Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(14-02-2013, 11:27 AM)ЈорданПетровски Wrote:
(13-02-2013, 11:09 PM)hristo Wrote: Фрчковски за начин како да се надминат недоразбирањата со Блгариа:Нашите односи со Република Бугарија, драги мои, се слика и прилика на нашата општа политичка конфузија, незнаење и перманентно понижување на кое се изложуваме поради тоа политичко незнаење.

Тие односи можат да се опишат со еден клучен збор ЗАНЕМАРУВАЊЕ. Занемарување на важни политички соседи чијашто политика ни се свети и која до сега ги наруши нашите позиции, што можевме да ги имаме на меѓународен план.Љубомир Данаилов Фрчкоски
http://www.libertas.mk/%D0%B7%D0%B0%D0%B...%9A%D0%B5/Quote:Фрчковски се сврти наопаку

[Image: ljubomir-frckovski-520x344.jpg]

„Знам те пушко кад си пиштољ била (Те знам пушко кога пиштол беше)“.

Оваа модерна српска изрека, применета на последната колумна „Занемарување“ познатиот професор на Правниот факултет, поранешен министер за внатрешни и надворешни работи и несуден претседател на Македонија, Љубомир Фрчкоски дава слика на човек кој буквално сите свои ставови и дела за последниве години ги негира и ги врти наопаку.

Колумната, како читателите можат и сами да видат, е невиден излив на љубов на источниот сосед (односно критика на македонската власт што дозволила Бугарија да не блокира во евроинтерграциите), што всушност не мора да биде проблем.

Но, кога вакви зборови доаѓаат од Фрчкоски, работатата добива комични димензии. Натаму нема да коментираме туку само ќе потсетиме на фактите од минатото за Фрчкоски, следејќи ја погоре спомената изрека.

Фрчкоски беше еден од главните плукачи на Бугарија, но на еден дискретен начин.

-Токму Фрчкоски за атентатот на Киро Глигоров, го посочи бугарскиот „Мултигруп“ во 1996 година, без притоа да приложи никаков доказ за тоа.

-Заедно со Тито Петковски беше главниот заговарач во лепење етикети на ВМРО-ДПМНЕ од 90-тите како пробугарска партија. Фрчкоски сега во колумната вели: „Нашите ВМРО партии се повеќе про-српски од очекуваната про-бугарска линија“.

-Фрчкоски како еден од најдолговечните министри за внатрешни работи под чија надлежност беше и УБК ја продолжи практиката (од претходниот комунистички систем) на следење на членови на ВМРО по т.н ВМ-линија (ванчомихајловистичка линија). Една од тие жртви е и некогашниот член и финансиер на ВМРО-ДПМНЕ, Јордан Петровски, кој поради малтретирањата во 2000 година замина од Македонија, добивајќи азил во Канада токму со досието на МВР и УБК под команда на Фрчкоски. Сега Фрчкоски вели: „Наспроти постоењето на задушливите националистички, полициско-исторически кругови, кои ја имаа монополизирано темата Македонија кај Бугарите и ја повторуваа идентитетската закана кон нас, тие не доминираа со бугарската политика кон нас сиве овие години“.

-Фрчкоски како министер беше најодговрен за атентатот на Глигоров. Неколку месеци по атентатот тој се криеше во јавноста за потоа да поднесе оставка. Неговиот шеф Црвенковси не ја прифати оставката, а подоцна го постави за министер за надворешни работи. Фрчкоски денес се исмејува со политиката на еквидистанца на Глигоров: „ Ние напротив нив ги извлекувавме и медиумски ги пренагласувавме сакајќи да покажеме (во смешните политики на еквидистанци, скепса и затвореност) дека имаме сомнителен, неискрен сосед во Бугарија. Тоа беше резултат и на нашата, македонска ископлексираност и несигурност, традиционална дистанца од Бугарија како инерција на српското влијание долж СФРЈ, но сè заедно ни нанесе сериозна штета,“, токму ова го пишува Фрчкоски денес.

Јордан, на тебе власта се потсетува само кога има потреба ( корист) од твоите маки. Значи, кога има интерес од тебе. Во спротивен случај, т.е. кога таа ке има потенцијална штета од тебе, таа те заборава. Така и сега. Провладиниот неделник РЕПУБЛИКА не го анализира текстот на Фрчковски, не спори со неговите тези-како да се подобрат односите со Блгариа, туку на удбашки начин плука по неговата личност и минато. Никој не спори дека кажаното за Фрчковски е неточно. Но, зошто нема дебата со неговите СЕГАШНИ ставови за релациите помеѓу Мк и БГ? Конечно, дали некој друг од јавната сцена на македонскиот скуден медијумски простор има изнесено нешто слично како Фрковски за начин као да се решат недоразбирањата со Блгариа.

