Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(13-12-2012, 06:00 PM)acko Wrote: Демек Бугарија и Грција се грижат за македонскиот државен интерес?! Icon_razz

Ова е глуп потег од Бугарија, нормална е и рекацијата на Желев.

И не стои тој бугарски националромантичарски сон за реалција мајка-син.

Во Бугарија победија тие што сакаа да имаат однос спрема Македонија ист како што има Грција. Значи, поставување на услови, уценувања и слично. Тоа е глупа политика, ова не може да се изедначи со било каков филм, книга и такво нешто.

Ацко, нормално е да секоја држава се грижи за својот државен интерес. Кога една држава се грижи за државниот интерес на друга држава, во политичката терминологија, тој однос се вика-протекторат. Македонија, се уште, не е ничиј протекторат. Бугарија и Грција се грижат за својот државен интерес. Затоа и таков однос кон Македонија. ЕУ си има свои правила за зачленување во ЕУ, која секоја кандидат членка терба да ги исполни. Ако некој кандидат држава не сака или не може-широко ти светско поле. Од појасно не може да биде.
Огромниот дел од блгарското општество стои позади оваа одлука на блгарскиот државен врв. Желев е поединец.
Можеш да ми го дообјасниш “ тој бугарски националромантичарски сон “ на денешната современа Блгариа, членка на ЕУ и НАТО!?
За да дојде до оваа “ глупа политика’ на Блгариа, многу коцки и коцкички се наместија од нашата мудра државна политика. Кога дојде блгарскиот предлог, за решавање на проблемот околу историја, со елегантно решение за заедничко славење на неколку заеднички историски случувања, нашиот премудар Претседател Ѓорѓе Иванов се направи многу духовит и го предложи неколку датуми, како Денот на ЕУ и слични општи датуми!

14-12-2012, 08:33 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(13-12-2012, 06:29 PM)fetak Wrote: Hristo segsniot poteg od ovaa garnitura vo Blgarija e s,osem sprotiven od onoj na Zelev.
Sreka e sto go nema Milosevic vo Srbija ta nema da moze da se spoi stavot sto go pokazuva Borisov , a toa e podelba na Makedonija,koj mu godi na Grcija.
Znaci dolznost na majkata sprema sinot e da iznajde nacin So site Sredstva za da mu pomogne na sinot , a ovoj potez e odnos na makea.
Bugarija e taa koja e dolzna da pravi pozitivna diskriminacija prema sebe vo korist na Makedonija kako drzava , a ne vaka da ja poseruva sekoja nadez na onie koi gi frla na Gilotinja.
Motivot i namera da se dojde da se deli i da ja nema Makedonija e na steta na Bugarski interesi , e ako ova ne se tie udbini metodi ne znam sto e , a neli Borisov e od taja provinencija , samo e vo prasanje ideologija , da ne e ova Naci.

Фетак, ке ми го посочиш делот од блгарскиот став, каде директно или индиректно се кажува или најавува поделбата на Македонија? Можеби сум го испуштил, или пак ти ставовите и шпекулациите на некои други си ги именувал за блгарски офицојални ставови! Се работи за одлагање на интегрирање на Македонија, сега, и од страна на Блгариа додедека таа не ја измени својата политика кон Блгариа. А се тоа, од аспект на барањата ( условите) на ЕУ- а тое се добрососедските односи.
За ставот “ dolznost na majkata sprema sinot e da iznajde nacin So site Sredstva za da mu pomogne na sinot “. Да, до полнолетството. После полнолетство, затоа тоа и се дава на 18 години а не на 10, полнолетниот станува свесен и одговорен за своето однесување. Од друга страна знаеш дека во однос мајка-син, некогаш има и институт-откажување ( непризнавање). Па, така, кога синот , ептем, ке ја претера работата во однос на мајката, мајката може да се откаже од синот. Еве, за потсетување што изјави Татар во својот пост:

Quote:Айде,айде!Видехме "тулкуването" на македонското общество!Едни и същи коментари навсякъде-не само в оня парцал "Вечер"!Лоши беха българите като мълчаха и тръпеха всекакви простотии,лоши са и сега-нема разлика!Задниците лъснаха!Защо тогава да мълчим?От "България" нема место във вестниците ви тия дни.Нема место да напишете две думи за Франция и Германия и за останалите държави,които СЪЩО не са подкрепили Македония!Место има-мъде нема!
България нито ще ви дели,нито ще ви множи-делете си се,множете си се,либете се ,плодете се-ваша си работа и все тая!България просто вдигна ръце!


Фетак, кога пред неколку години во официјална посета на Блгариа дојде првиот човек на ЦИА, тој го посето Бојко Борисов ( премиер) , но не и и својот колега по функција, кој е именуван од Претседалет на Блгариа, тогаш Георги Прванов. Кој пак, по блгарскиот модел на лустрација, беше јавно објавен по медијумите, во склоп на тие 162 блгарски функционет-соработници на службите за време на комунизмот. Директорот на ЦИА, веројатно, проценил дека првиот човек на блгарското разузнавање не е човек од доверба, во однос на Бојко Борисов.
14-12-2012, 08:52 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(13-12-2012, 06:44 PM)Топорчо Wrote: Къде беше независимото македонско гражданско общество кога 20 години се плюка по България . Къде беше когато правителството даваше милиони за филми и музеи на абсолютна анти българска основа. За всеки друг съсед има лоби и една сурия интелектуалци да го бранят само срещу България всички са единни. Вие по анти бълтари неможе да станете. Няма накъде повече.

+1
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
14-12-2012, 09:04 AM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(14-12-2012, 04:40 AM)basilius_2 Wrote: Христо,мерси многу, те поздравува исвестен Б'лгарин.Но сепак за мене и двете страни грешат.И тоа од следниов аспект.
Бугарите цело време, бараат да ја пишуваме историјата како нив ќе им годи,засега Бојко Борисов ниту еден БУгарски политичар не ја притиска Македонската власт да спроведе Лустрација,а со тоа проблемот меѓу Македонија и Бугарија и полното соседи ќе замине.
Наместо ти како Волтер,да кажеш дека треба Лустрација а со тоа да се спроведе прочистување,ти ја бакнуваш задниот дел.

