Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

мислам, чисто од економски аспект:
дадени ресурси можеш да ги (ис)користиш позитивно, негативно или воопшто на не ги (ис)користиш.

во прашање е нивото на свест. додека потребите се второстепени...
0+0+0=60%
25-11-2011, 04:56 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Удбашкиот дневен весник ФОКУС во денешното издание вака го пренесува ставот на буграските депутати во ЕУ:

Quote:Тројцата бугарски европратеници гласале воздржано за текстот на заедничкиот документ на Мешовитиот комитет на ЕУ и на Македонија за да не го блокираатнусвојувањето на препораките на комитетот бидејки, ако тие гласале против, тогаш немало да бидат усвоени, тврди европратеникот Андреј Ковачев за “ Дојче веле“. Во врска со користењето на придавката “ македонски“, тој вели:
Бугарскоиот европратеник смета дека во Македонија историјата се чита “ селективно“ и дека со тоа на еден начин се води антибугарска политика. Како пример, тој го наведува филмот “ Трето полувреме“ и прашува зошто македонските режисери не снимаат филмови посветени на српската окупација на Македонија.

Не сум знаел дека удбашите ке афирмираат бугарска кауза во Македонија?

п.с. Интересно е, навистина, зошто нема ниеден филм за српската окупација , во периодот помеѓу двете светски војни! Дали на режисерите и сценаристите таа тема им е некреативна, дали сметаат дека за таа тема нема да најдат финансии, и дали мислат дека нема каде да го прикажуваат. Еве, веројатно Латас би ме побил и во ударен термин на ТВ СИТЕЛ ( како за српски филмови) ке го прикаже и тој филм...ако некогаш биде снимен во МК.
25-11-2011, 10:06 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Quote:Во бугарските училишта да се учи и македонски јазик


Во бугарското образование да се воведе и македонски јазик. Ова е само една од препораките на меѓународниот независен експерт на ОН, Рита Ајзак која посочи дека на македонското малцинство во Бугарија треба да му се даде право на самоопределување. Исто така, таа на нашиот источен сосед му препорача да овозможи регистрација на партиите на малцинствата.
Овие препораки, наголемо ги поддржаа и поздравија Македонците кои живеат во Бугарија. Тие добија и поддршка од австралиско-македонскиот комитет за човекови права и македонското движење за човекови права, кои побараа од бугарската Влада да ги спроведе препораките од извештајот без одложување.

Независниот експерт Ајзак, доследно на пресудите на Европскиот суд на човекови права, побара незаобиколно извршување и неодложна регистрација на партиите на малцинствата, како и воведување на мајчиниот јазик во бугарското образование, особено во регионите со голем процент популација што се смета за малцинство: Роми, турски муслимани и Македонци.

- Бугарија ја прекршува Конвенцијата за човековите права, одбивајќи регистрација на здружението ОМО Илинден, што го попречува одржувањето на нивните собири, стои во одлуката на Европскиот суд за човекови права од месец октомври.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=51C0CE4B...F06FD75805
17-02-2012, 12:29 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

http://www.mhrmi.org/news/2012/february15_e.asp

Унгарската ромка Рита Ижак отишла в БГ и се срещнала с кого? Точно така - със Стойко Стойков и останалата дружина от ОМО. Т.е. тя е поканена от тях. Питам се, може ли човек да се смята за експерт, щом като за изготвяне на "експертното" си мнение се е срешнала само с членовете на една платена от чужбина сепарастична организация? Знае ли тя, на каква част от населението в Пиринско и изобщо в БГ, майчин език е т.н. македонски език? Потърсила ли е, колко хора от БГ са декларирали македонския език за техен майчин на пописот? И откъде накъде трябва да се тортурираат дечиньата да заучават език, създаден през 1944 и нямащ нищо общо с езика на родителите им??? Ало, Вардар, събуди се! Ето го езика на Пирин (последното писмо на Яне):
[Image: 402117_3041903938216_1581624596_32512216_22098182_n.jpg]
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
17-02-2012, 01:02 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

http://www.hrhb.info/showthread.php?t=2776&page=1

Много често отстрани се вижда по-ясно...;
Така де - "селото гори...а баба се чешла"
/не знам само в бг версия на поговорката бабата не се ли пощи...?/
26-04-2012, 12:47 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Не раазбирам как от изява пред медия отразена в двете страни – но без да е била взета кой знае колко насериозно от типа на – Борисов: „Не снимајте хитлеровски филмови за нас“; Утрински – 08.06.2012 - се стигна до - МНР на Бугарија реагира за „антибугарски пројави во Македонија“; Утрински – 16.06.2012

И то само в рамките на около 8 дни;
в които - сред медиен дискомфорт - се гласува преименуване на улици в Скопие;
състоя се първа среща на държавните глави: Иванов – Плевнелиев /един вид „първа среща на върха” в този формат/;
и като капак станахме свидетели на това как част от македонското общество използва думичката „бугари” като обида за друга част от същото това общество във връзка с преименуването;
за да имаме накрая изявление на говорителката на бг МВнР в тази връзка...;

Каква динамика, но и колко нелепо, всъщност...;

А поводът за цялата работа дойде /може би/ от Форум Балкани проведен /както изглежда - с най-добри намерения/ в София на 9 юни 2012 г.

http://bnt.bg/bg/productions/67/edition/...9_uni_2012
17-06-2012, 02:35 PM
Reply
Stefan Offline
Senior Member
****

Posts: 416
Joined: Jun 2010
Reputation: 12

Проба, проба...
Някой може ли да ми каже защо като искам да пусна пост, ми излиза това съобщение:
Akismet has detected that this is a spam message and will not be processed.

Ок, не разрешава линка...
***
"Направен е несреќен избор на букви од стара плоча...со старословенски букви, незабележително, пишува „Блгарско"..."
(This post was last modified: 19-06-2012, 12:02 PM by Stefan.)
19-06-2012, 11:58 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Божидар Димитров дава допринос во решавање ба спорот со името:

Quote:Димитров: Македонија може да го избере името Бугарија

За разлика од Грција, Бугарија нема ништо против тие да земат било кое име кое го сакаат од нашето наследство. На пример, Македонија може да се вика Бугарија или Југозападна Бугарија и ние нема да имаме ништо против тоа, вели директорот на бугарскиот национален музеј.

Директорот на бугарскиот национален историски музеј, Божидар Димитров, дал свое мислење околу новото име кое може да го земе Македонија, по консензусот кој може да го постигне со официјална Атина но и во согласност со бугарската држава, јави порталот Албеу.

- За разлика од Грција, Бугарија нема ништо против тие да земат било кое име кое го сакаат од нашето наследство. На пример, Македонија може да се вика Бугарија или Југозападна Бугарија и ние нема да имаме ништо против тоа. Напротив ќе ракоплескаме и нема да речеме дека го посакуваат нашето наследство, изјавил Димитров за бугарската агенција Фокус.

Според него Македонија може да избере било кое име.

- Македонија може да избере име кое содржи топоним од Средновековието или античкиот период. Може да се вика Дарданија или Илирија или било кое друго име и да влезе во НАТО и во ЕУ - смета Димитров.

Вера Тодоровска

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?It...31921AE369
20-06-2012, 01:02 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Македонофилот и човек кој, моментално, егзистира како професионален македонист г-от Стефан Влахов Мицев ( за кого сеуште не знам како национално се изјаснува- дали како Македонец, како Бугарин, Влав или како космополит) продолжува со подобрување на македонско-бугарските релации:

Quote:На притисоците од страна на Грција, македонската реакција е добра. Но сметам дека се потценуваат односите со Бугарија, бидејки Бугарија не е помалку опасна од Грција смета Стефан Влахов Мицов, поет од Бугарија, и поддржувач и промотор на македонското прашање во странство.

„Давањето на бугарски пасоши на македонски граѓани не е случајно и на таа работа Македонија треба да обрне посебно внимание, бидејки во еден момент тоа што сега се случува ќе има големо значење. Ќе кажат еве 50.000 Македонци сега се Бугари што ќе биде голем проблем. Мора да се изработи таква стратегија која во предвид ќе ги има и односите со Бугарија“, вели Влахов Мицов.

