Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 24.05.2013, 17:11

Дарко ЈАНЕВСКИ

Екстерното тестирање и бугарско-југословенската УДБА

Дали некој има поим ...
Една е димензијата дека екстерните тестови даваат шанса да се исправи по некоја неправда. ....
И зошто против сево ова некој би протестирал? ....

Истовремено, во Европскиот парламент се гласаше за новата препорака Република Македонија да добие датум за почеток на преговорите со ЕУ. Противниците познати - Грците и Бугарите. И додека од Грците, кои веќе со години водат националистичка политика примерна за времето кога на овој дел од Балканот суверени беа Слободан Милошевиќ и Фрањо Туѓман, друго и не се очекуваше, Скопје и Македонците никако да го сфатат однесувањето на Бугарите. Уште повеќе што тие не отстапуваат од тврдењето дека народот во Бугарија и мнозинскиот народ во Македонија се еден ист „произход“. И како тогаш, Бугарите станаа противници на тој „ист народ“, а сојузници на единствената пречка за европски просперитет на Македонија, навистина не може да се сфати. Kако може Росен Плевнелиев да игра по нотите на Kаролос Папулјас, да се понижува себе и земјата што ја претставува, а одбива да се напие кафе во Охрид со македонскиот колега Иванов, уште повеќе што градот на 365-те цркви Софија од уста не го вади како најромантичниот дел на бугарската историја! Наместо Бугарија да биде, толку што ~ дава силата, која реално гледано не е голема, една од главните локомотиви за влез на Македонија во ЕУ, таа се претвора во нејзина брана. И нема некој од времето од пред сто години, а кого Бугарите го сметаат за свој, а не македонски револуционер, а кој поради ваквата бугарска политика не би влегол со пушка среде главниот град на нашиот источен сосед. Впрочем, сега е јасно зошто половина од парите добиени од киднапирањето на мис Стон не биле потрошени на борба против Турците, туку против орудијата на бугарскиот двор. Што би значело, ова не е од вчера, а Бугарија изгледа освен што барала изговори како Македонија да остане под турска власт (во илинденскиот период), а сега надвор од ЕУ, не прави ништо друго. Ах, да, и плаче како изгубила две војни поради Македонија. Небаре некој одовде молел и барал да се сојузува со царот Вилхелм Втори во Првата и со рајхсфирерот Хитлер во Втората светска војна.

Патем, во сево ова недостига и објаснувањето за лекциите од Втората балканска војна, која се водеше за Македонија. На која страна беа тогаш Бугарите, а на која Грците. Чии очи копаа тогаш Грците, кого силуваа, чии села уништуваа? Зошто селото на мајката на Делчев веќе не постои, а на негово место е изградено сосема ново, населено со грчки доселеници од Мала Азија? Kолку Македонци или Бугари денес живеат, на пример, во Kавала, една од главните точки на сопнување на Букурешката конференција во 1913 година? Зошто Бугарите за таа Kавала во која денес негрчко население нема да најдете па макар и со свеќа го барале, тргувале со Штип и Kочани? Kако тоа денес, Kавала нема бугарска историја, поради што Росен Плевнелиев би требало да биде во спор со Папулјас, а не негов сојузник, а бугарска историја и одродено бугарско население имаат истите тие Штип и Kочани? Kој во оваа приказна е предавник на Македонија. „Скопјаните“ или тие таму во Софија?
Згора на тоа, кога Македонија е во прашање, бугарската пропаганда со години тврди дека овде с` уште се слуша гласот на просрпски ориентираните политичари, научници, новинари... Прашањето е кому Бугарија му помага со ваквата своја политика? Kому му дава крилја?

Всушност, не еднаш сме кажале дека многу често се има впечаток оти бугарската политика кон Македонија овие години како да ја водат најдобрите кадри на југословенската KОС, чија задача беше бугарскиот и македонскиот народ што повеќе да не се поднесуваат. KОС и УДБА одамна ја изгубија својата сила и подлога, останаа само некои нивни елементи, кои и овде во Македонија грчевито се борат за своите позиции, но се чини, како да доживуваат процут среде Софија. Процут на кој би позавидел секој српски разузнавач со задача тензијата меѓу бугарскиот и македонскиот народ да ја држи на високо ниво.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8A63CB...9F64FB6809

И един текст преди българските евродепутати да гласуват в подкрепа на Македония...
Скандалното - от моя гледна точка - защото текстът наистина е скандален - са произволните генерализации, некоректни исторически ретроспекции, внушения за конспирации и заговори...т.е. нищо за конкретния повод, нагласите и реакциите в България, позициите на бг евро-депутати по групи, никакво съмнение, предположение и т.н., че хората може да гласуват в подкрепа на Македония - както и се случи...
Т.е. текстът няма нищо общо с реалността; показва фрапантно непознаване на нагласите в България, европроцедури и т.н., връща ни назад някъде преди около 100 г. - къде точно - един господ знае /не и колумниста/, сипе мъдрости...
Не, мерси...


