Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Васил Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Jan 2011
Reputation: 3

(09-10-2012, 03:12 PM)Zoograf Wrote: Според влашката википедиа (акисмет не ми дозволува да ја накачам), Бугарија таму е Vurgaria. А тоа можеби доаѓа од латински vulgare.

Vurgaria трябва да е гръцката форма. Доказателството за каквато и да е връзка с латинското vulgare лежи изцяло на плещите на твърдящите това...
(This post was last modified: 09-10-2012, 04:39 PM by Васил.)
09-10-2012, 04:37 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(09-10-2012, 02:44 PM)Васил Wrote:
(03-10-2012, 12:16 PM)hristo Wrote: Ако се земе тезата дека сите Словени во територија на јужниот Балкан од страна на Византијците се нарекувале Булгари од зборот вулгарос кој значи прост, тогаш недостасува буквата л кај терминот Бугари.

"вулгарос" не е могло да значи прост, вулгарен за византийците. Няма такава дума в гръцкия, нито в Ancient (perseus, woodhouse), нито в New Testament Greek (teknia).

Да, Васил, нема таква дума на грчки ама има на латински. Во Вујаклија ( речник на страни зборови) пишува дека VULGARIS означува прост.
10-10-2012, 10:11 AM
Reply
Васил Offline
Junior Member
**

Posts: 23
Joined: Jan 2011
Reputation: 3

(09-10-2012, 02:36 PM)Васил Wrote: Влашкия термин съм го срещал като "вергер". Така е поне според една полу-влахиня, Ваня, от Маловище май. Преди 15-ина година Ваня обясняваше в alt.news.macedonia как "вергери" било влашкото име за... македонците (т.е. славо-македонците).

За пълнота, свидетелството на Ваня/paris от 1997 г., когато тя правеше PhD по фармация на Запад.

++++++++++++++++++
From: paris <pa...@merck.com>
Subject: Re: Macedonian Oracle
Date: 1997/04/30
Message-ID: <3367CEFA.EDB@merck.com>#1/1
Newsgroups: alt.news.macedonia

...
My mother was taught Macedonian in the school in 1946-50 (never
Bulgarian). Today there is no longer a school in the town because there
are not enough young people living there to warrant an expense for a
teacher. Plus after the large exodus to foreign lands there were less and
less Vlachs to intermingle and marry and so the majority of the younger
generation
(born 1930 and beyond) started to marry in the town of Bitola
or the neighboring villages that were not Vlah, with "vergers" or
Macedonians
(as did my mother and my husband's father) only for the fact
that if they stayed to marry within their neighboring Vlah towns they
would more than likely marry a relative.

++++++++++++++++++++++++

From: paris <pa...@merck.com>
Subject: Re: Balkan Romance and the Vlachs of Serbo-Croatia
Date: 1997/03/27
Message-ID: <333AA4BA.5D52@merck.com>
Newsgroups: soc.culture.greek,alt.news.macedonia,soc.culture.romanian,soc.history.medieval

...
Thank you, This is true the reason that I identify as both is because
over the years in Macedonia especially within the region that my parents
came from (Bitola/Resen), less and less couples married within their own
"nationality" of Vlachs, basically because there weren't enough Vlachs
around the region without having to move out of the region to a different
part of Macedonia to marry a Valch that wasn't already a relative. And if
you wanted to stay within your own village then you would have to marry a
cousin. Very few were not related by blood.

So my mothers village and my mother started marrying the "Vergers" or
Macedonians.
So my mother is 100% Vlach and my father is 100% Macedonian,
that makes me 50-50. The same goes for my husband, but his family did not
pass down their knowledge of where they had come from. And the same goes
for the majority of the villagers still left in Malovishte.

+++++++++++++
11-10-2012, 09:21 AM
Reply
Kasandar Offline
Member
***

Posts: 118
Joined: Jun 2010
Reputation: 0

16-10-2012, 04:39 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

Emisija za Makedonskata istorija na Bugarska televizija.

Поприлична количина на пакости...
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
16-10-2012, 05:09 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(16-10-2012, 05:09 PM)Zoograf Wrote: Emisija za Makedonskata istorija na Bugarska televizija.

Поприлична количина на пакости...
Зографе, дали и овој видео клип, од блгарската продукција, го сметаш за поприлична количина на пакости:

17-10-2012, 10:20 AM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

(17-10-2012, 10:20 AM)hristo Wrote:
(16-10-2012, 05:09 PM)Zoograf Wrote: Emisija za Makedonskata istorija na Bugarska televizija.

Поприлична количина на пакости...
Зографе, дали и овој видео клип, од блгарската продукција, го сметаш за поприлична количина на пакости:
Повеќе е тенденциозен, да не направи поглупави отколку што сме, веројатно за нивна внатрешна употреба, отколку пакостно.

Тебе тие клипчињата што ги ставив, како ги оценуваш?

Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
17-10-2012, 03:27 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(17-10-2012, 03:27 PM)Zoograf Wrote: Поприлична количина на пакости...

Зографе, дали и овој видео клип, од блгарската продукција, го сметаш за поприлична количина на пакости:
[/quote]

Повеќе е тенденциозен, да не направи поглупави отколку што сме, веројатно за нивна внатрешна употреба, отколку пакостно.

Тебе тие клипчињата што ги ставив, како ги оценуваш?


[/quote]

Па, тие клипчиња,за мене, покажуват јасен став за прашања за кои се зборува. Значи, не се работи за “ пакости“ , туку за ставови и факти ( гледано од нивен ракурс). Третиот клип ( кој јас го постирав), пак не е тендециозен, туку зборува за галаматијасот кој се создаде околку генезата за макеодонскиот народ и неговата исотрија. И не му е да не направи помалку или повеќе глупи, туку го покажува шаренилото по тоа прашање. Еве, уште еден клип кој го тоа потврдува.

По тебе кој од двата актера во овој клип е во право. Или има и трета вистина?

17-10-2012, 08:25 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

И двајцата се натропаа глупости. Балканот е секако преполн со народи кои присвајаат нешто што не е нивно, но Грците ( модерниот народ) тука водат. 
На историја отворив и пишував своевремено специјала тема за модерниот Грчки народ  
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=1060

За историја има посебен форум и таму може да одиме во длабина.
 Но ако тебе не ти смета кога таму ќе кажат работи како на пр. Охрид е бугарски град како факт, осносно став, следниот пат кога ќе одиш во тој град на плоштадот кажи го тоа и јави за реакцијите. Нели, не е ништо страшно, научен факт де,   мелем за сите бугарско/македонски тензии...
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
18-10-2012, 12:45 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(18-10-2012, 12:45 AM)Zoograf Wrote: И двајцата се натропаа глупости. Балканот е секако преполн со народи кои присвајаат нешто што не е нивно, но Грците ( модерниот народ) тука водат. 
На историја отворив и пишував своевремено специјала тема за модерниот Грчки народ  
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=1060

За историја има посебен форум и таму може да одиме во длабина.
 Но ако тебе не ти смета кога таму ќе кажат работи како на пр. Охрид е бугарски град како факт, осносно став, следниот пат кога ќе одиш во тој град на плоштадот кажи го тоа и јави за реакцијите. Нели, не е ништо страшно, научен факт де,   мелем за сите бугарско/македонски тензии...

