Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Интересното е,че нема много коментари .... което е учудващо за мене ...
12-07-2012, 05:24 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Цедката за коментари в македонските сайтове е много ситна-няма да видиш никъде коментар,който не е "благозвучен" за цензорите!До сега не съм видял да излезе нито един мой коментар,а съм пращал доста...
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
12-07-2012, 06:54 PM
Website Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Същото е и при мене ... само на kirilica.com.mk мисля,че повечето минават ...
13-07-2012, 09:13 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(12-07-2012, 06:54 PM)TATAP Wrote: Цедката за коментари в македонските сайтове е много ситна-няма да видиш никъде коментар,който не е "благозвучен" за цензорите!До сега не съм видял да излезе нито един мой коментар,а съм пращал доста...

Да, ситото е ситно, и мои коментари никогаш не биле објавени, но гледам дека сепак се објавуваат и по не"благозвучни" коментари од моите.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 13-07-2012, 09:38 AM by Gnoj.)
13-07-2012, 09:34 AM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12

.... и аз съм опитвал да коментирам в Утрински. .... НАИВНИК !!!
13-07-2012, 10:12 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Еве како одат работите помеѓу Македонија и Б’лгариа:

Quote:Бугарија се пофали дека има одговор за македонскиот филм „Трето полувреме“ - книгата „Јас, Бугаринот од Македонија“, која ја раскажува човек кој тврди дека бил малтретиран поради бугарските чувства. Приказната потсетува на онаа за Спаска Митрова, која ги обвинуваше македонските власти за репресија поради нејзините бугарски национални чувства

Oфицијална Софија почнува да води поагресивна политика кон Македонија. Во рок од два дена, во Бургас се промовираше книга преку која се опева страдањето на Бугарите во Македонија, бугарскиот парламент реши да испрати комисија во Охрид која ќе испитува дали се репресирани оние што имаат бугарски чувства, а претседателот Росен Плевнелиев преку писмо го поздрави славењето на Илинден во Смилево.

Бугарија се пофали дека има одговор за македонскиот филм „Трето полувреме“, за кој бугарските европарламентарци реагираа дека шири историски манипулации во однос на нивната земја. Тоа е книгата „Јас, Бугаринот од Македонија“, чиј автор е Здравко Здравески, Бугарин од Прилеп.

Ваквите чекори покажуваат дека официјална Софија може да го примени словенечкиот модел за блокирање на Хрватска или грчкото однесување кон Македонија - да пронајде причина за да стави рампа на македонскиот пат кон ЕУ.

Kнигата „Јас Бугаринот од Македонија“ во соседната земја се претставува како приказна за тоа „што се случувало со човек кој бил храбар да пее бугарски патриотски песни“. Приказната за Здравески потсетува на онаа за Спаска Митрова, која ги обвинуваше македонските власти за репресија поради нејзините бугарски национални чувства, а во чија одбрана застана и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

За Здравески се вели дека имал лажно обвинение и лежел затвор поради неговата бугарска самосвест и борбата за Бугарите во Македонија. Медиумите од Софија објавија дека тој бил еден од основачите на „Лавовите“, од 1998 година работел во МВР, а по падот на владата на Љубчо Георгиевски бил прогонуван, тепан од полицијата, а неговото семејство било под постојана закана.

„Kнигата е за сите што можат да издржат жив оган, топла крв, детски солзи во своите раце. Сакавме да кажеме по навика дека е пријатна за читање, но се сепнавме навреме: овој филм на ужасите се гледа меѓу убиствената тишина, во која се слуша само глуво крцкање на забите“, објавија медиумите. На промоцијата во Бургас во саботата гостин бил и Спас Ташев, советник од кабинетот на вицепремиерот Симеон Џанков.

- Со едниот дроб дишам кислород, со другиот не можам. Првиот се вика Бугарија, а вториот Македонија. Од вас барам на Македонија да ~ дадеме вештачко дишење - рекол Здравески на промоцијата, објаснувајќи дека имал цел да ги обедини сите Бугари. Истовремено, во бугарскиот парламент се одржала и средба на пратеници на која се постигнал договор за посета на Охрид за да се испитало какви биле проблемите на Бугарите.

Промоцијата на книгата и средбата во бугарскиот парламент временски се совпаднаа со бугарското славење на Илинден, изминатиот викенд на гробот на Даме Груев, кое беше поздравено од бугарскиот претседател Росен Плевнелиев и од Агенцијата за Бугарите во туѓина.

