Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
mungos
Unregistered

 
#81

Абе ... еден оти не одиш на српски форуми и таму да им солиш памет и да им го пишуваш оваа???????????
или таму сте браќа со нив,како што сте браќа и со грците а сега и со албанците.
За жалење сте!
(This post was last modified: 06-03-2010, 11:59 AM by hristo.)
05-03-2010, 03:02 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#82

(05-03-2010, 03:02 PM)mungos Wrote: Абе ... еден оти не одиш на српски форуми и таму да им солиш памет и да им го пишуваш оваа???????????
или таму сте браќа со нив,како што сте браќа и со грците а сега и со албанците.
За жалење сте!
Ами не се разбираме добре с теб. Нали веке зборваме на два различни езика. Или не сакаш да ме разбереш, ама това е друг вопрос. Казах ти jасно - аз правjа разлика между политика и историjа. Казах ти, согласно историjата сме били и врагове и другари со другите народи на Балканот. Сега сакаме да имаме добри односи со сите наши соседи - в това число и со србите. Аз казах, че на србите никоj не им е виновен за лошите им односи со сите соседи туку те самите. А зашто да немаме добри односи и со албанците? Заштото са врагове на србите? Ами ние лошо от албанците не сме видели. Сега немаме врагове, но политиката си е политика, историjата е друго. Ако вие - македонистите(деца на Сталин и Тито) - приемете европските принципи за добрососедски односи - то и со вас нема да имаме проблеми:icon_lol. А со истинските македонци(бугари или сега е модерно да им казвате бугараши или потомци на бугари) нема как да имаме проблем, заштото сме исти - една крв. Това е.
(This post was last modified: 06-03-2010, 12:03 PM by hristo.)
05-03-2010, 10:15 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#83

Добрососедски односи а ме нарекуваш македонист,а викаш не си мешал историја и политика.

Одете на албански или српски форум и во темите за историја објаснете им дека се бугари.Ама за таму не ви стиска оти немате продадени души како овде што има.

Види си ги прво законите на бугарски происход и послем објаснувај што сте.
05-03-2010, 11:31 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#84

Поетот Љубомир Левчев од Бугарија е добитник на Златен венец за 2010. година

Скопје, 5. март (ИНПРЕС)

[Image: FB83640D329453489CED81EA3BDFE7BF.jpg]

Бугарскиот поет Љубомир Левчев е одбран меѓу поетите од шест држави за лауреат на годинешниве Струшки вечери на поезијата.

Љубомир Левчев е еден од најпреведуваните и најнаградувани бугарски современи поети. Повеќе од 60 негови поетски и прозни дела до денес се преведени во 33 земји во светот. За своето творештво добил многу признанија во Бугарија и во европските земји.

Добитник е на златен медал од Француската академија, рускиот институт „Александар Пушкин“ го прогласил за „Крал на поезијата“, а бил награден и од Универзитетот во Сорбона.

- Заедно со овие подготовки ние ги правиме и подготовките за идната година кога ќе се одржува и јубиејното 50-то издание на Струшките вечери на поезијата бидејќи е предвидена и спектакуларна програма., најави претседателот на Управниот одбор, Славе Ѓорѓо Димоски.

Годинешниве Струшки вечери ќе донесат и низа новини.

- Секоја година настојуваме да го раздвижиме фестивалот, со внесување новини кои ќебидат атрактивни и со кои сакаме да се доближиме до современиот тек на слушање и читање поезијата и сакаме фестивалот да биде во чекор со она што е актуелно во светот. Министерството за култура го покрива фестивалот, но за сега не сме известени колку пари ќе ни бидат одобрени. За наредната јубилејна година ќе ни помогне и УНЕСКО, додава Димоски.

Минатата година добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата беше словенечкиот поет Томаж Шаламун. (Крај)
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
06-03-2010, 11:21 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#85

(06-03-2010, 11:21 AM)Pirinec-Vrhovist Wrote: Поетот Љубомир Левчев од Бугарија е добитник на Златен венец за 2010. година

Скопје, 5. март (ИНПРЕС)

[Image: FB83640D329453489CED81EA3BDFE7BF.jpg]

Бугарскиот поет Љубомир Левчев е одбран меѓу поетите од шест држави за лауреат на годинешниве Струшки вечери на поезијата.

