Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Имајќи во предвид дека Српските туристи во Охрид се барем дупло повеќе од Бугарските
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
19-07-2013, 07:44 PM
Website Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Од вчера ја загледав бугарската серија ’Под прикритие’. Многу добар телевизиски проект, ретко така добар производ да дадат балканските телевизии во последниве години.

Серијава треба да биде откупена од некоја наша телевизија. Многу добра продукција, одлична камера, добро сценарио со не многу големи пропусти, глумата е исто добра, само што главниот лик не ми е секогаш 100% убедлив, можеби до некаде тоа е намерата на режисерот. Кога се ќе се собере многу добра серија, па не е ни чудо што секаде постигнува успех.

Приказната не е ништо ново... Таен агент е вметнат во редовите на мафијата и треба да се избори од внатре против неа. Нешто видено од ’The Departed’ до ’Долина на волците’. Icon_razz Главниот негативец е поранешен агент на тајната полиција кој што подоцна станал мафијаш... политика, корупција, секс скандали...

Браво комшии, добра работа!!! Icon_razz

21-07-2013, 04:21 AM
Reply
хан Ацо Offline
Member
***

Posts: 72
Joined: Mar 2013
Reputation: 3

21-07-2013, 01:45 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

ЕДНОВЕКОВНИОТ СОН СТАНУВА ЈАВЕ


Во турбо брзина доизградбата на пругата кон Бугарија


Економските експерти повеќе од еден век укажуваат за потребата од изградба на пругата кон источниот сосед која ќе ги намали превозните трошоци на компаниите и економски ќе ги заживее подрачјата покрај трасата од Куманово до границата со Бугарија. Македонската влада реши да го комплетира овој дел од коридорот 8. Прво ќе се направи рехабилитација на делницата од Куманово до Бељаковце во должина од 30 километри


И по 20 години од осамостојувањето на Република Македонија се уште со железничка линија не сме поврзани со Албанија и Бугарија, односно со Јонското и Црното Море, така што македонските компании зависат само од пругата од коридорот 10 преку кој Грција постојано може да не уценува.

Економските експерти повеќе од еден век укажуваат за потребата од изградба на пругата кон источниот сосед која ќе ги намали превозните трошоци на компаниите и економски ќе ги заживее подрачјата долж трасата од Куманово до границата со Бугарија. Македонската Влада реши да го комплетира овој дел од коридорот 8. Прво ќе се направи рехабилитација на делницата од Куманово до Бељаковце во должина од 30 километри. Во претквалификациската фаза на тендерот што го распиша Министерството за транспорт и врски понуди доставија 16 компании, а девет од нив ги исполнија условите. Тие треба до 16 септември 2013 година да достават понуди, по што ќе се врши нивна проценка, а со прворангираната компанија МЖ Транспорт ќе склучи договор.
- Од ЕБОР обезбедивме над 46 милиони евра за изведба на градежните работи, како и грант од инструментот ВБИФ во висина од 2,5 милиони евра за избор на консултантска куќа која ќе врши надзор над градежните работи - велат од Министерството за транспорт и врски.
Деновиве беше потпишан договор меѓу МЖ Инфраструктура и германската компанија Обермајерр за изработка на основни проекти, како и потребната документација за избор на градежна компанија за делницата од Бељаковце до Крива Паланка во должина од 34 километри. Ангажманот на консултантот ќе биде две години, од кои 18 месеци ќе бидат наменети за изработка на основни проекти, а последните 6 месеци ќе се спроведува постапката околу изборот на градежната компанија.

Трудовци ја граделе пругата
А во изминатиот еден век биле планирани активности за железничкото поврзување со Бугарија. Првиот обид датира од 1915 година по окупацијата на Вардарскиот дел од Македонија од страна на Бугарија кога ја актуелизира идејата за железничка линија помеѓу Куманово и Ѓуешево. Во наредните три години Бугарија го ревидирала недовршениот проект на компанијата на Источните железници и бил изработен идеен проект кој бил основа да се отпочне со трасирање на пругата.
Така, за време на Првата светска војна и окупацијата на Македонија во 1941 година започнале земјаните работи на првиот дел од делницата Куманово - Куклица. Кумановската секција била поделена на шест помали траси на кои работеле од 600 до 1.000 работници поделени во бригади од по 30 до 40 лица. Инженерско-техничкиот кадар бил од Бугарија, меѓутоа теренските работи како минирање, копање тунели, изградба на објекти и згради ги вршеле главно Македонци. Поголемиот дел од земјените работи го изведувале трудовци, тоа се лица во кои бугарскиот окупатор немал доверба. Тие биле повикувани на воена вежба и распоредени во работните групи под раководство на бугарските резервисти. Трудовците за 10 часови морале да ја исполнат задолжителната норма.

Кон крајот на февруари 1942 година почнала изградбата на трасата од Куклица до Ѓуешево, но оваа делница била многу потешка за градење и затоа била поделена на 10 помали делници. На оваа делница до бугарска граница се работело со засилено темпо се до ослободувањето и повлекувањето на бугарските војски од Македонија.

Новооснованата Управа на државните железници во Скопје со решение број 3048 од 21 септември 1945 година формирала Комисија да ја прегледа состојбата на линијата на терен. Според извештајот на комисијата пругата била проектирана како главна со широчина на колосекот 1,435 метри. На македонска територија почнувала од железничката станица кај Куманово, па продолжувала по должината на Кумановска Река - Пчиња - Крива Река, па преку Крива Паланка минувала на бугарска територија од средината на тунелот Деве Баир. Оваа релација била долга 100.880,55 метри. Од Куманово до бугарската граница биле предвидени 11 станици меѓу кои: Куманово Ново, Шупли Камен, Кратово, Гиновци, Мождивњак, Крива Паланка, Разминувачка и Жедилово. Проектот предвидувал еден премин преку реката Пчиња, девет премини преку Крива Река и други премини преку долини, така што требало да се изградат 19 мостови и 53 тунели. Најдолгиот тунел бил граничниот со 2.262 метри од кој половината бил на наша територија. Комисијата врз основа на пресметките на извршените и предвидените работи констатирале дека од пругата кон Деве Баир биле завршени само 16%.

Без политичка волја
Но, тоа не значело дека ќе се стави рампа на доизградбата на пругата кон Бугарија. И кај југословенските и кај бугарските власти имало желба за продолжување на изградбата на започнатата линија, што било потврдено со Бледскиот протокол. Мешовита југословенско-бугарска комисија на состанокот одржан од 20 до 23 август 1947 година во Софија, одлучила да се изградат пругата од Куманово до Ѓуешево со која би се воспоставила врска преку Албанија со Јадранско Море и линијата од Струмица до Петрич, со која би се овозможила врска со Солун, Велес и Битола. На друг состанок на комисијата кој бил одржан од 11 до 14 ноември 1947 година во Белград, било одлучено прво да се изгради линијата Куманово - Ѓуешево и тоа како магистрална линија. За таа цел било потребно проектот на делот од Куманово до Крива Паланка да се заврши до 1 мај 1948 година, а на делот од Крива Паланка до Ѓуешево до 1 август 1948 година и истовремено бил продолжен рокот за изградба на линијата до крајот на 1949 година. Елаборатот бил разгледан на третото заседание на мешовитата комисија во Софија од 31 мај до 3 јуни 1948 година, но комисиите не можеле да се усогласат за најдобрата варијанта. Подоцна за најповолна варијанта била утврдена четвртата, бидејќи била најкуса и најевтина, но, поради политички причини за време на СФРЈ, никогаш повеќе не беше проговорено за дозавршување на таа пруга, особено по 1948 година кога се заладија односите со источниот блок.

Возобновување на идејата
Оттогаш, па се до 1994 година она што беше изградено на таа пруга беше оставено на забот на времето. Тогашното раководство на СДСМ по повод празникот 11 Октомври најави дека ќе стартува изградбата на пругата кон Бугарија. Во медиумите излезе информација дека предвидено е пругата во должина од 55 километри и вредност од 120 милиони долари (80 милиони од државниот буџет, а 40 милиони долари од донации и меѓународни институции), да се изгради за една година, при што ќе бидат ангажирани 6.000 работници од поголемите домашни градежни фирми.

Работите почнаа и за кратко време запреа, бидејќи парите беа потрошени. Денес на трасата како нем споменик на една нереализирана идеја стојат столбовите за железничките мостови, а она што беше изградено, изминативе години е уништено или ограбено.

Со возобновувањето на идејата да се продолжи со доизградбата на пругата, од Министерството за транспорт и врски велат дека предвидено е да се направи рехабилитација на постојната пруга преку подобрување на нејзините технички карактеристики. Ќе се заменат старите и дотраени прагови и шини со нови, ќе се поправат лежиштата и обнови изолацијата. Ќе се изгради нов мост во месноста Лопате и ќе се обноват постојните мостови, а ќе бидат инсталирани и нови кабелски водови, огради и безбедносни бариери за заштита од бучава и вибрации. Дополнително ќе се постават нови сигнално-сигурносни уреди и ќе се изградат три нови железнички станици: Куманово Ново, Шупљи Камен и Бељаковце, како и шест стојалишта во Лопате, Перо Чичо, Проевце, Доброшане, Клечовце и Довезанце, како и изградба на подвозници и надвозници.

