Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Quote:Чл. 6. (1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.

Quote:Чл. 11.(4) Не могат да се образуват политически партии на етническа, расова или верска основа, както и партии, които си поставят за цел насилствено завземане на държавната власт.

Quote:Чл. 44. (1) Гражданите могат свободно да се сдружават.

(2) Забраняват се организации, чиято дейност е насочена срещу суверенитета, териториалната цялост на страната и единството на нацията, към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда, към нарушаване на правата и свободите на гражданите, както и организации, които създават тайни или военизирани структури или се стремят да постигнат целите си чрез насилие.

(3) Законът определя организациите, които подлежат на регистрация, реда за тяхното прекратяване, както и взаимоотношенията им с държавата.

Quote:Чл. 58. (1) Гражданите са длъжни да спазват и изпълняват Конституцията и законите. Те са длъжни да зачитат правата и законните интереси на другите.

(2) Религиозните и другите убеждения не са основание за отказ да се изпълняват задълженията, установени в Конституцията и законите.

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
19-09-2012, 09:10 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,674
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:БУГАРСKО-МАKЕДОНСKИТЕ ОДНОСИ (1)

Зошто се плашиме од сојузништвото со Софија?


Најпрвин, ценам дека денес односите помеѓу официјална Софија и официјално Скопје се на најниско можно ниво. Зошто е така? Одговорот секако не е едноставен. За мене лично е несфатливо како не успеавме да изградиме пријателски односи со Бугарија, посебно по нејзиниот прием во НАТО и во ЕУ, и да ја направиме да биде наш најголем сојузник и поддржувач на патот на евро-атлантските интеграции. Уште понесфатливо ми е како успеа владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која влезе во седмата година од своето владеење, да дозволи ова да се случи! Претпоставувам дека денешново ВМРО-ДПМНЕ предводено од Никола Груевски, и на ова прашање, сака да направи дистанца од ВМРО-ДПМНЕ предводено од Љубчо Георгиевски и Доста Димовска. Морам да признаам дека во таква претпоставена ситуација на перење од бугарофилството, имам една дилема: Kаква е, на пример, улогата на довчерашниот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, кој во онаа претходна фаза на ВМРО-ДПМНЕ, во 90-тите, беше отворено предводник на младите вмровци кои веруваа во бугарските корени на нас, Македонците. Но, не е тоа најважно за мојава денешна колумна, имав намера ова само патем да го споменам за помладите читатели, кои не ги паметат тие времиња, а денес немаат можност тоа да го осознаат затоа што е модерно да се ретушира поновата наша историја, посебно периодот на 90-тите години од минатиот век.

Уште нешто за поновата историја. Република Бугарија беше првата држава што ја призна македонската независност и прва воспостави официјални дипломатски односи. Потоа, за време за грчкото ембарго и неможноста да се користи солунското пристаниште, го отвори пристаништето во Бургас за македонската држава и економија, пред с` за снабдувањето со нафта за државните институции и домаќинствата. И на крајот, за време на воениот конфликт во 2001 година, Бугарија им даде максимална помош на македонските безбедносни сили...

Да се вратам во сегашноста. Официјална Софија во последниве година-две, реагираше остро за неколку настани. Веројатно с` започна со фамозното одземање на старателството врз сопственото дете на гевгеличанката Спаска Митрова, која се декларираше како Бугарка, потоа следуваше инцидентот со бугарскиот амбасадор Иван Петков, на 4 мај оваа година во црквата „Св. Спас“, на чествувањето пред гробот на Гоце Делчев и на крајот реакциите на официјална Софија пред да ја видат премиерата на филмот „Трето полувреме“. Kусо да ги искоментирам овие спорни настани. За мене е несфатливо образложението на судот во случајот на Спаска Митрова, со кое се одзема дете на сопствената мајка. Убеден сум дека Бугарија, кога ние еден ден ќе ги започнеме преговорите за членство во ЕУ, ќе го условува затворањето на нашето поглавје за владеењето на правото со овој случај, користејќи ја веројатно фразата за хармонизација на нашата судска практика со европските стандарди! Понатаму, за мене е неприфатливо премолчувањето од страна на нашите медиуми, но и од страна на политичарите и пред с` интелектуалците, на инцидентот што го имал бугарскиот амбасадор Петков во црквата „Св. Спас“. Според моите сознанија, делегацијата што ја предводел амбасадорот била спречена да положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев заедно со другите официјални делегации, па тоа го направиле по завршувањето на официјалното чествување! Морам да признаам дека ова ме потсети на времињата кога нашите медиуми н` бомбардираа со информации за инцидентите што ги имаа нашите официјални делегации, предводени или од нашите амбасадори или заменици-министри за надворешни работи, при чествувањето на гробот на Јане Сандански во Бугарија. Нашите делегации тогаш по правило беа спречувани да му оддадат почит на нашиот великан, пиринскиот цар, од страна на активистите на Kаракачановото ВМРО. Од друга страна, во инцидентот кај нас наводно група од млади националисти ја попречила бугарската делегација.