28.05.2013, 17:14
Министер без вокабулар од историјата

Новиот бугарски шеф на дипломатијата, Кристијан Вигенин, беше против бугарското вето за преговорите на ЕУ со Македонија

Слободанка Јовановска

Кристијан Вигенин, младиот, неформален и без влакно на јазик политичар социјалист во Бугарија, ќе биде новиот шеф на дипломатијата кој ќе го одврзува заплетканиот „доброседски јазол“ меѓу Скопје и Софија. Ќе внесе ли тој нова политика и енергија - е прашањето кое, по бугарската блокада на евроинтеграцијата на Македонија, добива исклучителна политичка тежина. Вигенин, за разлика од новоименуваниот премиер Пламен Орешарски, и' е познат на јавноста во нашата држава, бидејќи од 2007 година е европарламентарец, а еден краток период, по повлекувањето на Зоран Талер, беше известувач на ЕП за Македонија, факт со кој македонскиот естаблишмент не беше пресреќен во тој период и бараше негова смена.

Како и да е, Вигенин сега наголемо влегува на нашата политичка сцена, а првите реакции се дека тој е добар избор за Македонија, пред се' бидејќи не е претставник на старата гарда бугарски политичари кои живеат со хипотеките од минатото. Ако се направи споредба, Вигенин е поблиску до Николај Младенов во позициите отколку до Марин Рајков, па неговото именување е добра вест, иако генерално тој нема да излезе од националниот став околу спорните прашања со нашата држава. Разликите, ако се суди по неколку досегашни изјави на Вигенин, ќе бидат во нијансите и во пристапот, при што може да се очекува дека од оваа позиција искрено ќе сака да ги подобри односите со Македонија, бидејќи досега беше еден од најумерените европарламентарци во дебатите за нашата држава.

Вигенин, имено, беше еден од најгласните кога Софија го најави ветото за Македонија во ЕУ, јавно оценувајќи дека таквиот потег ќе ја стави Бугарија во исклучително непријатна ситуација, и во однос на решавањето на проблемите со нас, и во односот со партнерите во ЕУ.

„Уште потешко ќе ни биде после да го повлечеме ветото, зашто за разлика од Грција нашите проблеми се многу покомплексни, а напредокот тешко мерлив. Затоа на ова ветото треба да се каже не!“, изјави тогаш Вигенин. Според него, многу подобро е Бугарија да ја утврди националната позиција, да ги формулира јасно своите претензии кон Македонија и да бара тие да бидат расчистени во текот на преговарачкиот процес. „Бугарија може да ги запре преговорите во секој момент. Всушност започнувањето на преговорите на ЕУ со Македонија и' дава на Бугарија многу повеќе можности да влијае на процесот, отколку ако стави вето пред да започнат“, изјави Вигенин додавајќи дека 5 или 6 години, колку што ќе трае влегувањето на Македонија во Унијата е доволно време таа да покаже добра волја и резултати. Како поента, тој порача дека е крајно време односите со нашата држава од сферата на митовите и популизмот да се стават во реалноста.

Тој сепак не најде разбирање за понудата од претседателот Ѓорге Иванов како заеднички празници Бугарија и Македонија да ги слават Денот на Европа, денот на бугарското признавање на нашата држава и денот на воспоставувањето на дипломатски односи, со забелешка дека оваа позиција не е „поцврста, туку понеадекватна“ од наша страна. Куриозитет притоа е дека Вигенин во голема мерка не се согласува со агресивниот „антимакедонизам“ во Бугарија, сметајќи дека ако бугарскиот настап е премногу агресивен, тоа ќе им помогне на македонските власти да се самозатворат, па Бугарија ќе се лиши самата од можноста за дијалог на владино и друго ниво.

Во политичките кругови на Македонија од левиот табор, Вигенин се смета за добронамерен и неоптоварен политичар, за космополит и звезда во подем на бугарската политичка сцена. „Вигенин го нема комплексот на старата политичка гарда во Бугарија“, е кратката оцена на екс- премиерот Владо Бучкоски.

Новиот шеф на бугарската дипломатија има само 38 години, а оваа функција ќе му биде отскочна штица во кариерата, бидејќи досега не бил на извршна или министерска функција. Во однос на образованието, тој е магистер за меѓународни односи и макроекономија и на оваа функција повеќе е како политички кадар отколку како експерт, иако има долго искуство на меѓународен план во разни функции. Нема ни влакно на јазик, поточно зборува на отворен начин и без политички флоскули, па еднаш го опиша екс- премиерот Бојко Борисов како безидеен и уморен политичар, а другпат му порача „нека ми прости Господ, но што прави патријархот на средба со еден симулант во оставка. Црквата да стои подалеку од циркусот“.

http://www.utrinski.com.mk/default.asp?I...C22EA72D58

Не знам дали е добър избор - но не мисля че има особена разлика между него, М. Райков, или Н. Младенов, и Калфин преди това...Това са номинации които подсказват, че страната се осланя изцяло на Брюксел във външната си политика...
Позитивно развитие в двустранните отношения би означавало те да бъдат поставени по-напред в "агендата" и на двете страни, а не да прашасват захвърлени в архиви и хранилища ... оставени на произвола на македонски колумнисти...
29-05-2013, 04:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(27-05-2013, 11:51 PM)Valkanizater Wrote: Датум: 27.05.2013, 17:31Ле...ле...а пък на мен ми се струваше, че българските парламентаристи са постъпили, както повечето хора в България биха искали да постъпят...но явно това не се приема добре в Македония...е, наистина чудна работа!Незнам колку го следите Тони Науновски, тој е србоман до коска, така да неговите мислења нетреба никого да изненадуваат.
29-05-2013, 05:56 PM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0