- Ако целта на бугарските револуционери беше да се ослободат од ропските окови, наша цел е да ги скинеме оковите на една измислена историја, која насадува омраза - рекол Лазар Младенов, претседател на Бугарскиот културен клуб од Скопје.

И заменик-претседателот на Kомисијата за надворешни работи во Европскиот парламент, Андреј Kовачев, од групата на ГЕРБ испратил поздрав до Бугарскиот културен клуб во Скопје по повод одбележувањето на Илинден во Смилево. Иницијативата ја сметаат за исклучително важна за да се препознае заедничката историја на Македонија и Бугарија. Kовачев пишува дека се надева оти наскоро македонските учебници ќе се прочистеле од манипулации и фалсификати. Во писмото, како што пренесуваат бугарските медиуми, пишува и дека бугарските европарламентарци внимателно ја следат ситуацијата во Македонија и се залагаат за почитување на демократските вредности.

ивана костовска

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...3C7B2C4D86
24-07-2012, 02:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(24-07-2012, 02:35 PM)hristo Wrote: Еве како одат работите помеѓу Македонија и Б’лгариа:

Quote:Бугарија се пофали дека има одговор за македонскиот филм „Трето полувреме“ - книгата „Јас, Бугаринот од Македонија“, која ја раскажува човек кој тврди дека бил малтретиран поради бугарските чувства. Приказната потсетува на онаа за Спаска Митрова, која ги обвинуваше македонските власти за репресија поради нејзините бугарски национални чувства

Oфицијална Софија почнува да води поагресивна политика кон Македонија. Во рок од два дена, во Бургас се промовираше книга преку која се опева страдањето на Бугарите во Македонија, бугарскиот парламент реши да испрати комисија во Охрид која ќе испитува дали се репресирани оние што имаат бугарски чувства, а претседателот Росен Плевнелиев преку писмо го поздрави славењето на Илинден во Смилево.

Бугарија се пофали дека има одговор за македонскиот филм „Трето полувреме“, за кој бугарските европарламентарци реагираа дека шири историски манипулации во однос на нивната земја. Тоа е книгата „Јас, Бугаринот од Македонија“, чиј автор е Здравко Здравески, Бугарин од Прилеп.

Ваквите чекори покажуваат дека официјална Софија може да го примени словенечкиот модел за блокирање на Хрватска или грчкото однесување кон Македонија - да пронајде причина за да стави рампа на македонскиот пат кон ЕУ.

Kнигата „Јас Бугаринот од Македонија“ во соседната земја се претставува како приказна за тоа „што се случувало со човек кој бил храбар да пее бугарски патриотски песни“. Приказната за Здравески потсетува на онаа за Спаска Митрова, која ги обвинуваше македонските власти за репресија поради нејзините бугарски национални чувства, а во чија одбрана застана и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

За Здравески се вели дека имал лажно обвинение и лежел затвор поради неговата бугарска самосвест и борбата за Бугарите во Македонија. Медиумите од Софија објавија дека тој бил еден од основачите на „Лавовите“, од 1998 година работел во МВР, а по падот на владата на Љубчо Георгиевски бил прогонуван, тепан од полицијата, а неговото семејство било под постојана закана.

„Kнигата е за сите што можат да издржат жив оган, топла крв, детски солзи во своите раце. Сакавме да кажеме по навика дека е пријатна за читање, но се сепнавме навреме: овој филм на ужасите се гледа меѓу убиствената тишина, во која се слуша само глуво крцкање на забите“, објавија медиумите. На промоцијата во Бургас во саботата гостин бил и Спас Ташев, советник од кабинетот на вицепремиерот Симеон Џанков.

- Со едниот дроб дишам кислород, со другиот не можам. Првиот се вика Бугарија, а вториот Македонија. Од вас барам на Македонија да ~ дадеме вештачко дишење - рекол Здравески на промоцијата, објаснувајќи дека имал цел да ги обедини сите Бугари. Истовремено, во бугарскиот парламент се одржала и средба на пратеници на која се постигнал договор за посета на Охрид за да се испитало какви биле проблемите на Бугарите.

Промоцијата на книгата и средбата во бугарскиот парламент временски се совпаднаа со бугарското славење на Илинден, изминатиот викенд на гробот на Даме Груев, кое беше поздравено од бугарскиот претседател Росен Плевнелиев и од Агенцијата за Бугарите во туѓина.

- Ако целта на бугарските револуционери беше да се ослободат од ропските окови, наша цел е да ги скинеме оковите на една измислена историја, која насадува омраза - рекол Лазар Младенов, претседател на Бугарскиот културен клуб од Скопје.

