Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

май читателите ...
Razmisluva
31-08-2012, 03:54 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

(31-08-2012, 12:47 PM)Филибе Wrote: http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...48&egId=13

Имайки предвид съдържанието на текста в статията и приложената снимка към нея, не мога да разбера, канал5 на нас ли се подиграват, или със своите читатели.Surrender

Јас навистина сум изненаден од таква реакција од Бугарите во 21 век. Вакви работи прават штета и кај вас и кај нас (повеќе кај вас, според мене). Има само еден кој има полза - Грците.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
31-08-2012, 05:54 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(31-08-2012, 05:54 PM)Zoograf Wrote:
(31-08-2012, 12:47 PM)Филибе Wrote: http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...48&egId=13

Имайки предвид съдържанието на текста в статията и приложената снимка към нея, не мога да разбера, канал5 на нас ли се подиграват, или със своите читатели.Surrender

Јас навистина сум изненаден од таква реакција од Бугарите во 21 век. Вакви работи прават штета и кај вас и кај нас (повеќе кај вас, според мене). Има само еден кој има полза - Грците.

Бих желал да разбера твоят подход към ситуацията, ако беше политик в България. Симулирай, че защитаваш интересите на БГ, и ако имаш реакция за така създадената ситуация, каква ще е тя?
31-08-2012, 06:40 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

(31-08-2012, 06:40 PM)Филибе Wrote:
(31-08-2012, 05:54 PM)Zoograf Wrote:
(31-08-2012, 12:47 PM)Филибе Wrote: http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...48&egId=13

Имайки предвид съдържанието на текста в статията и приложената снимка към нея, не мога да разбера, канал5 на нас ли се подиграват, или със своите читатели.Surrender

Јас навистина сум изненаден од таква реакција од Бугарите во 21 век. Вакви работи прават штета и кај вас и кај нас (повеќе кај вас, според мене). Има само еден кој има полза - Грците.

Бих желал да разбера твоят подход към ситуацията, ако беше политик в България. Симулирай, че защитаваш интересите на БГ, и ако имаш реакция за така създадената ситуация, каква ще е тя?
Говорите на буг. политичари по темата потсеќаат на националистичка реторика од 19 век, кога главната цел беше територјална/популациска експанзија. Тоа денеска нема никаква смисла, вакви работи само раѓа поголема тензија и одбојност помеѓу Бугарите и Македонците. Значи, постојана саботажа на нормален соседски однос, кој потенцијално би овозможил нешто повеќе воколку се има интерес кај двете страни. А тоа треба да биде национален интерес и на едните и на другите. Според тоа, ова што се случува не се работи за бранење на национални интереси, туку за претварање дека, демек се брани - односно за внатрешна употреба. Краткорочно самозадоволство на шовинстите од Бугарија, без никаков реален бенефит, со замешани грчки прсти за сметка за доглорочна деградација на односите. Ок, ваш избор.

И впрочем, кога ќе чепнат под површината, можеби работата ќе отиде во насока која е ептем непожелна за буквалистите од Бугарија, само што не се свесни за тоа. Бидејки, например ако знаеме дека најголемата колекција на ракописи во Бугарија е во Софиската библиотека, а таму вашиот Цонев уште пред 100+ години има направено класификација и според има повеќе ракописи од српската редакција (ткн. Српскословенски јазик) отколку од бугарската редакција. Еве го тука списокот:
http://ia700304.us.archive.org/15/items/...fiuoft.pdf
Во таа библиотека, од Македонија има 25 ракописи од кои 22 се напишани на српската редакција. Веројатно се работи за слична дистрибуција и кај изложбата во Белгија. Во што тогаш се состои бугарството на ракописите од Македонија, кои тоа национални интереси треба да се чува тогаш, ако се оди буквално за се. Само за среќа, Србите не прават проблеми бидејки малку се оладеа со национализамот откако ги изгубија сите можни војни во 1990-тите, а и реално, српскословенски јазик е прилично различен од денешниот модерен српски.
Што мислиш како вие ќе реагиравте ако некој српски политичар ви зборува за заштита на половина од ракописите во Бугарија или уште повече во Македонија како нивен национален интерес. Дали нешто ќе променеше освен во заладување на односите? Е ама тогаш ќе имаше некои други аргументи, нели? Лечење на фрустрацији, вмешани служби од трети земји, лакрдија е сево ова.

Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
31-08-2012, 07:41 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

За всяко нещо - добро или лошо - повод се намира. Който търси намира...
Явно има области, където постигането на напредък изисква усилия, които никой не е склонен да прави - но това е.
А защо тази изложба да не бъде показана и в България?
Защо ръкописи от България да не бъдат показани в Македония?
По-трудното всъщност е това да не се прави - но ето на - не става...
В тези работи (както и в ежедневието) винаги има нужда от фрази/реченици от типа на "Чакай - правилно ли те разбрах - какво имаш предвид - и ако има нещо - извинявай..." - иначе как да стане?
31-08-2012, 08:31 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(31-08-2012, 07:41 PM)Zoograf Wrote: Говорите на буг. политичари по темата потсеќаат на националистичка реторика од 19 век, кога главната цел беше територјална/популациска експанзија.
Къде отиде бе Зоограф, от 19 век па до днес!Razmisluva Въпросът ми бе друг, сигурно не ти е станал много ясен, како и да е, да подхащаме това, което си писал. "националистичка реторика од 19 век" - каква е тази риторика, нима не останаха територии под турско, в които населението в по-голямата си част се определяше за българско? Нима след като се съидени източна румелия с княжеството, не ни забиха братски нож в гърба, само 5 год. след освобождението ни, а сърбите имаха независима държава вече 50 г. и накрая се наложи Австро Унгария да им спасява столицата, защо! Заради "националистичка реторика" на БГ сигурно, ама не си сигурен! Вървим нататък - Македония, създаване на ВМРО, илинден, войните и т.н. Факти за този период - бол, но разликата от онова време и днес, е че тогава създадените документи са реалност и никой не ги е оспорвал, а днес фактите се тълкуват като белетристика, къде се премълчава, къде изопачава, къде с половин уста. "националистичка реторика" на БГ сигурно....
(31-08-2012, 07:41 PM)Zoograf Wrote: Тоа денеска нема никаква смисла, вакви работи само раѓа поголема тензија и одбојност помеѓу Бугарите и Македонците. Значи, постојана саботажа на нормален соседски однос, кој потенцијално би овозможил нешто повеќе воколку се има интерес кај двете страни.
Прав си, днес нема никакъв смисъл...Но да те питам кога България ви е саботирала, дали през 1991, или 1992, може би 1998-9 год., а сетих се - 2001-3 ще да е. Сигурно и крайната мярка - договор за добрососедство е саботаж, ти кажи.

(31-08-2012, 07:41 PM)Zoograf Wrote: Бидејки, например ако знаеме дека најголемата колекција на ракописи во Бугарија е во Софиската библиотека, а таму вашиот Цонев уште пред 100+ години има направено класификација и според има повеќе ракописи од српската редакција (ткн. Српскословенски јазик) отколку од бугарската редакција.
Това пък какво общо има с темата, в съдържанието на колекцията е записано от коя страница е сръбската редакция, къде българската, руската и къде е смесена. Що е спорно тук и защо да е " непожелна за буквалистите од Бугарија"??

(31-08-2012, 07:41 PM)Zoograf Wrote: Во таа библиотека, од Македонија има 25 ракописи од кои 22 се напишани на српската редакција. Веројатно се работи за слична дистрибуција и кај изложбата во Белгија. Во што тогаш се состои бугарството на ракописите од Македонија, кои тоа национални интереси треба да се чува тогаш, ако се оди буквално за се. Само за среќа, Србите не прават проблеми бидејки малку се оладеа со национализамот откако ги изгубија сите можни војни во 1990-тите, а и реално, српскословенски јазик е прилично различен од денешниот модерен српски.

"Веројатно се работи за слична дистрибуција ", вероятно Зоограф, но аз видях История славянобългарская на снимката, та затова попитах...
"Србите не прават проблеми бидејки малку се оладеа со национализамот" - Така е Зоограф, не правят проблем, много възпитани хора, няма да се учудя, ако те дори са дали предложението за тази изложба.

