Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(05-05-2010, 10:42 AM)Kasnakovski Wrote: Афионе, не кажа што точно не ти се допадна во интервјуто.

(01-05-2010, 10:21 PM)hristo Wrote:
(01-05-2010, 09:30 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: Кирилов: Ако вие се чувствувате како Македонци тогаш ве признаваме

Тања Милевска
01.05.2010 20:05

[Image: intervju-kirilov.jpg]

Г. Кирилов, добре дојдовте, вие и дел од останатите членови на парламентот побаравте средба со еврокомесарот за проширување, Г. Штефан Филе. Би сакала да знам за што ќе дискутирате зашто веќе спомнавте дека Македонија е главна тема.

Какви се вашите барања?

- Главната причина е сите членови на парламентот во Бугарија да го покренат прашањето за третманот на македонските граѓани на кои бугарското им е второ државјанство. Најдобар пример за тоа што ќе се дискутира е агонијата на Спаска Митрова, случај во кој што сметаме дека станува збор за кршење на човековите права. Таа е мајка, долго време е жртва на лош третман. Не знам што е причината за тоа, ама ќе разговор со него за тоа и како што знаете, веќе сме го споменале проблемот.

Значи барате прашањето да стане дел од извештајот за прогрес од Комисијата?

- Се уште нема да дискутираме за извештајот за прогрес, ама сигурно ќе зборуваме за овој сериозен проблем.

Сакате да извлечете заклучок за општата ситуација со човековите права во Македонија, освен конкретното прашање?

- Во глобала, ако имало нарушување на човековите права и ако тоа е случај и со Спаска Митрова и ако имало драстично нарушување, тогаш мора да се дискутира за тоа. Ако има и други прашања поврзани со правниот систем, со тоа како судот го решил нејзиниот случај, јасно дека и тоа создава проблеми.

Ќе разговарате за македонското малцинство во Бугарија и за македонската политичка партија ОМО Илинден Пирин?

- Што се однесува до малцинствата, таканаречените „малцинства“, околу тоа веќе се поставени европски стандарди. За секој што чувствува дека е дел од некое малцинство, има право на тоа. Тоа е работа на правниот систем и не е дел од нашата дискусија зашто не сум убеден дека има такви малцинства во Бугарија. Но ако некои одлучат дека се малцинство, правниот систем треба да се погрижи за нив и сметам дека тоа е во ред.

Во Германија сигурно нема австриско малцинство.
Секако. Ама Европскиот суд за човечки права донесе две-три одлуки за ОМО Илинден Пирин. Зошто Бугарија не ги почитува овие одлуки?

- Јас сум за тоа, како што веќе ја кажав мојата визија за тоа. Колку што знам ова е прашање што политички се експлоатира, ама ако има доволно причини за судско разгледување, законот треба да се спроведе и ако сакаат да се регистрираат треба се регистрираат.

[color]Дали го признавате македонскиот идентитет?

- Па, се работи за самоопределување. Да бидеме реални. Во Македонија веќе долго време се гради нација, главно по Втората светска војна. Луѓето кои по потекло се сметаат Македонци треба да имаат право и исто така и нацијата има право. Никој не смее да каже „Ти се чувствуваш како Македонец, ама не си“. Тоа е европски стандард според кој треба да се раководиме и ако граѓаните така се чувствуваат треба да имаат право да се нарекуваат Македонци.[/color]
Многу сте толерантен и либерален во поглед на вашите ставови кон македонското прашање. Значи ли тоа дека ќе го покренете тоа прашање во Бугарија и дека ќе ги поттикнете бугарските власти да го признаат македонското малцинство?

- Прашањето е решено.

Во Бугарија?

- Јасно е и во Бугарија. Има еден проблем. Во вашата влада и администрација има многу луѓе кои во последниве неколку децении градат кариери преку поттикнување на анти-бугарски чувства. Бугарите немаат негативни чувства, имаат позитивни чувства што се историски засновани и Македонците ги сметаат за браќа. Треба само заедно да ја прославиме историјата. Јасно е дека имаме заедничка историја, во спротивно немаше да дискутираме за тоа. Сакаме да изградиме добрососедски врз основа на таа историја, а врз основа на националистички чувства.