Е, Бацилус, ти ја потврди демократијата на форумот КОТЛЕ. Сега имаме 3 става ( три) за ова прашање. Првиот е на Ацко, Фетак, Зограф и Пат, кои ја осудуваат Блгариа за учеството во вето на Македонија, твојот став дека и двете страни грешат и мојот став дека реакцијата на Блгариа е нормална кога Македонија не сака да го реши проблемот на читањето на историјата на овие простори во духот на новите европски приоди.
Е, сега, за твоите други размисли. Велиш “ Бугарите цело време, бараат да ја пишуваме историјата како нив ќе им годи,“! Тоа е твојот став. Тој твојот став го брани и србокомунистичката идеологизирана македонска историографија, пишувана во време на власт на српските измеќари. Блгарскиот државен став го бранат сите мртви преродбеници и воени дејци од Македонија ( кои оставиле писмена трага за тоа), од крајот на 19 до почетокот на 20-век, време, фактички, кога се породува идејата за независна Македонија. Историското ВМРО имало две константи. Една е независна ( Автономна) Македонија и фактот дека етнички се декларирале како Блгари( не влегувам во причини). Ние во Македонија ке треба да се соочиме со таа гола вистина, која како сакаме да ја облекуваме, никогаш до крај нема да ја облечеме во нова облека. Зошто, Бацилус, не го направиме наједноставното. Огромниот дел од блгарска општествена заедница е на став дека постои современа македонска нација. Тоа го искажуваат и нашите пријатели- форумџиите од Блгариа. Но, тие не сакаат да ја негираат својата историја. Зошто тоа не се премости со прифаќање на заедничко славење на два заеднички историски датуми. Тоа би биле : Денот на светите Кирил и Методиј и Илинден. Светите Кирил и Методиј, потекнуваат од јужниот Балкан каде се мешале разни култури и народи. Работеле за словенска кауза. На нив претендираат и современите Македонци и Блгарите. Што ке биде ( мене не ми е никако јасно) , ако тој ден заеднички се прослави од страна на блгарска и македонска делегација. Знаеме сите дека во комитската активност во Македонија учествувале офицери и доброволци од Блгариа. Знаеме дека нашата тогашна елита се декларирала како Блгари. Што е проблем ако и тој ден се прослави заедно. Потоа, зошто постојано ги плукаме Блгарите. Во секоја прилика. Зошто да нема поотворена културна комуникација помеѓу Блгариа и Македонија! Нивни песни, серии, филмови овдека, а македонски таму. Како што ја имаме таа релација со Србија.
Или се тоа не се прави за да не се повредат чувствата на српските радикали, како што кажа еднаш бардот на современата македонска историографија академиот Блаже Ристески, во своите интимни кругови наречен-Фолклорист.
За лустрација. Ако притиска Блгариа тоа ке се протолкува како нејзино мешање во внатрешни работи на РМ. А, и кои други земји во ЕУ, многу поважни и посилни, вршат притисок на Македонија за тоа прашање? Ги имаме европските резолуции за тоа прашање. До нас е дали тие ке ги примениме ( спроведеме) или не. А, од таа наша спремност за тоа, ЕУ цени колку сме се доближиле до нејзините вредности и стандарди. Блгариа најде сила да ја направи лустрацијата. Просто е , Бацилус.

14-12-2012, 09:35 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(14-12-2012, 09:04 AM)TATAP Wrote:
(13-12-2012, 06:44 PM)Топорчо Wrote: Къде беше независимото македонско гражданско общество кога 20 години се плюка по България . Къде беше когато правителството даваше милиони за филми и музеи на абсолютна анти българска основа. За всеки друг съсед има лоби и една сурия интелектуалци да го бранят само срещу България всички са единни. Вие по анти бълтари неможе да станете. Няма накъде повече.

+1
+1+1

14-12-2012, 09:46 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Еве и други погледи за македонско-блгарските односи:


Quote:...Сега Бугарија, покрај Грција, сериозно придонесува за комплицирање на македонскиот случај. На 13 септември оваа година во колумна за „Утрински“ напишав: „Бугарите терцираат околу крадењето на историјата, а ние невешто се браниме повикувајќи се на антички корени, притоа заборавајќи ги нашите основни корени: словенството, кирилицата, Мисирков, Блаже. Нашите добронамерни пријатели од Бугарија, пред се' од левицата, одамна не' предупредуваа за ова: дека политиките на ДПМНЕ создаваат јазови, а не мостови и дека Бугарија е членка на ЕУ и нема да трпи понижувања на јавна сцена. Овие добронамерни предупредувања беа искажани и пред претставници на ДПМНЕ, кои мудро молчеа и подготвуваа нова пакост“.

Во Брисел сега постои цел „кејс“ (случај) против Македонија, дебели папки со аргументи и квази-аргументи во кои се тврди дека Владата на Македонија во континуитет правела антибугарска кампања. Тоа е така, колку нам да не ни се допаѓа. И тоа е статис и ќе треба многу напор за да се промени во нестатичка состојба (!?!) и тука очигледно не помага само писмото од министерот Никола Попоски кон Николај Младенов. Јас сум убеден дека „проблемот“ со Бугарија може полесно да се реши од оној со Грција. И нужно е веднаш да се седне на маса со Бугарите и да почнеме да разговараме. Велам, нужно е, бидејќи е огромна опасноста Република Македонија да стане „трабл мејкер“ на Балканот....

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E2F92...CC48D5DDFD
14-12-2012, 11:54 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

И уште еден став кој укажува на обврските кон ЕУ:


Quote:...Кога многу години подоцна го прашав германскиот канцелар Герхард Шредер кога Македонија ќе влезе во ЕУ, потсетувајќи го на Бадентер, правдата, меѓународното право и општочовечките права, прво лаконски ми одговори: „Брзината ја одредувате Вие“. Вчудовиденоста брзо ми спласна кога ми објасни дека тоа зависи од обврските што треба да ги завршиме пред да влеземе во европскиот клуб. Во клубот рече има правила, Европа не сака со членството да увезува и проблеми, за потоа таа да ги решава. Новите членки треба да ги направат реформите и да ги средат односите со соседите. Политичките попусти постојат, но тие ќе бидат се' помали и помали со текот на времето. Македонија не може да очекува голем бонус од Европа. Да, така рече Шредер и, на крајот, „оф рекорд“ кажа уште нешто - „не очекувајте дека Унијата некогаш ќе се стави на страна на некоја земја која не е членка, а против интересите на земја која е членка на Унијата“. Потоа тоа истото ни го кажаа гласно повеќемина европски лидери и бриселски бирократи, укажувајќи ни дека тоа се статутарни обврски на земјите-членки на Унијата. На таа солидарност почиваат темелите на ЕУ. Ама и тоа брзо исчезна пред нашето истенчено чувство за правда...