Во однос на третата делница, од Крива Паланка до Деве Баир, побарани се околу 3,5 милиони евра од ИПА-фондовите за изработка на целокупната проектна документација за оваа делница, која е неопходна за идни инвестиции во градежни активности. Предлог-проектот е испратен на одобрување до службите на Делегацијата на ЕУ во земјава и во тек се консултации околу опфатот, односно активностите што треба да се реализираат. По одобрувањето на предлог-проектот, ќе почне постапката за избор на компанија која ќе ја изработи потребната проектна документација. Се очекува постапката да почне до крајот на годинава, а документацијата да биде изработена до крајот на 2016 година.

Пругата до Бугарија, која е дел од Коридор 8, треба да биде готова до 2022 година.

Светлана БЛАЖЕВСКА


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=84C892A6...EEB2C83F89

"Вечер" с турбо-чуство за турбо-хумор...Доста вода изтече от декември 2009 г., когато Пиринец повдигна въпроса за пругата на билатералните односи...
21-07-2013, 09:49 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-07-2013, 12:52 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(19-07-2013, 09:06 AM)hristo Wrote: Братја Блгари, вие го посетувате Охрид, или тоа е привилегија само за српските туристи:

[undefined=undefined]Mакедонско-српски полициски патроли летово низ Охрид

Полициски службеници од Секторот за внатрешни работи – Охрид од денеска до 15 септември ќе спроведуваат заеднички полициски контроли и патроли низ градот и долж крајбрежјето на Охридското Езеро со униформирани службени лица на Полицијата на Република Србија.

- Станува збор за реализација на Договорот за полициската сорабокта меѓу министерствата за внатрешни работи на двете држави, активности во насока на зголемување на степенот на безбедност на туристите од Република Србија кои летуваат тука, но и на сите гости на Охридската ривиера, појасни портпаролот на СВР – Охрид Стефан Димоски.

Целта на заедничките патроли ќе придонесе и за зголемување на степенот на соработката и размена на искуствата на полициските службеници од двете министерства, но и излегување во пресрет на граѓаните за задоволување на нивните потреби од безбедносен аспект.

Полициските службеници од полициските управи на Белград и Ниш ќе остваруваат контакти и со граѓаните на Охрид и туристите, особено со гостите од Република Србија.

- Нивните активности ќе имаат исклучиво превентивен карактер, полициските службеници од Србија нема да имаат службено оружје односно опрема во активностите на подрачјето на Охрид, односно целосно ќе работат согласно позитивната законска регулатива на Република Македонија, додаде Димоски.

Драган Лукиќ, помлад полицаец од прва класа при Полициската управа на Белград, изрази благодарност до македонската полициската служба за можноста да се реализираат вакви активности, како и до степенот на остварената соработка со припадниците на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

- Од досега спроведените активности на терен и остварените контакти со локалното население и гости од Србија можам да кажам дека позитривни се нивните реакции. Луѓето секако ја препознаваат нашата униформа, се интересираат за соработката на српските и македонските полицајци, изјави Лукиќ.

Неговиот колега од Криминалистичката полиција од Ниш Славиша Илиќ изрази задоволство од работата на македонските полицајци на терен, нивниот коректен однос кон граѓаните и гостите, како и дека немало никакви забелешки на нивната работа односно активностите во спроведувањето на секојдневните задачи и обврски.

Активностите на терен ќе се спроведуваат во мешани патроли во две смени по двајца полициски службеници, како поддршка на активостите на полициската страница во охрид во превенцијата на криминални дејствија за време на туристичката сезона, при што ќе се остварува и размена на информации и податоци со кои располагаат двете полициски служби.
[/undefined]

http://www.vest.mk/?ItemID=DC50E5CB298CE...DACF5387A9

Таа практика со странски полицајци е започната токму со Бугарија пред 2 години.

http://ohridnews.com/index.php?mod=1&kat=4&id=36217

Те немаше тогаш да мрчиш како ги нема полицајците од Србија или да постираш еве пример за соработка.

Впрочем, тебе те нема на ниедно место каде ќе бидеш соочен со факти. Кај тебе функционира систем од стариот комунизам дека се треба да е со декрет. Имајќи во предвид дека Српските туристи во Охрид се барем дупло повеќе од Бугарските, логично е дека ако некој странски полицајци од соседните држави треба да патролираат тоа се Српските. Исто како и за весниците во Македонија. Плати Христо ти па после кажи дали некој те блокира.

Чесен, таа информација ја има објавено локален охридски весник или портал. Јас немам време да ги прочитам националните, републички весниви или портали а камоли локалните. Во секој случај тоа е добро. Ама, ке признаеш дека дисбаланс помеѓу срспко и блгарско присаство и влијание во Македонија е голем . Јас на тоа укажувам и агрументирам. На Пиво Фест во Прилеп која блгарска пеачка ке пее? Имаш разбрано ?Smajlito

22-07-2013, 07:48 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0(22-07-2013, 07:48 AM)hristo Wrote: Чесен, таа информација ја има објавено локален охридски весник или портал. Јас немам време да ги прочитам националните, републички весниви или портали а камоли локалните. Во секој случај тоа е добро. Ама, ке признаеш дека дисбаланс помеѓу срспко и блгарско присаство и влијание во Македонија е голем . Јас на тоа укажувам и агрументирам. На Пиво Фест во Прилеп која блгарска пеачка ке пее? Имаш разбрано ?Smajlito

Не е точно дека е објавена од локален весник само. Не знам само како можеш да предпоставиш дека ваква вест од ваков калибар е само од локален извор. Вечер читаш стално, знам тоа.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0C1F372A...F4352CE660

http://sitel.com.mk/bugarski-i-srpski-po...-mavrovo-0

Има и многу други. Што се однесува за Пиво Фест, ти пак по комунистички декрет. Разбери дека не живееме во тој свет веќе. Луѓето носат изводители кој се популарни и чија цена е прифатлива. Секој гледа да заработи најмногу. Зошто ама баш ниеднашка не ти помине низ главата дека се работи за пазар, и дека на масата која оди на Пиво Фест повеќе и се допаѓа некој од Хрватска, или Србија одколку од Бугарија? Впрочем, најголемиот број на изводители беше од Македонија. Да споредуваш два тројца со нула не бива. Еве, предлог, следната година Бугарите нека кажат еве ние носиме од Бугарија пејачи и ние ќе платиме, и ако има критики и народот забега, ќе ви надокнадиме дупло. Тоа е на пример фер понуда.24-07-2013, 01:23 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(24-07-2013, 01:23 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(22-07-2013, 07:48 AM)hristo Wrote: Чесен, таа информација ја има објавено локален охридски весник или портал. Јас немам време да ги прочитам националните, републички весниви или портали а камоли локалните. Во секој случај тоа е добро. Ама, ке признаеш дека дисбаланс помеѓу срспко и блгарско присаство и влијание во Македонија е голем . Јас на тоа укажувам и агрументирам. На Пиво Фест во Прилеп која блгарска пеачка ке пее? Имаш разбрано ?Smajlito

Не е точно дека е објавена од локален весник само. Не знам само како можеш да предпоставиш дека ваква вест од ваков калибар е само од локален извор. Вечер читаш стално, знам тоа.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0C1F372A...F4352CE660

http://sitel.com.mk/bugarski-i-srpski-po...-mavrovo-0

Има и многу други. Што се однесува за Пиво Фест, ти пак по комунистички декрет. Разбери дека не живееме во тој свет веќе. Луѓето носат изводители кој се популарни и чија цена е прифатлива. Секој гледа да заработи најмногу. Зошто ама баш ниеднашка не ти помине низ главата дека се работи за пазар, и дека на масата која оди на Пиво Фест повеќе и се допаѓа некој од Хрватска, или Србија одколку од Бугарија? Впрочем, најголемиот број на изводители беше од Македонија. Да споредуваш два тројца со нула не бива. Еве, предлог, следната година Бугарите нека кажат еве ние носиме од Бугарија пејачи и ние ќе платиме, и ако има критики и народот забега, ќе ви надокнадиме дупло. Тоа е на пример фер понуда.

Mislam deka tezata ti e mnogu naivna, no sepak sekoj si ima pravo na svoe mislenje. Ah, ke zaboravev. Da, go citam VECER i go gledam TV SITEL. Ima edno pravilo-zapoznaj go neptijatelot za da polesno go pobedis .

24-07-2013, 02:03 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(24-07-2013, 02:03 PM)hristo Wrote: Ah, ke zaboravev. Da, go citam VECER i go gledam TV SITEL. Ima edno pravilo-zapoznaj go neptijatelot za da polesno go pobedis .
Што значи дека, христо, Македонците не гледаат непријатели во Бугарите па затоа не ни мораат да гледаат бугарска ТВ или читаат бугарски печат... ете ти, веројатно сега ти е појасно...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
25-07-2013, 06:58 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(25-07-2013, 06:58 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(24-07-2013, 02:03 PM)hristo Wrote: I. ??????
Ah, ke zaboravev. Da, go citam VECER i go gledam TV SITEL. Ima edno pravilo-zapoznaj go neptijatelot za da polesno go pobedis .
Што значи дека, христо, Македонците не гледаат непријатели во Бугарите па затоа не ни мораат да гледаат бугарска ТВ или читаатq бугарски печат... ете ти, веројатно сега ти е појасно...

