Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Пат јас би сакал да можам да читам бугарски списанија во Македонија,еве сега од Софија купувам некој стари ама бугарите ја претераа 20 лева за еден број.А што се однесува за овие новите ако можи,албански,српски,англиски,италијански и какви се не списанија да има зошто да нема и бугарски.
Проблемот е како да има македонски кај нив кога таму нема македонци на кој ќе им ги продаваат.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-05-2010, 09:10 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(07-05-2010, 09:10 PM)афион Wrote: Пат јас би сакал да можам да читам бугарски списанија во Македонија,еве сега од Софија купувам некој стари ама бугарите ја претераа 20 лева за еден број.А што се однесува за овие новите ако можи,албански,српски,англиски,италијански и какви се не списанија да има зошто да нема и бугарски.
Проблемот е како да има македонски кај нив кога таму нема македонци на кој ќе им ги продаваат.

Епа ете, нели ти самиот кажа дека би сакал да читаш бугарски списанија- ти како Бугарин ли се изјаснуваш? Исто и за македонските списаија во Бугарија, не мора да бидат наменети само за Македонци бидејќи тоа во старт веќе подразбира пропаганда (било во позитивен било во негативен смисол). Додека јас тоа го замислувам поинаку- едноставно како кулурна размена и воспоставување на контакти кои некогаш ги имало ,ама биле прекинати од оваа или онаа причина.

Дури и вака можеме да гледаме. На пример, што ни е виновен на нас Каснаковски затоа што некој пијан и глупав Звенар удрил на некого шлаканица затоа што се пеело македонска песна ( а која што била напишана од бугарски автор, патем кажано). Еве ние тука по форумите „историчарите и политичарите“, очи си вадиме за некои нешта што поминале, ама зошто да им се ускратува правото на дружење и меѓусебно запознавање на некој од Варна со тоа како живее и што прави оној од Охрид и обратно, а и двајцата(или и двете) ниту многу ги интересира политиката, а и двајцата бегале од часови по историја, и едноставно ги интересираат „обичните мали работи кои животот го прават“?
(This post was last modified: 07-05-2010, 09:39 PM by Пат.)
07-05-2010, 09:36 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(07-05-2010, 09:10 PM)афион Wrote: Пат јас би сакал да можам да читам бугарски списанија во Македонија,еве сега од Софија купувам некој стари ама бугарите ја претераа 20 лева за еден број.А што се однесува за овие новите ако можи,албански,српски,англиски,италијански и какви се не списанија да има зошто да нема и бугарски.
Проблемот е како да има македонски кај нив кога таму нема македонци на кој ќе им ги продаваат.

АААа мореее бъгарски списания во Република Македония -НЕЕЕЕЕ ове е бугарска пропаганда ове велаше свако Тито ....Nee_taka
07-05-2010, 10:43 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Тито умре 1980 година.Вие имате 30 години слободен простор,ама кај вас 89 се откажа Живков,па овие 21 година ги искористивте за да го лажете народот дека ние и србите сме ви криви.Море ако сакате вие за 5 години и автопат,и железничка пруга ќе изградите а не едни весници.
П.С.
Планет и Балканика ги има во секој македонски дом,па не гледам некој да се побунил оти има бугарска музика.

Ама толку господ ви делил.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-05-2010, 10:46 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(07-05-2010, 10:46 PM)афион Wrote: Тито умре 1980 година.Вие имате 30 години слободен простор,ама кај вас 89 се откажа Живков,па овие 21 година ги искористивте за да го лажете народот дека ние и србите сме ви криви.Море ако сакате вие за 5 години и автопат,и железничка пруга ќе изградите а не едни весници.
П.С.
Планет и Балканика ги има во секој македонски дом,па не гледам некој да се побунил оти има бугарска музика.

Ама толку господ ви делил.

Тито умре ама "децата" му са още живи во Скопие....много луге во РМ жалят за титова Югославия ...нели ?
07-05-2010, 10:57 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Ха ха а кај вас живи се децата на Тодор Живков ,нели?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-05-2010, 11:00 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(07-05-2010, 10:46 PM)афион Wrote: Тито умре 1980 година.Вие имате 30 години слободен простор,ама кај вас 89 се откажа Живков,па овие 21 година ги искористивте за да го лажете народот дека ние и србите сме ви криви.Море ако сакате вие за 5 години и автопат,и железничка пруга ќе изградите а не едни весници.
П.С.
Планет и Балканика ги има во секој македонски дом,па не гледам некој да се побунил оти има бугарска музика.

