Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#21

Е, кога ке ми текне на сликата кога нашиот преставник ( мислам беше Денко Малески), како срамежливо и со сила, пружи рака да го добие признавањето од рускот претставник. Самиот не верувал во тоа.
15-01-2010, 09:33 PM
Reply
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#22

„Политиката на Грција кон Македонија е неправедна“
Горазд Чомовски
15.01.2010

[Image: zelju-zeljev.jpg]

„Никој не може во ваше име да одлучува за името на државата“, изјавува во ексклузивно интервју за А1, поранешниот претседател на Бугарија Жељу Желев. Според него политиката на Грција кон Македонија е неправедна и бесмислена.

Господине Желев, за време на вашето претседавање со Бугарија, вие бевте првата земја која што ја призна македонската независност. Од денешна временска дистанца, како ги оценувате македонско-бугарските односи?

-Општо земено, добри се. Но би можеле да бидат многу подобри. Одвреме навреме има натегања од едната или другата страна. Причина за тоа главно се некои националистички „групички", мали партии кои исто така се националистички ориентирани и сакаат да се истакне нивното присуство во политичкиот живот. Се креваат обвиненија од едната или другата страна како што реков. Според мене главно од овде се иницираат зајадувањата на националистичка основа и обидите да се зострат односите помеѓу двете земји - и од Бугарија, но и од Македонија.

На последната средба на претседателите Прванов и Иванов, двајцата шефови на државите, новинарите ги обвинија како катализатори што ги заладуваат односите меѓу двете земји.

-Мислам дека целата работа е усилена. Сметам дека државните и управувачките сили од двете страни секогаш треба да се стремат да ги подобруваат односите и да ги зближуваат двете земји, а не да бараат поводи врз основа на кои ќе се декларираат како големи националисти и патриоти.

На што се должи ова топло-ладно политика на официјална Софија во однос на поддршката за Македонија.

-Ние, бугарската страна, секогаш најмногу сме се ангажирале, најмногу сме сториле за Македонија да го реши прашањето за името и да може да стане член и на Европската Унија и на НАТО. Тоа е многу важно.

Го споменавте проблемот со името. Како го оценувате однесувањето на грчките власти во однос на Македонија?

-Сметам дека тоа е неправедно. Тоа го знаат многумина политичари во Европа, но имаат став за компромис околу тоа прашање. Не сакаат да си ги нарушат односите со Грција. Но од гледна точка на ЕУ тој начин на решавање на проблемите е скандалозен. Не може една соседна држава да ги искористи механизмите на ЕУ за да го определи името на соседната земја. Тоа е зачудувачки. Сметам дека тоа носи проблеми. Името на државата, на нацијата треба да ги одреди самиот народ кој живее во таа земја. Тој одлучува какво име ќе има неговата држава и никој друг. Тоа не е задача ниту на ООН ниту на Советот на Европа ниту ЕУ ниту НАТО. На пример моите пријатели Грците кои беа новинари дојдоа во Софија да направат интервју на таа тема. Тие ја поддржуваат позицијата на Грција.

-Јас им реков: „Простете, но ако Бугарија која веќе е членка на ЕУ рече дека не сака Грција да се нарекува така туку поранешна османлиска провинција Грција исто како ПЈРМ? Вие, како и ние, со векови сте биле под османлиска власт. Што би рекле на ова?" И тие веднаш скокнаа. Како може тоа да не е изводливо за вас, а да биде возможно за Македонија како држава?

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?...#komentari
(This post was last modified: 15-01-2010, 10:12 PM by Пеницилин.)
15-01-2010, 10:11 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#23

Тие мали партии и дел од новинарите, од двете страни, најверојатно не работата самостојно. Заладување на Македонија и Бугарија е од државен интерес на оската Белград-Атина.
17-01-2010, 12:55 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#24

[Image: 62060410efe647096e35a72abb0959de.jpg]
Киро Глигоров: Различни хора пречат на добрите отношения между България и Македония
Отношенията между България и Македония ще бъдат и трябва да бъдат много близки, братски. Това заяви в специално интервю за агенция БГНЕС първия президент на независима Република Македония Киро Глигоров, който е на 93 години. Според него има хора, на които им пречат добрите отношения между двете държави.

