Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Ot Belomorieto sushto sa deportirani evrei. Spomenava se tova poniakoga od hora ot evreiskite organisatsii v Sofia.
No otnoshenieto kum tova koeto pravi Bulgaria sa spasiavaneto na bulgarskite evrei ostava iskljuchitelno positivno ne samo v Israel...i mnogo malko posnato v golemite sapadni demokratii.
Mnenieto mi e che musej sa deportiraneto na makedonskite evrei niama da povlijae po absolutno nikakuv nachin na otnoshnieto mejdu dvete strani.
Vj ako v Skopje napraviat musei sa represiite nad bulgarskite turtsi po vreme na vusroditelnia protses moje i da ima resultat...
13-03-2011, 10:59 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35(13-03-2011, 10:58 AM)sokoli Wrote:
(12-03-2011, 05:08 PM)МрачниотКоњаник Wrote: 1. Ајде еве Татар ти предложи кој празник заедно да го празнуваме.Da vi pomognam mozhe li gjurgjov den da e toj praznik
Smeshko Как бре,като е ден на българската войска Pishtoldzija Smeshko

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
13-03-2011, 07:23 PM
Website Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(13-03-2011, 02:48 AM)Dojkar Wrote:
(12-03-2011, 05:00 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(11-03-2011, 08:11 PM)Dojkar Wrote: Преку Евреите ли мислиме дека ќе поентираме? Израел да биде воздржан и од негативното (сојузот на Бугарија со Хитлер) да избере да става акцент на позитивното (спасување на Евреите), а ние да јадеме гомна колку Бугарија им згрешила на Евреите? И таму ли најдовме крива Дрина за исправање?
Еве бугарските европратеници најискрено се залагаат за унапредување на билатералните македонско-бугарски односи:
Бугарските европратеници против терминот “македонски јазик“ во извештајот за Европарламентот

Се обидов да сфатам каква е поврзаноста меѓу цитатот и линкот, но тешко ми оди. Ќе ми објасниш?
Искрено се надевам дека не глумиш лудило. Споменикот на Евреите во Македонија повлекува легитимно прашање: кој нив ги одведе во смрт? Казнети ли се тие кои ги спроведоа на пат во Треблинка? Не е можно тоа за било кого макар и малку расположен за критичко размислување да не ги смета тие прашања за легитимни.
Од друга страна пишуваш за “поентирање“ против Бугарија по прашањето на македонските Евреи, Дојкар, Бугарите не престанаа да верглаат за добрососедски односи без ниту да ѕирнат во сопствениот двор. Можеби имаат гумичка за бришење на пролеаната македонска крв, ама ај да те видам фраер забриши еврејска пролеана за време на Холокаустот.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-03-2011, 07:58 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(13-03-2011, 10:58 AM)sokoli Wrote:
(12-03-2011, 05:08 PM)МрачниотКоњаник Wrote: 1. Ајде еве Татар ти предложи кој празник заедно да го празнуваме.Da vi pomognam mozhe li gjurgjov den da e toj praznik
Кој празник би го празнувал ти со Македонците?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-03-2011, 08:00 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(13-03-2011, 07:58 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(13-03-2011, 02:48 AM)Dojkar Wrote:
(12-03-2011, 05:00 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(11-03-2011, 08:11 PM)Dojkar Wrote: Преку Евреите ли мислиме дека ќе поентираме? Израел да биде воздржан и од негативното (сојузот на Бугарија со Хитлер) да избере да става акцент на позитивното (спасување на Евреите), а ние да јадеме гомна колку Бугарија им згрешила на Евреите? И таму ли најдовме крива Дрина за исправање?
Еве бугарските европратеници најискрено се залагаат за унапредување на билатералните македонско-бугарски односи:
Бугарските европратеници против терминот “македонски јазик“ во извештајот за Европарламентот

Се обидов да сфатам каква е поврзаноста меѓу цитатот и линкот, но тешко ми оди. Ќе ми објасниш?
Искрено се надевам дека не глумиш лудило. Споменикот на Евреите во Македонија повлекува легитимно прашање: кој нив ги одведе во смрт? Казнети ли се тие кои ги спроведоа на пат во Треблинка? Не е можно тоа за било кого макар и малку расположен за критичко размислување да не ги смета тие прашања за легитимни.
Од друга страна пишуваш за “поентирање“ против Бугарија по прашањето на македонските Евреи, Дојкар, Бугарите не престанаа да верглаат за добрососедски односи без ниту да ѕирнат во сопствениот двор. Можеби имаат гумичка за бришење на пролеаната македонска крв, ама ај да те видам фраер забриши еврејска пролеана за време на Холокаустот.