Ама толку господ ви делил.

Планета и Балканика ги има за да се хранат стереотипите за бугарките и „двете червени“.
Железницата запрела на наша страна, јас колку што разбрав нешто.

И да, јас себеси не се гледам во комбинацијата „ние и Србите“- во никој случај.
07-05-2010, 11:00 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Ни јас не се гледам,ама тие така не пишат.
А за тв не си во право дај една Македонска што ја има во понудата на бугарските оператори.
За патиштата кај нас запна заради недостиг на пари,но тие се во еу нека направат нешто а плус се и Царска земја,или не.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-05-2010, 11:08 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(07-05-2010, 11:00 PM)афион Wrote: Ха ха а кај вас живи се децата на Тодор Живков ,нели?

много точно,и во Бугария има вакви луге ама сега бат Бойко се надевам да "сложи наместо "Icon_wink
07-05-2010, 11:19 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(07-05-2010, 11:08 PM)афион Wrote: Ни јас не се гледам,ама тие така не пишат.
А за тв не си во право дај една Македонска што ја има во понудата на бугарските оператори.
За патиштата кај нас запна заради недостиг на пари,но тие се во еу нека направат нешто а плус се и Царска земја,или не.
Епа тоа и јас викам де, ниту има македонски медиуми во Бугарија, ниту бугарски во Македонија- тоа е веќе симптоматично. Благодарение на тоа ете Каснаковски вели дека во Хасково мислеле дека сме Срби, а овие нашиве тука мислат дека Бугарите се туркомонголи и Татари, т.е. им веруваат на таквите пропаганди кои што некои упорно ги форсираат. Живееме во модерно време, ако не друго, барем на интернет може да се види за какви Татари станува збор, доволно е само да се разгледа со пребарувачите на MySpace и Facebook и да се гледаат лицата на луѓето - само тоа.
Оној Идол беше чекор напред, ама на тоа остана, по онаа старата, еден чекор напред-три назад, така правиме и ние и Бугарите.

И зошто да нема бг телевизија во нашиот етер? Еве јас на пример не слушам чалга и немам добро мислење за таквиот стил на живот воопшто, а ме интересира каква се музика се слуша во Бугарија. Ме интересира на пример да гледам и документарни филмови за бугарските споменици на културата и сл., репортажи за бугарското приморје, за Родопите, се се тоа убави места за кои што вреди да се знае.

Или пак бг списанија- зошто во Македонија да не се дознае повеќе за бг музички, филмски ѕвезди, за нивните режисери, писатели итн. Зошто нема хумористични серии во бугарска продукција на македонските телевизии? Наместо сите тие шпански блујаници, турски жалопојки и сл. би можеле да гледаме и нешто бугарско, во што е проблемот за такво нешто?

Сето ова се однесува и за Бугарија и македонските медиуми таму, се разбира. И тоа е дел од параноично шизофреничниот однос меѓу двете држави.
07-05-2010, 11:41 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Оној што беше телохранител на истите тие,ха ха .
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
07-05-2010, 11:42 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(07-05-2010, 11:42 PM)афион Wrote: Оној што беше телохранител на истите тие,ха ха .

бил е телохранител во НСО оти е имал църен колан по карате и е европейски шапин,бил е главен секретар на МВР и генерал от МВР сега е премиер .....Icon_wink
08-05-2010, 07:31 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(07-05-2010, 11:41 PM)Път Wrote:
(07-05-2010, 11:08 PM)афион Wrote: Ни јас не се гледам,ама тие така не пишат.
А за тв не си во право дај една Македонска што ја има во понудата на бугарските оператори.
За патиштата кај нас запна заради недостиг на пари,но тие се во еу нека направат нешто а плус се и Царска земја,или не.
Епа тоа и јас викам де, ниту има македонски медиуми во Бугарија, ниту бугарски во Македонија- тоа е веќе симптоматично. Благодарение на тоа ете Каснаковски вели дека во Хасково мислеле дека сме Срби, а овие нашиве тука мислат дека Бугарите се туркомонголи и Татари, т.е. им веруваат на таквите пропаганди кои што некои упорно ги форсираат. Живееме во модерно време, ако не друго, барем на интернет може да се види за какви Татари станува збор, доволно е само да се разгледа со пребарувачите на MySpace и Facebook и да се гледаат лицата на луѓето - само тоа.
Оној Идол беше чекор напред, ама на тоа остана, по онаа старата, еден чекор напред-три назад, така правиме и ние и Бугарите.