Глигоров присъства на 15 януари тази година в Скопие на церемония за награждаването на бившия президент на България Желю Желев с най-високия орден „ 8-ми септември”. Агенция БГНЕС публикува пълния текст от интервюто с Киро Глигоров.
БГНЕС: Как оценявате приноса на Желю Желев за признаването на Македония като независима държава и връчването на ордена?
Киро Глигоров: Отдавна той е заслужил това. Аз бях инициатор да му се даде орден, но нямахме герб, не можеше с герба от социализма да стане това. Сега имаме герб, нов и това е възможно да стане. По време на церемонията по награждаването на Желев няколко пъти беше казано- ние не само изразяваме признание към него, ние го ценим, защото България първа призна Република Македония. Това беше храбър жест!
БГНЕС: Как оценявате двустраните отношения -между България и Македония?
Киро Глигоров: Отношенията между двете страни могат да бъдат и по-добри, но им пречат различни хора, на които това не им харесва, за жалост. Мисля, че отношенията между България и Македония ще бъдат и трябва да бъдат много близки, братски. Има много македонци в България, те са се преселили там бягайки от турци, гърци, от други... и значи сега живеят в България.
БГНЕС: Как ще се реши спорът за името между Македония и Гърция?
Киро Глигоров: Спорът между Гърция и Македония ще трае дълго, защото Гърция има много твърда позиция. Те смятат, че ние не смееме да се наричаме македонци. Спорът трябва да се реши с разум и то от двете страни. Никога в ООН не е имало проблем с името на държавата, която е включена в Обединените нации , това е за първи път. Ние като бивша република от Югославия сме членка още при основаването на Обединените нации. Никога това не е влизало като условие да се дискутира за името на една държава. Държавата е приела своето име и готово.
БГНЕС: Дали има риск от ново прекрояване на границите на републиките от бивша Югославия?
Киро Глигоров: Те започнаха да се прекрояват. В Босна, Република Сръбска не се проектираше като държава, а стана Република Сръбска, ама никой не я е признал.
БГНЕС: Има ли начин да се спре разделението на Балканите?
Киро Глигоров: Ние сега минаваме по пътя на 19 век, защото сме това, което сме - балканци.
БГНЕС: Далече ли е пътя до 21 век?
Киро Глигоров: Далече е.
------------
След разпада на Югославия Киро Глигоров бе първият президент на независима Република Македония. Има два мандата от 1991 до 1999 година. По времето на бивша Югославия и на диктатора Йосип Броз Тито Глигоров работи като финансист, заема различни високи длъжности в изпълнителната власт. На 3 октомври 1995 г. бе извършен атентат срещу Киро Глигоров. Това стана часове след като той се връща от среща в Белград със сръбския диктатор Слободан Милошевич. Кола-бомба избухва в близост до кортежа му пред хотел “Бристол” в Скопие. Глигоров е тежко ранен, но оцелява след операция. /БГНЕС

Видео на интервюто тук : http://video.v2.bgnes.com/view/6051
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
17-01-2010, 09:42 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#25

Министеро знае сите македонски диалектиDevil3Оригинал тук : http://video.v2.bgnes.com/view/6058
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
(This post was last modified: 18-01-2010, 10:42 PM by Пеницилин.)
18-01-2010, 09:48 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#26

Нова тригодишна програма за сътрудничество в областта на културата подготвят България и Македония

05 февруари 2010 | 16:34 | Агенция "Фокус"
София.

Министърът на културата Вежди Рашидов прие в министерството посланика на Република Македония в България Н.Пр. Александър Василевски, съобщиха от ведомството. На срещата бе обсъдено подписването на нова тригодишна Програма между Министерството на културата на Република България и Министерството на културата на Република Македония за сътрудничество в областта на културата за периода 2010 - 2012 г. По този повод Василевски отправи покана за посещение на министър Рашидов в Република Македония за подписване на споразумението.
Министър Вежди Рашидов и посланик Александър Василевски обсъдиха и възможностите за взаимен обмен на певци, музиканти, художници и артисти, както и перспективите за сътрудничество в областта на киното. Посочена бе и ролята на Културно-информационния център на Република България в Скопие и на Културно-информационния център на Република Македония в София за успешното културно сътрудничество между двете страни.

http://focus-news.net/?id=n1343857
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
05-02-2010, 08:11 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#27

“Новините“: Само во Бугарија Македонците не се граѓани од втор ред

[Image: slika-pasos.jpg]