И заменик-претседателот на Kомисијата за надворешни работи во Европскиот парламент, Андреј Kовачев, од групата на ГЕРБ испратил поздрав до Бугарскиот културен клуб во Скопје по повод одбележувањето на Илинден во Смилево. Иницијативата ја сметаат за исклучително важна за да се препознае заедничката историја на Македонија и Бугарија. Kовачев пишува дека се надева оти наскоро македонските учебници ќе се прочистеле од манипулации и фалсификати. Во писмото, како што пренесуваат бугарските медиуми, пишува и дека бугарските европарламентарци внимателно ја следат ситуацијата во Македонија и се залагаат за почитување на демократските вредности.

ивана костовска

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...3C7B2C4D86

Дали Христо и другите верувате во изјавите на Здравевски.
Јас Здравевски го сметам за сериозен манипулант. Но поголема вина имаат Бугарите кои се свесни дека Здравевски ги лаже ама го афирмираат случајот.
Пак ке го постирам текстот на Цветин Чилиманов:(01-01-2012, 07:19 PM)ЈорданПетровски Wrote: Операција „пуштај вода“

Пишува: Цветин Чилиманов

Нема добра шпионска приказна без штосно шифрирано име. Во случајов, во Бугарија во тек е акцијата „пуштај вода“, во која Ефтим Костадинов, директор на Комисијата за тајните архиви на нивната комунистичка Државна сигурност, ги објави имињата на 139 поранешни и сегашни пратеници кои биле кодоши на службата.
Тоа што во списокот би требало особено да не интересира е што на него се собрале и најголемите бугарски националисти, како на нас добро познатиот Красимир Каракачанов од бугарското ВМРО и низа пратеници од ултра-националистичката Атака, но и водачот на бугарските Турци Ахмед Доган и луѓе од неговата партија. Едниве големи Бугари, другите борци за права и слободи, а сите заедно работат за ист газда кој им ги навива механизмите, по потреба да креваат врева, а по потреба да молчат. На чело, претседателот Георги Прванов, кој учествувал во политизирањето на односите меѓу Бугарија и Македонија, за потребите на Службата.
Ако со списокот на Костадинов се објаснува мешањето на Службата во бугарско-турските кавги, не се разјаснува до крај за нас многу поинтересната редовна македонско-бугарска кавга. Секогаш кога треба нешто да се покрие, заташка или треба некој да се распне, се вадат од архива дневниците на Мисирков и песните на Миладинови, а нациите се расправаат за многу важните прашања околу тоа кој го убил Прелиќ, кој го предал Гоце и кој го кажал бројот на мобилниот на Мијалков. Колку е забегана работава покажува фактот дека весник во Македонија може да добие 2-3 интернет-коментари од читателите за прашање од врвно секојдневно значење, на пример реформите во здравството, но 200-300 коментари ако објави каков било текст на банална тема поврзана со Бугарија.
Јасно е дека оваа игра на бугарските служби би станала здодевна многу бргу, кога не би имало одговор од другата страна. Никој не плаќа да гледа танго за еден. Списокот на Костадинов покажува зошто се едни те исти бугарски политичари се редовни по „македонското прашање“. Но, на нив им возвраќаат се едни те исти новинари, политичари и историчари од македонската страна (истите оние кои што, патем, се на браникот на борбата против лустрацијата, односно пуштањето вода и во Македонија). За конечно да се запре оваа одвратна кавга од типот „вие нам Татари, ние вам Титовисти“, лустрацијата мора што поскоро да се изврши и кај нас. Да се види дека најзапалените Македонци, Албанци, србомани и бугараши во Македонија всушност работат за истата Служба и се „најдобри непријатели“.
Со лустрацијата ќе се урне лагата дека, демек, стариот систем бил наднационален, додека овие националистиве, кои заслужено беа држени по Идризово и Забели, го пуштија вирусот на омразата од шишето. Полека станува јасно дека токму Службата, што божем требало да ги држи националистите подалеку од нормалните луѓе, всушност многу повеќе го негувала, чувала овој ебола-вирус на полицијата, и дека на сигнал режирано го пушта меѓу луѓето.