I ? ???
26-07-2013, 01:27 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(24-07-2013, 02:03 PM)hristo Wrote:
(24-07-2013, 01:23 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(22-07-2013, 07:48 AM)hristo Wrote: Чесен, таа информација ја има објавено локален охридски весник или портал. Јас немам време да ги прочитам националните, републички весниви или портали а камоли локалните. Во секој случај тоа е добро. Ама, ке признаеш дека дисбаланс помеѓу срспко и блгарско присаство и влијание во Македонија е голем . Јас на тоа укажувам и агрументирам. На Пиво Фест во Прилеп која блгарска пеачка ке пее? Имаш разбрано ?Smajlito

Не е точно дека е објавена од локален весник само. Не знам само како можеш да предпоставиш дека ваква вест од ваков калибар е само од локален извор. Вечер читаш стално, знам тоа.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0C1F372A...F4352CE660
Y
http://sitel.com.mk/bugarski-i-srpski-po...-mavrovo-0

Има и многу други. Што се однесува за Пиво Фест, ти пак по комунистички декрет. Разбери дека не живееме во тој свет веќе. Луѓето носат изводители кој се популарни и чија цена е прифатлива. Секој гледа да заработи најмногу. Зошто ама баш ниеднашка не ти помине низ главата дека се работи за пазар, и дека на масата која оди на Пиво Фест повеќе и се допаѓа некој од Хрватска, или Србија одколку од Бугарија? Впрочем, најголемиот број на изводители беше од Македонија. Да споредуваш два тројца со нула не бива. Еве, предлог, следната година Бугарите нека кажат еве ние носиме од Бугарија пејачи и ние ќе платиме, и ако има критики и народот забега, ќе ви надокнадиме дупло. Тоа е на пример фер понуда.

Mislam deka tezata ti e mnogu naivna, no sepak sekoj si ima pravo na svoe mislenje. Ah, ke zaboravev. Da, go citam VECER i go gledam TV SITEL. Ima edno pravilo-zapoznaj go neptijatelot za da polesno go pobedis .

Каква теза? Тоа е реалноста. Според твоите комунистички поимања зошто да нема и Албански и Грчки изводители во ист број како и другите? Тоа ќе биде тогаш прав политички собир на случен на сфрј собирите брстство и единство. Зошто да нема класична музика вместо шунд? Каде е крајот на ваквото планско управување невидено од времињата на комунизмот? Твоите идеи се чудни и надвор од реалноста а не моите!
26-07-2013, 12:37 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(26-07-2013, 12:37 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(24-07-2013, 02:03 PM)hristo Wrote:
(24-07-2013, 01:23 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(22-07-2013, 07:48 AM)hristo Wrote: Чесен, таа информација ја има објавено локален охридски весник или портал. Јас немам време да ги прочитам националните, републички весниви или портали а камоли локалните. Во секој случај тоа е добро. Ама, ке признаеш дека дисбаланс помеѓу срспко и блгарско присаство и влијание во Македонија е голем . Јас на тоа укажувам и агрументирам. На Пиво Фест во Прилеп која блгарска пеачка ке пее? Имаш разбрано ?Smajlito

Не е точно дека е објавена од локален весник само. Не знам само како можеш да предпоставиш дека ваква вест од ваков калибар е само од локален извор. Вечер читаш стално, знам тоа.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0C1F372A...F4352CE660
Y
http://sitel.com.mk/bugarski-i-srpski-po...-mavrovo-0

Има и многу други. Што се однесува за Пиво Фест, ти пак по комунистички декрет. Разбери дека не живееме во тој свет веќе. Луѓето носат изводители кој се популарни и чија цена е прифатлива. Секој гледа да заработи најмногу. Зошто ама баш ниеднашка не ти помине низ главата дека се работи за пазар, и дека на масата која оди на Пиво Фест повеќе и се допаѓа некој од Хрватска, или Србија одколку од Бугарија? Впрочем, најголемиот број на изводители беше од Македонија. Да споредуваш два тројца со нула не бива. Еве, предлог, следната година Бугарите нека кажат еве ние носиме од Бугарија пејачи и ние ќе платиме, и ако има критики и народот забега, ќе ви надокнадиме дупло. Тоа е на пример фер понуда.

Mislam deka tezata ti e mnogu naivna, no sepak sekoj si ima pravo na svoe mislenje. Ah, ke zaboravev. Da, go citam VECER i go gledam TV SITEL. Ima edno pravilo-zapoznaj go neptijatelot za da polesno go pobedis .

Каква теза? Тоа е реалноста. Според твоите комунистички поимања зошто да нема и Албански и Грчки изводители во ист број како и другите? Тоа ќе биде тогаш прав политички собир на случен на сфрј собирите брстство и единство. Зошто да нема класична музика вместо шунд? Каде е крајот на ваквото планско управување невидено од времињата на комунизмот? Твоите идеи се чудни и надвор од реалноста а не моите!

Не знам, можеби имаш право Icon_razz. Еве, на пример, да имаше во Македонија блгарска песна наместо српска, а ти да велеше дека се работи за континуирана блгаризација на Македонците, можеби ти би бил на мое место во ствовите! Што велиш! Па јас би те осудувал за комунистички ставови и размислувања и би те терал на панаѓури да се слуша класична музикаSmajlito. Абе Чесен Македонец, да не си ти Чесен Србин, па присатната континуирана србизација во македонскиот јавен живот не ти пречиSm_upset

26-07-2013, 07:51 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(25-07-2013, 06:58 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(24-07-2013, 02:03 PM)hristo Wrote: Ah, ke zaboravev. Da, go citam VECER i go gledam TV SITEL. Ima edno pravilo-zapoznaj go neptijatelot za da polesno go pobedis .
Што значи дека, христо, Македонците не гледаат непријатели во Бугарите па затоа не ни мораат да гледаат бугарска ТВ или читаат бугарски печат... ете ти, веројатно сега ти е појасно...

О, Мрачен јавачу по темната и заборавената македонска жабокречина, апологета на единствената вистина во Македонија( вистината на власта), ако тебе Латас ( главниот протеже на српската кауза ) во силуваната и жална Македонија, ти е урнек на независно и објективно новинарство, и ако не ти пречи постојаната србизација од тој ТВ сервис кој од Македонец прави Маќедонац, тоа те прави нелегитимен аналитичар за македонските состојби. Единствен синѓир околку македонскиот врат, денеска, е српскиот синѓир. А, ти, гледам, дека уживаш во тоа и секој, и мал отпор против таа маќедонизација, го дочекуваш на ножIcon_surprised.

26-07-2013, 08:02 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(26-07-2013, 07:51 PM)hristo Wrote:
(26-07-2013, 12:37 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(24-07-2013, 02:03 PM)hristo Wrote:
(24-07-2013, 01:23 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(22-07-2013, 07:48 AM)hristo Wrote: Чесен, таа информација ја има објавено локален охридски весник или портал. Јас немам време да ги прочитам националните, републички весниви или портали а камоли локалните. Во секој случај тоа е добро. Ама, ке признаеш дека дисбаланс помеѓу срспко и блгарско присаство и влијание во Македонија е голем . Јас на тоа укажувам и агрументирам. На Пиво Фест во Прилеп која блгарска пеачка ке пее? Имаш разбрано ?Smajlito

Не е точно дека е објавена од локален весник само. Не знам само како можеш да предпоставиш дека ваква вест од ваков калибар е само од локален извор. Вечер читаш стално, знам тоа.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0C1F372A...F4352CE660
Y
http://sitel.com.mk/bugarski-i-srpski-po...-mavrovo-0

Има и многу други. Што се однесува за Пиво Фест, ти пак по комунистички декрет. Разбери дека не живееме во тој свет веќе. Луѓето носат изводители кој се популарни и чија цена е прифатлива. Секој гледа да заработи најмногу. Зошто ама баш ниеднашка не ти помине низ главата дека се работи за пазар, и дека на масата која оди на Пиво Фест повеќе и се допаѓа некој од Хрватска, или Србија одколку од Бугарија? Впрочем, најголемиот број на изводители беше од Македонија. Да споредуваш два тројца со нула не бива. Еве, предлог, следната година Бугарите нека кажат еве ние носиме од Бугарија пејачи и ние ќе платиме, и ако има критики и народот забега, ќе ви надокнадиме дупло. Тоа е на пример фер понуда.

Mislam deka tezata ti e mnogu naivna, no sepak sekoj si ima pravo na svoe mislenje. Ah, ke zaboravev. Da, go citam VECER i go gledam TV SITEL. Ima edno pravilo-zapoznaj go neptijatelot za da polesno go pobedis .

Каква теза? Тоа е реалноста. Според твоите комунистички поимања зошто да нема и Албански и Грчки изводители во ист број како и другите? Тоа ќе биде тогаш прав политички собир на случен на сфрј собирите брстство и единство. Зошто да нема класична музика вместо шунд? Каде е крајот на ваквото планско управување невидено од времињата на комунизмот? Твоите идеи се чудни и надвор од реалноста а не моите!