И за третиот спорен настан, филмот на Дарко Митревски. Според фактичката состојба на теренот, Македонија за време на Втората светска војна била окупирана од фашистичките окупациски сили предводени од нацистичка Германија, но и од нејзините сојузници Бугарија и Италија. Делот од Македонија кој бил окупациона зона на Бугарија никогаш не бил анектиран, затоа што таква одлука во периодот од 1941 до 1944 година нема донесено бугарскиот парламент, како единствен надлежен орган. Второ, неспорно е дека Бугарија е една од ретките (за многумина и единствена) држави што успеаја да ги заштитат од депортација во озлогласените фашистички логори своите Евреи, но од друга страна, нејзината администрација и железница се во служба на фашистичка Германија при депортацијата на Евреите од Македонија.

(продолжува)

Владо БУЧКОВСКИ
28-09-2012, 11:12 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Значи все пак е истина че амбасадорот бил спречен да положи цвеке. Нещо което от политици до форумджии се отричаше та накрая пак да се остави впечетление след македонската общественост че Българите измислят и фалшифицират факти
Без Ботев няма България
29-09-2012, 07:10 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Някой да е видял адекватна за случая реакция от страна на българските власти?Посланикът лично някъде да е направил изказване?Кои са изворите на информация на Владо Бучковски?
В "белите" държави отзовават посланици за много по-малко!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
29-09-2012, 08:23 AM
Website Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Топорчо, ги вадиш нештата од контекст, има разлика меѓу одрекување и резервираност. Спречувањето на амбасадорот не се одрекуваше - треба прво нешто да се потврди, за да можеш да кажеш дека некој го одрекува. И никој не рече дека Бугарите фалсификуваат факти, но веднаш без резерва ја зедовте таа вест како нешто верно и веднаш ја сврзавте со меѓудржавните односи - "аха, Македонија пак со антибугарски дејствија". Мислам, нема резон. Навреда на мојата интелигенција е ако се очекува тоа да го прифатам без резерви и доза на скептицизам. Владо Бучковски е во опозиција, може да зборува сѐ што му служи во подобрувањето на неговиот политички имиџ, но како што мисли и ТАТАР (коментирам со свои зборови), сѐ што помина низ јавноста за тој инцидент беше балон - еден бугарски медиум којшто тогаш беше во Скопје, ја прати "новината" во оптек, имаше секакви видео материјали, освен такви коишто се сврзани со инцидентот. Ако е вистина дека амбасадорот бил спречен, колку што се сеќавам, се тврдеше дека тоа го правеле некакви локални хулигани. Е извини, но преку локални хулигани ли се градат меѓудржавни односи? Кога се случува такво нешто, обично засегнатата амбасада прво изразува "надеж" дека државата-домаќин ќе ги казни сторителите, дипломатски изразувајќи ја определеноста за задржување на "добрите односи" меѓу двете држави, бла-бла, познати дипломатски куртоазии и лицемерие, но сепак обично таква е практиката.
Let me hear you make decisions without your television.
29-09-2012, 09:22 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(29-09-2012, 09:22 AM)Gnoj Wrote: Топорчо, ги вадиш нештата од контекст, има разлика меѓу одрекување и резервираност. Спречувањето на амбасадорот не се одрекуваше - треба прво нешто да се потврди, за да можеш да кажеш дека некој го одрекува. И никој не рече дека Бугарите фалсификуваат факти, но веднаш без резерва ја зедовте таа вест како нешто верно и веднаш ја сврзавте со меѓудржавните односи - "аха, Македонија пак со антибугарски дејствија". Мислам, нема резон. Навреда на мојата интелигенција е ако се очекува тоа да го прифатам без резерви и доза на скептицизам. Владо Бучковски е во опозиција, може да зборува сѐ што му служи во подобрувањето на неговиот политички имиџ, но како што мисли и ТАТАР (коментирам со свои зборови), сѐ што помина низ јавноста за тој инцидент беше балон - еден бугарски медиум којшто тогаш беше во Скопје, ја прати "новината" во оптек, имаше секакви видео материјали, освен такви коишто се сврзани со инцидентот. Ако е вистина дека амбасадорот бил спречен, колку што се сеќавам, се тврдеше дека тоа го правеле некакви локални хулигани. Е извини, но преку локални хулигани ли се градат меѓудржавни односи? Кога се случува такво нешто, обично засегнатата амбасада прво изразува "надеж" дека државата-домаќин ќе ги казни сторителите, дипломатски изразувајќи ја определеноста за задржување на "добрите односи" меѓу двете држави, бла-бла, познати дипломатски куртоазии и лицемерие, но сепак обично таква е практиката.