Љубомир Левчев е еден од најпреведуваните и најнаградувани бугарски современи поети. Повеќе од 60 негови поетски и прозни дела до денес се преведени во 33 земји во светот. За своето творештво добил многу признанија во Бугарија и во европските земји.

Добитник е на златен медал од Француската академија, рускиот институт „Александар Пушкин“ го прогласил за „Крал на поезијата“, а бил награден и од Универзитетот во Сорбона.

- Заедно со овие подготовки ние ги правиме и подготовките за идната година кога ќе се одржува и јубиејното 50-то издание на Струшките вечери на поезијата бидејќи е предвидена и спектакуларна програма., најави претседателот на Управниот одбор, Славе Ѓорѓо Димоски.

Годинешниве Струшки вечери ќе донесат и низа новини.

- Секоја година настојуваме да го раздвижиме фестивалот, со внесување новини кои ќебидат атрактивни и со кои сакаме да се доближиме до современиот тек на слушање и читање поезијата и сакаме фестивалот да биде во чекор со она што е актуелно во светот. Министерството за култура го покрива фестивалот, но за сега не сме известени колку пари ќе ни бидат одобрени. За наредната јубилејна година ќе ни помогне и УНЕСКО, додава Димоски.

Минатата година добитник на Златниот венец на Струшките вечери на поезијата беше словенечкиот поет Томаж Шаламун. (Крај)

Честитки за бугарскиот поет Љубомир Левчев за наградата.Iconflowerhr4
06-03-2010, 12:06 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#86

(05-03-2010, 11:31 PM)mungos Wrote: Добрососедски односи а ме нарекуваш македонист,а викаш не си мешал историја и политика.

Одете на албански или српски форум и во темите за историја објаснете им дека се бугари.Ама за таму не ви стиска оти немате продадени души како овде што има.

Види си ги прво законите на бугарски происход и послем објаснувај што сте.
Законите на бугарски происход са истите като законите за македонскиот произход - поне славеноезичните македонци, а другите - грци, албанци, влави - имат друг произходIcon_lolТова знам аз и това се знае во светот.
А зашто да објаснувам на албанци и срби дека се бугари? Те не са бугари. Нито имат истата историjа и истите херои како нас и вас. Ти като историчар, ако това не го знаеш, рано или касно ке го разбереш.
Не може да се прави историjа от фалсификати, коjа не се признава во светот. Вие - македонските историчари имате покана за диспут со бугарските историчари, но не идвате....оти немате реални докази за вашата историjа.И този диспут може да биде и во секоj европски град. Ке ти уредjа да одиш например во Мадрид и да заштитиш вашата теза, ако не сакаш во Софиjа. Вие сте нова држава с претензии кун нашата историjа.Е, докажете ги тези претензии пред ЕУIcon_wink. Това ке биде основата на бугаро-македонските билатерални односи и тоа е за ваше добро - да бидете честни кун народот коj живее во Вардарска Македония(все оште вашата држава се нарича FYROM.Не ги приемай думите македонист и FYROM като опит за навредууване оти засега нема други думи кои може да се користат(използват).Ако има - кажи ги да ги науча.
Добре. От мене толкова. Повеке нема што да ти кажа. Има си специалисти. Аз сум просто един нормален бугарин со много другари, които имат род во Македония - роднини, фамилиjа. Затова и си правя трудот да зборвам со теб.
Биди жив и здрав и ти пожелавам истински успехи во твоjата толкова важна за Македония професиjа.
(This post was last modified: 06-03-2010, 04:31 PM by Vodno konche.)
06-03-2010, 04:29 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#87

Имаш пријатели во Македонија а не те научија дека уставното име е Република Македонија?

Викаш светот знае за нас дека сме фалсификатори,и грците ја фалсификуваа целата египетска култура и митологија,исто така позајмија и некој тракиски личности и обичаи па ти не врескаш по нив.Бројките се од Грција така?

