Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(30-09-2012, 05:15 AM)Топорчо Wrote:
(30-09-2012, 02:37 AM)Тодор Wrote:
(29-09-2012, 02:14 PM)Топорчо Wrote:
(29-09-2012, 01:15 PM)Gnoj Wrote:

Колкото до Тодор според мен той не е бугарофил а си е направо бугар.Ако бъркам нека ме поправи.

Не бугар, ами БЪЛГАР.3-ka3-ka Ай на сколия сите да на учите како се изговара. Sakas_uste Толку не разбрани деца.Starce

Опитвам се колкото мога да пиша на македонски - от там и некои грешки Icon_razz

Тогава му кажи как е правилно:БЪЛГАРИН!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
30-09-2012, 07:39 AM
Website Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(29-09-2012, 03:29 PM)Gnoj Wrote:
(29-09-2012, 02:19 PM)Топорчо Wrote: Само да разчистим с перцепцията за България. Кажеме ми искрено ако нещо подобно което правите с Сърбия на Заберняк го направите с нас. Какво щеше да последва. Щеше ли всичко да мине така незабелязано и без почти никакви коментари. Даже теми няма по форумите за това ? Защо трябва да се правим на ощипани.
Нема што да се лажеме. Тоа што треба да се случи на Зебарњак како да сакаа да го прикријат или да мине колку што е возможно потивко, ми се чини дека немаше да го објават кај нас, ако не излезеше "Фокус" со таа вест. Ако нешто такво се правеше со Бугарија, не само што немаше да се крие, туку ќе одекнеше низ медиумите како бомба (барем низ опозиционите медиуми), ќе се зборуваше како за најголемиот скандал на столетието. И опозицијата (која е да беше во тој момент) ќе се обидеше да извлече политичка корист од сето тоа. Обичните луѓе, исто како во случајот со Србија, и тогаш летаргично ќе стоеа на страна.

Незнам - ще видим на 28 дали ще стоят настрана летаргично или ще развяват сръбски знамена на Заберняк. Както викат руснаците - Поживём-увидим !
Без Ботев няма България
30-09-2012, 10:14 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(30-09-2012, 07:39 AM)TATAP Wrote:
(30-09-2012, 05:15 AM)Топорчо Wrote:
(30-09-2012, 02:37 AM)Тодор Wrote:
(29-09-2012, 02:14 PM)Топорчо Wrote:
(29-09-2012, 01:15 PM)Gnoj Wrote:

Колкото до Тодор според мен той не е бугарофил а си е направо бугар.Ако бъркам нека ме поправи.

Не бугар, ами БЪЛГАР.3-ka3-ka Ай на сколия сите да на учите како се изговара. Sakas_uste Толку не разбрани деца.Starce

Опитвам се колкото мога да пиша на македонски - от там и некои грешки Icon_razz

Тогава му кажи как е правилно:БЪЛГАРИН!

Ебеш ли му мамата вече кое правилно - един мой състудент от Украйна - бесарабски българин викаше , че е болгарин. Аз сега какво да му кажа - Не не си болгар .
Без Ботев няма България
30-09-2012, 10:16 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(30-09-2012, 10:14 AM)Топорчо Wrote: Незнам - ще видим на 28 дали ще стоят настрана летаргично или ще развяват сръбски знамена на Заберняк. Както викат руснаците - Поживём-увидим !
Е што очекуваш ти? Да нема ниту еден што ќе вее српско знаме? Се разбира дека ќе има.
Let me hear you make decisions without your television.
30-09-2012, 10:47 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(30-09-2012, 10:47 AM)Gnoj Wrote:
(30-09-2012, 10:14 AM)Топорчо Wrote: Незнам - ще видим на 28 дали ще стоят настрана летаргично или ще развяват сръбски знамена на Заберняк. Както викат руснаците - Поживём-увидим !
Е што очекуваш ти? Да нема ниту еден што ќе вее српско знаме? Се разбира дека ќе има.

Аз за един няма да се заяждам - ама да не се съберат 20 -30 иляди от тия летаргичните.
Нали помниш онзи от Велес дето беше развял българско знаме в двора си.Завърши на съд с присъда , както между впрочем и всички членове на семейството му.Добре си спомням тогава какви реакции имаше и в медиуми и в форуми и от официални лица та ми е много любопитно да видя на 28 какво ще стане.
Без Ботев няма България
30-09-2012, 12:58 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Што ќе направиш за бројка меѓу 2 и 19 илјади? Icon_razz
Let me hear you make decisions without your television.
30-09-2012, 01:34 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(30-09-2012, 01:34 PM)Gnoj Wrote: Што ќе направиш за бројка меѓу 2 и 19 илјади? Icon_razz