Gnoj няма да влизам в полемика за неща за които сме ги дъвкали с години. За всяко действие срещу България вие си имате дежурно оправдание. Мене ме притесняма , че дори и ти , който минава за бугарофил по форумите разсъждаваш така. Какво остава за останалите.Нема да барам линкове но аз за инцидентът разбрах от прес съобщение на вашето МВР за инцидент с посланика ( докато си търсех на гугъл нещо за другата тема ) - без подробности от както естество.Както и да е. Който и да говори за това се не е достатъчно - амбасадорот лаже , Бучковски в опоциция бил. Нататъка .Спаска и тя била балон и ако няма аналогичен случай на майка , за която никой не е дори споменал , че вреди на детето си да и бъде отнето , та и да лежи в затвор. И на това му намерихте обяснение - дори и така наречените бугарофили.
Трето полувреме било уметничко дело - Най великия ваш уметник взел големи пари. Човекът , който ги е дал на първия ред на премиерата. Щото обича културата.Айде холан.
Без Ботев няма България
29-09-2012, 12:24 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

"Трето полувреме" е одделна тема за мене, јас никогаш не ги гледам нештата на куп. Откако ќе го гледам филмот можеби и ќе го имам истото мислење како тебе во однос на него. Да тврдиш дека си имаме "дежурно оправдание" исто така веќе станува дежурно "обоснование" за обвинение. Моето лично дежурно "оправдание" е дека немам становиште за нешто што не сум видел/чул/прочитал. Од друга страна најлесното решение е: Македонија е секогаш за сѐ виновна, што има да му ја мислиме со своја глава, ајде да слушаме сѐ што ќе излезе во бугарски медиум и да ја квалификуваме како "дежурно оправдание" секоја резерва околу тоа. Што има тука врска "бугарофилие" или не знам си какво -филие, мене ме интересираат конкретни проверени работи за конкретен случај за којшто разговараме. Ене ти го Тодор, тој е од Македонија, а без резерва прифаќа сѐ што доаѓа од Бугарија. Ене ти го и ТАТАР, Бугарин е, но сепак јас и тој ги споделуваме истите резерви за случајот со бугарскиот амбасадор. Ако јас имам интерес и мотив да се повикувам на "дежурни оправданија", тогаш какви се неговите мотиви за да ги има истите резерви?
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 29-09-2012, 01:17 PM by Gnoj.)
29-09-2012, 01:15 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(29-09-2012, 01:15 PM)Gnoj Wrote: "Трето полувреме" е одделна тема за мене, јас никогаш не ги гледам нештата на куп. Откако ќе го гледам филмот можеби и ќе го имам истото мислење како тебе во однос на него. Да тврдиш дека си имаме "дежурно оправдание" исто така веќе станува дежурно "обоснование" за обвинение. Моето лично дежурно "оправдание" е дека немам становиште за нешто што не сум видел/чул/прочитал. Од друга страна најлесното решение е: Македонија е секогаш за сѐ виновна, што има да му ја мислиме со своја глава, ајде да слушаме сѐ што ќе излезе во бугарски медиум и да ја квалификуваме како "дежурно оправдание" секоја резерва околу тоа. Што има тука врска "бугарофилие" или не знам си какво -филие, мене ме интересираат конкретни проверени работи за конкретен случај за којшто разговараме. Ене ти го Тодор, тој е од Македонија, а без резерва прифаќа сѐ што доаѓа од Бугарија. Ене ти го и ТАТАР, Бугарин е, но сепак јас и тој ги споделуваме истите резерви за случајот со бугарскиот амбасадор. Ако јас имам интерес и мотив да се повикувам на "дежурни оправданија", тогаш какви се неговите мотиви за да ги има истите резерви?