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=3ADC0...D16F911EBD
14-12-2012, 12:11 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Мислење на поранешни претседатели на БГ кои имаат спротивен став:


Quote:Сите три поранешни демократски избрани бугарски претседатели ја критикуваа одлуката на актуелните власти во Софија да се спротивстават на одредувањето датум за старт на пристапните преговори на Македонија.

bug

Жељу Желев, Петар Стојанов и Георги Прванов се разочарани од ваквиот потег на претседателот Росен Плевнелиев, премиерот Бојко Борисов и шефот на дипломатијата Николај Младенов.

Она што ја прави реакцијата уште позабележителна, коментираат бугарските медиуми, е фактот што тројцата екс-претседатели доаѓаат од различни политички опции.

„Овој потег беше грешка. Сите земји од Балканот имаат исти интереси, а тие ги вклучуваат и ЕУ интеграциите”, коментира Желев, кој беше претседател од 1992 до 1997 година.

Како што вели Желев, Бугарија треба да ги поддржи аспирациите на Македонија за членство во ЕУ, а паралелно со тоа да се спротистави на, како што се вели, сите обиди за фалсификување на историјата.

„Бугарија треба да направи посебни напори да ги одбрани правата на етничките Бугари во Македонија. Но екстремните одлуки никогаш не се добри”, коментира екс-претседателот Стојанов (1997-2002).

„Овој потег е грешка – и го велам ова како некој што постојано водел бескомпромисна политика кон Скопје”, изјави Прванов (2002-2012).

извор: макфакс

http://www.time.mk/read/b6a93ea577/ce2f2...index.html
14-12-2012, 12:56 PM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12

(14-12-2012, 09:46 AM)hristo Wrote:
(14-12-2012, 09:04 AM)TATAP Wrote:
(13-12-2012, 06:44 PM)Топорчо Wrote: Къде беше независимото македонско гражданско общество кога 20 години се плюка по България . Къде беше когато правителството даваше милиони за филми и музеи на абсолютна анти българска основа. За всеки друг съсед има лоби и една сурия интелектуалци да го бранят само срещу България всички са единни. Вие по анти бълтари неможе да станете. Няма накъде повече.

+1
+1+1

+1
14-12-2012, 01:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,674
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:К. Филипов: Ако в Македония са простаци и примитиви, не трябва да сме като тях!


[Image: kostadin-filipov.jpg]

Да не падаме на провинциалното равнище на Македония! Вече сме държава от друго качество в сравнение с Македония, казва за Frognews.bg дългогодишният кореспондент на национални медии в Скопие Костадин Филипов.

интервю на Ана Кочева

- Коста, има ли изненадани от решението на Съвета на външните министри за бъдещето членство на Македония в ЕС?


- Абсолютно никаква изненада. Ако човек е следил внимателно настроенията сред управляващите в Македония, тяхната прогноза се основаваше на предпазлив оптимизъм. Най-компетентният човек в правителството по въпросите на европейската интеграция на Македония, вицепремиерът Теута Арифи, предварително сподели, че очаква тъкмо това, което се случи. Всичко друго - че датата ще бъде дадена сега, в най-лошия случай през юни следващата година - е пропаганда, че решението може да бъде блокирано от „обичайния заподозрян“ Гърция и частично от България, всичко това бе пропаганда, на която някои в Скопие обикновено разчитат повече, отколкото на реалния политически анализ на конкретната ситуация.- Тиражираше се напоследък, че Македония се е надявала тъкмо на черногорски сценарий за членство. т.е. да има становище за становище. Възможно ли е половингодишното отлагане на решението да даде известни наченки на демократизация и сговорчивост?


- Трезвите гласове в Скопие оцениха, че всъщност решението от вторник не е чак толкова лошо. Първо, Македония все пак получи рамка, в която юни 2013 година е близък срок, в който наистина страната може да получи дата. В този смисъл така нареченият „черногорски сценарий“, тоест, дата плюс дата, е налице. Второ, Македония има възможност да „отлепи“ от статичната позиция, в която беше досега след четири препоръки за посочване на дата, и нито едно позитивно решение.Да се движи напред, макар и в рамка, макар и при определени условия, все пак е по-добре от това да стои на едно място. Въпреки че, по моето дълбоко убеждение, премиерът Никола Груевски и кръжецът около него май нямат нищо против от подобна ситуация - през март следващата година в Македония се провеждат много важни местни избори. Груевски и хората от партията му ВМРО-ДПМНЕ отново ще вкарат в кампанията тезата, че Македония е готова за членство в НАТО и в ЕС, но тази лоша Гърция, а сега и България, й пречат. Този „инструмент“ помогна на Груевски в няколко изборни цикъла от 2006-а година насам, защо да не помага и в бъдеще.- Често говорим за симулация на желание от страна на управниците в Скопие по отношение на македонското членство в Съюза. Колко дълго може да продължава то?


- Частично вече отговорих. Симулацията е практикуван често в Скопие маниер. Че какво друго освен симулация на готовност за диалог с България е позицията на Скопие, изразена чрез външния им министър Поповски. Дайте да подпишем договора за добросъседство и сътрудничество, да създадем експертни комисии, да почнем да събираме на общи работни срещи двете правителства... Ах, колко бързаха, след като в продължение на повече от четири години бяха завряли българското предложение за въпросния двустранен договор в най-прашното чекмедже. Много съм любопитен дали това желание ще продължи и сега, след като България ясно заяви, че няма да бъде сред страните-членки на ЕС, които ще подкрепят искането за начало на преговори. Симулацията може да проличи още утре, а демонстрацията на желание за бързи резултати да е била просто прах в очите.- Тези дни стана ясно, че у нас едва 8% одобряват евентуално македонско членство в ЕС. Изненадващи ли са тези цифри, не се ли радикализирахме и ние ответно? Като че ли пропастта, вместо да се намалява, става все по-дълбока, което със сигурност не е белег за добросъседство.