Дума няма да обеля повече. Ще напиша вие бяхте прави аз сбърках и официално ще се оттегля от форумния живот Icon_razz
Без Ботев няма България
30-09-2012, 01:43 PM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12

(29-09-2012, 09:38 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(29-09-2012, 07:10 AM)Топорчо Wrote: Значи все пак е истина че амбасадорот бил спречен да положи цвеке. Нещо което от политици до форумджии се отричаше та накрая пак да се остави впечетление след македонската общественост че Българите измислят и фалшифицират фактиТопорчо, секој тоталитарен систем за да опстане мора да има внатрешни и надворешни непријатели. Бидејки Вардарскиот дел на Македонија е сеуште под Српска окупација, кој може друг да биде надворешен непријатело освен Бугарија. Знаеме добро дека Србија и Грција се пријатели и невозможно е Македонија да биде непријателски настроена кон Грција.
За да непријателството кон Бугарија има оправдување, УДБа си има свои луѓе во Бугарија кои глумат Бугарски шовинисти. Нивна задача е да го негираат постоењето на Македонци.
За да не излезе дека зборувам од ракав ке цитирам една изјава на Генерал Васиљевиќ длгогодишен начелник на КОС:


Quote:"General Vasiljević je govorio o svojim vezama u Bugarskoj i Rumunjskoj izrazivši prosudbu kako je. Unatoč urušenom komunizmu, sustav sigurnosti zadržao svoje vanjske veze, a nove vlasti u takve veze nemaju upad."


пс. не се сите Бугари, кои го негираат постоењето на Македоци, соработници на српските служби!!

Smajlito Един соработник на сръбските служби ей сега ще сипе вода в мелницата на бай Йордан с един коментар от "сто думи"...Smajlito


[Image: GroteFoto-HU874BR4.jpg]


30-09-2012, 02:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-09-2012, 01:43 PM)Топорчо Wrote:
(30-09-2012, 01:34 PM)Gnoj Wrote: Што ќе направиш за бројка меѓу 2 и 19 илјади? Icon_razz

Дума няма да обеля повече. Ще напиша вие бяхте прави аз сбърках и официално ще се оттегля от форумния живот Icon_razzДодека бев во Македонија, 2000 година, никогаш немало повеке од двестотини луѓе на прославата на Ѕебрњак. Славењето започна 1990 година, тогаш присустуваше целата шовинистичка елита на Србија предводена од Шешељ, Јовиќ,... па беа околу 100 души.
30-09-2012, 03:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-09-2012, 02:03 PM)тракиецъ Wrote: [Image: GroteFoto-HU874BR4.jpg]Многу ти е силна карикатурата. Каде е објавена, кој е авторот??
30-09-2012, 03:04 PM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12

Карикатурата е рисувана от мен, Любомир Йотов ,специално за Котле. Не мога да се меря в писането на коментари с теб, Път , Христо, Вовата, Плейбойтакси, Татар, Топорчо, Гной, Джингиби, Тодор, Монтехристо, Стефан, Касандар и т.н. , но всичките взети заедно не можете да ми излезете на рисуване. PishtoldzijaКойто иска може да я използва - freeware.
30-09-2012, 03:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-09-2012, 03:40 PM)тракиецъ Wrote: Карикатурата е рисувана от мен, Любомир Йотов ,специално за Котле. Не мога да се меря в писането на коментари с теб, Път , Христо, Вовата, Плейбойтакси, Татар, Топорчо, Гной, Джингиби, Тодор, Монтехристо, Стефан, Касандар и т.н. , но всичките взети заедно не можете да ми излезете на рисуване. PishtoldzijaКойто иска може да я използва - freeware.


Веке е исползувана

На доста луѓе им се бендиса
30-09-2012, 05:21 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(30-09-2012, 03:04 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-09-2012, 02:03 PM)тракиецъ Wrote: [Image: GroteFoto-HU874BR4.jpg]Многу ти е силна карикатурата. Каде е објавена, кој е авторот??

BravoMusic3Se_klanjam

An inch today is tomorrow’s mile.
30-09-2012, 05:47 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(30-09-2012, 05:21 PM)ЈорданПетровски Wrote: Веке е исползувана

На доста луѓе им се бендиса

This content is currently unavailable
Let me hear you make decisions without your television.
30-09-2012, 06:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-09-2012, 06:09 PM)Gnoj Wrote:
(30-09-2012, 05:21 PM)ЈорданПетровски Wrote: Веке е исползувана

На доста луѓе им се бендиса

This content is currently unavailableДа се обидеш тука. Линковите погоре се од групи.
30-09-2012, 06:25 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-09-2012, 03:02 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-09-2012, 01:43 PM)Топорчо Wrote:
(30-09-2012, 01:34 PM)Gnoj Wrote: Што ќе направиш за бројка меѓу 2 и 19 илјади? Icon_razz

Дума няма да обеля повече. Ще напиша вие бяхте прави аз сбърках и официално ще се оттегля от форумния живот Icon_razzДодека бев во Македонија, 2000 година, никогаш немало повеке од двестотини луѓе на прославата на Ѕебрњак. Славењето започна 1990 година, тогаш присустуваше целата шовинистичка елита на Србија предводена од Шешељ, Јовиќ,... па беа околу 100 души.