В Македония някои истини е опасно да се произнасят на глас. Ще видим на Заберняк паролите - там бас хващам че никой нема и да помисли да търси кусури, щото сръбския к.р е вече влезнал прекалено на дълбоко - последното без извинение.

Гледам си много чувствителен на някои коментатори - ето ти един кой изобщо не тропа глупости - депутат , бивш кандидат за президент


Повторувањето е мајка на знаењето во бугарија има се’, само бугари не’

Пишува Тодор ПЕТРОВ

Бидејќи повторувањето е мајка на знаењето... ...Македонија не е држава без историја, како што мислат во Софија. Македонците се стара цивилизација.

Еее, заврши векот на лагите за Македонците и за Македонија! Во Балканските војни 1912-1913 година, Македонија по волја на големите колонијални сили, беше поделена меѓу Албанија, Бугарија, Грција и Србија, режимите во овие земји извршија геноцид врз Македонците кој трае до денес... По дисолуцијата на поранешна СФР Југославија, во 1992 година, повторно реинкарнира темата Македонија... Ќе престанат да лажат: Не е до името и дали некогаш сме биле, до окупацијата и геноцидот е, во тоа е вистината и затоа агресијата по сите основи и од сите страни! Кога веќе сме околу Софија, со сите маала со Македонци од цела Македонија, вреди да си припомниме: Во Бугарија има се’, само Бугари не’! Во Бугарија нема македонско малцинство, затоа што Македонците се мнозинство!Во Бугарија само Ѓупците и Турците не се Македонци! И не е прашањето, дали Македонците во Македонија се Бугари, туку има ли Бугари во Бугарија без македонски корени? Поточно, Бугарија е исто што и поранешна Југославија. Ако ја разложите на Македонија, Мизија и Тракија, њама Б’лгарија, од Бугарија ништо не останува! Впрочем, проблем за Софија не се Македонците... ако продолжат процесите на емиграција и депопулација, Ромите и Турците стануваат мнозинство во Бугарија. Тука лежи зајакот. Затоа на Софија и’ се потребни Македонците и Македонија, да го одржат етничкиот баланс во просторот и времето. Со приклучувањето на Бугарија во Европската Унија, 40.000 Македонци од Македонија како “Бугари“ со бугарски пасоши, транзитно виа Бугарија до земјите во Европската Унија, по работа за егзистенција, не ја менуваат демографијата на нашиот источен сосед. Проблемот на оваа земја е што со приклучувањето на Бугарија во Европската Унија, од неа иселени се околу два милиона, претежно млади и образовани... епилогот е катастрофално брзото стареење на нацијата... ...

Па, не случајно Македонија е најголемата романса за Бугарија. Културата и историјата на Македонците се инкорпорирани како државна култура и историја на Бугарија и затоа се’ е исто. Славиме исти датуми, настани и личности, само зависи кој од која страна на границата е, за да каже мои се. А, во основа, никој од никого ништо не краде, затоа што основата и на Бугарија е Македонија! Егејските, солунските дијалекти на македонскиот јазик се основа на современиот литературен бугарски јазик, како производ на современата бугарска политичка нација. Поради тоа Софија не го признава македонскиот јазик. Бидејќи ако Софија го признае македонскиот јазик, сосема логички си го поставува прашањето “Што ќе биде тогаш нашиот јазик (современиот литературен бугарски јазик)“? Затоа Софија не го признава македонскиот јазик! Македонците не се креација на Коминтерната, ниту идеолошка конструкција на Студената Војна! Патем, што беа Бугарите кога градеа сојуз со Фашистичка Германија во Втората Светска Војна? Зошто Софија ги депортира македонските Евреи во концентрационите логори на Хитлер и Химлер? Што беа Бугарите кога со децении коленичеа пред Сталин во Москва?! Кои беа поправоверни комунисти, Македонците во Македонија или Бугарите во Бугарија? Патем, мала гимнастика со умот. Ако Татарите се протобугари, а во Бугарија денес имаат статус на малцинство, што се мнозинството? Зошто Светскиот Бугарски Конгрес нема седиште во Софија, туку во главниот град на Татарстан - Казан? Дали Бугарија е втора татарска држава? А зошто Татрстан не се вика Бугарија?

Зошто Тодор Живков своевремено на Стане Доланц му реплицирал “Како да го поставам македонското прашање во Бугарија, кога мнозинството од членовите на Политбирото на Централниот Комитет на Бугарската Комунистичка Партија се Македонци?“ Тоа самиот Тодор Живков го вели во своите мемоари. Зошто Георги Димитров му предлагал на Тито обединување на Пиринска со Вардарска Македонија, обединување на македонскиот народ од двете стани на границата? Зошто корените на современите Бугари како политичка нација им ги врзуваат за Кина и Монголија, а упорно бегаат од генезата на Македонија, своевремено Империја се’ до Индија? Впрочем и во Софија има историска школа, која ги кине заблудите за врските на Бугарија со Најдалечниот Исток и современата бугарска историја ја врзува за старата, една и единствена Македонија! Сега... има кај нас и платеници и (нео)врховисти, кои сметаат и агитираат за Македонците како Бугари, ама таа квази-историја е трајно минато свршено време. Лешинарат од мршите што соседните метрополи им ги фрлаат, како одродени и продадени, да агитираат во Македонија против Македонците и своите корени, бедни во џебот, душата и умот...

Тие луѓе и таа историја за Македонија, од другата страна на границата, треба да ги разбереме и да им помогнеме, иако долго време комунизмот им го перел умот, затоа што се наши! Јаничарите не ги измислиле Бугарите, од пусто турско се тие, нели? Индоктринацијата, поделбите и времето го правеле своето... Други и туѓи, за свои интереси и сфери на влијание на овие простори создавале држави, им носеле суверени од свои династии, тие со себе влечкале историчари од земјите од каде што доаѓале за да им напишат истории за териториите што ќе ги владеат како свои колонии, цртале граници, ретуширале вистини... Се разбира, не носеле нови народи, туку историјата и културата на поделените Македонци ја инкорпорирале како државна во државите-нации на овие простори. И затоа се’ е исто, од сите страни на границите, бидејќи Македонија е основата на “Балканите“! Не живееме на Балканскиот, туку сите заедно на Македонскиот Полуостров. Кога и да е, таа вистина ’рти и никне. Како Феникс од пепелта Македонија повторно е тука! Аладин од волшебната ламба е надвор и никој не го враќа назад во затвореното шише. И после се’ и покрај се’, Македонија повторно е држава! Македонија повторно е држава и тоа повеќе никој и никогаш не може да го смени! Историјата на Македонија повеќе не се пишува во Тирана, Софија, Атина и Белград, во Брисел и Стразбур, во Лондон, Берлин, Париз и Москва, туку во Македонија! Историјата на Македонија ја пишуваат Македонци и на македонски јазик!

