Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(18-12-2012, 01:10 PM)Gnoj Wrote:
(17-12-2012, 10:42 PM)Филибе Wrote:
(17-12-2012, 10:02 PM)Пѫт Wrote: Да бе да, вето за филм. Тие на друг да ги расправате...

Айде, айде, нека да сме честни, бая пари хвърлихте против нас, и продължавате, чак човек да се чуди дали е истина. Жалко за обикновените хора, без значение дали ни мразят или не. Между другото, днес видях как в ТВ-шоу, народа в България гласува за позитивното, като хареса и припозна тази черта в поведението на едно македонско момче. Без предрасъдъци и политики.

Да бе, униформата и приказната на детето дека дедо му бил бугарски војник пред 50 години и се борел во "разни војни". Ќе ми каже ли некој во која војна била Бугарија пред 50 години (~1962 година)?

Ако не е излъгало момчето, какво лошо има. Примерът е добър, дори и политиците.Smajlito
18-12-2012, 06:40 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Не реков дека има нешто лошо, само што јас не му верувам. Што не значи дека сум настроен против него целокупно. Инаку, патем речено, многу лошо го преведоа, таков лош превод не сум видел ни на македонските телевизии кога преведуваат од бугарски (събитие => суштество).
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 18-12-2012, 07:18 PM by Gnoj.)
18-12-2012, 07:17 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Наистина не разбирам защо на всеки , който направи тонинко нещо , което би могло да се тълкува като пробугарско трябва винаги да му се търсят 100 гряха. И то без причина. Ще влезна пак в клишета ама никой не би барал маани на някой със по-сърбофилски действия. Нито е казал , че е българин момчено нито нищо. И да е послъгал нещо нормално искал да се хареса на аудиторията . Кой не би искал.
Без Ботев няма България
18-12-2012, 07:37 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(18-12-2012, 07:37 PM)Топорчо Wrote: И да е послъгал нещо нормално искал да се хареса на аудиторията . Кой не би искал.
А рече некој нешто повеќе од тоа? Виде ли некој овде да му суди за тоа? Барање на 100 грева ли е што не му верувам на приказната?

На пример не знам од каде ти е ова:
(18-12-2012, 07:37 PM)Топорчо Wrote: който направи тонинко нещо , което би могло да се тълкува като пробугарско трябва винаги да му се търсят 100 гряха. И то без причина. Ще влезна пак в клишета ама никой не би барал маани на някой със по-сърбофилски действия.
Let me hear you make decisions without your television.
18-12-2012, 07:52 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(18-12-2012, 07:52 PM)Gnoj Wrote:
(18-12-2012, 07:37 PM)Топорчо Wrote: И да е послъгал нещо нормално искал да се хареса на аудиторията . Кой не би искал.
А рече некој нешто повеќе од тоа? Виде ли некој овде да му суди за тоа? Барање на 100 грева ли е што не му верувам на приказната?

На пример не знам од каде ти е ова:
(18-12-2012, 07:37 PM)Топорчо Wrote: който направи тонинко нещо , което би могло да се тълкува като пробугарско трябва винаги да му се търсят 100 гряха. И то без причина. Ще влезна пак в клишета ама никой не би барал маани на някой със по-сърбофилски действия.

Не ми беше насочено към това. Прочетох туй онуй в един друг , наколко комента из няколко сайта. Както и да е може и аз да съм се пренавил напоследък от цялата дандания.
Без Ботев няма България
18-12-2012, 08:07 PM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12

Засърбя ме езикът, .... та да питам нашите македонски домакини какво мислят за хипотезата - Македонски Биг брадър с българско участие, и не с един, а с двама участника и единият печели първото място!

Какво мислите, ще доживеем ли това време...?

