Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(26-09-2013, 12:37 PM)ЈорданПетровски Wrote: Уште еден ефтин обид да се одглуми патиотизам.
Манифестџииве наместо да се свртаст кон изворот на проблемот а тоа е лошата економска состојба во земјата и таму да го барат решението тие како да се слуги на режимот се обидуваат вината за лошата работа на власта да ја префрлат не други.
Ти си тој што глуми. Ниеден од овие членови не е економист. Значи за тебе секој што се гнаси од негирањето на Македонија и македонската нација е слуга на власта. Правдољубивоста за тебе се изедначува со критиката на Грујо.
Југославија умре ама удбашите никако да ја прежалат.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-09-2013, 05:42 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-09-2013, 05:36 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(26-09-2013, 08:04 AM)hristo Wrote: 1 ... но за таа констатација никогаш не си баниран.
2. А, за односите со Блгариа? Сите треба да разберете дека иднина нема за Македонија додека не се испочитува вистинската историја. Македонија мора да доживеа катарза на вистината, и потоа да заграби со крупни чекори во прогресот и демократијата. Без тоа Македонија ке се лула како пијана, водена на јаже од своите немакедонски владатели.
1. Оп, намерна грешка, бев баниран Христо немој да лажеш, на двапати. Од твој бугарашки побратим. Ова Е бугарашки форум, имаше некогаш членови Македонци, не се согласуваа со бугарашките каканици видоа со кого си имаат работа- си заминаа. Мене сте ми сеир и тоа е единствената причина што сеуште се врткам тука, интересно како некои ново- стари бугарски муштерии од другите македонски форуми ќе дојдат тука и мислат дека нашле група што се согласува со нивните бладања за бугарска Македонија и после ќе се сепнат дека таа група всушност се удбаши.
2. Катарза на вистината! Аууу Христо ти ептен си забегал... ти ги украл Лиобчо апчињата...

По ред Icon_razz
1. Да, помнам дека беше баниран, ама не за твоите ставови. Ти во секој твој пост го етикетираш КОТЛЕ како бугарашко и слични работи, па за тоа не ти фали влакно од глава ( освен ако не си ќелав Icon_razz ). Реши се еднаш дали КОТЛЕ е бугарашки или удбашки. Ке признаеш дека не можеме да бидеме во исто време и тоа и тоа. Малку психологија за твоето “ врткање“ во КОТЛЕ. Ти, како интелигентен и информиран човек знаеш многу убаво дека во КОТЛЕ се кажува вистината, но поради твојот фаустов грев ( продавање душа на ѓавол за материјална корист), мораш да градиш ставови какви градиш. Но, со тоа , обидувајки се да се спротиставуваш на вистината ти несвесно се лажеш себе си создавајки така внатрешен конфликт кој ти ја мати душата и свеста, што на крај те прави агресивен и циничен према околината т.е. према другите ставови. Во психологија тоа е добра позната работа. Ама има лек и за тоа. Врати му го материјално на ѓаволот ( работното место, некој тендер...), извини се пред Бога за направеното грешно. Бог е голем и ке ти опрости. Не знам за Јордана и другите, но еве јас ке ти простам, оти широка е блгарската душа и секогаш ги прима назад своите грешни братја во своите топли прегратки.Music4
2. Знаење е моќ, но знењето е и вистина. Веројатно си ја читал само вистината на Блаже Ристовски и соработниците, и сегашните публицистички изданија за античката историја, па затоа не можеш да дојдеш до историската вистина. И јас сум чул дека Љубчо користи апчиња, но веројатно да го намали духовниот стрес кога дознал со каков лесно манинипулиран народ си фатил работа23

01-10-2013, 10:21 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,638
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-09-2013, 05:42 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(26-09-2013, 12:37 PM)ЈорданПетровски Wrote: Уште еден ефтин обид да се одглуми патиотизам.
Манифестџииве наместо да се свртаст кон изворот на проблемот а тоа е лошата економска состојба во земјата и таму да го барат решението тие како да се слуги на режимот се обидуваат вината за лошата работа на власта да ја префрлат не други.


Ти си тој што глуми. Ниеден од овие членови не е економист. Значи за тебе секој што се гнаси од негирањето на Македонија и македонската нација е слуга на власта. Правдољубивоста за тебе се изедначува со критиката на Грујо.
Југославија умре ама удбашите никако да ја прежалат.(26-09-2013, 07:13 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Jordan Petrovski

Господине Русјаков, јас заклучокот дека се работи за лажен патриотизам го носам врз фактот што во групата МАНИФЕСТ, нема неуки и глупи луѓе, јас имам таков впечаток за групата. На такви луѓе неможе да не им е јасно дека писмово е исклучиво за домашна употреба.
5 hours ago · Like · 2


01-10-2013, 11:23 AM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0

Каква е целта на този манифест? Правен абсурд е да се иска ЕС и ООН да забранят на България да издава паспорти на македонци. Никоя международна институция не би разгледала подобни смешни искания.
Не е ли по добре македонската държава да създаде условия македонците да искат да стоят в държавата си.
01-10-2013, 01:43 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(01-10-2013, 10:21 AM)hristo Wrote: и потоа да заграби со крупни чекори во прогресот и демократијата.


Ама има лек и за тоа. Врати му го материјално на ѓаволот ( работното место, некој тендер...),
извини се пред Бога за направеното грешно.
Бог е голем и ке ти опрости.

Знаење е моќ, но знењето е и вистина.Ova e sustinata ....koj ova nemoze da go razbere...bog neka mu prosti...
01-10-2013, 11:49 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Ова е објавено вчера во ДНЕВНИК. Дали некој знае зошто немало македонски претставници на средбата?

Датум: 02.10.2013, 20:36

НЕГИРАЊЕ НА МАKЕДОНЦИТЕ

Пир на албански и на бугарски историчари во Струга

Игор K. Илиевски

Историчари од Албанија, Kосово, Македонија и од Бугарија, но ниеден Македонец, викендов во Струга одржале научна конференција за стогодишнината од Охридско-дебарското востание, на која се скарале дали востанието е бугарско-албанско или само албанско. Организатори на настанот биле Општина Струга, општинскиот разгранок на Здружението на историчари Албанци во Македонија и Бугарскиот културен клуб од Скопје, но сите тврдат дека нивната институција не била главен организатор и дека македонски историчари не се одѕвале на поканата за учество.

Директорот на Институтот за национална историја, Драги Ѓоргиев, тврди дека институцијата не била поканета на настанот.

- Ниту бевме поканети ниту знаевме дека таков настан ќе се одржи. Тоа е во нивна организација, но има политичка конотација и не би го коментирал. Не знам кој присуствувал, ниту како бил свикан настанот – изјави Ѓоргиев.

И заменик-директорот на Државниот архив, Ќерим Лита, негира дека бил поканет на настанот.

Македонците ги снема

Настанот, кој се случил на 28 септември во Струга, еден ден претходно е најавен на веб-страницата на Бугарскиот културен клуб во Скопје со наслов „Бугари и Албанци заедно го одбележуваат Охридско-дебарското востание. Некои бугарски медиуми пренесоа дека „бугарската научно-историска мисла направи прв пробив на територијата на денешна Република Македонија“.

На состанокот учествувале претседателот на Албанската академија на науките од Тирана, Музафер Kоркути, и професори од Тетовскиот универзитет, од Kосово и од Албанија, меѓу кои Неби Дервиши, Газменд Шруза, Фатмир Муса, Зенула Ќура и Халин Пурелку од Тетовскиот универзитет. Бугарската страна била претставена од доцент Александар Гребенаров, асистент Георги Георгиев и асистент Воин Божинов од Институтот за историски истражувања на Бугарската академија на науките, доцент Димитар Тјулеков од Југозападниот универзитет во Благоевград и Нада Николаева од бугарскиот Државен архив.

