Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(30-08-2011, 03:15 AM)montehristo Wrote:
(30-08-2011, 02:57 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Македонскиот јазик децата- Македонци во Србија за првпат ќе можат да го изучуваат во школите а наскоро ќе излезе и буквар на македонски за првачињата:

Македонскиот јазик влегува во училиштата во Србија

Кога ќе влезе во училиштата во Бугарија?

Е Коњаниче , Коњаниче, не е тоа вистинското прашање.
Вистинското прашање е зошто кога сме биле во заедничка држава во Македонија можело да се учи во Српски училишта а во Србија не можело да има Македонски цели 45 години.
Да потсетам, во Скопје имаше Српско Училиште, во Куманово уште опстојува се вика “Вук Караџиќ“
Монтехристо, моето прашање е сосема валидно и на место. Едните се обидуваат да се исправат по 45 години, другите и понатаму тераат санстефански бладања.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-08-2011, 03:22 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(30-08-2011, 03:22 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(30-08-2011, 03:15 AM)montehristo Wrote:
(30-08-2011, 02:57 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Македонскиот јазик децата- Македонци во Србија за првпат ќе можат да го изучуваат во школите а наскоро ќе излезе и буквар на македонски за првачињата:

Македонскиот јазик влегува во училиштата во Србија

Кога ќе влезе во училиштата во Бугарија?

Е Коњаниче , Коњаниче, не е тоа вистинското прашање.
Вистинското прашање е зошто кога сме биле во заедничка држава во Македонија можело да се учи во Српски училишта а во Србија не можело да има Македонски цели 45 години.
Да потсетам, во Скопје имаше Српско Училиште, во Куманово уште опстојува се вика “Вук Караџиќ“
Монтехристо, моето прашање е сосема валидно и на место. Едните се обидуваат да се исправат по 45 години, другите и понатаму тераат санстефански бладања.
Не реков дека не е валидно прашањето, но реков дека не е на место.
Да, Бугарите се конзистентни на нивното сфаќање на работите.
Но, оние силни “МаЋедонци из Београд“ по кои некој ете сега плаче и рида “зошто Македонија не им се оддолжи?“ наместо да се запрашаат зошто тие не го поставиле ова прашање кога нели ете тогаш било Братство-Јединство, или зошто тогаш Македонската Република можела да плаќа Српски Основни Училишта а Србија не можела.
И зошто не може да има сега Македонско Основно Училиште туку само предмет Македонски Јазик со елементи на национална култура која тие ќе има одредат на моите деца дека оваква или онаква требало да биде(по нивен терк)
Quote:Предметот ќе биде македонски јазик со елементи на националната култура.
Тоа задебеленото ќе биде во редакција на Српската држава каде пак периодот меѓу двете светски војни ќе биде празен, а ВМРО пак ќе се прикаже или како терористичка или како некоја незначајна партија поврзувајќи ја со сегашната ВМРО-ДПМНЕ.
Тоа Коњанику е чиста цензура.
Евреите си имаат најдобар рецепт, си имаат свои училишта каде сами си одредуваат што треба да си учат а не некоја туѓа држава да им одредува кои се и што се.
Мислиш утре дека ќе бидат подобри Македонци?
Не, ќе бидат само подобри србомани.
Да сумирам, јас не спорам со тоа за Бугарите, но дали се само Бугарите, еве Албанија само во одредени региони не признава, за Грците и да не збориме.
Оваа иницијатива од Србија е задоцнета и провиден трик.
Не дека не е за поздравување, НО треба некој да им го лепне во очите дека за време на тоа братство не ни мрднале додека ние македонците праќавме луѓе да им го бранат Косово 1981, па Вуковар 1991
An inch today is tomorrow’s mile.
30-08-2011, 04:25 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-08-2011, 02:57 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Македонскиот јазик децата- Македонци во Србија за првпат ќе можат да го изучуваат во школите а наскоро ќе излезе и буквар на македонски за првачињата:

Македонскиот јазик влегува во училиштата во Србија

Кога ќе влезе во училиштата во Бугарија?

Тогаш, кога ке имаме вистинска пробугарска македонска власт, која ке работи на специфична државна агенда на Македонија. Љубовта зближува, а во љубовта даровите се природна работа SmajlitoSmajlitoSmajlito

30-08-2011, 08:26 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

(30-08-2011, 02:57 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Македонскиот јазик децата- Македонци во Србија за првпат ќе можат да го изучуваат во школите а наскоро ќе излезе и буквар на македонски за првачињата:

Македонскиот јазик влегува во училиштата во Србија

Кога ќе влезе во училиштата во Бугарија?
Той този език никога не е излизал от училищата в България ...
30-08-2011, 08:34 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

(30-08-2011, 08:26 AM)hristo Wrote:
(30-08-2011, 02:57 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Македонскиот јазик децата- Македонци во Србија за првпат ќе можат да го изучуваат во школите а наскоро ќе излезе и буквар на македонски за првачињата:

Македонскиот јазик влегува во училиштата во Србија

Кога ќе влезе во училиштата во Бугарија?

