Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Бојко Борисов, блгарскиот Премиер го сними филмот “ Четврто полувреме“, како продолжеток на македонскиот филм “ Трето полувреме“, на лажниот патриот Дарко Митрески. Филмот имаше премиера вчера, во Брисел, пред најелитната европска публика. За информирани и разумни луѓе тоа беше очекуван потег. Ако некој сметал на масовниот мазохизам кај Блгарите во однос на релациите со Македонија, сега работите ке му се појасни. Нашите упорно забораваат дека еден од најбитните услови во процесот на интегрирање во ЕУ се добрососедските односи. А тој услов е од елементарна причина што кревката творевина ЕУ не може да ги издржи нерешените меѓусоседски проблеми. Со антиквизацијата ги влошивме односите со Грција ( непотребно им дадовме аргументација), а со континуираната антиблгарска кампања, каде водечкото место го има филмот “ Трето полувреме“, сосем неотребно ги влошивме односите и со Блгарија. Наместо таа земја да ни стане најголем лобист, таа стана најголем противник. Зошто така? Има , за мене, само три објаснувања:

1. Актуелната власт составена , претежно, од млади и политички неискусни луѓе, процениле дека сега е време за е*ање на целиот свет, па тоа го прават несвесни за последиците.

2. Актуелната власт не сака, свесно, да влезе во ЕУ и НАТО, затоа што европскиот мониторинг ке биде построг и нема да можат да прават што сакаат, т.е. тендерската коалиција не ке може така да функционира.

3. Се ова се прави затоа што ова власт има друга државна агенда. ВМРО-НП го вика ова ВМРО-ДПМНЕ - ВМРО-шајкачка.

4. Се по малку од првите три.
12-12-2012, 08:35 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Еве зошто Блгариа не даде пас за ЕУ:

Simon, 12.12.2012 10:55:00
Bugarite si go pokazaa vistinskoto lice, ama i EU. Za grcistata da ne praime muabet. Fasizmot se povampiri vo EU odamna, ama sega veke delata zboruvaat. Se raduvaat BC, sorosoidite zasto ova e i niven uspeh. Raduvajte se, Gospod e golem!!! p.s. Todor Zivkov da vi se vrati vo BG, a vojna hunta vo Grcija!
12.12.2012 10:55 | Like
virus, 12.12.2012 10:37:42
gnasi nevideni, pupunetese pred grcite no sega namesto vo evra so drahmi ke vi placat. no ima i kaj nas slepci koj odat kaj tatarite i grcite na odmor.
12.12.2012 10:37 | Like
ЧКАЛОВ - АМСТЕРДАМ, 12.12.2012 10:34:36
Започнаа со раце гнасни ,На народот во душа да му џбараат,но, гневот беше толку нараснат, та, не се сфати волчката им нарав и муцките на ѕверови во овчи кожи, престапничко и плитко лицемерење. Но идат дни а тогаш и ќе може со грска кал по сурат да ги пернеме. (ВАПЦАРОВ)
12.12.2012 10:34 | (1) | Like
becs23, 12.12.2012 10:32:49
Makedonija treba cvrsto da zastane pozadi site makedonci koi sto ziveat vo Bugarija , Grcija i Albanija koi sto nemaat nikakvi prava . EU treba poleka da ne ne interesira vekje . Da si bide samostojna i nezavisna . Ne ni trebaat Rusi Evropejci Kinezi Amerikanci .
12.12.2012 10:32 | (1) | Like
peco, 12.12.2012 10:10:03
jas samo edno mozam da recam od denes natamu koj ke ja premini grckata ili bugarskata granica toj e najgolemiot predavnik na svojot narod nemaj rabota nity so grk nity so bugarin tie sami sebe se mrazat a ne da sakaat nekoj drug gospot ke gi kazni za ova
12.12.2012 10:10 | (3) | Like
АТАНАС-СКОПЈЕ, 12.12.2012 093833
Како што и очекував, и јужниот, а исто така и источниот сосед (потпомогнати од некој нивни стари сојузници), поради историски причини, повторно ја блокира нашата Македонија. Знам дека е ова кашата што ни ја зготви Владата на СДСМ на чело со Б.Ц и К.Г. во деведесеттите години од минатиот век, но се прашувам што ќе биде доколку и некој од останатите соседи ни стават блокада? Знам дека е фрустрирачки, но нашата земја треба да завземе еден поенергичен став према тие соседи кој очигледно довека ќе ни стават блокади. До кога ќе издржиме еден ваков нечовечки притисок? Или можеби довека ќе тераме една дефанзивна политика? Тоа не е баш најдобра опција.
12.12.2012 09:38 | (1) | Like
boro, 12.12.2012 09:35:21
NEVEROJATNO nikoj ne zabelezuva deka posle presudata na megunarodniot sud koja glasi deka grcija nesmee da ja poprecuva nasata zemja vo priem vo megunarodni organizacii, JASNO bese deka grcite ke baraat drug da gi odraboti nivnite raboti. sega parite namesto kon nasive SOROSOIDI odat kon bugarskite. duri bugarite pred mesec dena ostro ne napadnaa posle malku popustija (za da ja pokacat CENATA) posle pak pritisnaja odkako (ocigledno) bea iskesirani. prodavaneto na Makedonija e megu podobrite biznisi vo svetov. nasata diplomatija spie celo vreme kon bugarija pa i kon drugite sosedi seuste funkcionira onaa na Gligorov EKVIDISTANCA namesto EKVIapproximatio
12.12.2012 09:35 | (4) | Like
велешанец 2, 12.12.2012 092906
Уште еден доказ дека татариве во историјата биле и останале кучиња на големите и појаките . Наполеон, Хитлер, Сталин , во сенка влечеле јажиња , а кучињава лаеле и касале со скршените заби . Историјата се повторува.
12.12.2012 09:29 | (2) | Like
зоре танески скопје(zorgamkd@gmail.com), 12.12.2012 08:46:32
Бугарија и Франција одработија заедно против Македонија а во интерес на геноцидната политика на Грција.И за бугарите ова е типичен пример за градење на доброседски односи со Македонија.Бадијала што беа меѓу првите држави што не признаа под уставното име.Бадијала им е што нивниот тогашен председател демократот и светски почтиваниот г-дин Жељу Желев лобираше во интерес на Македонија кај многу тогашни државници да го сторат истото.Тој беше типичен пример за градење доброседски односи и меѓусебна доверба и взаемно почитување.А сега што се случува кога Бугарија ја водат рекетарот и боди гардот премиерот Борисов и председателот Плевнелиев.Бугарија незнам по кој пат и заби нож во грб на своите браќа Македонци.Председателот Иванов треба веднаш да го повика на разговор бугарскиот амбасадор во Р.М. и од него да побара дополнително објаснување за дволичната полтика која Бугарија ја води кон нас.Од друга страна грците ликуваат.Тоа прљаво што требаше да го сторат самите кон Македонија за нив тоа
12.12.2012 08:46 | (2) | Like
Gocevski, 12.12.2012 08:20:20
После ова, се надевам дека политиката на Груевски ќе се промени во целост, и кон нашите соседи, и со ЕУ и со Америка!
12.12.2012 08:20 | (5) | Like
Prodan, 12.12.2012 07:39:45
Prema spissokot na zemjite clenki na EU izleguva deka site zemji vo period 1940-1945 bile ili fasisticki ili podrzuvaci na fasizmot. Makedonija ne bila ni ednoto ni drugoto. Ako e taka, a taka e, kako mozat tie zemji da ja primat Makedonija vo nivnoto fasisticko jato. NIKAKO i toa treba da e jasno. 3210. 7155
12.12.2012 07:39 | (1) | Like
стефан, 12.12.2012 07:18:50
ЕУ вчера доби Нобелова награда за мир, а веќе денес, застанувајки зад грчкиот шовинизам и фашизам, ја поплука наградата и покажа дека е корумпирана и дволична. Толку многу демократија во нивните изјави, а во пракса, врз примерот на Република Македонија, докажуваат дека демократијата и човековите права нив воопшто не ги интересира - ептен се “пример за Нобел“ !!!
12.12.2012 07:18 | (4) | Like
Diplomat, 12.12.2012 07:06:57
Resenie za ekspresno vleguvanje vo EU i NATO uste denes vladata da podnese baranje do Rusija da bide me nejzina 17 Republika vo Federacijata i da im go dademe Krivolak na50 godini koristenje pa ke vidime kako EU ke ne moli....
12.12.2012 07:06 | (5) | Like
SOLUNSKI, 12.12.2012 06:24:22
Bugarija ne vide nishto dobro od EVROPA.Ushte pogolema siromashtija je i uste poveke narodot bega nadvor.Vo makedonija zivotot ne je skap kako vo tugina i pak poarno se zivee.Koga ke vidish kolku danok se plaka po zemjite nadvor i ne ti ostanuva za hrana i samiot ke se uverish deka vo Makedonija si je najdobro.
12.12.2012 06:24 | (3) | Like
stavre, 12.12.2012 06:16:43
abe ajde, dosta e cetki mavanje, ovaa drzava, onaa drzava pa grcija i bugarija go pravat ona so ke im recat evropjanite od 13 tata. Heh bugarija demek ne ostela aj be... da vidime so biva so taa zaednicata na slavjanski drzavi ovie ne ne sakaat da ne sakaa nemase da ne delat minationt vek dosta e veke. A plus, makedoncite im gi cistea klozetite niz Amerikite , Avstraliite i Evropa pred 50 godini sega da gi osteme bugarite to da go praat
12.12.2012 06:16 | (1) | Like
macedon, 12.12.2012 05:46:01
Sto ocekuvate od Bugarija- fasisticka drzava 1941-1944 sorabotnici so Hitler isto kako i vo Hrvatska NDH na Ante Pavelic.Vcera izleguva bugarskiot minister vo EU , Makedonija ne ima davala na nekoi ludje 100-200 dusi vo MK da se izjasnat kako bugari, pa toj izgleda ne zemal apcinja pred da dade izjava, pa vo Bugarija 500.000 Makedonci gi otepaa od cotek ,ne smeat zbor da kazat deka se Makedonci,za Grcija i da ne zboruvame, isto taka 500.000 Makedonci vo Grcija se pod zakani i tortiri, vo Albanija preku 400.000 Makedonci koi zboruvaat cisto Makedonski jazik kako i vo Kosovo - Goranci cisto krvni Makedonci okolu 40.000 oblast Gora vo Kosovo. Samo vo oklnive 3-4 drzavi kako i vo MK ima minimum 2,5 milioni Makedonci, treba da se splotime a ne da se karame kako vo Sobranie.A za bugarite tolu im e pametot, Gospod gleda ke im dojde red i na bugarite.