Затоа, дами и господа од Софија, и Вие кои ја претставувате Бугарија во Европската Унија, Македонија не е држава без историја. Нека се без гајле во БАНУ, не им ја крадеме историјата на Софија за Болгарите од Татарстан, корените во Кина и Монголија! Таа историја не е ниту наша, не е ни Ваша! Изнарадувајте им се уште малку на заблудите, пак ќе се вратите на прапочетокот во Македонија! Тоа што Македонија денес не е поголема од Албанија, Бугарија, Грција или србија, е дело на големите колонијални сили кои ги кроеле границите на Македонскиот Полуостров. Санстефанска Бугарија била голема, ама само на хартија, како фатаморгана која никогаш не била, ниту ќе ја биде! И после се’ и покрај се’, браќа и сестри Бугари и Бугарки, добредојдовте во Македонија... таа е многу голема... од Јадранското Море се’ до Индија... А, таква, колку е наша, е и Ваша, браќа и сестри Македонци и Македонки! Амин!

Без Ботев няма България
18-10-2012, 05:25 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(18-10-2012, 12:45 AM)Zoograf Wrote: И двајцата се натропаа глупости. Балканот е секако преполн со народи кои присвајаат нешто што не е нивно, но Грците ( модерниот народ) тука водат. 
На историја отворив и пишував своевремено специјала тема за модерниот Грчки народ  
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=1060

За историја има посебен форум и таму може да одиме во длабина.
 Но ако тебе не ти смета кога таму ќе кажат работи како на пр. Охрид е бугарски град како факт, осносно став, следниот пат кога ќе одиш во тој град на плоштадот кажи го тоа и јави за реакцијите. Нели, не е ништо страшно, научен факт де,   мелем за сите бугарско/македонски тензии...

Прво за тропање на глупости. Не мислам дека двајцата тропаа глупости, од онаа што го зборуваа. Еден тропаше, другиот рационално зборуваше. За да донесеш таков суд, треба да си равен на бардите од историските науки и вистини, на пример од ранг на еден Блаже Ристески. Тој има право на таква арбитражна позиција. Јас и ти, може да си ги кажуваме нашите мислења. Оти ако за еден Паскал Кузман, главниот идеолог на антиквизацијата во Македонија, кажеш дека тропа глупости ти кажуваш за целиот проект дека е глупост, со што заземаш директен спротивен став од сегашниот државен пристап кон македонската историја. Ако пак кажеш за еден од најголемите борци за независна Македонија, дека тропа глупости, пак, на некој начин, кажуваш дека тој како да не знаел за што се бори и залага.
За оние нешта што се кажаа во првите два блгарски видео-клипа, не даде коментар, а само за Охрид со препорака : “ следниот пат кога ќе одиш во тој град на плоштадот кажи го тоа и јави за реакцијите“. Како го тоа замислуваш, да на сред плоштад земам мегафон и се дерам-Охрид е блгарски град !? Дека има Блгари во Охрид , еве ти доказ:

Јас како разбрав од тие два клипа, Блгарите никако не велат дека не постои современ македонски народ, туку дека порано Охрид бил блгарски град. Лично имам чуено од стари охриѓани, сите со ОВ или ЕВ на крај на презимињата, како цел Охрид ги пречекал со цвеќе блгарските војски во 1941 година. Нема зошто да не им верувам. А, тоа не било пред 1000 години, туку пред 70-ина години. А, еве, како самите Охриѓани ги спасувале “ озлогласените блгарски фашисти“ од Германците, на крајот на војната:
18-10-2012, 09:22 AM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

Ту , Зоографе што се имаш толку фатено за Христо? Пушти го малку и заштеди си време. Зарем не гледаш дека тоа е стандардна Бугарска заслепеност и тапоглавост. Sид еден која ни проектил не го пробива а па камоли идеја. Кај Христо нема ништо да ти успее ако е базирано на факти. Тој си е убеден и сега сака да убеди други. Ти него му велиш изјави во Охрид пред цел народ дека Охрид е Бугарски, тој тебе слика една од Бугарин во Охрид. Еден Бугарин и некој муабети кој Христо си имал со некој Бугари од Охрид се доказ дека Охрид бил Бугарски. Тоа што има илјадници современици од Охрид кој се чувствуваат засебни и кој биле сведоци на Бугарската окупација не е битно. Тоа што Прличев , Бајрон на Балканот, ОД ОХРИД пишувал Грчки нема Христо да го замисли и натера да каже Прличев е Грк, ама не се мисли да го напраи Бугарин. Сигурно ти пошто читам имаш потекло од Охрид повеќе си знаеш за предците, ама не е тоа битно, како и во секоја дискусија со Бугари, битно е што Бугаринот мисли за Македонија. Ти му извади факти и цитати од научни книги како окупацијата на Македонија , и девалвацијата на курсот имале само едно за цел - да ја ограбат Македонија, и уште мал милион други докази за окупацијата, тој пак, една слика , сликана од Бугарската армија за време на дочекот на Бугарите како да е тоа доказ дека народот среќен бил со доаѓањето на Бугарите. Нема слики од испраќањето на Бугарската армија и колкава тага и плач бил од него, ама пак, не е тоа битно за Христо. Ти му укажа со писмени докази колку е јазикот менлива работа, и дека наречјата се менуваат од Бугарас до Австрија постепено, тој пак - се е Бугарски јазик. А кога го праша да ли е од Македонија и колку ги познава наречјата - нема одговор. Има само , шаренило за постоењето на Македонскиот народ пред 100 години. А за Бугарскиот? Не, тој си постоел од век и веков, иако ти цели фермани испиша за тоа што означува името Бугарин и дека Бугарска нација во денешен смисол немало пред 19 век како што немало ни Македонска. Те да се тврди дека од Бугарите сме настанале е најголема комедија. Ама не се јави Христо да прокоментира со контра факти. На пример, за Христо е факт текстот на Канзуров за третото полувреме, но , секој разумен човек најголема тежина би дал на АКТЕРИТЕ сами во случката со Евреите во Македонија и нивната депортација од Бугарите. Зошто Христо не го цитирa Мајкле Беренбарум и неговата неодамнешна изјава за улогата на Бугарите и Евреите во втората светска војна? Не е од Србин и Латас изјавата! За Прличев се изнабрука чоекот, ама нема што, образ ѓон, молк и си продолжува да треска. Очигледно Христо не го чита котле. Не ги чита клучните постови и твоите постови на историја. Не сака. Не му одговара. Не се впушта тука во дискусија. Само ќе скокне кога слика од пречек на Бугарин, изјава на некој дека е Бугарин и блика. Но, тоа нема да му ги постигне целите. Како и сите Бугари тој не го разбира менталитетот КОЛЕКТИВЕН, значи од генерација на генерација на Македонецот. Не разбира измачен посрбуван, побугарчуван погрчуван народ кој секој пар децении некој го толчел и не разбира каква реакција кај Македонецот се јавува кога некој ќе му ја каже вечната Бугарска глупост дека сме производ од нив и дека сме создани од Коминтерната. Затоа пуштио го. Неговите постови работат само за Српската кауза. Тој има најмногу на котле завршено за Србите и антибугаризмот. Нема друг член на форумов кој толкава антибугаризам има создадено.
18-10-2012, 10:37 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

