Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(10-06-2010, 06:49 PM)Път Wrote: Абе Коха е провокатор. Јас мислам дека не е ни Албанец. А може и да е втор јузер на некој кој што е веќе член на форумов.

Никаков Албанец не е - 100% сум сигурен. Треба да е некој од моите сонародници.

Кој пишува на таков ниту бугарски, ниту македонски јазик?
10-06-2010, 07:01 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(10-06-2010, 06:49 PM)Път Wrote: Абе Коха е провокатор. Јас мислам дека не е ни Албанец. А може и да е втор јузер на некој кој што е веќе член на форумов.

Не ни помислив дека е Албанец. Најверојатно е Бугарин. И точно тоа - провокатор е, и мислам дека е најдобро да се игнорира.
10-06-2010, 07:05 PM
Reply
KOHA
Unregistered

 

//оффтопик Не мислам дека таа мапа е провокация, туку мапа на етничките албански земи. Таа мапа е слична на сите мапи со Егейска, Пиринска и Вардарска Македония. Не ме примайте како провокатор, аз не сакам никой да провоцирам, сакам да ги покажам моиве идеи - Македония како държава на приятели - Албанци и Македонци, за да биде така треба да се знаме кои сме и що сме. Еве тука сакам да ве покажам дури и да не съм согласен никако со историята коя се учи во македонските школа, съм я прочитал таа история и знам що пише таму. Макар и да не знаев нищо за Македония, и да не съм зборувал Македонски кога живеав таму, тука во България се сметам за приятел на Македония и я сакам таа земя що ми е матична. Мислам дека како човек од Македония кой живее во България имам що да кажам по темава.
10-06-2010, 07:43 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Од кај си ти, ако не е тајна?
10-06-2010, 07:45 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(10-06-2010, 06:44 PM)афион Wrote: Водно коњче бугарска има ама не се вика Радко?
Icon_rolleyesIcon_rolleyesKafenceЗа прав пат го чувам? Не знам за такава партия, но дури и да има - нито се е чула, нито се е видела Icon_razz Ако не си правиш маjтап де.
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
10-06-2010, 08:01 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(10-06-2010, 06:52 PM)demmian Wrote: И значи ако нашата држава е ултрадемократска,не мора вие да ја злоупотребувате таа демократија! Ете колку сте плитки!

И знаеш ли како се добиени тие РАДКО-вци?

Платеници се тоа,кои се во една вечер посеани,а другото утро пожнеани.
Нешто не мога да те разбераShokАко државата е ултрадемократска и разрешава партии от сите националности, зошто не разрешава бугарска? И не разрешава ништо што се врзва со Бугария? Ти самиот си жив пример и доказателство за това. Нели ако кажеш, че си бугарин и веднага ке бидеш черна овца, сите скачат отгоре ти. Не ти разбирам логиката!!! Пак да повторам - србска може, албанска може, бугарска не! Афион се шегува дека имало бугарска партия во Македония. Истината е, дека во Бугария има македонска партия и се нарича ВМРО, дури са две ВМРО-та ако не се лъжа.
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
10-06-2010, 08:10 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

А каква врска има ВМРО- БНД со Македонија?
10-06-2010, 08:30 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

VMRO-narodna vi e bugaraska i ima novo zdruzenie na bugarite vo makedonija.BKK
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
10-06-2010, 08:39 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(10-06-2010, 07:45 PM)Път Wrote: Од кај си ти, ако не е тајна?
Чекај да го измисли.

Имаше еден таков дојден на Идивиди чичо Рамче и вика јас сум од Банско. Кога го прашав што значи тоа и тоа преведено од бански на македонски, а го нема на интернет, ништо не кажа. Буги го знаеше кој е и одма го банира Не знам дали не беше оној Васко од лудницата)
10-06-2010, 08:41 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Ме заинтересира за тоа што си го прашал
10-06-2010, 08:42 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

ShokShokShok
(10-06-2010, 08:41 PM)Kasnakovski Wrote:
(10-06-2010, 07:45 PM)Път Wrote: Од кај си ти, ако не е тајна?
Чекај да го измисли.

Имаше еден таков дојден на Идивиди чичо Рамче и вика јас сум од Банско. Кога го прашав што значи тоа и тоа преведено од бански на македонски, а го нема на интернет, ништо не кажа. Буги го знаеше кој е и одма го банира Не знам дали не беше оној Васко од лудницата)

Sekoja cest,kasnakoski.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
10-06-2010, 08:43 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(10-06-2010, 08:39 PM)афион Wrote: VMRO-narodna vi e bugaraska i ima novo zdruzenie na bugarite vo makedonija.BKK

Афион, треба да се разграничат термини како бугараш, бугарофил, македонски Бугарин итн. Јас мислам дека е време да се престане со жигосување на Македонци само затоа што не се согласуваат со некои работи на кои сме биле учени цел живот. Да те потсетам, и Ченто до скоро во нашата историографија беше бугараш, а пак да не зборуваме за Шаторов. Србоманите и ден денес го нарекуваа Ченто- блгарчето Ченто. Можеби по некое време наредните генерации ќе ги исправаат и нашите грешки.
10-06-2010, 08:45 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Пат самите си се местат,зошто не излезат истите овие од народна и да каат нешто приближно на твоето размислување?
Додека играт за други едни со други ќе си лепат етикети.

Што се однесува лично до мене има многу по лоши од бугарашите,тоа се оние гркоманите и србоманите.