Тогаш, кога ке имаме вистинска пробугарска македонска власт, која ке работи на специфична државна агенда на Македонија. Љубовта зближува, а во љубовта даровите се природна работа SmajlitoSmajlitoSmajlito

Хехехех ... много правилно ... Icon_razz

30-08-2011, 08:35 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

БАЛКАНСКА ТЕАТАРСКА РАБОТИЛНИЦА

Итар Пејо од Штип оди во ЌустендилТриесет деца од Македонија и од Бугарија еден месец ја подготвуваа претставата, чија премиера на македонски јазик беше во саботата во Штип, а втората, во вторник, во Ќустендил ќе биде на бугарски јазик

Триесет деца, по 15 од Штип и од Ќустендил, во саботата премиерно ја одиграа претставата „Итар Пејо“, во македонскиот, а во вторник и во бугарскиот град. Триесетте деца на возраст од седум до 14 години во јули беа избрани на аудиција. Од 1 до 15 август заедно беа во Ќустендил, каде што се запознаваа со театарот, а од 15 август се во Штип и интензивно работат на подготовките на претставата. Овој проект на театарот од Ќустендил и на штипската локална самоуправа, под името „Балканска театарска работилница“, е финансиран од ИПА-фондовите на ЕУ. Драматургот Милорад Ангелов од Народниот театар од Штип вели дека претставата е работена според приказните за Итар Пејо. Претставата во Штип ќе се игра на македонски, а во Ќустендил на бугарски јазик, кои децата одлично ги совладале, а музиката во претставата е и македонска и бугарска.

- Иако имаме искуство во работа со деца, ова за целата екипа беше голем предизвик и одлично искуство. Најважно е што децата од двете земји станаа другари, што научија многу за театарот. Претставата има и куклен и жив дел, богата е со музика и верувам дека ќе предизвика интерес и во Македонија и во Бугарија - изјави бугарскиот режисер Лозен Јорданов.

Прес-конференцијата што пред премиерата се одржа во Домот на културата во Штип со интерес ја следеа и 30-те деца-актери од двете земји, од кои на повеќето ова им е прво зачекорување на театарските штици.

- Првпат сум во Штип и во Македонија и овие 15 дена, како и претходните 15, кога со другарчињата од Македонија бевме во Ќустендил, ќе ги паметам цел живот. Научив многу за театарот, па можеби некогаш ќе бидам професионална актерка - вели 12-годишната Елита Георгиева од Ќустендил, која за овој краток период солидно го совладала македонскиот јазик.

Слично зборува и нејзината нова другарка 11-годишната штипјанка Ванеса Наумова, на која ова ~ е прво зачекорување во театарот. И покрај одличните подготовки во Штип и во Ќустендил, таа нагласува дека имала позитивна трема пред својата прва премиера во животот.

- Среќни сме што децата се презадоволни, што се зближија. Направија и добра претстава. За мене е исклучително пријатно да видам 30 деца од две земји, кои не се чудат што да прават цело лето, туку се занимаваат со театар, во кој верувам дека некои од нив и ќе останат, бидејќи многу од децата покажаа извонреден талент за актерство - вели Чавдар Ненов, директор на Народниот театар од Ќустендил.

Љупчо Шатевски
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3BB142...D70D4F9A8C


Итар Пејо од Штип оди во Ќустендил
Чудех се кой ще го чака в Кюстендил - Хитър Петър или Настрадин Ходжа?

30-08-2011, 08:49 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Дали ще има преводач ?!
30-08-2011, 08:54 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Монтехристо, не можеш да го следиш примерот на Евреите зашто Евреин е религиозна определба прво а потоа национална.
Од нула предмети на македонски во една соседна земја до предмет македонски јазик е сепак некаков прогрес. Нашиве источни соседи не сакаат ни таков прогрес да направат. Ама кога им треба нешто од нас, се чукаат в гради како ни биле големи пријатели. Не дека Србија ни е нешто голем пријател, но од нула до 1 е сепак некаков прогрес.
За македонските београѓани, можеби ќе се осетат повикани да го приграбат овој потег на Србија како своја заслуга, ние ги видовме на дело не еднаш (во хронологијата од Косово до Вуковар да го споменеме учеството на Тупурковски во донесувањето одлука за мини воен пуч на 9 март 1991 кога војската излезе на улиците на Белград да го брани режимот на Милошевиќ) и мислам дека ним не им е местото во оваа расправа.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-08-2011, 03:01 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