[/quote]

24-07-2012, 04:55 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(24-07-2012, 04:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(24-07-2012, 02:35 PM)hristo Wrote: Еве како одат работите помеѓу Македонија и Б’лгариа:

Quote:Бугарија се пофали дека има одговор за македонскиот филм „Трето полувреме“ - книгата „Јас, Бугаринот од Македонија“, која ја раскажува човек кој тврди дека бил малтретиран поради бугарските чувства. Приказната потсетува на онаа за Спаска Митрова, која ги обвинуваше македонските власти за репресија поради нејзините бугарски национални чувства

Oфицијална Софија почнува да води поагресивна политика кон Македонија. Во рок од два дена, во Бургас се промовираше книга преку која се опева страдањето на Бугарите во Македонија, бугарскиот парламент реши да испрати комисија во Охрид која ќе испитува дали се репресирани оние што имаат бугарски чувства, а претседателот Росен Плевнелиев преку писмо го поздрави славењето на Илинден во Смилево.

Бугарија се пофали дека има одговор за македонскиот филм „Трето полувреме“, за кој бугарските европарламентарци реагираа дека шири историски манипулации во однос на нивната земја. Тоа е книгата „Јас, Бугаринот од Македонија“, чиј автор е Здравко Здравески, Бугарин од Прилеп.

Ваквите чекори покажуваат дека официјална Софија може да го примени словенечкиот модел за блокирање на Хрватска или грчкото однесување кон Македонија - да пронајде причина за да стави рампа на македонскиот пат кон ЕУ.

Kнигата „Јас Бугаринот од Македонија“ во соседната земја се претставува како приказна за тоа „што се случувало со човек кој бил храбар да пее бугарски патриотски песни“. Приказната за Здравески потсетува на онаа за Спаска Митрова, која ги обвинуваше македонските власти за репресија поради нејзините бугарски национални чувства, а во чија одбрана застана и бугарскиот премиер Бојко Борисов.

За Здравески се вели дека имал лажно обвинение и лежел затвор поради неговата бугарска самосвест и борбата за Бугарите во Македонија. Медиумите од Софија објавија дека тој бил еден од основачите на „Лавовите“, од 1998 година работел во МВР, а по падот на владата на Љубчо Георгиевски бил прогонуван, тепан од полицијата, а неговото семејство било под постојана закана.

„Kнигата е за сите што можат да издржат жив оган, топла крв, детски солзи во своите раце. Сакавме да кажеме по навика дека е пријатна за читање, но се сепнавме навреме: овој филм на ужасите се гледа меѓу убиствената тишина, во која се слуша само глуво крцкање на забите“, објавија медиумите. На промоцијата во Бургас во саботата гостин бил и Спас Ташев, советник од кабинетот на вицепремиерот Симеон Џанков.

- Со едниот дроб дишам кислород, со другиот не можам. Првиот се вика Бугарија, а вториот Македонија. Од вас барам на Македонија да ~ дадеме вештачко дишење - рекол Здравески на промоцијата, објаснувајќи дека имал цел да ги обедини сите Бугари. Истовремено, во бугарскиот парламент се одржала и средба на пратеници на која се постигнал договор за посета на Охрид за да се испитало какви биле проблемите на Бугарите.

Промоцијата на книгата и средбата во бугарскиот парламент временски се совпаднаа со бугарското славење на Илинден, изминатиот викенд на гробот на Даме Груев, кое беше поздравено од бугарскиот претседател Росен Плевнелиев и од Агенцијата за Бугарите во туѓина.

- Ако целта на бугарските револуционери беше да се ослободат од ропските окови, наша цел е да ги скинеме оковите на една измислена историја, која насадува омраза - рекол Лазар Младенов, претседател на Бугарскиот културен клуб од Скопје.

И заменик-претседателот на Kомисијата за надворешни работи во Европскиот парламент, Андреј Kовачев, од групата на ГЕРБ испратил поздрав до Бугарскиот културен клуб во Скопје по повод одбележувањето на Илинден во Смилево. Иницијативата ја сметаат за исклучително важна за да се препознае заедничката историја на Македонија и Бугарија. Kовачев пишува дека се надева оти наскоро македонските учебници ќе се прочистеле од манипулации и фалсификати. Во писмото, како што пренесуваат бугарските медиуми, пишува и дека бугарските европарламентарци внимателно ја следат ситуацијата во Македонија и се залагаат за почитување на демократските вредности.