12.12.2012 05:46 | (5) | Like
RIS, 12.12.2012 04:52:55
I Srbija ke beše protiv da beše člen na EU ke se fateše za crkvata.Šteta što EU ne e toa što go proklamira.Mislevme važat principite na meg.pravo,čov.prava.Kako da ne gleda deka tie zemji členki BG,GR ne gi počituvaat pravata na Makedoncite a kamoli da se pomirat so Rep.Makedonija.Treba da bideme gordi deka imeto na eden narod e sveta rabota i ne go prodava nitu eden narod na svetot a da počneme da veruvame samite na sebe i da si go vratime imeto vo ON .Ne što ke kažela USA.taa si go kaža svoeto.Vo ON se prašuva cel svet.
12.12.2012 04:52 | Like
Biljana, 12.12.2012 04:09:10
Sekoe loso, za dobro e...
12.12.2012 04:09 | (3) | Like
Edi, 12.12.2012 03:55:33
Istorijata se povtoruva, za vreme na Vtorata Svetska Vojna, bugarite bea verni slugi na fasiticka Germanija, po vojnata 40 godini bea verni slugi na Rusija, i sega pak se slugi na fasisticka grcija... slugata si ostanuva sluga, se dokazaa deka se prodadeni dushi za troa cherveni...
12.12.2012 03:55 | (2) | Like
Dobrososedstvo, 12.12.2012 03:02:19
Zboruvajki za "dobrososedstvo" tie treba najprvin da si trgnat od nivnoto. Zoshto pozadi nivnoto "dobrososedstvo se krie ETHICHKO CHISTENJE NA MAKEDONSKIOT NAROD, a istoto ova se potkrepuva od takanarechenta EU. Taka da site ovie ''istitucii" vo imeto na "dobrososedki odnosi" vrshat "moderni" ili nov tip na ethichki chistki, shto vo medicinata bi se narekle kako LUNATIZAM ili shirenje ludilo i perenje mozoci. Chare...mora da se dadat na lekar...odnosno ON sudenje na site involvirani vo ethichkoto chistenje na Makedonskiot narod, koj trae so vekovi, i da se bara kompenzacija za sekoj pominat den vo takov teror.
12.12.2012 03:02 | (1) | Like
Petre, 12.12.2012 03:01:36
so ova tatarite uste ednas si gi pokazaa vistinskite nameri i zasekogas ostanuvaat makedonski neprijateli... po ova moderna "bratska pomos" od 2012 ista kako 1903 na site neka im stane jasno deka bugarin i makedonec nikogas nema da bidat na ista strana! koga ke videte bugarin setete se na denesnata nivna postapka i istata postapka pred 100 godini pa ke vi stane jasno zasto samo 8% sakaat da se prijateli
12.12.2012 03:01 | (1) | Like
makedonija vecna, 12.12.2012 02:26:15
Da rabotime vredno i slozno za dobrobit na nasata mila Makedonija. Ziveevme veke vo edna takva i poubava drzava. Se raspadna kako kula od karti. Idninata na taa EU ne i e svetla. Krcmarot mozebi ke kari, no cehot ke go platat onie pomalite kako Bugarija, Grcija...Vi blagodaram "braka" bugari sto ne dozvolivte da plakame zaedno so vas tudji cehovi.
12.12.2012 02:26 | (2) | Like
trte-mrte, 12.12.2012 02:15:37
Denot Koga evropa ke dozivee totalen ekonoski I socijalen krah (veru am mnogu skoro ke se sluci) ke go dlavam kako odnovo da se sum se rodil,Francija i Gdrmanija vidat proxi ka.panja koristeki gi nivnite slugi grcija i bugarija.Prekin na sramnite Pregovori vednas I da si bstame drugo care,a evropa neka si go neguva fasizmot na grcija i bugarija.
12.12.2012 02:15 | (1) | Like
Petar, 12.12.2012 01:21:16
Luge,ne ni e potrebna taa raspadnata evropa, ako vlezeme vo evropa toa e mac so dve ostrici, prvo ke ni dokazuvaat deka sega sme " zastiteni " kako clenka na EU, za da potoa pravat sto sakaat so nas.Nie sme mala drzava i si imame gospod tuka dal i vodni resirsi, i soncevi denovi i kvalitetna pocva, treba da zasukame rakavite, da se dademe na rabota a ne da mlatime prazna slama.Nie imame Makenonija, zemja bibliska zemja iskonska kakva Crna Evropa ni e potrebna vi se molam.Dajte malku narodot neka stavi dva prsta na celo i dooobro neka razmisli i neka se kaze jasno i glasno : na Makedonija ne i treba Evropa, na evropa i treba Makedonija.
12.12.2012 01:21 | (14) | Like
SP, 12.12.2012 01:18:42
So secnarioto na NATO i so dogovor vo Ohrid od 2001 god , Makedonija go izgubi svojot identitet dozvolovajki albancite da stanat konstituciona nacija vo drzavata i go otvori patot Makedonia da stane vtorata zrtva pose Kosovo.Bugarija Germania Francija i Grcija go realiziraat scenatioto na NATO do kraj da ja unistat Makedonija i da ja prekrojaat kartata na Evropa kako za vreme na tretiot Rajh. Bugarija ja prevzima samo palkata od Grcija. So taa razlika deka taa isto kako Albancite ima interest da gi povrati teritoroote koi gi dobi od Hitler. Makedonija so site ekonomski i etnicki problemi nemoze da se odbrani od otvorenite teritorijalni pretenzii na sosedite i interesite na NATO. Makedonskata dijaspora treba da pokaze deka e del na Makedonskiot narod. Dolznosta na site nas koi ziveeme nadvor od zemjata ne e samo da gi pokazeme nasite patriotska custva kon Makedonija preku proklamaccii i pisma do senatorite i kongresmenite koi mnogu ne pomognaa vo naporite na Makedonija.
12.12.2012 01:18 | (3) | Like
Stefan, 12.12.2012 01:03:58
"на преговорите на земјава" Ve molam da vo idnina pisuvate za nasata zemja po nejzinoto ime MAKEDONIJA ne samo zemjava zamjava - cel svet zivee na zamjava i site drugi gi narekuvate po ime osven svojata zemja - del od zemjinava topka sto se vika Makedonija- POCNETE SI OD DOMA. Se nadevam deka nekoj e odgovoren pred da izlezat vasive pisuvanja od pecat i imajte postobanje za szemjata vo koja ziveete.
12.12.2012 01:03 | (5) | Like
mkd, 12.12.2012 01:01:48
mercy tatari, nesvesno ke ne izvlecete od bedata narecena EU
12.12.2012 01:01 | (21) | Like
dejan, 12.12.2012 00:45:13
makedonija treba da se skoncentrira na ekonomskiot razvoj i unapreduvanje na megu etnickite odnosi, evropa neka ne ne ceka nas nie keja pocekame nejze ako voopsto treba i da se ceka . vnetresniot mir i ekonomskiot razvoj vo ovoj period treba da ni bide prioritet
12.12.2012 00:45 | (4) | Like
zdravko prilep, 12.12.2012 00:40:13
abe ne bugarija ne grcija ne francija ne germanija , koj saka neka e , ima da ima krizi krizi eee ne se svesni , samo ima gospov gled avrajka plajka ajde , poleka , ne e aboraeno kaj nim im naplajka poleka ne veto eee do prva ima da go iscicaat se vo ansa polza ide politicki ne mavam prosto akzano narodsko
12.12.2012 00:40 | (3) | Like
Skopje, 12.12.2012 00:37:03
Do onie sto ke citaat vo bugarija i evropa:kaj nas velat deka stapot ima dva kraja.Vremeto sto pominalo ne se vraka,ama pazi od ona sto ide.evropa(so mali bukvi)od sekogas bila kamenjarka a i site onie sto ja cinat,zemji paraziti i hostovi.evrropa vakva mene NE mi treba niti pak jas nejze.Samo sto ke im pravat na site onie sto igraat vo nekoj sport a voopsto ne licat na taa zemja za koja igraat?Poleka ama sigurno NATAMU odat!Kletva od MOJATA MAKEDONIJA!!!
12.12.2012 00:37 | (9) | Like
Makedonski, 12.12.2012 00:36:33
Bidete vizioneri i ovoj pat odberete go pravilniot pat na vreme. Na ovoj nacin na koj se vodi politikata vo EU , nie nema da bideme del od taa pedofilska organizacija uste 100 godini. Ima iljada nacini i pricina i izvori koi bi ne blokirale! I toa ne e nasa vina, toa se ednostavno slabosti koi nekoi fasisticki zemji i politiki gi zloupotrebuvaat, na steta na celoto covestvo! Logicno bi bilo da im zablagodarime sto ne sprecuvaat da bideme del od nivnoto drustvo.
12.12.2012 00:36 | (6) | Like
stranec, 12.12.2012 002901