18-12-2012, 10:51 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Христо,сепак стратегијата со тоа да правиме баланс на влијанијата меѓу Србите и Бугарите,е сепак поразителен за на Македонците.Затоа по таа логика ако Србите го зголемуваат влијанието во Македонија,ние треба да реципроцираме со зближување на Македонија со Бугарија,ништо друго не сме решиле.Самиот едниот стопан ќе го замениме со друг.
По се изгледа не можеме да се разбереме јас сум за соработка со сите комшии,ама ако односот е ист како со Грците,наместо да дискутираме за бизнис и да соработуваме.Тогаш ништо.Го наведов примерот со Американците и Англицаните, тие се две посебни земји,порано Америка била колонија на Англија,се ослободиле,пак имале соработка по војната.Ако Бугарите го имаат став како Англичаните тогаш добро.Но не да гледаат циницно тогаш ништо.
Ниеден од соседите не сака да отворено да застане за Лустрацијата во Македонија.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 19-12-2012, 01:57 AM by basilius_2.)
19-12-2012, 01:53 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-12-2012, 01:53 AM)basilius_2 Wrote: Христо,сепак стратегијата со тоа да правиме баланс на влијанијата меѓу Србите и Бугарите,е сепак поразителен за на Македонците.Затоа по таа логика ако Србите го зголемуваат влијанието во Македонија,ние треба да реципроцираме со зближување на Македонија со Бугарија,ништо друго не сме решиле.Самиот едниот стопан ќе го замениме со друг.
По се изгледа не можеме да се разбереме јас сум за соработка со сите комшии,ама ако односот е ист како со Грците,наместо да дискутираме за бизнис и да соработуваме.Тогаш ништо.Го наведов примерот со Американците и Англицаните, тие се две посебни земји,порано Америка била колонија на Англија,се ослободиле,пак имале соработка по војната.Ако Бугарите го имаат став како Англичаните тогаш добро.Но не да гледаат циницно тогаш ништо.
Ниеден од соседите не сака да отворено да застане за Лустрацијата во Македонија.

Бацилус, Македонија е мала земја со мала културна продукција. Не може самата да ја пополни, сега веќе, 24-сатовната програма на македонските ТВ-станици. Тоа пополнување, освен со светската продукција, се прави со српска културна продукција. Поради сличен јазик и менталитет, Македонците почесто гледаат некој српски филм, драма,толк-шоу или серија отколку други странски. Но, големото српско културно присаство, на долга стаза го менува нашиот менталитет и традиција. Некој тој многу добро го знае, затоа има забрана во Македонија за прикажување на блгарска културна продукција. Јас не велам, сега, да се забранат српските серии или филмови, а да се прикажуваат само блгарските! Не, само сакам да има, повеќе-помалку, иста количина на таа културна продукција. Ако пратиш македонски ТВ -станици, нема никаде да видиш блгарски титл или да чуеш блгарски јазик. Единствената блгарска ТВ серија-“ Комшиски мајтап“ е синхронизирана!?!?А, од друга страна нема ниедна српска серија или филм да се синхронизирани. Сите титлови на атрактивните ТВ-станици ( Нешнл џеографи, Хистори, Неич, Енимл,...) ако немаат македонски титл, сите титлови се српски. Порано имаше неколку блгарски-после се забранија. Ти кажува тоа нешто, или како ној ке ја ставиш главата во песок, и ке се правиш дека не го гледаш проблемот и евидентните последици од тоа. И никој во оваа жална Македонија не го крева тоа прашање?? Никола Груевски се прави голем патриот а неговиот најголем подржувател Латас од ТВ СИТЕЛ, секојдневно ја труе македонската душа со српска култура-не посрбува. И тој не се дистанцира од тоа!??? Да те прашам нешто? Дали знаеш некој блгарски режисер, глумец, бенд, театарска претстава и сл. ? Тешко! А, ако треба да наброиш слични работи од Србија, веројатно ке знаеш. Нормално, ако живееш во Македонија а не во дијаспора.
Нормално е дека треба соработка со сите соседи. Сега зборуваме за актуелна сосотјба на отварање на широки врата на српската култура и јазик а ЗАБРАНА на блгарска култура и јазик во Македонија. Иста состојба беше кога бевме во Југославија. Но, сега 20 години сме независни. Затоа и ни се менува јазикот, традицијата и менталитетот. Ама, главно, името не го даваме. Љубчо Георгиевски арно вели: Изненаден сум колку македонскиот народ лесно се манипулира.