Што и да е, самите Евреи нека си расчистуваат таму. Што бараме ние да се мешаме во тоа? Израел е благодарен на Бугарија за спасените Евреи. Кои сме ние да застануваме спроти тој ветер?
Let me hear you make decisions without your television.
13-03-2011, 08:33 PM
Reply
TiTaN
Unregistered

 

http://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?...d=10005451

http://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?...d=10005372

Highlight..............

PERSECUTION OF JEWS IN BULGARIA

Beginning in July 1940, Bulgaria instituted anti-Jewish legislation. Jews were excluded from public service, discriminated against in their choice of places of residence, and restricted economically. Marriage between Jews and non-Jews was prohibited.

During the war, German-allied Bulgaria did not deport Bulgarian Jews. Bulgaria did, however, deport non-Bulgarian Jews from the territories it had annexed from Yugoslavia and Greece. In March 1943, Bulgarian authorities arrested all the Jews in Macedonia and Thrace. In Macedonia, formerly part of Yugoslavia, Bulgarian officials interned 7,000 Jews in a transit camp in Skopje. In Thrace, formerly a Bulgarian-occupied province of Greece, about 4,000 Jews were deported to Bulgarian assembly points at Gorna Dzhumaya and Dupnitsa and handed over to the Germans. In all, Bulgaria deported over 11,000 Jews to German-held territory. By the end of March 1943, most of them had been deported to the Treblinka extermination camp in Nazi-occupied Poland.

Jews of Bulgarian citizenship were relatively secure from deportation to German-held territory. However, all Bulgarian Jewish men between the ages of 20 and 40 were drafted for forced labor after 1941, and in May 1943 the Bulgarian government announced the expulsion of 20,000 Jews from the capital, Sofia, to the provinces. (The 1934 Jewish population of Sofia was about 26,000; in that year Jews formed 9 percent of the capital's total population.) Protests staged by both Bulgarian Jews and non-Jews were brutally suppressed by the police. Within about two weeks, almost 20,000 Jews had been forcibly expelled.

14-03-2011, 12:44 AM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Dobre, deportatsdiata na evreite ot Makedonia i Belomorieto e goliam griah na Bulgaria!
A spasiavaneto na evreite v t.nar. stari predeli e nishto - prospali sa go niakak si Gestapo i Bekerle - dokato sa si pieli birata na "malkite pet kiosheta" v Sofia.
Pitam se - kude li sa bili makedontsite /i titovite partisani/ po vreme na deportatsiata - kakvo sa pravili sa spasiavaneto na evreite ot teritoriata na Vardarska Makedonia?
Neka ima pametnik na jertvite na deportatsiata v Skopie - to i v Parij ima.../Na Cite tochno sad Notre Dame/ V Francia obache samite frantsusi se sramuvat ot tova /israsut rasbira se ne e tochen/, koeto se e sluchilo...
Sofia - uvi - shte si ostane bes takuv pametnik, no puk i dnes tam e edna ot nai-golemite sefaradski sinagogi v Evropa i na Balkanite, evreiski dom, evreisko uchilishte i t.n. I do dnes fenovete na futbolnia otbor v Haifa podkrepiat otbora si na bulgarski.
Kakto i da e - drugi raboti - absolutno nikakvo otnoshenie niamat s bilateralnite odnosi.
14-03-2011, 12:47 AM
Reply
TiTaN
Unregistered

 