15-02-2013, 10:40 AM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Neznam zosto novinarot na ministerot Popovski ne mu postavil prasanje:

-Kako go komentirate faktot deka 50000 do sega imaat zemeno BG pasos,i koj e vasiot stav za tie ludje?
15-02-2013, 01:28 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

(15-02-2013, 10:40 AM)hristo Wrote: Провладиниот неделник РЕПУБЛИКА не го анализира текстот на Фрчковски, не спори со неговите тези-како да се подобрат односите со Блгариа, туку на удбашки начин плука по неговата личност и минато. Никој не спори дека кажаното за Фрчковски е неточно. Но, зошто нема дебата со неговите СЕГАШНИ ставови за релациите помеѓу Мк и БГ? Конечно, дали некој друг од јавната сцена на македонскиот скуден медијумски простор има изнесено нешто слично како Фрковски за начин као да се решат недоразбирањата со Блгариа.


Vo Makedonija nema nikakva debata ,za niedno prasanje,ne samo debata vo Makedonija poslednite godini nema i normalna komunikacija medju ludjeto,ako bilo kakov politicki ili intelektualen stav izneses vednas si obvinet deka "rabotis" za nekoja strana ili si SDSM ili si DPMNE ako pak nemozat da te piknat vo dvata kosha togas sigurno si stranski platenik....
15-02-2013, 01:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(15-02-2013, 10:40 AM)hristo Wrote: Јордан, на тебе власта се потсетува само кога има потреба ( корист) од твоите маки. Значи, кога има интерес од тебе. Во спротивен случај, т.е. кога таа ке има потенцијална штета од тебе, таа те заборава. Така и сега. Провладиниот неделник РЕПУБЛИКА не го анализира текстот на Фрчковски, не спори со неговите тези-како да се подобрат односите со Блгариа, туку на удбашки начин плука по неговата личност и минато. Никој не спори дека кажаното за Фрчковски е неточно. Но, зошто нема дебата со неговите СЕГАШНИ ставови за релациите помеѓу Мк и БГ? Конечно, дали некој друг од јавната сцена на македонскиот скуден медијумски простор има изнесено нешто слично како Фрковски за начин као да се решат недоразбирањата со Блгариа.
Христо, проблемот е што никој не размислува што е вистинската причина на Фрчковата загриженост за Македонско Бугарските односи. А биди сигурен дека Фрчковски и СДСМ ни на крај памет немаат да спроведат ниту една буква од предлогот во колкумната ако утре дојдат на власт. Оваа е само една понуда до бугарските европратеници за да тие за возвратат, ја подржат СДСМ во ЕУ.
2011 година, СДСМ организираше напад на УЧАСТОКОТ во Прилер, протестите се под мотото ослободување од фашизмот ... прашање за тебе, кои се фашистите за СДСМ и воопшто за Македонците.

Тоа што ме споменуваат мене е само знак дека ножот е дојден до коска. SmajlitoSmajlito
15-02-2013, 02:38 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6


Бојко Борисов во тајна посета на Македонија?


Бојко Борисов доаѓа во Македонија – велат извори на АЛФА. Информацијата, која нема официјална потврда ниту од надлежните во Скопје, ниту во Софија, е дека бугарскиот премиер најверојатно утре ќе ја посети земјава.


Бојко Борисов доаѓа во Македонија – велат извори на АЛФА. Информацијата, која нема официјална потврда ниту од надлежните во Скопје, ниту во Софија, е дека бугарскиот премиер најверојатно утре ќе ја посети земјава. Предвидено е да се сретне со шефот на македонската влада Груевски. Каде и кога ќе биде состанокот, за кој избегнуваат да зборуваат и двете страни, се уште се крие во најголема тајност. Неофицијално, така инсистирал Борисов, кој самиот пред неколку дена ја најави можноста за скорешна средба. Истото вчера го навести и шефот на дипломатијата Попоски.

,,Доцна синоќа разговарав со премиерот на Македонија затоа што многу напреднавме во преговорите за добрососедство. Се надевам дека наскоро ќе имаме средба, а не само да зборуваме по телефон,, - изјави во вторникот премиерот Борисов.