19-12-2012, 09:37 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

А, зошто самиот Георгиевски не стори нешто по вапроса когато имаше возможност? Реторичко прашање, сепак...Icon_razz
19-12-2012, 05:06 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-12-2012, 05:06 PM)Пѫт Wrote: А, зошто самиот Георгиевски не стори нешто по вапроса когато имаше возможност? Реторичко прашање, сепак...Icon_razz

Љубчо Георгиевски нешто, сепак, направи.Во неговото време,освен српските весници по македонските трафики се најдоа блгарски весници. За прв пат, во Скопје, кај киното Вардар, се отвори книжарница каде се продаваа блгарски книги, белетристика и стручни книги. Георгиевски ги затопли односите со БГ со наоѓање на елегантно решение на јазичното прашање помеѓу БГ и МК.

19-12-2012, 06:08 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

(19-12-2012, 09:37 AM)hristo Wrote:
(19-12-2012, 01:53 AM)basilius_2 Wrote: Христо,сепак стратегијата со тоа да правиме баланс на влијанијата меѓу Србите и Бугарите,е сепак поразителен за на Македонците.Затоа по таа логика ако Србите го зголемуваат влијанието во Македонија,ние треба да реципроцираме со зближување на Македонија со Бугарија,ништо друго не сме решиле.Самиот едниот стопан ќе го замениме со друг.
По се изгледа не можеме да се разбереме јас сум за соработка со сите комшии,ама ако односот е ист како со Грците,наместо да дискутираме за бизнис и да соработуваме.Тогаш ништо.Го наведов примерот со Американците и Англицаните, тие се две посебни земји,порано Америка била колонија на Англија,се ослободиле,пак имале соработка по војната.Ако Бугарите го имаат став како Англичаните тогаш добро.Но не да гледаат циницно тогаш ништо.
Ниеден од соседите не сака да отворено да застане за Лустрацијата во Македонија.

Бацилус, Македонија е мала земја со мала културна продукција. Не може самата да ја пополни, сега веќе, 24-сатовната програма на македонските ТВ-станици. Тоа пополнување, освен со светската продукција, се прави со српска културна продукција. Поради сличен јазик и менталитет, Македонците почесто гледаат некој српски филм, драма,толк-шоу или серија отколку други странски. Но, големото српско културно присаство, на долга стаза го менува нашиот менталитет и традиција. Некој тој многу добро го знае, затоа има забрана во Македонија за прикажување на блгарска културна продукција. Јас не велам, сега, да се забранат српските серии или филмови, а да се прикажуваат само блгарските! Не, само сакам да има, повеќе-помалку, иста количина на таа културна продукција. Ако пратиш македонски ТВ -станици, нема никаде да видиш блгарски титл или да чуеш блгарски јазик. Единствената блгарска ТВ серија-“ Комшиски мајтап“ е синхронизирана!?!?А, од друга страна нема ниедна српска серија или филм да се синхронизирани. Сите титлови на атрактивните ТВ-станици ( Нешнл џеографи, Хистори, Неич, Енимл,...) ако немаат македонски титл, сите титлови се српски. Порано имаше неколку блгарски-после се забранија. Ти кажува тоа нешто, или како ној ке ја ставиш главата во песок, и ке се правиш дека не го гледаш проблемот и евидентните последици од тоа. И никој во оваа жална Македонија не го крева тоа прашање?? Никола Груевски се прави голем патриот а неговиот најголем подржувател Латас од ТВ СИТЕЛ, секојдневно ја труе македонската душа со српска култура-не посрбува. И тој не се дистанцира од тоа!??? Да те прашам нешто? Дали знаеш некој блгарски режисер, глумец, бенд, театарска претстава и сл. ? Тешко! А, ако треба да наброиш слични работи од Србија, веројатно ке знаеш. Нормално, ако живееш во Македонија а не во дијаспора.
Нормално е дека треба соработка со сите соседи. Сега зборуваме за актуелна сосотјба на отварање на широки врата на српската култура и јазик а ЗАБРАНА на блгарска култура и јазик во Македонија. Иста состојба беше кога бевме во Југославија. Но, сега 20 години сме независни. Затоа и ни се менува јазикот, традицијата и менталитетот. Ама, главно, името не го даваме. Љубчо Георгиевски арно вели: Изненаден сум колку македонскиот народ лесно се манипулира.