Незнам защо се разправате за тоя език. Требва да ви е ясно,че ние българите никога нема да признаем такова нещо и за това си има причина. Нема как да признаем културният геноцид на част от народа ни със измислянето на език направен от сърби и в полза на сърбите. А дали некаде имало курсове по тоя език, като например в Сърбия ... това не е учудващо ... все пак те го измислиха ... нема как да не го признават ...
30-08-2011, 03:13 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(30-08-2011, 03:13 PM)Илиян_Луков Wrote: Незнам защо се разправате за тоя език. Требва да ви е ясно,че ние българите никога нема да признаем такова нещо и за това си има причина. Нема как да признаем културният геноцид на част от народа ни със измислянето на език направен от сърби и в полза на сърбите. А дали некаде имало курсове по тоя език, като например в Сърбия ... това не е учудващо ... все пак те го измислиха ... нема как да не го признават ...

А по која логика па јазичните прашања се сврзуваат со „културен геноцид“? Каква врска има едно со друго?
Let me hear you make decisions without your television.
30-08-2011, 03:43 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

(30-08-2011, 03:43 PM)Gnoj Wrote:
(30-08-2011, 03:13 PM)Илиян_Луков Wrote: Незнам защо се разправате за тоя език. Требва да ви е ясно,че ние българите никога нема да признаем такова нещо и за това си има причина. Нема как да признаем културният геноцид на част от народа ни със измислянето на език направен от сърби и в полза на сърбите. А дали некаде имало курсове по тоя език, като например в Сърбия ... това не е учудващо ... все пак те го измислиха ... нема как да не го признават ...

А по која логика па јазичните прашања се сврзуваат со „културен геноцид“? Каква врска има едно со друго?

Icon_razz езикът създава културата ... а граматиката създава езикът ...Icon_razz.
Но си прав,че "културен геноцид" не е най-точното определение, но все пак съм на работа и не мога да пиша дълги мнения ... може би най-точното е "плавен преход към сърбизация" ...

30-08-2011, 03:58 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Кой па го измисли това чудо световно, тая глупост че еврейството не било народ, а религия? Вие напреднахти вече и зехте да пренаписвате и историята не само на Балканите, ами и в Близкия Изток?
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 30-08-2011, 04:45 PM by Il Schismatico.)
30-08-2011, 04:43 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Пред да продолжиш со болварските трипови Волф, прочитај прво:
Quote:... зашто Евреин е религиозна определба прво а потоа национална.
А потоа би можеле да се запрашаме кој тоа ги испрати Евреите од Македонија во смрт, кога сме веќе кај нив.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-08-2011, 05:04 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(30-08-2011, 03:01 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Монтехристо, не можеш да го следиш примерот на Евреите зашто Евреин е религиозна определба прво а потоа национална.
Од нула предмети на македонски во една соседна земја до предмет македонски јазик е сепак некаков прогрес. Нашиве источни соседи не сакаат ни таков прогрес да направат. Ама кога им треба нешто од нас, се чукаат в гради како ни биле големи пријатели. Не дека Србија ни е нешто голем пријател, но од нула до 1 е сепак некаков прогрес.
За македонските београѓани, можеби ќе се осетат повикани да го приграбат овој потег на Србија како своја заслуга, ние ги видовме на дело не еднаш (во хронологијата од Косово до Вуковар да го споменеме учеството на Тупурковски во донесувањето одлука за мини воен пуч на 9 март 1991 кога војската излезе на улиците на Белград да го брани режимот на Милошевиќ) и мислам дека ним не им е местото во оваа расправа.

http://en.wikipedia.org/wiki/Hebrew_Catholics
Пријатен ден Коњаниче

An inch today is tomorrow’s mile.
30-08-2011, 05:39 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Изпрати ги евреите на смърт Хитлеровата влада во Македония, където БГ имаха само ограничени и временни административни правомощия-това за жал.
Евреите от БГ имаха късмет, че въпреки нацистките призиви да ги пратим в концлагери успяхме да ги спасим с усилията на целия народ.
Знам че в жилите ти врие Титова кръв гореща и си възпитан да мислиш че българите са фашисти, но това е положението-хърватските усташи беха не по-малки фашисти от нашите, а пък сърбите в 90-те години на 20-ти век също се постараха да се представят "достойно" срещу мюсюлманите-както и вашите колишевци и темповци в 40-те и 50-те години срещу собствения са народ, така че дай малце по-полекинката со провокатrвните прашания, те моля.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 30-08-2011, 05:48 PM by Il Schismatico.)
30-08-2011, 05:42 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(30-08-2011, 05:39 PM)montehristo Wrote: http://en.wikipedia.org/wiki/Hebrew_Catholics
Пријатен ден Коњаниче