- Kонференцијата помина успешно, главна поента беше кревањето на Охридско-дебарското востание за чиј историјат имаше речиси идентични ставови. Единствено двоумење кај двајца албански историчари беше дали е тоа бугарско-албанско востание или, според нивното становиште, само албанско востание, со учество на бугарски чети како помош на востанието, иако воените водачи се Бугари – изјави Лазар Младенов, претседател на Бугарскиот културен клуб во Скопје.

На настанот учествувал и струшкиот градоначалник Зијадин Села.

- Јас и во моето обраќање бев јасен дека на вакви манифестации сите се добредојдени бидејќи кога зборуваме за историјата, добро е да се слушнат мислења на што повеќе историчари. Но едно е јасно, дека тоа е битка на Албанците, која ја повеле за да ги протераат Србите од овие краишта - вели Села.

Си ја префрлаат топката

Ниту Села, ниту Младенов, ниту претседателот на Здружението на историчари-Албанци, Скендер Асани, не потврдија дека се организатори на настанот.

- Тоа беше во организација на Здружението на историчари-Албанци и Општина Струга, а ние бевме дојдени како гости. Иницијативата беше заедничка, а претседателот на Здружението на историчари-Албанци не дојде затоа што не беше тука. За присуство ги поканивме и директорите на Државниот архив, Зоран Тодоровски, и на Институтот за национална историја, Драги Ѓорговски, но тие не ми одговорија на имејлот – тврди Младенов.

Малку по оваа изјава, Младенов прати соопштение со кое извести дека „историчари од четири балкански држави учествуваа на научен форум за Охридско-дебарското востание“ и изрази надеж дека тоа е „прв чекор научниците од регионот да ја бараат историската вистина во духот на европските препораки за Македонија за заедничко прославување историски настани со соседите.“

И градоначалникот Села негира дека бил организатор на настанот.

- Организацијата на настанот беше на Здружението на историчари-Албанци, општината имаше обврска финансиски да ја помогне активноста бидејќи била испланирана со буџетот што бил донесен лани. Бугарските историчари на нивно барање присуствуваа и им кажавме дека се добредојдени. Ниту еден од македонските историчари или институции не барал да учествува – вели Села.

Во Струшко спомен-плочи на албански јазик

Во селата Радолишта, Мислодежда, Делогожди и Kорошишта биле поставени спомен-плочи по повод стогодишнината од „српските масакри врз цивилно население“ по Охридското востание. Плочите се само на албански јазик, а во општината тврдат дека самоиницијативно биле поставени од локалните месни заедници. Такви плочи биле поставени и во Велешта и во Лабуништа.

„Уште малку и ќе нè истепате“

Професорот Халин Пурелку од Тетовскиот универзитет, неговите колеги од Приштина и претставниците на централните архиви во Скопје и во Тирана агресивно ги нападнале бугарските историчари тврдејќи дека востанието било „целосно албанско, а само некаква бугарска чета притекнала на помош“, јавуваат некои бугарски медиуми.

- Ние не сме дошле за да се караме, уште малку и ќе не истепате! Сме дошле како историчари за да ги размениме своите тези за настаните од минатото на бугарскиот и на албанскиот народ – рекол Александар Гребенаров.

Ситуацијата ја смири градоначалникот Зијадин Села.

ИНИ со научна конференција в петок

Институтот за национална историја, Државниот архив и Институтот за духовно и културно наследство на Албанците во Македонија в петок и в сабота организираат научна конференција за Охридско-дебарското востание, кое го кренале Македонците и Албанците од тој регион против српските власти по Втората балканска војна.

- Kонференцијата во Охрид и во Дебар ќе биде собир на научници што се занимаваат со тоа прашање и кои имаат сериозна заднина и може да кажат нови работи и видувања на академско ниво, без прашањето да се политизира – изјави Драги Ѓоргиев, директор на Институтот за национална историја.
03-10-2013, 10:45 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Уште еден доказ за блискоста на двата братски народа. Еден без друг не можеме Icon_razz :

Доjде ли септември – сезонaта на зимниците, од Благоевград карван од автобуси тргнува кон Македонија. Најредовната дестинација е Делчево, кое е 37 километри оддалечено од Благоевград, пишува бугарскиот весник „Труд“.

pazar

Бугарите во Македонија купуваат пиперки и домати за лутеница и ајвар, зеленчук за туршија, шеќер и цигари поради пониската цена, кочански ориз заради квалитетот и сирење кое Бугарите ги „потсетувало на вкусот на детството“.

Но, многумина доаѓале и поради стоматолошки услуги, кои се поевтини од оние во Бугарија. Според „Труд“, расте и трговијата со лекови, најчесто со препарати за онколошки заболув

http://libertas.mk/%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0...%BE%D0%BD/
07-10-2013, 07:43 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

07.10.2013, 16:48
Академиите ќе го топат мразот меѓу Скопје и Софија

Соработката ја иницирале двете академии, но таа е многу важна за меѓудржавната соработка, оценува академик Владо Камбовски

Мирче Јовановски

Македонските и бугарските академици во наредните три години ќе реализираат околу 40 проекти од разни области. Ова е резултат на средбата на членови на Македонската академија на науките и уметностите и на Бугарската академија на науките што се реализира на 5 и 6 овој месец во Сандански, на која е договорена соработка во општествените и во природните науки. Веќе наредниот месец ќе почнат да се разработуваат темите, ќе се формираат тимови, за веќе во декември за дел од нив да се аплицира на европските истражувачки фондови, но и да се побара поддршка и од владите на двете земји. Програмата ќе се реализира во наредните три години, објаснува за „Утрински весник“ претседателот на МАНУ, академик Владо Камбовски.

Занимливо е што средбата меѓу академиците доаѓа само неколку дена откако првиот човек на бугарската дипломатија, министерот Кристијан Вигенин, имаше средба во Брисел со еврокомесарот Штефан Филе, на која го информирал за позицијата на Софија за отворање пристапни преговори за членство на Македонија во ЕУ, а кои според бугарските медиуми се условуваат со потпишување договор за добрососедство и заемно прифатливи решенија за спорните прашања.

Од МАНУ велат дека средбата во Сандански, на која беше потпишан протокол за соработка, била претходно договарана и дека станува збор за самостојна, чисто академска соработка.

„Но таа е премногу важна за меѓудржавната соработка. Опфаќа еден многу важен сегмент на соработка во областа на науката и културата, две подрачја кои се повикани и се исклучително важни да ги отвораат патиштата на соработка меѓу народите“, вели Камбовски.

Меѓу другото, како што објаснува академик Камбовски, соработката предвидува повеќе заеднички активности во текот на 2014 година, како што е формирање заедничка редакција за преводи на најдобри дела, барем по три четири колку што може академијата да објави, како од едната така и од другата страна, потоа денови на Бугарската академија во Македонската академија и обратно, денови на македонската и на бугарската поезија, изложби од двете страни...

„Значи една жива комуникација како што прилега на највисоките научни и уметнички институции. Ние настојуваме таква соработка да развиеме со сите академии во нашиот регион и се разбира и пошироко“, вели Камбовски. Тој го нагласува извонредно топлиот прием што го имале во Сандански, а средбата била иницирана од двете академии.

„Во разговори со претседателот на Бугарската академија, господинот Стефан Воденичаров, и по неколку претходни подготвителни состаноци, се организираше средбата на која од наша страна присуствуваа 24 академици и соработници од Институтот за национална историја и од Филозофскиот факултет од Скопје“, вели Камбовски.