А зошто Христо да немаме соработка со сите соседи,Македонската грешка е во то што живееме како да сме на пуст остров.Бидејки за едни сме целосно отворени за други сме или делимично или сме комплетно затворени.Канада,Холандија,Прусија, се мали држави но сепак успеале да изградадат свои култури, во однос на поголемите сили.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 20-12-2012, 01:48 AM by basilius_2.)
20-12-2012, 01:46 AM
Reply
Охридски потомък
Unregistered

 

(19-12-2012, 01:53 AM)basilius_2 Wrote: Христо,сепак стратегијата со тоа да правиме баланс на влијанијата меѓу Србите и Бугарите,е сепак поразителен за на Македонците.Затоа по таа логика ако Србите го зголемуваат влијанието во Македонија,ние треба да реципроцираме со зближување на Македонија со Бугарија,ништо друго не сме решиле.Самиот едниот стопан ќе го замениме со друг.
По се изгледа не можеме да се разбереме јас сум за соработка со сите комшии,ама ако односот е ист како со Грците,наместо да дискутираме за бизнис и да соработуваме.Тогаш ништо.Го наведов примерот со Американците и Англицаните, тие се две посебни земји,порано Америка била колонија на Англија,се ослободиле,пак имале соработка по војната.Ако Бугарите го имаат став како Англичаните тогаш добро.Но не да гледаат циницно тогаш ништо.
Ниеден од соседите не сака да отворено да застане за Лустрацијата во Македонија.

Америка и англия са хубав пример за македония и българия. Представете си сега че америка, която е съвсем наясно, че англичаните са в основата на нейната цивилизация, да направи няколко промени в македонски стил. Например да обяви, че известният досега като американски английски език вече ще се казва само американски, защото той всъщност няма нищо общо с английския и е много по стар от него. За по убедително амириканците сменят две букви в езика си и го обявяват за най- старият език, от който всъщност е произлязъл английския и дори латинския. После решават да се върнат към античкото си минало и започват да вдигат споменници на индиански вождове, на ацтекски крале, и на царе на маите. Светът е учуден, защото не открива културен континуум между индианските цивилизации и американската цивилизация, но американците държат на своето, пък и са готови на всичко за да избягат от истината, че имат обща история с англичаните и че някога преди да има американска държава са се смятали за англичани. Пък и прилагат едно забележително доказателство за връзката на американците и индианците и то е че светът нарича често индианците коренни американци, а днес американците се наричат американци, значи повече от ясно е че днешните американци са произлизли от коренното население иначе защо щяхя да носят едно и също име?
20-12-2012, 04:04 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(19-12-2012, 09:37 AM)hristo Wrote:
(19-12-2012, 01:53 AM)basilius_2 Wrote: Христо,сепак стратегијата со тоа да правиме баланс на влијанијата меѓу Србите и Бугарите,е сепак поразителен за на Македонците.Затоа по таа логика ако Србите го зголемуваат влијанието во Македонија,ние треба да реципроцираме со зближување на Македонија со Бугарија,ништо друго не сме решиле.Самиот едниот стопан ќе го замениме со друг.
По се изгледа не можеме да се разбереме јас сум за соработка со сите комшии,ама ако односот е ист како со Грците,наместо да дискутираме за бизнис и да соработуваме.Тогаш ништо.Го наведов примерот со Американците и Англицаните, тие се две посебни земји,порано Америка била колонија на Англија,се ослободиле,пак имале соработка по војната.Ако Бугарите го имаат став како Англичаните тогаш добро.Но не да гледаат циницно тогаш ништо.
Ниеден од соседите не сака да отворено да застане за Лустрацијата во Македонија.