ивана костовска

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...3C7B2C4D86

Дали Христо и другите верувате во изјавите на Здравевски.
Јас Здравевски го сметам за сериозен манипулант. Но поголема вина имаат Бугарите кои се свесни дека Здравевски ги лаже ама го афирмираат случајот.
Пак ке го постирам текстот на Цветин Чилиманов:(01-01-2012, 07:19 PM)ЈорданПетровски Wrote: Операција „пуштај вода“

Пишува: Цветин Чилиманов

Нема добра шпионска приказна без штосно шифрирано име. Во случајов, во Бугарија во тек е акцијата „пуштај вода“, во која Ефтим Костадинов, директор на Комисијата за тајните архиви на нивната комунистичка Државна сигурност, ги објави имињата на 139 поранешни и сегашни пратеници кои биле кодоши на службата.
Тоа што во списокот би требало особено да не интересира е што на него се собрале и најголемите бугарски националисти, како на нас добро познатиот Красимир Каракачанов од бугарското ВМРО и низа пратеници од ултра-националистичката Атака, но и водачот на бугарските Турци Ахмед Доган и луѓе од неговата партија. Едниве големи Бугари, другите борци за права и слободи, а сите заедно работат за ист газда кој им ги навива механизмите, по потреба да креваат врева, а по потреба да молчат. На чело, претседателот Георги Прванов, кој учествувал во политизирањето на односите меѓу Бугарија и Македонија, за потребите на Службата.
Ако со списокот на Костадинов се објаснува мешањето на Службата во бугарско-турските кавги, не се разјаснува до крај за нас многу поинтересната редовна македонско-бугарска кавга. Секогаш кога треба нешто да се покрие, заташка или треба некој да се распне, се вадат од архива дневниците на Мисирков и песните на Миладинови, а нациите се расправаат за многу важните прашања околу тоа кој го убил Прелиќ, кој го предал Гоце и кој го кажал бројот на мобилниот на Мијалков. Колку е забегана работава покажува фактот дека весник во Македонија може да добие 2-3 интернет-коментари од читателите за прашање од врвно секојдневно значење, на пример реформите во здравството, но 200-300 коментари ако објави каков било текст на банална тема поврзана со Бугарија.
Јасно е дека оваа игра на бугарските служби би станала здодевна многу бргу, кога не би имало одговор од другата страна. Никој не плаќа да гледа танго за еден. Списокот на Костадинов покажува зошто се едни те исти бугарски политичари се редовни по „македонското прашање“. Но, на нив им возвраќаат се едни те исти новинари, политичари и историчари од македонската страна (истите оние кои што, патем, се на браникот на борбата против лустрацијата, односно пуштањето вода и во Македонија). За конечно да се запре оваа одвратна кавга од типот „вие нам Татари, ние вам Титовисти“, лустрацијата мора што поскоро да се изврши и кај нас. Да се види дека најзапалените Македонци, Албанци, србомани и бугараши во Македонија всушност работат за истата Служба и се „најдобри непријатели“.
Со лустрацијата ќе се урне лагата дека, демек, стариот систем бил наднационален, додека овие националистиве, кои заслужено беа држени по Идризово и Забели, го пуштија вирусот на омразата од шишето. Полека станува јасно дека токму Службата, што божем требало да ги држи националистите подалеку од нормалните луѓе, всушност многу повеќе го негувала, чувала овој ебола-вирус на полицијата, и дека на сигнал режирано го пушта меѓу луѓето.


[/quote]

Јордане, таа црнобела шема повеќе не држи вода. Анахрона е. Важела во тоталитарни системи во кои се наоѓале двете земји, но сега не. Б’лгариа е демократска земја. Членка на НАТО и ЕУ. Со веќе усвоен политички меинстрим. Таа направи лустрација. Кога тоа општество имало сила да и тогашниот претседател, Прванов, го стави на листата на соработници на службата, со сите други 169 актуелни функционери и дипломати ( мислам толку беа на број) , тоа општество нема потреба веќе од никакво “ пуштање на вода“. Работите се многу попрости, поедноставни од она што сакаш ти да ги прикажеш. Бугарија си има своја историска оптика за Македонија која не се поклопува со нашата. Тоа го знаеш. Нивното општество има друга информација и свест за таа работа. Од друга страна и ти имаш доволно информција дека тие што се чувствуваат како Бугари во Македонија немаат простор тоа чувство да го изразат како сите други народи ( националности), како што се : Србите, Албанците, Власите, Ромите, Бошњаците... Не влегувам во причините. Друга тема е тоа и поширока. Не мислиш веројатно дека сите кои се декларират како Бугари во Македонија се соработници на службите или “ Бугари“ со наводници?? Еве на пример овие:

Така да се што ке дојде од Македонија како искуство, случај на обесправеност на Бугарите во Македонија, во бугарското општество се дочекува со интерес.