Много подробна статия за Вигенин .Откъде имат информация за това комунистическо отроче? Макар ,че българските комунисти и социалисти открай време са предавали българските интереси ,сега няма да им позволят промяна на досегашната позиция към Македония.Така ,че договор трябва да има.
29-05-2013, 11:12 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Датум: 31.05.2013, 18:05

НОВИОТ БУГАРСKИ МИНИСТЕР ПОИНАKОВ ОД ПРЕТХОДНИKОТ

Вигенин намигнува за добрососедство

Реториката на Вигенин е поинаква од таа што Македонија досега ја слушаше, вели поранешниот македонски амбасадор во Софија, Ѓорги Спасов

Добрососедските односи се важни за билатералната соработка и ќе придонесат врските меѓу Македонија и Бугарија да се подигнат на ново ниво и да овозможат поголема соработка. Ваква порака од вчерашниот состанок во Охрид испрати новиот шеф на бугарската дипломатија, Kристијан Вигенин, по средбата со македонскиот колега Никола Попоски. Веднаш по стапувањето на министерската функција Вигенин кажа дека приоритет ќе му биде односот со Македонија. Потоа, во неколку интервјуа за бугарски медиуми кажа дека политиката на Бугарија кон Македонија ќе биде „потврда, но разумна“.

Македонија го памети новиот прв бугарски дипломат како европратеник кој во неколку наврати испраќаше позитивни пораки за отворените бугарско-македонски прашања. Kако европарламентарец, кус период беше известувач за Македонија, на местото на тогашниот известувач Зоран Талер, кој се повлече од функцијата поради корупциски скандал. Во декември 2011 година тој испрати писмо до шефот на грчката дипломатија Ставрос Димос во кое побара Грција да покаже добра волја и да се согласи Македонија да отвори две преговарачки поглавја за членство во ЕУ. Дали ова покажува дека од Вигенин може да се очекува поинаква политика од онаа што ја водеше неговиот претходник Николај Младенов?

Претставниците на македонското малцинство не очекуваат ништо ново.

- Се плашам дека со новата влада ќе има враќање на политиките од минатото. Друг проблем е што двете страни различно го разбираат добрососедството. На пример, многу бугарски политичари сметаат дека Македонија треба да го прави тоа што го мисли Бугарија и според нив, тоа е добрососедство. Па така, ако сега Македонија рече дека има македонско малцинство во Бугарија, Софија ќе го сфати тоа како недобрососедско однесување - коментира Стојко Стојков, претседател на ОМО „Илинден“ - ПИРИН. Од друга страна, поранешниот македонски амбасадор во Софија, Ѓорги Спасов, е оптимист. Вели дека реториката на Вигенин е поинаква од таа што Македонија досега ја слушаше.

- Првата негова изјава беше дека со блокирањето на Македонија да почне преговори со Унијата нема да се постигне ништо. Смета дека треба да се прошири соработката меѓу Македонија и Бугарија на економски и на културен план, ама и во сите други сфери. Во основа, очекувам подобрување - објаснува Спасов. Но, додава дека, од друга страна, тоа не значи дека Бугарија се откажува од барањето да биде потпишан договор меѓу двете земји.

Рајков: Ги поддржуваме браќата Македонци

- Ние ја поддржавме европската перспектива на сите наши соседи, вклучувајќи ги и нашите браќа од Македонија - изјави поранешниот премиер на Бугарија Марин Рајков додека на прес-конференција го презентира извештајот од сработеното на привремената влада. Според него, претходниот состав инсистирал на заедничко славење на заедничките датуми и настани. Тоа што ги поврзувало двата народи пред 1944 г. не може да ги раздели сега.

Искра Kоровешовска
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...5EDEEACDA1

Искрени ли са Вигенин и Райков; Стойко Стойков и Георги Спасов...?

За мен успех би било, ако Вигенин не допуска с темата двустранни отношения и добросъседство да се занимават премиерът Орешарски, или президентът Плевнелиев...звучи разумно, освен това; опитът от Европарламента /Комисия за външна политика / ще му е от полза...а е и македонец /в българския смисъл на македонец/;
Предизвикват възражения намеренията му за реабилитиране на кадри, имали отношение към Държавна сигурност...;
Ще видим...мисля, че оценката на Г. Спасов е точна; но може би и твърде оптимистична...;
01-06-2013, 12:47 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Bilateralnite odnosi pomedju Makedonija I Bugarija,vo ovoj moment jas bi gi definiral kako :
"dve coravi i gladni kokoski proso sonuvaat"...
01-06-2013, 01:44 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

07.06.2013, 17:04
Бугарија бара договор, ние и' нудиме план
Бидејќи со содржината на преговорите никој не ја запознава јавноста, предмет на јавен спор очигледно станува формата на договорот меѓу Софија и Македонија

Слободанка Јовановска

Дваесет дена пред самитот на Европската унија на кој треба да покаже резултат од добрососедство, заменик-министерот за надворешни работи Зоран Петров најави дека Македонија ќе понуди Акциски план за односите со Бугарија, како контрапредлог на нивното барање да се подигне постојната Декларација за пријателство и соработка на ниво на меѓународен договор.