Во врска со темите кои ќе бидат обработувани ќе има и теми од историјата, која е чувствителен терен со оглед на различните интерпретации кои постојат за повеќе историски настани и личности.

„Ќе бидат третирани повеќе теми, кои се однесуваат на античкиот период, средновековието, па и поновиот 19 век, национално ослободителните движења на балканските народи, положбата на балканските народи за време на Отоманската империја... Значи, сите тие истражувања ќе одат без некои поголеми проблеми, не се поставувани оние фамозни прашања околу идентитетот, итн“, вели тој.

Запрашан дали очекува дека тоа ќе оди мазно, со оглед на различните позиции на двете историографии, Камбовски одговара потврдно и вели дека, сепак, станува збор за научен проект.

„Ние во науката разговараме на еден јазик кој подразбира толеранција на различните научни погледи. Не е исклучено за некои прашања науките, како историографската така и други општествени науки да останат на различни позиции во своите заклучоци, теории и оценки. Тоа не е ни прв ни последен пат да се случува во која било наука, па и во општествените науки. Ќе видите по десетина, па и редица различни теории за кое било прашање. Земете ги историографиите на која било држава во светот, секаде има по некој посебен пристап по кој може да се разликува од останатите. Сепак, се настојува да се потврдат барем основните претпоставки за изведување аргументи, тоа значи фактите и врз основа на тоа формирање одредени ставови, но тие треба да бидат аргументирани“, вели за „Утрински весник“ претседателот на МАНУ, академик Владо Камбовски.

http://www.utrinski.mk/?ItemID=33C553A83...BB3DD9614C

Нямам представа дали е имало Председател на МАНУ от България...но от Председателите на БАН двама са родом от Щип...Любомир Милетич и Тодор Павлов;
Милетич дарява на БАН терена до Народното събрание, където сега се намира централата на Академията...;
Лично аз се съмнявам, че МАНУ и БАН са в състояние да развиват дългосрочни отношения...но защо не - нека опитат - в т.ч. с участието и на др. подобни институции от региона - както говори Камбовски.
08-10-2013, 10:42 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

После Цацко ( т.е. Христо) виновен:


Директорот на Државниот архив на Републиика Македонија јасно кажа дека преродбениците и револуционерите од 19. и 20. век се чувствувале како Бугари. Нека каже и Владата што мисли за националното чувство на највидните историски личности, оти вака кај населението се создава дезориентација, бидејќи е „бомбардирано“ со античкиот карактер на Македонците, прашува ВМРО-НП.„ВМРО-Народна партија со голема зачуденост и неверување ја слушна изјавата на Зоран Тодоровски, директор на државниот архив на Република Македонија во која јасно и недвосмислено на новинарско прашање во врска со содржината на книгата чиј автор е самиот тој одговори: Сите преродбеници, културни дејци, интелектуалци и револуционери од 19 век и почетокот на 20 век, без оглед на нивната десна или лева ориентација јавно искажувале недвосмислено чувство и припадност кон бугарската нација.
Дополнителна тежина на ова јавно признание на господинот Зоран Тодоровски е и фактот што е тој директор на државниот архив на Република Македонија која е една од најзначајните владини институции. На сите ни е познато дека државните архиви во светот се нарекуваат храмови на вистината затоа што предмет на нивно чување, обработка и по потреба презентирање се исклучиво оригинални документи и материјали кои се од витален интерес за државата“ се вели во соопштението од ВМРО-НП.Партијата, изразувајќи чудење од така искажаниот став, прашува дали има истомисленици на Тодоровски, оти во последните години јавноста е „бомбардирана“ со античкиот карактер на Македонците.„Дали ваквиот шокантен пресврт е личен став на господинот Зоран Тодоровски или има и други истомисленици по ова прашање од историчарите, научните работници и академиците? Каква е реакцијата на плеадата млади историчари кои во последниве неколку години постојано ја бомбардираа македонската јавност за античкиот карактер на македонците? Дали постои јасна поделба и разединетост меѓу научните работници во толкување на ова многу чувствително прашање?“, се вели во дописот.ВМРО-НП нагласува дека во ваква ситуација се создава дополнителна дезориентација, па Владата мора јасно да се искаже, во полза на „напредок на процесот за нашите евро-атлантски интеграции“.„Веруваме дека доколку продолжи ваквата нерасчистена ситуација ќе предизвика дополнителна дезориентација кај македонските граѓани.
ВМРО-Народна партија бара од Владата на Република Македонија да завземе единствен став и истиот јавно да го презентира. Се наоѓаме во мошне чувствителен период каде што идентитетот како услов невнимателно сами си го наметнавме во решавање на спорот со името, без никој од нас тоа да го побара. Затоа сме убедени дека една брза реакција на Владата ќе допринесе за напредок на процесот за нашите евро-атлантски интеграции“, се вели во дописот.

http://www.plusinfo.mk/vest/111351/VMRO-...za-Vladata
25-10-2013, 02:58 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 30.10.2013, 22:44

НОВА НАДЕЖ ЗА граниЧниот ПРЕМИН KАЈ БЕРОВО

Бугарија реши да го гради патот до преминот Kлепало

Неизградениот пат од бугарска страна, поради кој с` уште не е отворен граничниот премин Kлепало, влегол во програмата на бугарската влада за в година, а добил виза и од Собранието на соседната земја. Дали конечно ќе биде отворен овој долгонајавуван премин останува да се почека зашто и досега имаше слични најави што останаа без реализација.

- Претходниот викенд престојував во збратимената општина Струмјани од другата страна на границата. Имаше и претставници на централната власт во Бугарија и беше потврдено дека патот ќе се гради - вели градоначалникот на Берово, Драги Наџински.

Од македонска страна патот во должина од 17 километри од Берово до Kлепало беше асфалтиран пред речиси две децении. Тогаш Македонија на границата го изгради и објектот за пограничните служби – и за нашите и за бугарските зашто, според тогашниот договор, заеднички објект потоа требало да изгради Бугарија на еден од уште двата планирани гранични премина - на Црна Скала кај Делчево или на Ајдутски Kладенец кај Пехчево, но нивното отворање не е ни на повидок.

Од бугарска страна до преминот Kлепало, кој ќе ги поврзува општините Берово и Струмјани во пазувите на Малешевските Планини, останаа неасфалтирани 14 километри. Повеќе од една деценија се најавува дека патот ќе биде завршен и преминот отворен. Иако се работи за мал граничен премин, двете општини, а и не само тие, гледаат спас во преминот. Едната се наоѓа на крајниот и подзаборавен македонски исток, а другата, на крајниот бугарски запад. Струмјани е општина со 21 село, во кои сега живеат околу 6.000 луѓе.

Берово и Струмјани, а и уште неколку соседни општини, во отворањето на Kлепало гледаат можност за побрз туристички и стопански развој бидејќи преминот многу ќе ја олесни комуникацијата, а тој пограничен крај на тој начин ќе биде поблиску и до главните сообраќајници во двете земји. Освен тоа, многу луѓе од двете страни на границата меѓусебно се роднини или пријатели, а досега, за да се видат, мораат долго да кружат преку некој од засега трите гранични премини со Бугарија. Затоа и двете општини одамна инсистираат проблемот да се реши.

- Неотворениот граничен премин ни создава големи маки. Ако се отвори, од Струмјани до Берово ќе се стигнува само за половина час. Правиме напори проблемот конечно да се реши и се надевам дека в година ќе почнат да се градат тие преостанати 15-ина километри од патот Струмјани - Kлепало – ни рече лани, при неговата посета на Берово, градоначалникот на Струмјани, Емил Илиев.