25-07-2012, 08:50 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

(This post was last modified: 01-08-2012, 01:27 PM by Илиян_Луков.)
01-08-2012, 01:27 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Министерот Попоски бара од соседите во ЕУ да промовираат регионална соработка
Во изјавата за Гласот на Америка на македонски коментира на изјавите на бугарскиот колега Младенов за билатералните односи.

Никола Попоски, министер за надворешни работи на Република Македонија

Борјан Јовановски

16.08.2012

“Не би требало во обединета Европа, војните и историските конфликти од балканското минато да бидат поприоритетни од потребата за подобро поврзување на луѓето и можностите прекугранично. Пократки дистанци, значи поинтегриран пазар и повеќе можности. Значи и помалку предрасуди”.

Ова го вели шефот на македонската дипломатија Никола Попоски во изјава за Гласот на Америка на македонски јазик, запрашан како ги коментира зачестените изјави на неговиот бугарски колега Николај Младенов, дадени во изминативе недели на тема бугарско-македонски односи.

Првиот човек на бугарската дипломатија по повод државниот празник Илинден, на 2-ри август испрати честитка до неговиот македонски колега во која стои:

„Да ги оставиме политичките интерпетации на историјата во минатото, а нашите општeства и држави искрено да се придржуваат кон евроатлантските вредности на слобода, човекови права, демократија и владеење на законот владеење на правото. Цврсто сум убеден дека само така можеме да ја постигнеме посакуваната економска благосостојба која сите ние ја посакуваме”.

Попоски во изјавата за Гласот на Америка на македонски јазик наведува реализација на конкретни проекти.

„Од македонска страна, гледаме можност за европски пристап кон билатералните и регионалните односи. Тоа значи: 1. поголема отвореност, 2. трговија и размени со сите соседи, 3. многу динамична комуникација. Ова е на Балканот некогаш повидливо пред да влезете во Унијата. Инфраструктурата е најчесто клучот: коридорот 8, патно и железнички, трите гранични премини кои може да ја зголемат отвореноста. Секако и преку динамика на средби на сите нивоа, политичко и практично. За нас, тоа се приоритети“, смета шефот на македонската дипломатија.

Министерот Попоски во оваа прилика упати апел до соседите да ја искористат својата позиција на земја-членка на ЕУ што овозможува квалитативно да се придонесе во развојот на односите.

“Соседот кој е веќе во ЕУ може многу да стори за ваквото поврзување да настане поскоро. Корисно е да се насочат напорите повеќе кон можностите за просперитет во иднина отколку кон оние кои се пропуштиле во минатото.

Посакуваме претставниците од регионот во Брисел да бидат шампиони во промовирање на ваков пристап. Можностите за вакво дејствување се неограничени”, изјави министерот Попоски.

За активностите на земјите од регионот во насока на интеграција на Балканот во ЕУ, Попоски коментира дека понекогаш се случува некои држави - без да прецизира за кого станува збор - попрво да ставаат сопки на патот на Балкнот кон Европа отколку да ја забрзуваат неговата интеграција.

“Се случува некои од нив да остават впечаток дека поставувањето на сопки им е омилена вонолимписка дисциплина. За среќа на сите, вистинските визионери работат на интегрирање на регионот. Секој кој сака да твори за обединет Балкан, во обединета Европа е корисен. Почит кон демократските принципи и реципрочно уважување на посебностите се во интерес на европеизирање на односите помеѓу балканските држави”, наведува министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, во изјавата за Гласот на Америка на македонски.

http://mk.voanews.com/content/foreign-af...89520.html

Трудно се разбира казаното от Попоски - прилича на срамежлив зет, който се притеснява на "тъщата" да каже "майко"...

И въпреки това -

"Посакуваме претставниците од регионот во Брисел да бидат шампиони во промовирање на ваков пристап /т.е. регионална соработка." - няма лошо, но като изказ, а и като съдържание - това би подхождало повече на лидер на някогашната дипломация на някогашна Югославия...

"Се случува некои од нив да остават впечаток дека поставувањето на сопки им е омилена вонолимписка дисциплина. " - вероятно става дума за Гърция - един вид на тъщата сестрата / а би могло да става дума и за България...- това си е класически пример как не би трябвало да говори един министър на външните работи на РМ...
17-08-2012, 05:44 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Зошто стануваме Блгари:

Quote:СКАНДАЛОЗНО


Попов како Бугарин во Премиер лигата!?


Не се пропаднати сите шанси македонскиот репрезентативец Горан Попов да заигра во англиската Премиер лига. Сламка на спас се покажа бугарскиот пасош што го поседува Попов со кој непречено ќе може да игра на Островот, објавија англиските медиуми.