,,Со дијалогот се отвора и можноста за средба на највисоко ниво,, - изјави вчера министерот Попоски.

Не се исклучува токму за време на телефонскиот разговор Борисов-Груевски, кој не го потврди, но ниту го демантираше македонската влада, да биле договарани деталите за посетата. Средбата, која нашите извори ја посочуваат за утре, доаѓа во чувствителен период на македонско-бугарските односи кога се утврдуваат деталите од договорот за добрососедство – услов од Унијата за Македонија истуркан токму од Бугарија. Поради тајниот карактер на посетата нејасно е дали Груевски и Борисов ќе го потврдат тоа што досега работните групи го договарале околу текстот на договорот, или пак ќе ги ,,пеглаат,, разликите кои, како што веќе објави АЛФА, најверојатно се однесуваат на позицијата на Софија спогодбата да содржи обврски кои би важеле само за Македонија, а не и за Бугарија.

Владимир Мирчески 15.02.2013 19:08:17
15-02-2013, 07:32 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(15-02-2013, 02:38 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(15-02-2013, 10:40 AM)hristo Wrote: Јордан, на тебе власта се потсетува само кога има потреба ( корист) од твоите маки. Значи, кога има интерес од тебе. Во спротивен случај, т.е. кога таа ке има потенцијална штета од тебе, таа те заборава. Така и сега. Провладиниот неделник РЕПУБЛИКА не го анализира текстот на Фрчковски, не спори со неговите тези-како да се подобрат односите со Блгариа, туку на удбашки начин плука по неговата личност и минато. Никој не спори дека кажаното за Фрчковски е неточно. Но, зошто нема дебата со неговите СЕГАШНИ ставови за релациите помеѓу Мк и БГ? Конечно, дали некој друг од јавната сцена на македонскиот скуден медијумски простор има изнесено нешто слично како Фрковски за начин као да се решат недоразбирањата со Блгариа.
Христо, проблемот е што никој не размислува што е вистинската причина на Фрчковата загриженост за Македонско Бугарските односи. А биди сигурен дека Фрчковски и СДСМ ни на крај памет немаат да спроведат ниту една буква од предлогот во колкумната ако утре дојдат на власт. Оваа е само една понуда до бугарските европратеници за да тие за возвратат, ја подржат СДСМ во ЕУ.
2011 година, СДСМ организираше напад на УЧАСТОКОТ во Прилер, протестите се под мотото ослободување од фашизмот ... прашање за тебе, кои се фашистите за СДСМ и воопшто за Македонците.

Тоа што ме споменуваат мене е само знак дека ножот е дојден до коска. SmajlitoSmajlito

Независно од можните мотиви за појава на текстот, тој е одличен концепт за развој на македонско-блгарските односи. И да имал друга намера Фрчкоски, тој концепт доаѓа и до очи на ВМРО-ДПМНЕ. Така да не можат да кажат дека такво нешто не им текнало. Јас, ги подржувам тезите во текстот кои се добри за Македонија.

15-02-2013, 07:47 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Quote:БЛИСКИ ПРИЈАТЕЛИ И ПОКРАЈ СЀ

Главен проблем во јавноста се празниците и личностите што би ги славеле заедно, вели поранешниот премиер Владо Бучковски.

- Тоа не е само од сега, туку и од времето кога јас бев премиер. Но го слушнав нашиот премиер како зборува дека имаме нешто заедничко на тоа поле, ние го имаме Делчево, а Бугарија Гоце Делчев, ние го славиме Јане Сандански, а во Бугарија има град Сандански итн. Со таков пристап би можел да се премости и овој најголем јаз. Што се однесува до малцинството, тоа е нешто што ние го наметнуваме и тука е малку потешко да се договориме - смета Бучковски.

Според него, нема непремостливи разлики ниту по прашањето за македонскиот национален идентитет, бидејќи и Борисов ја истакнувал посебноста на Македонците.

- Мислам дека Македонија не успеа доволно да ја искористи Бугарија како стратегиски партнер сите овие години. Неприродно е да очекуваме поголема поддршка од Словенија или од некоја уште подалечна земја во Европската Унија, а да ги запоставуваме најблиските соседи. Затоа што и покрај небулозите што ги создаваа и историчарите и политичарите, тие се покажаа како крајно коректни во два клучни момента за Македонија, тоа беа признавањето на нашата независност во 1991 година и конфликтот во 2001 година. По тоа се познаваат вистинските пријатели. Затоа не треба да ги бараме екстремите. Тие постојат, но не се одраз на реалноста - додава Бучковски.