И покрај тоа што поминаа речиси две децении од изградбата, патот од наша страна до Kлепало, покрај кој се изградија викендички и мотели, и пограничните објекти се во добра состојба и забот на времето многу не ги оштетил. Ако од бугарска страна се изгради патот и преминот биде отворен, се проценува дека ќе требаат само мали интервенции за санација.

ЉупЧо Шатевски

http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID...E9979F8D66

Отдавна се чака този премин / КПП...Разбира се, от Струмяни до Клепало не са 17 км...реално става дума за 35-36 км., пътят отдавна е асфалтиран /поне до Добри лаки/, но след Илинден - т.е. от 15 или 17 км нататък не е в добро състояние...Македонският изток и българският запад - любопитен съм да видя срещата им на Клепало...;
31-10-2013, 12:30 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Дали почна да се топи анимозитетот кон македонските Блгари во Македонија:
Владо Бучковски, поранешниот премиер со се уште витални политички амбиции, ја изненади македонската јавност на првата конвенција на новоформираната Алијанса за позитивна Македонија. Без видлив повод, многу отворено и храбро тој проговори за односот на неговата нова партија или движење кон луѓето во Македонија кои се декларираат како Бугари. Новиот политички субјект, рече тој, е отворен кон тие луѓе.Настрана сега кој е Бучковски, зошто токму тој и каков есап гледа во тоа што го говори. Важно е дека тој отвoри една првокласна табу-тема во Македонија, едно болно прашање кое виси како Демоклов мач, и со кое Македонија кога тогаш мора да се соочи. Најмалку што можеме да направиме е да го дочекаме со студена глава, трезвено, колку и да буди ирационални стравови и колку и да носи големи реални импликации.Навистина, во Македонија има луѓе кои повеќе или помалку отворено кажуваат дека се Бугари, или како што се вели, со бугарско самочувство. Тие пројавувања се релативно дискретни, зашто по правило се дочекани со многу нетрпение и агресија. Социјалните мрежи сведочат дека такви луѓе има, и тие често влегуваат во со омраза полни полемики со Македонците, во кои никој никого не штеди. Кој ѕирнал во такви „дискусии“ знае дека тоа е еден чир со гној, на кој му треба сериозно чистење и дезинфекција. Во Македонија постои и еден полуилегален Бугарски културен клуб. Малкумина негови членови се охрабриле јавно да проговорат пред камери за својата определба, со непријатни консекценци од тоа. Прославите што повремено ги иницираат, како оние во чест на Мара Бунева, редовно се проследени со инциденти. Накусо, односот кон Бугарите не се разликува многу од односот кон ЛГБТ.Во една демократска држава секој мора да го ужива правото да го искаже јавно своето национално самочувство. А бидејќи тоа самочувство е единствен можен критериум според кое може да се констатира нечија етничка припадност, тие луѓе мора да се третираат како такви - односно како Бугари. Без оглед што ние си ги знаеме за „наши“, кавадарчани, прилепчани или охриѓани, и без оглед што не знаат да бекнат бугарски. Ние Македонците, кои врз своја кожа долго го искусуваме негирањето на правото на самоопределување сме последните што смееме истото тоа право некому да му го спориме.Сепак, мора да се направи дистинкција помеѓу Бугарин и она што колоквијално си го нарекуваме „бугараш“. Бугаринот се нарекува себе си Бугарин, што е негово право, а „бугарашот“ ги нарекува сите Македонци Бугари, а македонскиот јазик бугарски дијалект. Со тоа го негира нашето право на самоопределување, што е навреда по национална основа, дело казниво со Кривичниот законик. Како што е навреда Албанците некој да ги нарекува „Шиптари“. Ако се појават Бугари, треба да се научат да живеат во мултиетничко општество.Се разбира, појавувањето на Бугари треба да е возможно и од правен и од општествен аспект, односно да нема дискриминација кон тие што така се декларираат. Доколку нивниот број е значителен, тоа повлекува и некои групни права кои им следуваат како на малцинство во демократска мултиетничка земја. Се разбира, тоа ги компликува и онака комплицираните односи во Македонија, но тоа е цената и на нашето комплексно и бурно минато и на нашата цел да бидеме демократска европска земја во која се почитуваат човековите права и слободи. Македонците треба да се свесни дека патот кон демократија и европеизација, на кој тргнале, ќе ги стави на тест сите атрибути и на државата и на нацијата, исто како и на економијата и на институциите. Јас лично верувам дека Македонија и македонскиот народ имаат доволно сили тие искушенија да ги пребродат и да опстојат. Сомнежите дека тој процес не можеме да го издржиме, е всушност вистинскиот извор на евроскептицизмот и помирување со статус кво ситуацијата во која се наоѓаме. Но, алтернативата е уште потмурна - Македонија да стане изолиран остров, кој од ден на ден ќе тоне во поголема неслобода и автократија.Бидејќи ова прашање е тесно поврзано и со македонско-бугарските односи, а со тоа и со македонските интегративни процеси, работите мора да се постават на фер основи. Ако се потпишува фамозниот договор за добрососедство, а изгледа мора, тој треба да биде во истиот дух - ако може некој непречено да се изјасни за Бугарин во Македонија, и да ужива одредени права врз таа основа, тоа исто треба да важи и за некој што се изјаснува како Македонец во Бугарија. Никој не би смеел да го убедува дека е заблуден Бугарин кој не знае што зборува, дека е „скопски шпион“, да го шиканира, да го брка од работа или да го малтретира поради тоа. Ако тоа се постигне, а ако сме цивилизирани луѓе би требало да може, тогаш и оние зборови на Бучковски дека Македонија не треба да се откажува од партнерството со Бугарија на патот кон ЕУ, нема да звучат како научна фантастика. Се друго е продавање басми.

Објавено во „Слободен печат“

http://www.plusinfo.mk/mislenje/1089/Kad...Buchkovski

А, еве ги коментари на читателите:


Објавено: 18.11.2013 12:13
MMM:
Interesno,Bugarin a Zoran?!Pa belkim trebalo da te krstat Simeon,Boris,Asen....Da,Makedoncite bile pod srpska(a ne srbska) okupacija ,no samo vo soglasnost so Srbite Makedonija na ovaa teritorija si napravi drzava.Sto vie Bugarite i Grcite ne im dozvolite na Makedoncite da si ja zaokruzat drzavata nateritoriite kade vekovi ziveat?