Познато е дека трансферот на Попов во Стоук, каде што требаше да настапува како позајмен на една година од Динамо (Киев), пред една недела беше стопиран откако не доби работна дозвола поради слабиот пласман на Македонија на ранг-листата на ФИФА (102. место). Правилата во Англија налагаат дека странци можат да играат во Премиер лигата ако доаѓаат од земја која не е послабо рангирана од 70. место и да имаат најмалку 75 насто од натпреварите за националниот тим во последните две години. Бугарскиот пасош тоа ќе му го овозможи, бидејќи нашиот источен сосед е членка на ЕУ и не е потребна виза за влез и престој во В. Британија.

Денеска ќе се знае дали Горан Попов ќе ја добие потребната работна дозвола за комплетирање на трансферот со Сити, за кој би можел да настапи веќе следниот викенд, кога е пресметката со Арсенал.

Со тоа Попов би си го исполнил сонот да игра во една од најсилните првенства на светот, но она што е разочарувачко и поразително, е тоа што во Англија не би играл како Македонец, туку како Бугарин.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=9EA64B5C...AA82EDD133

Ако Попов е добар играч, сега се поставува прашање: за која репрезентација би играл-за македонската или блгарската!
22-08-2012, 02:00 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Да се бехте отървали от сръбството, вие щехте да сте преди нас в ЕС. Ама сега с българските паспорти хората си се подсигуряват допълнително ...
22-08-2012, 03:35 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(22-08-2012, 02:00 PM)hristo Wrote: Зошто стануваме Блгари:

Quote:СКАНДАЛОЗНО


Попов како Бугарин во Премиер лигата!?


Не се пропаднати сите шанси македонскиот репрезентативец Горан Попов да заигра во англиската Премиер лига. Сламка на спас се покажа бугарскиот пасош што го поседува Попов со кој непречено ќе може да игра на Островот, објавија англиските медиуми.

Познато е дека трансферот на Попов во Стоук, каде што требаше да настапува како позајмен на една година од Динамо (Киев), пред една недела беше стопиран откако не доби работна дозвола поради слабиот пласман на Македонија на ранг-листата на ФИФА (102. место). Правилата во Англија налагаат дека странци можат да играат во Премиер лигата ако доаѓаат од земја која не е послабо рангирана од 70. место и да имаат најмалку 75 насто од натпреварите за националниот тим во последните две години. Бугарскиот пасош тоа ќе му го овозможи, бидејќи нашиот источен сосед е членка на ЕУ и не е потребна виза за влез и престој во В. Британија.

Денеска ќе се знае дали Горан Попов ќе ја добие потребната работна дозвола за комплетирање на трансферот со Сити, за кој би можел да настапи веќе следниот викенд, кога е пресметката со Арсенал.

Со тоа Попов би си го исполнил сонот да игра во една од најсилните првенства на светот, но она што е разочарувачко и поразително, е тоа што во Англија не би играл како Македонец, туку како Бугарин.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=9EA64B5C...AA82EDD133

Ако Попов е добар играч, сега се поставува прашање: за која репрезентација би играл-за македонската или блгарската!

Това е толкова дребно,че даже не си струва и изгубеното време...Мал,добар,найдобар...нема значение!С един паспорт дали е станал българин?
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
23-08-2012, 12:25 AM
Website Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(23-08-2012, 12:25 AM)TATAP Wrote:
(22-08-2012, 02:00 PM)hristo Wrote: Зошто стануваме Блгари:

Quote:СКАНДАЛОЗНО


Попов како Бугарин во Премиер лигата!?


Не се пропаднати сите шанси македонскиот репрезентативец Горан Попов да заигра во англиската Премиер лига. Сламка на спас се покажа бугарскиот пасош што го поседува Попов со кој непречено ќе може да игра на Островот, објавија англиските медиуми.

Познато е дека трансферот на Попов во Стоук, каде што требаше да настапува како позајмен на една година од Динамо (Киев), пред една недела беше стопиран откако не доби работна дозвола поради слабиот пласман на Македонија на ранг-листата на ФИФА (102. место). Правилата во Англија налагаат дека странци можат да играат во Премиер лигата ако доаѓаат од земја која не е послабо рангирана од 70. место и да имаат најмалку 75 насто од натпреварите за националниот тим во последните две години. Бугарскиот пасош тоа ќе му го овозможи, бидејќи нашиот источен сосед е членка на ЕУ и не е потребна виза за влез и престој во В. Британија.