Бугарија е единственото место во светот каде ние, Македонците не сме граѓани од втор ред, вели неготинчанецот со бугарски пасош Оливер Водасов за софиската новинска агенција “Новините“ зборувајќи за неговите мотиви за аплицирање за бугарско државјанство, пренесува Нетпрес.
Оливер Водасов, кој дипломирал право во Софија, успеал да го направи она за што сонуваат многу Македонци – изградил успешна кариера во Софија, главниот град на Бугарија, членка на Европска Унија, се вели во текстот. Бугарија им одобрува државјанство на Македонци кои ќе докажат дека се од бугарска националност. Според бугарските државни служби, веројатно една третина од двемилионското население во Македонија може да добие државјанство. Десетици илјади аплицирале, а околу 20.000 добиле државјанство од 2001 година, пишува софиската агенција. Декларацијата за бугарско потекло е најважниот документ за Агенцијата за Бугарите во странство. Директорката на Агенција, Рајна Манџукова демантира дека постои изговор за декларацијата да не се потпише базиран на претпоставката дека “етнички Македонец“ значи “етнички Бугарин“. Таа верува дека потпишувањето на таква декларација е првиот чекор кон формирање на бугарска свест. Според Манџукова, можноста за патување и работа во останатите земји членки на Европската унија не е единствената причина за Македонците да аплицираат за бугарски пасош. Македонците тежнеат да добијат бугарско државјанство од најразлични причини – да мигрираат во Бугарија, да патуваат и работат слободно низ Европската Унија, а исто така и поради вербата во заштитата што бугарската држава може да им ја даде, се вели во текстот.

“Ќе ризикувам да кажам дека емоционалниот фактор е најважен и најчесто цитирана причина“, вели Манџукова за агенцијата.

Дека Македонците не земаат бугарски пасош само поради работата и патување, тврди и 24-годишниот штипјанецот Петар Колев, кој студира во Софија, а бугарско државјанство чека веќе четири години.

“Ја одбрав Софија бидејќи е повеќе престижна и бидејќи се чувствувам емоционално приврзан за Бугарија“, вели Петар за “Новините“, и додава самоуверено дека ова го зборува од името на поголемиот дел од македонските студенти во Бугарија.

Бугарските власти подготвуваат закон со кој надлежните ќе бидат обврзани во рок од една година да одговорат на апликациите за бугарско државјанство и да се олесни процедурата за добивање на бугарски пасош.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=6...tegorija=1

Оригинал текст : http://novinite.bg/view_news.php?id=112811
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
(This post was last modified: 05-02-2010, 09:46 PM by Pirinec-Vrhovist.)
05-02-2010, 09:41 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#28

Љубчо Георгиевски бара повеќе македонска топлина кон Бугарија

[Image: C9464E79A0FFF64A9A0E9DCA0201199E.jpg]

Софија, 22. февруари (ИНПРЕС)

Македонија треба да покаже малку повеќе топлина спрема Република Бугарија и конкретно пријателство и ние без сомнение очекуваме да добиеме нивна максимална поддршка во евроинтеграциите.

Ова, во интервјуто за радио "Фокус", го кажа поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски.

Во Македонија постојано бараме спонзори за евроатлантската интеграција и зборуваме за Балтичките земји, или за земјите од Северна Европа, додаде Георгиевски.

Бугарија би можела да биде застапник на интересите на Македонија за евроатлантската интеграција, вели Георгиевски и додава.

- За жал, тоа го немаме сега и верувам дека всушност имаме една ладнокрвна позиција од страна на Бугарија, која доаѓа од позицијата на Македонија, а која јасно покажува дека не е заинтересирана за таква поддршка од Бугарија, коментира Љубчо Георгиевски.

Тој додаде дека ова е една парадоксално ситуација, бидејќи земјите напредуваат кон европската интеграција, благодарение на спонзорството од своите соседи.

- Во овој момент Македонија нема некоја позиција, која може да ја наречеме - совршено добри односи со соседите, вели Георгиевски.

Тој објасни дека за периодот 1998-2002 година( кога тој беше премиер) Македонија успеала да ги стопли односите со сите свои соседи.

- Со Србија тогаш не можевме да имаме такви односи, бидејќи во тоа време таму беше Слободан Милошевиќ. Потоа се загуби еден период, во кој Македонија влезе во една замрзнатаа ситуација со своите соседи. Ова е нешто за што одговорноста е на владата, но и медиумите, кои ја создаваат таа атмосфера. Ние живееме во една ситуација, во која постојано се наметнува расположение на заговор против Македонија и дека некој сака да ни направи нешто, да ни ја украде историјата, коментира Љубчо Георгиевски.

Според зборовите на Георгиевски, е факт, дека од една страна Македонија е притисната, поради спорот со Грција, кој спор не е толку принципиелен и не е логичен. Но и тука има решение, во случај да се покаже силна волја во оваа насока.

Георгиевски е категоричен, дека треба да има компромисно решение, имајќи во предвид дека Европската унија и САД се на страната на Грција.