Dobro utro pa to a i se ocekuvase neka ne ve buni utre moze i alb da ne blokira ista taka za vo NATO-kaj se videlo tie sto ni ja skroija sudbinata i ne rasparcija sega da ne podrzuvaat toa??? nema da se sluci nikogas a posebno so vakvi mili i plasmid 4 sosedi pardon djavoli i 1-rezerva
12.12.2012 00:29 | (3) | Like
Bitola, 12.12.2012 00:19:57
Ako gi potsetis bugarite deka bea mivka na fasistite,gi boli. Ako i sega gi potsetis deka stanaa mivka na F. Grcija isto gi boli i se branat deka toa e anti propaganda sto se vodi vo Makedonija.Ednostavno ne znaes kade im e krajot.No fakt e deka FASIZMOTvleze na golema vrata vo EVROPA.A Evropa nema mehanizmi da se odbrani od nego.Takva EVROPA ne ni e potrebna , taa i taka pocna da se raspagja.Lazniot sjaj i nobelovata nagrada,toa e farsa.Vistinata e sosema druga,a toa e CRNA EVROPA.
12.12.2012 00:19 | (19) | Like
A.Lazarov@seznam.cz, 12.12.2012 00:12:36
Ne sum optimist okolu dodeluvanje na datum na Republika Makedonija za početok na pristapni pregovori so EU.Južnite a sega i Istočnite "mili"sosedi se povikuvaat na dobrososedtstvo i red drugi raboti od strana na RM ama koga treba da demonstriraat demokratija na Evropsko nivo nekako rabotite odat po nadolna linija,onie od jug veke se podolgo vreme vo EU ama Bugarite koi bea primeni na žimi majka vo EU sega ke ni držat predavanja okolu demokratija i sl.ako se tolku sposobni nema da se na opaškata na EU a i ne gi sakaat vo Shengen prostorot bidejki se korumpirani i nesposobni do koska. Kako i da e barem se otkrija kartite na site igraci koi se protiv nas 1.Francija koja ima zdelki za prodažba na oružje na južnite sosedi vo vrednost od nekolku milijardi Evra,2.Germanija,vo minatoto osnovac a sega kreditor.Makedonija ke prodolži po svojot pat i ponatamu.
12.12.2012 00:12 | (9) | Like
Crtezz, 12.12.2012 00:02:46
Otsekogas sakate Makedoncite da imaat prijatelski custva sprema vas , da nema antibugarska kampanja ? Ama so ova napravivte Makedoncite da imaat uste pogolema omraza kon vas i uste poveke se otugjuvate - sramota da pokazuvate sila i avtoritet na mala drzava od 2 milioni ziteli - i vie i juznite kopita , a uste pogolema mizerija za nobelovcite od EU , site na kup zaedno rabotite se za da ne postoime - odvratni sushtestva !!! Zasto ? zasto sme se rodile vo Makedonija i sme Makedonci !!! nema nikogas da uspeete da ne ponizite idioti edni ... Sega e red Vladata vo site svetski institucii , mediumi da napravi edna kampanja da vidi i razbere svetot sto ni se pravi - nesto sto e nadvor od ZDRAVIOT RAZUM ...
12.12.2012 00:02 | (11) | Like
tom bomb, 12.12.2012 00:01:46
SE plasat od nas.Sakaat sami da se otkazeme od naseto ime zatoa sto tie nemaat hrabrost toa da go storat samite. Bugarija ??? kaj bese toa ? , a mi tekna .Baba mi od tamu nosese alva ,gaki i pizami posto drugo nemaa , a natamu svercase Koka Kola ,mastiki za zvakanje ,farmerki ,kafe , zenski corapogasti itn.
12.12.2012 00:01 | (6) | Like
BG, 11.12.2012 23:56:33
Cetvrto poluvreme veke pocnuva.
11.12.2012 23:56 | (25) | Like
Makedonec od London, 11.12.2012 23:54:09
Najposle,potvrda na Bugarskata licemerna politika kon Makedonija.Se nadevam deka makedonskite "parioti" koi poseduvaat B`lgarski pasaporti ( okolu 100.000) koi od "patriotski " pobudi se otkazaa od makedonskoto poteklo i priznaa deka imaat "blgarski koreni " imaat golem udel vo ovaa "B`lgarska turlitava".Da i cestitam i na nasata "patriotska" aktuelna vlast , koja so preimenuvanje na iminjata na ulicite na nasite narodni heroi i dejci so B`lgarski dokazani neprijateli i satrapi na Makedonskiot Narod i Drzava,otvori prostor i nafrli idea na B`lgarskata vlast so sto treba da ne udri po glava.Dojde vreme da se izjasnat site onie koi stvaraat "nova Makedonska kvazi istorija i idnina) da istapat pred Makedonskiot narod i da polozat OTCET.Neka im sluzi na cest na site onie " Makedonski" gragjani koi se pobugarcija,zemajki B`lgarski pasosi.SRAMNO I ZALNO.
11.12.2012 23:54 | (6) | Like
Vuke od Makedonija, 11.12.2012 23:53:05
Grcija so imeto, Bugarija so jazikot -dobrososedstvo go kocat evrointegriranjeto na Makedonija. Da bea clenki vo EU: Srbija - so avtokefalnosta na MPC-OA i Albanija - so covekovite prava na albancite, ce go kocea napredokot na zemjata vo integriranjeto vo EU i NATO.
11.12.2012 23:53 | (9) | Like
Cigani pogani, 11.12.2012 23:52:34
Pa dobro se iskultivirale malce ganjovci, tie sekogas bile neprijateli megutoa porano doagaa vo Makedonija da ubivaat, strelaat siluvaat i macat nevini luge i zeni. Mizerija se sekavam koga gi zalevme i im davavme po edna cervena za ...
11.12.2012 23:52 | (2) | Like
mislam stvarno ja preteraa, 11.12.2012 23:49:26
i nikogash da ne vlezeme vo eu makedonicite za bugarite se cararevi otsekogash sme bile i ce bideme gospoda za bugarite
11.12.2012 23:49 | (8) | Like
RISTO, 11.12.2012 23:43:43
Nemozam da najdam soodveten zbor ne samo za Grcija i Bugarija tuku i za poveketo "clenki" na EUO-PREDAVNICI
11.12.2012 23:43 | (2) | Like
Darmar, 11.12.2012 23:30:49
A be kakva Evropa, Makedonija treba da se svrti nakaj Rusija i Kina tie se idninata na svetot.
11.12.2012 23:30 | (19) | Like
Владимир, 11.12.2012 23:28:45
Бугарките во почетокот на 90-те се продаваа на пазарите за две червени...сега бугарите ни враќаат.. Icon_razz)))
11.12.2012 23:28 | (3) | Like
Македонец од македонски „произход“, 11.12.2012 23:27:02
Danke Bulgarien! Не спасивте да не влеземе во вителот на ЕУ и да спаднеме на грчкото дереџе. Вие сте супер пријател!
11.12.2012 23:27 | (14) | Like
stefan, 11.12.2012 23:26:37
bugarija nikogas ne bila priatel na Makedonija,so grcite ne delele i okupirale i se drugo,go molam Makedonskiot narod,samo bojkot na ovie dve zemji od sekakov vid
11.12.2012 23:26 | (5) | Like
Makedonec, 11.12.2012 23:19:13
Zasto cudenje. Mora ednas site da se razbudime i da svatime deka nikoj od sosedite ne ne poddrzuva!!!! Imame najdobri politicari koi gi biravme pa sega neka baraat drug nacin. Samo se plasam deka nema najdat lesno.
11.12.2012 23:19 | (3) | Like
крис, 11.12.2012 23:16:34
"добрососедски односи" многу субјектина категорија! ниту е дел од копенхагеншки критериуми, ни се мери во метри ни во килограми плус секој чергар може да ги успори! кој во ЕУ може да мери и оценува добрососедски односи? мислам дека е време нашава дипломатија да побара писмено објаснување прво што се тоа добрососедски односи и каде точно не сме ги исполниле, ама и мора да го "обработи" прашањето за добрососедски, на пример да го ОТВОРИ ПРАШАЊЕТО ЗА МАКЕДОНСКИТЕ МАЦИНСТВА!!!
11.12.2012 23:16 | (11) | Like
nevreme, 11.12.2012 23:10:10
Tatarite i afrikancite postavuvaat uslovi a samite ne gi ispolnija uslovite koga bea primeni vo EU. Toa samo go pokazuva nivnioto licimerie. Shto majka bara Makedonija od svoite neprijateli?
11.12.2012 23:10 | (7) | Like
Antibiotik, 11.12.2012 23:09:07
Uste vo 1991 god.rekov deka pogolema maka ke imame od Bugarite otkolku od Grcite.Neka trcaat pak po bugarski pasosi sega.A deka ke ima vakov ishod,bese jasno kako den deka povtrorno ke go jademe stapot. Veke sekakov komentar e izlisen,dzabe e se.
11.12.2012 23:09 | (3) | Like
Vidovit, 11.12.2012 23:08:51
Sto tolku ste zapnale za eu koga prasanje na vreme koga taa ke se raspadne.
11.12.2012 23:08 | (20) | Like