- Този факт за мене е знак, че и ние се подаваме повече на емоции и вярваме на декларациите на две-три личности у нас, които монополизираха и за съжаление комерсализираха темата. Не може от българо-македонските отношения да се прави бизнес. Че оттатък границата продължават с провокациите, това е ясно.Но ние забравяме, че вече сме държава от друго качество в сравнение с Македония - членове сме на НАТО и на ЕС. Следователно, просто е задължително да се държим като европейци, а не да падаме на тяхното провинциално равнище, подвеждани от въпросните гласове, за които вече казах. Болно ми е, че искаме от македонските власти да спазват европейския критерий по отношение прекратявене на „езика на омразата“, а в същото време допускаме публичното пространство да се затлачва от същия „стандарт“ по отношение на Македония. Ако те са простаци и примитиви, защо и ние трябва да сме като тях...- Да обърнем поглед към методичната политика на Албания в региона. Ще бъде ли превзета крепостта отвътре и ако има такава опасност, къде е причината в Скопие да си заравят главите в пясъка и да не искат да проумеят какво им се готви отзад?


- Албания играе отлично балканската си игра. Вече има втора албанска държава в лицето на Косово, на път, както казва бившият лидер на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Любчо Георгиевски, е да се роди трета и това е Македония. Винаги съм казвал, че истинският проблем на Македония и нейните елити не е България, а междуетническото равновесие в страната. Дори, струва ми се, членството в ЕС не е толкова важно колкото това равновесие, колкото и да е деликтно то, да се подържа в добро здраве. Използвайки твоята терминология, ще кажа, че крепостта ВЕЧЕ е превзета отвътре. Зоните на влияние и териториите вече са „опикани“, с извинение за „кучешкия“ термин. Но за разлика от македонците, албанците непрекъснато разширяват тези зони, в които вдигат крак да „пуснат по една вода“. Вардар била етническата граница- да, ама друг път. Тя отдавна е премината. И в решението от вторник в Брюксел отново бе подчертано колко е важно Охридският договор от 2001-а година да бъде изпълнен докрай, документът, както се знае, е под особения мониторинг на международната общност. Договорът „редизайнира“ македонската държава, даде повече права на албанците, техните представители във властта, в това число и министрите, се подчиняват и се отчитат на партийните си лидери, а не на премиера, да речем. Македония вече е федерализирана. Колкото повече Косово укрепва своята държавност, толкова повече Македония става по-нестабилна. Те са като скачени съдове, но енергията прелива само в едната посока-през ГКПП Блаце откъм Скопие към Прищина. Не смятайте, че македонците не виждат това, че елитите не го усещат.Усещат го, и още как. Но ръцете им са вързани, по-точно, те самите си ги вързаха. И за да намалят натиска за бездействието си, се обръщат на изток и търсят врагове там, у нас, в България. По-късогледа политика на Балканите май няма...- А как гледаш на заявената готовност от Н. Попоски за подписване на договор за добросъседство. Смяташ ли, че в Македония действително приемат предложените им от българския дипломат номер 1 стъпки за нормализиране на отношенията или по-скоро сега ще си намерят повод да откажат поради липса на българска подкрепа за ЕС?


- Как гледам? Като на маневра за „омилостивяване“ на София с цел да не се присъедини към ветото за дата. Как се прави такъв договор за две седмици, как се прави добросъседство за десет дни, нека да е и месец. Ама, готовността да се приемат идеите на България била знак за добра политическа воля, моля ви се. Защо не се сетиха да я прояват през годините, които изминаха. Знаете ли, че първото предложение за такъв договор от страна на София бяха така забутали сред архивите, че когато българска експертна група пристигна в Скопие за преговори по текста, чиновниците в македонското Външно министерство се утрепаха да търсят проекта. Тук го няма, там го няма,къде ли е... Намериха го прашно, забутано най-отдолу, знак, че въобще не са го погледнали. Смях...А ако настина сега, при тези нови обстоятелства решат да дадат ход назад, могат да бъдат сигурни, че никакви сантименти-исторически, културни, фамилни и други аргументи няма да спасят Македония. Нейната перспектива няма да е европейска, а изолация в тъмното балканско блато.- Как си представяш в крайна сметка развързването на Гордиевия възел на Балканите? Давам си сметка колко пожелателен е този въпрос, но все пак идват светли празници и можем да помечтаем...- Всички балкански държави в вропейското семейство, когато и да стане това. При едно условие - ако все още това семейство не се е разпаднало.
14-12-2012, 02:18 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Къде беше независимото македонско гражданско общество ли?
Една част ръкопляскаха на Миленко и Латас, щото е израз на най-висш патриотизъм да татаросаш българите и да излъжеш нещо за тях, а тия които бяха на друго мнение, не смееха да се обадят, ако се съди по пресата и медиите.

Quote:ГЛУП СИ КАКО БУГАРИНГлупите БУГАРИ, никогаш не знаеле како треба да се однесуваат во “вапросот“ Македонија.
Со насилничко, асимилаторско и негирачко однесување
тие пред 100 години, а потоа и пред 70 години ја фрлија Македонија во прегратките на Србија. Нивната...
Бескрајно глупата и исфрустрирана политика останува и натаму на сцена. Политика која им ги загубила сите војни што ги воделе. Политика што на нивниот народ низ историјата му донела срам дека бил соработник со фашистите и нацистите на Хитлер. Политика што ги бележа дека биле ревносни исполнители на требењето на Евреите. Политика што нивните граѓани ги изолира од цивилизираниот свет во текот на целата втора половина од 20-тиот век. Политика што придонесе пола од новородените бугари да се по татко МАКЕДОНЦИ, заради плодниот и долгогодишен бизнис “за две червени“ на жените од Бугарија.
Да се потсетиме, Бугарија и бугарите избраа погрешна страна и во Балканските војни, и во Првата светска војна, и во Втората Светска Војна, и во поствоеното блоковско делење на Европа... Еве и сега. Бугарија е на страната на фашистичката и нацистичка ЕУ алијанса, на страната на банкротирана вештачка творба, на страната на лузерите.
Како и секогаш, Македонија е на прогресивната страна.
Имаше Република, кога сите соседи беа монархии. Мала, кратка, ама со визија што модерните земји сеуште неможат да ја достигнат. “Културниот натпревар меѓу нардите“ не го промовираше ниту го смисли бугар, грк, шиптар, србин, рус, англичанец, французин или германец. Не, тоа е дело на МАКЕДОНЕЦ.
Беше 100% антифашистичка кога бугарите му го бацуваа курот на Хитлер. Што Бугари изгинаа на рускиот фронт, што бламажа Бугарија имаше овде со Мане Мачков.
Македонија беше со слободен патен и визен режим, кога Бугарија му го бацуваше газот на Сталин, а потоа на Хрушчов и Брежнев. Многу јако живееја и го славеа Тодор Живков.
Еве, и сега, по 100-ти пат исто. Ујдисани со грците.
И, што ќе постигнат со овие глупости, уцени, притискања? Македонија никогаш нема да си го промени името. Македонецот никогаш нема да стане бугарин.
Бугари - татари. Од нив народ не бидува.
Можат да бидат само слуги и измекари. А, на Балканов, такви народи со такови капацитети има подоста. Еве, кај нас ги има, сем на исток, и на запад.