Не знам, можеби имаш право Icon_razz. Еве, на пример, да имаше во Македонија блгарска песна наместо српска, а ти да велеше дека се работи за континуирана блгаризација на Македонците, можеби ти би бил на мое место во ствовите! Што велиш! Па јас би те осудувал за комунистички ставови и размислувања и би те терал на панаѓури да се слуша класична музикаSmajlito. Абе Чесен Македонец, да не си ти Чесен Србин, па присатната континуирана србизација во македонскиот јавен живот не ти пречиSm_upset
Не одговори - зошто да нема Албанска и Грчка музика? По кој систем треба секоја приредба, ТВ итн да се одредува процентот на националната музика? Колку на Бугари проценти, колку на Грци итн. Кој земји трба да бидат земени за декрет? Само соседните или и тие кој се битни економски и политички? Нормално се ива подразбира комплетно да се игнорира тоа што народот го бара и сака.
28-07-2013, 05:40 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(28-07-2013, 05:40 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(26-07-2013, 07:51 PM)hristo Wrote:
(26-07-2013, 12:37 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(24-07-2013, 02:03 PM)hristo Wrote:
(24-07-2013, 01:23 PM)Cesen Makedonec Wrote: Не е точно дека е објавена од локален весник само. Не знам само како можеш да предпоставиш дека ваква вест од ваков калибар е само од локален извор. Вечер читаш стално, знам тоа.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=0C1F372A...F4352CE660
Y
http://sitel.com.mk/bugarski-i-srpski-po...-mavrovo-0

Има и многу други. Што се однесува за Пиво Фест, ти пак по комунистички декрет. Разбери дека не живееме во тој свет веќе. Луѓето носат изводители кој се популарни и чија цена е прифатлива. Секој гледа да заработи најмногу. Зошто ама баш ниеднашка не ти помине низ главата дека се работи за пазар, и дека на масата која оди на Пиво Фест повеќе и се допаѓа некој од Хрватска, или Србија одколку од Бугарија? Впрочем, најголемиот број на изводители беше од Македонија. Да споредуваш два тројца со нула не бива. Еве, предлог, следната година Бугарите нека кажат еве ние носиме од Бугарија пејачи и ние ќе платиме, и ако има критики и народот забега, ќе ви надокнадиме дупло. Тоа е на пример фер понуда.

Mislam deka tezata ti e mnogu naivna, no sepak sekoj si ima pravo na svoe mislenje. Ah, ke zaboravev. Da, go citam VECER i go gledam TV SITEL. Ima edno pravilo-zapoznaj go neptijatelot za da polesno go pobedis .

Каква теза? Тоа е реалноста. Според твоите комунистички поимања зошто да нема и Албански и Грчки изводители во ист број како и другите? Тоа ќе биде тогаш прав политички собир на случен на сфрј собирите брстство и единство. Зошто да нема класична музика вместо шунд? Каде е крајот на ваквото планско управување невидено од времињата на комунизмот? Твоите идеи се чудни и надвор од реалноста а не моите!

Не знам, можеби имаш право Icon_razz. Еве, на пример, да имаше во Македонија блгарска песна наместо српска, а ти да велеше дека се работи за континуирана блгаризација на Македонците, можеби ти би бил на мое место во ствовите! Што велиш! Па јас би те осудувал за комунистички ставови и размислувања и би те терал на панаѓури да се слуша класична музикаSmajlito. Абе Чесен Македонец, да не си ти Чесен Србин, па присатната континуирана србизација во македонскиот јавен живот не ти пречиSm_upset
Не одговори - зошто да нема Албанска и Грчка музика? По кој систем треба секоја приредба, ТВ итн да се одредува процентот на националната музика? Колку на Бугари проценти, колку на Грци итн. Кој земји трба да бидат земени за декрет? Само соседните или и тие кој се битни економски и политички? Нормално се ива подразбира комплетно да се игнорира тоа што народот го бара и сака.

А, кој вели да нема и албанска и грчка музика? И зошто само соседските! Има и ке има и странска музика и од подалечните земји. Проблемот е друг. Секој мал народ ( нација) сака да го очува својот идентитет. Затоа и се форсира, воглавном, домашната музика. Во Македонија има еден апсурд да по свадбите, свечаностите, панаѓурите, па дури и на националните празници се пушта српска музика и се викаат српски пеачи.Еве сега во Дојран, најсветитот ден на Македонија-Илинден , ке се слави со Жељко Јоксимовиќ, а во Охрид ке пее Аца Лукас. Ке признаеш дека обележување на најнационалниот празник да се прави со песни на туѓа држава, посебно таа која учествувала во делење и потоа во асимилација на овој народ...не држи вода. А, и не е патриотски.
А по твојата теза-

Quote:комплетно да се игнорира тоа што народот го бара и сака.

Дали овој народ некој го прашал после 1913, па 1918, па после 1945 година дали сака да слуша српска музика? Му било наметнато. Биле присилени да слушаат. Во периодот помеѓу двете светски војни по макодонските полиња владеел молк. При селските полски работи владеала тишина. Зошто? Па браќата Срби не дозволувале да се пеат македонски песни, а народот тогаш, сеуште, не ги прифатил срспските песни, па работеле молчејки. Тоа прекрасно го опишал францускиот публицист и новинар Анри Пози во своето дело за Македонија( Војната се враќа). После војната( 1945), во Македонија, биле забранети патриотските песни од историското ВМРО, ама не и српските песни. И, така, времето минувало. Народот полека почнал да ги прифаќа срспките песни. Таква била политиката. Значи, српската музика овдека е наметната. Истите тие центри кои ја ширеле и дозволувале српската песна , ја забранувала блгарска, албанската и грчката песна. Па, сега, доаѓаме во ситуација каде македончето , без присила, игра и пее српски песни! Тоа е реална промена на идентитетот и менталитетот на македонскиот човек, а не промена на името на државатаIcon_razz

29-07-2013, 08:26 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(29-07-2013, 08:26 AM)hristo Wrote: А, кој вели да нема и албанска и грчка музика? И зошто само соседските! Има и ке има и странска музика и од подалечните земји. Проблемот е друг. Секој мал народ ( нација) сака да го очува својот идентитет. Затоа и се форсира, воглавном, домашната музика. Во Македонија има еден апсурд да по свадбите, свечаностите, панаѓурите, па дури и на националните празници се пушта српска музика и се викаат српски пеачи.Еве сега во Дојран, најсветитот ден на Македонија-Илинден , ке се слави со Жељко Јоксимовиќ, а во Охрид ке пее Аца Лукас. Ке признаеш дека обележување на најнационалниот празник да се прави со песни на туѓа држава, посебно таа која учествувала во делење и потоа во асимилација на овој народ...не држи вода. А, и не е патриотски.
А по твојата теза-

[undefined=undefined]комплетно да се игнорира тоа што народот го бара и сака.[/undefined]

Дали овој народ некој го прашал после 1913, па 1918, па после 1945 година дали сака да слуша српска музика? Му било наметнато. Биле присилени да слушаат. Во периодот помеѓу двете светски војни по макодонските полиња владеел молк. При селските полски работи владеала тишина. Зошто? Па браќата Срби не дозволувале да се пеат македонски песни, а народот тогаш, сеуште, не ги прифатил срспските песни, па работеле молчејки. Тоа прекрасно го опишал францускиот публицист и новинар Анри Пози во своето дело за Македонија( Војната се враќа). После војната( 1945), во Македонија, биле забранети патриотските песни од историското ВМРО, ама не и српските песни. И, така, времето минувало. Народот полека почнал да ги прифаќа срспките песни. Таква била политиката. Значи, српската музика овдека е наметната. Истите тие центри кои ја ширеле и дозволувале српската песна , ја забранувала блгарска, албанската и грчката песна. Па, сега, доаѓаме во ситуација каде македончето , без присила, игра и пее српски песни! Тоа е реална промена на идентитетот и менталитетот на македонскиот човек, а не промена на името на државатаIcon_razz

Пак не одговори на едноставно прашање - ако има манифестација по кој тертек треба да се бараат изводителите и во кој процент?

На пример, ти еве велиш доказ за Србизацијата е на пример што во Охрид оваа година пее Аца Лукас. А тоа што минатите години беа изводители од Македонија, не ти значи ништо. Тоа што на пример Парни Ваљак беше пред некоја година да ли значи Хрватизација? Што дека една година има изводител од Србија? Да ли ако има идната од Бугарија е знак за Бугаризација?

Што се однесува до Србизацијата, да зборуваш за тоа кога ќе го објасниш феноменот на Српската музика и нејзината популарност во самата Бугарија. Сите те Српски ѕвезди кој ги наброја држат феноменални концерти во центарот на Софија. Турбофолкот кој беше незамислив пред 10-15 години во Бугарија е сега распространет невидено и тоа заради влијание од Српските ѕвезди.

Како и за списанијата Српски, очигледно ако ги има се трошат. Исто и со Спрскиот турбофолк, очигледно МК народот го бара и тоа го нема во наше производство во таков вид бар. Српскиот турбофолк се слуша од Словенија до Црно Море. Што значи тоа? Српските комедии се најгледани на просторите на бившата Југославија За време на војната во Хрватска луѓето скришно ги гледаа затоа што со декрет не се прикажуваа, или на никого не му паѓаше на памет да ги пушта за да не си го добие. Ти не прифаќаш дека очигледно народот го сака тој турбофолк. Не реагираше кога на пример во дискотеките се забрани турбофолкот. Тоа е на пример една област во која очигледно вкусовите се различни.

Никаков доказ не е да ли некој сака некаква музика или не. Она што е битно е како Македонија реагира на пример кога требаше да се признае Косово, да се даде територија да се бомбардира Србија итн.
29-07-2013, 06:59 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Груевски и Орешарски го кршеа мразот во жешкиот Ќустендил

ПРВА НЕФОРМАЛНА МЕЃУВЛАДИНА СРЕДБА МЕЃУ МАКЕДОНИЈА И БУГАРИЈА

Зошто Бугарија го одбра Ќустендил, кој се смета за еден од најсиромашните градови во земјата, а со тоа и во Европската Унија, за место каде што ќе се одржи првата, иако неформална, заедничка владина седница меѓу неа и Македонија? Иако напреднал во последниве неколку години, особено поради развојот на спа-туризмот, Ќустендил е место каде што општината почна да им дели земјоделско земјиште на сиромашните, бидејќи се претпоставува дека животниот стандард паднал за над 50 отсто. Симболиката во изборот на локацијата, како што велеа многумина, била за двете страни да се најдат некаде на половина пат меѓу Скопје и Софија.