И зошто да нема бг телевизија во нашиот етер? Еве јас на пример не слушам чалга и немам добро мислење за таквиот стил на живот воопшто, а ме интересира каква се музика се слуша во Бугарија. Ме интересира на пример да гледам и документарни филмови за бугарските споменици на културата и сл., репортажи за бугарското приморје, за Родопите, се се тоа убави места за кои што вреди да се знае.

Или пак бг списанија- зошто во Македонија да не се дознае повеќе за бг музички, филмски ѕвезди, за нивните режисери, писатели итн. Зошто нема хумористични серии во бугарска продукција на македонските телевизии? Наместо сите тие шпански блујаници, турски жалопојки и сл. би можеле да гледаме и нешто бугарско, во што е проблемот за такво нешто?

Сето ова се однесува и за Бугарија и македонските медиуми таму, се разбира. И тоа е дел од параноично шизофреничниот однос меѓу двете држави.

Некой неточности първо во Бугария мнго малко луге слушат чалга повекето турците и ромите.интеличентните луге во БГ неслушат чалга.
Второ во Бугария мнго добре се знае кой са македонците во РМ оти на секой чекор во БГ ке срешнеш македнец дамо дека ние се веламе македнски българи и се осекаме како дел от българите.
трето Jас кога сакам по интернет гледам македнска тевизия само дека немащи да се гелда освен Миленко Icon_lol..во Бугария има америкнски телевизииедна от найголемата е БТВ,има немски,гъцки кой са на големо ниво.
четвърто ове дека ние бугарите сме татари го оставам сами да си помислите верна ли ва работа кога за татари се зборива какао народ после 12 век а бугарите са народ познат за историята от 3-4 век и дека ние сме повеке словени отколкото прабугари оти таа прабугари кой доли во 681 и били немовеке от 200 000 луге отдавна са се
претопили со морето от словени и гъци на тиа земи кой сега е Бугария.Во Бугари има три села со татари кой са се заселили во 18 ВЕК во Мизия около град Силистра кой са само 1800 луге кой си имат техен език и се самоопределат како татари и сега !
Е ви за татрите кой са и каде живеят ..дали българи и татари едно исто ли са ..сега идва прашането кога българите немат нищо исто со татарите кой во Македния сакаше да им велате на бугарите татари и защо ?:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tatars
08-05-2010, 07:48 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(06-05-2010, 09:24 PM)demmian Wrote:
(06-05-2010, 09:17 PM)vargo Wrote: Повечето Българи -ви съжаляват ,както се съжалява -болен душевно човек!!!!!!Tuktuk0ni


Нема потреба цигани да не сожалуваат.Icon_cool
Дамиjане, не мога да те разбера тебе. На прв поглед изглеждаш като правокатор. Не е нормално да се однасjа така човек със соседи каквито и да са. Как можеш да кажеш цигани и да го повтарjаш на народ коjто има доказана крвна врска со вас. Се едно като кажеш бугарите са цигани казваш - македонците са цигани. Това е недопустимо да се каже и за наj-големиот враг. Знам, че човек си изпуска нервите, ама при теб е редовно. За нас бугарите исторически наj-голем врег са били и са грците, но ние не си изпускаме нервите спремо них. А вашиот народ и нашиот народ во минатото са били един народ колкото и да не ти се иска. От четврти век насам започваме да живеем като един народ и се разделjаме неодамна (в исторически план) под натискот на грците и србите, заштото това е добре дошло за нив. Сега jа имаме шансата отново да си бидем блиски. Добре ти не искаш, цигани сме. Ваквите квалификации не помагат на македонците. Спорот може да се разреши по много начини и може и двете страни да имат полза ако са позитивни, но ако се бара враг и циганин ке се наjде и точно такава е задачата и работата на правокаторите. Аjде молим те биди позитивен. Гледам, че правокаторите имат големата задача - да сеjат вражда между двата народа, но бумеранга винаги се вракjа към този, който го е хвърлил. И какво печелиш ако Македониjа се изолира и затвори границата со България - едно големо ништо Icon_razz))
08-05-2010, 08:23 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(07-05-2010, 10:46 PM)афион Wrote: Тито умре 1980 година.Вие имате 30 години слободен простор,ама кај вас 89 се откажа Живков,па овие 21 година ги искористивте за да го лажете народот дека ние и србите сме ви криви.Море ако сакате вие за 5 години и автопат,и железничка пруга ќе изградите а не едни весници.
П.С.
Планет и Балканика ги има во секој македонски дом,па не гледам некој да се побунил оти има бугарска музика.