Денеска ќе се знае дали Горан Попов ќе ја добие потребната работна дозвола за комплетирање на трансферот со Сити, за кој би можел да настапи веќе следниот викенд, кога е пресметката со Арсенал.

Со тоа Попов би си го исполнил сонот да игра во една од најсилните првенства на светот, но она што е разочарувачко и поразително, е тоа што во Англија не би играл како Македонец, туку како Бугарин.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=9EA64B5C...AA82EDD133

Ако Попов е добар играч, сега се поставува прашање: за која репрезентација би играл-за македонската или блгарската!

Това е толкова дребно,че даже не си струва и изгубеното време...Мал,добар,найдобар...нема значение!С един паспорт дали е станал българин?

Татар, во окружението во кое живеам, со луѓе кои зеле блгарски документи, има три става;

1. каде припаѓаат поголемиот дел, кои велат дека зеле бугарски документи за да реализираат некоја практична цел-полесно да најдат работа во ЕУ, полесно да се школуваат и сл.
2. дел од луѓе изјавуват дека имаат двојна национална свест-македонска и блгарска
3. реално најмал, кои велат дека дошло време кога слободно можат да го исполната дедовскиот ( татковскиот) аманет- да се изјаснат како Блгари.
23-08-2012, 11:34 AM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6

(22-08-2012, 02:00 PM)hristo Wrote: Зошто стануваме Блгари:

Quote:СКАНДАЛОЗНО


Попов како Бугарин во Премиер лигата!?


Не се пропаднати сите шанси македонскиот репрезентативец Горан Попов да заигра во англиската Премиер лига. Сламка на спас се покажа бугарскиот пасош што го поседува Попов со кој непречено ќе може да игра на Островот, објавија англиските медиуми.

Познато е дека трансферот на Попов во Стоук, каде што требаше да настапува како позајмен на една година од Динамо (Киев), пред една недела беше стопиран откако не доби работна дозвола поради слабиот пласман на Македонија на ранг-листата на ФИФА (102. место). Правилата во Англија налагаат дека странци можат да играат во Премиер лигата ако доаѓаат од земја која не е послабо рангирана од 70. место и да имаат најмалку 75 насто од натпреварите за националниот тим во последните две години. Бугарскиот пасош тоа ќе му го овозможи, бидејќи нашиот источен сосед е членка на ЕУ и не е потребна виза за влез и престој во В. Британија.

Денеска ќе се знае дали Горан Попов ќе ја добие потребната работна дозвола за комплетирање на трансферот со Сити, за кој би можел да настапи веќе следниот викенд, кога е пресметката со Арсенал.

Со тоа Попов би си го исполнил сонот да игра во една од најсилните првенства на светот, но она што е разочарувачко и поразително, е тоа што во Англија не би играл како Македонец, туку како Бугарин.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=9EA64B5C...AA82EDD133

Ако Попов е добар играч, сега се поставува прашање: за која репрезентација би играл-за македонската или блгарската!

Popov nema pravo da igra za druga reprezentacija osven Makedonskata.
24-08-2012, 03:34 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

По закон има право да играе и в българската Icon_mrgreen
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-08-2012, 04:51 AM
Website Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6

(24-08-2012, 04:51 AM)TATAP Wrote: По закон има право да играе и в българската Icon_mrgreen

Jas da vi kazam kako stojat rabotite za da ne glumite ludilo, Igrac chim izigra eden natprevar za A-reprezentacija on nema pravo nikogas da zaigra za druga reprezentacija.
24-08-2012, 05:31 AM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(24-08-2012, 05:31 AM)Marko_Polog Wrote:
(24-08-2012, 04:51 AM)TATAP Wrote: По закон има право да играе и в българската Icon_mrgreen

Jas da vi kazam kako stojat rabotite za da ne glumite ludilo, Igrac chim izigra eden natprevar za A-reprezentacija on nema pravo nikogas da zaigra za druga reprezentacija.

Специално за футбола Marko_Polog е прав. За другите колективни спортове, незнам. За индувидуалните спортове, не е така, всеки спортист може да премине в избрана от него национална гарнитура, след като измине определен период от време, мисля.
24-08-2012, 12:19 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Заяждам се! Iconwaveea9 Ако ще и ганкиното да играе Icon_mrgreen
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
24-08-2012, 01:59 PM
Website Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mI...48&egId=13

Имайки предвид съдържанието на текста в статията и приложената снимка към нея, не мога да разбера, канал5 на нас ли се подиграват, или със своите читатели.Surrender
31-08-2012, 12:47 PM
Reply