Во ситуација кога за Софија и декларацијата не е доволно обврзувачка и не гарантира исполнување на тоа што е потпишано, акцискиот план што го нуди МНР е дури и помалку - список на намери за кои не треба ни потпишување. Откако шефот на дипломатијата Никола Попоски јавно за бугарската телевизија порача дека подобро да нема договор за пријателство отколку да има а да ги влоши односите меѓу Бугарија и Македонија, ова е обид од наша страна да се излезе од ќор-сокакот во преговорите со Софија, но дилемата е - колку е тој реален?

„Кога потпишувавме вакви договори со САД се фалевме, а сега ги сметаме за реликт од Варшавскиот договор“, беше вчера коментарот на експремиерот Владо Бучковски, кој не разбира зашто ја спориме формата место да се занимаваме со содржината на тоа што се договара. „Вигенин е од новата генерација на бугарски политичари со кои треба да градиме пријателски односи. Неговиот карактер гарантира реално пријателство, и не треба на стартот да ги влошуваме односите со вакви изјави“, вели Бучковски околу пораката на Петров дека, како што ја сфаќа, Бугарија останала во времето на источниот воен блок.

Бидејќи со содржината на преговорите никој не ја запознава јавноста, предмет на јавен спор очигледно станува формата на договорот меѓу Софија и Македонија. Тоа што за МНР сега е демоде, меѓународниот договор, пред да си замине од функцијата ексминистерот за надворешни работи Антонио Милошоски го нудеше како решение за Грција. Имено, тој излезе со иницијатива за потпишување на повеќе договори со Атина, а еден од нив беше декларацијата за добрососедство и пријателство, потврдена од двата парламента. Неодамна Судан потпиша ваков меѓународен договор со отцепениот дел од својата територија, што е еден од примерите дека во меѓународното право оваа форма опстојува, и не си замина во историјата.

Нашиот Секретаријат за евроинтеграција на неколку месеци пишува акциски планови за мерки за исполнување на уловите од Европската унија, а со НАТО имавме тринаесет циклуси на акциски планови и се' уште не сме членка на алијансата, што е знак како ние го сфаќаме овој документ и како го сфаќаат другите.

Најавата на Петров за акцискиот план дојде истиот ден по интервјуто на Вигенин во кое навести одредена флексибилност кон ставовите на Македонија, иако со додавка дека тоа нема да биде на штета на бугарските национални интереси. Неофицијално, по престојот во Македонија бугарскиот шеф на дипломатијата си заминал збунет во однос на тоа сакаме ли ние влез во ЕУ или не. По се' изгледа, Попоски му ја презентирал оваа наша идеја.

Неофицијално, Софија сега чека потег од Македонија, односно предлог кога да се состанат тимовите за преговори и ќе го продолжат замрзнатиот дијалог околу спорните прашања. Македонија практично го спори договорот на Љупчо Георгиевски во делот на малцинствата и јазикот, при што бара реципроцитет за првото прашање и исфрлање на делот „според Уставот на Република Македонија“, но како што продолжуваат преговорите, спорни стануваат повеќе прашања.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=45AFB...08B3A7EF96

Ларсоне наистина един господ знае какво точно сънуват героите на рубриката - но по всичко личи, че сънищата им май нямат нищо общо...
09-06-2013, 12:41 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Quote:Желев во Скопје: Грчката политика кон Македонија е неоснованаПолитиката на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов во однос на евроинтеграцијата на Македонија беше погрешна бидејќи едно се споровите и недоразбирањата меѓу двете држави, а сосема друго е интеграцијата на една држава.

Членството во ЕУ и во НАТО е важно не само за самата држава, туку и за целиот регион, изјави денеска поранешниот бугарски претседател Жељу Желев, кој како претседател на Балканскиот политички клуб вчера во МАНУ одржа предавање на тема „Многуполарен или еднополарен модел на светот во 21 век“.

Промените во односите меѓу Бугарија и Македонија во последните години, особено во однос на евроинтеграцијата на земјава, тој ги толкува повеќе како недоразбирање отколку како трајна политика на бугарската држава.