(31-08-2012, 07:41 PM)Zoograf Wrote: Што мислиш како вие ќе реагиравте ако некој српски политичар ви зборува за заштита на половина од ракописите во Бугарија или уште повече во Македонија како нивен национален интерес. Дали нешто ќе променеше освен во заладување на односите?

Що рече Зоограф? Сигурно не знаеш, че ръпосите в Българските музеи и архиви, бяха свободни за историци и от Македония и от братята ви Сърби, пътека правихте до София, а отатък границата бяхме вече татари. Тук в България народът ви смяташе за братя до скоро, но днес е разочорован. До колкото разбирам ми даваш за пример сърбите, но се питам как биха реагирале те, ако наместо Самуил, бяхте присвоили Душан за македонски цар. Дали щяха да барат договор за добрососедство.. Ама няма как да си го представиш нали, фантазия някакваDa_ne_si_lud
31-08-2012, 09:52 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

(31-08-2012, 09:52 PM)Филибе Wrote: Това пък какво общо има с темата, в съдържанието на колекцията е записано от коя страница е сръбската редакция, къде българската, руската и къде е смесена. Що е спорно тук и защо да е " непожелна за буквалистите од Бугарија"??

Мислев дека бев јасен, еве пак. Бугарите се бунат заради тоа што во некои ракописи пишува дека е напишано на бугарски јазик (т.е. јазикот во самиот ракопис е наречен бугарски), според тоа нема право да се нарекува македонски, така ли е? Ај сега замисли Бугарите утре да одат во Брисел со средновековни ракописи под име "Бугарско ракописно богаство". Арно ама доаѓа некоја српски политичар и вели, чекај, мнозинството на тие ракописи се напишани по српска редакција, вие немате право да го велите Бугарско ракописно богаство, тоа припаѓа на нашата култура, не на вас. На тоа мислев под буквалисти. Има ли разлика? Е па сега размисли како ти би реагирал во такво сценарио. И кој воопшто може да профитира во такво сценарио, јас мислам само некоја трета страна.
Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
31-08-2012, 10:46 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(31-08-2012, 10:46 PM)Zoograf Wrote:
(31-08-2012, 09:52 PM)Филибе Wrote: Това пък какво общо има с темата, в съдържанието на колекцията е записано от коя страница е сръбската редакция, къде българската, руската и къде е смесена. Що е спорно тук и защо да е " непожелна за буквалистите од Бугарија"??

Мислев дека бев јасен, еве пак. Бугарите се бунат заради тоа што во некои ракописи пишува дека е напишано на бугарски јазик (т.е. јазикот во самиот ракопис е наречен бугарски), според тоа нема право да се нарекува македонски, така ли е? Ај сега замисли Бугарите утре да одат во Брисел со средновековни ракописи под име "Бугарско ракописно богаство". Арно ама доаѓа некоја српски политичар и вели, чекај, мнозинството на тие ракописи се напишани по српска редакција, вие немате право да го велите Бугарско ракописно богаство, тоа припаѓа на нашата култура, не на вас. На тоа мислев под буквалисти. Има ли разлика? Е па сега размисли како ти би реагирал во такво сценарио. И кој воопшто може да профитира во такво сценарио, јас мислам само некоја трета страна.

Ясен си като бел ден, но явно аз не съм бил достатъчно ясен. Ето, ще се постарая да надробя нещата - Бугарите се бунат заради тоа што изложбата беше кръстена средновековни Македонски ръкописи, а голем дел от тези ръкописи, България ги има за свои, например - История Славянобългарская. България предложи да се смени името на изложбата в "Средновековни ръкописи на старославянски език от територията на днешна МК" и то бе променено, а ти защо си мислиш, че ще излагаме някъде сръбски ръкопис, който да именуваме за български. И да бъдат изложени такви ръкописи, ще се знае че са сръбски.
"Арно ама доаѓа некоја српски политичар и вели, чекај, мнозинството на тие ракописи се напишани по српска редакција, вие немате право да го велите Бугарско ракописно богаство, тоа припаѓа на нашата култура, не на вас На тоа мислев под буквалисти" - виж, струва ми се, че манипулираш! Линкът, който постна за което благодаря, се вижда, че българският сборник е озаглавен "Опис на ръкописите и старопечатните книги", а не "Бугарско ракописно богаство", мисля че видна разликата и не бива да екпонираш нещата по този начин. Още повече, че от българска страна, бе казано, че тази изложба може да е добър повод за един нов съвместен подход, при показване на културното ни наследство. Ако е имало и сръбски ръкописи, защо не и със Сърбия.