Ама толку господ ви делил.


Не Господ...македонскиот Совет за радио дифузија...кој е под ваша контрола.Icon_lol
(This post was last modified: 08-05-2010, 08:55 AM by hristo.)
08-05-2010, 08:54 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(07-05-2010, 11:08 PM)афион Wrote: Ни јас не се гледам,ама тие така не пишат.
А за тв не си во право дај една Македонска што ја има во понудата на бугарските оператори.
За патиштата кај нас запна заради недостиг на пари,но тие се во еу нека направат нешто а плус се и Царска земја,или не.

Па, зошто да обикулуваат. Ако, сакаат да гледаат и слушаат српски филмови, серии и песни не мораат да идат преку македонските ТВ станици...директно ке земаат од српскитеJeee
08-05-2010, 08:58 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(08-05-2010, 08:23 AM)Vodno konche Wrote:
(06-05-2010, 09:24 PM)demmian Wrote:
(06-05-2010, 09:17 PM)vargo Wrote: Повечето Българи -ви съжаляват ,както се съжалява -болен душевно човек!!!!!!Tuktuk0ni


Нема потреба цигани да не сожалуваат.Icon_cool
Дамиjане, не мога да те разбера тебе. На прв поглед изглеждаш като правокатор. Не е нормално да се однасjа така човек със соседи каквито и да са. Как можеш да кажеш цигани и да го повтарjаш на народ коjто има доказана крвна врска со вас. Се едно като кажеш бугарите са цигани казваш - македонците са цигани. Това е недопустимо да се каже и за наj-големиот враг. Знам, че човек си изпуска нервите, ама при теб е редовно. За нас бугарите исторически наj-голем врег са били и са грците, но ние не си изпускаме нервите спремо них. А вашиот народ и нашиот народ во минатото са били един народ колкото и да не ти се иска. От четврти век насам започваме да живеем като един народ и се разделjаме неодамна (в исторически план) под натискот на грците и србите, заштото това е добре дошло за нив. Сега jа имаме шансата отново да си бидем блиски. Добре ти не искаш, цигани сме. Ваквите квалификации не помагат на македонците. Спорот може да се разреши по много начини и може и двете страни да имат полза ако са позитивни, но ако се бара враг и циганин ке се наjде и точно такава е задачата и работата на правокаторите. Аjде молим те биди позитивен. Гледам, че правокаторите имат големата задача - да сеjат вражда между двата народа, но бумеранга винаги се вракjа към този, който го е хвърлил. И какво печелиш ако Македониjа се изолира и затвори границата со България - едно големо ништо Icon_razz))

Што си толку наивен,Водно Конче. Дел од форумџиите имаат задача да ги плукаат и навредуваат Бугарите. Тоа е во контекст на континуираната антибугарска хистерија, која дел од македонските служби и центри блиски до Србија, го прават. Идејата е им да се држи Македонија подалеку од Бугарија, оти, за нив, балканското прашање не е завршено. Тиа ја држат Македонија, сеуште под српска контрола, за да Македонија ја раскусураат на штета на нејзиниот ( македонски) државен интерс а на сметка на српскиот. Затоа и Мк касни со НАТО и ЕУ интеграција. Затоа промоција на “ антиквизација“ и други глупости.
08-05-2010, 09:09 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(08-05-2010, 07:48 AM)ivan mihajlov Wrote: Некой неточности първо во Бугария мнго малко луге слушат чалга повекето турците и ромите.интеличентните луге во БГ неслушат чалга.
Второ во Бугария мнго добре се знае кой са македонците во РМ оти на секой чекор во БГ ке срешнеш македнец дамо дека ние се веламе македнски българи и се осекаме како дел от българите.
трето Jас кога сакам по интернет гледам македнска тевизия само дека немащи да се гелда освен Миленко Icon_lol..во Бугария има америкнски телевизииедна от найголемата е БТВ,има немски,гъцки кой са на големо ниво.
четвърто ове дека ние бугарите сме татари го оставам сами да си помислите верна ли ва работа кога за татари се зборива какао народ после 12 век а бугарите са народ познат за историята от 3-4 век и дека ние сме повеке словени отколкото прабугари оти таа прабугари кой доли во 681 и били немовеке от 200 000 луге отдавна са се
претопили со морето от словени и гъци на тиа земи кой сега е Бугария.Во Бугари има три села со татари кой са се заселили во 18 ВЕК во Мизия около град Силистра кой са само 1800 луге кой си имат техен език и се самоопределат како татари и сега !
Е ви за татрите кой са и каде живеят ..дали българи и татари едно исто ли са ..сега идва прашането кога българите немат нищо исто со татарите кой во Македния сакаше да им велате на бугарите татари и защо ?:
http://en.wikipedia.org/wiki/Tatars