Значи вака повторно монтехристо:

Quote:... зашто Евреин е религиозна определба прво а потоа национална.
Секако, пријатен ден и до тебе.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-08-2011, 06:26 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,493
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(30-08-2011, 05:42 PM)Black Wolf Wrote: Изпрати ги евреите на смърт Хитлеровата влада во Македония, където БГ имаха само ограничени и временни административни правомощия-това за жал.
Евреите от БГ имаха късмет, че въпреки нацистките призиви да ги пратим в концлагери успяхме да ги спасим с усилията на целия народ.
Знам че в жилите ти врие Титова кръв гореща и си възпитан да мислиш че българите са фашисти, но това е положението-хърватските усташи беха не по-малки фашисти от нашите, а пък сърбите в 90-те години на 20-ти век също се постараха да се представят "достойно" срещу мюсюлманите-както и вашите колишевци и темповци в 40-те и 50-те години срещу собствения са народ, така че дай малце по-полекинката со провокатrвните прашания, те моля.

(30-08-2011, 05:04 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Пред да продолжиш со болварските трипови Волф, прочитај прво:
Quote:... зашто Евреин е религиозна определба прво а потоа национална.
А потоа би можеле да се запрашаме кој тоа ги испрати Евреите од Македонија во смрт, кога сме веќе кај нив.

Деца дај прекинете,
Волче, Вашата временна и ограничена администрација беше легитимирана со оловото и железото од пушките и тенковите кои гарантираа секој ваш интерес да се исполни, затоа те молам немој на мала врата да протнуваш нешто на што не му е место тука, одговорноста за тој чин треба да си го признаете самите.
А за тоа дали имало квислинзи тогаш, да имало, имало и после 1945 предавници на Македонците, едниот од нив сега е претседателцки пензионер, а по другиот кукаат во дневните весници зошто не му се оддложи Македонија.
За жал поради слепотијата на народот тие се уште на слобода.

An inch today is tomorrow’s mile.
30-08-2011, 06:36 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(30-08-2011, 05:42 PM)Black Wolf Wrote: Изпрати ги евреите на смърт Хитлеровата влада во Македония, където БГ имаха само ограничени и временни административни правомощия-това за жал.
Евреите от БГ имаха късмет, че въпреки нацистките призиви да ги пратим в концлагери успяхме да ги спасим с усилията на целия народ.
Знам че в жилите ти врие Титова кръв гореща и си възпитан да мислиш че българите са фашисти, но това е положението-хърватските усташи беха не по-малки фашисти от нашите, а пък сърбите в 90-те години на 20-ти век също се постараха да се представят "достойно" срещу мюсюлманите-както и вашите колишевци и темповци в 40-те и 50-те години срещу собствения са народ, така че дай малце по-полекинката со провокатrвните прашания, те моля.
Е па Волфе, ако некогаш некој ти рече дека не си идиот, покажи им го овој горниов одговор што си го напишал, дефинитивно ќе ги разубеди.
Значи Хитлеровата војска кога дошла во независна и самостојна Македонија, македонската војска веднаш налепила кукасти крстови и дигнала десна рака во поздрав кон фирерот. Понатаму, оригиналните нацисти Германци разликувале сурогат нацисти и им го мереле степенот на нацизам, па така бугарските нацисти биле 3/4 нацисти додека српските на пример биле 6/7 нацисти а грчките нацисти биле 2/3 нацисти, муслиманските нацисти биле седум осминки нацисти итн.
За каков отпор на народот кон прогонот на Евреите во Бугарија бладаш, бугарската квислиншка влада ја сменила страната веднаш откако го чула думкањето на црвените топови отаде Крим, виделе кој иде после Хитлер.
За Темповци, Колишевци и сл., не знам каква врска има тоа со прогонот на Евреите во Македонија, освен ако ти излезеш со некое писание кое по твое ја докажува врската...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-08-2011, 06:38 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(30-08-2011, 03:58 PM)Илиян_Луков Wrote:
(30-08-2011, 03:43 PM)Gnoj Wrote:
(30-08-2011, 03:13 PM)Илиян_Луков Wrote: Незнам защо се разправате за тоя език. Требва да ви е ясно,че ние българите никога нема да признаем такова нещо и за това си има причина. Нема как да признаем културният геноцид на част от народа ни със измислянето на език направен от сърби и в полза на сърбите. А дали некаде имало курсове по тоя език, като например в Сърбия ... това не е учудващо ... все пак те го измислиха ... нема как да не го признават ...