Мерски е бугарски збор кој клетите Французи го украдоа од вас?

Во Македонија секој можи да се декларира како сака а кај вас имате бугарски муслимани?
Имам пријатели од овие Турци кој објаснуваа за вашиот терор над нив за да го сменат името и презимето,и денес тој има едно смешно име и презиме во личната карта иако дома сите го викаат по неговото вистинско име.Доста е за денес од часот за вашата демократија.
06-03-2010, 04:42 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#88

mugos, од "патриотите" како тебе гледаме до каде стаса Македонија. Бугариве ти пречат само затоа што се Бугари. Воопшто не сакаш да размислиш за работите кои ги пишува човеков. За да види Македонија светла иднина требе да се исползуваат сите прилики кои ни се пружаат. Бугарија отиде во ЕУ, ние сеуште талкаме во калта на нашите бљуворини за кои денешниов свет нема време.
06-03-2010, 06:33 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#89

Соленик твојот патриотизам е твоја работа,мојот патриотизам исто така е моја работа.Не сум тука дојден да си го мериме.А за пречење мене ми пречи негирањето на Македонецот од сите и од србинот,гркот,албанецот и бугаринот а и од било кој дел на светот.

Туѓо не сакам свое не давам.

Кој работи се за мислење тоа што не признава Македонци и македонски јазик?
06-03-2010, 07:59 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#90

(06-03-2010, 12:06 PM)hristo Wrote: Честитки за бугарскиот поет Љубомир Левчев за наградата.Iconflowerhr4

Iskreni cestitki i od moja strana.I posakuvam ponatamu pogolemo kulturno ucestvo na istocni sosedi vo nashiot kullturen zhivot
07-03-2010, 12:47 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#91

Имаш пријатели во Македонија а не те научија дека уставното име е Република Македонија?
Добре, продалжаваме....Уставното име на вашата држава е Република Македонија, но засега не е официално и не е признато во светот. За Бугариjа како знаеш ова име не е проблем оти преродбениците го користеха(използваха). Но вие мора да го защитите. Аз лично ви желая успех от все срце.

Имам пријатели од овие Турци кој објаснуваа за вашиот терор над нив за да го сменат името и презимето,и денес тој има едно смешно име и презиме во личната карта иако дома сите го викаат по неговото вистинско име.

А....каква изненада...и аз имам пријатели од овие Турци.....и ми се чини дека знам малце повеке от тебе за товаIcon_wink Имаше терор над нив во последните дни на комунизмот - факт. Но сега те си го користат(използват) името как што си сакат. Ако сакат бугарско - бугарско, ако сакат турско - турско. И веке не е задалжително - -ов, -ев, -ски за нивните имена. Имат партиjа, коjа беше во властта(изпълнителната) за 10 години до сега и оште са фактор во бугарската политика- не е малко. А и друго - нали бевме турки-татари - зашто тогава сме различни со нивIcon_wink.

А за часа по демократиjа.....Доста човеци имат нужда от него и во Бугария и во Македония....
08-03-2010, 10:48 AM
Reply
mungos
Unregistered

 
#92

Водно коњче
Ако викаш дека сакате добрососедски односи со нас зошто на форумот бугарските членови не нарекуваат фиромци,фиром,срби?
А потоа се лутите ако ние вас ве наречеме татари.И вие можи да го носите името ПТПБ -Поранешна Турска Провинција Бугарија затоа што вие некогаш бевте,ама вие немате идиоти соседи како ние што ги имаме Грците.На бугарски и балкански форуми каде сум исто член вие со грците се декларирате како браќа??
Прашањето е од каде вие со грците сте браќа???????

Во врска со турците самиот признаваш дека некогаш имало такви работи.