Е, Јордане, од 2000 година па наваму...променета е состојбата. Сега е најавено и доаѓање на српскиот претседател. Релациите помеѓу Србија и Македонија се се поблиски и поблиски. А, од друга страна, релациите со Грција и Блгариа никогаш не биле полоши. Јас ,лично, секоја вечер го гледам ТВ СИТЕЛ и очекувам кога Латас ке ни ја најави најважната вест по осамостојувањетоBag

02-10-2012, 08:46 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(02-10-2012, 08:46 AM)hristo Wrote: Блгариа
???

Let me hear you make decisions without your television.
02-10-2012, 09:03 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(02-10-2012, 09:03 AM)Gnoj Wrote:
(02-10-2012, 08:46 AM)hristo Wrote: Блгариа
???
]

Да, Гној-Блгариа. Можеби е поточно Болгариа, но никако не Бугарија. Бугарија е класичен србизам, кои ние во едноумието некритички сме го прифатие. Како ние , на пример, велиме за Романија! Романија или Румунија! Румунија е српски израз. Зошто би било поразлично за Блгариа. Нели е време да лингвистичките стереотипи и пристапи од едноумието, каде српското влијание е било доминантно, полека да ги менуваме!?

02-10-2012, 01:41 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

(02-10-2012, 01:41 PM)hristo Wrote:
(02-10-2012, 09:03 AM)Gnoj Wrote:
(02-10-2012, 08:46 AM)hristo Wrote: Блгариа
???
]

Да, Гној-Блгариа. Можеби е поточно Болгариа, но никако не Бугарија. Бугарија е класичен србизам, кои ние во едноумието некритички сме го прифатие. Како ние , на пример, велиме за Романија! Романија или Румунија! Румунија е српски израз. Зошто би било поразлично за Блгариа. Нели е време да лингвистичките стереотипи и пристапи од едноумието, каде српското влијание е било доминантно, полека да ги менуваме!?
Кажи им тоа на нашите преродбеници, за кои тврдиш дека си ги читал. Од Цепенков http://www.promacedonia.org/bmark/cepenk...enkov.html
..По малце време се научил и бугарскьи и сърбцкьи, та ни поеше песни..
..Хаджов, да учам книга, ама по гърчкьи да учам, чункьи бугарското беф..
А пак бугарскьи, от тоа що знаеф, ич не беф благодарен.
Караницата помегьу бугари и власи со първо се почна од Методиа Кусев.
..кье си купиме едно коньче и кье я прошетаме Бугариа, та кье ..
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
02-10-2012, 03:08 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(02-10-2012, 03:08 PM)Zoograf Wrote:
(02-10-2012, 01:41 PM)hristo Wrote:
(02-10-2012, 09:03 AM)Gnoj Wrote:
(02-10-2012, 08:46 AM)hristo Wrote: Блгариа
???
]

Да, Гној-Блгариа. Можеби е поточно Болгариа, но никако не Бугарија. Бугарија е класичен србизам, кои ние во едноумието некритички сме го прифатие. Како ние , на пример, велиме за Романија! Романија или Румунија! Румунија е српски израз. Зошто би било поразлично за Блгариа. Нели е време да лингвистичките стереотипи и пристапи од едноумието, каде српското влијание е било доминантно, полека да ги менуваме!?
Кажи им тоа на нашите преродбеници, за кои тврдиш дека си ги читал. Од Цепенков http://www.promacedonia.org/bmark/cepenk...enkov.html
..По малце време се научил и бугарскьи и сърбцкьи, та ни поеше песни..
..Хаджов, да учам книга, ама по гърчкьи да учам, чункьи бугарското беф..
А пак бугарскьи, от тоа що знаеф, ич не беф благодарен.
Караницата помегьу бугари и власи со първо се почна од Методиа Кусев.
..кье си купиме едно коньче и кье я прошетаме Бугариа, та кье ..

Ето ти български книги от онези години,които е чел Цепенков:
[Image: 028621256.jpg]

[Image: 028621257.jpg]

[Image: 028621258.jpg]

Колкото ти ги разбираш,толкова и аз!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 02-10-2012, 07:08 PM by TATAP.)
02-10-2012, 07:06 PM
Website Reply