Миленко

http://milenko.com.mk/aktuelno.html
(This post was last modified: 14-12-2012, 02:29 PM by Han Solo.)
14-12-2012, 02:25 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Quote:ПАСЕ ни размаха пръст за малцинствата - помаци, македонци и роми

14.12.2012 17:06

Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) поиска от България прилагане на конвенцията за защита на националните малцинства и подписване на европейската харта за регионалните и малцинствените езици, съобщи радио Дойче веле в програмата за Македония.

От ПАСЕ са поискали България изцяло да приложи членовете от Рамковата конвенция за защита на националните малцинства и най-вече в частта за индивидуалните права, „с оглед на факта, че не признава съществуването на македонско малцинство и на помаците”.

Според асамблеята България трябва да покаже напредък в даването на права на лица, които принадлежат на националните малцинства, в частта относно изучаването на майчиния им език и поддържането на тяхната културна идентичност. ПАСЕ иска България систематично и безусловно да осъди езика на омразата срещу малцинствата и да засили мерките за взаимна търпимост и интеграция на представителите на тези общности.

Асамблеята също така е загрижена за възхода, който се наблюдава при националистическите идеологии и действия, както и враждебното отношение към малцинствата, въплътени най-вече в убежденията и акциите на партия "Атака". Тревога предизвикват и честите случаи на реч на омразата и насилие спрямо ромите. Като конкретни примери се посочват сблъсъците миналата година между активисти на "Атака" и мюсюлмани пред джамията "Баня Башъ", както и антиромската вълна в редица градове през октомври.

Също така, от ПАСЕ критикуват ефективността на българската съдебно система, слабите резултати в борбата с корупцията и организираната престъпност, както и зависимостта на българските медии.

Редактор: Десислава Ушатова

http://society.actualno.com/PASE-ni-razm...10244.html
(This post was last modified: 14-12-2012, 04:47 PM by Han Solo.)
14-12-2012, 04:46 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

(14-12-2012, 09:35 AM)hristo Wrote:
(14-12-2012, 04:40 AM)basilius_2 Wrote: Христо,мерси многу, те поздравува исвестен Б'лгарин.Но сепак за мене и двете страни грешат.И тоа од следниов аспект.
Бугарите цело време, бараат да ја пишуваме историјата како нив ќе им годи,засега Бојко Борисов ниту еден БУгарски политичар не ја притиска Македонската власт да спроведе Лустрација,а со тоа проблемот меѓу Македонија и Бугарија и полното соседи ќе замине.
Наместо ти како Волтер,да кажеш дека треба Лустрација а со тоа да се спроведе прочистување,ти ја бакнуваш задниот дел.

Е, Бацилус, ти ја потврди демократијата на форумот КОТЛЕ. Сега имаме 3 става ( три) за ова прашање. Првиот е на Ацко, Фетак, Зограф и Пат, кои ја осудуваат Блгариа за учеството во вето на Македонија, твојот став дека и двете страни грешат и мојот став дека реакцијата на Блгариа е нормална кога Македонија не сака да го реши проблемот на читањето на историјата на овие простори во духот на новите европски приоди.
Е, сега, за твоите други размисли. Велиш “ Бугарите цело време, бараат да ја пишуваме историјата како нив ќе им годи,“! Тоа е твојот став. Тој твојот став го брани и србокомунистичката идеологизирана македонска историографија, пишувана во време на власт на српските измеќари. Блгарскиот државен став го бранат сите мртви преродбеници и воени дејци од Македонија ( кои оставиле писмена трага за тоа), од крајот на 19 до почетокот на 20-век, време, фактички, кога се породува идејата за независна Македонија. Историското ВМРО имало две константи. Една е независна ( Автономна) Македонија и фактот дека етнички се декларирале како Блгари( не влегувам во причини). Ние во Македонија ке треба да се соочиме со таа гола вистина, која како сакаме да ја облекуваме, никогаш до крај нема да ја облечеме во нова облека. Зошто, Бацилус, не го направиме наједноставното. Огромниот дел од блгарска општествена заедница е на став дека постои современа македонска нација. Тоа го искажуваат и нашите пријатели- форумџиите од Блгариа. Но, тие не сакаат да ја негираат својата историја. Зошто тоа не се премости со прифаќање на заедничко славење на два заеднички историски датуми. Тоа би биле : Денот на светите Кирил и Методиј и Илинден. Светите Кирил и Методиј, потекнуваат од јужниот Балкан каде се мешале разни култури и народи. Работеле за словенска кауза. На нив претендираат и современите Македонци и Блгарите. Што ке биде ( мене не ми е никако јасно) , ако тој ден заеднички се прослави од страна на блгарска и македонска делегација. Знаеме сите дека во комитската активност во Македонија учествувале офицери и доброволци од Блгариа. Знаеме дека нашата тогашна елита се декларирала како Блгари. Што е проблем ако и тој ден се прослави заедно. Потоа, зошто постојано ги плукаме Блгарите. Во секоја прилика. Зошто да нема поотворена културна комуникација помеѓу Блгариа и Македонија! Нивни песни, серии, филмови овдека, а македонски таму. Како што ја имаме таа релација со Србија.
Или се тоа не се прави за да не се повредат чувствата на српските радикали, како што кажа еднаш бардот на современата македонска историографија академиот Блаже Ристески, во своите интимни кругови наречен-Фолклорист.
За лустрација. Ако притиска Блгариа тоа ке се протолкува како нејзино мешање во внатрешни работи на РМ. А, и кои други земји во ЕУ, многу поважни и посилни, вршат притисок на Македонија за тоа прашање? Ги имаме европските резолуции за тоа прашање. До нас е дали тие ке ги примениме ( спроведеме) или не. А, од таа наша спремност за тоа, ЕУ цени колку сме се доближиле до нејзините вредности и стандарди. Блгариа најде сила да ја направи лустрацијата. Просто е , Бацилус.