Според него Македонија треба да има појасна црвена линија во однос на прашањето за името не само кон Грција туку и кон Бугарија. Тој е на мислење дека на Македонија и престојат уште поголеми проблеми со Бугарија во иднина.

„Поголеми проблеми може да има особено кога е некој отворено против вас, Бугарите немаат конкретен став за ништо. Тие кажуваат ние ве поддржуваме за членство во ЕУ и НАТО, но велат мора да запазите одредени услови како што се добрососедските односи. Со секој кој не ви го кажува отворено својот став кон вас со него може да имате поголеми и потешки проблеми. Бугарите се однесуваат лицемерно кон Македонците“, вели Мицов.

Тој во Охрид учестуваше на Меѓународната научна конференција посветена на македонскиот јазик и неговото прашање

http://www.time.mk/read/NONE/4d7cfd565a/index.html
20-06-2012, 01:31 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Така като гледам доближихме апогея на мкд-бг односи...Има още какво да се желае ...но от тук нататък вече е претерано;
По отношение на бг реакции - твърде лекомислено нещата стигнаха до прекалено високо ниво на реагиране - премиер, БАН,СУ, Европарламент, БГ Парламент; а мюридията - ВМРО-БНД...;
Такова нещо преди не сме имали - е сега опитай нещо да кажеш в полза на Македония;
Много груб гаф със Спаска - при лично ангажиране на премиер, евродепутати и пр., много грубо;
В момента какво се говори в Македония - тип Попоски, Бонева, Журналисти - добронамерени; недобронамерени и т.н. ; просто няма абсолютно никакво значение...;
27-06-2012, 08:51 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Мисля, че 20 години една и съща песен да се пее откъм Вардар и глухия ще я чуе ...

Даже и виновните нема да имат значение ...(This post was last modified: 27-06-2012, 10:36 PM by Илиян_Луков.)
27-06-2012, 10:35 PM
Reply
M1903 Offline
Junior Member
**

Posts: 21
Joined: Jun 2011
Reputation: 0

(27-06-2012, 10:35 PM)Илиян_Луков Wrote: Мисля, че 20 години една и съща песен да се пее откъм Вардар и глухия ще я чуе ...
Даже и виновните нема да имат значение ...
Quote:Да де, вече петдесетина години пропагандно-идеоплогическите функционери на новата българска комунистическа нация на Тодор Живков пеят анти-македонските си дитирамби: по кьорсофри, кръгли маси и ДС-"експертни" изслушвания (или подслушвания):