Но таа околност му се погоди на новиот бугарски премиер Пламен Орешарски, чие владеење почна навистина пламено. Демонстрациите во Софија не престануваат, пред само пет дена имаше сериозен инцидент во кој пратеници беа блокирани во салата на парламентот повеќе од осум часа. Едни демонстранти го урнаа поранешниот премиер Бојко Борисов, а сега има нова група што му се намерачи на Орешарски.

ПРЕЧЕК СО „МАКЕДОНИЈА Е БУГАРСКА“

За разлика од таму, во малиот Ќустендил бугарската и македонската делегација си најдоа опуштена атмосфера, стотици луѓе уживаа во неделното претпладне во кафеаните околу плоштадот и немаше ниту трошка од тензијата што ја гледаме во главниот град. Напротив, ќустендилчани генерално не ни знаеја што се случува во нивниот град кога видоа зголемено полициско обезбедување и неколку владини коли пред симпатичната општинска зграда во австроунгарски стил. Се слушна коментарот на двајца минувачи додека љубопитно гледаа кон општината - „кажаа дека ќе дојде премиерот на Србија овде“.

Но не беа сите ќустендилчани неупатени. Тие од бугарското ВМРО, на пример, се подготвувале подолго време за средбата. Се собраа петнаесетина луѓе и истакнаа транспаренти дека Македонија била и е бугарска земја, дека кај нас се малтретира бугарското малцинство, за кое тврдат дека има 120.000 луѓе итн. Груевски и неговата делегација во која беа и вицепремиерот Владимир Пешевски, министрите за надворешни работи Никола Попоски, за транспорт и врски Миле Јанакиески и за земјоделство Љупчо Димовски, сепак ги избегнаа, дојдоа од задната страна, па можеа само да им довикуваат од стотина метри.

Според бугарските новинари што дојдоа да ја проследат средбата, во Бугарија има впечаток дека во Македонија има силно антибугарско расположение, дури и дека ние сме опседнати со ширење омраза кон Бугарите, иако реално кај нас јавноста многу ретко воопшто помислува на Бугарија, во каков било контекст, позитивен или негативен.

- Тоа се случува зашто и најситните медиумски извештаи со антибугарски призвук максимално се експлоатираат - ни рече една новинарка.

ПОДДРШКА ЗА ЕУ, БАРАЊЕ ЗА ДОГОВОР

Неколку часа делегациите разговараа во општинската зграда, прво секој посебно - Груевски со Орешарски, Јанакиески со колегата Даниел Папазов, Пешевски со Зинеида Златанова, Димовски со Димитар Греков и Попоски со Кристијан Вигенин, а потоа сите заедно. Во меѓувреме градот се испразни, сите отидоа на попладневен одмор, дури и демонстрантите, чија љубов за бугарска Македонија сепак беше преслаба во битката со силното сонце.

- Бугарија ја поддржува интеграцијата на Македонија во Европската Унија, како и на сите земји од Западен Балкан. Стоиме и на потпишување договор за добрососедство и пријателство. И покрај разликите меѓу нас, веруваме дека може да се организираат заеднички чествувања на повеќе историски личности и настани - изјави по средбата бугарскиот премиер Орешарски.

Груевски исто така истакна дека средбата била добра можност за унапредување на добрососедските односи и за подобра билатерална соработка на сите полиња.

- Се надеваме дека конструктивниот заеднички дијалог ќе продолжи и во иднина. Од интеграцијата на Македонија во ЕУ корист ќе имаат двете држави и нивните граѓани - рече премиерот.

„СТОУНХЕНЏ“ ДА СТАНЕ ПРУГА

Но патувањето во Ќустендил исто така беше добра можност за една покрупна македонска делегација да го помине главниот пат што нѐ поврзува со Бугарија, оној кон граничниот премин Деве Баир. Владините претставници мораа да го поминат и раскопаниот дел во општината Ранковце, каде што се вози одвај со 30-40 километри на час. Како да беше саботажа, знаеме дека Ранковце е единствената општина во која СДСМ победи во првиот круг на локалните избори. Но, за да нема заблуди, општинската власт нема никаква врска со овој пат, тој е во целосна надлежност на државата.

Високите државни претставници исто така го видоа македонскиот Стоунхенџ. Не Кокино, туку надвозниците за железничката пруга што се гледаат од патот и што потсетуваат на праисториската опсерваторија во Англија, но и ја имаат истата функција - за украс се, не се користат за ништо.
- Од овие средби произлегуваат идеи, проекти и решенија за соработка во економијата и во политиката. Координирано треба да соработуваме за крупните проекти од енергетиката, патната и железничката инфраструктура, како и во земјоделството - додаде Груевски.

Орешарски исто така истакна дека не смее да има никакви пречки за соработката во економијата и во инфраструктурата, бидејќи тие се клучни за да се подобри животот на граѓаните. Вицепремиерот Пешевски додаде дека се договориле двете држави да бараат помош од ЕУ за да се изгради пругата. Македонија исто така бара од Бугарија да се отвори нов граничен премин кај Клепаво, Беровско, за што од македонската страна веќе е изградена инфраструктурата.

Немаше прашања, двајцата премиери и многу нивни придружници по изјавите тргнаа по скалите нагоре кон првиот кат, додека една бугарска новинарка на цел глас го довикуваше Груевски и го прашуваше за бугарското малцинство во Македонија.

Зарем навистина мислат дека Македонија системски работи против нив?

Румјана Симонова, сопственичка на цвеќарница сместена на ќустендилската шетачка зона, сепак немаше таков впечаток, рече дека не дозволувала да ѝ влијаат медиумските напади врз Македонија.

- Што и да се случува во политиката, ние како народи треба да живееме заедно. Не сум слушнала дека Бугарија ја блокирала Македонија за влезот во ЕУ, не ги следам вестите редовно. Тоа не е добро. Но не е добро ни она за што често слушаме, дека се поттикнува антибугарското расположение во Македонија, иако не верувам дека тоа може да успее - ни рече таа.

Автор: Г.Т.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDet...anie=22940

Димитър Бечев от Европейския съвет по външна политика:

Имитирането на гръцката политика към Македония не носи нищо за България


Според външния министър има три проблемни области – историята, езика и македонското малцинство

14:34 | 29.07.2013 | 2023 прочитания | Никола Лалов

Директорът на българския офис на Европейския съвет по външна политика Димитър Бечев оцени положително срещата между българския и македонския премиер Пламен Орешарски и Никола Груевски, като според него фактът, че България не размахва "плашилото" с ветото по пътя на македонската евроинтеграция е нещо много хубаво.

"Това гръцко изкушение ние да имитираме политиката на Атина, което по никакъв начин не носи нищо за българската външна политика", коментира Бечев пред БНТ.

В неделя Орешарски и Груевски се срещнаха в Кюстендил, като българският премиер обяви българска подкрепа за евроатлантическата перспектива на Скопие.

"Самият факт, че тя (срещата) се проведе, според мен е много положителна стъпка, защото знаем, че преди това малко предизборно на нас ни се беше втвърдила риториката. В този смисъл новият курс, ако можем така да го наречем, е по-скоро нещо хубаво и, ако се върнем във времето, когато ГЕРБ беше взел по-твърдата позиция, ние бяхме тук с македонски колеги организирали няколко събития, където обяснихме и на нашата аудитория, и на македонската аудитория колко вредно е това... Тонът беше различен", посочи Бечев.

Бойко Борисов: Всяка ревизия на позицията за Македония е вредна и опасна
Предупреждавам, че всяка ревизия на българската позиция за членството на Македония в Европейския съюз е вредна и опасна за националните интереси, заяви лидерът на ПП ГЕРБ Бойко Борисов.

По думите му връщането към политиката на компромиси и отстъпки няма да допринесе нито за даване на права на определящите се като българи граждани на Македония, нито до спиране езика на омразата, нито до отказ от национални, етнически и последващи териториални претенции.

Още
България дълго време подкрепяше безрезервно евроатлантическото бъдеще на Македония, но в края на управлението на кабинета "Борисов" стана една от страните, които отказаха даването на дата за начало на преговори с ЕС, като обяви, че няма да даде "зелена светлина" на Скопие докато не бъде подписан договор за добросъседство и не спре антибългарската кампания.

"Разбира се, че трябва да има условие. Ние имаме някакви легитимни искания, въпросът е в политиката много често кога и при какви обстоятелства ги представяме на масата. В рамките на преговорните глави, когато се отворят, има преговорни глави, свързани с правата на човека, с качеството на демократичните институции, там много по- . .. как да кажа, целенасочено и свързано с конкретни измерения те могат да бъдат обсъждани. А да кажем точно сега ние поставяме ред условия и без тях няма отваряне на преговорите е малко неразумно, тъй като те със или без изпълнението на нашите условия няма да бъдат отворени заради гръцката блокада. Нека до уточним исканията си. Мисля, че формулирането на изискване за договора е нещо хубаво, защото е съизмеримо като. .. измеримо е като резултат, но след това да ги операционализираме в рамките на преговорите, за да може не през медийно, така, боричкане, а в рамките на дипломатически процес да постигаме нещо от другата страна", коментира Бечев.

Вигенин: Договорът – основа за решаване на всички спорни въпроси

До момента се проведоха няколко кръга за подписването на договора, но засега от Скопие идват противоречиви сигнали. Наскоро външният министър Кристиан Вигенин съобщи, че не са провеждани преговори по време на новото правителството за договора.

В понеделник Вигенин посочи, че няма отказ от страна на Македония по отношение на договора.