А по која логика па јазичните прашања се сврзуваат со „културен геноцид“? Каква врска има едно со друго?

Icon_razz езикът създава културата ... а граматиката създава езикът ...Icon_razz.
Но си прав,че "културен геноцид" не е най-точното определение, но все пак съм на работа и не мога да пиша дълги мнения ... може би най-точното е "плавен преход към сърбизация" ...

Јас не знам ни зошто некои во Македонија си ја врзале главата дали вие сте го признале јазикот или не, но и вас не ве разбирам што има тука да се признае или да не се признае, кога станува збор за еден самостоен литературен јазик, чиишто носители, сега во 2011 г. сакаат да остане самостоен и литературен. Барањето на (не)оправданост на тој жив факт и неговото сврзување со некакви историски процеси, е вадење на дискусијата од контекст. А прашањето дали ви се допаѓа таквиот факт или не, не е прашање на признавање, туку на вкус. А за вкусовите не се спори.
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 30-08-2011, 06:53 PM by Gnoj.)
30-08-2011, 06:48 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member
****

Posts: 456
Joined: Aug 2011
Reputation: 6

(30-08-2011, 06:48 PM)Gnoj Wrote:
(30-08-2011, 03:58 PM)Илиян_Луков Wrote:
(30-08-2011, 03:43 PM)Gnoj Wrote:
(30-08-2011, 03:13 PM)Илиян_Луков Wrote: Незнам защо се разправате за тоя език. Требва да ви е ясно,че ние българите никога нема да признаем такова нещо и за това си има причина. Нема как да признаем културният геноцид на част от народа ни със измислянето на език направен от сърби и в полза на сърбите. А дали некаде имало курсове по тоя език, като например в Сърбия ... това не е учудващо ... все пак те го измислиха ... нема как да не го признават ...

А по која логика па јазичните прашања се сврзуваат со „културен геноцид“? Каква врска има едно со друго?

Icon_razz езикът създава културата ... а граматиката създава езикът ...Icon_razz.
Но си прав,че "културен геноцид" не е най-точното определение, но все пак съм на работа и не мога да пиша дълги мнения ... може би най-точното е "плавен преход към сърбизация" ...

Јас не знам ни зошто некои во Македонија си ја врзале главата дали вие сте го признале јазикот или не, но и вас не ве разбирам што има тука да се признае или да не се признае, кога станува збор за еден самостоен литературен јазик, чиишто носители, сега во 2011 г. сакаат да остане самостоен и литературен. Барањето на (не)оправданост на тој жив факт и неговото сврзување со некакви историски процеси, е вадење на дискусијата од контекст. А прашањето дали ви се допаѓа таквиот факт или не, не е прашање на признавање, туку на вкус. А за вкусовите не се спори.
Добре, айде едно по едно
1. И аз незнам защо некой ще иска да му признаваме езика. Ние, българите както и всички останали народи не сме си признали взаимно езика. След кодификацията на езика с одобрение от Белград ние претенции немаме, но не даваме абсолютно нищо, което е създадено преди това. И нема да го дадем при никакви обстоятелства.
2. Според мене признаването на този език от България(каквото и да значи това) е просто крайъгълен камък на сръбската идея на македонизма. Единственият начин на македонизмът да съществува е да сложиш знак минус на българската история и българските герои. Аз, лично съм убеден,че минимум 60% от хората в Македония немогат да обеснат собствената си история без да слагат знак минус на българската история.Махнеме ли българската история от "вашата" - остава само аморфната маса на Цвиич .... прав се оказа да еба и сърбина ....

Друго, ние с фактите като цело проблеми немаме - ясно ни е,че има език, който е кодифициран през 1944 и чрез него се създава литература и култура, но да се използва това,за да се злоупотребява, като например идиотите Донски и останалата паплач със 77 000 постоене на кирилицата - създадена в България, от българите, в полза на българите и за българите нема да направим никакъв компромис. Този проблем ще стои дотогава, докато има българи. Пак казвам - ние никога при никакви условия, обстоятелства или каквото и да е нема да се откажеме от това, което е наше ... никога. Справка - българската история. Вие какво ще правите с полу-сръбския си език си е ваш проблем ....

П.С. Надевам се че си ме разбрал какво искам да кажа ...

(This post was last modified: 30-08-2011, 09:18 PM by Илиян_Луков.)
30-08-2011, 09:16 PM
Reply