------------------------------------------------------
Лично!
Строго поверително!
12.ІІІ.1968 г.
МЕРОПРИЯТИЯ
за изпълнение решението на Политбюро по македонския въпрос
1. В срок от 6 месеца да се информира цялата партия /по вътрешно -органи­зационен път/ и актива на Отечествения фронт, профсъюзите, Комсомола и другите обществени организации, както и актива на БЗНС за становището на нашата партия по македонския въпрос. За целта да се подготви и отпечата в Бюлетина за вътрешнопартийна информация специален материал.
2. До края на 1970 г. Министерството на народната просвета:
- да организира внимателно преглеждане, преработване и издаване на учебни­ците по история, литература, география и други дисциплини за всички степени и видове учебни заведения, като осигури задълбочено и научно, в съответствие с историческата истина, осветляване на живота и борбите на българското население в Македония и Тракия /Западна и Източна/;
- да предприеме съответни мерки за подобряване подготовката на учителите и преподавателите по горните дисциплини;
- от следващата учебна година да увеличи броя на студентите - стипендианти от социалистическите и капиталистическите страни по балканистика.
3. Още през 1968 г. да се разгърне научноизследователска, издателска и друга дейност по въпросите на историческото минало, културата, бита, нравите, обичаите и пр. на българското население в Македония. Във връзка с това:
а/ Българската академия на науките:
- да поеме инициативата за изработване на единно становище на българс­ките историци, литературоведи и езиковеди по отношение на историята, културата и езика на Македония;
- съвместно със съответните научни и културни институти и ведомства, да организира научни изследвания и написването на научни трудове по отделни съществени страни, въпроси и проблеми от миналото на маке­донското население;
- да събере и издаде изворни материали, особено от гръцки, турски и сръбски източници за историята на Балканите и българските земи;
- за целта, заедно с Института по история на БКП, в срок до 30 март 1968 година, да разработи и представи за утвърждение специален план за издаването на научни трудове и изворни материали;
- с помощта на Министерството на външните работи и националната коми­сия за ЮНЕСКО да издири стари исторически документи в архивите на различни страни, осветляващи истината по македонския въпрос и да осигури пренасянето и разпространението им в България. Министерство­то и комисията за ЮНЕСКО да съдействуват за публикуването на такива документи и изследвания върху тях в изданията на международните организации.
б/ Комитетът за изкуство и култура:
- да вземе мерки за срочното издаване или преиздаване в необходимия тираж на наличните научни трудове, документи и други архивни мате­риали, художествени произведения, популярни брошури и пр., в които обективно се осветлява историческото минало на Македония.
- да осигури преиздаваното на книгата "Кратка история на нацио­налноосвободителното движение в Македония " от Д. Кьосев;
- да организира събирането на народни песни и изучаването на обичаите, традициите и ритуалите на населението от пиринската фолклорна област и други части на Македония като осигури издаването на най-хубавите народни песни и написването на научно-популярни брошури за произхо­да, характера и същността и обичаите, традициите и ритуалите, като част от общата съкровищница на българското народно, творчество;
- да вземе необходимите мерки за издирване на историческите места и съответното им обозначаване, както и за реставриране на исторически­те паметници в Благоевградски окръг, свързани с миналото на българс­кия народ;
- да осигури преглеждането на експозициите в историческите музеи и привеждането им в съответствие с историческата истина;
- да ускори построяваното на телевизионен предавател на Пирин;
- "Балкантон" широко да разпространи грамофонни плочи с песни на Държавния ансамбъл "Пирин" и изпълнения на самодейните колективи от събора "Пирин пее";
- Българската кинематография в непродължително време да създаде худо­жествени игрални, документални и научно-популярни филми, свързани с историята и борбите на населението от Македония, както и късо­метражни документални филми за успехите на населението от Благоевг­радски окръг в социалистическото строителство.
в/ Под ръководството на отдел "Пропаганда и агитация" на ЦК на БКП, през 1968 и 1969 г., да се подготвят и издадат специални учебни помагала по маке­донския въпрос за нуждите на политико -просветната и пропагандистката работа на партията, Отечествения фронт, Комсомола и другите обществени организации.
г/ В периодичния печат /сп. сп. "Ново време", "Исторически преглед", "Военно-исторически сборник" и др./ да се дава аргументирано и в спокоен тон отговор на фалшификациите по македонския въпрос.
д/ Институтът по история на БКП:
- да следи материалите, които излизат в Югославия по македонския въпрос и да информира своевременно ЦК, като предлага съответни мерки. С оглед на това др. Рубен Аврамов до края на януари 1968 г. да направи предложение за подсилване на секцията по македонския въпрос;
- в срок от една година да осигури преглеждането на всички архивни ма­териали по македонския въпрос и да предложи документите, които трябва да се публикуват или предоставят за ползуване от наши и чуждестранни научни работници.Quote:4. Да се направи необходимото за обективно осветляване на световната научна общественост по македонския въпрос. За тази цел:
а/ Българската академия на науките:
- съвместно с Института по история на БКП да покани през 1968 година някои изтъкнати съветски учени-славяноведи, балканисти и други на гости в нашата страна и в подходяща форма да ги запознае с истори­ческите документи и нашето становище по македонския въпрос;
- заедно с Комитета за изкуство и култура да издири световно известни учени - славяноведи, византолози, балканисти и др. и да се сключат с тях контрактации за написване и публикуване на трудове по македонс­кия въпрос в духа на историческата истина;
- с помощта на Комитета за приятелство и културни връзки с чужбина и Славянския комитет в България да снабдява редовно учените -слависти, историци, филолози и други в чужбина с публикации, научни трудове и наши рецензии на чуждестранни трудове по македонския въпрос и да кани у нас такива учени на срещи, разговори и съвещания за изясняване истината по този въпрос.
б/ Комитетът за приятелство и културни връзки с чужбина:
- да предвижда в плановете за културно сътрудничество специални ме­роприятия, улесняващи връзките на нашите научни работници и институ­ти с научните работници и институтите в другите страни, занимаващи се с македонския въпрос;
- да даде указания на българските културни центрове в чужбина да разгръщат конкретна дейност за изясняване на нашето становище по ма­кедонския въпрос и за активно въздействие върху обществеността в съответните страни;
- заедно с Министерството на народната просвета да дадат съответни инструкции в курсовете по български език при нашите културни центро­ве и българските училища в чужбина да се приемат и македонските емигранти, които се чувствуват българи, и техните деца.
в/ Славянският комитет в България :
- да подобри още повече външния вид, оформлението и съдържанието на сп. "Славяни", за да може то още по-добре да осветлява истината по македонския въпрос;
- през 1968 г. да увеличи тиража на списанието с още 2000 броя и да организира разпространението му в социалистическите страни, в това число и СФРЮ, а една част да разпространява и в България;
- до края на първото полугодие на 1968 г. да излезе с конкретно предложение за подобряване списването и разпространението на вестни­ците на българската емиграция в САЩ /"Народна воля"/, Канада /"Ново време"/ и Аржентина /"Български глас"/, а така също за продължаване издаването на българския вестник "Единство" в Австралия, с оглед всички тези издания да съдействуват в още по-голяма степен за изясняване историческата истина по македонския въпрос.
г/ Агенция "София-прес":
- да осигурява издаването и разпространението в чужбина на научни ма­териали за живота и борбите на българското население в Македония;
- да издаде в масов тираж на руски, френски, английски и испански език кратка научно-популярна история на България.
д/ Комитетът по въпросите на българската православна църква да направи съответни постъпки пред Българската патриаршия;
- да изяснява историческата истина по македонския въпрос, голямото културно-просветно дело на Екзархията в Македония и особено славна­та възрожденска борба на българското население за българска църква и български училища пред църковните среди в другите страни в своите печатни издания;
- да изяснява македонския въпрос пред православните български среди в чужбина чрез българските църкви там, на които да се изпраща подходя­ща литература за организиране или обогатяване на съществуващите библиотеки при църквите и подпомага мероприятията им за поддържане будно българското национално съзнание;
- да не признава засега автокефалността на Македонската православна църква, като междувременно изяснява нашето становище по македонския въпрос и действителното положение на Македонската православна църк­ва, особено пред Патриаршията на Руската православна църква и Все­ленския патриарх.
е/ Отдел "Външна политика и международни връзки" на ЦК на БКП и Ми­нистерството на външните работи да вземат мерки нашите дипломатически предста­вителства в чужбина да разясняват становището на БКП по македонския въпрос в страната, в която се намират. С оглед на това:
- през първите месеци на 1968 г. в София да се проведе среща на българските посланици в европейските социалистически и някои капита­листически страни, на която да бъдат запознати с развитието на отно­шенията ни с Югославия и становището на нашата страна по македонския въпрос, както и за начина на действие на дипломатическите мисии при изясняване на нашите схващания по този въпрос. Същото да бъде напра­вено по подходящ начин и с ръководителите на всички останали български дипломатически мисии;
- в дипломатическите мисии на НР България в европейските социалисти­чески страни, в Англия, Франция, Италия, САЩ, Австралия, Канада и Аржентина, да се възложи на определен служител да следи и проучва дейността на другите страни по македонския въпрос, както и дейността по този въпрос на научните и културни институти в съответната страна и да предлага мероприятия за изясняване на нашето становище по маке­донския въпрос, за спечелване научните среди и обществеността за на­шата теза. Отдел "Външна политика и международни връзки" на ЦК, съвместно с Министерството на външните работи да определят поименно тези другари и да им дават съответни указания.
5. Отдел "Външна политика и международни връзки" на ЦК на БКП в срок от три месеца да направи конкретно предложение за начина и формите по изпълнение на т.т.1 и 2 от решението на Политбюро от 13 април 1967 година, които предвиждат да се направи опит за постигане на единно становище по македонския въпрос с ръководителите на СФР Югославия и СР Македония и да се информират братските комунистически партии за нашата линия по македонския въпрос.
6. Отделът "За работа с масовите организации и турското население " най -късно до края на м. февруари 1968 г. да внесе предложение за изпълнение на т. 6 от решението на Политбюро от 13 април 1967 година, което предвижда македонс­ките културно-просветни организации у нас да се преустроят на принципите на землячествата.
7. Държавният комитет за планиране, съгласувано със съответните министерс­тва и ведомства, до края на първото шестмесечие на 1968 година да внесе в Ми­нистерския съвет конкретно и обосновано предложение за значително увеличаване на капиталовложенията до края на петилетката за ускоряване развитието на иконо­миката и културата в Благоевградски окръг и другите граничещи със СР Маке­дония наши градове.
8. В бюджетите на окръжните комитети на партията в Благоевград, Кюстендил и Перник за 1968 година да се предвидят съответно 10 хиляди, 5 хиляди и 3 хиля­ди лева за литература по македонския въпрос, която да се раздава безплатно на гостуващи в тези окръзи граждани от СР Македония.
9. Контролът по изпълнение на горните мероприятия се възлага на отделите на ЦК на БКП: "Външна политика и международни връзки", "Наука и образование", "Пропаганда и агитация" и на Института по история на БКП.
10. Другарите Давид Елазар, Георги Владиков, Константин Теллалов, Георги Бранков и Кр. Стойчев да обсъдят възможностите за съсредоточаване на работата по македонския въпрос в Славянския комитет и към края на м. март 1968 година да внесат в ЦК на БКП конкретно предложение.

ЦДА ф.1б оп.35 а.е.127 л.4-5, 16-23. Оригинали. Машинопис.
------------------------------------------------------


Ке те замолам кога постираш долг текст, поделиго во неколку поста. Полесен ке е за читање.
(This post was last modified: 29-06-2012, 08:41 PM by M1903.)
29-06-2012, 08:37 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Е и?!Грешките трябва да се поправят!Браво на бай Тошо! Bravo
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
29-06-2012, 08:56 PM
Website Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

@M1903

Нещо искаш да ми кажеш ли ?
30-06-2012, 05:42 PM
Reply
M1903 Offline
Junior Member
**

Posts: 21
Joined: Jun 2011
Reputation: 0

(30-06-2012, 05:42 PM)Илиян_Луков Wrote: @M1903
Нещо искаш да ми кажеш ли ?Quote: Архив на MВР ф.22 оп.1 а.е.67

НЕКЛАСИФИЦНРАН §17 СТРОГО СЕКРЕТНО!
от ЗДРДОПБГДСРСБНА

МВР МВР – УПРАВЛЕНИЕ VI-ДС
ОКРЪЖНО УПРАВЛЕНИЕ Вх.№ 8111 от 26.IX.1979
Peг.№ 8444 Екз.№ 1
25.IX.1979г.
2700 — Благоевград
ДО
НАЧАЛНИК УПРАВЛЕНИЕ 06
гр. СОФИЯ

ДОКЛАД
За сьстоянието на борбата на органите
на ДС против идеологическата диверсия
и опитите на противника за създаване
подмолие и легална опозиция
в Благоевградски окръг