(14-03-2011, 12:47 AM)Valkanizater Wrote: Dobre, deportatsdiata na evreite ot Makedonia i Belomorieto e goliam griah na Bulgaria!
A spasiavaneto na evreite v t.nar. stari predeli e nishto - prospali sa go niakak si Gestapo i Bekerle - dokato sa si pieli birata na "malkite pet kiosheta" v Sofia.
Pitam se - kude li sa bili makedontsite /i titovite partisani/ po vreme na deportatsiata - kakvo sa pravili sa spasiavaneto na evreite ot teritoriata na Vardarska Makedonia?
Neka ima pametnik na jertvite na deportatsiata v Skopie - to i v Parij ima.../Na Cite tochno sad Notre Dame/ V Francia obache samite frantsusi se sramuvat ot tova /israsut rasbira se ne e tochen/, koeto se e sluchilo...
Sofia - uvi - shte si ostane bes takuv pametnik, no puk i dnes tam e edna ot nai-golemite sefaradski sinagogi v Evropa i na Balkanite, evreiski dom, evreisko uchilishte i t.n. I do dnes fenovete na futbolnia otbor v Haifa podkrepiat otbora si na bulgarski.
Kakto i da e - drugi raboti - absolutno nikakvo otnoshenie niamat s bilateralnite odnosi.
With the World War II burning throughout Europe, Yugoslavia was invaded by the German army in April of 1941. Bulgaria, now fascist, again occupied almost all of Macedonia (both Vardar and Aegean) and collaborated with the Nazis for the departure of the Jews of Salonica to their deaths. On October 11, 1941, the Macedonians launched a war for the liberation of Macedonia from the Bulgarian occupation.
[1941] World War II erupts and Bulgaria as fascist ally of Hitler’s Germany occupies almost all of Macedonia (both Vardar and Aegean) and collaborates with the Nazis for the departure of the Jews of Salonica to concentration camps. On October 11, 1941, the Macedonians launch a war for liberation of Macedonia from the Bulgarian occupation.

[1943] The anti-fascist sentiment lends support for the growing communist movement and the Communist Party of Macedonia is established. The first unit of the Army of Macedonia is founded and government bodies (national liberation councils) are formed over the whole territory of Macedonia. The Headquarters of the National Liberation Army (NOV) publishes a manifesto of the goals of the war for liberation.

14-03-2011, 02:29 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

29 ...А ВИЕ ЗАЩО БИЕТЕ НЕГРИТЕ?? Pos Pos
който не знае вица си е негов проблем
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
14-03-2011, 10:16 AM
Website Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

"On October 11, 1941, the Macedonians launched a war for the liberation of Macedonia from the Bulgarian occupation."

Разкажи детайли Icon_razz. Да се посмееме.
14-03-2011, 10:27 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(14-03-2011, 10:27 AM)Вовата Wrote: Разкажи детайли Icon_razz. Да се посмееме.
На международен панаир руски специалист обяснява предимствата на волгата:
- Вижте каква красива и луксозна кола!
- А колко гори?
Руснакът го поглежда и продължава:
- Изключително меко вози! Можете да пътувате 1000км и нищо да не усетите!
- А колко гори?
Руснакът си знае своето:
- Елегантен външен вид…
- А колко гори?
- А вие защо биете негрите?

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
14-03-2011, 10:41 AM
Website Reply
TiTaN
Unregistered

 

(14-03-2011, 10:27 AM)Вовата Wrote: "On October 11, 1941, the Macedonians launched a war for the liberation of Macedonia from the Bulgarian occupation."

Разкажи детайли Icon_razz. Да се посмееме.

http://books.google.com.au/books?id=lVBB...&q&f=false

http://books.google.com.au/books?id=lVBB...&q&f=false
**************************
The execution of the 12 young men from the village of Vatasa, near Kavadarci was carried out by the Bulgarian fascist army on 16 June, 1943.

Nevena Hadjijordanova, the sister of the executed Vaso lived to tell this story. She survived together with three other girlfriends from the village.