ЧМ, не сакам незавршени работи, најкратко објаснето. Посебно кога ќе намирисам манипулација.

Христо, зарем не си во контрадикција кога го ставаш последното клипче ? Од една страна зборуваш за закон за заштита на национална свест, кој никој досега не го ставил на интернет, каде наводно е забрането да се чуствуваш како Бугарин, од друга страна пак, најголем Бугарин во Охрид испаѓа бивш официр на ЈНА, што значи и комуниста, столб на режимот на СФРЈ. Истовремено вели дека осекогаш се кажувал за Бугарин, неговото семејство е од Охрид а не од Цариброд или слично. Значи некој тука лаже, или ти или тој?

Каква врска има  улогата на Љуп(б)чо во било што со историски прашања? Дали е тој историчар , не е, според тоа зошто треба некаков авторитет да суди. Посебно што јас за разлика од двајцата хоштаплери немам политичка агенда или економски интерес кои ветрови ќе дуваат во Македонија. 

А пак за заробениците во 1944, не вреди со тебе да се расправа, агитпроп е кај тебе без крај. И двете мои баби имаат давано злато за заробениците, относно градот,  лично познавав директни учесници, таа приказна ја знам уште како малечок.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
19-10-2012, 01:29 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(18-10-2012, 10:37 PM)Cesen Makedonec Wrote: Ту , Зоографе што се имаш толку фатено за Христо? Пушти го малку и заштеди си време. Зарем не гледаш дека тоа е стандардна Бугарска заслепеност и тапоглавост. Sид еден која ни проектил не го пробива а па камоли идеја. Кај Христо нема ништо да ти успее ако е базирано на факти. Тој си е убеден и сега сака да убеди други. Ти него му велиш изјави во Охрид пред цел народ дека Охрид е Бугарски, тој тебе слика една од Бугарин во Охрид. Еден Бугарин и некој муабети кој Христо си имал со некој Бугари од Охрид се доказ дека Охрид бил Бугарски. Тоа што има илјадници современици од Охрид кој се чувствуваат засебни и кој биле сведоци на Бугарската окупација не е битно. Тоа што Прличев , Бајрон на Балканот, ОД ОХРИД пишувал Грчки нема Христо да го замисли и натера да каже Прличев е Грк, ама не се мисли да го напраи Бугарин. Сигурно ти пошто читам имаш потекло од Охрид повеќе си знаеш за предците, ама не е тоа битно, како и во секоја дискусија со Бугари, битно е што Бугаринот мисли за Македонија. Ти му извади факти и цитати од научни книги како окупацијата на Македонија , и девалвацијата на курсот имале само едно за цел - да ја ограбат Македонија, и уште мал милион други докази за окупацијата, тој пак, една слика , сликана од Бугарската армија за време на дочекот на Бугарите како да е тоа доказ дека народот среќен бил со доаѓањето на Бугарите. Нема слики од испраќањето на Бугарската армија и колкава тага и плач бил од него, ама пак, не е тоа битно за Христо. Ти му укажа со писмени докази колку е јазикот менлива работа, и дека наречјата се менуваат од Бугарас до Австрија постепено, тој пак - се е Бугарски јазик. А кога го праша да ли е од Македонија и колку ги познава наречјата - нема одговор. Има само , шаренило за постоењето на Македонскиот народ пред 100 години. А за Бугарскиот? Не, тој си постоел од век и веков, иако ти цели фермани испиша за тоа што означува името Бугарин и дека Бугарска нација во денешен смисол немало пред 19 век како што немало ни Македонска. Те да се тврди дека од Бугарите сме настанале е најголема комедија. Ама не се јави Христо да прокоментира со контра факти. На пример, за Христо е факт текстот на Канзуров за третото полувреме, но , секој разумен човек најголема тежина би дал на АКТЕРИТЕ сами во случката со Евреите во Македонија и нивната депортација од Бугарите. Зошто Христо не го цитирa Мајкле Беренбарум и неговата неодамнешна изјава за улогата на Бугарите и Евреите во втората светска војна? Не е од Србин и Латас изјавата! За Прличев се изнабрука чоекот, ама нема што, образ ѓон, молк и си продолжува да треска. Очигледно Христо не го чита котле. Не ги чита клучните постови и твоите постови на историја. Не сака. Не му одговара. Не се впушта тука во дискусија. Само ќе скокне кога слика од пречек на Бугарин, изјава на некој дека е Бугарин и блика. Но, тоа нема да му ги постигне целите. Како и сите Бугари тој не го разбира менталитетот КОЛЕКТИВЕН, значи од генерација на генерација на Македонецот. Не разбира измачен посрбуван, побугарчуван погрчуван народ кој секој пар децении некој го толчел и не разбира каква реакција кај Македонецот се јавува кога некој ќе му ја каже вечната Бугарска глупост дека сме производ од нив и дека сме создани од Коминтерната. Затоа пуштио го. Неговите постови работат само за Српската кауза. Тој има најмногу на котле завршено за Србите и антибугаризмот. Нема друг член на форумов кој толкава антибугаризам има создадено.