А за демократија општо на балканот никогаш нема да ја има ние сме мачо нации кој сакаме големи држави.
Големи држави а мал простор.
08-03-2010, 06:00 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#93

Ако викаш дека сакате добрососедски односи со нас зошто на форумот бугарските членови не нарекуваат фиромци,фиром,срби?
Това е задето бевте членове на бивша jугославиjа. Обjаснjавам си го и като резултат от пропаганда насочена срешту Бугария от србски журналисти со македонско гражданство като Латас например. Естествено дека не е правилно, но кога го имаме слушнато от некои македонци дека бугарите са наj-лошото нешто во светот, а србите са брака на македонците(за мен лично това са правокации) и ето резултатотIcon_winkНие оште мислиме дека Македониjа таjно се влада от Србиjа. Дано да грешиме.
А потоа се лутите ако ние вас ве наречеме татари.И вие можи да го носите името ПТПБ -Поранешна Турска Провинција Бугарија затоа што вие некогаш бевте,ама вие немате идиоти соседи како ние што ги имаме Грците.На бугарски и балкански форуми каде сум исто член вие со грците се декларирате како браќа??
Прашањето е од каде вие со грците сте браќа???????

За грците си во грешка. Може да се декларираме со грците като соjузници, но чак като брака, много ми идва.(Сигурно се прави нарочно, за да се навредува на македонците кога ни викат татариIcon_wink) Ни езикот ни е като нивниот, нито културата, нито историjата, нито хероите, ништо - повеке от 1000 години сме били врагове со нив.Знаеш дека бугарскиот цар Калоjан е наречен Гркоубиецот? Но денес сме заедно членове на ЕУ и НАТО и то ни задалжава кун добри односи, дури и да имаме рзлики.

Во врска со турците самиот признаваш дека некогаш имало такви работи.
Е, имаше.

А за демократија општо на балканот никогаш нема да ја има ние сме мачо нации кој сакаме големи држави.
Големи држави а мал простор.

Зашто? Може и да jа има. Като се обединим - ето ти големата државаIcon_winkПоне може да сме заедно во ЕУ - сите балкански држави и там мирно да си разрешим проблемите.
Ние сме били голема држава - Прва на Балканот поне 600-700 години - При Крум, Борис, Симеон, Калоjан, Jован Асен 2-ри....но за мене тези времена са отминали. Сега требва да сме мачовци по друт начин.
08-03-2010, 10:21 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#94

(05-03-2010, 03:02 PM)mungos Wrote: Абе ... еден оти не одиш на српски форуми и таму да им солиш памет и да им го пишуваш оваа???????????
или таму сте браќа со нив,како што сте браќа и со грците а сега и со албанците.
За жалење сте!

mungos, ти мене ме крсти "дрвен адвокат", ама ти ми личиш форумски милицаец? Да не си газда на форумов па сите ги бркаш што ти стапнале на дедов имот?
09-03-2010, 08:13 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#95

(08-03-2010, 10:21 PM)Vodno konche Wrote: [
Quote:Това е задето бевте членове на бивша jугославиjа. Обjаснjавам си го и като резултат от пропаганда насочена срешту Бугария от србски журналисти со македонско гражданство като Латас например. Естествено дека не е правилно, но кога го имаме слушнато от некои македонци дека бугарите са наj-лошото нешто во светот, а србите са брака на македонците(за мен лично това са правокации) и ето резултатотIcon_winkНие оште мислиме дека Македониjа таjно се влада от Србиjа. Дано да грешиме.

И многу Македонци сметаат дека Македонија сеуште се владее од Србија.

Quote:За грците си во грешка. Може да се декларираме со грците като соjузници, но чак като брака, много ми идва.(Сигурно се прави нарочно, за да се навредува на македонците кога ни викат татариIcon_wink) Ни езикот ни е като нивниот, нито културата, нито историjата, нито хероите, ништо - повеке от 1000 години сме били врагове со нив.Знаеш дека бугарскиот цар Калоjан е наречен Гркоубиецот? Но денес сме заедно членове на ЕУ и НАТО и то ни задалжава кун добри односи, дури и да имаме рзлики.

Aplauz
З
Quote:ашто? Може и да jа има. Като се обединим - ето ти големата државаIcon_winkПоне може да сме заедно во ЕУ - сите балкански држави и там мирно да си разрешим проблемите.
Ние сме били голема држава - Прва на Балканот поне 600-700 години - При Крум, Борис, Симеон, Калоjан, Jован Асен 2-ри....но за мене тези времена са отминали. Сега требва да сме мачовци по друт начин.