Објавено: 17.11.2013 22:28
zoran:
ke i odgovoram na nada :jas doznav deka sum bugarin od dedomi,a dedomi e roden vo krusevo,i toa e mojata tatkovina jas nema kade da odam ,ako gospogata nada e dojdena od srbija bi ja zamolil da si se vrati tamu zosto ovde vo makedonija ne ni se potrebni uciteli koi ke ni kazuvaat koj sme i sto sme ,zosto nie kako malcinstvo da nemame pravo kako sto imaat i drugite malcinstva kako na primer albanskoto ,da bideme proporcionalno zastapeni vo site instituciii da imame obrazovanie na majcin jazik do najvisoko nivo jas mislam deka nie bugarite sme pomnogubrojni od niv i deka toa i go zasluzuvame ,so godini nanazad bevme ugnetuvani i ne smeevme da kazeme koj sme i sto sme ,za bugarite se velese deka se neprijateli okupatori zatoa sto bile sojuznici so hitler ,poglednete nanazad kolku godini makedonija bila pod srbska okupacija i pod kakva diktatura ziveele makedoncite togas a sepak za niv ucevme deka ni se braka ,siguren sum deka i den denes seuste vladeat so makedonija preku instalaciite od kos i udba koi seuste ne se iskoreneti vo makedonija sto pridonesuva za vakviot odnos kon bugariте


Објавено: 15.11.2013 17:06
Нада:
Не е проблем за луѓето кои се чувствуваат и изјаснуваат како Бугари. Проблемот е во тоа што тие инсистираат дека сите сме Бугари, дека и јазикот е бугарски, дека сме славјани и слично. Во тоа е проблемот.
Јас нив ги жалам, зашто тешко е да се живее во туѓина. Треба што поскоро да ја напуштат оваа земја и да си одат кај браќата.19-11-2013, 09:09 PM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0

Въпросът е дали Бучковски и новата партия ще имат смелостта да продължат с тази табу-тема.С какъв авторитет се ползва Бучковски в Македония ?
20-11-2013, 09:56 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(20-11-2013, 09:56 AM)симеон Wrote: Въпросът е дали Бучковски и новата партия ще имат смелостта да продължат с тази табу-тема.С какъв авторитет се ползва Бучковски в Македония ?

Како да ти кажам, јајцата му се малку стиснати. Има еден судски процес против него за можен криминал околу тенковските делови, за периодот од 2001 година кога тој беше министер на одбрана. Е, тој судски процес се влече многу време.
Од друга страна Бучковски е прв премиер на РМ кој предложи заедничко славеење на Илинден со Блгариа.

20-11-2013, 11:30 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Eх, имаше изява на Бучковски по една от българските телевизии - в "Панорама" мисля, че беше...типичен кадър на СДСМ, който търси "поени", "рейтинг" на изток...; а за Илинден - с или без Македония - празникът се отбелязва...и със старите песни за "пусто турско" и с новите за "македонския" цар Самуил...няма проблеми с това;
20-11-2013, 06:15 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Односите помеѓу Македонија и Блгриа не можат да поминат без учество на Србија и Србите:


Наумче Гробарот
Posted on Ноември 23, 2013 by komitamkd

naumce-mojsoskiЗнам дека си стаам здрава нога у трн али шо да праам.Ќе ме распнат пак и ќе ме нападнат повеќе за ова него за таблата со КОНГРЕСИ И МАНАСТИРИТ али нема везе. Посилно е од мене и морам да си се искажам да го ебам. Некој ќе помисли дека сум смртно накивен на Србите ко народ а нема везе. Им ја поштуем гордоста и својот цврст став околу својата национална кауза. Ранг на Албанците се ако не и бетер. Ние не мојме да мериме муда со овие ниту со било кој друг на Балканот затоа шо и по 22 години своја држава сеуште талкаме по соседството да си ја изградиме големата слика за самите себе. Да бидеме Гробари, Делии и да го величаме српскиот син Обилиќ ко да е наш. И тоа не од било кој туку од едно типче кое е македонски спортски репрезент и на својата химна ги става трите прста на градите. Сега мислам дека сето тоа е еден чист позерај. Правата слика негова ја видов на кошаркарскиот натпревар помеѓу Партизан и Фенербахче каде гордиот Наум( шо убаво име има само) заедно со другарите на навивачите на Паок грлато ја пее песната за српскиот син Обилиќ кој му ја расплакал мамицата на Мурат турчинот на Косово ОВДЕ Главниот моменат е некаде од 9.05 до 9.09 минути. Уф бре Науме како добро го праиш ова. Како Обилиќ со својата кама шо му го исекол гркланот на Мурат. Јака песничка жими мајка.

Некој ќе рече Наумче направил многу за својата репрезентација. Можеби Наумче напраил и за тоа си ги доби пофалбите. Сега е моментот малце да го рибаме затоа што тој како македонски репрезент треба да биде репер на младите како да ја сакаат својата држава и да ги делат моментите на еуфорија со своите навивачи па макар биле 100 тина Пирати или далеку побројните Комити, Чкембари, Фемили или Сити Парк Бојс. Не сум го видел Наумче да се качи на трибина со своите навивачи овде. Веројатно Гробарите му се пофакмани и тој самиот таму така се осеќа пофакман. Од тука ја контам и факманската слика негова од салата Пионир која ја објавил на својот ФБ профил. Излези Науче право на тераса и запеј на глас со Гробарската раса…
Баш се прашуем дали е некако возможно еден Милош Теодосиќ или Бане Ивановиќ, два српски спортски бренда да се испентарат на трибина со Комитите од Скопје и да навиваат на цел глас Послушајте патриоти? Ма јок бре. Ама НаумЧЕ ја искина песната за Мурат и за тополите на Дража. Убав пример за младите у Македонија. Тие тоа лесно ќе го сварат. Не можат да го сварат фактот шо кај Бучко у партија имало Бугарофили. Менталната спрега донесена од стапот на српските џандари и колонисти таму некаде од после балканските војни ни е пренесена како информација преку ДНК кодот. Уште не можеме да излеземе од тие пранги па тоа ти е. Бучко е крив и оние Балистине шо ја закачија таблата со Конгресот. Ние иначе многу си ја сакаме земјата своја.Од Вардар до Охрид и од Морава до Дунав јеботе…..

И кога сме веќе кај тоа таблата у Чаир. Не велам јас дека е ОК шо полека но сигурно ни ги менуваат топонимите и шо албанските називи почнаа да ни ги препишуваат без превод и на кирлица. Проблем е шо за ова ќе мрчиме само на ФБ и по социјалните мрежи а карванот ќе си врви. Пројде се ќе пројде и ова. Многу повеќе бев распнат јас кога го напишав текстот http://komitamkd.wordpress.com/2013/10/2...%B4%D0%B8/ кога ги нападнав србоманите и многу повеќе се бранеше тогаш српството отколку што некој деновиве го брани македонското. Но ако. Еве ви уште една добра тема сега да ме напнете како тоа јас плукам по еден спортист шо дал многу за Македонија, шо е врвен ракометар и ред слични муабети. Не е тоа поентата. За доброто ќе фалиме а за лошото ќе критикуваме. Мене ова ми е многу лошо та дури и ми се блуе. 22 години сме Независна држава и сеуште трчаме наоколу и бараме остатоци од една гомнарија која однесе 200 000 животи. Нашиве млади деца ќе се пентарат по маса у кафана и ќе ја пеат ОДАКЛЕ СИ СЕЛЕ. Ако нарачаш македонска песна у кафана у Скопје ќе те погледнат попреку и ќе ти кажат дека такви не пееле. Па да…Таа е за идиоти ко мене. Фраерите ко Наумче идат у БеОград и навиваат за Партизан и Ѕвезда. Се пентарат по скопски кафани и ја нарачуваат Цеца. Сељаците ко мене гинат на Лихнида и на Послушајте патриоти. Сељаците ко мене пишуваат текстови кој ретко може и да ги разбере. Јеби га….Нека биде монолог…
24-11-2013, 07:23 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Дали ова може да е верно:

http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=9837
01-12-2013, 10:02 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Сърбия изпревари Македония по "българско одобрение"

57.2% от българите са на мнение, че Македония трябва да се присъедини към Европейския съюз, показва изследване на агенция „Афис", проведено по поръчка на Европейски парламент.

Резултатите от изследването бяха представени от родния евродепутат Евгени Кирилов, като освен представители на агенцията на пресконференцията присъстваха още историкът академик Георги Марков и социологът проф. Петър Емил-Митев.