Важно място в стратегическите планове на империализма в борбата му срещу социалистическата система заема идеологическата диверсия. Тя се явява често пъти основа за противодържавни престъпления и нелоялни прояви, извършвани от наши граждани.
В Благоевградски окръг са получавани не малко сигнали и данни, които по безспорен начин говорят, че в основата им стои идеологическата диверсия на противника. В повечето случаи извърши­тели на такива престъпления са неукрепнали в идейно-политическо отношение млади хора, ученици, студенти, пътуващи зад граница, контактуващи с капиталистически граждани, специализанти и т.н., които се додават по-лесно на вредното въздействие на противника. Част от тях превъзнасят западния начин на живот, изразяват не­съгласие с нашата обществено-политическа действителност, отправят хули и клевети спрямо партийни и държавни ръководители и дружбата ни със СССР.
Основно направление за проникване и провеждане на идео­логическа диверсия и вражеска агитация и пропаганда за населението, на окръга се явява СФРЮ«,
Социалистическа федеративна република Югославия още от 9.9.1944 година провежда организирана и целенасочена идеологическа подривна дейност срещу НРБ. В основата на политиката си към нашата страна югославското партийно и дъраавно ръководство е заложило трайно "македонския въпрос", като средство за постигане на своите цели.
Утвърждаването на македонско национално малцинство в Бла­гоевградски окръг с предоставени му права на културна автономия и при подходяща обстановка, присъединяването му към CP Македония е стратегическа цел на югославската политика. На XI конгрес на СЮК, този курс стана официална партийна политика и залегна в конгресните решения.
Главно място в тази политика е отредено на СРМ, чийто държавно и партийно ръководство е инициатор на всички прояви свързани с македонския въпрос.
Основни форми на провежданата понастоящем идеологическа подривна дейност са пропагандирането на промакедонски национализъм на антибългарска основа, рекламиране на югославския модел на социализъм и противопоставянето му на реалния социализъм, афиширане на външно-политическата необвързаност, възхваляване на "свободата и демокрацията" в югославското обществу раздухване и насаждане на антисъветизъм и подчертаване на тясното сътрудничество с Китай.
За проникване на идеологическата диверсия в окръга и ерозиране съзнанието на населението се използуват всички възможни метода и средства: пропаганда чрез средствата за масова инФормация, обработка на наши граждани в лични контакти, пропаганда по време на българо-югославските събори и т.н.
Идеологическата подривна дейност на Югославия срещу окръга има някои особености. С поставянето на македонския въпрос в основата на взаимоотношенията между двете страни и изхоздайки от тезата, че "македонците" в Пиринския край са "югославско малцин­ство", за което Югославия е задължена да се грижи, подривната дейност, на СФРЮ придобива характер на официална държавна политика.
С провеждането на тази дейност най-активно са ангажирани всички идеологически и пропагандни институти - македонската академия на науките и изкуствата, научните институти, музеите, издателствата за обществено-политическа и художествена литература, средствата за масова информация. С цялостното и непосредствено включване на органите за сигурност и широкото използуване на личните контакти между югославските и българските граждани, подривната дейност на Югославия срещу окръга придобива масов и тотален характер.
В антибългарската пропагандна кампания организирано се включват средствата за масова информация на всички съюзни републики, като централно място е отредено на радио и Телевизия - Скопие и вестник "Нова Македония".
В тази кампания се фалшифицират историческите факти и събития, безогледно се присвояват нашето културно наследство в областта на литературата, фолклора, езика, традициите и обичаите, отнема се българската принадлежност на наши национални герои. Най-нов пример в това отношение е решението да се организира през м. август т.г. чествуване на НИКОЛА ВАПЦАРОВ като македонски, не български поет и революционер.


Quote:В съдържанието на публикуваните и излъчвани многобройни материали присъствува груб национализъм на антибългарска основа и най-провокационен и жлъчен тон се коментират "нечувания терор и репресии" за "асимилация" на населението в окръга. Клевети се нашата дружба и братство със съветските народи, атакуват се интернационални­те позиции на БКП.
С тези пропагандни измислици ежедневно се атакуват нашите граждани при личните им контакти с населението на СРМ. През последните години тези контакти се увеличават с бързи темпове и стават един от най-важните елементи на оперативната обстановка. Те се осъществяват масово по време на взаимните гостувания, съборите и чрез туристическия обмен. Потокът от югославски граждани, посещаващи окръга, непрекъснато расте.
Наред с икономическите причини, породени от инфлационните процеси в югославската икономика, поради което българския пазар става по-изгоден и евтин, масовото посещение на югославски граждани в окръга е продиктувано и от политически съображения. Това е линия на югославското правителство, възприета през 1977 год. с което се цели засилване непосредственото югославско влияние в Пиринския край, за укрепване "македонското съзнание", чрез използуване преди всичко роднинските и приятелските връзки.
Една част от югославските граждани, пребиваващи в окръга обработват свои близки и роднини в промакедонски дух, правят антибългарски изказвания. Заявяват, че взаимоотношенията между двете страни са незадоволителни, единствено по вина на БКП и българското правителство, които след Априлския пленум допуснали редица грешки по националния въпрос. Убеждават наши граждани, че Пиринския край е неразделна част от Македония, а неговото население е македонско.
Постоянна тема в разговорите с наши граждани, особено с младежите, е наличието на широка "демокрация и свобода" в СФРЮ, което им позволявала, да развиват частната инициатива, безпрепят­ствено да посещават, работят и живеят във всяка страна на света.
Не рядко окръга се посещава и от югославски граждани, които работят в западните страни и стават проводници на западно влияние. Отделни лица от югославските посетители подтикват наши младежи, към бягства, а други организират канали за нелегално прехвърляне, на наши и чужди граждани в СФРЮ и на Запад.
Не са редки случаите, когато югославски граждани се. държат дръзко и нахално, занимават се с незаконна търговия и трансфер на валута, опитват седа внасят порнографска и идеоло­гическа литература, не се съобразяват с установените у нас порядки, вършат аморални деяния.
Не само в България, но и при посещението си в СФРЮ бъл­гарските граждани са подложени на идеологически натиск, подложени са на груби и провокационни действия от страна на полицията и УДБ. За маловажни поводи, ашнякога и без поводи, те задържат българските граждани и ги подлагат на разпит за интересуваща ги ин­формация, прилагат им санкция за изгонване и поставяне под запреще­ние.
Югославската страна използува за свои подривни цели и официалните контакти при размяна на делегации между обществените организации и стопански предприятия от окръга и СРМ.

