Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

На 24 април 1941 година България и Германия тайно сключват спогодбата Клодиус-Попов, която дава неограничено право на Германия да експлоатира природните суровини в новозавладените земи, а България се наема да плаща разходите на германските военни съоръжения, да изплаща финансовите задължения на Югославия към Германия и да завежда администрацията в присъединените земи. Чрез спогодбата на България са наложени редица властови ограничения в присъединените земи.В нея се посочват само задължения, като компенсация за заетите български земи.

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 11-03-2011, 05:42 PM by TATAP.)
11-03-2011, 05:41 PM
Website Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(11-03-2011, 05:15 PM)hristo Wrote:
(11-03-2011, 03:30 PM)acko Wrote: TATAP, не знам како замислуваш овој музеј да помине без ’бугарските фашисти’? Тоа е како било каде другде во свет ваков меморијален центар да помине без спомнување на фачишистичка Германија, Хитлер и сл. И претставникот на Израел во својот говор вчера спомна дека тоа е дело на бугарската фашистичка власт! Патем, овој меморијален центар не е правен од македонски иституции, ниту од буџетски пари, ова се приватни, најверојатно израелски, донации.

Ацко, не го гледав говорот на претставникот од Израел. Ако тој спомнал дека тоа е дело на бугарската фашистичка власт, да не спомна и дека таа бугарска фашистичка власт ги поштедела Евреите во Бугарија, т.е. дека ниеден Евреин во Бугарија не бил депортиран во Германија во концентрационите логори. Од друга страна , иаку во Македонија, тогаш, административна власт ја спроведувала бугарската администрација, Македонија е била правно-формално под германска управа. Да е било само до бугарската фашистичка власт, зошто тие да ги депортираат 7.000 илјади македонски Евреи а бугарските Евреи да ги поштеди??. Работата е во тоа што Германците не можеле да влијаат во самата Бугарија, иаку тогашната Бугарија им е била воен сојузник. Ова, колку вистината да се знае “ туто комплето“

Вадењето на Германците не може да ги оправда. Па, тие прифатиле таква состојба, мислиш дека не биле свесни што ќе се случи со Евреите?

11-03-2011, 05:55 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(11-03-2011, 05:15 PM)hristo Wrote: депортираат 7.000 илјади македонски Евреи

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
11-03-2011, 05:55 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

(11-03-2011, 05:15 PM)hristo Wrote:
(11-03-2011, 03:30 PM)acko Wrote: TATAP, не знам како замислуваш овој музеј да помине без ’бугарските фашисти’? Тоа е како било каде другде во свет ваков меморијален центар да помине без спомнување на фачишистичка Германија, Хитлер и сл. И претставникот на Израел во својот говор вчера спомна дека тоа е дело на бугарската фашистичка власт! Патем, овој меморијален центар не е правен од македонски иституции, ниту од буџетски пари, ова се приватни, најверојатно израелски, донации.

Ацко, не го гледав говорот на претставникот од Израел. Ако тој спомнал дека тоа е дело на бугарската фашистичка власт, да не спомна и дека таа бугарска фашистичка власт ги поштедела Евреите во Бугарија, т.е. дека ниеден Евреин во Бугарија не бил депортиран во Германија во концентрационите логори. Од друга страна , иаку во Македонија, тогаш, административна власт ја спроведувала бугарската администрација, Македонија е била правно-формално под германска управа. Да е било само до бугарската фашистичка власт, зошто тие да ги депортираат 7.000 илјади македонски Евреи а бугарските Евреи да ги поштеди??. Работата е во тоа што Германците не можеле да влијаат во самата Бугарија, иаку тогашната Бугарија им е била воен сојузник. Ова, колку вистината да се знае “ туто комплето“