Bravo
16-02-2013, 01:40 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

Марин Райков: Преговорите по договора за добросъседство с Македония ще продължат
13 март 2013 | 14:45 | Агенция "Фокус"

Начало / Македония

София. По отношение на Република Македония – държа да Ви уверя, че европейската перспектива на Република Македония, няма алтернатива - ние я подкрепяме. Това каза министърът на външните работи и министър-председател на служебното правителство Марин Райков, предаде репортер на Агенция “Фокус”. „Ние сме страната, която първа е признала независимостта на тази бивша Югославска република, ние сме страната, която винаги най-болезнено е реагирала на всяко обществено явление в тази наша най-близка страна - всяко явление, което може да я отдалечи от бързото присъединяване към Европейския съюз”, каза Райков.
„Едно е сигурно – че нашата привързаност към европейската перспектива на Република Македония не е достатъчна. Добре би било - тя самата да е привързана към тази перспектива”, каза още той.
Райков заяви, че ще продължат преговорите по договора за добросъседство с Македония. „За нас обаче е важно това, което е договорено, парафирано и подписано, наистина да е така”, каза той.
„Това, което ни е обединявало в миналото, не може да ни разединява в настоящето. Това не е нормално. Ние искаме да имаме общо европейско бъдеще”, каза още той.
„Това, което искаме за своя народ, го искаме и за народа на Република Македония. Поради много причини, но включително и поради специфичните причини, поради които мисли абсолютно всеки българин, израснал в семейство, което знае каква е нашата самоличност”, заяви Райков.


http://www.focus-news.net/?id=n1759465
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
13-03-2013, 02:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-03-2013, 02:26 PM)Stefan Wrote: Марин Райков: Преговорите по договора за добросъседство с Македония ще продължат
13 март 2013 | 14:45 | Агенция "Фокус"


http://www.focus-news.net/?id=n1759465Да напишете малку повеке кој е Марин Райков. Кој му таткото, можеби така ке добиеме појасна слика зошто Борисов поднесе оставка односно кој навистина стои зад протестите во Бугарија.
13-03-2013, 03:21 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6

Quote:Марин Райков е роден на 17 декември 1960 г. във Вашингтон, САЩ. През 1984 г. завършва Международни отношения в Икономическия университет в София. Професионалната му кариера в Министерството на външните работи започва през 1987 г. в отдел „Страни от Югоизточна Европа". За периода 1992-1995 изпълнява длъжността първи сектретар в българското посолство в Белград. След изтичането на мандата му работи по направление "Права на човека" и е зам.-постоянен представител на България в Съвета на Европа в Страсбург.

Влизането му в политиката става през 1998 г., когато става зам.-министър на външните работи в кабинета на Иван Костов. Негов основен ресор е балканската политика на България. През 2001 година става извънреден и пълномощен посланик на Република България във Франция, като през съвместява дкъжностите постоянен представител на България в ЮНЕСКО и представител в Постоянния съвет по Франкофонията. През 2009-2010 г. отново е зам.-министър на външните работи в кабинета на Бойко Борисов, а след това за втори път става посланик на България във Франция.

Марин Райков е преподавател по „Дипломатическа практика” в НБУ, член на Съюза на българските журналисти и на Българската асоциация по международно право. Владее френски, английски и руски. Женен, с две деца.

Служебен министър-председател и министър на външните работи от март 2013 до провеждането на парламентарни избори на 12.05.2013.


Eve ja oficijalnata biografija, za "neoficijalnata" neka zboruva koj znae povece.
13-03-2013, 03:30 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Охо, бугарската верзија на Срѓан Керим?
Онака “од око“- се спомнува во неговата биографија Вашингтон за потоа кариерата да продолжи со потенцијални разузнавачки позиции и на ум доаѓа МПО...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-03-2013, 04:59 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(13-03-2013, 04:59 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Охо, бугарската верзија на Срѓан Керим?
Онака “од око“- се спомнува во неговата биографија Вашингтон за потоа кариерата да продолжи со потенцијални разузнавачки позиции и на ум доаѓа МПО...
Како тие “потенцијални разузнавачки позиции “ ги поврзуваш со МПО?