Христо, не ја бранам Србската политика, но едно во главно не се разбираме еве ќе дозволиме да се слават тие празници заедно и што потоа?Комунистите ќе останат пак на власт, а тоа се луѓе кои колеле и беселе се што е за Независна Македонја.
Не велам дека сме слаби,ако имаат Бугарите чисти намери спрема нас нема да калкурираат со историјата, и само на тоа да се инсистира,на тоа нема никој да добие убави поени.Сум за препишување на историјата но не под диктат на политичари или некакви комисии.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
14-12-2012, 08:48 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(14-12-2012, 09:35 AM)hristo Wrote:
(14-12-2012, 04:40 AM)basilius_2 Wrote: Христо,мерси многу, те поздравува исвестен Б'лгарин.Но сепак за мене и двете страни грешат.И тоа од следниов аспект.
Бугарите цело време, бараат да ја пишуваме историјата како нив ќе им годи,засега Бојко Борисов ниту еден БУгарски политичар не ја притиска Македонската власт да спроведе Лустрација,а со тоа проблемот меѓу Македонија и Бугарија и полното соседи ќе замине.
Наместо ти како Волтер,да кажеш дека треба Лустрација а со тоа да се спроведе прочистување,ти ја бакнуваш задниот дел.

Е, Бацилус, ти ја потврди демократијата на форумот КОТЛЕ. Сега имаме 3 става ( три) за ова прашање. Првиот е на Ацко, Фетак, Зограф и Пат, кои ја осудуваат Блгариа за учеството во вето на Македонија, твојот став дека и двете страни грешат и мојот став дека реакцијата на Блгариа е нормална кога Македонија не сака да го реши проблемот на читањето на историјата на овие простори во духот на новите европски приоди.
Е, сега, за твоите други размисли. Велиш “ Бугарите цело време, бараат да ја пишуваме историјата како нив ќе им годи,“! Тоа е твојот став. Тој твојот став го брани и србокомунистичката идеологизирана македонска историографија, пишувана во време на власт на српските измеќари. Блгарскиот државен став го бранат сите мртви преродбеници и воени дејци од Македонија ( кои оставиле писмена трага за тоа), од крајот на 19 до почетокот на 20-век, време, фактички, кога се породува идејата за независна Македонија. Историското ВМРО имало две константи. Една е независна ( Автономна) Македонија и фактот дека етнички се декларирале како Блгари( не влегувам во причини). Ние во Македонија ке треба да се соочиме со таа гола вистина, која како сакаме да ја облекуваме, никогаш до крај нема да ја облечеме во нова облека. Зошто, Бацилус, не го направиме наједноставното. Огромниот дел од блгарска општествена заедница е на став дека постои современа македонска нација. Тоа го искажуваат и нашите пријатели- форумџиите од Блгариа. Но, тие не сакаат да ја негираат својата историја. Зошто тоа не се премости со прифаќање на заедничко славење на два заеднички историски датуми. Тоа би биле : Денот на светите Кирил и Методиј и Илинден. Светите Кирил и Методиј, потекнуваат од јужниот Балкан каде се мешале разни култури и народи. Работеле за словенска кауза. На нив претендираат и современите Македонци и Блгарите. Што ке биде ( мене не ми е никако јасно) , ако тој ден заеднички се прослави од страна на блгарска и македонска делегација. Знаеме сите дека во комитската активност во Македонија учествувале офицери и доброволци од Блгариа. Знаеме дека нашата тогашна елита се декларирала како Блгари. Што е проблем ако и тој ден се прослави заедно. Потоа, зошто постојано ги плукаме Блгарите. Во секоја прилика. Зошто да нема поотворена културна комуникација помеѓу Блгариа и Македонија! Нивни песни, серии, филмови овдека, а македонски таму. Како што ја имаме таа релација со Србија.
Или се тоа не се прави за да не се повредат чувствата на српските радикали, како што кажа еднаш бардот на современата македонска историографија академиот Блаже Ристески, во своите интимни кругови наречен-Фолклорист.
За лустрација. Ако притиска Блгариа тоа ке се протолкува како нејзино мешање во внатрешни работи на РМ. А, и кои други земји во ЕУ, многу поважни и посилни, вршат притисок на Македонија за тоа прашање? Ги имаме европските резолуции за тоа прашање. До нас е дали тие ке ги примениме ( спроведеме) или не. А, од таа наша спремност за тоа, ЕУ цени колку сме се доближиле до нејзините вредности и стандарди. Блгариа најде сила да ја направи лустрацијата. Просто е , Бацилус.

Христо овде подобро си се изразил од погоре каде мене ми дообјаснуваш.
Состојба во која е Македонија и Македонците мора да је интересира Бугарија како држава.
Повеке години од Македонија има Македонци кои имаат свои деца на студии во Бугарија , тие не прогледаа.
Не осекаат должност нешто што го тамо научиле прочитале , нешто признато со факти и аргументи да го кажат дома.
Абе ни да бекнат , само што ке заминат заборават на се , Страв ,Страв ,Страв , и тоа уште додека се во уторба на мајката си во тие 9 месеци а и потоа.
Бугарија е должна да го тоа поправи и да даде активен допринос и помош.
Таа не е нова и млада и тоа е нејзина обврска.
Помош им треба на тукашните , да се ослободат од Стравот, од службите , од манипулациите , од заблудата ,од омразата која доага од Стравот дека Бугарија е плашилото, тоа е должност на мајката секогаш до век дур е жива таа .
Да му ги отвори очите на детето да не го манипулираат.

14-12-2012, 09:12 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Проблемот е во тоа што, наместо препукувања-да има доверба засега има недоверба, меѓу двете страни.Имало доверба до 22 август 1941,но сега треба да научиме да сме толератни едни кон други.Го ценам учеството на овој форум од страна на Бугарите,бидејќи сакаат да се поврати некаква соработка,но засега во Македонија,немаме проблеми со историјата отколку со власта и со безперпективност.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 14-12-2012, 11:05 PM by basilius_2.)
14-12-2012, 11:04 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
14-12-2012, 11:46 PM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(14-12-2012, 09:12 PM)fetak Wrote: Христо овде подобро си се изразил од погоре каде мене ми дообјаснуваш.
Состојба во која е Македонија и Македонците мора да је интересира Бугарија како држава.
Повеке години од Македонија има Македонци кои имаат свои деца на студии во Бугарија , тие не прогледаа.
Не осекаат должност нешто што го тамо научиле прочитале , нешто признато со факти и аргументи да го кажат дома.
Абе ни да бекнат , само што ке заминат заборават на се , Страв ,Страв ,Страв , и тоа уште додека се во уторба на мајката си во тие 9 месеци а и потоа.
Бугарија е должна да го тоа поправи и да даде активен допринос и помош.
Таа не е нова и млада и тоа е нејзина обврска.
Помош им треба на тукашните , да се ослободат од Стравот, од службите , од манипулациите , од заблудата ,од омразата која доага од Стравот дека Бугарија е плашилото, тоа е должност на мајката секогаш до век дур е жива таа .
Да му ги отвори очите на детето да не го манипулираат.