Бацилус, Македонија е мала земја со мала културна продукција. Не може самата да ја пополни, сега веќе, 24-сатовната програма на македонските ТВ-станици. Тоа пополнување, освен со светската продукција, се прави со српска културна продукција. Поради сличен јазик и менталитет, Македонците почесто гледаат некој српски филм, драма,толк-шоу или серија отколку други странски. Но, големото српско културно присаство, на долга стаза го менува нашиот менталитет и традиција. Некој тој многу добро го знае, затоа има забрана во Македонија за прикажување на блгарска културна продукција. Јас не велам, сега, да се забранат српските серии или филмови, а да се прикажуваат само блгарските! Не, само сакам да има, повеќе-помалку, иста количина на таа културна продукција. Ако пратиш македонски ТВ -станици, нема никаде да видиш блгарски титл или да чуеш блгарски јазик. Единствената блгарска ТВ серија-“ Комшиски мајтап“ е синхронизирана!?!?А, од друга страна нема ниедна српска серија или филм да се синхронизирани. Сите титлови на атрактивните ТВ-станици ( Нешнл џеографи, Хистори, Неич, Енимл,...) ако немаат македонски титл, сите титлови се српски. Порано имаше неколку блгарски-после се забранија. Ти кажува тоа нешто, или како ној ке ја ставиш главата во песок, и ке се правиш дека не го гледаш проблемот и евидентните последици од тоа. И никој во оваа жална Македонија не го крева тоа прашање?? Никола Груевски се прави голем патриот а неговиот најголем подржувател Латас од ТВ СИТЕЛ, секојдневно ја труе македонската душа со српска култура-не посрбува. И тој не се дистанцира од тоа!??? Да те прашам нешто? Дали знаеш некој блгарски режисер, глумец, бенд, театарска претстава и сл. ? Тешко! А, ако треба да наброиш слични работи од Србија, веројатно ке знаеш. Нормално, ако живееш во Македонија а не во дијаспора.
Нормално е дека треба соработка со сите соседи. Сега зборуваме за актуелна сосотјба на отварање на широки врата на српската култура и јазик а ЗАБРАНА на блгарска култура и јазик во Македонија. Иста состојба беше кога бевме во Југославија. Но, сега 20 години сме независни. Затоа и ни се менува јазикот, традицијата и менталитетот. Ама, главно, името не го даваме. Љубчо Георгиевски арно вели: Изненаден сум колку македонскиот народ лесно се манипулира.
Пред се Христо треба да се дефинира за каква ние култура зборуваме, а понатаму е лесно да зборуваме за продукција.
“Трето полувреме“ е пропаганда, “Мајки“ е култура.
An inch today is tomorrow’s mile.
20-12-2012, 07:30 AM
Reply
Басарбовски Offline
Junior Member
**

Posts: 46
Joined: Aug 2012
Reputation: 6

“Трето полувреме“ е дял от масовата култура и по-точно от пропагандната масова култура в стил съветски партизански филм в холивудска опаковка.
(This post was last modified: 20-12-2012, 09:23 AM by Басарбовски.)
20-12-2012, 09:22 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(20-12-2012, 07:30 AM)montehristo Wrote:
(19-12-2012, 09:37 AM)hristo Wrote:
(19-12-2012, 01:53 AM)basilius_2 Wrote: Христо,сепак стратегијата со тоа да правиме баланс на влијанијата меѓу Србите и Бугарите,е сепак поразителен за на Македонците.Затоа по таа логика ако Србите го зголемуваат влијанието во Македонија,ние треба да реципроцираме со зближување на Македонија со Бугарија,ништо друго не сме решиле.Самиот едниот стопан ќе го замениме со друг.
По се изгледа не можеме да се разбереме јас сум за соработка со сите комшии,ама ако односот е ист како со Грците,наместо да дискутираме за бизнис и да соработуваме.Тогаш ништо.Го наведов примерот со Американците и Англицаните, тие се две посебни земји,порано Америка била колонија на Англија,се ослободиле,пак имале соработка по војната.Ако Бугарите го имаат став како Англичаните тогаш добро.Но не да гледаат циницно тогаш ништо.
Ниеден од соседите не сака да отворено да застане за Лустрацијата во Македонија.