13-03-2013, 11:24 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-03-2013, 04:59 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Охо, бугарската верзија на Срѓан Керим?
Онака “од око“- се спомнува во неговата биографија Вашингтон за потоа кариерата да продолжи со потенцијални разузнавачки позиции и на ум доаѓа МПО...За да се сокрие вистинската трага веднаш се вметнува МПО. Таткото на Марин Райков бил високо во хиерархијата на КГБ. По се ке излезе дека Бојко е турнат од КГБеовски стуктури бидејки не ги исполнил очекувањата. Голема енигма засега е посетата на Борисов на Груевски. Приказната за решавање на спорот помеѓу Македонија и бугарија веке не држи нималку. Неможе Борисов да не бил свесен дека ке поднесе оставка пред посетата во Скопје. Што навистина била темата на разговорот е многу битно. Дали Бојко барал помош од Груевски да ги примири КГБеовците ке дознаеме.

14-03-2013, 01:31 AM
Reply
val Offline
Member
***

Posts: 120
Joined: May 2010
Reputation: 0

(14-03-2013, 01:31 AM)ЈорданПетровски Wrote: ...Таткото на Марин Райков бил високо во хиерархијата на КГБ....

Само како потврда на горенаведеново од Йордан:

Синът на агент "Нула Нула Виноградов" става служебен премиер?
14-03-2013, 09:20 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(14-03-2013, 01:31 AM)ЈорданПетровски Wrote: ...Таткото на Марин Райков бил високо во хиерархијата на КГБ. По се ке излезе дека Бојко е турнат од КГБеовски стуктури бидејки не ги исполнил очекувањата...

Това е много вероятно, но няма никаква връзка с таткото на Марин Райков, нито със самия Марин Райков. Марин Райков вече няколко пъти се противопостави успешно на Русия, и то не на думи, а с дела.
Прочети това:

Кой (не) е Марин Райков? Определено не е любимец на Путин
BY ИВО ИНДЖЕВ ⋅ МАРТ 12, 2013 ⋅

Марин Райков, новият служебен премиер и външен министър от няколко минути насам, може да бъде коментиран по много начини, но като коментатор вече съм го коментирал- включително в книгата си „Течна дружба”. Ето с какво го свързвам там.

Описал съм два случая, при които Марин Райков казва „не” на бившата ни колониална владетелка. За онези, които не знаят, повтарям с няколко изречения.

Марин Райков е високопоставеният български дипломат, който първи отказва на Москва въздушен коридор за военни самолети по времето на кризата в Косово през юни 1999 г. И ако с това е изпълнил указанията на своя министър Надежда Михайлова и на премиера Иван Костов, то при втори (не съвсем) подобен случай пак той е избран да отхвърли една друга руска претенция и това не звучи като „съвпадение”.

В неговия кабинет в Министерството на външните работи руският посланик Юрий Исаков получава нечуван от Москва отказ на българска територия да бъде построен паметник на съветски военни (военнопрестъпници всъщност). Райков хладнокръвно предлага на Исаков като условие за поставяне на паметник на съветски подводничари на брега на Шабла, каквото е искането на Кремъл, преди това да бъде осведомено българското общество за факта, че същата тази подводница, торпилирана от германците, потопява по-рано в Черно море български търговски кораб, чиито български екипаж загива заедно с транспортираните стотици еврейски бежанци от Румъния. Това предложение на българския дипломат се оказва равносилно на отказ, тъй като представителят на Путин в България отказва такава откровеност пред българските граждани. Исаков си тръгва бесен!

Не ми се вижда случайно в този контекст и акцентирането на Марин Райков в речта му, произнесена преди малко пред телевизионните камери, че България няма да позволи на никого да определя политиката й по отношение на енергийните проекти, нито да се меси по някакъв начин в протестите на българските граждани.

Има знак в тази първа равносметка. Остава да видим дали и доколко той ще се материализира при едно управление със заявка да не се подмазва нито на руските имперски претенции, нито на производните им български ездачи на България.
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
14-03-2013, 08:17 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33


Узунов: Македонија не сака во ЕУ

Објавено: 13.04.2013 19:29
Прочитано: 3981
Печати

Сподели со твоите пријатели!

Новинарот Красимир Узунов, кој е и претседател на големата бугарска новинска агенција „Фокус“ вели дека македонската влада не сака Македонија да биде дел од Европската Унија, туку повеќе се интересирала за евентуалната интеграција каде доминираат руските интереси.

