декларирал бугарскиот си идентитет.


Губиш си времето -със същия успех може да дебатираш с речен камъкShok
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
23-03-2010, 02:33 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

што се мешаат каде не им е место?

Quote:Прванов: Новото име на Македонија да гарантира неменување на границите

Решението за новото име на Македонија да вклучува и гаранции против територијални претензии, побара денеска бугарскиот претседател Георги Прванов.

На денешната средба со градоначалникот на Пловдив, Славчо Атанасов и претседателот на ВМРО-НИЕ, Петко Атанасов, претседателот Прванов разговарал околу бугарската позиција во спорот со името меѓу Грција и Македонија.

Прванов изјавил дека Бугарија ќе го поздрави евентуалното надминување на спорот со името меѓу Грција и Македонија.

Бугарскиот претседател нагласил дека решението ќе мора да вклучува и територијални гаранции на Бугарија, односно да се оневозможи Македонија да покренува дополнителни барања за источниот сосед.

нели, прашањето е исклучиво за името на државата Македонија и тоа помеѓу јужните цигани и нас?
(This post was last modified: 09-04-2010, 09:40 PM by toni_a.)
09-04-2010, 09:37 PM
Reply
Gemeto
Unregistered

 

Много е сложно и сака много писанье за да се обясни що сака агент Гоце да прави ако човек не познава моментната политическа ситуация в България.
С две суми - тражи рейтинг и сака по секакъф начин да подлива вода на правителството на Б.Борисов.
По принцип България е парламентарна република и се управлява от правителството, а не от президенто. От как Борисов е на власт един по един мафиотите влизат у затворо като предимно това се оказва, дека са хора от бившите комунисти(БСП партията на Гоце), включително и министри от предишнийо кабинет, а и много от спонсорите на Първанов и партията . Има също и министри от НДСВ, даже и далаверите на недосегаемио Доган се разследват вече.
Рейтинга на БСП у моменто е тотално сринат, а на Борисов е много висок, затова тея немат сили за фронтална атака срещу и поради това са приели тактиката да нападат министрите един по един. Първо организираха провалянето на кандидатката за комисар в Европарламента Желева. После атакувая социалнийо министър, после финансовийо, пробая и с вътрешнийо(ама не стана. Сега е ред да подриват рейтинга и на външнийо министър.
Гоце дека 7години като президент си трая, докато неговите ора крадная, сега отведнъж стана много активен по сички въпроси. Зер рано или късно тея раследвания че стигнат и до него.
Таа партия ВМРО-НИЕ е с напулно незаконна регистрация, оти са замали подписите събрани за регистрацията на друга партия ама понеже у съдо има още много комунисти е минала.
Не знам дали знаете дека у България чрез бившето ДС комунистите създадоя много партии със същата абривиатура(букви) като реално съществуващите. Един вид фалшиви алтернативи за отцепване на електорат от истинските.
Та теа ВМРО-вци са почно таквиа.

Я лично сметам дека България въобще не я бърка какво име че си тури Македония, а агент Гоце сака да си дигне рейтинго на ваш гръп, вадейки некаква националистическа карта пред най-беспросветните и прости националисти.

П.С.
Ама май най че ви оди Северозападнала Македония. Sepotsmeva
10-04-2010, 04:23 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(10-04-2010, 04:23 PM)Gemeto Wrote: .... От как Борисов е на власт един по един мафиотите влизат у затворо като предимно това се оказва, дека са хора от бившите комунисти(БСП партията на Гоце), включително и министри от предишнийо кабинет, а и много от спонсорите на Първанов и партията . Има също и министри от НДСВ, даже и далаверите на недосегаемио Доган се разследват вече...

задачата на еден елитен комунистички БОДИГАРД е да ги заштитува газдите!
13-04-2010, 11:04 AM
Reply
Gemeto
Unregistered

 

(13-04-2010, 11:04 AM)toni_a Wrote:
(10-04-2010, 04:23 PM)Gemeto Wrote: .... От как Борисов е на власт един по един мафиотите влизат у затворо като предимно това се оказва, дека са хора от бившите комунисти(БСП партията на Гоце), включително и министри от предишнийо кабинет, а и много от спонсорите на Първанов и партията . Има също и министри от НДСВ, даже и далаверите на недосегаемио Доган се разследват вече...

задачата на еден елитен комунистички БОДИГАРД е да ги заштитува газдите!
Твойо пост само показва дека комунистическата пропаганда и дезинформация от България се приема добре в Македония.
17-04-2010, 12:26 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

во Германија (западна) сум, не сум во Македонија.

задачата на еден елитен комунистички БОДИГАРД е да ги заштитува газдите по секоја цена, па и по цена на сопствениот живот!
да ги немаше луѓето како Борисов, комунизмот ќе си останеше само на хартија.
(This post was last modified: 17-04-2010, 12:40 PM by toni_a.)
17-04-2010, 12:38 PM
Reply
Gemeto
Unregistered

 

[Image: 250x166-images-stories2-parvanov_carvenkovski.jpg]
http://www.cross-bg.net/balgariya/88-nov...iya-za-es-
На 15 април вашийо цръвен дойде да се сретне с нашийо цръвен и по тоя начин да покаже братската си любов към сичко цръвено и най-вече към Големийо брат(Русия).
Нашийо имаше голема нужда да се види, дека се пак некой некаде го признава оти никой вече никаде го не кани из Европа и вашийо веднага дойде въпреки, че не е минала и седмица от кога Гоце говори глупости за името на държавата ви.
Ама нема нищо за чудене. Они винаги са се водили от неистовийо стремеж да останат на власт, а сичко друго са подробности.
Гоце като човек на Москва лобира за строежо на АЕЦ"Белене".
Айде некой ако може да ми обясни защо ако Македония зима ток(струя) от нас требе да е баш от Белене, а не примерно от Козлодуй !?
Дали мислите дека от Македония че е стратегическийо инвеститор дека Борисов е казал, че без него нема да почне строежо. Da_ne_si_lud
17-04-2010, 01:03 PM
Reply
Gemeto
Unregistered

 

(17-04-2010, 12:38 PM)toni_a Wrote: во Германија (западна) сум, не сум во Македонија.