Христо, на една друга тема "Случки од окупацијата" на форумот Историја,стои една слика на една спомен плоча во Кавала, Грција.
На таа плоча, која е напишана на Англиски, Грчки и Бугарски,јасно стои дека Бугарија била фашистичка и окупатор.
Полно од Бугарите на овој форум, само кај нас кукаат за таквите изјави додека кога тоа им го прават Србите и Грците тие не протестираат за тоа.
Туку изјавуваат дека се потолератни и потрпеливи.
За мене сите соседи се исти,досега никој од нив нема чиста намера кон Македонија.Или историјата била проблем,или името или идентитетот.А не сакаат да зборат за соработка,туку дека тие се најпаметни и затоа тие имаат право да ни солат памет.
Не велам дека ние сме попаметни од нив туку,би било убаво секој да си ја погледне чергата пред да покажува супериорност.
Таквите изјави бе чести кај Адолф Хитлер,за кого Славјаните беа подчовеци,Евереите, Ромите па и оние сто носеа наочари или беа различни на било кој начин завршија во печките на концетрационите логори.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
11-03-2011, 06:33 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(11-03-2011, 05:55 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(11-03-2011, 05:15 PM)hristo Wrote: депортираат 7.000 илјади македонски Евреи

Да, депортираат. Или тие 7.000 македонски Евреи биле убиени од страна на Бугарите во Македонија?

11-03-2011, 07:07 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(11-03-2011, 06:33 PM)basilius_2 Wrote:
(11-03-2011, 05:15 PM)hristo Wrote:
(11-03-2011, 03:30 PM)acko Wrote: TATAP, не знам како замислуваш овој музеј да помине без ’бугарските фашисти’? Тоа е како било каде другде во свет ваков меморијален центар да помине без спомнување на фачишистичка Германија, Хитлер и сл. И претставникот на Израел во својот говор вчера спомна дека тоа е дело на бугарската фашистичка власт! Патем, овој меморијален центар не е правен од македонски иституции, ниту од буџетски пари, ова се приватни, најверојатно израелски, донации.

Ацко, не го гледав говорот на претставникот од Израел. Ако тој спомнал дека тоа е дело на бугарската фашистичка власт, да не спомна и дека таа бугарска фашистичка власт ги поштедела Евреите во Бугарија, т.е. дека ниеден Евреин во Бугарија не бил депортиран во Германија во концентрационите логори. Од друга страна , иаку во Македонија, тогаш, административна власт ја спроведувала бугарската администрација, Македонија е била правно-формално под германска управа. Да е било само до бугарската фашистичка власт, зошто тие да ги депортираат 7.000 илјади македонски Евреи а бугарските Евреи да ги поштеди??. Работата е во тоа што Германците не можеле да влијаат во самата Бугарија, иаку тогашната Бугарија им е била воен сојузник. Ова, колку вистината да се знае “ туто комплето“

Христо, на една друга тема "Случки од окупацијата" на форумот Историја,стои една слика на една спомен плоча во Кавала, Грција.
На таа плоча, која е напишана на Англиски, Грчки и Бугарски,јасно стои дека Бугарија била фашистичка и окупатор.
Полно од Бугарите на овој форум, само кај нас кукаат за таквите изјави додека кога тоа им го прават Србите и Грците тие не протестираат за тоа.
Туку изјавуваат дека се потолератни и потрпеливи.
За мене сите соседи се исти,досега никој од нив нема чиста намера кон Македонија.Или историјата била проблем,или името или идентитетот.А не сакаат да зборат за соработка,туку дека тие се најпаметни и затоа тие имаат право да ни солат памет.
Не велам дека ние сме попаметни од нив туку,би било убаво секој да си ја погледне чергата пред да покажува супериорност.
Таквите изјави бе чести кај Адолф Хитлер,за кого Славјаните беа подчовеци,Евереите, Ромите па и оние сто носеа наочари или беа различни на било кој начин завршија во печките на концетрационите логори.