На прашањето - дали Македонија има волја за решавање на прашањето со името, поранешниот македонски премиер, коментира дека во овој момент има жесток притисок и од Европа и од Америка врз Македонија да го реши проблемот.

- Немам конкретни информации за конкретните преговори, но гледам некакви позитивни сигнали во последните денови дека ќе биде пронајдено решение. Јас, сепак, треба да ви кажам дека сум песимист дека ќе се дојде до решение до јуни, како што е поставен новиот рок, коментира Георгиевски. (Крај)

http://www.inpress.com.mk/?ItemID=2D0196...16321694B2
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
22-02-2010, 12:46 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#29

Младенов: Бугарија го поддржува членството на Македонија во ЕУ и НАТО
10:30 | 22.02.2010 |

[Image: NatoEU.jpg]

Бугарија ја поддржува интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО, изјави новиот шеф на бугарската дипломатија Николај Младенов.

- Ние ја поддржуваме интеграцијата на Македонија во евроатлантските структури. Прашањето пак на членството и кога тоа ќе се случи е во рацете на нашите македонски колеги, вели Младенов во интервју за бугарскиот дневен весник „Стандард“.

Според Младенов, „Македонците треба да го изодат нивниот сопствен пат, како што Бугарија го изоде својот за време на преговорите со ЕУ“. Тој посочува дека откако ја призна, Бугарија направи се што е можно за да и помогне на Македонија и оти бугарската политика е целосно добронамерна.

Младенов и со повик до Македонија да престане да биде сомничава дека некој во Бугарија има лоши намери кон неа.

- Се надевам дека ќе го согледате она што веќе се коментира во Европа. Не е добро ако една земја кандидат постојано има некои расположенија против Бугарија. Разбирам дека се уште постојат многу емоции. Но, заедно можеме да направиме многу повеќе отколку поединечно, порача новиот бугарски министер за надворешни работи Николај Младенов.

http://www.spic.com.mk/kat/svet/mladenov...-nato.html


Младенов: Немаме ништо против Македонија
Автор: Александар Чочевски 09:58 | 22 февруари 2010

[Image: get]
Софија

Македонците треба да се ослободат од размислувањето дека Бугарија има нешто против нив, вели шефот на бугарската дипломатија, Николај Младенов во интервју за весникот „Стандарт“.

Младенов, кој функцијата ја презеде неодамна по оставката на Румјана Желева, ја набројува Македонија како еден од приоритетите во својата работа.

„Ние ја поддржуваме интеграцијата на Македонија во ЕУ и НАТО. Прашањето кога тоа ќе се случи е нешто што зависи од Македонците. Тие треба да го изодат својот пат во преговорите како што ние требаше да го изодиме нашиот. Но тие треба да се ослободат самите себе си од постојаното сомневање дека некој во Бугарија има лоши намери за нив. Од признавањето на Република Македонија, Бугарија направи многу за да помогне, односно нашата политика беше благонаклона. Се надевам дека ќе се спроведе во пракса она што беше коментирано во Европа - дека не е добро земја кандидат постојано да наметнува расположение против Бугарија. Разбирам дека има многу емоции. Заедно, ние можеме да направиме многу повеќе отколку што можеме да постигнеме сами“, вели Младенов во интервјуто за „Стандарт“. /крај/стандарт/ач

http://www.makfax.com.mk/_tools/article/99887/view
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
22-02-2010, 02:46 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#30

Колку си давате значение.Ако сте толку добри оти не го признавате јазикот и народот?И историјата на Македонецот?
22-02-2010, 02:49 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#31

(22-02-2010, 02:49 PM)mungos Wrote: Колку си давате значение.Ако сте толку добри оти не го признавате јазикот и народот?И историјата на Македонецот?

Първо: Език не се признава!Дай ми един пример во светот некоя държава да признае езика на друга? Това ви го измислиха браката ви Серви за да мразите Бг! България призна първа Македония т.е. държавата с всички нейни закони!

Второ: Какво има да ви признаваме лъжливата история? Да станем лажгожци како вас?Благодарам НЕ....бидете си лажговци сами!

Трето: Нема бегане от фактите друже сакаш ти или не Тито нема како да те щити во време на интернет!

Четврто: Дали си даваме значение....па Бг е во ЕУ и НАТО!Знам криво ти е ама тоа е тоа....мислам Македония исто сака да е таму или се лажам?
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
(This post was last modified: 22-02-2010, 02:57 PM by Pirinec-Vrhovist.)
22-02-2010, 02:56 PM
Reply
mungos
Unregistered

 
#32

Ни сум го знаел Тито ни сум живеел од него.Од Тито моите имале мака,а не некаква добивка и затоа тие приказни за тито ви се смешни.