......"They gathered us from our houses early in the morning. One by one they brought us in front of the village inn. Twelve young men and four young girls, all of us members of the antifascist organisation from Vatasa.
When they brought me in front of the village inn, those that were already there were facing the brick wall. But they still saw me and I gave them a little smile. One of the Bulgarian soldiers noticed:
"Laugh, laugh!!!. Enjoy your last laugh."
After that they called us one by one to go inside the inn for questioning.
"Questioning and brutal torturing." When they called me inside, I saw my friends with ripped shirts and bruises on their faces, around their eyes, and their bodies.
The twelve young men, me and my three girlfriends were asked the following questions: "Tell us where the Partisans are?, Who brings them food?, Tell us while you're still alive!!!. No-one from us said a word.
- I don't know!, I didn't hear!, I didn't see! - those were the only words said by their dry lips. Four hours of hearing and torture - from 8:00 a.m till 12:00 noon. No-one said a word.
After the hearing and torture, the 12 young man were lined up two by two.
They left accompanied by the army and police. They even took us - the girls outside. We left accompanied by the sergeant and two agents. As soon as we got outside, we saw our friends on the bridge. They took them up stream the river Luda Mara. The members of the antifascist group from Vatasa gathered at that spot.
Hotness! Tiredness! The agents returned. We - the four girls tried to see our friends, but the road upwards is curved. That is why we could not see them until we reached the top, at Duloro Dovce. The young men were sitting down. Then they were ordered to get up. They were pale and bruised.
My brother Vaso was one of the oldest in the group. It appeared that he felt the danger, and that is why he said: "Sergeant. I will go back to close the inn".
-Your father will close it - answered the Sergeant.
They took us through the narrow track in a row by one, downwards to the river Luda Mara. The young men were walking in front, and then us the girls. One soldier came close to me and whispered: "You will see what will happen now".
-What? - I asked him whispering.
Then an officer came close, yelled something and interrupted the conversation.
-Sit down! - commanded one officer.
We - the four girls were standing aside. Some of our friends were just sitting down. My brother, probably convinced that a catastrophe was about to happen, did not sit down, but he started running towards the river.
-Dime Cekarov and Gerasim Matakov started running after him.
-Shoot! - a command was ordered.
All of the weapons held in the hands of the ten fascists fired. They fired at those who were running and at those who were sitting down. All that could be heard was the sound of shots being fired and the screams of the wounded. The nine young men that were sitting down did not move. Their bodies were filled with bullets. Some ran after the three that were running away. Dime was wounded in the shoulder. The young men continued to run. Then the shooting stopped. The mad killers were returning to the group.
-Would you like to see your brother? - said the commander.
-No, I do not want to see him the way he looks now! - I answered. Then, the Bulgarian police and soldiers stabbed the young men in their hearts and some of them were still showing signs of life. Another thing was left undone - to take their belongings. They took their pocket wallets, hand watches and also other belongings.
On the way back, when we entered the village, the people saw that we were returning without our friends. It was clear what had happened. Instantly we could hear crying from all sides of the village. The fascist killers said: "Here are the girls" - to the head of the village, and one officer ordered me to call my father.
-Lazo, your son was guilty! We killed him and the other boys. Here is your daughter and don't let her go outside.
The whole village was crying everyone even the kids went to the place where the bodies of the twelve young man were. They dug up a trench, because they were threatened not to move the bodies to the village. They buried them and they said their last respects.

14-03-2011, 04:00 PM
Reply
TiTaN
Unregistered

 

(14-03-2011, 10:41 AM)TATAP Wrote:
(14-03-2011, 10:27 AM)Вовата Wrote: Разкажи детайли Icon_razz. Да се посмееме.
На международен панаир руски специалист обяснява предимствата на волгата:
- Вижте каква красива и луксозна кола!
- А колко гори?
Руснакът го поглежда и продължава:
- Изключително меко вози! Можете да пътувате 1000км и нищо да не усетите!
- А колко гори?
Руснакът си знае своето:
- Елегантен външен вид…
- А колко гори?
- А вие защо биете негрите?