Aplauz Кога доаѓаш во Македонија, јави се. Ке те честам една пијачка
09-03-2010, 09:49 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#96

(09-03-2010, 09:49 PM)hristo Wrote: Aplauz Кога доаѓаш во Македонија, јави се. Ке те честам една пијачка

Е добро Христо,само за него ли ке има пиячка Icon_lol
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
09-03-2010, 09:58 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#97

(09-03-2010, 08:13 PM)Solenik Wrote:
(05-03-2010, 03:02 PM)mungos Wrote: Абе ... еден оти не одиш на српски форуми и таму да им солиш памет и да им го пишуваш оваа???????????
или таму сте браќа со нив,како што сте браќа и со грците а сега и со албанците.
За жалење сте!

mungos, ти мене ме крсти "дрвен адвокат", ама ти ми личиш форумски милицаец? Да не си газда на форумов па сите ги бркаш што ти стапнале на дедов имот?

Само за твое задоволство се откажувам од овој форум.
Администраторот нека ги избриши сито мои мислење.
А до сите други останете си со здравје.
09-03-2010, 11:31 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#98

Колумна

Бугарска приказна

[Image: E3B2709BEC16EC49BD2356A13FB5DE64.jpg]


Во официјална Бугарија одамна е етаблирано мислењето дека присуството на бугарската култура во јавниот простор на Македонија - особено во медиумите - претежно е крајно негативно конотиран. Дали е ова гледиште реално и основано?

Генерално - е. Нашиот инстинкт на нетрпеливост кон Бугарите е бетониран како кон ретко кој друг сосед. Така, ако еден од поранешните премиери, по некоја игра на случајот, станеше граѓанин со адреса на жителство, не во Благоевград од западна Бугарија, туку во некој град од јужна Србија, не верувам дека ќе осамневме со графитот: „Скопје ќе го направам Врање“. Скопските баскетџии добро знаат што е „бугарска топка“, на „митница“ се констатира „бугарската работа“, а именувањето „Бугар еден“ и ден-денес секој од нас го користи во децидно навредлив контекст. Звучи наивно, но е прилично вистинито.

Негативната наелектризираност најчитко може да се согледа во уметностите. Додека српскиот филм од деведесеттите го доживувавме како одредница за модерност, мачизам, урбаност, гледливост, нека се сети некој од нас барем на еден бугарски наслов што сме го гледале или сакале? Нема таков. Додека бендот на Чорба (кој долго се мајтапеше со нас како земја чиј запад е Албанија) постојано е на турнеи низ државава, до не толку дамнешниот настап на ска-бендот „Викеда“ во Скопје, поим немавме за ниту една значајна музичка појава од бугарската сцена. Дури кога Никола Маџиров го преведе исклучителниот „Природен роман“ од Георги Господинов на македонски почна процесот курентната бугарска проза да не биде тера инкогнита колку и узбечката. Само за потсетување: Узбекистан не ни е прв комшија. Дури и на академско ниво предметот бугарска книжевност беше доцна воведен во курикулумите, години по осамостојувањето, а бугарскиот јазик чинам уште не е достапен за студентите. Тоа се културолошки пропусти.

Бугарските проследувачи причините за овие нешта ги детектираат во некакво системско и систематско токсифицирање на македонскиот граѓанин со „антибугаризам“, што влечело корени од поранешната заедничка федерација и речиси „агитпроповското насочувањето на македонскиот народ кон српскиот“.

Надвор од конспирациите, интересен е обидот да се одговори дали индикативниот однос кон Бугарија и Бугарите има свои објективни причинители, т.е. алиби?