П.П. Виж Зоограф, сигурно много добре знаеш, че в последно време, България е много чуствителна как се представят от МК историческите документи и факти. Но трябва да си наясно, че тази студена война не е започнахме ние, напротив не е в наш интерес, бъди сигурен. Мисля, че не е и във ваш интерес, ти ми кажи кой печели од нея.
31-08-2012, 11:51 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Трябва да е ясно,че което е българско не трябва да бъде представяно като македонско( мисля на днешното ) т.к. българите и македонците ( мисля на днешните ) нямат нищо общо.

А и да вметна - не е задължително да имаме добри отношения ... на мен лично ми е "като на кьорав ден и нощ".
01-09-2012, 10:23 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(01-09-2012, 10:23 AM)Илиян_Луков Wrote: Трябва да е ясно,че което е българско не трябва да бъде представяно като македонско( мисля на днешното )

Има ли нешто што е погрешно претставено или променето во некој документ од изложбата, или само си тресеш од ракав, онака стихијно како што сте свикнале? И што имаш против изложба насловена "Илјада години писмена традиција во Македонија"?
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 01-09-2012, 01:15 PM by Gnoj.)
01-09-2012, 01:14 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Да, има нещо грешно и това е името на изложбата, чрез която се представят тези документи ...
(This post was last modified: 02-09-2012, 04:51 PM by Илиян_Луков.)
02-09-2012, 04:50 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(02-09-2012, 04:50 PM)Илиян_Луков Wrote: Да, има нещо грешно и това е името на изложбата, чрез която се представят тези документи ...
Според моите сознанија, името на изложбата е "Илјада години писмена традиција во Македонија". Некаков проблем со него? Или ти имаш сведенија за поинакво име?
Let me hear you make decisions without your television.
02-09-2012, 05:03 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Имам некакъв спомен,че се използва думата "македонски" като принадлежност, а не като име обозначаващо местоположение ...

текстовете се представят като македонски,а те очевидно не са ...

(This post was last modified: 02-09-2012, 05:50 PM by Илиян_Луков.)
02-09-2012, 05:48 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Бугарија најавува црвени линии за соседите
Бугарија најавува црвени линии за соседите

Quote:Бугарската влада ќе поставува црвени линии во соработката со соседите. Ова го пишува во вчера усвоениот извештај, врз база на кој треба да се донесе документ за определување на основите на бугарската политика кон соседните држави.

Никола Младенов, министер за надворешни работи на Бугарија, истакна дека документот треба да содржи некои црвени линии, кои не ќе може да бидат преминати во билатералните односи.„Бугарија е отворена за сите свои соседи и го поддржува проширувањето на Европската унија, но нема да дозволи никому да се плетка во нејзината историја и идентитет. Не e работа на политичарите да се обидуваат да ја толкуваат историјата. Сите такви обиди доведувале до крах и затоа е поважно да гледаме напред“, изјавил шефот на бугарската дипломатија на владина седница.

Прашањето со историјата на Македонија било посочено како една таква црвена линија во однос на нашата држава.

http://www.time.mk/read/017397963d/57c68...index.html
06-09-2012, 12:43 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Добре е,че има още комунистически идиоти в България, та тези "червени линии" се появяват чак сега ...
06-09-2012, 10:47 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33


Quote:Бугарите во Скопје ќе му се жалат на Ховит

Објавено: пред 11 часа
Прочитано: 849
Печати

Сподели со твоите пријатели!