Фетак, те разбирам како и твојата добронамерност да Македонија тргне напед. Ти ја кажа суштината на непрогресот. Тоа е непостоење на суштинска демократија, дијалог во општеството, чија основа е постоење на СТРАВ кај луѓето. Најпрост факт се форумите. Ние ( јас, ти и сите, освен Јордан ) немаме храброст да настапиме, со име и презиме, затоа што во еден таков недемократски амбиент се плашиме за нашата судбина и на нашето семејтво. Но, многу полесно ( не најлесно) е на нашинците во дијаспората да дебатираат со полно име и презиме, од нас тука во Македонија. Некој ке каже- па имате партии, и излегуваат со соопштенија, коментари, програми и сл. Но, вистинските прашања во РМ, се уште, не се поставуваат. Гледам како проаѓа Јордан по феисбукот, кога сака да зборува за лустрација и демократија во РМ! Го плукаат, навредуваат, омаловажуват... Или, луѓето, не рзбираат што тој зборува, или се додворуваат на своите партиски лидери, или пак свесно сакаат гласот на разумот да го потиснат. Ајде, кажи Фетак, јас со никот Христо, кој живее и работи во РМ, ако јавно ги кажувам овие мои ставови во РМ, како би поминал-јас, моето семјство и мојата работа?
Е, сега, што Блгариа може да направи? Го виде мислењето на г-от Огнјан Минчев во видео-клипот што го постира Татар! Е, зошто во Македонија него не го цитираат туку само Божидар Димитров? Човекот убаво кажа се. Најголемиот дел од блгрската општествена задница го прифаќа макдонскиот народ како посебен, литературниот јазик го признава. Но, има некој моќен цантар во Македонија кој ги менаџира работите во МК, да ти стереотипи кон БГ опстојуваат, а во исто време македонскиот народ, конитуирано и свесно, се србизира. А, за тоа имаат поткрепа од мал дел Блгари во БГ кои со своите антимакедонски позиции им помага. Затоа и не се дозволуваат блгарски информативни ТВ станици во МК, поради стравот што Македонците директно ке чујат што мислат блгарските интелектуалци за македонко-блгарските состојби, а не за тоа да чујат мислења од лажните “ експерти“ од тип на Слободан Чашуле, Ристо Никовски, Миленко Неделковски, Мирка Велиновска и многу други, а кога би имало вистнска лустрација, веројатно, многу од тие “ експерти“ ке ги видиме на тој список.
Македонија ке мора да најде сили, да се соочи со својата вистинска историја. Светот само така ке не прими целосно.
Затоа мојата теза е дек во блиска и средна иднина Македонија НЕМА можности и потенцијал да се сама ( од внатре) демократизира. Треба учество на ЕУ и НАТО, но тоа се прави само ако си пошол на тој пат ( почеток на интеграцијата и завршетокот). Е, сега, “ патриотите“ од сите политички бои, СВЕСНО и НАМЕРНО го билдаат примитивниот нацинализам за да го одложат тој процес, со теза дека ке сме го загубиле идентитетот. За мене македонскиот иденетите ( јазикот, традициите, културата, навиките) длабоко, веќе, се загрозени во процесот на србизација на македонскиот идентитет и менталитет.

На крај, Македонија може да биде демократска и своја, сам ако најде сили да балансира помеѓу двата голема соседски православни и христијански држави- Србија и Блгариа. Сега, кај нас , скоро, да и нена влијание и пристатво Блгариа.

Фетак еве еден антологиски дијалог за стравот во книгата ВО ИМЕТО НА РОЗАТА на Умбето Еко, по кој е и снимен истоимен филм. Дејствието е во средниот век. Дијалогот е помеѓу инспекторот ( го игра Шон Конери) испратен од Папата да открие тајанствени убиства во еден манастир. Инспекторот има овластувања секого да испраша и се да види. Но, открива дел од манастирската кула, кој е заклучен и во кој има право да влезе само раководителот на манастирот. Инспекторот, сепак, наоѓа начин сам да ја отвори забранетата просторија и таму наоѓа книги-комедии на Аристотел. После тоа следи анологискиот дијалог помеѓу него и раководителот на манастирот.
-Зошто книгите Комедии на Аристотел не се пристапни до другите свештеници во манастирот?
- затоа што ке предизвикат смев кај читателот. А, смеата ослободува од страв. Ослободен човек од страв, поставува прашања. А, поставените прашања можат да го затресат темелот на системот.
15-12-2012, 10:27 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(14-12-2012, 11:46 PM)TATAP Wrote: БНТ1-Българо-Македонски възел

Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam Проблем е Татар, што ова во Македонија не се гледа.

15-12-2012, 10:33 AM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(15-12-2012, 10:27 AM)hristo Wrote:
(14-12-2012, 09:12 PM)fetak Wrote: Христо овде подобро си се изразил од погоре каде мене ми дообјаснуваш.
Состојба во која е Македонија и Македонците мора да је интересира Бугарија како држава.
Повеке години од Македонија има Македонци кои имаат свои деца на студии во Бугарија , тие не прогледаа.
Не осекаат должност нешто што го тамо научиле прочитале , нешто признато со факти и аргументи да го кажат дома.
Абе ни да бекнат , само што ке заминат заборават на се , Страв ,Страв ,Страв , и тоа уште додека се во уторба на мајката си во тие 9 месеци а и потоа.
Бугарија е должна да го тоа поправи и да даде активен допринос и помош.
Таа не е нова и млада и тоа е нејзина обврска.
Помош им треба на тукашните , да се ослободат од Стравот, од службите , од манипулациите , од заблудата ,од омразата која доага од Стравот дека Бугарија е плашилото, тоа е должност на мајката секогаш до век дур е жива таа .
Да му ги отвори очите на детето да не го манипулираат.