Божо и Каракачанов да не беа србски играчи?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
10-06-2010, 08:51 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Едно да ви е јасно, KOHA не е Албанец, ниту македонски студент во Бугарија како што се претставуваше во некои претходни постови. Јазичните грешки што ги прави се типични за Бугарин. Гарантирам 200%.
11-06-2010, 01:44 AM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

Интересно видео-за Македония ,македонизма ,югославизма ,двустранните отношения и какво е представлявало"въстанието "против българските окупатори..Devil3Devil3
http://novatv.bg/bg/videos/view/1317/
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
11-06-2010, 12:09 PM
Reply
KOHA
Unregistered

 

A dali ne se greskite kaj vas ne kaj mene? Dobro, imam mnogu greski, ako sakate da pisuvam na Bulgarski ke bide podobro, za treti pat ke vi kazam, az vo Makedonija ne znaev duri leb da si kupa od magazina. Da idete vo Liseci, vo Haracina(Arachinovo), Tearce, Vice ili Selce? Dali nekoj tamu zboruva makedonski? Tatko mi znae poveke Srpski i Italijanski od Makedonski. Dali znaete vie deka mojot brat do 7 godini ne znaese deka zivee vo Makedonija? Makedonija ne e samo Skopje, tie bedni luge koi sto nemat duri televizor da gledat, tie se Makedonija. Gledam vi preci toa i az ne sakam da se konfliciram so nikoj. Poveke na Makedonski nema da pisa, samo na Bulgarski. Odnosno OMO - eve go resenieto na Bugarskiot sud.
RESHENIE NR. 762
OMO ne odgovara na uslovite za registracija spored zakonot, tuku Radko gi ima izpolneni site uslovi za registracija.
11-06-2010, 12:59 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(11-06-2010, 12:59 PM)KOHA Wrote: A dali ne se greskite kaj vas ne kaj mene? Dobro, imam mnogu greski, ako sakate da pisuvam na Bulgarski ke bide podobro, za treti pat ke vi kazam, az vo Makedonija ne znaev duri leb da si kupa od magazina. Da idete vo Liseci, vo Haracina(Arachinovo), Tearce, Vice ili Selce? Dali nekoj tamu zboruva makedonski? Tatko mi znae poveke Srpski i Italijanski od Makedonski. Dali znaete vie deka mojot brat do 7 godini ne znaese deka zivee vo Makedonija? Makedonija ne e samo Skopje, tie bedni luge koi sto nemat duri televizor da gledat, tie se Makedonija. Gledam vi preci toa i az ne sakam da se konfliciram so nikoj. Poveke na Makedonski nema da pisa, samo na Bulgarski. Odnosno OMO - eve go resenieto na Bugarskiot sud.
RESHENIE NR. 762
OMO ne odgovara na uslovite za registracija spored zakonot, tuku Radko gi ima izpolneni site uslovi za registracija.

А зошто ти доколку си Албанец не отвориш посебна тема за односите помеѓу Албанците и Македонците, дали можат да се подобрат и како..? Да не запознаеш малку со албанската култура, бидејќи сте затворени како да живеете во посебен свет, а не како да делиме исто небо. Вака кога се мешаш во односите помеѓу Македонците и Бугарите јас, а верувам и сите други тука на форумов го доживуваме тоа како малку невкусно и некултурно. А пак ако си Бугарин, тогаш мислам дека си едно големо простачиште и нека ти служи на чест. А ако си Албанец, тогаш знаеш што значи тоа последното.
(This post was last modified: 11-06-2010, 03:51 PM by Пат.)
11-06-2010, 03:47 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(10-06-2010, 08:30 PM)Път Wrote: А каква врска има ВМРО- БНД со Македонија?
Път, аз не сум политик и не jа обичам политиката...Сигурно има врска со Македониjа штом се нарича ВМРО, а ти знаеш што значи това - Вътрешно македоноодринска революционна организация, а освен ВМРО-БНД има и друга, но не знам подробности. А как работат - ако питаш мене - лошо, заштото ВМРО на Каракачанов не се ползва с доверието нито на бугарите, нито на македонците, но все пак беха парламентарно представени, което значи, че много народ е гласал за тази партия...
А да те питам тебе тогава като контравъпрос - каква врска има македонското ВМРО ДПМНЕ со Тракиjа Icon_razz Shok Тракиjа е у Бугариjа, Грциjа и Турциjа, но вие си я нарекувате македоно-одринска...!? А нито веднаж не сум видел македонци во Тракиjа на Илинден...или изопшто, а ние бугарите си славим и тракийските и македонските херои, не само македонските...
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 11-06-2010, 03:49 PM by Vodno konche.)
11-06-2010, 03:48 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Коњче, не ме разбра ти мене. Прашав токму тоа- каква врска има Каракачанов со Македонија, освен провокаторска?
11-06-2010, 03:50 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(10-06-2010, 08:39 PM)афион Wrote: VMRO-narodna vi e bugaraska i ima novo zdruzenie na bugarite vo makedonija.BKK
Може Афионе, но както казах и на Път - не са ми мили политичарите и партиите. Както виждаме во историята - нужни ли беха тези разцепления и разделения, както казва и Гоце Делчев. То не беха врховисти, то не беха автономисти, че и един куп партии, докато се дойде до днешните ВМРО-та...и като гледам днес този процес продължава...и во двете држави...Што да кажа - Ех, минало незабравимо....Icon_razz Че и македонци, че и бугари, добре, че не се появиха и тракийци, както сакаше чичко Сталин, че тогава щехме да бидем три народа со иста историjаPosКак щехме да jа делиме - на три...YeaYea
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 11-06-2010, 03:56 PM by Vodno konche.)
11-06-2010, 03:56 PM
Reply