Ако не се признава како што ти велиш тогаш зошто го пишите како дијалект на бугарскиот.Ако е дијалект тогаш зошто не ги пишите сите јазици на словените како бугарски дијалекти?

ја признавте државата Република Македонија но вие не признавате дека тука живееат Македонци туку бугари,а оние кој е мислат како вас се со испран мозок од тито!!!!!!!

Која е таа вистинска историја и каде постои вистинска историја.Историјата ја пишат победниците! Ако е така како можи историјата да е вистинска и како можи да има само една историја?

И историјата каде пишуваме дека сме биле под српска окупација и за ѕверските настани извршени од Србите за вас се фалсификат?И тоа е од тито?

И Димитров ви е историја ама никој не го есапите?
22-02-2010, 03:03 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#33

(22-02-2010, 02:56 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: Първо: Език не се признава!Дай ми един пример во светот некоя държава да признае езика на друга? Това ви го измислиха браката ви Серви за да мразите Бг! България призна първа Македония т.е. държавата с всички нейни закони!

незнам што ти е финтата Пиринец со тврдењата, кога гледам дека доста обилно се занимаваш со ЉуБчо и политика? намерно сакаш да те демантираат за да се постира нешто конкретно?

ај, јубилејна е датата па следи еден пример (на бугарски,од бугарија):

Quote:...На 22 февруари 1999 г. министър-председателят на Македония Любчо Георгиевски е на официално посещение в България. Подписана е българо-македонска декларация за уреждане на езиковия спор, с която България признава македонския език, като език на територията на Македония, но не и на България. Декларацията е подписана в София от премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски....


сега, ќе признаеш ли дека тебе те излажале или дека ти лажеш?
22-02-2010, 09:53 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#34

(22-02-2010, 09:53 PM)toni_a Wrote: незнам што ти е финтата Пиринец со тврдењата, кога гледам дека доста обилно се занимаваш со ЉуБчо и политика? намерно сакаш да те демантираат за да се постира нешто конкретно?

ај, јубилејна е датата па следи еден пример (на бугарски,од бугарија):

Quote:...На 22 февруари 1999 г. министър-председателят на Македония Любчо Георгиевски е на официално посещение в България. Подписана е българо-македонска декларация за уреждане на езиковия спор, с която България признава македонския език, като език на територията на Македония, но не и на България. Декларацията е подписана в София от премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски....


сега, ќе признаеш ли дека тебе те излажале или дека ти лажеш?

Добро бе Тони....тоа е ваша умоглавоблъсканица! Вие со Албания подписахте ли дали ви признават езико? Или со Америка или Русия? Дали ви признаха специално езико? На вас не ви стигаше дека сте признати како држава Македония от България и то първа а требеше да намерите косур оти признаването прво дойде от България и го намерихте спорот со некаква измислена желба да ви се признава език! На таа ваша прищевка требваше да се сложи край и се подпиша декларация дека се признават езиците според уставите на двете држави...точка!

Айде биди реален и помисли малко!
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
(This post was last modified: 22-02-2010, 10:14 PM by Pirinec-Vrhovist.)
22-02-2010, 10:13 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#35

ти праша за пример, и ти дадов пример од ваш извор.
за да бугарија официјално признае и потпише, мора претходно да НЕ признавала.

понатаму во примерот пишува дека бугарија сеуште не го признава македонскиот на бугарска територија. тоа е став на БГ. не е мој, не на Македонија, или УСА или Русија.
ниту Македонија, ниту србија, ниту било кој друг освен БГ има ингеренции на БГ територија! БГ кажува дека во БГ не го признава јазикот.

апсурдно:

како е можно еден јазик да постои и се признава, а на 100-200м воздушна линија не?
дали бугарија го признава македонскиот доколку се говори и учи во трета држава каде што е признат?
што ќе се случи со признавањето ако паднат границите и бидат заменети со син знак во кој има круг од ѕвезди?
(This post was last modified: 22-02-2010, 10:50 PM by toni_a.)
22-02-2010, 10:49 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#36

(22-02-2010, 10:49 PM)toni_a Wrote: ти праша за пример, и ти дадов пример од ваш извор.
за да бугарија официјално признае и потпише, мора претходно да НЕ признавала.