Сега аз не искам да спекулирам Татар защо мислел така или иначе.Също така надявам се не приемаш това което пиша като упрек лично към теб. Напротив - за мене ти си много балансиран дискутант иначе изобщо не бих си правил труда да ти реплицирам. Колкото до Тодор според мен той не е бугарофил а си е направо бугар.Ако бъркам нека ме поправи.
Ако хората в Македония искат да имат добри односи с България и българите трябва да започнат по остро да реагират в подобни ситуации.Ако не искат здраве да е .
Без Ботев няма България
29-09-2012, 02:14 PM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

Само да разчистим с перцепцията за България. Кажеме ми искрено ако нещо подобно което правите с Сърбия на Заберняк го направите с нас. Какво щеше да последва. Щеше ли всичко да мине така незабелязано и без почти никакви коментари. Даже теми няма по форумите за това ? Защо трябва да се правим на ощипани.
Без Ботев няма България
29-09-2012, 02:19 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(29-09-2012, 02:14 PM)Топорчо Wrote: Сега аз не искам да спекулирам Татар защо мислел така или иначе.Също така надявам се не приемаш това което пиша като упрек лично към теб. Напротив - за мене ти си много балансиран дискутант иначе изобщо не бих си правил труда да ти реплицирам. Колкото до Тодор според мен той не е бугарофил а си е направо бугар.Ако бъркам нека ме поправи.
Ако хората в Македония искат да имат добри односи с България и българите трябва да започнат по остро да реагират в подобни ситуации.Ако не искат здраве да е .
В репортажа на Бареков ,отразяващ албанските демонстрации в Скопие от нищото се появи този човек:[Image: 027122184.jpg],който открито провокираше албанците...
Същия тип:
[Image: 028585609.jpg] е извършителя на "вербалните нападки" към българската делегация!Други няма!
Описанията на събитията от различните очевидци бяха напълно противоречиви,с твърдения,манипулативно "подсказани" от Бареков...
Реакцията на властите в България бяха на базата на тези "новини" и в последствие,когато явно са изчистили ситуацията коментарите просто изчезнаха...
Мислиш ли,че ако наистина е имало физически сблъсък с посланика (то си е като обявяване на война) нещата щяха така бързо да отшумят?

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
29-09-2012, 02:45 PM
Website Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(29-09-2012, 02:45 PM)TATAP Wrote: Мислиш ли,че ако наистина е имало физически сблъсък с посланика (то си е като обявяване на война) нещата щяха така бързо да отшумят?
Е не би рекол дека би било како објавување војна, но официјално Скопје ќе беше должно да се извини за таков инцидент и да вети дека ќе ги изведе виновниците пред органите на редот. Пред неколку години на улица во Скопје беа истепани руски дипломати (дипломатски претставници од руската амбасада во Скопје), за што соопштението на Русите знаеш ли какво беше? "Не веруваме дека овој инцидент ги одразува чувствата на македонските граѓани во однос на Русија и нејзините граѓани и сме уверени дека македонските власти ќе сторат сѐ за да ги најдат и казнат сторителите". Инцидент со туѓ амбасадор е непријатна ситуација и значи одговорност на државата-домаќин за преземање на сите мерки на заштита и отчет за неговата сигурност, но не се сфаќа веднаш како "објавување војна".
Let me hear you make decisions without your television.
29-09-2012, 03:21 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(29-09-2012, 02:19 PM)Топорчо Wrote: Само да разчистим с перцепцията за България. Кажеме ми искрено ако нещо подобно което правите с Сърбия на Заберняк го направите с нас. Какво щеше да последва. Щеше ли всичко да мине така незабелязано и без почти никакви коментари. Даже теми няма по форумите за това ? Защо трябва да се правим на ощипани.
Нема што да се лажеме. Тоа што треба да се случи на Зебарњак како да сакаа да го прикријат или да мине колку што е возможно потивко, ми се чини дека немаше да го објават кај нас, ако не излезеше "Фокус" со таа вест. Ако нешто такво се правеше со Бугарија, не само што немаше да се крие, туку ќе одекнеше низ медиумите како бомба (барем низ опозиционите медиуми), ќе се зборуваше како за најголемиот скандал на столетието. И опозицијата (која е да беше во тој момент) ќе се обидеше да извлече политичка корист од сето тоа. Обичните луѓе, исто како во случајот со Србија, и тогаш летаргично ќе стоеа на страна.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 29-09-2012, 03:31 PM by Gnoj.)
29-09-2012, 03:29 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(29-09-2012, 03:21 PM)Gnoj Wrote:
(29-09-2012, 02:45 PM)TATAP Wrote: Мислиш ли,че ако наистина е имало физически сблъсък с посланика (то си е като обявяване на война) нещата щяха така бързо да отшумят?
Е не би рекол дека би било како објавување војна, но официјално Скопје ќе беше должно да се извини за таков инцидент и да вети дека ќе ги изведе виновниците пред органите на редот. Пред неколку години на улица во Скопје беа истепани руски дипломати (дипломатски претставници од руската амбасада во Скопје), за што соопштението на Русите знаеш ли какво беше? "Не веруваме дека овој инцидент ги одразува чувствата на македонските граѓани во однос на Русија и нејзините граѓани и сме уверени дека македонските власти ќе сторат сѐ за да ги најдат и казнат сторителите". Инцидент со туѓ амбасадор е непријатна ситуација и значи одговорност на државата-домаќин за преземање на сите мерки на заштита и отчет за неговата сигурност, но не се сфаќа веднаш како "објавување војна".