Темата беше за односот на Бугарите кон македонските Евреи. Сакав да дополнам со комплетниот однос на Бугарите кон Евреите за време на 2-та Светска војна. И во Македонија и во самата Бугарија. А, тоа е дека тие имале различит аршин. Евреите од Бугарија биле спасени а од Македонија депортирани во Германија и Полска.
11-03-2011, 07:11 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(11-03-2011, 05:55 PM)acko Wrote:
(11-03-2011, 05:15 PM)hristo Wrote:
(11-03-2011, 03:30 PM)acko Wrote: TATAP, не знам како замислуваш овој музеј да помине без ’бугарските фашисти’? Тоа е како било каде другде во свет ваков меморијален центар да помине без спомнување на фачишистичка Германија, Хитлер и сл. И претставникот на Израел во својот говор вчера спомна дека тоа е дело на бугарската фашистичка власт! Патем, овој меморијален центар не е правен од македонски иституции, ниту од буџетски пари, ова се приватни, најверојатно израелски, донации.

Ацко, не го гледав говорот на претставникот од Израел. Ако тој спомнал дека тоа е дело на бугарската фашистичка власт, да не спомна и дека таа бугарска фашистичка власт ги поштедела Евреите во Бугарија, т.е. дека ниеден Евреин во Бугарија не бил депортиран во Германија во концентрационите логори. Од друга страна , иаку во Македонија, тогаш, административна власт ја спроведувала бугарската администрација, Македонија е била правно-формално под германска управа. Да е било само до бугарската фашистичка власт, зошто тие да ги депортираат 7.000 илјади македонски Евреи а бугарските Евреи да ги поштеди??. Работата е во тоа што Германците не можеле да влијаат во самата Бугарија, иаку тогашната Бугарија им е била воен сојузник. Ова, колку вистината да се знае “ туто комплето“

Вадењето на Германците не може да ги оправда. Па, тие прифатиле таква состојба, мислиш дека не биле свесни што ќе се случи со Евреите?

Секоја држава си ги гледа своите интереси, а би било добро ако и ние започнеме да правиме така и да престанеме да се мешаме во туѓи работи. Зошто ние треба да се истрчуваме да бидеме поголеми заштитници на Евреите од самите Евреи? Ако Израел може да си дозволи да биде биде благодарен на Бугарија за Евреите кои биле спасени, тогаш ние што мајка бараме да го покренуваме тоа прашање? Наша работа ли е?
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 11-03-2011, 07:48 PM by Gnoj.)
11-03-2011, 07:44 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(11-03-2011, 07:44 PM)Dojkar Wrote:
(11-03-2011, 05:55 PM)acko Wrote:
(11-03-2011, 05:15 PM)hristo Wrote:
(11-03-2011, 03:30 PM)acko Wrote: TATAP, не знам како замислуваш овој музеј да помине без ’бугарските фашисти’? Тоа е како било каде другде во свет ваков меморијален центар да помине без спомнување на фачишистичка Германија, Хитлер и сл. И претставникот на Израел во својот говор вчера спомна дека тоа е дело на бугарската фашистичка власт! Патем, овој меморијален центар не е правен од македонски иституции, ниту од буџетски пари, ова се приватни, најверојатно израелски, донации.

Ацко, не го гледав говорот на претставникот од Израел. Ако тој спомнал дека тоа е дело на бугарската фашистичка власт, да не спомна и дека таа бугарска фашистичка власт ги поштедела Евреите во Бугарија, т.е. дека ниеден Евреин во Бугарија не бил депортиран во Германија во концентрационите логори. Од друга страна , иаку во Македонија, тогаш, административна власт ја спроведувала бугарската администрација, Македонија е била правно-формално под германска управа. Да е било само до бугарската фашистичка власт, зошто тие да ги депортираат 7.000 илјади македонски Евреи а бугарските Евреи да ги поштеди??. Работата е во тоа што Германците не можеле да влијаат во самата Бугарија, иаку тогашната Бугарија им е била воен сојузник. Ова, колку вистината да се знае “ туто комплето“

Вадењето на Германците не може да ги оправда. Па, тие прифатиле таква состојба, мислиш дека не биле свесни што ќе се случи со Евреите?