[Image: leemiller.png]
[Image: leemiller51.png]
[Image: leemiller53.png]
[Image: leemiller54.png]
[Image: leemiller122.png]
[Image: leemiller122a.png]
[Image: leemiller123.png]
[Image: leemiller123a.png]
[Image: leemiller124.png]
[Image: leemiller124a.png]
[Image: leemiller125.png]
[Image: leemiller243.png]
[Image: leemiller130.png]
[Image: leemiller133.png]
14-03-2011, 04:19 PM
Reply
Valkanizater Offline
Senior Member
****

Posts: 433
Joined: Feb 2011
Reputation: 15

Niakolko dumi samo:
- Bulgaria plati preskupo sa uchastieto si na stranata na Germania v WWII, a sa Vatasha nikoga niama da mojem da platim...
- Vuprosut be jivota na kolko hora /evrei/ biaha spaseni ot MKD suprotiva...
- Togavashna Bulgaria - na tsar Boris, Dimitar Peshev, pravoslavna tsurkva, antifashisti...suhrani jivota na 49 OOO dushi i mnogo ot tesi, koito go napraviha platiha sus sobstvenia si jivot po-kusno
- I tesi neshta naistina niamat vruska s bulgaro-makedonskite otnoshenia dnes - koeto se opitvame da kajem ot samoto nachalo
14-03-2011, 05:33 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(14-03-2011, 05:33 PM)Valkanizater Wrote: Niakolko dumi samo:
- Bulgaria plati preskupo sa uchastieto si na stranata na Germania v WWII, a sa Vatasha nikoga niama da mojem da platim...
- Vuprosut be jivota na kolko hora /evrei/ biaha spaseni ot MKD suprotiva...
- Togavashna Bulgaria - na tsar Boris, Dimitar Peshev, pravoslavna tsurkva, antifashisti...suhrani jivota na 49 OOO dushi i mnogo ot tesi, koito go napraviha platiha sus sobstvenia si jivot po-kusno
- I tesi neshta naistina niamat vruska s bulgaro-makedonskite otnoshenia dnes - koeto se opitvame da kajem ot samoto nachalo
Не му се връзвай на този спамаджия и провокатор.Хич не му обръщай внимание-да не мислиш,че чете или разбира каквото му се пише?Не виждаш ли как ми отговаря на вица?Или е провокатор и за това му плащат или няма връзка с главния мозък...
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
14-03-2011, 05:45 PM
Website Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Да се разбереме, немаме никаков проблем да соработуваме со вас на економски план.
Сепак треба да разберете дека тие луѓе кои се ставиле во ваша служба го немаат тоа право да говорат во име на сиот Македонски народ.
Проблемот е во начинот на кој вие Србите, Грците гледате и се обидувате да го преставите во онакво светло како ви одговара,не како што е.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
14-03-2011, 07:03 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(14-03-2011, 12:44 AM)TiTaN Wrote: http://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?...d=10005451

http://www.ushmm.org/wlc/en/article.php?...d=10005372

Highlight..............

PERSECUTION OF JEWS IN BULGARIA

Beginning in July 1940, Bulgaria instituted anti-Jewish legislation. Jews were excluded from public service, discriminated against in their choice of places of residence, and restricted economically. Marriage between Jews and non-Jews was prohibited.

During the war, German-allied Bulgaria did not deport Bulgarian Jews. Bulgaria did, however, deport non-Bulgarian Jews from the territories it had annexed from Yugoslavia and Greece. In March 1943, Bulgarian authorities arrested all the Jews in Macedonia and Thrace. In Macedonia, formerly part of Yugoslavia, Bulgarian officials interned 7,000 Jews in a transit camp in Skopje. In Thrace, formerly a Bulgarian-occupied province of Greece, about 4,000 Jews were deported to Bulgarian assembly points at Gorna Dzhumaya and Dupnitsa and handed over to the Germans. In all, Bulgaria deported over 11,000 Jews to German-held territory. By the end of March 1943, most of them had been deported to the Treblinka extermination camp in Nazi-occupied Poland.