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=56F90572...196F862313
12-12-2012, 01:04 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

УДБ-а во Македонија успешно си ја заврши работата. Круна на таа антимакедонска активност е следниот цитат:

Quote:Petre, 12.12.2012 03:01:36
so ova tatarite uste ednas si gi pokazaa vistinskite nameri i zasekogas ostanuvaat makedonski neprijateli... po ova moderna "bratska pomos" od 2012 ista kako 1903 na site neka im stane jasno deka bugarin i makedonec nikogas nema da bidat na ista strana! koga ke videte bugarin setete se na denesnata nivna postapka i istata postapka pred 100 godini pa ke vi stane jasno zasto samo 8% sakaat da se prijateli
12-12-2012, 01:24 PM
Reply
Басарбовски Offline
Junior Member
**

Posts: 46
Joined: Aug 2012
Reputation: 6

Не е съвсем точно. Проблемът не е, че някой мрази, а това, че има политика на насърчаване/подстрекаване/подбуждане на тази омраза. Примери за това - много. Дори и тази саттия е показателна. Друг път дори не пускат коментари - никакви, ни про, ни анти. А този път е пуснато всичко това. Дори самата новина не е важна. Важното е да има много коментари и то точно такива. Важното е да се знае, че не сме в ЕУ заради България. А истината е друга
Quote:Решението - предмет на това конкретно обсъждане, е на орган на ЕС - Съвета по общи въпроси и външни отношения на ЕС и вместо да търсят причините за него в позициите на отделни страни-членки на Съюза, по-добре би било правителствата на държавите-кандидатки да направят преглед на свършеното до сега и да набележат адекватни мерки за извършване на необходимите реформи или за преодоляване на евентуално допуснатите грешки.
Казано с други думи не гърция, а господ не може да те спре ако ти самия не даваш поводи за това. Македонска преса се чете и надвор и всичко това се вижда. А сегашната българска позиция щеше да е невъзможна без неистовите усилията отвъд ридо. И все пак тук искаме МК в ЕУ. За да се добие малко по-обективна представа
Quote:София ще очаква Скопие да предприеме стъпки най-вече в три посоки, за да даде своето "да" за започване на присъединителните преговори. "На първо място, да започнем бързо и конструктивно преговорите по Договора за добросъседство, който сме предложили на Република Македония. На второ място, да създадем инфраструктурата, която да осигури, да направи така ситуацията, че този договор да се спазва, а не да остане само на хартия. И на трето място, да видим добронамереност в желанието за развитие на отношенията с България", обясни Младенов.
Това не се знае от вчера и доколкото разбрах се приема добре от македонското общество, а дори политиците казаха, че не виждат проблем. Така, че ако започнат работа по трите теми бързо може да има промяна. И наистина България може да е най-силния съюзник на Македония и то не за "срещу Гърция", а изобщо, но всичко зависи от поведението на РМакедония и това в никакъв случай не означава, че искаме македонците да стават българи както често се манипулира.
12-12-2012, 02:21 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Додека го чекаме Латас, Миленко и останатите , 3-от ешалон го пробива ледот:

Quote:Тито, 12.12.2012 092332
A be kakva Evropa, Makedonija treba da se svrti nakaj Srbia i Vardarskata Banovina tie se idninata.