Одговорот одново е потврден. Нашите позиции се потсвесна реакција: Бугарите го олеснуваат пристапот кон нив, дури и го поттикнуваат, стимулираат, надразнуваат, инспираат. Впечаток е, на пример, дека источно од нас како да немаат други традиционални напеви од оние што ние со векови ги пееме како македонски. Бугарите со вжештени грла ја „фаќаат“ „Билјана платно белеше“, како чисто „блгарска“ песна (иако јазикот е македонски). Од друга страна, Србите не посегнаа по неа, а стиховите толку им намигнуваат на „белограѓаните“. Но, „Белоград“ од мелодијата не е српски Белград, туку локалитет и винарски предел од Тиквешијата. Понатаму, освен осамената појава на Д. Чупоски, сите ликови од македонскиот 19 век, и почетокот на 20, се копи-пејстирани во бугарските истории. Настојчиво се форсира и терминот „македонизам“ како вештачка политичка и научна доктрина за разликување на македонската нација од соседните.

На ова место мора да забележиме и недоследност од македонска страна. Не треба да ни биде кошмар ниту присуството на зборот „бугарски“ во насловот на збирката на Миладиновци, ниту колебливите национални изјаснувања на Мисирков, ниту самоименувањето како „Бугари“ на повеќето поважни дејци од просветителскиот период, но и пред тоа. Треба отворено и без табуа да говориме за ова и мора со историски факти и од научни позиции да ја објасниме историската широчина на тој термин пред стотина години, наспроти денес. Тоа е веќе академски тест.

Очигледниот анимозитет кон бугарската култура е комплексен производ на недоволно расветлени процеси, но пред се' повратна реакција од бугарските фрустрации изродени поради калењето на нашиот национален идентитет како посебен, со што тие „губат“ значаен дел од впечатливите личности, фолклор, минато (се сеќаваме на каубојската изјава на еден поранешен претседател на Бугарија, дека ние сме „најромантичниот дел од бугарската историја“). Двојните фазони од типот „први ве признавме, но не го препознаваме вашиот јазик како посебен“, или „смеете да земете бугарски пасош, но ОМО „Илинден“-ПИРИН не смее да земе регистрација“ не се плодно поле за одгледување билатералната доверба и соработка. Почвата е толку трусна што до земјотрес доведува и обично нишање на тревата.

Бугарите во секоја пригода ќе ви кажат дека „сме еден народ во две држави“. Тоа е точно, но онолку колку што е точно дека сме еден народ во 192 држави (членки на ОН). Ако реагираме поинаку од еден рационален однос, нашиот отпор би бил само сведоштво за потаен страв. Не само што балканските атавизми треба да ги ампутираме од свеста, туку треба и да го изгониме стравот од подрачјето на нашата национална личност. Наместо тоа, полезно е да посадиме објективност и реално добрососедство, со достоинство и со слободен ум да говориме за она што го нарекуваме сопствен историски, општествен, демографски и културен пејзаж.

Така, годинава „Златниот венец“ на поезијата ќе му биде доделен на бугарскиот поет Љубомир Левчев. Тоа е пред се' гласна уметничка, меѓутоа и суптилна политичка порака која покажува зрелост на македонската средина да биде поголема од ситуацијата. Кога ова нема да остане осамен пукот во празно, кога и Бугарија ќе возврати врвната (не некоја локална) книжевна награда да ја додели на писател кој јасно се именува себеси како Македонец, а своите песни како песни на македонски јазик, без да остава простор за сомневања, и кога целиот тој процес ќе забразди поширок опсег од обострани „почитанија“, во такви времиња се надевам дека и насловот на текстов ќе ја загуби својата сосема ненамерно негативна конотација.

Жарко Кујунџиски

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=F4BA0F...06C48BDAC6
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
10-03-2010, 11:04 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#99

(09-03-2010, 09:58 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote:
(09-03-2010, 09:49 PM)hristo Wrote: Aplauz Кога доаѓаш во Македонија, јави се. Ке те честам една пијачка

Е добро Христо,само за него ли ке има пиячка Icon_lol

Не бе. Има и за тебе и за сите пријателски расположени Бугари. Ама, ти не ме викаш мене на пијачка кога одам во Пирин. А, одам почестоParty1
10-03-2010, 06:51 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Е, така е. Што да се прави! Тоа е уште еден доказ колку српското влијание е присатно во Македонија. Преку свои центри во Македонија успешно го одржува непријателскиот стереотип кон Бугарија.
10-03-2010, 06:53 PM
Reply