- Премиерот Груевски во сите предизборни собири имаше фраза, а гласеше „Ако треба да се решава спорот за името, ние треба да спроведеме референдум. А ако има референдум, јас ќе гласам против“. Тоа не е европско однесување. Македонија не прави ништо за да, на некој начин, се европеизира и не се обидува ништо да постигне сама. Таа самата ќе продолжи да се разделува од етнички и политички противречности, кои сè повеќе ќе ја туркаат кон други сценарија познати од ЈУ-просторите - оценува Узунов.

http://www.plusinfo.mk/vest/88590/Uzunov...saka-vo-EU
14-04-2013, 07:48 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

Цирк “Балкански” бяга от Скопие
Бойкотират трупата, защото е от България, нервен е артистът

Исак Гозес

Тази история започва точно преди петдесет години. Българският национален цирк е на тримесечен гастрол в Скопие. Богатата програма събира още в първите вечери стотици любители на манежа. Александър Балкански си спомня: "Бяхме млади, а аз още войник. По настояване на Министерството на културата ме освободиха от казармата, за да се включа в турнето. След представлението почти всички българи: артистите, музикантите от джаза на оптимистите, работниците тръгвахме към гарата, където имаше бар. В нощите имаше много песни, бяха весели, изморителни и продължаваха обикновено до сутринта. На третата вечер реших, че след две представления е най-добре да не ходя никъде и да си почина.
В 5,17 минути сутринта земята полудява. Земетресение с мощност 6,1 по скалата на Рихтер срива 70 на сто от града за минути. 1070 души загиват, над 3000 са ранени, 200 000 остават без дом. Българите по най-бързия начин преобразуват шапитото и го превръщат в лазарет. Във фаталната вечер виртуозите от прочутата джаз формация "Оркестърът на оптимистите" обаче решават, че не трябва да пропускат поредното приятно преживяване и отиват в бара. След труса остават под земята. Добре че има достатъчно свещи и ядене. Мислят, че е започнала война. След три дни ги откриват невредими.
В същото време артистите и работниците от цирка не престават да помагат кой с каквото може. Покрусени от ужаса, който виждат, те приютяват много от хората, останали без покрив. Помощта мобилизира и съседна България. София събира пари и дарява на Скопие зала, копие на постоянния цирк на "Солни пазар" в нашата столица. (По-късно той загадъчно изгаря.) Наричат я универсалната зала. Дълги години и до днес тя е централно убежище на културния и обществения живот на града. Скоро обаче ще бъде съборена. Решението вече е взето. Освен това съседите ни отричат залата да им е била подарена. Платили са за нея 630 000 долара.
Преди около месец Александър Балкански се появи по телевизията, за да разкаже за предстоящото турне на цирка си в Скопие. Той се върна към голямата трагедия и обяви, че петдесет години по-късно представленията ще бъдат в памет на загиналите в онзи ад. Някакъв сантимент, тъжни спомени, внезапно изплували ужасни картини са го накарали да предприеме това пътуване. При това с много добра международна програма. Допълнителен мотив е, че в Македония цирковото изкуство не е развито, а българска трупа не е посещавала страната вече половин век. От онези драматични дни.
Според договора три седмици цирк "Балкански" трябва да остане в Скопие, а после по седем дни в Тетово, Гостивар и т.н. До началото на май, когато в София ще бъде дадено началото лятното турне на родна земя. Но...
Циркът пристига, а шефът на спортната зала, на чийто плац е договорено да се издигне шапитото, вдига цената с 500 евро на ден. Така той изгонва българите на някаква нива в края на града. Следва втори удар: специалистите от електрическата компания отказват да включат "Балкански" в мрежата. Налага се да се намесят от централата им във Виена, за да го сторят. На първите представления има не повече от 50-100 човека, въпреки че билетите струват много по-евтино, отколкото в София. Скоро срещу шапитото опъват плакат: "Бойкот на българския цирк." Ситуацията вече започва да се изяснява. В слабата посещаемост няма нищо случайно. За сметка на това чужденци, живеещи в Скопие, са възхитени от спектакъла. Има 380 000 македонци с български паспорти, казват, само те да дойдат, ви стига. Но те не идват. Напрежение витае във въздуха.
- Защо не питахте, преди да тръгнете? Балкански чува този въпрос доста често и от различни хора. Мислех, че отивам при приятели, съседи, хора, с които се разбираме без преводач - отговаря, - а се оказа, че ни приемат като врагове. Чувам: Всякакъв цирк да беше: руски, френски, албански, щяхме да отидем, но на български - не.
Притисната от обстоятелствата, трупата решава да си тръгне. За часове развалят всичко и потеглят. На граничната бариера Александър Балкански младши е нападнат от един полицай: Българино, и повече да не се връщате - крещи и захвърля паспорта му. На метри от него бащата е спрян от възрастен митничар. Притеснен е. Извинява се заради своя колега. Той е такъв - казва - лош човек. Но най-странното е, че има български паспорт.