Quote:От техна страна се поставя въпроса за разширяване на сътрудничеството на по-ниско ниво - първични партийни организации, стопански предприятия, спортни дружества, културни институти. Това се обяснява с техното схващане, че низовите кадри не споделяли официалната политика на БКП по македонския въпрос и на тех по-лесно може да им се влияе.
Освен чрез средствата за масова информация и личните кон­такти, идеологическата подривна дейност се провежда чрез музиката и обществено-политическата литература, издавана в СФРЮ^В Скопие правят всичко възможно тази литература, която има явна антибългарска насоченост, да проникне в окръга. В много случаи на наши граждани посещаващи CРM е предлагано да вземат такава литература или да се запознаят с отделни брошури по време на пребиваването им. Внушава им се, че тези списания съдържат обективната истина по "македонския въпрос" и отразяват действителното състояние на отношенията между България и Югославия.
Като средство за масово идеологическо въздействие югос­лавската страна използува и съборите. Чрез организираните идеоло­гически, културни и художествени мероприятия по време на провежда­нето им проличава стремежа да се наложи техното схващане по маке­донския въпрос, да прокарат идеята, че СРМ е рожба на национално-освободителните борби на македонците, че за такова разрешение на националния въпрос са се борили най-добрите представители на национално-освободителното движение.
Югославските пропагандни институти гледат на съборите, като на важно звено в цялостната система за идеологическо и полити­ческо въздействие на населението. Тё се стремят да използуват провежданите на тяхна територия събори, за постигане на максимален идеологически и националистически ефект. На тази цел са подчинени речите на югославските официални представители, художествената украса, музикалната програма, предлаганата националистическа лите­ратура, грамофонни плочи и музикални записи, откриването на изложби, музеи, скулптурни паметници и др.
Характерен момент на провежданите в СИЛ събори ё актив­ната дейност на невъзвращенците и бегълците от Благоевградски окръг, намерили политическо убежище в АРМ. Някои от тях посещават съборите със задачи поставени от заинтересовани служби и институти, за обработване на наши граждани в промакедонски дух, подбуждане към извършване на невъзвращенство и бягство в СРМ и др.Quote:Въпреки тези мерки югославската страна не е постигнала положителни резултати и съборите не са в състояние да нанесат поражение в политическото мислене и националното съзнание на българските граждани.
Разполагаме с данни, че органите за сигурност в СРМ, наред със събирането на разузнавателна информация, на изпращаната в окръга агентура възлагат и задачи за идеологическа и националис­тическа обработка на наши граждани, възхваляване югославския начин на живот, пропагандиране на антисъветизъм, агитиране и под­тикване на младежи към бягство в Югославия.
Трябва да се подчертае, че между промакедонските националистически прояви в окръга и провежданата от Югославия идеологическа диверсия има непосредствена връзка. В значителна степен цтези прояви са пряк резултат от перманентната антибългарска пропагандна кампания в Югославските информационни средства (най-вече радио Скопие) и изпращаните в окръга емисари.
Това се потвърждава от анализа на промакедонските прояви през отделните етапи. При всяко активизиране на антибългарската кампания (особено във връзка с преброяването в нашата страна) се отчита и ръст на националистическите настроения.
Друг фактор за възникване на националистически настроения в окръга е отношението на нашата страна към провежданата от Югос­лавия идеологическа диверсия. В продължениена много години нашата Партия и Правителство, водени от желанието за добросъседство и разбирателство между двете страни, се въздържаха от открито разоб­личаване на югославските аспирации към населението от Пиринския край. Тази позиция в не малка степен подклаждаше промакедонските убеждения на националистически настроените лица в окръга.
Новият курс на СФРЮ, възприет в средата на 70-те години първоначално в междупартийните отношения, а от лятото на 1978 год. и в междудържавните отношения, внесе съществени изменения в оперативната обстановка по тази линия. Получи се колебание и разцепление сред контингента. Много от лицата, стоящи на неизяснени позиции по националния въпрос осъзнаха историческата несъстоятелност на югославските претенции и одобриха партийната политика.
Първи фактор, съдействуващ за наличието на националистически настроения, са последиците от партийния курс през 1946-1948 г. доведа до налагане на "македонско" съзнание сред населението в окръга по изкуствен и административен път.
От 1974 година съществуващите в окръга промакедонски настроения нямат организиран характер. Изразяват се главно в пеене на националистически песни, четене на промакедонска литература, коментиране предаванията на Радио Скопие и изказване несъгласие с политиката на Партията по македонския въпрос. В повечето случаи носители на подобни настроения са младежи с неукрепнало политичес­ко съзнание, с недостатъчен житейски опит и без исторически познания за същността на македонския въпрос. В отделни случаи с такава дейност се занимават лица, известни с националистическите си разбирания, за което са репресирани в миналото.


Quote:Турция с нейните разузнавателни и идеологически центрове е една от капиталистическите държави, която най-активно работи срещу НРБ и респективно срещу нашия окръг. Внимателно следи настроенията и проявите на българското население от турски произход и българските граждани изповядващи исляма.
Реакционните сили в Турция продължават да полагат систем­ни усилия със средствата за масова пропаганда, да поддържат, подклаждат и разгарят турски национализъм в съзнанието на български­те турци и българомохамедани» Широко се популяризира тезата, че Турция е родина на всички турци и българомохамедани независимо от това, къде са родени и къде живеят, а турското правителство техния единствен представител и защитник на вярата в исляма се представя едва ли не като единствен признак за национална принадлеж­ност.
Тази злостна идеологическа пропаганда има свое конкретно отражение и в нашия окръг, където живеят около 50000 българи из­повядващи мохамеданска вяра и 2200 български граждани от турски произход, населяващи предимно Родопите.
Липсата в голяма част на правилна идейна политическа позиция по националния въпрос, подчертаната религиозност, ниското образование и култура на това население, са добри предпоставки за провеждане на идеологическа подривна дейност от страна турските заинтересовани органи. Съществен елемент е и двойствеността и противоречивостта в общественото съзнание и психика на българите мохамедани. От една страна традициите в езика, в нравите и обичаи­те изразяващи българското и от друга традициите наложени и поддържа­ни и укрепвани от мохамеданската религия - изразяваща небългар­ското (турското).
При тази обстановка, основна задача,която са си постави­ли турските идеологически и разузнавателни центрове и вътрешните вражески елементи от тези среди е стимулиране и затвърждаване на протурско съзнание, за оказване отпор на партийната политика за националното осъзнаване»
Съществено място в провеждането на идеологическа подривна дейност се отрежда на "Асоциацията за култура и солидар­ност с родопските и дунавски турци" и нейните ешгоари. За разлика от превишите години сега те работят по-активно на територията на Турция.
Създадена и покровителствена с помощта на турските разузнавателни органи "Асоциацията" обедини фанатизирани туркофили из средите на вражеската емиграция и изселниците.
Каналите по които прониква идеологическата диверсия провеждана от турските реакционни кръгове са:
- посещаващите Турция наши граждани - като туристи и частни пътувания
- посещаващите окръга турски граждани
- турските официални представителства
- радиопропагандата
- пощенския канал