- Некои се обидуваат да ч постават услови на Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. Голем дел од населението во Бугарија ја поддржува политиката за членство на Македонија. Другите работи за кои се водат спорови во никој случај не треба да бидат причина за запирање на Македонија на нејзиниот интеграциски пат - вели Желев. (Ж.П.Б.)
http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...D5FF1ED968
13-06-2013, 01:56 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Припомних си тези неща във връзка с текста на Шатевски в Дневник постван по-долу...Текстът е пример за някакъв вид периферен етно-центризъм в унисон със своеобразната мулти-културна нетърпимост на метрополията

В село Цапарево, на 20 километра от границата с Македония, животът е спомени

Репортаж на Румен Стоичков

Село Цапарево, община Струмяна, Благоевградска област, се намира в Малешевската планина, на двайсетина километра от границата с Македония. Това е едно от напълно канализираните и водоснабдени села в региона, което обаче не е помогнало да се спре постепенното му обезлюдяване. Преди 30 години в Цапарево са живели 800 души, днес са около 220. Средната възраст е 70 години.

Образно и с чувство за хумор жителите на Цапарево описват какво се е случило със селото през годините. Закрити са училището, детската градина, здравният пункт, социалният патронаж.

От общинския център Струмяни до Цапарево са 20 километра, а наоколо са села, отстоящи на по 10, 15 километра едно от друго, но години наред никой не се е погрижил да поправи пътищата между тях. Проблемът може да се реши, ако бъде размразена идеята за изграждане на Граничен контролно-пропускателен пункт, водещ към македонския град Берово, припомня кметът Христо Стойков. Той пояснява, че районът ще живне, ако се направи този път, защото от македонска страна община Берово е направила пътят до границата и е изграден граничен пункт. Кметът на Цапарево призовава управляващите да обърнат внимание на крайграничните селища, където са занемарени не само пътищата, но и медицинското обслужване, образованието.

Сред жителите на село Цапарево ни отвежда репортажът на Румен Стоичков, който можете да чуете в звуковия файл.

http://bnr.bg/sites/horizont/Shows/Curre...arevo.aspx

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...3#pid42963

Споменават често Клепало, където един ден ще има премин - КПП - Берово - Струмяни - Сандански...когато това стане за малко повече от част ще се ходи от Сандански до Берово. Пътниците след Седелски рид на Илинден ще могат да отбият и до Цапарево и Гореме - забравени от бога чудно красиви места - и да видят какво е останало от кулата на Шикер бего, да видят старите икони и черкви, а ако имат и късмет - ще чуят и тази песен...тя върви с агне по хайдушки.

http://vbox7.com/play:1ed7fe7d1e

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=671&page=7

Припомних си тези неща във връзка с текста на Шатевски в Дневник постван по-долу...Текстът е пример за някакъв вид периферен етно-центризъм в унисон със своеобразната мулти-културна нетърпимост на метрополията...може да се каже и по-неразбираемо, ....

Датум: 25.06.2013, 17:30
БЕРОВСKО ДВОРИШТЕ, СЕЛО НА МАKЕДОНЦИ ОД ПИРИНСKИОТ KРАЈ

Букурешт раздели браќа и сестри во Малеш

Петте продавници и кафеаната во беровското село Двориште деновиве беа излепени со плакати за народниот собир од 22 до 24 јуни по повод стогодишнината на црквата „Св. Троица“ во селото Добри Лаки, денес на територијата на Бугарија. Во септември плакати ќе има во Добри Лаки и во други села од другата страна на македонско-бугарската граница за селската слава во Двориште на празникот Мала Богородица. Иако помина точно еден век откако Двориште и селата од другата страна од границата се разделени со меѓудржавна гранична линија, контактите на населението, и покрај сите проблеми и маки, не прекинале. Одат едни кај други, се посетуваат, впрочем, и роднини се, само што сега за да се видат, не поминуваат по неколку, туку по стотина километри бидејќи мора да кружат преку граничните премини Делчево или Ново Село.

Границата меѓу колиби

Македонија била распарчена од завојуваните страни, а Македонците поделени во неколку држави со втората балканска војна, која почнала на 29 јуни 1913 година, токму во источна Македонија. Се водела главно за тоа кој од сојузниците против Турција во претходната војна да зграпчи што поголемо парче од Македонија. Една од најдраматичните судбини доживеале токму луѓето од тој дел на Малешевските Планини. Со исцртаната гранична линија во Букурешт, 12 села и селски маала ~ припаднале на Бугарија, а големиот атар на денешно Двориште, во кој тогаш немало село, туку планински колиби во кои живееле и чувале добиток многу луѓе, на Србија. Границата била повлечена во средината на стотици колиби. Останале раздвоени родители од деца, дедовци од внуци, браќа од сестри...

- Поминаа сто години од таа поделба. Нашите родители, баби и дедовци, кои биле сведоци и најголеми жртви, веќе се починати. Ние и нашите деца ги одржуваме врските со роднините од другата страна на границата. Сега барем слободно можеме да кажуваме, и ние и тие, дека сме Македонци. Ние тоа го правиме одамна, а и тие во последните години се подослободија. На заедничките собири и овде и таму ечат македонската песна и македонскиот збор - раскажува Зорка Младеновска седејќи во дворот на семејната куќа во Двориште со внуците.

Нејзиниот син Драги во шега дофрла дека старите добро научиле што се, но помладите „вртеле капа“ и ваделе бугарски пасоши.