Бацилус, Македонија е мала земја со мала културна продукција. Не може самата да ја пополни, сега веќе, 24-сатовната програма на македонските ТВ-станици. Тоа пополнување, освен со светската продукција, се прави со српска културна продукција. Поради сличен јазик и менталитет, Македонците почесто гледаат некој српски филм, драма,толк-шоу или серија отколку други странски. Но, големото српско културно присаство, на долга стаза го менува нашиот менталитет и традиција. Некој тој многу добро го знае, затоа има забрана во Македонија за прикажување на блгарска културна продукција. Јас не велам, сега, да се забранат српските серии или филмови, а да се прикажуваат само блгарските! Не, само сакам да има, повеќе-помалку, иста количина на таа културна продукција. Ако пратиш македонски ТВ -станици, нема никаде да видиш блгарски титл или да чуеш блгарски јазик. Единствената блгарска ТВ серија-“ Комшиски мајтап“ е синхронизирана!?!?А, од друга страна нема ниедна српска серија или филм да се синхронизирани. Сите титлови на атрактивните ТВ-станици ( Нешнл џеографи, Хистори, Неич, Енимл,...) ако немаат македонски титл, сите титлови се српски. Порано имаше неколку блгарски-после се забранија. Ти кажува тоа нешто, или како ној ке ја ставиш главата во песок, и ке се правиш дека не го гледаш проблемот и евидентните последици од тоа. И никој во оваа жална Македонија не го крева тоа прашање?? Никола Груевски се прави голем патриот а неговиот најголем подржувател Латас од ТВ СИТЕЛ, секојдневно ја труе македонската душа со српска култура-не посрбува. И тој не се дистанцира од тоа!??? Да те прашам нешто? Дали знаеш некој блгарски режисер, глумец, бенд, театарска претстава и сл. ? Тешко! А, ако треба да наброиш слични работи од Србија, веројатно ке знаеш. Нормално, ако живееш во Македонија а не во дијаспора.
Нормално е дека треба соработка со сите соседи. Сега зборуваме за актуелна сосотјба на отварање на широки врата на српската култура и јазик а ЗАБРАНА на блгарска култура и јазик во Македонија. Иста состојба беше кога бевме во Југославија. Но, сега 20 години сме независни. Затоа и ни се менува јазикот, традицијата и менталитетот. Ама, главно, името не го даваме. Љубчо Георгиевски арно вели: Изненаден сум колку македонскиот народ лесно се манипулира.
Пред се Христо треба да се дефинира за каква ние култура зборуваме, а понатаму е лесно да зборуваме за продукција.
“Трето полувреме“ е пропаганда, “Мајки“ е култура.

Монтехристо, зошто се обидуваш да ја спинуваш дискусијата! Кажав дека на македонските ТВ-станици има само производи од српска продукција, а нема од блгарска. Поради факт дека се работи за два разбирливи јазици за Македонците, не гледам причина да нема и од блгарска продукција. За време на зедничко живеење во Југославија, тој пристап беше разбирлив, но после повеќе од 20 години независност, продолжување на тој пристап е симптоматичен. За квалитет на таа културна продукција? Никој до сега не го отворил прашањето за тоа каква култура увезуваме од Србија, но тоа е факт. А, сега, за евентуалниот влез на блгарска културна продукција ке треба да воспоставуваме некои критеријуми. Така го разбирам твојот став! Дали мислиш дека се што доаѓа од Србија како филм, серија, толк шоу, песма... има статус на културно добро? Не сакам да отвориме културолошка дебата ( башка колку сме компетентни), само укажувам на факти дека во МК на големо се продолжува со српска културна присатност( независно од вид и квалитет), која за мене има негативно влијание на формирање на македонскиот менталитет, јазик и оддлачување од нашата традиција-со еден збор на нашиот идентитет.

20-12-2012, 09:52 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(20-12-2012, 01:46 AM)basilius_2 Wrote:
(19-12-2012, 09:37 AM)hristo Wrote:
(19-12-2012, 01:53 AM)basilius_2 Wrote: Христо,сепак стратегијата со тоа да правиме баланс на влијанијата меѓу Србите и Бугарите,е сепак поразителен за на Македонците.Затоа по таа логика ако Србите го зголемуваат влијанието во Македонија,ние треба да реципроцираме со зближување на Македонија со Бугарија,ништо друго не сме решиле.Самиот едниот стопан ќе го замениме со друг.
По се изгледа не можеме да се разбереме јас сум за соработка со сите комшии,ама ако односот е ист како со Грците,наместо да дискутираме за бизнис и да соработуваме.Тогаш ништо.Го наведов примерот со Американците и Англицаните, тие се две посебни земји,порано Америка била колонија на Англија,се ослободиле,пак имале соработка по војната.Ако Бугарите го имаат став како Англичаните тогаш добро.Но не да гледаат циницно тогаш ништо.
Ниеден од соседите не сака да отворено да застане за Лустрацијата во Македонија.