Фетак, те разбирам како и твојата добронамерност да Македонија тргне напед. Ти ја кажа суштината на непрогресот. Тоа е непостоење на суштинска демократија, дијалог во општеството, чија основа е постоење на СТРАВ кај луѓето. Најпрост факт се форумите. Ние ( јас, ти и сите, освен Јордан ) немаме храброст да настапиме, со име и презиме, затоа што во еден таков недемократски амбиент се плашиме за нашата судбина и на нашето семејтво. Но, многу полесно ( не најлесно) е на нашинците во дијаспората да дебатираат со полно име и презиме, од нас тука во Македонија. Некој ке каже- па имате партии, и излегуваат со соопштенија, коментари, програми и сл. Но, вистинските прашања во РМ, се уште, не се поставуваат. Гледам како проаѓа Јордан по феисбукот, кога сака да зборува за лустрација и демократија во РМ! Го плукаат, навредуваат, омаловажуват... Или, луѓето, не рзбираат што тој зборува, или се додворуваат на своите партиски лидери, или пак свесно сакаат гласот на разумот да го потиснат. Ајде, кажи Фетак, јас со никот Христо, кој живее и работи во РМ, ако јавно ги кажувам овие мои ставови во РМ, како би поминал-јас, моето семјство и мојата работа?
Е, сега, што Блгариа може да направи? Го виде мислењето на г-от Огнјан Минчев во видео-клипот што го постира Татар! Е, зошто во Македонија него не го цитираат туку само Божидар Димитров? Човекот убаво кажа се. Најголемиот дел од блгрската општествена задница го прифаќа макдонскиот народ како посебен, литературниот јазик го признава. Но, има некој моќен цантар во Македонија кој ги менаџира работите во МК, да ти стереотипи кон БГ опстојуваат, а во исто време македонскиот народ, конитуирано и свесно, се србизира. А, за тоа имаат поткрепа од мал дел Блгари во БГ кои со своите антимакедонски позиции им помага. Затоа и не се дозволуваат блгарски информативни ТВ станици во МК, поради стравот што Македонците директно ке чујат што мислат блгарските интелектуалци за македонко-блгарските состојби, а не за тоа да чујат мислења од лажните “ експерти“ од тип на Слободан Чашуле, Ристо Никовски, Миленко Неделковски, Мирка Велиновска и многу други, а кога би имало вистнска лустрација, веројатно, многу од тие “ експерти“ ке ги видиме на тој список.
Македонија ке мора да најде сили, да се соочи со својата вистинска историја. Светот само така ке не прими целосно.
Затоа мојата теза е дек во блиска и средна иднина Македонија НЕМА можности и потенцијал да се сама ( од внатре) демократизира. Треба учество на ЕУ и НАТО, но тоа се прави само ако си пошол на тој пат ( почеток на интеграцијата и завршетокот). Е, сега, “ патриотите“ од сите политички бои, СВЕСНО и НАМЕРНО го билдаат примитивниот нацинализам за да го одложат тој процес, со теза дека ке сме го загубиле идентитетот. За мене македонскиот иденетите ( јазикот, традициите, културата, навиките) длабоко, веќе, се загрозени во процесот на србизација на македонскиот идентитет и менталитет.

На крај, Македонија може да биде демократска и своја, сам ако најде сили да балансира помеѓу двата голема соседски православни и христијански држави- Србија и Блгариа. Сега, кај нас , скоро, да и нена влијание и пристатво Блгариа.

Фетак еве еден антологиски дијалог за стравот во книгата ВО ИМЕТО НА РОЗАТА на Умбето Еко, по кој е и снимен истоимен филм. Дејствието е во средниот век. Дијалогот е помеѓу инспекторот ( го игра Шон Конери) испратен од Папата да открие тајанствени убиства во еден манастир. Инспекторот има овластувања секого да испраша и се да види. Но, открива дел од манастирската кула, кој е заклучен и во кој има право да влезе само раководителот на манастирот. Инспекторот, сепак, наоѓа начин сам да ја отвори забранетата просторија и таму наоѓа книги-комедии на Аристотел. После тоа следи анологискиот дијалог помеѓу него и раководителот на манастирот.
-Зошто книгите Комедии на Аристотел не се пристапни до другите свештеници во манастирот?
- затоа што ке предизвикат смев кај читателот. А, смеата ослободува од страв. Ослободен човек од страв, поставува прашања. А, поставените прашања можат да го затресат темелот на системот.

Hristo samo ovde ti nedostasuva da se soglasis ili da potenciras edno , ako na Makedonija na nas slicnite, ni nedostasuva potkrepa od EU i NATO, ete ni ja Bugarija Hristo taa e vo EU i NATO.
Ako tamu ima razbiracka za nas i nasata sostojba taa nema da se odnesuva kako pred nekoj den.
Bugarija toa nam ni go dolzi za da sobereme hrabros i da go pobedime stravot ne da gi plasime nasite tukasnite ,demek sega vie ke vidite ova ona Ne samo i samo da se cue i procita Vistinata za nas ,nasite predci i naseto zaednicko rkulce .
Znaci toa e ona sto jas go baram toa Bugarija ni go dolzi nam Makedocite sega , da mozeme da kazeme luge pogledajte i poslusajte koi pesni se pobliski i koja azbuka i koj jazik ni e zaednicki i koe e zaednickoto nase minato, sigurno e deka ne e Srbija ,Grcja i Albanija i Turska.Bugarije e.
Toa mora da go pravi i sto poskoro EU i NATO zemja Bugarija ,razbira se.
15-12-2012, 02:05 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Вистинското прашање е дали Бугарија навистина ја сака Македонија како дел од ЕУ, дали навистина го сака опстанувањето на македонската држава или тоа го изјавува само декларативно, додека во суштина, исто како и Грците, работи на тивко задушување на Македонија по што таа по помал или поголем внатрешен конфликт, сметајќи на албанскиот фактор и на идеолошката разнебитеност на Македонците би се распаднала, па потоа „дај шта даш“.

Бидејќи, ако се следат случувањата од порано, а особено од мај годинава, ако го тргнеме на страна „Трето полувреме“, всушност провокациите мене ми личи дека повеќе доаѓаат од Бугарија, а не од Македонија и сите се во стилот „ти се допаѓа ли мојата девојка.“
16-12-2012, 08:29 AM
Reply