понатаму во примерот пишува дека бугарија сеуште не го признава македонскиот на бугарска територија. тоа е став на БГ. не е мој, не на Македонија, или УСА или Русија.
ниту Македонија, ниту србија, ниту било кој друг освен БГ има ингеренции на БГ територија! БГ кажува дека во БГ не го признава јазикот.

апсурдно:

како е можно еден јазик да постои и се признава, а на 100-200м воздушна линија не?
дали бугарија го признава македонскиот доколку се говори и учи во трета држава каде што е признат?
што ќе се случи со признавањето ако паднат границите и бидат заменети со син знак во кој има круг од ѕвезди?

Тони бре нема таков приом во дипломацията признаване на език !!! Како по картинки да ти го нацртам за ме разбереш? Разбирам омразата ви към всичко българско и вие немате вина....виновни са даскалите ви от шумадия оти сокриваха от вас факти и исторически настани и ви кажуваха дека за се е виновна България! Тоа е Тони за повеке инфо ми прочитай подписот!

П.С. Да те питам: историята ви призната ли е?
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
22-02-2010, 11:10 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12
#37

(22-02-2010, 11:10 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: Тони бре нема таков приом во дипломацията признаване на език !!! Како по картинки да ти го нацртам за ме разбереш? Разбирам омразата ви към всичко българско и вие немате вина....виновни са даскалите ви от шумадия оти сокриваха от вас факти и исторически настани и ви кажуваха дека за се е виновна България! Тоа е Тони за повеке инфо ми прочитай подписот!

П.С. Да те питам: историята ви призната ли е?
јас не се разбирам во тие работи,
па кажи им го на овие од цитатот и расправај се со нив:
Quote:...Подписана е българо-македонска декларация за уреждане на езиковия спор, с която България признава македонския език, като език на територията на Македония, но не и на България. Декларацията е подписана в София от премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски...
23-02-2010, 02:21 AM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0
#38

(22-02-2010, 09:53 PM)toni_a Wrote:
(22-02-2010, 02:56 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: Първо: Език не се признава!Дай ми един пример во светот некоя държава да признае езика на друга? Това ви го измислиха браката ви Серви за да мразите Бг! България призна първа Македония т.е. държавата с всички нейни закони!

незнам што ти е финтата Пиринец со тврдењата, кога гледам дека доста обилно се занимаваш со ЉуБчо и политика? намерно сакаш да те демантираат за да се постира нешто конкретно?

ај, јубилејна е датата па следи еден пример (на бугарски,од бугарија):

Quote:...На 22 февруари 1999 г. министър-председателят на Македония Любчо Георгиевски е на официално посещение в България. Подписана е българо-македонска декларация за уреждане на езиковия спор, с която България признава македонския език, като език на територията на Македония, но не и на България. Декларацията е подписана в София от премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски....


сега, ќе признаеш ли дека тебе те излажале или дека ти лажеш?


.”България призна държавата Македония, но и до днес отказва да подписва договори на македонски език.”
- Това е напълно естествено. Съществуването на независима македонска държава спомага за стабилността на Балканите, но “македонски език” просто няма.
Ние не можем да признаем съществуването на “македонски език” по две причини:
Първо, това противоречи на историческата правда. Призивите да забравим миналото и да гледаме само напред са подвеждащи, защото пренебрегването на историческите факти не би могло да доведе до справедливи и трайни решения. Примери за това има много и не е необходимо да се търсят далече - цялата нова история на Балканите като цяло и на Югославия в частност показва до какви последици води несъобразяването с историческатa правда.
Второ, да признаем “македонския език” би означавало да приемем една явна несправедливост, извършена спрямо нашия народ, и мълчаливо да признаем правото на великите сили да се разпореждат със съдбините на България, да прекрояват според своята воля нашата история и култура.
Иван Костов!
Поне да знаеш мотивите за това!!!
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
23-02-2010, 01:42 PM
Reply
vancevtodor Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#39

(23-02-2010, 01:42 PM)vargo Wrote: .”България призна държавата Македония, но и до днес отказва да подписва договори на македонски език.”
- Това е напълно естествено. Съществуването на независима македонска държава спомага за стабилността на Балканите, но “македонски език” просто няма.
Ние не можем да признаем съществуването на “македонски език” по две причини:
Първо, това противоречи на историческата правда. Призивите да забравим миналото и да гледаме само напред са подвеждащи, защото пренебрегването на историческите факти не би могло да доведе до справедливи и трайни решения. Примери за това има много и не е необходимо да се търсят далече - цялата нова история на Балканите като цяло и на Югославия в частност показва до какви последици води несъобразяването с историческатa правда.
Второ, да признаем “македонския език” би означавало да приемем една явна несправедливост, извършена спрямо нашия народ, и мълчаливо да признаем правото на великите сили да се разпореждат със съдбините на България, да прекрояват според своята воля нашата история и култура.
Иван Костов!
Поне да знаеш мотивите за това!!!