"Сега, че имаме различия по някои от точките в този договор, това е факт, но затова са преговорите... Не искам да звучи като ултиматум, но македонската страна е информирана, че за нас този договор е важен", каза Вигенин.

Той съобщи пред БНР, че има уверение от македонска страна, че може би още в рамките на август ще има втора работна среща между двете правителства. Предстои македонската страна да отправи покана за тези преговори, тъй като те следва да се проведат на македонска територия.

Според него основните различия между двете страни са в три области. Едната е общата история. Втората област е свързана с член в македонската конституция, който говори за македонските малцинства в съседните страни. И третата тема на разговори е свързана с езика.

Министър Вигенин смята, че тези въпроси могат да бъдат решени, доколкото този договор по европейски ще регламентира отношенията между България и Македония.

Той ще постави началото на решаването на всички спорни въпроси и ще отпуши преговорите по присъединяването на Македония към ЕС.


Историята и историците

Бечев коментира от своя страна и призивите историята да бъде оставена на историците.

"Звучи много добре, но като имаме предвид какви са историците и у нас, и там, виждаме, че тяхната единствена задача е да очернят другата страна... Видяхме вчера как в Кюстендил излязоха шпицкомандите на Ангел Джамбазки, които търсят да извлекат дивиденти само поради факта, че нашето ВМРО показва, че пада в проучването на общественото мнение. Така че винаги ще има и от наша страна, и от другата страна хора, които искат да използват историята с цел извличане на най-такива евтини политически ползи.", посочи той.

Вигенин от своя страна коментира, че македонската страна "може да строи паметници, може да отчита герои, които ние считаме за български и за македонски".

"И затова говорим за обща история. Просто не бива да отрича някои исторически реалности. Разбираме, че това е чувствителен въпрос. Той е чувствителен и за Македония, чувствителен е и за България. Така че двете страни, ако искат да градят заедно европейско бъдеще, ще трябва да направят някои компромиси по отношение на разбирането за историята", каза още Вигенин.

По темата в понеделник се включи и директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров, който обяви пред БНР, че "Македония трябва да живее с настоящето, а не с фалшивото минало".

"Ние искаме, и те много трудно ще го признаят, че ние имаме общи празници. Заедно да честваме общи исторически дати – Илинденското въстание, Денят на славянската писменост. Това искаме ние, а те не могат да подпишат. Искаме заедно да честваме и годишнината от смъртта на Гоце Делчев. Те твърдят, че той е македонец, но ние изваждаме исторически факти, че той е българин.

Историята не е локална наука, тя е международна наука. Намерете един световен учен, който да каже, че Илинденското въстание е вдигнато от македонци. Напротив - всички западни вестници, средно-европейски, руски - пишат, че българите са се вдигнали на въстание", заяви Димитров.


Лошата бизнес среда в Македония проблем за България

Бечев коментира още, че има "един по-генерален проблем, който засяга България и Македония“.

"Не двустранните им отношения, а лошата бизнес среда в Македония. И както често сме казвали, проблемът на правителството на Груевски не е, че е антибългарско, а че е всъщност шуробаджанашко. Тук си говорим за проблемите на българските назначения, но в Македония шеф на службите е братовчедът на Груевски. Само това ще ви дам като факт. Виждате общите проблеми", каза Бечев.

"В България все пак видяхме как с обществено вдигане успяхме някак си да обърнем нещата донякъде. Така че в Македония има този проблем - окупирането на всички постове, всички ниши в икономиката от един кръг, което не създава добра бизнес среда. Тази политика, която трябва да докара българските инвеститори, трябва да докара всякакви инвеститори. Македония дори в периода преди 2008, когато имаше икономически ръст в региона, изоставаше. И докато там не се отворят нещата, докато тази затлачена ситуация не свърши, няма и как да видим . . . А мисълта ми е всъщност, че евроинтеграцията е пътят, по който това ще стане, и България трябва да помогне на Македония да излезе от тази патова ситуация, да тръгне по пътя на демократичното развитие и да се отвори икономиката", каза още той.

http://www.mediapool.bg/imitiraneto-na-g...09480.html

СО ПОТПИШУВАЊЕТО НА ДОГОВОРОТ ЗА ДОБРОСОСЕДСТВО, БУГАРИЈА ЌЕ И ГО ОТВОРИ ПАТОТ НА МАКЕДОНИЈА КОН ЕУ

Софија не уценува, само инсистира на Договор по своја мерка!

Бугарскиот шеф на дипломатијата Кристијан Вигенин ги посочува спорните ставки од Договорот за добрососедство за кои дискутираат двата тима. Покрај заедничката историја, несогласувања постојат и во врска со членот во Уставот на Македонија кој ги регулира македонските малцинства во соседните земји, како и за јазикот

И покрај големиот интерес од новинарите и можноста да се изнесат детали пред јавноста, бугарските власти завчера во Ќустендил беа воздржани и не сакаа да одговараат на новинарските прашања за тоа што конкретно се разговарало на меѓувладината седница. Но, затоа, еден ден по средбата, во сопствените медиуми преку шефот на дипломатијата пласираат лиферувани информации. Бугарскиот министер за надворешни работи Кристијан Вигенин во интервју за Бугарското национално радио вели дека заедничката историја со Македонија е чувствително прашање и за Скопје и за Софија. Не треба да се негираат некои историски реалности, и ако двете земји сакаат да градат заедничка европска иднина, ќе треба да направат некои компромиси во однос на разбирањето на историјата, вели Вигенин. Тој убедува дека Бугарија не поставува ултиматум, посочува дека со потпишувањето на Договорот за добрососедство, Бугарија ќе и го отвори патот на Република Македонија кон ЕУ.

На прашањето од бугарскиот новинар, дали Бугарија нема да ја поддржи Македонија за влез во ЕУ доколку не се потпише овој договор, Вигенин со типичен дипломатски одговор.
- Не сакам да звучи како ултиматум, но македонската страна е информирана дека за нас овој договор е важен. И да, потпишувањето на овој договор ќе го отвори, од наша страна, патот на Македонија кон европските структури. Тоа не е нова позиција, мислам дека тоа беше доволно јасно искажано. Повторно велам, не сакам да изгледа како ултиматум или наметнување на било какви барања, експлицитни, кон Република Македонија. Но сепак за нас е важно, европски, да бидат регулирани овие односи. Не е некаков преседан, вакви договори од слична природа, потпишале и други, веќе земји-членки на ЕУ. Па би рекол дека е нормална практика, во услови кога Бугарија има познати грижи за овие прашања. Иако овој договор практично ќе фиксира некои политички реалности, сакавме да бидеме сигурни дека овие прашања, за кои зборувам, нема да станат повод за претензии од страна на идните влади, вели шефот на бугарската дипломатија во интервјуто.

Вигенин ги посочува спорните ставки од Договорот за добрососедство за кои дискутираат двата тима. Покрај заедничката историја, несогласувања постојат и во врска со членот во Уставот на Македонија кој ги регулира македонските малцинства во соседните земји, како и за јазикот.
- Принципиелните разлики, колку што може да се каже дека се принципиелни се поврзани, главно, со три прашања. Првата е поврзана со заедничката историја и прославата на личности и датуми од историјата. Вториот елемент е поврзан со еден ангажман што очекуваме да го преземе македонската страна. Тој е поврзан со еден член од нивниот Устав, кој зборува за малцинствата во соседните земји. И третиот елемент е поврзан со јазикот. Не се лесни овие прашања, но јас мислам дека ако има доволно добра волја од двете страни, прашањата можат да бидат разрешени, вели Вигенин.

На сугестивното прашање од новинарот дали е можно Бугарија да слави било што со Македонија ако се земе предвид "односот кон историјата" во земјава и како тука "личности како Гоце Делчев или други македонски дејци, кои се поврзани со Бугарија, се прогласуваат за чисти Македонци, речиси антибугари", Вигенин вели дека нема да биде лесно, но мора од некаде да се почне.
- Бугарија не го негира фактот дека македонската страна може да гради споменици, може да почитува херои кои ние ги сметаме за бугарски и за македонски. И затоа зборуваме за заедничка историја. Едноставно не смеат да се негираат некои историски реалности. Разбираме дека ова е чувствително прашање. Чувствително е и за Македонија, чувствително е и за Бугарија. Па двете страни, ако сакаат да градат заедно европска иднина, ќе треба да направат некои компромиси во однос на разбирањето на историјата. Има други земји во Европа, кои го направиле тоа. Точно е дека кај нас има една посебна специфика, но ако сакаме да одиме напред, ако сакаме да градиме европски односи, очигледно е дека овие работи треба постепено да се регулираат. Ние не сакаме некакви драстични чекори - сега, веднаш, но сакаме да започне еден процес, кој ќе овозможи ова надразнување во односите, во иднина, да исчезне, изјави бугарскиот министер за надворешни работи.

Вигенин посочува и дека не се точни тврдењата оти Македонија не сака да се потпише Договорот. Доказ за тоа се, вели, досега одржаните четири рунди преговори меѓу двете земји. Вели, факт е дека има разлики по одредени точки од Договорот, но токму затоа се преговорите. Бугарската страна сега очекува покана од македонската, за следната средба да се одржи уште во август.

Интервјуто на Вигенин следува по завчерашната неформална заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија во пограничниот бугарски град Ќустендил, каде уште еднаш јасно беше искажан ставот на Софија - Бугарија ја сака Македонија во ЕУ и НАТО, но Договорот за добрососедство мора да се потпише.