Близо 52% от българите считат, че Европейският съюз трябва да продължи да се разширява, а на противоположно мнение или без отговор са около 25%. „Исторически обрат" според проф. Емил-Митев представлява факта, че подкрепата за присъединява на Сърбия е по-висока от тази за Македония - 62.2%. 17.6% не искат Македония да влезе в ЕС, а 14.1% посочват същото за Сърбия.

Очаквано най-ниска е подкрепата за еврочленство на Турция - 28.1 срещу 45.7 неодобрение на подобна идея.
Влизането на Македония в Европейския съюз ще бъде полезно само за Македония, вярват 38.6% от анкетираните, а 22% от тях считат, че идеята на Европейския съюз ще бъде наистина изпълнена и ползи ще има и за двете страни.
Ползи нито за Македония, нито за ЕС ще има според 8.9% от анкетираните, а само за ЕС - според 3.8%, допълват от „Афис".

Добре или по-скоро добре на мира в региона ще се отрази еврочленство на Македония според малко над 40% от анкетираните, без категорично мнение са 27%, а отговор „по-скоро зле" или „много зле" дават около 8%.

Изследването проучва отношението на българите от една страна към гражданите на Македония, а от друга - към управлението на държавата. Изцяло положително или по-скоро положително към гражданите е отношението на над 60% от българите, но към управляващите процентът е доста по-нисък - малко над 17%. По-скоро отрицателно или изцяло отрицателно отношение към гражданите на югозападната ни съседка имат само 10.3% от анкетираните, а към управлението на Македония - 40.2%.

Най-големите спорове между двете страни са за историческото наследство, за националността на видни фигури и културни постижения, вярват над 80% от анкетираните, помолени да направят оценка на определени твърдения за отношенията между двете страни.
Много близки или донякъде близки на македонския народ се чувстват 43.2% от българите според „Афис", нито близки, нито чужди са 31.6%, а донякъде чужди или изцяло чужди са 16.4%, което е сериозен процент и показател за отчуждение, посочи проф. Петър Емил-Митев.

Очаквано голям интерес предизвиква въпроса за народността на преобладаващото население на Македония. Според едва 6.1% от анкетираните то е с небългарски произход. 28% считат, че то е изградено от етнически българи, а според други 34.5% то е от български произход, но се осъзнава като небългари. 3.8% са посочили отговора „то е от небългарски произход, но се възприема като българи".

По отношение на мнозинството хора в Пиринска Македония 60.5% от анкетираните отговарят, че там живеят българи, а не македонци, а според други 12.2% така или иначе всички македонци са българи. 4.3% вярват, че там има македонци, а не българи, а макар и малък - 1.2% любопитен е отговорът, че всички българи са македонци.
Общо 8.5% от жителите на България имат корени в днешна Македония, изчислява още изследването.

„Афис" изследва и усилията на управниците на двете държави за недопускане на противопоставяща пропаганда в медии, учебници и култура. Достатъчно и дори прекалено големи усилия да пресичат подобна тенденция полагат у нас управляващите според 11% от анкетираните, а според 37.9% усилия са в „достатъчна" степен.
Очаквано по отношение на македонската страна процентите са обърнати, като само 6.1% от анкетираните вярват, че македонските власти полагат достатъчно усилия да пресичат пропагандата. Според 31.6% тя дори е насърчавана, показва изследването.

Въпреки подкрепата за членство на Македония в Европейския съюз, 61.3% от анкетираните настояват, че спорните въпроси трябва да се решат преди преговорите между ЕС и Македония да са започнали. 55.7% пък посочват, че преди да започне процесът по приемане на Македония трябва да бъде сключен договор за сътрудничество и добросъседски отношения между нея и България.

В своят анализ на данните академик Георги Марков призна, че все още в Македония е силна енергията от епохата на Тито, но историята така или иначе няма как да бъде разделена, защото е обща и има неща, от които не можем да отстъпим.
Марков разказа, че при организирано от наша страна честване на Никола Вапцаров, македонците са определели това като „провокация". Той пише на съвременен език, а те го превеждат, припомни Марков. Майка му пише, че е родила „син български", допълни големият наш историк.

При свое посещение в Македония Марков получил превод на „Железния светилник" на Талев на „майчин език", което хвърлил и отвърнал, че колегите му „губят всякаква марка", разказа той.

Евродепутатът Евгени Кирилов припомни, че тогава коментарът на македонската делегация в Европейския съюз е била меко казано остър, а медиите са пишели за България, че „сме убили Вапцаров като македонец, а го славим като българин", въпреки че причините за неговата смърт нямат нищо общо с тези, настоя той.

Петър Емил-Митев обърна внимание на факта, че Сърбия вече изпреварва Македония в одобрението си от страна на Българите, което е „огромен исторически резултат и тотално преобръщане". Отношението ни към Македония е резултат и от факта, че в родните медии прекалено често се отразяват само негативните неща, свързани с югозападната ни съседка, а обикновения българин не знае толкова много за отношението на самите македонски граждани.

Въпреки отдалечаването и отчуждението, все пак личи добронамереност и подкрепа за еврочленството на македонците, подчерта проф. Емил-Митев.

http://news.ibox.bg/news/id_1926980703
07-12-2013, 05:56 PM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0

Българския и македонския външни министри се срещнаха и нищо не решиха .Македония пак е без дата за преговори с ЕС.Дали изобщо има реални преговори за договор за добросъседство.
13-12-2013, 04:44 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Љубчо Георгиевски, секогаш, најблиску до вистината за македонските состојби :


НАЧАЛО / Интервюта
До 10 години Македония ще стане мюсюлманска държава

19 Декември 2013 | 12:01
Прочетено

37340
До 10 години Македония ще стане мюсюлманска държава

/КРОСС/ Любчо Георгиевски, първи вицепрезидент на Република Македония след обявяването на независимостта й през 1991 г., председател на партията ВМРО-ДПМНЕ от нейното основаване до май 2003 г. и настоящ председател на ВМРО Народна партия. През юни 2006-а Георгиевски придобива българско гражданство на основание на български произход.

Г-н Георгиевски, изявлението на Ердоган, в което той прокара историческата връзка между Турция и Тракия от Разград през Солун, Вардар до Сараево, предизвика остра реакция в София и в Атина. Каква беше реакцията в Македония?
- Реакцията в Македония беше крайно недостатъчна. Почти нито една от централните медии - и електронните, и печатните - не отбеляза това изказване. Нямаше и официална реакция на държавните институции.

- Обяснението какво е?
- Трябва да го търсим в политиката, която Скопие води по отношение на Анкара. Македония смята Турция за приятел. Затова и Македония проспа новината, която Ердоган ни сервира. За разлика от мигновените реакции, които може да предизвика коментар за Македония на някой неизвестен журналист от България или на историк.

- Вие предлагахте преди десетина години създаването на етнически чисти държави на Балканите. Спомням си тази ваша теза като предпоставка за мир и развитие на региона. Отказахте ли се от нея? Разбрахте ли, че това е невъзможно?
- Да, тази теза съм я развил преди 12 години. Исках това да стане на балканска конференция, на която всичките държави да дадат своето съгласие това да бъде стъпка към мира, а не да се изправим пред война. Тезата произлизаше от факта, че към този момент имаше две сръбски, две хърватски, две проалбански държави. Ако анализираме днес ситуацията, ще видим, че процесите не са мръднали напред. Босна съществува само на хартия, там реално държава не функционира, ако трябва да сме искрени. Косово все още е разделено и ще продължава да създава проблеми между албан­ците и сърбите. Македония е в перманентна нестабилност, чието оцеляване днес зависи само от добрата воля на албанците. Разбрах, че идеята ми не може да проработи, и вече не съм активен неин радетел. И в същото време не вярвам по друг начин освен чрез общо разбирателство да се успокои ситуацията на Балканите.