Quote:Характерно при посещаващите Турция наши граждани е, че проводник на идеологическа диверсия са тези пътуващи по линия на "Балкантурист". Същите се посрещат още на пристанището от вражеската емиграция, обработват се в протурски дух, чрез посеще­нието на забележителностите им се внушава предимството на техния начин на живот пред нашия. Скланят се към невъзвращенство, като им се обещава устройване и т.н. Докато посещаващите частно имат възможност да видят вътрешността на страната, условията при които живеят техните близки и роднини. Положителна е практиката на управ­лението ло линия на частните пътувания да се изпращат влиятелни туркофили, които впоследствие стават пропагандатори на предимствата на нашия начин на живот.
Посещаващите окръга ни турски граждани през периода 1977-1979 година са значително по-малко - общо около 25 лица. Макар, че същите не се обгръщат с особено внимание, както ставаше преди това, оказват отрицателно, задържащо влияние върху обновителния процес.
Турските официални представителства играят важна роля в подклаждането на турското национално съзнание. Макар, че посещенията рязко намаляха, със своето поведение и отговори укрепват вярата в скорошно изселване, дават указания на поведение и поставят конкретни задачи.
Радиопропагандата макар, че не е характерна за окръга също оказва отрицателно влияние. Същата прониква чрез емисиите на радио "Гласът на Турция”, "Скопие” и "Свободна Европа". Резултат от злостната антибългарска пропаганда на радио "Скопие" бе стихването процеса на изселване в Шуменски, Разградски и Търго­вищки окръзи поради скорошното "присъединяване" на окръга ни към СРМ. Отделни отявлени туркофили редовно слушат емисиите на български език на радио "Гласът на Турция", като разпространяват неверни слухове подготвящи мохамеданите към пасивна съпротива.
Пощенския канал също се ползва за проникване на идеологическа диверсия. Макар, че около 70% от кореспонденцията е на роднинска основа, а останалите 30% на приятелска, съседска и др. основи, в писмата на българските граждани от турски произ­ход се настоява да се направи всичко възможно за тяхното изселване и имат определено националистическо звучене.
Развиващите се по възходящ път отношения между НРБ и република Гърция допринесоха за рязко нарастване обмена между двете държави осъществяван по каналите на туризма, търговията, меадународните превози и взаимните гостувания.
През ГКПП Кулата и територията на Благоевградски окръг преминава почти цялия поток от временно пребиваващи в страната ни гръцки граждани - дипломати, търговски представители, туристи, гости, шофьори и транзитници. Това е и основния канал, по който гръцките разузнавателни и други заинтересовани органи провеждат идеологическа диверсия срещу нашата страна.Quote:Насочеността на идеологическата диверсия провеждана от Гърция е главно към разлагане на гръцките политемигранти и преселниците от Гърция, идеологическа обработка, морално разложе­ние и въвличане в незаконна търговия, трансфер на валута и други престъпни деяния на наши граждани неустойчиви и податливи на чуждо влияние*
По данни на агент "Борисов" на ДС Сандански, репатриралия се от Полша гръцки политемигрант ЦОЛАКИС по време на гостуването си в гр. Сандански говорил, че в България всичко е хубаво, но липсвали свобода и демокрация. Като теория комунизма бил много хубав, но на практика бил неосъществим.
Обработвал агента да се репатрира в Гърция,като му обещавал съдействие за настаняване на скъпо платена работа и осигуряване на хубаво жилище.
Гръцкия политемигрант ГЕОРГИОС АКВДТИДИС системно е бил обработван от свои роднини да се репатрира в Гърция. Обещавано му е съдействие за осигуряване на пенсия и по-хубав живот.
Гръцкия гражданин АРАПЙАН ГАРБИС САРКИС от гр. Атина с поведението си влияе отрицателно и разлага морално и идеологи­чески някои наши младежи и девойки податливи на чуждо влияние. За кратък срок той създаде многобройни интимни връзки с наши девойки, включително и с непълнолетни. Плащал им от 60 до 100 долара за полов акт, прави им скъпи подаръци и по този начин ги развращава и подтиква към подобни връзки и с други чужденци.
Провежда идеологическа диверсия като пред наш агент е казал, че българите нищо не са видяли и не могат да видят, докато всеки грък може да отиде където си иска. "Тук вие знаете само да работите и да си траете, не смеете да надигнете глава". Настоявал агента да преведе неговите думи пред присъствуващите. Бил научил няколко български думи и непрекъснато възхвалявал живота в Гърция.
Подобно е поведението и на гръцкия гражданин САРАЦДИС ДЗЕЛБПИС от гр. Комотини, който също създаде многобройни връзки с наши девойки, носи им скъпи подаръци, демонстрира с много пари, голяма разточителност и щедрост, изпраща покана за гостуване в Гърция на много наши граждани.
Тези и други подобни случаи създават погрешна представа за живота в Гърция и оказват крайно отрицателно въздей­ствие върху някои неустойчиви наши граждани.
С излизането на новата разпоредба за свободно търгуване в магазините на "Кореком" от наши граждани търсенето на чужда валута придоби масов характер. Много гръцки туриста изразяват недоволство от това, че били "нападнати" от наши граждани за долари и дънки, което става най-често по време на религиозните им празници, когато масово пътуват за България. Някои от тях дори коментирали: "Не обичат американците, а обичат доларите им".
Това явление, което бележи тенденция на устойчивост и увлича все повече наши граждани, силно уронва престижа на НРБ и помрачава отличните впечатления от нашата страна на много приятел­ски настроени гръцки граждани. Силно облагодетелствува гръцките туристи и им позволява да живеят охолно в България, да демонстрират, че са по-богати от нашите граждани, да изкупуват на безценица наши стоки и др.Quote:От друга страна широките контакта създадени при масо­вия трансфер на валута оказват вредно идеологическо въздействие вър­ху нашите граждани и в някои случаи стават база за провеждане на по-широка идеологическа обработка.
Друг канал, по който се провежда идеологическата ди­версия е канала на временно пребиваващите български граждани в Гърция.
Луксозната витрина на капиталистическа Гърция оказва вредно идеологическо въздействие върху много наши граждани посетили и видяли Гърция. Малкото валута, която им се отпуска не им позволя­ва да задоволят нуждите си, влияе на самочувствието и ги поставя в неизгодно положение при идеологическите спорове с някои гръцки граждани. Някои наши граждани се занимават с търговия, а момичета с леко поведение за дребни подаръци, вършат аморални деяния.
Получени са данни, че в гр. Кавала агент на КИП системно работи по българските туристи, изучава ги, наблюдава поведението им и същевременно обработва някои по-податливи, развежда ги по барове и ресторанти, черпи, демонстрира с много пари и др.
Гръцкия гражданин ГЕОРГИОС ЕЛЕФТЕРИАДИС, обект на ДОП "Шофьора" е обработвал наш гражданин, който гостувал в Гърция да остане там, като му е обещавал много по-скъпо платена работа, отколкото в България.
Напоследък са получени непроверени данни, че гръцките специални органи изграждат мрежа от информатори за работа по вре­менно пребиваващи български граждани във всяко населено място, което се посещава редовно от такива. Това предполага засилване и на идео­логическата диверсия върху нашите граждани пребиваващ в Гърция.
Анализа от получената информация показва, че част от западните туристи като основна форма за подривна дейност срещу окръга използват идеологическата диверсия.
В резултат на проведените агентурно-оперативни ме­роприятия са получени следните по съществени данни:
През есенния и пролетния сезон в окръга гостуват чартарни швейцарски и от ФРГ групи, които посещават Сандански и Банско. Така през 1977 година швейцарски туристи в хотел "Пирин" гр. Банско при заминаването си "забравяха" много вестници и рекламно-порнографски списания. Особено впечатление правеше водача им КУРТ ШМИД, който под различни предлози разпространяваше илюстровани западни списания. Изказваше недоволство от обслужването и настаня­ването. Измисляше несъществуващи неуредици и т.н.
Както швейцарските, така и немските групи правеха сним­ки на срутени къщи, деца лошо облечени, а така също разхвърляли бонбони и други примамки, за да се трупат децата, като им правели снимки.
По данни на агент "Хаджиев" швейцарския турист ИВАП ХАРФИГ започнал да го обработва в прозападен дух, че живота на Запад е по-хубав, че при него работят двама българи и успели в жи­вота. Предложил на агента да го изведе от страната чрез канал в Гърция. Разменили си адресите. ХЕРФИГ се представил като бизнесмен имащ частно предприятие.
По данни на агент "Сашо" американски туристи пребивава­щи в Сандански район се интересували за живота на младежта в Бълга­рия и дали има желаещи да живеят на Запад. Показвали много пари, като говорели, че на Запад младежта разполагала с много средства и при това била свободна. Упреквали страната ни, че била под съветско влияние.
По данни на агент "Сашо" италиански гражданин му извър­швал обработка, като хвалел живота в Италия и нападал нашия строй. Предлагал му всякаква валута и че ако отиде на Запад щял да получава много пари. Италианеца се представил за търговец по закупване на месени консерви.Quote:В съответствие с разведряване на международната обста­новка през отчетния период много бегълци посетиха окръга.
От една страна, това дава положителни резултати сред българската емиграция, премахва се в тях повратната представа за нашата страна надъхани от западната пропаганда настъпи в тях раз­ложение и се засили носталгията към Родината.
От друга страна, пребиваването на бегълци в страната дава отрицателно влияние сред местното население^ особено сред младежта. Това особено се засилва когато даден беглец със своето надменно държание, разполагане с чужда валута или пък закупване на скъпи подаръци на близки и познати. По този начин се пораждат емиграционни настроения сред младежта мечтаещи за лек и охолен живот и лесно забогатяване.