- Kако и во многу други места, стотина жители на селото извадија бугарски пасош за да може полесно да патуваат и да работат во Европа. Имаме седум-осуммина на сезонска работа во Италија, уште толку во други земји. Тешко се живее во Двориште. Далеку сме, па сите заборавија на нас. Работа нема. Во селото има само две мали пилани. Патот долг четири километри што не` поврзува со регионалниот Берово – Струмица, единствената наша врска со светот, е во многу лоша состојба – истакнува Драги Младеновски.

Во Двориште, кое е на 24 километри од Берово и на 37 од Струмица, пред половина век имало 1.300, а сега околу 750 жители, сите Македонци. Освен во Берово, најмногу се иселиле во Струмица и во струмичките села. Тоа е единственото село од разбиен тип во општината Берово, а од последната куќа во него до границата со Бугарија има два километра. Шесте маала носат имиња на селата и маалата од Пиринска Македонија од каде што имаат потекло жителите на Двориште – Новоселско Маало, Чурилско, Баскалско, Тренчовско, Добрилачко.

- Родена сум во Чурилското Маало во Двориште, а потекнувам од пиринското село Чурилово. Во селото живееме речиси исклучително од компир и од сточарство. Најчесто се чуваат овци и кози и нешто крупен добиток. Не е лесно да се опстане во планината, а на исти маки се и нашите роднини од другата страна на границата - вели 71-годишната Марика Стајковска.

Останаа верни на традицијата

Со пописот од 1914 година Двориште не било регистрирано како населено место зашто првата куќа била изградена во 1913 година. Kако еден од најдобрите познавачи на историјата на тој крај селаните го посочија Никола Аговски (76), некогаш нивен соселанец, што тргнал по просветните патеки на чичко си од Двориште, Александар Аговски, кој 27 години беше директор на штипската гимназија. Никола, сега беровски пензионер, од 1960 до 1969 бил директор на осмолетката во родното Двориште.

- По исцртувањето на границата, Србите, за полесно да ги контролираат селаните од планинските колиби, наредиле да се изгради село и тие да се симнат во него. Селото го добило името по ископините од една стара населба позната како Двор. Во 1927 година биле изградени училиштето и црквата. Жителите им останаа верни на традициите од селата од каде што потекнуваат, кои сега се во Петричко или во малите општини на Малешевските Планини - Струмјани и Микрево. И сега речиси секое семејство од Двориште има колиба во планината каде што често престојува и покрај која го чува добитокот - вели Никола Аговски.

Во саботата, на заминување од Двориште, поминавме покрај продавницата кај училиштето. Ги прашавме луѓето што ги затекнавме дали ќе одат на прославата во Бугарија, кај црквата во Добри Лаки.

- Не, ќе одиме во Добри Лаки, Пиринска Македонија. Немојте да заборавите да напишете и дека бараме надлежните да го реализираат одамна ветеното – да го санираат патот до Двориште - нагласија тие.

ЉупЧо Шатевски

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...DF79634FAE

За границата във водосборната зона на Малешевията - англичаните и сърбите нарушават споразуменията...пребиват българския офицер участник в граничната комисия и незаконно включват Двор в Сърбия...не мисля, че това е легенда от другата страна на границата...това е горчивата истина...;

За паспортите - много сериозен проблем на този район е не, че младите "вртат капа", а че започват да се отказват от македонско гражданство...едва ли са единични случаите...;

Авторът е трябвало да си направи труда и да види, че Микрево, заедно с Огражден...са част от Струмяни...и това не е Пиринска Македония, а Кршиака...т.е. "нанам Струма"....

Добре е че пишат за събора в Добри Лаки...след две седмици е съборът в Цапарево - дано и той бъде отразен в Дневник...; не разбирам само защо нищо не се пише за протестите в Благоевград срещу Муса Палев и кабинета Орешарски /гледам че по мкд медии грешат името му...то скоро няма и да им трябва/.
26-06-2013, 11:07 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Общественици с разнопосочни декларации за Македония
Едните искат София да подкрепи Скопие за ЕС, другите – да не се връща политиката на компромиси