Секоја држава си ги гледа своите интереси, а би било добро ако и ние започнеме да правиме така и да престанеме да се мешаме во туѓи работи. Зошто ние треба да се истрчуваме да бидеме поголеми заштитници на Евреите од самите Евреи? Ако Израел може да си дозволи да биде биде благодарен на Бугарија за Евреите кои биле спасени, тогаш ние што мајка бараме да го покренуваме тоа прашање? Наша работа ли е?

А, наметнатиот стереотип од Југославија дека Бугарите се лоши и наши исконски и вечни непријатели??? Што со него.
11-03-2011, 08:02 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(11-03-2011, 08:02 PM)hristo Wrote: А, наметнатиот стереотип од Југославија дека Бугарите се лоши и наши исконски и вечни непријатели??? Што со него.

Преку Евреите ли мислиме дека ќе поентираме? Израел да биде воздржан и од негативното (сојузот на Бугарија со Хитлер) да избере да става акцент на позитивното (спасување на Евреите), а ние да јадеме гомна колку Бугарија им згрешила на Евреите? И таму ли најдовме крива Дрина за исправање?
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 11-03-2011, 08:14 PM by Gnoj.)
11-03-2011, 08:11 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(11-03-2011, 06:33 PM)basilius_2 Wrote: Христо, на една друга тема "Случки од окупацијата" на форумот Историја,стои една слика на една спомен плоча во Кавала, Грција.
На таа плоча, која е напишана на Англиски, Грчки и Бугарски,јасно стои дека Бугарија била фашистичка и окупатор.
Полно од Бугарите на овој форум, само кај нас кукаат за таквите изјави додека кога тоа им го прават Србите и Грците тие не протестираат за тоа.
Туку изјавуваат дека се потолератни и потрпеливи.
За мене сите соседи се исти,досега никој од нив нема чиста намера кон Македонија.Или историјата била проблем,или името или идентитетот.А не сакаат да зборат за соработка,туку дека тие се најпаметни и затоа тие имаат право да ни солат памет.
Не велам дека ние сме попаметни од нив туку,би било убаво секој да си ја погледне чергата пред да покажува супериорност.
Таквите изјави бе чести кај Адолф Хитлер,за кого Славјаните беа подчовеци,Евереите, Ромите па и оние сто носеа наочари или беа различни на било кој начин завршија во печките на концетрационите логори.
Аз ти казах,че сме толерантни и търпеливи...Ама ти си знаеш твойта."Доказ" ти беше,че щом е писано на български сме признали,че сме фашисти и окупатори,а ти показах,че не е писано дори от българин (с правописни грешки).Размахваш ми една пиклива табелка в Гърция,а вашата държава е пълна с антибългарски паметници.Сърби и гърци са били в Македония само като туристи,нали...Казваш,че проблем ви било името и историята и идентитета,а за църквата нищо не казваш.Много ти е двоен аршина нещо...Почети малко история и ще разбереш кога еврейския конгрес обявява война на Германия и кой не позволява на евреите да не напуснат европейските държави.Прочети кой саботира корабите "Струма" и "Родина",за да не влязат евреите от тях в Палестина.И най-важното-научи какво е "евреин" и какво е "ционист".Потърси нещо и за "Натурей карта"-ще ти е от помощ
.С лозунги и плакати не се създава диалог.
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
12-03-2011, 12:07 AM
Website Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(11-03-2011, 08:11 PM)Dojkar Wrote: Преку Евреите ли мислиме дека ќе поентираме? Израел да биде воздржан и од негативното (сојузот на Бугарија со Хитлер) да избере да става акцент на позитивното (спасување на Евреите), а ние да јадеме гомна колку Бугарија им згрешила на Евреите? И таму ли најдовме крива Дрина за исправање?
Еве бугарските европратеници најискрено се залагаат за унапредување на билатералните македонско-бугарски односи:
Бугарските европратеници против терминот “македонски јазик“ во извештајот за Европарламентот