- Впечатлиха ме думите ви в предварителния ни разговор, че Македония може да се превърне в третата албанска държава. Пояснете, моля!
- Да. Това е реално. Ако погледнете демографските процеси в Република Македония, ще видите, че те са страшни. През 2012 г. от всички родени деца в Македония 50% са християни и 50% - мюсюлмани. Спадът на македонците годишно е 4-5% , а ръстът на албанците и другите мюсюлмани е 3-4%. Ако този процес продължи, след 7-8 години можем да предположим, че Македония ще бъде мюсюлманска държава, а след 15 години ще стане албанска държава. Това е проста математика и е лесно да се пресметне. Който иска да гледа стратегически на Балканите, трябва да има предвид факта, че през 2020 г. ще се наложи да третира Македония като четвърта мюсюлманска държава в Европа. И ще ви кажа още нещо - дотогава проблемът ще бъде наш, македонски. А от този момент нататък проблемът ще бъде балкански и европейски.

- Тогава излиза, че неоосманизмът жъне успехи в Източна Европа?
- Ние говорим с вас в момент, в който Македония се възхищава на неоосманизма.

- Защо?
- Защото Турция е единствената държава в Европа и света, която ни казва: „Вие сте прави!" Ние сме въодушевени от тази позиция на Турция. И максимално сме отворили вратите си за турската културна и икономическа експанзия чрез телевизионни програми, чрез масово навлизане на турския бизнес във всички сфери в Македония. Основни и средни училища за малки турчета се отварят във всичките градове у нас. В момента в Македония има повече от 1000 турски студенти. Те не само учат в Македония, голям процент от тях се женят и остават тук. Другият сериозен момент е засиленият процес на турцизиране на македонските роми. В Източна Македония масово се преименуват ромите в турци. И което е много интересно, ромите не само декларират, че са турци, те искат и в училищата да има паралелки, в които да се учи на турски език. И държавата им разреши това. Към тях трябва да прибавим и македонците мюсюлмани (торбешите), които също масово се турцизират и ислямизират. Така че, ако искате да видите неоосманизма на живо, елате в Македония. Ще ви направи впечатление, че този процес на турцизиране ние го правим с кеф, защото всички други са ни неприятели, а само Турция показва приятелство.

- А това как кореспондира с тезата, която в момента се развива в Македония, за античния произход на македонците, т.нар. антиквизация?
- В Македония се развиват няколко силни процеса. Единият е демографски - македонското мнозинство се стопява. Вторият е масовата ислямизация. Третият е сърбизацията и четвъртият - антиквизацията. Ние правим всичко възможно само и само да не съхраним името Македония. Някаква какофония ни е обзела. Ние сме всякакви, само не и македонци.

- И не искате да припознаете българската си връзка.
- То е парадоксално! Аз понякога се плаша. Дали тези процеси, които се развиват в момента у нас, не са истински страх от реалността с кой народ сме най-близки и с кой народ делим една и съща история

- Миналата седмица вашият външен министър беше в София, но срещата му с г-н Вигенин е завършила без конкретни резултати. Ясно е, че докато в Македония фалшифицират историята, ЕС ще бъде мираж за вас. Това съзнава ли се в Скопие?
- Аз мисля, че делът на историята на Македония и България не трябва да е в основата на този договор, по който не може да се постигне съгласие сега. Когато с г-н Иван Костов подписахме общата декларация за добросъседство (22 февруари 1999 г.), тя не се занимаваше с история. Тогава отношенията между Македония и България бяха на най-високо ниво. Затова основата на договора между България и Македония сега трябва да бъде именно декларацията от 1999-а. Това, което ме изненадва днес, е, че във ВМРО-ДПМНЕ, партията, която аз оставих като наследство, не искат и да чуят за тази декларация. Мъчно ми е, че Македония и България се лишават от такива договори. Факт е, че антибългарската политика в Македония е на сцената и през тези 20 години демокрация.

- Смятате ли, че ще дойде момент на отрезвяване, че вместо да ни разделя, общата история може да ни събира?
- Що се отнася до споделянето на общата история, аз изпадам в парадоксална ситуация. Като се каже, че трябва да прославим някоя историческа личност или историческа дата в България, цялата политическа, интелектуална и медийна общност в Македония се надига. А през последната година ние отпразнувахме три годишнини, които са нанесли драматични щети на държавата ни. Първата бе 100-годишнината от влизането на сърбите в Македония през Балканската война - отпразнувахме го заедно със сърбите в Куманово. Втората изява беше при честването в центъра на Скопие на крал Душан, основателя на Сърбия. Третият момент е изграждането на сръбски офицерски дом на площада на Скопие и на сграда, която беше символ на сръбската окупация на Македония. И трите повода, които ги отбелязваме заедно със сърбите, са свързани с окупацията ни и малтретирането ни. А за общата ни, реална история с България, не искаме да чуем - нито празник да прославим, нито личност. Спомням си, когато с г-н Костов поставихме заедно цвете на гроба на св. Кирил в Рим, каква жестока беше реакцията в Македония. Много ми е мъчно, че и след 20 години самостоятелност нашата държава е просръбски ориентирана. Това ще бъде катастрофа за македонската нация! В тези 20 години сърбите ни нанесоха толкова щети - плашехме се от Милошевич да не влезе в Македония с танкове; откраднаха всички оръжия, които България ни даваше без пари, имаше индикации, че дори и кризата от 2001 г. е предизвикана от Сърбия. Все им прощаваме на сърбите, а всяка инициатива, която идва от България, е блокирана. Няма как тази политика да завърши добре за Македония.

- А спорът с Гърция за името как трябва да се разреши?
- Това, което Гърция иска от Македония, не е нормално и не е в съгласие с международните норми. Всички знаем, че както има македонци в Гърция, така има и македонци в България. Но България никога не е направила проблем по този въпрос. Проблемът беше измислен, но ето вече 22-23 години ние не можем да го решим. Факт е, че тяхната позиция стана позиция и на НАТО, и на ЕС. Аз смятам, че имената Горна Македония или Северна Македония не биха били абсолютно никаква катастрофа за македонския суверенитет.

- Гърция съгласна ли е на този вариант?
- Гърция приема вариантите „Република Горна Македония" и „Република Северна Македония".

- Смятате ли, че България трябва да облекчи режима на даване на гражданство? За македонските граждани се иска да докажат български произход, а това е много трудно при тази реалност в Македония.
- Това е работа на българската държава. Неотдавна излезе информация, че след македонците, които получават българско гражданство, на второ място са тези, които получават кипърско гражданство. Никой в Македония не реагира, защото кипърците са гърци. А гърците са ни най-големите неприятели. В момента в Македония има над 10 000 граждани, които имат сръбско гражданство. Никой и за това не прави проблем. Проблемът е само българското гражданство.

- Казват, че голяма част от македонците, които искат български паспорт, го правят с цел да заминат в друга страна членка на ЕС.
- Да, да. Това са тези, които гледат икономическия интерес. Македонците масово напускат страната. Източна Македония е в демографски срив. Това е следствие, първо, от икономическата безнадежност, която дава македонската държава, а оттам е и ниската раждаемост. А в Западна Македония, където албанците са мнозинство, кипи живот, улиците са пълни с хора, с магазини, с ресторанти.

- Днес в Македония не се ли приема за плюс фактът, че ние първи признахме Република Македония?
- Това се минимизира. Ние много добре знаем, че Европа не искаше да признае Македония и България се противопостави на европейската политика. Направи избор на своя глава. Аз ги говоря тези неща и в Македония, но там никой не иска да ме чуе.