Не съм ничий адвокат,но не мога да премълча пред типичната македонска заслепеност и тъпоглавост...Един зид,който и ракета не го пробива,камо ли идея!Никакъв документ,никакви факти не важат при вас-всичко се "тълкува",украсява или директо се измисля и лъже най безцеремонно!Щом Пърличев,този Байрон на Балканите е написал със собствените си ръце :
Quote:...Нека знаят и това, че не пиша от собствена своя гордост, но за възвишение на народната. Дотолкова ние, българе[те], сме били ругани и презрени от всите народности, чтото време е вече да се опомним. Като чете човек народните ни песни, дето всека хубавица се нарича гъркиня, неволно ще заключим, че клетото самопрезрение е знак на българщината. Време е да се покажем хора между хората. Българското трудолюбие редко се намира в другите народи; то ни е облагородило; то е било, е, и ще бъде наше спасение...
ми дава пълно право да кажа,че ТОЙ се е чувствал и живял като българин!И го казвам на висок глас,а не мрънкам като п**ка :"Той се не усекял,той бил заблуден,българин тогава не означавало българин..." и прочее тъпанарщини,които трудно се побират в едно нормално мислене!
Ред сълзи,ред сополи:България ни окупииирааа,България ни ограаабиии...!Да не дава Господ!България е администрирала част от сръбска Вардарска бановина и в тази част най-леко е преминала войната,ясно ли е?!Да!Война!!Мина покрай вас без да я усетите благодарение на същата тази България!Що не ревете на италианците,които са окупирали западната част?Що не им викате "фашисти"(дето са баш фашистите),окупатори и не знам си какво още?!Що не ревете на немците,които всъщност са завладели и окупирали бановината и са предали управлението на българи и италианци?Щото немате м*де!Щото така ви научиха комунярите-за да си македонец трябва да си антибългарин!
Айде сиктир!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
19-10-2012, 02:38 AM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-10-2012, 01:29 AM)Zoograf Wrote: ЧМ, не сакам незавршени работи, најкратко објаснето. Посебно кога ќе намирисам манипулација.

Христо, зарем не си во контрадикција кога го ставаш последното клипче ? Од една страна зборуваш за закон за заштита на национална свест, кој никој досега не го ставил на интернет, каде наводно е забрането да се чуствуваш како Бугарин, од друга страна пак, најголем Бугарин во Охрид испаѓа бивш официр на ЈНА, што значи и комуниста, столб на режимот на СФРЈ. Истовремено вели дека осекогаш се кажувал за Бугарин, неговото семејство е од Охрид а не од Цариброд или слично. Значи некој тука лаже, или ти или тој?

Каква врска има  улогата на Љуп(б)чо во било што со историски прашања? Дали е тој историчар , не е, според тоа зошто треба некаков авторитет да суди. Посебно што јас за разлика од двајцата хоштаплери немам политичка агенда или економски интерес кои ветрови ќе дуваат во Македонија. 

А пак за заробениците во 1944, не вреди со тебе да се расправа, агитпроп е кај тебе без крај. И двете мои баби имаат давано злато за заробениците, относно градот,  лично познавав директни учесници, таа приказна ја знам уште како малечок.

Е, Зографе, и јас не сакам незавршена работа. Јас, пак уште повеќе не сакам манипулации. Мислам дека јас и ти ке си муабетиме повеќе, затоа што претставуваме во Македонија два света , две свести кои, на крај, мора да се допрат, морат да најдат заедничка вертикала.

Quote:Христо, зарем не си во контрадикција кога го ставаш последното клипче ? Од една страна зборуваш за закон за заштита на национална свест, кој никој досега не го ставил на интернет, каде наводно е забрането да се чуствуваш како Бугарин, од друга страна пак, најголем Бугарин во Охрид испаѓа бивш официр на ЈНА, што значи и комуниста, столб на режимот на СФРЈ. Истовремено вели дека осекогаш се кажувал за Бугарин, неговото семејство е од Охрид а не од Цариброд или слично. Значи некој тука лаже, или ти или тој?

И, каде е тука контадикторноста? Прво, законот постоел. Не најдов документ на интернет, но од многу луѓе сум чул за постоење на Законот за македонска национална чест. За тоа сум прочитал и од Венко Марковски во книгата „ Крвта вода не станува“, каде вели дека по 1950 години имало судски процеси за граѓани на Македонија кои се декларирале како Блгари. Веројатно од комунистичката милост и нежност, луѓето биле заплашени па морале да го премолчуваат својот етнички идентитет. Такви времиња. Ако не е така, како ке го објасниш периодот “ помеѓу двете световни војни “ во Македонија ( кога била во склоп на КСХС, де) каде огромен дел од луѓето не се чувствувале како Срби,но биле прогласени за Срби, па својата вистинска етничка припадност гласно и јавно не ја декларирале, свесни за последиците за нив и нивните семејства! За тие кои биле похрабри читај во двотомниот “ Белиот терор“ на Димитар Галев. Да видиш како завршувале “ бугарашите“ и нивните семејства.После тој , нели, период нивното етничко декларирање било инакво, а не српско. Така, и тој г-ин Куртелов. Чекале да дојдат подемократски времиња, па да се изјаснат како што сакаат. Можеби си заборавил, па ке те потсетам. Значи, христијани во Македонија, по 2-та Световна војна, кои биле домицилни жители на Македонија а се декларирале како Срби, можеле пак така да се изјаснуваат, а тие кои биле домицилни жители а се чувствувале Блгари не можеле. Можеле да се декларираат само тие Блгари кои доаѓале од Србија ( Босилград,...). За какво лажење збориш Зографе за постираниот клип? Па, јас таму не зборувам, туку г-от Куртелов.

Quote:Каква врска има улогата на Љуп(б)чо во било што со историски прашања? Дали е тој историчар , не е, според тоа зошто треба некаков авторитет да суди. Посебно што јас за разлика од двајцата хоштаплери немам политичка агенда или економски интерес кои ветрови ќе дуваат во Македонија.
Зографе, а дали си ти филолог или историчар па да имаш право за јавен став по тија прашања? Нели имаме и академици историчари, па сметаме дека тие нивни истории биле идеологизирани за потребите на комунистичкиот режим. Не ми е јасно, не можам да разберам, како му оспоруваш право на најголемиот борец за независна Македонија, г-от Љубчо Георгиевски, да нема знаење од историјата или право да своите ставови јавно ги кажува? Ако го елиминираш г-от Паскал Кузман за историските прашања, а тој е главен идеолог на актуелната т.н. антиквизација“, и е , фактички, продолжена рака ( по тоа прашање) на актуелната власт, тогаш ти не се слагаш со нивните историски тези. Не се слагаш ниту со Георгиевски со неговата теза, за блиските релации на Македонците и Блгарите. Веројатно не се слагаш ниту со тезите на академикот Блаже Ристовски ( кој не е сам). А, тоа се ставови на сите побитни групации кои владееле или владеат со Македонија. Тоа значи дека Македонија нема единствен став по тоа прашање. Па, Зографе, полемизирај со нив? Излези од комфорната позиција на учество во форум под ник, и храбро, влези во полемика со тие официјални ставови? Или не е време и место јавно и отворено да се зборува? А, го критикуваш г-от Куртелов од Охрид, зошто не се декларирал како Блгарин за време на комунизмот!

Quote:А пак за заробениците во 1944, не вреди со тебе да се расправа, агитпроп е кај тебе без крај. И двете мои баби имаат давано злато за заробениците, относно градот, лично познавав директни учесници, таа приказна ја знам уште како малечок.