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
12-03-2011, 05:00 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(12-03-2011, 05:00 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Еве бугарските европратеници најискрено се залагаат за унапредување на билатералните македонско-бугарски односи:
Бугарските европратеници против терминот “македонски јазик“ во извештајот за Европарламентот
Абе що само плукате и се нещо барате...Може ли некой да ми каже какво сте направиле вие ,за да ви уважаваме и да ви имаме барем за съседи,ако не за приятели?Еден чекор??Нема.Рече ви се:Дайте да празнуваме барем некой празници заедно-нещете-всичко за вазе.Е нема да стане таа работа Glava_vo_zid
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
12-03-2011, 09:38 AM
Website Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

1. Ајде еве Татар ти предложи кој празник заедно да го празнуваме. Ако тоа помогне да почнете да не` почитувате, празник по твој избор.
2. Прво ме негираш на најинтимна можна линија (името на јазикот и националната припадност) а потоа бараш да ти бидам пријател и да те почитувам- па каде виде логика Татар?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
12-03-2011, 05:08 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(12-03-2011, 05:08 PM)МрачниотКоњаник Wrote: 1. Ајде еве Татар ти предложи кој празник заедно да го празнуваме. Ако тоа помогне да почнете да не` почитувате, празник по твој избор.
2. Прво ме негираш на најинтимна можна линија (името на јазикот и националната припадност) а потоа бараш да ти бидам пријател и да те почитувам- па каде виде логика Татар?
Нали сакаа наште заедно Илинден да празнуваме.Ама вие както вървите ще го празнувате с турците,че са ви по-мили...Що сакаш да речеш?Немаме обща история и толко немаме какво да празнуваме заедно?Барем заради Илинденци и Преродбениците,дека още не са се биле осъзнале,че са македонци.Заради ВМРО и "Охрана".Има какво да се празнува,ама нема да стане докато и Божич по сръбски го почитате.
Името на държавата ти не дава име и на езика-в Германия говорят немски,в Испания говорят кастилски,в Кипър-гръцки.Сака ти се да си македонец в Македония цела и да говориш македонски,ама и яз сакам авион.По умни хора от мене и от тебе са казали,че езика ти е обособен от западните български диалекти и аз тех слушам.И руската академия на науките ви го каза,па вие що чувате си е ваша работа.Дали не си се запитал:Абе да еба как може да имаме такива проблеми с всички съседи?Как може с един да се не погаждаме?Може ли цел свет да вика,че сме криви,па ние пак да сме си прави?Кой лъже-цел свет вика,че "македонско" е гръцко и българско,па нашите управници ни учеа,че светът е македонски?
Ако никога не си си задавал подобни въпроси нема смисъл да продължаваме да говорим Surrender
Аз като не ти приемам езика и историята така както тебе са те учили не значи ,че не те уважавам и тебе и държавата ти Македония-има те и тебе,има я и нея-приемем ви с две ръце,ама за минатото...помисли си.


Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 12-03-2011, 06:07 PM by TATAP.)
12-03-2011, 06:02 PM
Website Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(12-03-2011, 06:02 PM)TATAP Wrote: По умни хора от мене и от тебе са казали,че езика ти е обособен от западните български диалекти и аз тех слушам.И руската академия на науките ви го каза,па вие що чувате си е ваша работа.Дали не си се запитал:Абе да еба...
Е додека гуслате овакви бајки Татар нит ќе празнуваме со вас нити ќе има братимење. Со Турците прво има почитување па потоа пазар. Со вас прво нема ни почитување а пак за повеќе да не стане ни збор.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
12-03-2011, 06:15 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(12-03-2011, 06:15 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
(12-03-2011, 06:02 PM)TATAP Wrote: По умни хора от мене и от тебе са казали,че езика ти е обособен от западните български диалекти и аз тех слушам.И руската академия на науките ви го каза,па вие що чувате си е ваша работа.Дали не си се запитал:Абе да еба...
Е додека гуслате овакви бајки Татар нит ќе празнуваме со вас нити ќе има братимење. Со Турците прво има почитување па потоа пазар. Со вас прво нема ни почитување а пак за повеќе да не стане ни збор.
Турците като подписаа,че ви признаа дръжавата да са подписале случайно и за езика ваш?Ами америте,ами руснаците?Само си търсихте повод да осерете метеното и успехте...Нема да седна да рева що ти ме не почиташ-казах ти що мисла и не мръдам на йота от тоа.
Пак те питам:от кой друг посакахте да ви го признае езикот?
Щото си знаеше Глигоров още тогава,че е усран до уши...Ние като сме признали Косово да не сме питали какъв език ще се говори там?Или в Тайван ,или в Камерун?

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
12-03-2011, 06:31 PM
Website Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(12-03-2011, 06:31 PM)TATAP Wrote: Турците като подписаа,че ви признаа дръжавата да са подписале случайно и за езика ваш?Ами америте,ами руснаците?Само си търсихте повод да осерете метеното и успехте...Нема да седна да рева що ти ме не почиташ-казах ти що мисла и не мръдам на йота от тоа.
Пак те питам:от кой друг посакахте да ви го признае езикот?
Щото си знаеше Глигоров още тогава,че е усран до уши...Ние като сме признали Косово да не сме питали какъв език ще се говори там?Или в Тайван ,или в Камерун?
Ни Турците ни Русите ни Американците во ПРАШАЊЕ не го доведувале јазикот во Македонија дали е македонски. Ниеден од нив не блокирал ниедна наша апликација во ниедна институција ниту приговарал за извештај за Македонија само заради спомнувањето на поимот “македонски“. Ама ВАШИТЕ европратенци и дел од ВАШИТЕ политичари не престанаа со негирање на придавката “македонски“. Ти гледаш Татар, не си глуп, само не сакаш да видиш.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
12-03-2011, 07:29 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

Дел от нашите европратеници са от "Атака"."Атака" знаеш што е?
И да ти река,че "Атака" не е България,нито е българския народ.Секой може да яде секви говна и на това некои му викаат "демокрация".
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 13-03-2011, 12:24 AM by TATAP.)
13-03-2011, 12:20 AM
Website Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(12-03-2011, 05:00 AM)МрачниотКоњаник Wrote:
(11-03-2011, 08:11 PM)Dojkar Wrote: Преку Евреите ли мислиме дека ќе поентираме? Израел да биде воздржан и од негативното (сојузот на Бугарија со Хитлер) да избере да става акцент на позитивното (спасување на Евреите), а ние да јадеме гомна колку Бугарија им згрешила на Евреите? И таму ли најдовме крива Дрина за исправање?
Еве бугарските европратеници најискрено се залагаат за унапредување на билатералните македонско-бугарски односи:
Бугарските европратеници против терминот “македонски јазик“ во извештајот за Европарламентот

Се обидов да сфатам каква е поврзаноста меѓу цитатот и линкот, но тешко ми оди. Ќе ми објасниш?
Let me hear you make decisions without your television.
(This post was last modified: 13-03-2011, 02:50 AM by Gnoj.)
13-03-2011, 02:48 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(12-03-2011, 05:08 PM)МрачниотКоњаник Wrote: 1. Ајде еве Татар ти предложи кој празник заедно да го празнуваме.Da vi pomognam mozhe li gjurgjov den da e toj praznik
(This post was last modified: 13-03-2011, 10:59 AM by sokoli.)
13-03-2011, 10:58 AM
Reply