Интервю на Валерия Велева, "Преса"

Прочети цялата статия тук: http://www.cross.bg/makedoniya-bulgariya...z2o8WQdE2L
21-12-2013, 07:46 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Бугарските пасоши добиваат на цена:

Едни за да најдат работа, други поради евтино студирање или за шетање... Македонците не престанаа да вадат бугарски пасоши

Маја Томиќ


„Извадив бугарски пасош пред неколку години. Причината за тоа беше што сакав да работам во Чешка преку една домашна фирма која посредуваше за вработување во таа земја, но исклучиво со бугарски пасош. Ми беше ветена добра плата и решив да заминам. Затоа што, иако имам факултетска диплома, бев без работа со години и зависев финансиски од моите родители. По шестмесечна работа во Чешка, се вратив и по кусо време заминав во Италија каде што работев на плантажа. И, веројатно, така ќе продолжам, се' додека додека не најдам редовно вработување во Македонија“, вели 30-годишниот скопјанец Р.Т..

Тој е само еден пример од илјадници Македонци со бугарски пасош кој го зел од економски причини, односно поради можноста со него да најде работа во некоја од европските земји. Во огласите може да се прочита дека сите домашни фирми кои посредуваат за вработување во земјите на ЕУ исклучиво бараат лицето да поседува бугарски пасош. Има и Македонци кои поседуваат бугарски пасош за „не дај боже“.

„Јас и моето семејство извадивме бугарски пасош уште пред осум години, за да ни се најде, не со цел да одиме и да работиме во странство. Сепак, дури лани ми се укажа таква шанса и заминав во Германија, бидејќи таму живее сестра ми. Брзо најдов работа, но не сакав да останам долго време. Познато ми е дека од 1 јануари годинава ќе може со овој документ да се бара работа низ цела Европа, но мене тоа повеќе не ме привлекува и не би заминал од земјава“, вели 25-годишниот, В.К. од Скопје.

Во јавноста се шпекулира дека меѓу 100-150 илјади Македонци веќе имаат бугарски пасош. Точната бројка не се знае. Според британски и бугарски медиуми, само лани на над 22 илјади Македонци им се дадени бугарски пасоши, а порано се издавале и повеќе. Само требало македонските граѓани да покажат дека имаат некакви „бугарски корени“. А, од почетокот на годинава тие ќе можат многу полесно да најдат работа во Европа. Бидејќи, од 1 јануари за бугарските и за романските граѓани се укинаа квотите за вработување во 10 членки на Унијата, а тоа се: Белгија, Германија, Австрија, Велика Британија, Франција, Ирска, Италија, Луксембург, Малта и Холандија. Со тоа европскиот пазар станува отворен за околу 30 милиони граѓани на Бугарија и Романија, но и за сите други кои поседуваат бугарски или романски пасош, а не живеат во овие земји, вклучувајќи ги и Македонците, пишуваат странски медиуми.

Според податоци на „Дејли телеграф“, околу 150.000 македонски државјани во изминатите години се стекнале со бугарски пасош. Поголемиот дел од нив документот го зеле за да обезбедат работа во земјите од Европската унија. Весникот пренесува дека Лондон веќе стравува од наплив на Бугари и Романци, како од матичните земји, така и од Македонија и од Молдавија кои не се членки на ЕУ, а чии граѓани по „забрзана постапка“ добиваат бугарско, односно романско државјанство. Весникот пишува дека практиката на владите во Софија и во Букурешт да им издаваат бугарски пасоши на Македонци, односно романски на Молдавци, според британските имигрантски власти претставува закана за зголемување на бројот на имигрантите од ЕУ.

„Се стравува дека како ’Бугари‘ или ’Романци‘, отсега ќе има екстра имигранти и од Србија, Украина и Турција, кои ќе добијат државјанство од некоја од двете балкански земји, врз основа на разни ’историски врски‘“, пренесува „Дејли телеграф“. Според некои британски анализи, дури две третини од македонското население би можеле да добијат бугарско државјанство и на тој начин брзо и лесно да станат дел од ЕУ, наведувајќи дека само во 2012 година на над 22.000 Македонци им се издадени бугарски пасоши. Бугарски медиуми, пак, пренесуваат дека властите во Софија по забрзана постапка издаваат бугарски пасоши на Македонци , уште веднаш по влезот на земјата во ЕУ, на 1 јануари 2007 година, и дека до скоро се издавале по околу 500 пасоши неделно на Македонци.

Инаку, приказната со бугарските пасоши почна пред десетина години кога земјава се' уште немаше визна либерализација. Пасошите најмногу ги вадеа младите, пред се' за да шетаат во странство. Но, и многу млади Македонци кои одеа на студии во Бугарија го земаа овој документ затоа што со тоа имаа(т) многу пониски трошоци за студирање.

По 2009 година кога Македонија доби визно ослободување, пак, главниот мотив беше можноста да се добие работна дозвола во некоја европска земја.
Молк околу бугарските пасоши

Додека целиот британски печат деновиве алармира од големиот број Македонци што се здобиле со бугарски пасоши (околу 90.000) и од навалата на вакви имигранти на нивните граници, кај нас владее официјален молк и никој не сака да каже какви се последиците од овој тренд кај нашите граѓани. И вицепремиерот Фатмир Бесими вчера немаше што утешително да каже на краток рок, освен тоа дека напредувањето во евроинтеграцијата ќе влијае да се намали оваа појава.

„Не можеме формално да го спречиме овој процес бидејќи со Уставот е дозволено двојно државјанство. ЕУ има минимум осум пати поголем стандард од земјите во регионот, па само со забрзувањето на евроинтеграцијата ќе се смени тоа“, оцени Бесими на брифинг со новинарите.

Речиси сите големи британски весници деновиве се распишаа за „стотиците илјади“ имигранти од земји-нечленки на ЕУ што ќе влезат откако се дигна рампата за работници од Бугарија и од Романија, кои пак, не ни кријат дека продаваат државјанства на граѓаните од Македонија, Молдавија, Србија, Украина и Турција. Според нив, Бугарија по брза постапка издава пасоши за помалку од 200 фунти надомест, а главни клиенти се Македонците за кои Софија тврди дека се бугарско малцинство иако, како што забележуваат медиумите, не зборуваат бугарски. На листата на потенцијални имигранти со вака добиени пасоши според нив се и четири милиони Молдавци, 300.000 Турци (кои аплицираат во Бугарија), 100.000 Срби (кои аплицираат во Унгарија), плус тие со ЕУ- пасошите што со голем кеш или бизнис можат да се купат од Малта до Кипар. (С.Ј.)
http://www.utrinski.mk/?ItemID=C87C688D4...2C0E3C9044

Интересен коментар:

pameten, 03.01.2014 06:13:03
Pred 23 godini Makedonija odeshe kon EU vo paket so Slovenija. Pred 15 godini imashe shansi da se prikluchi so Bugarija. Pred 8 godini - so Hrvatska, pred 3 so Crna Gora, lani so Srbija... Osnovna prichina za zadocnuvanjeto e nemozhnosta da se reshi sporot za imeto so Grcija i za istorijata so Bugarija. Prifakjajki ochiglednosta deka antichkite Makedonci bile helenizirani, kje nemashe spor so Grcija. Prifakjajki gi slovenobugarskite koreni, Bugarija kje ja prifateshe posebnata evolucija na Makedonskiot narod vo 20 vek, a so strteshko partnerstvo mozheshe da se dogovori taa da ne deluva pasoshi na Makedonci.
03-01-2014, 02:08 PM
Reply