http://paper.standartnews.com/bg/article...cle=448895

Това може ли да е истина?!?!?
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
21-04-2013, 08:07 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Дрзок и безобразен bullshit.
Let me hear you make decisions without your television.
21-04-2013, 11:39 AM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

(21-04-2013, 11:39 AM)Gnoj Wrote: Дрзок и безобразен bullshit.

Дано да си прав, и на мен ми идва в повече това...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
21-04-2013, 12:30 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(21-04-2013, 12:30 PM)Stefan Wrote:
(21-04-2013, 11:39 AM)Gnoj Wrote: Дрзок и безобразен bullshit.

Дано да си прав, и на мен ми идва в повече това...

Сигурно Гной е прав. Звучи ми невероятно опростено и измислено, написаното от българският евреин Исак Гозес. Всъщност, той няма публикувани статии за Македония с изключение на една за филма Трето полувреме Icon_mrgreen

Quote:Третото полувреме на омразатаИсак Гозес

Македонският филм "Трето полувреме" на режисьора Дарко Митревски е номиниран за широката селекция на оскарите за чуждоезична продукция. Малко са лентите, които имат късмета да се прочуят, макар и скандално, преди да се родят. Още по време на снимките премиерът Груевски посещава екипа и споменава за мераците към наградата на Американската филмова академия. 1,5 млн. евро отделя правителството, за да го има "Трето полувреме".
В многото публикации и мнения на хора, които са видели филма, се говори, че той е откровена антибългарска провокация. Режисьорът категорично отхвърля обвиненията - определя творбата си като любовна история на фона на драмата на окупираната през Втората световна война Македония.
Футболните мачове между софийския "Левски" и скопския "Македония" и съдбата на треньора му, унгарския евреин Илеш Шпиц, са в основата на сюжета. Внушенията обаче изкривяват до краен предел истината. Целта е да се прехвърли на България вината за депортираните и умъртвени в лагера Треблинка около 7000 македонски евреи и да се представят българите като жестоки окупатори, изверги, които достойно партнират на нацистите.
В крайна сметка трябва да се внуши омраза. Дали "Трето полувреме" ще спечели "Оскар", ще покаже бъдещето. Но дори и това да не стане, факт е опитът да бъде лепнато незаслужено петно върху страната ни. Дълго време за най-светлите страници в българската история - спасяването на 50 000 евреи български граждани, се знаеше малко. Причините са чисто политически. Всеки строй и велможа си приписваше заслугите - Тодор Живков, новоизлюпените демократи, царят. Затова светът не вярваше. Той величаеше Дания, която начело с краля си спаси около 4000 евреи, и не знаеше нищо за пловдивския митрополит Кирил, който казва пред насъбраните обречени: "Аз ще дойда с вас."
Сега нещата са далеч по-различни. В музея на Холокоста в Ерусалим расте броят на българите праведници, спасили евреи от лапите на хитлеристите. Едва ли "Трето полувреме" ще успее да омаловажи всичко това. Но опитва.
Преди няколко години в Стокхолм се проведе среща на държавните глави, посветена на Холокоста. В очакваната декларация името на България трябваше да заеме достойното си място в списъка на държавите спасителки. След протест на македонската и гръцката делегации това не стана. Въпросът възможно ли е било за българското правителство да спаси евреите от Македония и Беломорска Тракия и до днес е спорен.
И още нещо. То няма нищо общо със случая, но е свързано с киното. Преди години в Министерството на културата пристига писмо, което някой някъде може би несъзнателно е запилял. В него се отправяла покана филмът на Иван Ничев "На края на света" да бъде представен в Американската филмова академия, за да участва в селекцията за "Оскар". По някое време писмото отново излязло на бял свят, но било късно.
(This post was last modified: 21-04-2013, 01:16 PM by Филибе.)
21-04-2013, 01:14 PM
Reply