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...5A7B0A2331
12-12-2012, 03:47 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Вероятно някой е "подсказал" на Бойко да прочете нещо от македонската преса и сега виждаме неговата реакция. Преди няколко дни го гледах по телевизията, беше бесен и каза нещо като: "ще ми градят идентитет и ще си правят рейтинг на антибългарска основа, хм..." - клатейки голямата си глава.
12-12-2012, 09:07 PM
Reply
Басарбовски Offline
Junior Member
**

Posts: 46
Joined: Aug 2012
Reputation: 6

Quote:По одговорот од министерот Никола Попоски на писмото од бугарскиот колега Николај Младенов, кој беше оценет како позитивен, крајно непринципиелно е да се најавува блокада, коментираат познавачи на состојбите
Pa bese kristalno jasno deka so edno pismo MK ne moze da ja popravi gresnata politika sprema Bugarija vo poslednite godini. "искаме да видим добронамереност в желанието за развитие на отношенията с България", обясни Младенов". "Чакаме не приказки, а дела" - Плевнелиев и т.н. Мисля, че е пределно ясно.
Quote:Mакедонија стана дел од внатрешниот политички натпревар пред бугарските избори
Quote:Кога му е страв на Бојко дека може да биде поразен на избори и започнува да се прави на поголем националист и од националистите во Бугарија. Така да ништо ново под небото. Јасно е веќе дека на изборите кои следуваат таму ќе се покаже вистината што уште сега ја покажаа анкетите. Рејтингот на неговата партија убедливо паѓа а БСП му дишат во врат.
Погрешно мислене. Тук темата за Македония не е топ новина. Не е даже трета или четвърта, а разликите на политиците в отношението към МК държава и официална политика са минимални, а след кампанията от последната година вече много трудно би могли да се аргументира "по-мека" българска позиция. Една анкета тия дни показа, че 50% са за условна подкрепа, 18% за никаква, а само 7% са за подкрепа, независимо от провокациите от македонска страна. Само преди година процентите бяха други. Всеки може да си отговори защо.

Анти БГ коментарите както винаги са европейски, но най-много ми харесаха тези двата
Quote:Тито, 12.12.2012 092332

A be kakva Evropa, Makedonija treba da se svrti nakaj Srbia i Vardarskata Banovina tie se idninata.

Quote:perko, 12.12.2012 12:44:34

iskreno do sega sekogas sum zboruval za bugarite vo superlatif duri i prijatelite pocnaa da me vikaat bugarofil.na site im kazuvav deka tie se nasi braka i nema da ne ostavat na cedilo.no sega bi sakal na site da im se izvinam za pogresnoto moe interpretiranje na nestata,ovie ne ni se ama bas nikakvi braka,duri posle ova ni stanaa najgolemi dusmani.prokleti da ste,od deneska ne sakam nisto poveke da slusnam za tie luge,so ovoj poteg mislam deka gi unistija i site simpatizeri.da se ujdisas so najgolemiot dusman na tvojot brat......navistina nemam poveke komentar,bruki

Възможно ли е някои македонец със симпатии към българите да каже дали ги изживява нещата по същия начин както перко?

13-12-2012, 10:26 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(13-12-2012, 10:26 AM)Басарбовски Wrote:
Quote:perko, 12.12.2012 12:44:34

iskreno do sega sekogas sum zboruval za bugarite vo superlatif duri i prijatelite pocnaa da me vikaat bugarofil.na site im kazuvav deka tie se nasi braka i nema da ne ostavat na cedilo.no sega bi sakal na site da im se izvinam za pogresnoto moe interpretiranje na nestata,ovie ne ni se ama bas nikakvi braka,duri posle ova ni stanaa najgolemi dusmani.prokleti da ste,od deneska ne sakam nisto poveke da slusnam za tie luge,so ovoj poteg mislam deka gi unistija i site simpatizeri.da se ujdisas so najgolemiot dusman na tvojot brat......navistina nemam poveke komentar,bruki

Възможно ли е някои македонец със симпатии към българите да каже дали ги изживява нещата по същия начин както перко?

Јас гледав со симпатии кон бугарскиот народ и култура, и се уште гледам, тоа нема никаква врска со политиката. Но кон бугарската држава секогаш сум гледал со резерва бидејќи од ваша страна од извесни лица постојано пристига едно цинично, лигаво и недолично однесување.

Можам со сигурност да ти кажам дека со овој чекор Бугарија изгуби многу, ако воопшто и' значело мислењето на просечниот, обичен Македонец кој не виси по форуми и кој си ја гледа својата работа. Едноставно ги зацементира стереотипите градени со децении. Во спротивното ќе ве убедуваат само најтврдите симпатизери на Бугарија кои во неа секогаш ќе гледаат нешто божествено и неостварливо, но мислам дека во однос на односот на Македонецот тие ќе ве залажуваат и ќе се самозалажуваат, или пак ќе зборуваат дека сите во Македонија се претвориле во србомани или не знам што.

Што да ти кажам, со ова поништивте и признавање и тенкови и вакцини и се', бидејќи не е само тоа што Бугарија не' блокираше, туку начинот на кој го направи тоа, одменувајќи ја фалираната Грција, во момент кога таа самата беше на работ да не може да стори ништо на мене лично не ми личи на ништо друго туку, да бидам директен, соучесништво во прикривањето на криминалот и геноцидот кој Грција го има направено и го прави од Букурешт 1913 па наваму, лулката на демократијата.

Прванов, Желев и Стојанов се во право кога го критикуваат овој чекор на Бугарија, но мислам дека вашето општество не е во состојба да го проумее тоа.