А, со ова се прославиSmajlito Те ценам како добар, елоквентен и разумен соговорник. Барем со досегашните твои ставови и мислења, па ценам дека ова си го напишал во афект. Јас не сум од Охрид. Таа прикаска сега ја открив сурфајки по интернет да најдам нешто за Блгари од Охрид. И, таа прикаска ме емоционалнио потресе. Да, Зографе, ме потресе. Колку сме биле лажени од нашите србокомунистички историографи, кои со разни државни почести и материјални бенефиции биле наградувани. Не се работи бе Зографе за никаков агитпроп. Се работи за емотивна реакција на нормален човек. Јас, после тоа се чувствував како згазен човек, како човек на кој некој му ја украл младоста, еден дел од животот. Мене ми требаше многу време, читање и разговори, за да таа моја ментална матрица,( имам 59 години) изградена и всадена во комунизмот да ја сменам. Ама, ова прикаска од Охрид која ја дознав овие денови ме дотолча. Просто прашање, зошто јас таа прикаска до сега не сум ја чул? Зошто бе Зографе? Зошто сум ја слушал прикаската за Ваташа илјадници пати и врз база на тоа сум создавал ( порано) негативни стереотипи спрема блгарскиот народ, а оваа прекрасна прикаска од Охрид не сум ја чул. Еј, Зографе, па овие србокумунисти не да лажеле туку сучеле. Не направиле луѓе зомби, па после свет ке ни се смее. Па, ке ни се смее. Најпроста работа, ако за време од три години, Блгарите направиле такви злочини и терор во жална Македонија, зошто бе Зографе, тој ист народ со злато да ги откупува тие “ страшни злочинци“ Зошто, кога веќе не биле под принуда. Можеле, обратно, така врзани и окружени со Германците ( неле, тогаш биле веќе непријатели) да ги плукаат, навредуваат да ги каменуваат. По војничката логика дека тие се германски непријатели, тоа Германците, веројатно, би дозволиле. Трогнува и гестот на германскиот командант кој после донесениот позлатен крст на св. Климент, го вратил златото на охриѓаните. Е, тоа е Зографе прекрасна тема за еден иден филм за Дарко Митрески. Ако сакаме да се сообразиме со денешната ЕУ, такви филмови треба да се снимаат, а не филмови кои омразата ке ја задржуваат и шират.

19-10-2012, 09:40 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(18-10-2012, 10:37 PM)Cesen Makedonec Wrote: Ту , Зоографе што се имаш толку фатено за Христо? Пушти го малку и заштеди си време. Зарем не гледаш дека тоа е стандардна Бугарска заслепеност и тапоглавост. Sид еден која ни проектил не го пробива а па камоли идеја. Кај Христо нема ништо да ти успее ако е базирано на факти. Тој си е убеден и сега сака да убеди други. Ти него му велиш изјави во Охрид пред цел народ дека Охрид е Бугарски, тој тебе слика една од Бугарин во Охрид. Еден Бугарин и некој муабети кој Христо си имал со некој Бугари од Охрид се доказ дека Охрид бил Бугарски. Тоа што има илјадници современици од Охрид кој се чувствуваат засебни и кој биле сведоци на Бугарската окупација не е битно. Тоа што Прличев , Бајрон на Балканот, ОД ОХРИД пишувал Грчки нема Христо да го замисли и натера да каже Прличев е Грк, ама не се мисли да го напраи Бугарин. Сигурно ти пошто читам имаш потекло од Охрид повеќе си знаеш за предците, ама не е тоа битно, како и во секоја дискусија со Бугари, битно е што Бугаринот мисли за Македонија. Ти му извади факти и цитати од научни книги како окупацијата на Македонија , и девалвацијата на курсот имале само едно за цел - да ја ограбат Македонија, и уште мал милион други докази за окупацијата, тој пак, една слика , сликана од Бугарската армија за време на дочекот на Бугарите како да е тоа доказ дека народот среќен бил со доаѓањето на Бугарите. Нема слики од испраќањето на Бугарската армија и колкава тага и плач бил од него, ама пак, не е тоа битно за Христо. Ти му укажа со писмени докази колку е јазикот менлива работа, и дека наречјата се менуваат од Бугарас до Австрија постепено, тој пак - се е Бугарски јазик. А кога го праша да ли е од Македонија и колку ги познава наречјата - нема одговор. Има само , шаренило за постоењето на Македонскиот народ пред 100 години. А за Бугарскиот? Не, тој си постоел од век и веков, иако ти цели фермани испиша за тоа што означува името Бугарин и дека Бугарска нација во денешен смисол немало пред 19 век како што немало ни Македонска. Те да се тврди дека од Бугарите сме настанале е најголема комедија. Ама не се јави Христо да прокоментира со контра факти. На пример, за Христо е факт текстот на Канзуров за третото полувреме, но , секој разумен човек најголема тежина би дал на АКТЕРИТЕ сами во случката со Евреите во Македонија и нивната депортација од Бугарите. Зошто Христо не го цитирa Мајкле Беренбарум и неговата неодамнешна изјава за улогата на Бугарите и Евреите во втората светска војна? Не е од Србин и Латас изјавата! За Прличев се изнабрука чоекот, ама нема што, образ ѓон, молк и си продолжува да треска. Очигледно Христо не го чита котле. Не ги чита клучните постови и твоите постови на историја. Не сака. Не му одговара. Не се впушта тука во дискусија. Само ќе скокне кога слика од пречек на Бугарин, изјава на некој дека е Бугарин и блика. Но, тоа нема да му ги постигне целите. Како и сите Бугари тој не го разбира менталитетот КОЛЕКТИВЕН, значи од генерација на генерација на Македонецот. Не разбира измачен посрбуван, побугарчуван погрчуван народ кој секој пар децении некој го толчел и не разбира каква реакција кај Македонецот се јавува кога некој ќе му ја каже вечната Бугарска глупост дека сме производ од нив и дека сме создани од Коминтерната. Затоа пуштио го. Неговите постови работат само за Српската кауза. Тој има најмногу на котле завршено за Србите и антибугаризмот. Нема друг член на форумов кој толкава антибугаризам има создадено.

Чесен, овиј твој пост беше за Зограф, но во целиот пост зборуваш за Христо! Мислев како да ти одговорам. Можеби вака е најдобро. Ке ти одговорам со дел од колумната на Стоја Андов од минатонеделниот неделник ФОКУС. Можеби, ако не си ме разбрал мене, Андов ке го разбереш.