задачата на еден елитен комунистички БОДИГАРД е да ги заштитува газдите по секоја цена, па и по цена на сопствениот живот!
да ги немаше луѓето како Борисов, комунизмот ќе си останеше само на хартија.
Борисов е бил бодигард след падането на комунизма в България и е пазил тея, за които му се е плащало. Т. Живков тогава немаше никаква власт.
17-04-2010, 01:06 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

Гледам тука некои се спремат Пирин да го освобождават,а 100 по 100 не са го видели Пирин ни на снимка.
Не знаете ништо за Пирин бе момци и кой живее там...
Поздрав за тие от вас кои се за добри относи МК–БГ.Само така можете да ги спечелите пиринците.
17-04-2010, 07:06 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(17-04-2010, 07:06 PM)Paradigm Wrote: Гледам тука некои се спремат Пирин да го освобождават,а 100 по 100 не са го видели Пирин ни на снимка.
Не знаете ништо за Пирин бе момци и кой живее там...
Поздрав за тие от вас кои се за добри относи МК–БГ.Само така можете да ги спечелите пиринците.

Zdravei paradigm mersi za pozdravi. pozdrav i do teb. Ponatamu ke ti pishuvam na makedonski za da mozhat i drugite forumdzhii da ne razberat.Mnogu ubavo go kazha toa.Za da go poznavash pirin treba da go posetish.Jas sum eden od tie lludje koj sum go posetill pirin i sum go obikolill pesh.Sum bill na mnogu mesta vo vashiot kraj.vashite pllanini gi poznavam isto tolku dobro kako makedonskite ili svajcarskite allpi.Jas ne sum ni so bugarska ni so makedonska etnicka pripadnost.Jas sum allbanec od makedonija.I stvarno sum zhivotno zainteresiran za dobri odnosi ne samo bugarija makedonija.Nego i za dobri odnosi so site nashi sosedi.
Pri poslednata poseta na bugarija od bansko preku pllanini stignav na edno visoko sello vo pllanini.Selloto se vikashe obidim.podaleku od selloto postoeshe eden mall manastir sveti panteleimon.vo regionot ipak se poznavashe kako obidimski manastir.Vo manastirot prenoqivme i bevme srdecno primeni.ne mozham a da ne spomnuvam nekoi neshta koi ne mi se dopadna.Vo obidot na restauracija na istot se upotrebuvashe beton i armatura shto iskreno da ti kazham istiot manastir gubeshe od avtenticnosta.Domaqinite ne vnesoa vo samiot manastir kade vidovme ikonite.ne ispratija do ceshmata kade si pievme lladna pllaninska voda, koja se smetashe za lekovita.i posle toa sednavme na vecera i cashka rakija so domaqinite.Vo razgovor normallno se predstaviv deka sum allbanec musliman od makedonija.ostana zacudeni kako e mozhno eden musliman da pokazhuva interes za hristianski manastir.Iako patot beshe mnogu llosh no so kolla mozheshe da se stigne do tamu no jas otidnav pesh.Domaqinite ima si stereotip za allbanci isto kako makedonski gradjani za bugarite.Domaqinkata vo shega ni rece deka tie misllelle deka mie allbancite ne sme za komunikacija so drugi narodi.I tamu ne poznavat kako JESTOKI shiptari.Domaqinot dollgo ni raskazha za istorijata na manastirot.Vo mene najmnogu interes podigna licnosta na DEORGI IVANOV CVETINCEV intelektuallec od kratovo.Revollucioner vo anti turskoto dvizhenje.Zatvoren i osuden na 15 godini zatvor.Posle prevratot na mlladoturcite istiot oslloboden.rabotell kako ucitell vo okolinata i se faqa so zadacata za ozhivuvanje na manastirot.Vo toa potpollno uspeva i istiot ima najgolemata zaslluga za postoenjeto na istiot mnastir.Kratovcani i makedonija treba da se ponosni so likot na svojot sogradjanin cvetincev.
Najgolem vpecatok i da kazham nezaboraven ni ostavi gostoprimstvoto nasekade kade shto bevme na poseta.sakam da ovoj post pridonese shto e mozhno poveqe makedonci go posetat pirin.Isto i pirinci makedonija.Da se stavat na strana predrasudite stvoreni od citanje na novinari koi se potkovalle vo razni centrovi.Reallnosta e mnogu po inakva.Pozdrav
18-04-2010, 09:22 AM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

Здраво Соколи,знам те аз от други форуми ,че си албанец и немам аз ништо против това.Аз ги деля хората на интелигентни и културни от една страна и слабоинтелигентни(простаци) от друга,а националната припадност тука не е от значение.
За езика мисля всички ме разбират и нема нужда да пиша на Караджица за да ме разберат по убаво.Пиша си на моя майчин език,на езика на Гоце,Даме и другите македонски революционери.
Радвам се,че си имал възможност да посетиш Пирин и ти се е харесало.Наистина е много живописен край с богата история.
Иначе не го приемай лично отношението към тебе.Просто в България много малко се знае за Албания и албанците като цяло.Мисля,че с завършването на коридор 8 ще се промени това.
Поздрав до тебе нека е следната песен


18-04-2010, 09:43 AM
Reply