Бацилус, Македонија е мала земја со мала културна продукција. Не може самата да ја пополни, сега веќе, 24-сатовната програма на македонските ТВ-станици. Тоа пополнување, освен со светската продукција, се прави со српска културна продукција. Поради сличен јазик и менталитет, Македонците почесто гледаат некој српски филм, драма,толк-шоу или серија отколку други странски. Но, големото српско културно присаство, на долга стаза го менува нашиот менталитет и традиција. Некој тој многу добро го знае, затоа има забрана во Македонија за прикажување на блгарска културна продукција. Јас не велам, сега, да се забранат српските серии или филмови, а да се прикажуваат само блгарските! Не, само сакам да има, повеќе-помалку, иста количина на таа културна продукција. Ако пратиш македонски ТВ -станици, нема никаде да видиш блгарски титл или да чуеш блгарски јазик. Единствената блгарска ТВ серија-“ Комшиски мајтап“ е синхронизирана!?!?А, од друга страна нема ниедна српска серија или филм да се синхронизирани. Сите титлови на атрактивните ТВ-станици ( Нешнл џеографи, Хистори, Неич, Енимл,...) ако немаат македонски титл, сите титлови се српски. Порано имаше неколку блгарски-после се забранија. Ти кажува тоа нешто, или како ној ке ја ставиш главата во песок, и ке се правиш дека не го гледаш проблемот и евидентните последици од тоа. И никој во оваа жална Македонија не го крева тоа прашање?? Никола Груевски се прави голем патриот а неговиот најголем подржувател Латас од ТВ СИТЕЛ, секојдневно ја труе македонската душа со српска култура-не посрбува. И тој не се дистанцира од тоа!??? Да те прашам нешто? Дали знаеш некој блгарски режисер, глумец, бенд, театарска претстава и сл. ? Тешко! А, ако треба да наброиш слични работи од Србија, веројатно ке знаеш. Нормално, ако живееш во Македонија а не во дијаспора.
Нормално е дека треба соработка со сите соседи. Сега зборуваме за актуелна сосотјба на отварање на широки врата на српската култура и јазик а ЗАБРАНА на блгарска култура и јазик во Македонија. Иста состојба беше кога бевме во Југославија. Но, сега 20 години сме независни. Затоа и ни се менува јазикот, традицијата и менталитетот. Ама, главно, името не го даваме. Љубчо Георгиевски арно вели: Изненаден сум колку македонскиот народ лесно се манипулира.

А зошто Христо да немаме соработка со сите соседи,Македонската грешка е во то што живееме како да сме на пуст остров.Бидејки за едни сме целосно отворени за други сме или делимично или сме комплетно затворени.Канада,Холандија,Прусија, се мали држави но сепак успеале да изградадат свои култури, во однос на поголемите сили.

Одлична констатација а воедно и прашање. Си се прашал ли зошто во МК, сите овие 20-ина години, македонскиот медијумски простор ( пред се мислам за ТВ и радио) е исполнет само од српската ( југословенската) продукција, а нема , скоро ништо, албанско, блгарско или грчко! За мене вистинско прашање е дали тоа се прави по инерција, без да мисли некој за тоа ...или има намера да само српска ( југословеснка) културна продукција има присатност во МК. А, за последиците на тоа веќе кажав. Плус на кажаното е да , со таков пристап, јазот помеѓу Македонците, Албанците, Блгарите и Грците се зголемува, оти за нас тиа стануваат непознаница. А, браќата Срби ги знаеме во душа. Секој ден ги гледаме како се однесуваат во секоја ситуација. И кога тагуваат и кога се смејат. И кога пејат и кога играат. И кога се караат и кога се сакаат. Јас мислам дека има дебела намера. Концептот на Гарашанин и Новаковиќ се остварува. Ке дојде време , ако вака продолжи, да констатацијата на Коце Трајановски искажана во Белград по повод збратимување на Белград и Скопје, за истиот менталитет на двата народа, да финишира со некоја државна солуција, а втемелена баш на таа констатација. Ама, името не го даваме, оти сме горди Македонци.Razmisluva

20-12-2012, 10:09 AM
Reply
nescafe Offline
Member
***

Posts: 91
Joined: Dec 2012
Reputation: 9

Извинявайте, че малко сменям темата. Бих искал да попитам дали има някакви анализи, поръчани от македонското правителство, в които да се вижда какво биха загубили и какво биха спечелили в икономически и социален (не исторически и културен) аспект съседните страни от едно влизане на Македония в ЕС или от нейното невлизане.
Въпроси от типа на: България в момента печели от това, че предлага евтина работна ръка в индустрии, където себестойността се формира от труд (например шивашката индустрия); ще пострадат ли тези сектори от влизането на Македония в ЕС и конкуренцията на евтината работна ръка от Македония.
Или: как ще повлияе влизането на Македония в ЕС върху икономическите връзки между двете страни, например износа на електроенергия.
Или: как ще се отрази невлизането на Македония в ЕС върху вътрешната политика на страната и какви ще са последиците за съседните страни (например етнически сблъсъци между албанци и македонци, или просто бедност, емиграция или износ на престъпност към България).
Или: как ще отрази свободното движение на хора и капитали върху двете страни (например пране на пари, както най-мафиотските български банки вече имат клонове в Албания; износ на услуги).