(В.С.)


http://www.vecer.com.mk/?ItemID=5A1FFBDB...C5EAECBD10

29.07.2013, 16:54
Поглед

Воздржани лица во Ќустендил

Љупчо Поповски

Средбата на двајцата премиери е добар чекор да почнат да се надминуваат разликите меѓу Бугарија и Македонија, но потребно е уште многу за двете земји да станат партнери

Можеби е добро што немаше прашања по изјавите на премиерите Никола Груевски и Пламен Орешарски по нивната средба во неделата во Ќустендил. Двете изјави беа многу различни, освен основната порака дека Бугарија го поддржува членството на Македонија во НАТО и ЕУ, па за прва средба и тоа би можело да биде доволно. И од телевизиските снимки може да се види дека средбата на премиерите и по четворица министри од двете страни е воздржано пријателска, како што во последно време се и односите меѓу двете држави.

Бугарските медиуми објавија дека средбата на премиерите се остварила по иницијатива на македонскиот премиер Никола Груевски и тоа е добар потег. Но, откако Орешарски веднаш во изјавата за новинарите го испорача главното бугарско барање – да се потпише Договор за добрососедство и пријателство и побара некои историски настани и личности да се слават заеднички – стана јасно дека тоа не биле опуштени разговори на соседи кои би требало да бидат пријатели. Груевски зборуваше повеќе за економски проекти и зголемена трговска размена. Не го спомена ниту со збор барањето за потпишување Договор за добрососедство. Македонија не е наклонета да се потпише таков договор. Веројатно за да не се потенцираат уште повеќе тие разлики во пристапот на двете влади немаше ни новинарски прашања.

Ова е добар чекор да почнат да се надминуваат разликите меѓу двете земји, природно насочени кон меѓусебна соработка. Особено поради тоа што условот за добрососедство Бугарија го внесе во критериумите на Европската унија за определување датум за преговори за Македонија. Забележливо е дека има чувство на дистанцирана доверба, а понекогаш и недоверба меѓу двете земји и можеби со вакви средби тој празен простор може да се надополни, а за тоа е потребна искрена соработка од двете страни на границата. Таа недоверба на свој начин беше претставена и со изјавите на двајца министри. Вицепремиерот Владимир Пешевски изјави дека за да се олесни размената на земјоделските производи било договорено да има фитосанитарна контрола само на едната страна од границата. Софиски „Труд“ објави дека бугарскиот министер за земјоделство, Димитар Греков, го отфрлил тоа што го изјавил Пешевски. „Напротив, зборувавме да се засили фитосанитарната контрола и тие мерки да одговараат на европските и немаше договор да има контрола на храната на едната страна од границата“. Дали меѓусебно недоволно се разбрале или секој си толкува онака како што сака? Тоа е еден од доказите дека двете влади треба уште да работат за да ја зголемат довербата.

Можеби по оваа средба и другите што ќе следат, ќе се намали напрегнатоста меѓу Софија и Скопје околу условите што ги поставува бугарската влада за македонскиот европски пат; можеби ќе се забрза изградбата на Коридорот 8 со пругата и автопат; можеби на вакви средби во македонската владина делегација ќе бидат и министри-Албанци; можеби воздржаните поздрави ќе се претворат во учтиви пријателски прегратки. На Македонија и Бугарија и на нивните народи им е потребно тоа, а за тоа освен средби треба да има и добра волја и разбирање на потребите на другиот.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=C997F...4CF4C03935

Неформална среща предизвикала коментари...
Българските претенции изглеждат символични, но не и безобидни - от типа - Договор за добросъседство - ОК - и в него македонски език; македонско малцинство и тн...какви ли решения може да има на тези неща... добре е, все пак, че пресата и в двете държави като че ли започва да гледа на това горе долу по един и същи начин...т.е. някаква идентификация на някакви проблеми...;

Е, Бечев определено е пресолил гозбата с това - "шпиц-командите на Джамбазки..."; бизнес-средата в Македония и тн и тп

Икономика и търговия - усещането е, че те са на макс...икономиките, бизнесът - толкова могат - а то не е малко...ако човек погледне цифрите;

Инфраструктура - за мен нещата тук просто са "железни"...македонци, българи - добри, лоши - първо ще дочакаме Човек да стъпи на Марс /2022 г.?/ и след това - живот и здраве -"ако е рекъл Господ" - може и да им дойде редът на Клепало /т.е. преминът към "дивљаците на ЕУ" ....както се изразяват някои в РМ.../ и на коридор №8...;

Иначе в Кршиака - както всяка година - последната събота срещу неделя на юли отбелязахме Илинден...За музиката - имаше няколко песни от РМ ....но повечето бяха местни - както си му е редът; сръбски, гръцки - не, това не е прието там...;

30-07-2013, 10:58 AM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0

Какво ви е мнението за срещата Орешарски-Груевски?
Не мога да разбера как Груевски нагло търси финансиране от българите-татари,крадци на история и прочие.Защо бяга от ясен договор?
30-07-2013, 03:14 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Релациите помеѓу Македонија и Блгарија стануваат се поблиски. Еве, почнавме да менуваме и војнички контигенти. Ах, манав една пештерска лоза за убавата вест Icon_razz

Професионалните војници бараат прием во Бугарската амбасада

share

од НОВА | објавено на: 19-08-2013 11:13:11

Отпуштените професионални војници по пошта испратиле препорачано писмо со кое бараат прием во бугарската амбасада во Скопје, а на кој сакаат да разговараат за нивно преминување во редовите на бугарската војска, потврди за НОВА, Илија Тодев координатор на отпуштените професионални војници.

-Ваша ексцеленијо, поради економската крзиата во која се најдовме, а која е последица од отпуштање од АРМ и негрижата од страна на државните органи, а посебно од Министерството за одбрана приморани сме нашиот живот и нашата кариера да ја продолжиме надвор од Македонија.

-Го доставуваме ова барање поради добивање бугарско државјанство и решевање на нашите егзистенцијални проблеми.

-Поради гореневедената фактичка состојба се надеваме дека ке најдете слободн термин во вашата преокупирана агенда за заендички да ги разгледаме можностите кои би ни ги понудиле за нашиот случај, се вели во писмото на отпуштените професионални војници до Бугарската амбасада.

Тодев потенцира дека голем дел од нив се решени да заминат во бугарската армија, пред се поради егзистенцијални причини. Тој вели дека очекуваат да седнат на маса со бугарскиот амбасадор и да се најде решение за нивниот проблем, кога не може со македонската власт.

http://www.novatv.mk/index.php?p=1&navig...&vest=6686
19-08-2013, 01:37 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Секогаш инетерсен Божидар Димитров:


Божидар Димитров: Во Македонија има 120.000 БугариКонтраверзниот и секогаш провоцирачки настроен кон македоснките новинари, историчари и политичари, директор на бугарскиот национале историски музеј, Божидар Димитров во интервјуто за Прес24 со навредувачки и понижувачки термини одговоара на како што вели тој, нелогичните прашања поставени до него. Димитров користи термини од типот идиоти, гупи и неителегентни, кога зборува за новинари, политичари и историчари. На Прашањето зошто ја провоцира Македонија, Димитров одговара:

- Никогаш не сум ја провоцирал "македонската" нација, и политичари, "историчари" и новинари. Забавно е да се побиваат глупавите им тези, вели во интервјуто за Прес24, Божидар Димитров.

Димитров вели дека во Македонија има 120.000 Бугари, а во Бугарија околу 5.000 Македонци. Димитров Тврди дека никој во Бугарија не го оспорува правото на самопределување, па ниту на Македонците.

- Кој идиот Ви кажал дека Бугарија не го признава македонско малцинство, одговора Димитров на прашањето од што се плаши Бугарија да овозможи непречено изјаснување на макеонците на попис во Бугарија.

Димитров е убеден дека целиот свет верува во неговите тези дека макеонската нација е создадена од политички причини.

-Основана со одлука на Коминтерната од 1934 година врз основа на бугарскиот народ кој живеел во Кралска Југославија, а претворена во живот од комунистичка Југославија по 1944. Инаку македонизмот е идеја на српскиот политичар Ст. Новаковиќ од 1889 година, кој цинично пишува: "Сите обиди да ги посрбиме Бугарите во Македонија трпат неуспех. Затоа да им создадеме чувство дека припаѓаат на друга нација, различна од бугарската и српската. Така ќе ги откинеме од бугарската нација, а новоформираната нова, помала и слаба нација полесно ќе ја претопиме ", го објаснува во негов стил во интервјуто за Прес24, Божидар Димитров, создавањето на македонската нација.

ПРЕС24: Господине Димитров се покажаа како погрешни Вашите порценки и за супериорноста на бугарската нација, но и за можноста да се предизвикаат какви било инциденти. Два гола во мрежата на Бугарија?

ДИМИТРОВ: Прашањето Ви е брилијантно сведоштво за манипулативноста на повеќето т.н. скопски новинари. Никогаш и никаде не сум рекол дека бугарската нација е супериорна над македонската. Сум кажал дека фудбалскиот тим на Бугарија во моментов е подобар - сепак скопскиот тим ги имаше изгубено последните четири натпревари. Но веднаш потоа реков дека не е тешко да се победи бугарскиот тим, бидејќи неговата игра е колеблива. Поинаку кажано темата беше фудбалска, а не национална.

ПРЕС24: Секое Ваше појавување во јавност, секоја Ваша изјава во врска со Македонија предизвикува бурни реакции. Од каде потребата да се провоцира македонската нација и народ со вакви изјави?

ДИМИТРОВ: Никогаш не сум ја провоцирал "македонската" нација, и политичари, "историчари" и новинари. Забавно е да се побиваат глупавите им тези.