(This post was last modified: 13-12-2012, 12:05 PM by Пат.)
13-12-2012, 12:00 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Сепак мислам дека не бев доволно директен во претходниот пост, па да бидам уште подиректен - овој чекор на Бугарија личи на соучесништво во поделбата на Македонија и во желбата Македонија да ја снема од картата на Европа со вакви дејствија во клучни моменти. А биди сигурен дека токму така ќе се толкува во македонското општество.
13-12-2012, 12:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,680
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(13-12-2012, 12:23 PM)Пѫт Wrote: Сепак мислам дека не бев доволно директен во претходниот пост, па да бидам уште подиректен - овој чекор на Бугарија личи на соучесништво во поделбата на Македонија и во желбата Македонија да ја снема од картата на Европа со вакви дејствија во клучни моменти. А биди сигурен дека токму така ќе се толкува во македонското општество.BravoBravo Se_klanjam
13-12-2012, 01:41 PM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12

Бай Йордане, какво пося Македония на нивата наречена България? ....

Sm_upset Днес жънете.....Sm_upset
13-12-2012, 02:48 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(13-12-2012, 12:23 PM)Пѫт Wrote: Сепак мислам дека не бев доволно директен во претходниот пост, па да бидам уште подиректен - овој чекор на Бугарија личи на соучесништво во поделбата на Македонија и во желбата Македонија да ја снема од картата на Европа со вакви дејствија во клучни моменти. А биди сигурен дека токму така ќе се толкува во македонското општество.

Айде,айде!Видехме "тулкуването" на македонското общество!Едни и същи коментари навсякъде-не само в оня парцал "Вечер"!Лоши беха българите като мълчаха и тръпеха всекакви простотии,лоши са и сега-нема разлика!Задниците лъснаха!Защо тогава да мълчим?От "България" нема место във вестниците ви тия дни.Нема место да напишете две думи за Франция и Германия и за останалите държави,които СЪЩО не са подкрепили Македония!Место има-мъде нема!
България нито ще ви дели,нито ще ви множи-делете си се,множете си се,либете се ,плодете се-ваша си работа и все тая!България просто вдигна ръце!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
13-12-2012, 03:12 PM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(13-12-2012, 12:23 PM)Пѫт Wrote: Сепак мислам дека не бев доволно директен во претходниот пост, па да бидам уште подиректен - овој чекор на Бугарија личи на соучесништво во поделбата на Македонија и во желбата Македонија да ја снема од картата на Европа со вакви дејствија во клучни моменти. А биди сигурен дека токму така ќе се толкува во македонското општество.

Ако се симплифицира релацијата Блгариа-Македонија на однос мајка -син, тогаш си во право. Мајката, поради нејзиниот инстинкт, секогаш ке му ги простува грешките и гревовите на својот палав син. Но, во меѓудржавни релации тоа не е дозволиво. Блгариа прва не призна. Лобираше и кај други земји за признавање. При желбата на Србија ( Милошевиќ) и Грција(Мицотакис) за поделба на Македонија во раните 90-ите години од минатиот век, Блгариа се спротистави. Во услови на ембаргото, преку нејзините граници имавме дотур на нафта и храна. Во конфликтот , 2001, ни помогна со помош во оружје. И покрај се, скоро, сите влади кои доаѓаа водеа просрпска политика. Ништо од блгарската културна продукција не се дозволуваше во Македонија. Историските фалсификата правени од србокумунистичката идеологизирана историографија останаа да важат. Во Македонија продолжија да се , континуирано, одржува антиблгарската кампања. Филмот “ Трето полувреме“ финансиран од македонската влада, како филм од нацинален интерес, беше капак на таа антиблгарска политика. Независно од поединци во Блгариа, доминантниот дел од нивното општество се сложува со ваква одлука на нивниот државен врв. Ако ова не ја опамети Македонија, да го промени курсот, а тоа доведе и до распад ( поделба) на Македонија, АПСОЛУТНО е погрешна и некоректна тезата дека Блгариа соучествувала во тоа. Многу поточно е дeka македонското општество немало сила ( или волја) да го фати правиот пат за македонскиот државен интерес.

13-12-2012, 03:23 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Демек Бугарија и Грција се грижат за македонскиот државен интерес?! Icon_razz

Ова е глуп потег од Бугарија, нормална е и рекацијата на Желев.

И не стои тој бугарски националромантичарски сон за реалција мајка-син.

Во Бугарија победија тие што сакаа да имаат однос спрема Македонија ист како што има Грција. Значи, поставување на услови, уценувања и слично. Тоа е глупа политика, ова не може да се изедначи со било каков филм, книга и такво нешто.

13-12-2012, 06:00 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

Hristo segsniot poteg od ovaa garnitura vo Blgarija e sosem sprotiven od onoj na Zelev.
Sreka e sto go nema Milosevic vo Srbija ta nema da moze da se spoi stavot sto go pokazuva Borisov , a toa e podelba na Makedonija,koj mu godi na Grcija.
Znaci dolznost na majkata sprema sinot e da iznajde nacin So site Sredstva za da mu pomogne na sinot , a ovoj potez e odnos na makea.
Bugarija e taa koja e dolzna da pravi pozitivna diskriminacija prema sebe vo korist na Makedonija kako drzava , a ne vaka da ja poseruva sekoja nadez na onie koi gi frla na Gilotinja.
Motivot i namera da se dojde da se deli i da ja nema Makedonija e na steta na Bugarski interesi , e ako ova ne se tie udbini metodi ne znam sto e , a neli Borisov e od taja provinencija , samo e vo prasanje ideologija , da ne e ova Naci.
13-12-2012, 06:29 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(13-12-2012, 12:00 PM)Пѫт Wrote:
(13-12-2012, 10:26 AM)Басарбовски Wrote:
Quote:perko, 12.12.2012 12:44:34

iskreno do sega sekogas sum zboruval za bugarite vo superlatif duri i prijatelite pocnaa da me vikaat bugarofil.na site im kazuvav deka tie se nasi braka i nema da ne ostavat na cedilo.no sega bi sakal na site da im se izvinam za pogresnoto moe interpretiranje na nestata,ovie ne ni se ama bas nikakvi braka,duri posle ova ni stanaa najgolemi dusmani.prokleti da ste,od deneska ne sakam nisto poveke da slusnam za tie luge,so ovoj poteg mislam deka gi unistija i site simpatizeri.da se ujdisas so najgolemiot dusman na tvojot brat......navistina nemam poveke komentar,bruki

Възможно ли е някои македонец със симпатии към българите да каже дали ги изживява нещата по същия начин както перко?