Mogupati Bugarija, odredeni krugovi vo vlasta baraat da prekine govorot na omraza od strana na Makedonija. No zaboravaat deka za kavga sekogash trea dvaica. Kako moze da se ostane ramnodushen i da ne se odgovori na vakva provokacija. MAKEDONSKATA NACIJA , JAZIK I DRZAVA SE REALNOST i shto pobrgu se razbudat nekoj od sonot koj go sonuvaat i ja voochat realnosta ke bide dobro i za niv i za nas.

Okolu motivite na Kostov:

Quote:Операција „пуштај вода“

Пишува: Цветин Чилиманов

Нема добра шпионска приказна без штосно шифрирано име. Во случајов, во Бугарија во тек е акцијата „пуштај вода“, во која Ефтим Костадинов, директор на Комисијата за тајните архиви на нивната комунистичка Државна сигурност, ги објави имињата на 139 поранешни и сегашни пратеници кои биле кодоши на службата.
Тоа што во списокот би требало особено да не интересира е што на него се собрале и најголемите бугарски националисти, како на нас добро познатиот Красимир Каракачанов од бугарското ВМРО и низа пратеници од ултра-националистичката Атака, но и водачот на бугарските Турци Ахмед Доган и луѓе од неговата партија. Едниве големи Бугари, другите борци за права и слободи, а сите заедно работат за ист газда кој им ги навива механизмите, по потреба да креваат врева, а по потреба да молчат. На чело, претседателот Георги Прванов, кој учествувал во политизирањето на односите меѓу Бугарија и Македонија, за потребите на Службата.
Ако со списокот на Костадинов се објаснува мешањето на Службата во бугарско-турските кавги, не се разјаснува до крај за нас многу поинтересната редовна македонско-бугарска кавга. Секогаш кога треба нешто да се покрие, заташка или треба некој да се распне, се вадат од архива дневниците на Мисирков и песните на Миладинови, а нациите се расправаат за многу важните прашања околу тоа кој го убил Прелиќ, кој го предал Гоце и кој го кажал бројот на мобилниот на Мијалков. Колку е забегана работава покажува фактот дека весник во Македонија може да добие 2-3 интернет-коментари од читателите за прашање од врвно секојдневно значење, на пример реформите во здравството, но 200-300 коментари ако објави каков било текст на банална тема поврзана со Бугарија.
Јасно е дека оваа игра на бугарските служби би станала здодевна многу бргу, кога не би имало одговор од другата страна. Никој не плаќа да гледа танго за еден. Списокот на Костадинов покажува зошто се едни те исти бугарски политичари се редовни по „македонското прашање“. Но, на нив им возвраќаат се едни те исти новинари, политичари и историчари од македонската страна (истите оние кои што, патем, се на браникот на борбата против лустрацијата, односно пуштањето вода и во Македонија). За конечно да се запре оваа одвратна кавга од типот „вие нам Татари, ние вам Титовисти“, лустрацијата мора што поскоро да се изврши и кај нас. Да се види дека најзапалените Македонци, Албанци, србомани и бугараши во Македонија всушност работат за истата Служба и се „најдобри непријатели“.
Со лустрацијата ќе се урне лагата дека, демек, стариот систем бил наднационален, додека овие националистиве, кои заслужено беа држени по Идризово и Забели, го пуштија вирусот на омразата од шишето. Полека станува јасно дека токму Службата, што божем требало да ги држи националистите подалеку од нормалните луѓе, всушност многу повеќе го негувала, чувала овој ебола-вирус на полицијата, и дека на сигнал режирано го пушта меѓу луѓето.
23-02-2010, 03:28 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#40

(23-02-2010, 03:28 PM)vancevtodor Wrote:
(23-02-2010, 01:42 PM)vargo Wrote: .”България призна държавата Македония, но и до днес отказва да подписва договори на македонски език.”
- Това е напълно естествено. Съществуването на независима македонска държава спомага за стабилността на Балканите, но “македонски език” просто няма.
Ние не можем да признаем съществуването на “македонски език” по две причини:
Първо, това противоречи на историческата правда. Призивите да забравим миналото и да гледаме само напред са подвеждащи, защото пренебрегването на историческите факти не би могло да доведе до справедливи и трайни решения. Примери за това има много и не е необходимо да се търсят далече - цялата нова история на Балканите като цяло и на Югославия в частност показва до какви последици води несъобразяването с историческатa правда.
Второ, да признаем “македонския език” би означавало да приемем една явна несправедливост, извършена спрямо нашия народ, и мълчаливо да признаем правото на великите сили да се разпореждат със съдбините на България, да прекрояват според своята воля нашата история и култура.
Иван Костов!
Поне да знаеш мотивите за това!!!