Ти па за думата се хващаш! Icon_razz
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
29-09-2012, 08:11 PM
Website Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(29-09-2012, 03:21 PM)Gnoj Wrote: "Не веруваме дека овој инцидент ги одразува чувствата на македонските граѓани во однос на Русија ...

Много дипломатичен подход на Русия при така създалата се ситуация и сигурно са искрени хората. Само не знам, ако България, за случката с посланика, бе реагирала с "Не веруваме дека овој инцидент ги одразува чувствата на македонските граѓани во однос на България...", колко би била искрена с това. Не знам, защото не съм живял в Мк и не мога да преценя нагласите на хората за Бг, но от друга страна, съзнавам, че не е точно да си изградя мнение само на база - македонска преса и коментарите на хората под статиите и форуми.
29-09-2012, 08:24 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

В политиката няма такива неща като "искреност"-там има ИГРА...
Quote:Не знам, защото не съм живял в Мк и не мога да преценя нагласите на хората за Бг, но от друга страна, съзнавам, че не е точно да си изградя мнение само на база - македонска преса и коментарите на хората под статиите и форуми.
+1 Абсолютно!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
29-09-2012, 08:44 PM
Website Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(29-09-2012, 08:44 PM)TATAP Wrote: В политиката няма такива неща като "искреност"-там има ИГРА...

Съгласен съм, просто тази дума написах.
29-09-2012, 09:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,674
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(29-09-2012, 07:10 AM)Топорчо Wrote: Значи все пак е истина че амбасадорот бил спречен да положи цвеке. Нещо което от политици до форумджии се отричаше та накрая пак да се остави впечетление след македонската общественост че Българите измислят и фалшифицират фактиТопорчо, секој тоталитарен систем за да опстане мора да има внатрешни и надворешни непријатели. Бидејки Вардарскиот дел на Македонија е сеуште под Српска окупација, кој може друг да биде надворешен непријатело освен Бугарија. Знаеме добро дека Србија и Грција се пријатели и невозможно е Македонија да биде непријателски настроена кон Грција.
За да непријателството кон Бугарија има оправдување, УДБа си има свои луѓе во Бугарија кои глумат Бугарски шовинисти. Нивна задача е да го негираат постоењето на Македонци.
За да не излезе дека зборувам од ракав ке цитирам една изјава на Генерал Васиљевиќ длгогодишен начелник на КОС:


Quote:"General Vasiljević je govorio o svojim vezama u Bugarskoj i Rumunjskoj izrazivši prosudbu kako je. Unatoč urušenom komunizmu, sustav sigurnosti zadržao svoje vanjske veze, a nove vlasti u takve veze nemaju upad."


пс. не се сите Бугари, кои го негираат постоењето на Македоци, соработници на српските служби!!
29-09-2012, 09:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,674
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Овие видеа ги има на форумов , но ке ги ставам уште еднаш:29-09-2012, 09:44 PM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

(29-09-2012, 02:14 PM)Топорчо Wrote:
(29-09-2012, 01:15 PM)Gnoj Wrote:

Колкото до Тодор според мен той не е бугарофил а си е направо бугар.Ако бъркам нека ме поправи.

Не бугар, ами БЪЛГАР.3-ka3-ka Ай на сколия сите да на учите како се изговара. Sakas_uste Толку не разбрани деца.Starce
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
30-09-2012, 02:37 AM
Reply
Топорчо Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,000
Joined: Jul 2011
Reputation: 9

(30-09-2012, 02:37 AM)Тодор Wrote:
(29-09-2012, 02:14 PM)Топорчо Wrote:
(29-09-2012, 01:15 PM)Gnoj Wrote:

Колкото до Тодор според мен той не е бугарофил а си е направо бугар.Ако бъркам нека ме поправи.

Не бугар, ами БЪЛГАР.3-ka3-ka Ай на сколия сите да на учите како се изговара. Sakas_uste Толку не разбрани деца.Starce

Опитвам се колкото мога да пиша на македонски - от там и некои грешки Icon_razz
Без Ботев няма България
30-09-2012, 05:15 AM
Reply