Из­вес­ту­ва­чот за Ма­ке­до­ни­ја во Ев­роп­ски­от пар­ла­мент, Ри­чард Хо­вит, ќе дој­де во Скоп­је ме­ѓу 19 и 20 сеп­тем­ври и ќе се срет­не со прет­став­ни­ци од Бу­гар­ски­от кул­ту­рен клуб за да ги слуш­не нив­ни­те поп­ла­ки, пишува „Дневник“.
Ла­зар Мла­де­нов, прет­се­да­тел на клу­бот, на по­че­то­кот на ме­се­цов на Хо­вит му ис­пра­тил пис­мо во кое се жа­лел де­ка Бу­га­ри­те во Ма­ке­до­ни­ја се дис­кри­ми­ни­ра­ни, а тој и не­го­во­то се­меј­ство се со­о­чу­ва­ле со за­ка­ни.
Хо­вит за „Њу Ју­роп“ пот­вр­дил де­ка во Скоп­је ќе има сред­ба со ше­фот на дип­ло­ма­ти­ја­та, Ни­ко­ла По­по­ски и со прет­став­ни­ци на по­ли­тич­ки­те пар­тии.


http://www.time.mk/read/2ca71a9ed5/222d8...index.html
18-09-2012, 08:18 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,686
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
19-09-2012, 02:27 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Quote:Спорот меѓу Бугарија и Македонија заглави во „Трето полувреме"

Европската комисија нема да зазема страна во споровите меѓу Бугарија и Македонија и сака тие да бидат решени преку билатерален дијалог

Европската комисија нема да зазема страна во споровите меѓу Бугарија и Македонија за културно-историското наследство и сака тие да бидат решени преку билатерален дијалог, изјавил Петер Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Стано за Бугарското национално радио ги коментирал односите Софија - Скопје, конкретно во врска со филмот „Трето полувреме", кој според бугарските политичари и историчари ги искривувал фактите од Втората светска војна и поттикнувал омраза кон Бугарија.

- Ние нема да ги коментираме чувствата или интерпретациите на која и да било од страните. Ако тој филм поставува прашања, ако допира чувствителни теми и ако создава проблеми во односите меѓу двете земји, тогаш тие треба да ги разгледаат тие проблеми и да ги надминат. Во овој случај говориме за филм кој обработува настани од Втората светска војна и препорачливо е историчарите да водат дебати за него. Не е работа на Европската комисија да суди или да кажува чии интерпретации се точни, а чии грешни. Ако филмот биде оценет од критиката, од експертите и од историчарите како проблематичен, ако создава проблеми меѓу Бугарија и Македонија, првото што треба да се направи е двете страни заедно да побараат решение, изјавил Стано.

Портпаролот на Филе, како што пренесуваат бугарските медиуми, рекол дека ако евентуална правна експертиза докажела дека филмот е проблематичен, засегнатата страна може да преземе соодветни правни мерки и тогаш Европската комисија би можела да ја преземе улогата на контролор на европските договори.

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=D6DCF...B5C45AD3E4
19-09-2012, 02:07 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(19-09-2012, 02:27 AM)ЈорданПетровски Wrote:


Петар Колев-царBravoBravoBravo Жално беше да се слушат македончињата, кои како зомби ги повторуваа мантрите на Латас, Томиќ, Мирка-свирка... Жално. Едно нормално прашање не ме му поставија на Колев. Далеку сме ние од ЕУ и од нормално расудување. Далеку. Glava_vo_zid

19-09-2012, 07:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,686
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(19-09-2012, 07:57 PM)hristo Wrote:
(19-09-2012, 02:27 AM)ЈорданПетровски Wrote:


Петар Колев-царBravoBravoBravo Жално беше да се слушат македончињата, кои како зомби ги повторуваа мантрите на Латас, Томиќ, Мирка-свирка... Жално. Едно нормално прашање не ме му поставија на Колев. Далеку сме ние од ЕУ и од нормално расудување. Далеку. Glava_vo_zidДали го слушна објаснувањето на Колев, за Уставот и основите на Уставот-ИНДИВИДУАЛНИТЕ ПРАВА.
Се надевам полека ке се разјаснува улогата на македонските уставопушувачи.
19-09-2012, 08:03 PM
Reply