Mogupati Bugarija, odredeni krugovi vo vlasta baraat da prekine govorot na omraza od strana na Makedonija. No zaboravaat deka za kavga sekogash trea dvaica. Kako moze da se ostane ramnodushen i da ne se odgovori na vakva provokacija. MAKEDONSKATA NACIJA , JAZIK I DRZAVA SE REALNOST i shto pobrgu se razbudat nekoj od sonot koj go sonuvaat i ja voochat realnosta ke bide dobro i za niv i za nas.

Okolu motivite na Kostov:

Quote:Операција „пуштај вода“

Пишува: Цветин Чилиманов

Нема добра шпионска приказна без штосно шифрирано име. Во случајов, во Бугарија во тек е акцијата „пуштај вода“, во која Ефтим Костадинов, директор на Комисијата за тајните архиви на нивната комунистичка Државна сигурност, ги објави имињата на 139 поранешни и сегашни пратеници кои биле кодоши на службата.
Тоа што во списокот би требало особено да не интересира е што на него се собрале и најголемите бугарски националисти, како на нас добро познатиот Красимир Каракачанов од бугарското ВМРО и низа пратеници од ултра-националистичката Атака, но и водачот на бугарските Турци Ахмед Доган и луѓе од неговата партија. Едниве големи Бугари, другите борци за права и слободи, а сите заедно работат за ист газда кој им ги навива механизмите, по потреба да креваат врева, а по потреба да молчат. На чело, претседателот Георги Прванов, кој учествувал во политизирањето на односите меѓу Бугарија и Македонија, за потребите на Службата.
Ако со списокот на Костадинов се објаснува мешањето на Службата во бугарско-турските кавги, не се разјаснува до крај за нас многу поинтересната редовна македонско-бугарска кавга. Секогаш кога треба нешто да се покрие, заташка или треба некој да се распне, се вадат од архива дневниците на Мисирков и песните на Миладинови, а нациите се расправаат за многу важните прашања околу тоа кој го убил Прелиќ, кој го предал Гоце и кој го кажал бројот на мобилниот на Мијалков. Колку е забегана работава покажува фактот дека весник во Македонија може да добие 2-3 интернет-коментари од читателите за прашање од врвно секојдневно значење, на пример реформите во здравството, но 200-300 коментари ако објави каков било текст на банална тема поврзана со Бугарија.
Јасно е дека оваа игра на бугарските служби би станала здодевна многу бргу, кога не би имало одговор од другата страна. Никој не плаќа да гледа танго за еден. Списокот на Костадинов покажува зошто се едни те исти бугарски политичари се редовни по „македонското прашање“. Но, на нив им возвраќаат се едни те исти новинари, политичари и историчари од македонската страна (истите оние кои што, патем, се на браникот на борбата против лустрацијата, односно пуштањето вода и во Македонија). За конечно да се запре оваа одвратна кавга од типот „вие нам Татари, ние вам Титовисти“, лустрацијата мора што поскоро да се изврши и кај нас. Да се види дека најзапалените Македонци, Албанци, србомани и бугараши во Македонија всушност работат за истата Служба и се „најдобри непријатели“.
Со лустрацијата ќе се урне лагата дека, демек, стариот систем бил наднационален, додека овие националистиве, кои заслужено беа држени по Идризово и Забели, го пуштија вирусот на омразата од шишето. Полека станува јасно дека токму Службата, што божем требало да ги држи националистите подалеку од нормалните луѓе, всушност многу повеќе го негувала, чувала овој ебола-вирус на полицијата, и дека на сигнал режирано го пушта меѓу луѓето.


Последново време е се поочигледно дека бугарите сами си бараат повод за кавга...не сме ние со ништо виновни...кога некој провоцира треба да молчиш ли?Па,нормално е да има негативни реакции и од наша страна...Зошто никој не ја почитува нашата чувствителност кон одредени прашања???

Ние сме така воспитани и не можеме поинаку да се превоспитаме...кога би се превоспитале би биле ,,сончоглед,,
23-02-2010, 03:55 PM
Reply