Jews of Bulgarian citizenship were relatively secure from deportation to German-held territory. However, all Bulgarian Jewish men between the ages of 20 and 40 were drafted for forced labor after 1941, and in May 1943 the Bulgarian government announced the expulsion of 20,000 Jews from the capital, Sofia, to the provinces. (The 1934 Jewish population of Sofia was about 26,000; in that year Jews formed 9 percent of the capital's total population.) Protests staged by both Bulgarian Jews and non-Jews were brutally suppressed by the police. Within about two weeks, almost 20,000 Jews had been forcibly expelled.

Мисла те опоменав во Приватна Порака ти ја игнорираш пораката.

ЗА НЕПОЧИТУВАЊЕ НА ПРАВИЛАТА НА ФОРУМОТ ИМАШ ТРАЕН БАН.IP Address Result
122.106.51.170 Last Known IP: TiTaN
122.106.51.170 Last Known IP: Misla
14-03-2011, 07:10 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(13-03-2011, 08:00 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Кој празник би го празнувал ти со Македонците?Gjurgjov den sigurno bi mozhell da go sllavam zaedno.Tebe toa nishto ne ti znaci a mene da.Krushevska republika bi mozhelle da sllavime zaedno.Zashto i jas da ne stavam buket cveqinja na grobot na PJETER GURI, no mene mi e zabranet pristap tamu,Bi mozhelle da go sllavime datumot na debarsko strushkoto vostanie.Bi mozhelle da go sllavime vostanieto na dervish cara vo radika kade skrshi gllava hajredin pasha so 12 iljadi vojnici, kade pomoc vo oruzhje strategija i ludstvo davalle komitskite makedonski ceti.Imame mnogu datumi da sllavime.Mozheme kako tragicen datum da go sllavime zaednickata okupacija od strana na srpskite porobuvaci.Konjanice imame ushte zaednicki datumi no tebe ti gi ucille drugite datumi jas ne sem mozhell da zucnam za ovie datumi

17-03-2011, 02:06 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(17-03-2011, 02:06 PM)sokoli Wrote:
(13-03-2011, 08:00 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Кој празник би го празнувал ти со Македонците?

Gjurgjov den sigurno bi mozhell da go sllavam zaedno.Tebe toa nishto ne ti znaci a mene da.Krushevska republika bi mozhelle da sllavime zaedno.Zashto i jas da ne stavam buket cveqinja na grobot na PJETER GURI, no mene mi e zabranet pristap tamu,Bi mozhelle da go sllavime datumot na debarsko strushkoto vostanie.Bi mozhelle da go sllavime vostanieto na dervish cara vo radika kade skrshi gllava hajredin pasha so 12 iljadi vojnici, kade pomoc vo oruzhje strategija i ludstvo davalle komitskite makedonski ceti.Imame mnogu datumi da sllavime.Mozheme kako tragicen datum da go sllavime zaednickata okupacija od strana na srpskite porobuvaci.Konjanice imame ushte zaednicki datumi no tebe ti gi ucille drugite datumi jas ne sem mozhell da zucnam za ovie datumi

Sokoli, ме интересира колку истомисленици имаш меѓу своите.


Let me hear you make decisions without your television.
17-03-2011, 02:41 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(14-03-2011, 10:41 AM)TATAP Wrote:
(14-03-2011, 10:27 AM)Вовата Wrote: Разкажи детайли Icon_razz. Да се посмееме.
На международен панаир руски специалист обяснява предимствата на волгата:
- Вижте каква красива и луксозна кола!
- А колко гори?
Руснакът го поглежда и продължава:
- Изключително меко вози! Можете да пътувате 1000км и нищо да не усетите!
- А колко гори?
Руснакът си знае своето:
- Елегантен външен вид…
- А колко гори?
- А вие защо биете негрите?
Знам го вица. Аз исках детайли за "войната която македонците вдигнали на борба с бугарскито окупатор". Те са смешни. "Войната" е смешна. Като дете имах една книжка "Два пищова и едно куцо магаре" – за нея ми идва наум. Само трябва червен байрак със сърп и чук боднато на самара на магарето и излюстрацията на "войната" е готова Smeshko.
17-03-2011, 07:48 PM
Reply