Quote:...
Раководството на Македонката револуционерна организација не можело да бара сојузници за создавање и одбрана на македонската автономија во тоа време кај грчкото население што живеело на територија на Македонија, па дури и кај Македонците што биле познати како “ патријаршисти“ и, главно, заедно со Грците се бореле за грчката национална кауза. Значи, во тоа време внатре во Македонија не постоеле минимални услови за воспоставување на автономија, бидејки нејзините противници заедно биле посилни и помоќни ос Македонската револуционерна организација. Но, МРО во тоа време не можела да се справи ни со своите внатрешни противречности.
Долгогодишниот период на воспитување и образование во просветните установи на Бугарската егзархија, кај македонските револуционери резултирало со формирање на нивна бугарска национална свест, или пак, свест која не е чиста бугарска, но која не е доволно посебна и различна од бугарската. И покрај тоа што барем дел од македонските револуционери знаеле или насетувале дека бугарската држава прави спогодба со Србија за поделба на Македонија и со тоа се откажува од поранешната платформа за Обединета Македонија, тие немале сила да се спротивстават на таквата бугарска политика, ниту пак, покажале интерес за создавање на некое политичко тело ( на пример, привремена влада на Македонија), со задача да ги застапува политичките интереси на автономна Македонија, пред сојузниците и пред големите сили, како и пред Османлиската империја , тело, што истовремено би им дало насока и на Македонците како да се организираат и да се борат за своите национални интереси во таа војна.
Во тогашните услови Македонците не покажале доволна посебност и не се бореле на бојното поле за автономна Македонија, туку гинеле во битките кај Едрене, Лозенград и Чаталџа. Тие послужиле како топовско месо за остварување на нереалните амбиции на бугарскиот цар Фердинанд триумфално, како победник, на бел коњ да мине низ улиците на тој историски славен град. Според тоа, имајќи гипредвидсте околности, не можеме да им судеме на македонските политички дејци во времето пред и во текот на Првата балканска војна, но не треба ни да измислуваме дека постоела некоја “ целокупна “ ( обединета) Македонија, која била распарчана во Балканските војни, а чие божемно повторно обединување сега треба да биде главна задача на нашата сегашна држава. Напротив, митот за Обединета Македонија нема реална основа во нашата историја и затоа треба да го отстраниме од нашата внатрешна и надворешна политика, но и од сферата на културата и воспитувањето на нашите нови генерации. Едноставно, треба да бидеме свесни и да се помириме дека Македонија како држава е можна само во нејзините сегашни граници, кои се и меѓународно признати.
“ Патриотизмот“ што се заснива на митот за Обединета Македонија, всушност, претставува закана која може да доведе до уништување на нашата држава и до дефинитивно истребување на Македонците. Дури и кога тој лажен патриотизам, кога се обидува да се потпре на историјата од пред 2.300 години, и да ја прикаже како основа на денешната македонска држава и денешните Македонци, тој претставува истовремено и интелектуално талкање во темницата и опасно авантуристичко коцкање со судбината на нашата држава.
Основната поука од Првата балканска војна е пораката : Ако сакаме да бидеме и останеме Македонци, тогаш треба да се бориме за толеранција и разбирање меѓу припадниците на многубројните етнички заедници внатре во Македонија и со соседните народи и држави. Нашето јуначење , што е присатно дури и во настапите на нашите државни раководители, не преставува некој гест на патриотизам и храброст, туку ја одразува глупоста на оние што мислат дека земјата ќе опстане и ќе напредува , ако создава дома и надвор се побројни непријатели. Таа политика ги притиска и нашите научници, публицисти, експерти, новинари и умерените политичари, да го стивнат својот глас и да не се противат на една јасна препознатлива политичка авантура, прикриена под превезот на лажен патриотизам.

19-10-2012, 10:55 AM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

Не ме разбра, Христо. Или не ме прочита.
Куртелов се декларирал како Бугарин за време на СФРЈ . Еве:
http://makedonski-bulgari.blogspot.com/2...st_28.html
Стандарт: - Г-н Куртелов, в Охрид се говори, че при Титова Югославия в града само вашето семейство се е декларирало като българско. Лесно ли бе да си българин в комунистическа Югославия и сега в Македония.
Любчо Куртелов : - Не беше лесно. В Титова Югославия можеше да бъдеш циганин, влах, турчин, албанец, но не и българин. Принадлежността към българската нация бе криминализирана чрез Закона за македонската национална чест. Уникален закон в световната практика. Според него, ако се обявиш за българин, обиждаш македонската национална чест и получаваш от 3 до 5 години затвор. ....

Вели дека семејството било единствено во Охрид декларирано како Бугарин, што воопшто не е точно. Зборува дека имало тој закон, а не бил во затвор. Бил официр во ЈНА, ако си од Македонија, што се сомневам, би требало да знаеш од каков ‘квалитет‘ беа тие луѓе.

Па кој е овде луд?
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
(This post was last modified: 19-10-2012, 12:03 PM by Zoograf.)
19-10-2012, 12:00 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0

(19-10-2012, 12:00 PM)Zoograf Wrote: Не ме разбра, Христо. Или не ме прочита.
Куртелов се декларирал како Бугарин за време на СФРЈ . Еве:
http://makedonski-bulgari.blogspot.com/2...st_28.html
Стандарт: - Г-н Куртелов, в Охрид се говори, че при Титова Югославия в града само вашето семейство се е декларирало като българско. Лесно ли бе да си българин в комунистическа Югославия и сега в Македония.
Любчо Куртелов : - Не беше лесно. В Титова Югославия можеше да бъдеш циганин, влах, турчин, албанец, но не и българин. Принадлежността към българската нация бе криминализирана чрез Закона за македонската национална чест. Уникален закон в световната практика. Според него, ако се обявиш за българин, обиждаш македонската национална чест и получаваш от 3 до 5 години затвор. ....

Вели дека семејството било единствено во Охрид декларирано како Бугарин, што воопшто не е точно. Зборува дека имало тој закон, а не бил во затвор. Бил официр во ЈНА, ако си од Македонија, што се сомневам, би требало да знаеш од каков ‘квалитет‘ беа тие луѓе.

Па кој е овде луд?


Никој не е луд. Тоа е пример за типично УДБИНО работење. Како што сам кажа, официр во ЈНА (тука практички мораше да си комунист и подобен, проверен илјада пати) а ваму во исто време прогонуван Бугар и тоа по закон кој никој вклучувајќо го и Христо (обичај е на Христо да не се бави со докази туку приказни но тоа е друга тема) да го стави на интернет. Сега, тактиката следна на УДБА е: проверен официр, чедо на ЈНА ќе го уфрлиме за Српски потреби. Овој е Бугарин, кој ги иритира Македонеците (во помала мера) а најповеќе ги анимира Бугарите од Бугарија да го промовираат овој човек и со тоа ја извршат Српската задача и слугуваат свесно или несвесно на Српските господари - создавање на анимозитет кон Бугарите. Србинот мошно добро знае кој реакции и рефлекси предизвикуваат не акција туку реакција кај Македонецот. Затоа тој оди со акција кон промовирање на Бугарите затоа што ја знае реакцијата кај Македонците кога им се негира Македонското и со сила без докази им се турка Бугарското. Мошне неперфидно за разлика од Српскиот приод. Секој нормален знае ако во лице ти кажат пушти ти што мислиш, јас ќе те сотрам сега каква ќе е реакцијата.А Христо со тоа што замолкна по илјадит пат кога му презентираше докази само си покажа за кого работи!
23-10-2012, 01:52 PM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12