Общественици излязоха с разнопосочни позиции каква да бъде българската политика спрямо Македония. Първо група учени и политици призоваха София да подкрепи започването на преговори за членство на Македония в ЕС, а в петък други контрираха с отворено писмо, в което се настоява София да не се връща към политиката на компромиси спрямо югозападната ни съседка.
България дълго време подкрепяше безрезервно евроатлантическото бъдеще на Македония, но по време на кабинета "Борисов" стана една от страните, които отказаха даването на дата за начало на преговори с ЕС, като обяви, че няма да даде "зелена светлина" на Скопие докато не бъде подписан договор за добросъседство. Външният министър Кристиан Вигенин обаче започна по-умерена политика, въпреки че все още няма подписан договор между двете страни.
По-рано тази седмица група популярни лица, сред които проф. Андрей Пантев, проф. Николай Слатински, Христофор Тзавелла, проф. Иван Билярски и други, изпратиха становище до президента, премиера и председателя на парламента, в което настояват България да подкрепи Македония за начало на преговори за присъединяване към ЕС.
"Преговорният процес е мощен инструмент за налагане на европейски принципи и норми в посока на демократизирането на кандидат-членките за съюза. България не приема тенденции и процеси в Република Македония, които не са в посока на естествената и желана близост между двете държави, но подписването на Договор за добросъседство и всички други проблеми могат и трябва да се решават в хода на преговорите и те не трябва да спъват Република Македония в процеса за присъединяването й към Европейския съюз", се посочва в становището.
Вигенин също поиска договор от Македония, но все още от страна на Скопие идват противоречиви сигнали. Преди време външният министър Никола Попоски обяви, че не вижда смисъл от подписването на подобен договор. Идеята на България е договорът за добросъседство да стъпи на съвместната декларация от 1999 година, подписана от Иван Костов и Любчо Георгиевски.
В петък пък друга група общественици, сред които Божидар Димитров, Пламен Павлов, Красимир Каракачанов и други, излязоха с отворено писмо до президента, премиера и председателя на парламента, в което посочват, че през последните дни "с безпокойство се констатират редица опити и намерения за поредната подмяна и ревизия на българската позиция по повод европейското членство на Република Македония".
"Използването на политическата криза, в която се намира управлението на страната, не трябва да се превръща в аргумент за защита на кауза, която няма нищо общо с българските национални интереси и отстояването на авторитета и името на България. Стремежът към лична самоизява, левичарските уклони, реминисценцията по минали грешки и съчетаването на частни интереси не може и не трябва да бъде за сметка на страната ни. Връщането към политиката на компромиси и непрекъснати отстъпки няма да допринесе нито за подобряване на образа на България в очите на най-младата й съседка, нито до даване права на определящите се като българи нейни граждани, нито до спиране на езика на омразата, нито до отказ от национални, етнически и последващи териториални претенции към България", посочват авторите.
Според тях не "бива да се самозаблуждаваме, че поредният жест на добра воля от страна на България ще бъде оценен положително".
"Напротив, всички добронамерени жестове на българските правителства досега са били възприемани в Скопие като слабост и незаинтересованост от българска страна. Те винаги са окуражавали управляващите в Скопие да засилват репресивните мерки спрямо хората с българско самосъзнание и още по-нагло да фалшифицират българската история. Мълчанието на българската дипломация досега е получавало в отговор от страна на скопското правителство единствено нови претенции и клевети срещу България на всички международни форуми", заявяват подписалите отвореното писмо.

http://www.mediapool.bg/общественици-с-р...08178.html
28-06-2013, 03:58 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7

Форумът е напълно блокиран, исках да изпратя два линка и бях баниран. УДБА и ли е разпоредила ова.
07-07-2013, 12:00 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(07-07-2013, 12:00 PM)veritas Wrote: Форумът е напълно блокиран, исках да изпратя два линка и бях баниран. УДБА и ли е разпоредила ова.
Заштитата која ја има форумот во линковите препознала "опасност" и затоа не дозволува да ги прикачиш. Прати ми ги на мене ке се обидам јас да ги прикачам.
07-07-2013, 03:14 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(07-07-2013, 12:00 PM)veritas Wrote: Форумът е напълно блокиран, исках да изпратя два линка и бях баниран. УДБА и ли е разпоредила ова.

Icon_twisted Неверојатно нели веритас, Бугарин блокиран и цензуриран на бугарашки форум...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
08-07-2013, 06:11 PM
Reply
stetos2000 Offline
Member
***

Posts: 53
Joined: Apr 2013
Reputation: 0

(08-07-2013, 06:11 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(07-07-2013, 12:00 PM)veritas Wrote: Форумът е напълно блокиран, исках да изпратя два линка и бях баниран. УДБА и ли е разпоредила ова.

Icon_twisted Неверојатно нели веритас, Бугарин блокиран и цензуриран на бугарашки форум...

[Image: 5651016.jpg]


Мрачен многу си слатакWubLove2Iconflowerhr4Love3Love3Wub


[Image: 441467-Royalty-Free-RF-Clip-Art-Illustra...Kisses.jpg]

Поръбен Македонец от Пиринска Македониjа Makedonija
08-07-2013, 07:47 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(08-07-2013, 07:47 PM)stetos2000 Wrote:
(08-07-2013, 06:11 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(07-07-2013, 12:00 PM)veritas Wrote: Форумът е напълно блокиран, исках да изпратя два линка и бях баниран. УДБА и ли е разпоредила ова.

Icon_twisted Неверојатно нели веритас, Бугарин блокиран и цензуриран на бугарашки форум...

[Image: 5651016.jpg]


Мрачен многу си слатакWubLove2Iconflowerhr4Love3Love3Wub


[Image: 441467-Royalty-Free-RF-Clip-Art-Illustra...Kisses.jpg]

Ај, нека е аирлија новата љубов Icon_razz. Да се надеваме дека новата љубовна врска позитивно ке влијае за решавање на недоразбирањата помеѓу двете братски земји-Македонија и БлгариаIcon_twisted
п.с. никогаш не сум верувал дека Мрачниот ке биде мост помеѓу Македонија и Блгариа. Животот прави чудесаMusic4

09-07-2013, 12:50 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(08-07-2013, 06:11 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(07-07-2013, 12:00 PM)veritas Wrote: Форумът е напълно блокиран, исках да изпратя два линка и бях баниран. УДБА и ли е разпоредила ова.