И добро, каде јас напишав дека сите Бугари слушаат чалга? Тоа како прво, како второ, и тука кого го интересира може да гледа БГ телевизија на интернет, ама не е тоа тоа, што ти очигледно не можеш да го разбереш бидејќи по се изгледа припаѓаш на онаа група луѓе кои што ако малку скршнат од мислењето кое им е всадено во главата ќе им се растури светот, а кои што веројатно ги има со лопата да ги ринеш и во Македонија и во Бугарија, затоа и ни се такви односите. Не е вистина дека на МК телевизии го има само Миленко, можеби ти сакаш да го гледаш само Миленко за да си имаш тема за патетични кинкања и провокации по интернет форумите, можеби во тоа се состои смислата на твојот живот.

И ова ќе го кажам- исто како што има структури во Македонија заинтересирани кај Македонците да има антибугарски чувства, исто така има исти такви и во Бугарија кои провоцираат непријателски чувства кон Македонците, а сето тоа од користољубиви, лукративни и кариеристички побуди- подлост и расипаност невидена!
(This post was last modified: 08-05-2010, 10:07 AM by Пат.)
08-05-2010, 10:03 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

И добро, каде јас напишав дека сите Бугари слушаат чалга? Тоа како прво, како второ, и тука кого го интересира може да гледа БГ телевизија на интернет, ама не е тоа тоа, што ти очигледно не можеш да го разбереш бидејќи по се изгледа припаѓаш на онаа група луѓе кои што ако малку скршнат од мислењето кое им е всадено во главата ќе им се растури светот, а кои што веројатно ги има со лопата да ги ринеш и во Македонија и во Бугарија, затоа и ни се такви односите. Не е вистина дека на МК телевизии го има само Миленко, можеби ти сакаш да го гледаш само Миленко за да си имаш тема за патетични кинкања и провокации по интернет форумите, можеби во тоа се состои смислата на твојот живот.

И ова ќе го кажам- исто како што има структури во Македонија заинтересирани кај Македонците да има антибугарски чувства, исто така има исти такви и во Бугарија кои провоцираат непријателски чувства кон Македонците, а сето тоа од користољубиви, лукративни и кариеристички побуди- подлост и расипаност невидена!
[/quote]

Трябва отново да се съгляся с теб но донякаде.Во РМ антибългаризма е национална политика от пшреди 65 години.Београд сакше да ги държи македнците надалеко от Бугария оти знаеше дека пола макднци во 1944г.си го имаха бугарското чусво.( е сега са много помалко ама тогава е било друго )
Во БГ анимакедонзма е повеке тендеция премо сърбоманите кой држат медиумите во РМ и секдневно плукат по Бугария да видим що пише днеска примерно во Утрински :
"Европска маска за старата бугарска политика"
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=31FCC...722612BBB8

Ва новинарка Грнчароска цела неделя плука по политиката на Бугария.Сега Jас сам свестен дека некой работи ба бугарскта политика не са добри ама секоя земя си има политически интереси.И сега що ?....Младенов дали добр или лош дойде рака да подаде за добри односи со РМ а македнските медиуми почнаха да го плукат..е па РМ целата ли и политика е добра спремо БГ ,се знае дека не е.со плукане работа нема да стане добри односи се прават кога има вистина ...ама ваква медииска атака спремо БГ не са добро.
08-05-2010, 01:59 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Не Господ...македонскиот Совет за радио дифузија...кој е под ваша контрола.

Hristo koj tebe te naznacil za vakva funkcija koga pojma nemas sto pisis.Koj makedonski sovet vo bugarija ima sila da im zabrani na bugarite da ja prenesuvaat A1,Telma,Sitel,Kanal 5,Alfa,ili K-15 televizija.Koj im zabrani na bugarite da prodavaat makedonski spisanija?Odmori malku od omraza negledas nisto pa pisis gluposti.

Па, зошто да обикулуваат. Ако, сакаат да гледаат и слушаат српски филмови, серии и песни не мораат да идат преку македонските ТВ станици...директно ке земаат од српските.
Ovaa ti e uste eden biser.Sekoj komentar za tvojot kapacitet e izlisen.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
08-05-2010, 03:31 PM
Reply