[Image: 3950671.jpg]
24-10-2012, 08:57 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(23-10-2012, 01:52 PM)Cesen Makedonec Wrote:
(19-10-2012, 12:00 PM)Zoograf Wrote: Не ме разбра, Христо. Или не ме прочита.
Куртелов се декларирал како Бугарин за време на СФРЈ . Еве:
http://makedonski-bulgari.blogspot.com/2...st_28.html
Стандарт: - Г-н Куртелов, в Охрид се говори, че при Титова Югославия в града само вашето семейство се е декларирало като българско. Лесно ли бе да си българин в комунистическа Югославия и сега в Македония.
Любчо Куртелов : - Не беше лесно. В Титова Югославия можеше да бъдеш циганин, влах, турчин, албанец, но не и българин. Принадлежността към българската нация бе криминализирана чрез Закона за македонската национална чест. Уникален закон в световната практика. Според него, ако се обявиш за българин, обиждаш македонската национална чест и получаваш от 3 до 5 години затвор. ....

Вели дека семејството било единствено во Охрид декларирано како Бугарин, што воопшто не е точно. Зборува дека имало тој закон, а не бил во затвор. Бил официр во ЈНА, ако си од Македонија, што се сомневам, би требало да знаеш од каков ‘квалитет‘ беа тие луѓе.

Па кој е овде луд?


Никој не е луд. Тоа е пример за типично УДБИНО работење. Како што сам кажа, официр во ЈНА (тука практички мораше да си комунист и подобен, проверен илјада пати) а ваму во исто време прогонуван Бугар и тоа по закон кој никој вклучувајќо го и Христо (обичај е на Христо да не се бави со докази туку приказни но тоа е друга тема) да го стави на интернет. Сега, тактиката следна на УДБА е: проверен официр, чедо на ЈНА ќе го уфрлиме за Српски потреби. Овој е Бугарин, кој ги иритира Македонеците (во помала мера) а најповеќе ги анимира Бугарите од Бугарија да го промовираат овој човек и со тоа ја извршат Српската задача и слугуваат свесно или несвесно на Српските господари - создавање на анимозитет кон Бугарите. Србинот мошно добро знае кој реакции и рефлекси предизвикуваат не акција туку реакција кај Македонецот. Затоа тој оди со акција кон промовирање на Бугарите затоа што ја знае реакцијата кај Македонците кога им се негира Македонското и со сила без докази им се турка Бугарското. Мошне неперфидно за разлика од Српскиот приод. Секој нормален знае ако во лице ти кажат пушти ти што мислиш, јас ќе те сотрам сега каква ќе е реакцијата.А Христо со тоа што замолкна по илјадит пат кога му презентираше докази само си покажа за кого работи!

Ех, Чесен, еве и тебе да ти одговорам. Ама, да ти кажам никот ти е преамбициозен и не ти одговара на твојата содржина( суштина), која ја промовираш со твоите ставови. Ме направи удбаш. Таков ми бил пристапот (“ типично УДБИНО работење“). Прочитај ја книгата “ Крв вода не станува“ од Венко Марковски и ке прочиташ дека Законот за македонската национална чест, функционирал од 1950 година. Е, сега, јас сум требал да го постирам законот? Јас и отворив тема за тоа со барање од форумџиите кој може да даде податок за тоа, но досега никој не одговори. Ако не може да се најде на интернет, не значи дека немало во живото. И за УДБА нема се на интернет, па никој не спори за нејзиното постоење и работење. Е, сега, за конкретниот случај на Љубчо Куртелов. Да, тој работел во ЈНА ( самиот го потврдува) и самиот вели дека се декларирал како Блгарин. Е, велиш законот не го фаќал. Да, но тој е роден 1959. Сигурно минале, барем 20-ина години, откако тој се вработил во ЈНА, т.е. поминале 30-ина години од појава на тој закон ( по Венко Марковски). Тогаш законот , можеби веќе не важел, или не се применувал. Кога требало тој завршил работа. Тогаш во Македонија веќе немало Блгари.
За другото. Велиш задача на Куртелов е била “ создавање на анимозитет кон Бугарите. Србинот мошно добро знае кој реакции и рефлекси предизвикуваат не акција туку реакција кај Македонецот. “ Ај, објасни ми зошто декларирање на еден граѓанин во Македонија за Блгарин, во една мултиетничка и милтиконфесијална Македонија би предизвикала анимозитет кај Македонците кон Блгарите! При постоење на Албанци, Турци, Срби, Власи, Роми, Бошњаци, Египќани и.т.н. Значи, во Македонија се можеш да бидеш, само Блгар - НЕ. И тоа, само поради став ( твој) дека со тоа се создава анимозитет кон Блгари. Значи, по твоја логика ако нема Блгари во Македонија ке нема анимозитет кон Блгариа и Блгарите. Интересна теза.Тогаш, Чесен, зошто таа твоја логика не ја примениш и кон Србите. Сигурно, кај неки луѓе кон Македонија , декларирање на граѓани во Македонија за Срби, претставува состојба на анимозитет кон Србија и Србите. Ти, како да настапуваш од позиција на акад. Блаже Ристоски...сакаш да напишеш историја како тебе ти одговара, т.е. да прогласите дека немало и нема Блгари во Македонија, а сите тие што се декларираат за Блгари или имаат симпатии кон нив, тие се, по ди фолт, удабаши, кои работат во српска полза. Ја употребив целата моја логика ( ја користев и логиката на Соленик) , како може некој или некои кои се чувствуваат како Блгари и така се декларират , а живеат во Македонија, по автоматизам, да работат за српската кауза, а види богати, тие пак кои се декларираат како Срби, тие пак работат само за српска кауза, не и за блгарска кауза. Значи, да сублимирам. За да твојот сон ( пристап, верување) за македонската историја и сегашнот во целост се реализира, ке треба блгарско присаство во македонската историја и сегашност, едноставно, да се избрише. Така и , делумно, работеше и Блаже Ристевски и неговите. Каде пишува во историските документи Блгар или блгарско, стави Македонец и македонско. Така, сега, и историчарите и публицитие кои се под финанскиски патронат на актуеланата власт прават со античката исрорија. Каде пишува Грк или хеленска култура, стави Македонец и македонска историја. И, така, ке добиеш чиста историја, која ти гарантира дебели и длабоки македонски корени. Нели, тезата е , без корени ( т.е. историја) нема ни државност. Ама, маката е што и светот има факти и апсолвирани ставови по однос на историјата...и наша и светска.

24-10-2012, 01:01 PM
Reply