Icon_twisted Неверојатно нели веритас, Бугарин блокиран и цензуриран на бугарашки форум...

Рака на срце форумов не е Бугарашки. Посебно Јордан не е пробугарин. Но за несреќа форумов губи со тоа што некој од модераторите се Бугари што не е проблем само по себе но е проблем кога практични истите ставови кој денешна Софија ги има ги делат. Со тоа го отуѓуваат форумов од тие за кој форумов е наменет. Штета.
10-07-2013, 05:57 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(10-07-2013, 05:57 AM)Cesen Makedonec Wrote:
(08-07-2013, 06:11 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(07-07-2013, 12:00 PM)veritas Wrote: Форумът е напълно блокиран, исках да изпратя два линка и бях баниран. УДБА и ли е разпоредила ова.

Icon_twisted Неверојатно нели веритас, Бугарин блокиран и цензуриран на бугарашки форум...

Рака на срце форумов не е Бугарашки. Посебно Јордан не е пробугарин. Но за несреќа форумов губи со тоа што некој од модераторите се Бугари што не е проблем само по себе но е проблем кога практични истите ставови кој денешна Софија ги има ги делат. Со тоа го отуѓуваат форумов од тие за кој форумов е наменет. Штета.

Чесен, веројатно мислиш за мене кога зборуваш дека некој од модераторите е Блгарин, оти други нема такви. Тоа за тебе не е проблем, ама ти е проблем што моите ставови биле егал со ставовите од Софија!? А, кои тоа мои ставови се егал со ставовите од Софија? Потоа, со тоа се покажува демократичноста на форумот. Или уште си врамен во стереотипите наметнати од УДБ-а дека е нормално и природно да во Македонија живеат Македонци, Албанци, Срби, Турци, Власи, Роми, Бошњаци, Египќани и етцетера, ама за Блгари нема место. Макар бил и еден на форумот. Штета. Разбираш, сега, зошто не сме во ЕУ?

10-07-2013, 12:23 PM
Reply
Kaymakchalan Offline
Junior Member
**

Posts: 3
Joined: Jun 2013
Reputation: 0

Pozdrav do cite chlenovi na Kotle. Yas sum nov chlen I imam eden vopros: dali moshe da se kupe nekoy Bulgarski vestnik vo Republika Makedonia deneska?
10-07-2013, 12:43 PM
Reply
stetos2000 Offline
Member
***

Posts: 53
Joined: Apr 2013
Reputation: 0

(10-07-2013, 12:43 PM)Kaymakchalan Wrote: Pozdrav do cite chlenovi na Kotle. Yas sum nov chlen I imam eden vopros: dali moshe da se kupe nekoy Bulgarski vestnik vo Republika Makedonia deneska?


Моjе весникот е "Хародна волjа" тоа оазис на вистината Cekdis


Поръбен Македонец от Пиринска Македониjа Makedonija
10-07-2013, 02:44 PM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0

Днес разбрах,че има истински македонски политик и той се албанецът Ахмети.
Учудващо е ,но той мисли за бъдещето на Македония повече от самите македонци.
И на мен ми е любопитен отговора на горния въпрос от новия член със сложния псевдоним.
10-07-2013, 02:55 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(10-07-2013, 12:23 PM)hristo Wrote:
(10-07-2013, 05:57 AM)Cesen Makedonec Wrote:
(08-07-2013, 06:11 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(07-07-2013, 12:00 PM)veritas Wrote: Форумът е напълно блокиран, исках да изпратя два линка и бях баниран. УДБА и ли е разпоредила ова.

Icon_twisted Неверојатно нели веритас, Бугарин блокиран и цензуриран на бугарашки форум...

Рака на срце форумов не е Бугарашки. Посебно Јордан не е пробугарин. Но за несреќа форумов губи со тоа што некој од модераторите се Бугари што не е проблем само по себе но е проблем кога практични истите ставови кој денешна Софија ги има ги делат. Со тоа го отуѓуваат форумов од тие за кој форумов е наменет. Штета.

Чесен, веројатно мислиш за мене кога зборуваш дека некој од модераторите е Блгарин, оти други нема такви. Тоа за тебе не е проблем, ама ти е проблем што моите ставови биле егал со ставовите од Софија!? А, кои тоа мои ставови се егал со ставовите од Софија? Потоа, со тоа се покажува демократичноста на форумот. Или уште си врамен во стереотипите наметнати од УДБ-а дека е нормално и природно да во Македонија живеат Македонци, Албанци, Срби, Турци, Власи, Роми, Бошњаци, Египќани и етцетера, ама за Блгари нема место. Макар бил и еден на форумот. Штета. Разбираш, сега, зошто не сме во ЕУ?

Ти како по обичај се ќе свртиш на една единствена теза - Бугарија е критична земја за нас и тоа е причината за се друго. Ти реков дека воопшто не ми сметаат Бугари такви кој што се чувствуваат. Одговоров ти е комплетно промашен од она што го напишав.
10-07-2013, 08:23 PM
Reply