Беглеца БОРИС ВОДЕНИЧАРОВ пред близки и познати прожек­тирал филм с порнографско съдържание, а така също и филм за охолния живот на бегълците. Хвалил живота в САЩ и е доволен, че е избягал тъй като е имало голяма свобода и възможности за трупане на пари.
Беглеца УТРИН СТОЕВ пред събеседниците говори, че трябва да се сложи край на тази власт. Да се реши въпроса с преминаването на Пиринския край към СФРЮ. СТОЕВ е обработвал агентите “Боби" и "Тодоров" и брат си да избягат зад граница, където той щял да им помогне да се уредят на работа и бързо забогатеят.
В идеологическата подривна дейност срещу окръга значите­лен дял заемат и предаванията на радиостанциите "Свободна Европа", “Гласът на Америка", "Би-Би-Си", "Дойчевеле" и др. Предаванията на тези станции _се слушат предимно от младежи и някои лица от контингента. В резултат на това погрешно се тълкуват различни политически събития в света и страната, правят се злостни антикомунистически изказвания, формират се настроения за бягство.
В окръжното управление през разглеждания период не е регистрирана специализирана агентура за използуването и по специал­ните служби, центрове и организации провеждащи идеологическа подривна дейност.
За решаването на задачите в тази насока е използувана другата агентура на окръжното управление имаща такива възможности.
Най-много агентура е придобита по промакедонски национа­лизъм и югославско разузнаване, протурски национализъм и турско разузнаване, гръцко разузнаване, младежи, интелигенция, православно духовенство и противодържавна агитация и пропаганда.
За решаването на конкретни задачи е изпращана агентура зад граница: В Югославия агентите "Славин", "Георгиев", "Вихрен", "Атанасов", "Жоро", "Станке", "Дремсизов", ДД ТАСЕВ и ДД МИХАЙЛОВ. В Турция агентите "Иванов", "Стоянов" и НОР ТИКЕРОВ, и в Италии аг. "Божинов".
От агентурата е получена по-ценна информация по линия на югославско и турско разузнаване по протурски и промакедонски национализъм за целенасочена идеологическа и политическа обработка на населението в окръга от техните идеологически центрове и институти.
Подобрено е ръководството, възпитанието и обучението на агентурата. За по-голяма част от агентурата са разработвани конкретни и целенасочени задачи за влияние и приобщаване на лица­та попаднали под чуждо влияние.
Настъпиха положителни количествени и качествени изменения в агентурная апарат в сравнение 1975/1976 год.
Придобита е повече агентура в окръжното управление,която за периода 1977/1978 г. и първото шестмесечие на 1979 година е със 148 сътрудника в повече от предходния период 1975/1976 година. Близо 60% от агентурата е в зрялата си възраст от 30 до 50 години. Недостатъчна е агентурата сред младежта и особено сред учащата се младеж, където тя е 25% от агентурная апарат. Близо 75% от агентурная апарат има висше, полувисше и средно образование. Придобити са агенти владеещи чужди езици.
Броя, вида и окраската на делата на оперативен отчет към 31.06.1979 год. по отделните линии са:
ГДОР - 1 - промакедонски национализъм. ДОР - 2, промакедонски национализъм, ДОР - 2 протурски национализъм, ДОИ - 6 промакедонски национализъм, ДОИ - 7 про турски национализъм - ДОИ - 8 противодържавна агитация и пропаганда, Д0И 2 терор, ГДОП - 1 протурски национализъм, ДОП - 5 македонски национализъм, ДОП - 2 протурски национализъм, ДЩ - 2 интелигенция, ДОН - 1 младежи, ДОН - 49 - промакедонски национализъм, ДОН - 35 протурски национализъм, ДОИ - 8 подготовка, опити и бягство зад граница, ДОН-3 духовенство, ДОН - 2 интелигенция.Quote:Новозаведени по вид дела през 1977/1978 год. и първото шестмесечие на 1979 година: Новозаведени през 1077 година
ДОИ - 4 промакедонски националисти, ДОИ - 1 протурски национализъм, ДОИ - 3 противодържавна агитация и пропаганда, ГДОП - 1 протурски национализъм, ДОП - 1 промакедонски и 1 по протурски национализъм, ДОН - 1 -.ПАП, ДОН - 4 промакедонски национализъм, ДОН - 5 протурски национализъм, ДОН - 1 подготовка опити и бягство през граница.
Реализирани и прекратени през 1977 година ГДОР - 1 протурски национализъм, ДОР - 2 протурски национализъм - прекрате­ни, ДОР - 1 ПАП - прекратен ГДОП - 1 протурски национализъм-прекратен, ГДОП - 1 по духовенство - приключен, ДОП - 1 прекратен по протурски национализъм, ДОП - 1 приключен по приготовление опити и бягство зад граница» ДОИ - 1 приключен по терор, 3-за вредителство, ДОИ - 6 приключени по анонимни материали и 1 ДОП -прекратен по промакедонски националисти.
Новозаведени дела през 1978 год.
ГДОП - 1 промакедонски национализъм, ДОП - 5 промакедон­ски национализъм и по 1 по ПАП, интелигенция и младежи, ДОИ - 1 промакедонски национализъм, ДОИ - 2 протурски национализъм, ДОИ-5 ПАП и 1 ДОИ - терор, ДОН - 3 промакедонски национализъм, ДОИ -1 интелигенция.
Приключени и прекратени дела през 1978 година
ДОР - 1 - ПАП, ГДОП - 1 по приготовление, опити и бягство през граница, ДОП - 1 промакедонски национализъм и ДОП - 1 ПАП са приключени чрез реализация. Реализирани са ДОИ -7 по анонимни материали, ДОИ - 1 за организация на нелегални групи и 2 ДОН по промакедонски националисти.
Прекратени са 2 ДОН по промакедонски националисти 1 по приготовление, опити и бягство през граница.
Новозаведени през първото шестмесечие на 1979 година:
ДОП - 2 - промакедонски национализъм
ДОП - 1 - анонимки и един ДОП по интелигенция, ДОЙ - 1 промакедонски национализъм
ДОН - 5 промакедонски национализъм и 15 - ДОН по про­турски национализъм
Реализирани и прекратени дела през първото шестмесечие на 1979 година.
Реализирани са: 1 ГДОП - промакедонски национализъм, 1 ДОП - ПАП, 1 - ДОП приготовление, опит и бягство през граница, 3 - ДОИ - по анонимни материали и 1 ДОН е прекратен по промаке­донски национализъм.
Всички дела са заведени правилно. Изготвени са планове и се провеждат мероприятия, с малки изключения разработките са агентурно обезпечени, получавана е информация за поведението на обектите. По някои от тях са проведени активни агентурно-оперативни мероприятия, които са утвърдени от р>ководството на МВР,
По отношение на обектите дейността на ДС е насочена към бързото разкриване подривната им дейност, с цел недопускане разширяване на влиянието им, а към обектите водещи се по линия на национализма се провежда дейност за тяхното приобщаване. разобличаване, изолиране и компрометиране.
Лицата, които са водени на разработка са от различни възрастови групи. Най-много разработки са водени на лица от селски произход, работнически, служащи и младежи.
Не са водени разработки на членове на БКП и на такива заемащи отговорни длъжности в обществения и политически живот.
През първото шестмесечие на 1979 година оперативния състав е работил по изясняване на общо 47 сигнала: По линии се разпределят: промакедонски национализъм - 16, протурски нацио­нализъм - 9, приготовление, опити и бягство зад граница 15, ИД - 4, ПАП - 3.
През 1977 година са получени общо 120 сигнала,които по линии се разпределят: промакедонски национализъм - 38, протурски национализъм - 17, ИД - 3, ПАП - 14, приготовление, опити и бягство зад граница - 43, духовенство - 4, интелигенция-1.
1978 год, са получени 114 сигнала: от тях по промаке­донски национализъм са 37, протурски национализъм 17, ИД - 3, ПАП - 14, приготовление,опит и бягство зад граница - 39 интелиген­ция 1, духовенство - 3,
През 1977/1978 г. и първото шестмесечие на 1979 год, при опит за нарушаване граница са заловени 75 лица. От тях 16 са от окръга, 32 - от вътрешността на страната, а останалите от социалистическите страни.
От окръга избягаха през 1977 година 7 лица, 1978 год. - 8 лица и първото шестмесечие на 1979 год, 7 лица,
В сравнение предходния период 1975/1976 год, темповете при изясняване на сигналите са подобрени и няма просрочени сигна­ли.
Най-много сигнали са получени от агентурата, ДД ззДЗ,
В Окръжното управление към 30.06.1979 год, контингента по линия на идеологическа диверсия наброява - 55 души. Агентурно са обезпечени 33 лица от контингента и 19 с JUL.
Останалия контингент по други линии е обезпечен с агентура и ДД - 90 %9 а оставащия с патриотични граждани.
Работата по контингента в сравнение предходния период е подобрена. Работи се за неговото приобщаване към политиката на БКП. По активния контингент е получена повече информация в сравнение 1975/1976 година.
Профилактичната работа през разглеждания период е стояла на вниманието на целия оперативен състав. Съчетавани са гласните и негласни средства за въздействие върху лица попаднали под чуждо влияние.
Индивидуалната профилактика е провеждана на лица протичащи по дела на оперативен отчет, сигналите, контингента и на голяма част от пътуващите наши граждани в кациталистическите страни.
Проведени профилактични мероприятия по линиите и обектите на обслужване през 1977/1978 год. и първото шестмесечие на 1979 година:
През 1977 година са проведени 15 за подготовка и опити за бягство, 11 по противодържавна агитация и пропаганда, 28 -македонски национализъм, 25 - протурски национализъм, 28 авантю­ризъм, 8 - за подозрителни връзки с чужденци, 5 - идеологическа диверсия, 1 - несъгласие социалистическия строй и 3 по духовен­ство.
Проведени са 23 общи профилактични мероприятия,, като 11 от тях са по ИД - и 12 за повишаване бдителността на населе­нието в окръга.
През 1978 година са проведени индивидуални профилактич­ни мероприятия: МД- - 8, подготовка, опити за бягство - 24, про­македонски и протурски национализъм - 14, интелигенция и младежи-10, противодържавна агитация и пропаганда - 14, духовенство - 3.
Проведени са 26 общи профилактични мероприятия. От тях 5 ИД, 21 - за повишаване бдителността на населението и 1 по национализъм.
През първото шестмесечие на 1979 година са проведени индивидуални профилактични мероприятия с 23 лица: ИД - 4, национализъм - 4, за приготовление, опити и бягство зад граница-13 и с 2 лица за несъгласие със социалистическия строй.
Проведени са 16 общи профилактични мероприятия. От тях 3 по идеологическата подривна дейност провеждана спрямо окръга и страната от капиталистическите страни и СФРЮ, 12 за повишаване бдителността на населението и 1 по изселническите въпроси.
За обща профилактика са използвани и средствата за масова информация - радио Благоевград и вестник "Пиринско дело".
Борбата против идеологическата подривна дейн