Јас гледав со симпатии кон бугарскиот народ и култура, и се уште гледам, тоа нема никаква врска со политиката. Но кон бугарската држава секогаш сум гледал со резерва бидејќи од ваша страна од извесни лица постојано пристига едно цинично, лигаво и недолично однесување.

Можам со сигурност да ти кажам дека со овој чекор Бугарија изгуби многу, ако воопшто и' значело мислењето на просечниот, обичен Македонец кој не виси по форуми и кој си ја гледа својата работа. Едноставно ги зацементира стереотипите градени со децении. Во спротивното ќе ве убедуваат само најтврдите симпатизери на Бугарија кои во неа секогаш ќе гледаат нешто божествено и неостварливо, но мислам дека во однос на односот на Македонецот тие ќе ве залажуваат и ќе се самозалажуваат, или пак ќе зборуваат дека сите во Македонија се претвориле во србомани или не знам што.

Што да ти кажам, со ова поништивте и признавање и тенкови и вакцини и се', бидејќи не е само тоа што Бугарија не' блокираше, туку начинот на кој го направи тоа, одменувајќи ја фалираната Грција, во момент кога таа самата беше на работ да не може да стори ништо на мене лично не ми личи на ништо друго туку, да бидам директен, соучесништво во прикривањето на криминалот и геноцидот кој Грција го има направено и го прави од Букурешт 1913 па наваму, лулката на демократијата.

Прванов, Желев и Стојанов се во право кога го критикуваат овој чекор на Бугарија, но мислам дека вашето општество не е во состојба да го проумее тоа.

Къде беше независимото македонско гражданско общество кога 20 години се плюка по България . Къде беше когато правителството даваше милиони за филми и музеи на абсолютна анти българска основа. За всеки друг съсед има лоби и една сурия интелектуалци да го бранят само срещу България всички са единни. Вие по анти бълтари неможе да станете. Няма накъде повече.
Без Ботев няма България
13-12-2012, 06:44 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

E туй да беше писано за Сърбия или Албания така ли тихо щеше да помине

ГЛУП СИ КАКО БУГАРИН
http://milenko.com.mk/aktuelno.html
Без Ботев няма България
13-12-2012, 07:03 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

Път, 20 години националната ни политическа гарнитура мълча и какво постигна?
Стереотипите в Македония не само си останаха циментирани, но и стана по-лошо - мълчанието се възприе като слабост и това охрабри злобните хейтъри още повече да плюят по България и лъжат ежедневно в пресата... Говоря за мнозинството от македонците, които коментират по форуми и медии.
Младенов изпрати ясен сигнал още преди месец с предложението за подписване на договор за добросъседство и македонската преса веднага се изпълни с интересни предложения за реципроцитет?! - признаване на нацията, езика и не знам още какво...
Представи си да протегнеш на някой ръка и той да започне да ти поставя условия, за да я приеме... така изглеждат нещата отстрани...
Имаше една поговорка "Който сее ветрове, ще жъне бури".
Като гледам сами се превърнахте в единствения ни съсед и единствената държава в света, с която имаме някакви спорове. А ми е чудно пък вие като сте толкова арни, защо имате проблеми със всички съседи?
И на мен не ми харесва случилото се в Брюксел, но време ви беше за един студен душ и от нас.
Не знам какво общо има ту Гърция и защо я намесваш... Мисля, че ако СЪрбия и Албания бяха в ЕС, щяхте да имате вето и от тях.
А дали ще ни мразите повече, не съм сигурен, но едва ли е възможно да стане по-лошо.

(This post was last modified: 13-12-2012, 11:52 PM by Han Solo.)
13-12-2012, 11:47 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

(13-12-2012, 06:00 PM)acko Wrote: Демек Бугарија и Грција се грижат за македонскиот државен интерес?! Icon_razz

Ова е глуп потег од Бугарија, нормална е и рекацијата на Желев.

И не стои тој бугарски националромантичарски сон за реалција мајка-син.

Во Бугарија победија тие што сакаа да имаат однос спрема Македонија ист како што има Грција. Значи, поставување на услови, уценувања и слично. Тоа е глупа политика, ова не може да се изедначи со било каков филм, книга и такво нешто.

Очигледно глупа политика им е повеќе за внатрешна употреба без да се води сметка за долги стази бидејки:

1) Со сила не бива ништо. Самарис во 1991/1992 го користеше спорот со името за ситни политички поени, бидејки ‘скопските цигани’ ќе капитулираат за пар недели, па ете помина 20 години од тогаш. И што Грција доби од сето тоа?

2) Македонија деновиве ќе го јадеше ќотекот и без Бугарија, т.е. се додека Грција не даде благослов или не ја избркаат од ЕУ. Според тоа, испаѓа кога силeџија тепа, па му се придружува уште некој да удри по некоја клоца, ама ќотекот е отприлика ист, ама жртвата многу добро ќе ги памети клоците и тој што ги дал...

3) Во случај да еве Грција по некое чудо се договори со нас, а да при тоа ништо ние промениме во однос кон Бугарија, што тогаш Бугарија ќе направи, ќе ја замени Грција во улогата и , и какови аргументи ќе користете бракоразводни парници, трето полувреме, средновековни рекописи итн? Епа, со среќа со таква стратегија.

Тоа е тоа , буг - мак односи официјално се сега далеку под точката на смрзнување. Ма не вреди веќе ни да се зборува за ова, отидено е во п.м.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
14-12-2012, 03:58 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Христо,мерси многу, те поздравува исвестен Б'лгарин.Но сепак за мене и двете страни грешат.И тоа од следниов аспект.
Бугарите цело време, бараат да ја пишуваме историјата како нив ќе им годи,засега Бојко Борисов ниту еден БУгарски политичар не ја притиска Македонската власт да спроведе Лустрација,а со тоа проблемот меѓу Македонија и Бугарија и полното соседи ќе замине.
Наместо ти како Волтер,да кажеш дека треба Лустрација а со тоа да се спроведе прочистување,ти ја бакнуваш задниот дел.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
14-12-2012, 04:40 AM
Reply