Може ли да ми дадете линкове към подобни анализи - дори да не се отнасят само за България, а и за резултата от (не) присъединяването върху останалите балкански страни от ЕС.

Пиша на литературен (сравнително) български език, защото съм забелязал, че само забърквам моите колеги от Македония, когато се опитвам да имитирам техния македонски език. Но вероятно не съм ясен, защото попитах същото на форума "Воденицата" и получих отговори, свързани с историята и културата. Историята ми е крайно интересна, но ми се струва, че има място и за други въпроси.

С уважение, нескафе
20-12-2012, 12:20 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

Не е ли по-логично да се търсят такива анализи, направени от българска страна?
Как ще се отрази на България влизането или невлизането на Македония в ЕУ и НАТО?
А иначе е ясно, че влизането на РМ в тези структури е национален интерес на България, а за самата Македония - и за нейната национална сигурност (безбедност). Ето защо, политиката на премиерот Груевски на максимално протакане на процесите, е национално предателство. А не това, че в международните отношения РМ щяла да се казва СРМ или РСМ или както и да било. Специално в България никой няма да я нарича другояче, освен Македония и хората - македонци. И предполагам, че не само в България.
Аз не виждам как името би застрашило Идентитетот.
Друг е въпросът, че исканията на Гърция за името са смехотворни. Българските претенции са къде къде по-съществени. Все пак си мисля, че едва ли България дълго ще блокира Македония. Няма смисъл. Единственото нещо, което може да доведе към промяна там, е излизане на сцената на едно свободомислещо гражданско общество. Общество, което да се бори за свободно изразяване на възгледите си.
Примерно, аз съм сигурен, не - аз знам, че в Македония има много хора, които дори и да не се чувстват българи, обичат или по-точно казано симпатизират на България. Е, покажете ми един вестник, дори един блог, където те да могат да заявят това! Единствено, отвреме-навреме в коментарите под статиите...
Упс, аз малко се отплеснах...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
20-12-2012, 01:46 PM
Reply
nescafe Offline
Member
***

Posts: 91
Joined: Dec 2012
Reputation: 9

(20-12-2012, 01:46 PM)Stefan Wrote: Не е ли по-логично да се търсят такива анализи, направени от българска страна?

Не, не е логично. В момента Македония има по-голям интерес от това да спечели българското обществено мнение на своя страна.

Но в България днес за Македония публично говорят предимно професионални патриоти, които от това си печелят хляба - Божидар Димитров, Красимир Каракачанов и тям подобни. Останалите най-много да споменат, че имат дядо бежанец от региона. Кажете ми професионален патриот от подобен тип да е казал една добра дума за която и да е съседна страна. Само че повечето хора не им обръщат внимание, когато става дума за Румъния или Гърция например (Балканските войни, "съюзници-разбойници" и пр.), защото получават информация за тези страни по много други теми и от много други източници.

Ако разчитаме, че професионалните патриоти ще си сменят плочата, има да чакаме още дълго. Трябва да се промени темата и наред с историята и културата, да се появят и други теми, движени от други хора.
20-12-2012, 02:27 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Бъркаме двата щата Icon_razz Коя Македония има интерес да спечели българското обществено мнение на своя страна?Македонският народ или македонското правителство?!Защото правителството според всякакви демократични норми е официален упълномощен представител на същия този народ,а не виждам Груица да се е натъжил особено от българските действия напоследък...Които от своя страна пък едва ли отразяват реалните настроения на българското общество към македонския народ (обикновените хора като нас).Мисля,че в случая и двете правителства работят срещу интересите на хората,които са ги избрали...То пък кога ли не е било така? Icon_razz
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
20-12-2012, 02:59 PM
Website Reply