05-07-2012, 07:17 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Ще ти отговорим на тия постове, след неколко дена, т.к. сметам да хода за почивните дни на море ...

п.с. прочетох неколко реда,само да кажа - много трудно ще убедиш аудиторията,че в пиринско има южни сърби, югословени, хунзи, педераси, елини или каквото и де е - не българско ... тия хора предпочетоха да не им ебат майките и сестрите сърбите в продължените на 90 години и сега да не се знаят кви са ... очаквай коментар в понеделник ...
06-07-2012, 12:21 AM
Reply
M1903 Offline
Junior Member
**

Posts: 21
Joined: Jun 2011
Reputation: 0

(06-07-2012, 12:21 AM)Илиян_Луков Wrote: Ще ти отговорим на тия постове, след неколко дена, т.к. сметам да хода за почивните дни на море ...
п.с. прочетох неколко реда,само да кажа - много трудно ще убедиш аудиторията,че в пиринско има южни сърби, югословени, хунзи, педераси, елини или каквото и де е - не българско ... тия хора предпочетоха да не им ебат майките и сестрите сърбите в продължените на 90 години и сега да не се знаят кви са ... очаквай коментар в понеделник ...


МВРо-кьорсофрата под прикритието на
"Конкурс за красота - Македонско девойче - 2010"
в софийския барак "Спирала" - 19.11.2010г.

1. Илия Луков:
[Image: 155860_1596767873683_8152267_n.jpg]

2. Красимир Каракачанов:
[Image: 154534_1596761073513_6643164_n.jpg]

3. Мераклията от "Байландо" Красимир Каракачанов:
[Image: 154733_1596783034062_1903005_n.jpg]

4. Дует "Илия Луков - Красимир Каракачанов"
[Image: 148529_1596779513974_1616288_n.jpg]

5. Стефан Грънчаров - шофьора на Красимир Каракачанов:
изпълнител на мръсни поръчки и носач до вкъщи
след разпивките на пияното туловище каракачаново

[Image: 154470_1596780473998_3361075_n.jpg]

6. Младежка пропагандна команда "Джамбазе менгян"
изпълнява химна на МВРо
"Пием, пеем, пушим - дамаджани сушим!"

[Image: 149036_1596780714004_3383155_n.jpg]

7. Ни водка "Белене" пили, ни водка "Белене" мирисали!
[Image: Image_1337146_126.jpg]
10-07-2012, 09:24 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Относно неколкото поста в един ....

Аз освен политика за защита на държавата от престъпното македонизиране на хората от пиринско и опити за поправяне на грешките друго нема какво да кажа ... освен това ... Евала на комунистите Music3
11-07-2012, 09:57 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Относно снимките ...

Хората се забавляват ... какво лошо има ...

Даже Илия Луков ми е почти адаш ....
11-07-2012, 09:59 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Патриотскиот и провладиниот ВЕЧЕР, чиј уредник е најголемиот македонски патриот Драган Павловиќ-Латас, продолжува да ги продлабочува односите со Бугарија и сите позитивни информации што доаѓаат од соседната ни Бугарија на насловна страна ги става:

Quote:Македонците викале "Мајка бугарашка", "Горе Македонија", "Долу Бугарија"!


Овие извици се случувале за време на фудбалскиот натпревар меѓу македонскиот тим "Македонија" и бугарскиот "Левски" во 1943 г. Натпреварот е една од темите на филмот "Трето полувреме" од Дарко Митревски. Документите се објавени во книгата "Бугарското управување во Македонија 1941-1944"


Филмот "Трето полувреме" од Дарко Митревски очигледно има многу полувремиња, и тоа полни со жешки шутови и силни голови! Најновото полувреме ни носи ексклузивен полициски извештај од натпреварот меѓу македонскиот фудбалски тим "Македонија" и бугарскиот "Левски" од 1943 година. И тоа официјален полициски извештај, објавен во книга издадена од бугарската државна агенција "Архиви"! Таму може да се прочита дека Македонците, разлутени оти судијата не им го признал голот, погрдно викале "Мајка бугарашка", "Долу Бугарија", "Горе Македонија"...

ВЕЧЕР ексклузивно и во целост го пренесува делот на бугарскиот полициски извештај, од времето кога Бугарија беше фашистичка земја, а кој се однесува на протестите од Македонските навивачи на натпреварот кој е "трет играч" во "Трето полувреме".

"На крајот од месец март таа година во градот се одржа натпревар за државното првенство меѓу тимовите, спортските клубови "Левски" од Софија и оној на Македонија "Скопје". Присуствуваа околу 6.000 гледачи, дваесет минути по започнување на играта беше постигнат првиот гол од играчите на Македонија, но не беше признат од судијата, што предизвика дофрлања меѓу судијата и некои од играчите, а поголемиот дел од публиката започна да вика, нафрлувајќи се со погрдни зборови кон судијата. Тоа автоматски се пренесе на целата публика која извикуваше нечовечки крикови, а некои од гледачите имаа дрвени навивачки реквизити со кои мавтаа. Гледачите продолжуваа да прават врева и да ги навредуваат играчите на "Левски", некои од нив се обидоа да влезат на теренот за да се нафрлат на играчите и судијата. Откако вториот гол, постигнат од "Левски" не беше признат од играчите на "Македонија" натпреварот беше прекинат. Разлутената публика продолжи да упатува најниски навреди на адреса на софијците, се слушнаа повици "Мајка бугарашка", "Долу Бугарија", "Горе Македонија"", стои запишано во книгата "Бугарското управување во Македонија 1941-1944", а објавено на Фејсбук-страницата на филмот "Трето полувреме", кој моментално, веројатно, очекува одговор околу тоа на кој фестивал ќе ја има светската премиера.

http://www.vecer.com.mk/?ItemID=CA694437...F1416EB2F0

Нормално, патриотскиот и провладиниот ВЕЧЕР нема никогаш да вади, ниту случајно, делови од српските архиви каде се опишуваат убавините што српскиот режим ги правел над Македонците...за да не се повредат чувствата на големосрпските радикали, како што милуваше да зборува кореографот на македонската вистина-академикот Блаже Ристоски.
12-07-2012, 02:56 PM
Reply