ПРЕС24: Еве на пример меѓу последните Вашти такви провокации е и онаа дека натпреварот Македонија-Бугарија е од домашното правенство. Претходно излегувавте со ставови дека македонската нација ќе изсчезне, аргументирајќи го тоа со вадењето бугарски пасоши. Не е ли малку смешно да се занимавате со македонското прашање и да анализирате како тоа ќе ја доживее судбината на Маите, а на пример не го гледате сериозниот проблем што го има Бугарија. Од деветте милиони Бугари пред 20 години, денеска бугарската нација е помала за два милиони? Ако од оние 7 милиони и нешто се одземат милион и половина Турци и Роми, тогаш Бигарите се пред сериозен проблем. Нели?

ДИМИТРОВ: Приказната за домашното првенство природно беше шега и жално дека не сте се почувствувале. Бугарија, во право сте има сериозен демографски проблем, но ние го решаваме. И со стимулирање на наталитетот и со давање на државјанство на луѓе од дијаспората. Само во Македонија имаме веќе 120, 000 Бугари. И горе - доле по толку од Молдавија и Украина. И малку по малку од Србија, Романија, Турција, Грција, Албанија е Косово. А, освен тоа не сметаме дека овне 2 милиони Бугари кои емигрирале во ЕУ се изгубени за нацијата. Тие едноставно живеат и работат таму. Некои ќе останат таму, други се враќаат по подобрување на економската структура. Вкупно Бугарите во светот се 13 - 14 милиони луѓе. Едни се со бугарски пасоши, други не. Македонија да му мисли дека сме само 1, 300, 000.

ПРЕС24: Како Вие ја дефинирате македонската нација, македонскиот народ?

ДИМИТРОВ: Основана со одлука на Коминтерната од 1934 година врз основа на бугарскиот народ кој живеел во Кралска Југославија, а претворена во живот од комунистичка Југославија по 1944. Инаку македонизмот е идеја на српскиот политичар Ст. Новаковиќ од 1889 година, кој цинично пишува: "Сите обиди да ги посрбиме Бугарите во Македонија трпат неуспех. Затоа да им создадеме чувство дека припаѓаат на друга нација, различна од бугарската и српската. Така ќе ги откинеме од бугарската нација, а новоформираната нова, помала и слаба нација полесно ќе ја претопиме ".

ПРЕС24: Господине Димитров, Бугарија формално е дел од европските институиции, НАТП, ЕВропската Унија. Тоа подразбира и дека треба да дели европски вредности. Но денеска во Бугарија има далеку помалку свест за демократија, за човекови права, права на самопределување, отколку во времето на Ѓорги Димитров и почетоците на комунизмот. Да се декларирате како европска држава, а да не дозволувате некој слободно да се самоизјаснува на која етничак група припаѓа?

ДИМИТРОВ: Да тврдите дека во ерата на Георги Димитров (1946 - 1949), епоха на тврдата комунистичка диктатура од Сталинстички тип во Бугарија имало повеќе демократија, човекови права и право на етничко самоопределување е глупост над глупостите. Помек израз не можам да смислам.

ПРЕС24: Има ли Македонци во Бугарија?

ДИМИТРОВ: Според последниот попис околу 5 000 лица.

ПРЕС24: Од што се плаши Бугарија да го признае македонското малцинство. Од 1946 до 1955 таа бројка е околу 180.000. Колкава е денес?

ДИМИТРОВ: Кој идиот Ви кажал дека Бугарија не го признава македонско малцинство?

ПРЕС24: Претпоставувам дека знаете оти во најголем дел Вашите ставови за историјата на Македонија се косат со официјалните светски историски ставови по тоа прашање. Зошто сакате се што е дел од Македонската историја да го претсваите како дел од Бугарската историја?

ДИМИТРОВ: Моите ставови за историските прашања се во целосна покриеност со ставовите на светската наука. Државата која краде историја од Грција и Бугарија поради недостаток на своја е Македонија.

ПРЕС24: Ајде неколку блиц одговори: Александар Македонски? Бугарин, Грк или Македонец?

ДИМИТРОВ: Правото на самоопределување е основно човеково право во демократијата. Александар Македонски, како и неговиот татко Филип Македонски се определиле во јавните настапи како Грци. Нивната политичка идеја е создавање на огромна грчка држава. Никој скопски тпанар не може 2400 години по смртта да им припишува друг идентитет. Припишувањето на друга етничка припадност на починати луѓе - од цар Самоил до Гоце Делчев е една од најгрозоморните злосторства на македонизмот, тие како луѓе се мртви и не можат да се одбранат. Во цивилизираниот свет, оваа практика се нарекува мародерство. Во армиите од целиот свет мародерство се казнува впрочем со смрт.

ПРЕС24: Цар Самоил?

ДИМИТРОВ: "Во тоа време кај Бугарите доби сила еден многумоќен маж, наречен Самуил" - така пишува во српскиот ракопис од ХІІ век. Во византиски, арапски, ерменски, латински ракописи од времето на Самуил исто така пишуваат дека Самуил е Бугарин, бугарски цар и управува царство Бугарија. Во македонскиот град Битола при ареолошките ископувања беше пронајдено голема плоча со натпис "Јас цар Иван Владислав самодржец (цар) Бугарски, Бугарин по потекло ... изградив тврдината Битола за спасение на животот на Бугарите".

Иван Владислав е внук на Самуил. Со еден краток текст тој објаснил на светот каков етнос е и тој и неговиот вујко, чии кралеви се и што се по народност жителите на нивното царство.

Плочата е во Битолскиот музеј и денес. Сум објавил и тоа се уште важи - Ако некој најде древен текст во кој е напишано дека Самуил е македонски цар, откривачот ќе добие од мене 1, 000, 000 евра.

ПРЕС24: Сесловенските просветители, Кирил и Методиј. Кој има ексклузивно право врз нивната заслуга за писменоста?

ДИМИТРОВ: Бугарската држава и лично цар Борис I,. Тој застанува со целата финансиска, политичка и воена моќ на Бугарската држава зад нивното дело, кога од него се откажуваат Византија, Папството, Великоморавската држава

ПРЕС24: Охридската Архиепископија, бугарска, српска или македонска?

ДИМИТРОВ: Официјалното име на создадената од императорот Василиј Втори Бугароубиец архиепископија во Охрид во 1018 година е "Бугарска автокефална архиепископија". Како таква таа постои повеќе од 7 века. Нејзините Поглавари дури и кога се Грци или Срби се титулираат "Бугарски". По нејзиното ликвидирање од фанариотите во 1874 година таа воскреснува како митрополија на Бугарската егзархија.

ПРЕС24: Вие себе си како што се декларирате како потомок на прабугарите, или на Македонците?

ДИМИТРОВ: Тажно прашање ми поставувате - јасен доказ за голем интелектуален недостаок.

http://press24.mk/bozhidar-dimitrov-vo-m...000-bugari

21-08-2013, 12:16 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Црвенковски: будали има и кај Вас и кај нас

[Image: 302305_184473838288766_100001784547553_4...5958_n.jpg]

„Македонија се гради како современа нација. Годинава ќе ја создадеме Академијата за науки и уметности, црквата ќе ни стане автокефална. Ништо повеќе не е исто“, му рекол Црвенковски на Живков барајќи од него историските дилеми да ги расчистат научниците, но да се констатира фактичката состојба.

Крсте Црвенковски, лидер на македонските комунисти барал од Тодор Живков јавно да изјави дека постои држава, јазик и нација што се сосема различни од бугарската. Ова го пишува во стенограмите од нивните разговори во Сандански во 1967 година, делумно објавени денеска од бугарската новинска агенција Фокус.
Признанието на македонскиот јазик и нација за Црвенковски би придонесло за подобрување на добрососедските односи и за надминување на напластените недоразбирањата од минатото.

„Македонија се гради како современа нација. Годинава ќе ја создадеме Академијата за науки и уметности, црквата ќе ни стане автокефална. Ништо повеќе не е исто“, му рекол Црвенковски на Живков барајќи од него историските дилеми да ги расчистат научниците, но да се констатира фактичката состојба.
„Будали има и кај нас и кај Вас, и затоа не смееме да допуштиме или да потикнуваме полемика преку медиумите“, пишува во стенографските белешки во кој лидерот на македонските комунисти признава дека неколкумина македонски автори напишале анти-бугарски книги, во кои атакувале врз светлите имиња од нивната историја, но и дека на неколку симпозиуми, по интервенција на бугарски учесници, на научници од Македонија им било забранувано да ги претстават своите трудови кои што го засегаат македонското прашање.
И покрај јасно изразената добра волја од обете страни и подготвеноста и на бугарските и на македонските комунисти со искрен и пријателски пристап да се решат отворените прашања, поради притисокот од Советскиот Сојуз и неговите влошени односи со тогашна Југославија, разговорите меѓу Живков и Црвенковски немале епилог.

[Image: 718c4db71161b74e32c7387d05ef9d93.jpeg]

Бугарски „Фокус“ кој имал увид во стенограмите што се сопственост на Државниот Архив тврди дека во нив има сегменти кои зборуваат за речиси истата реторика која е актуелна во односите меѓу Скопје и Софија, меѓу другото и за потребата од заедничко чествување на знаменити личности од историјата.
Тие сметаат дека стенограмите можат да одиграат значајна улога во разговорите околу потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу двете држави, акт на кој Софија инсистира за да му ја отвори на Скопје вратата кон Брисел.

Среќко Поповски

ALFAA TV
23-08-2013, 12:17 PM
Reply