[color]Значи, ги признавате македонскиот јазик и идентитет?

- Ако македонците така се нарекуваат, секако дека ги признаваме. И иако јазиците ни се слични, ако вие велите дека вашиот јазик е засебно создаден јазик, ние треба да го признаеме.[/color]Каков е ставот на Бугарија во однос на спорот со името помеѓу Македонија и Грција? Што мислите за тоа?

- Можам да ви го кажам мојот став со кој мислам дека многумина се согласуваат. Бугарија прва ја призна Македонија под нејзиното уставно име. Тоа беше благодарение на позитивните чувства што постоеа тогаш, но и сега. Причина за тоа беше и опасноста Македонија да биде нападната, така што беше неопходно беше признаеме за да имаме мир во соседството. Но, има и едно големо „но“, за жал вие не третирате исто како што ја третирате Грција. И покрај тоа што Грција ви прави проблеми околу името, а Бугарија прва го призна истото. Ние не гледаме добрососедски односи кон Бугарија, забележуваме омраза, негативни чувства, медиумите шират јазик на омраза и тоа секако не загрижува.

Остатокот од разговорот погледнете го во видеото.

http://media.a1.com.mk/media/video/10/in...-01-05.wmv

И сега!? Што ке измислат службениците? Пак ке го цитираат Божидар Димитров. Ставам потпис под неговото интервју. Тоа е пат за надминување на балканската историја и ставање клуч на “ балканската крчма“ ( Мирослав Крлежа).
Каснаковски многу добро каав што не ме бендиса,споредбата на Македонецот и Македонија со Австрија и австриецот.Nenene
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
05-05-2010, 07:00 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

На 22 февруари 1999 г. премиерите Иван Костов на България и Любчо Георгиевски на Република Македония подписаха в София Съвместна декларация, която според всички наблюдатели ще открие реална възможност за решаване на спорните проблеми и нормализацията на отношенията. Два са абзаците в декларацията, които маркират параметрите на постигнатия компромис.

Първият абзац е свързан с т. нар. "езиков спор", който разделяше двете страни и не даваше възможност да се подпишат 22 споразумения. Декларацията беше подписана "на официалните езици на двете държави - на български език, съгласно българската конституция и на македонски, съгласно конституцията на Република Македония".

Този текст недвусмислено показва, че Македония е приела една от 12-те български формули за решаване на спора, предложени още през 1995 г. Според него България признава македонския език като език на територията на Македония, но не и на България. По този начин се дава възможност за преодоляване на различията и да се излезе от съществуващото безизходно досега положение, без обаче окончателно да се реши проблемът, защото по този начин България не признава изцяло нито езика, нито македонската нация. Окончателното решаване на този въпрос е оставено за по-добри времена, без да се уточнява кога ще настъпят те. Този текст (за езика) ще стои в края на всички споразумения, които предстои да бъдат подписани от двете страни. Devil3Devil3Devil3

Че си в тежка психическа криза е ясно ,че си тесногръд шовинист ,демагог и селски псевдопатриот -е ясно ,но РАЗБЕРИ ЧЕ В БЪЛГАРИЯ -99% ОТ НАСЕЛЕНИЕТО НИТО СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС НИТО ОТ НЯКАКВО ХИМЕРНО МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО!!!!!!
ТАКОВА ПРОСТО НЯМА !ИМА НЯКОЛКО ПРОСТАКА КОИТО ПОЛУЧАВАЙКИ ПАРИ ОТ БЕЛГРАД И СКОПИЕ -РЕВАТ НА ВСЕСЛУШАНИЕ -КАК БЪЛГАРИЯ ИМ ПОТЪПКВА ПРАВАТА И КОЛКО ТЕЖКО ЖИВЕЯТ В БЪЛГАРСКО РОБСТВО!!!!ПСИХАРИ ГОТОВИ ЗА ЛУДНИЦАТА!!!!
КАТО НЕ ИМ ХАРЕСВА И СЕ ЧУСТВАТ ПОДТИСНАТИ -ДА ДОЙДАТ ДА ЖИВЕЯ У ВАС -НАЛИ ТАМ Е РАЯТ НА ЗАМЕТА И ОТ НЕБЕТО СЕ СИПЕ -МАННА НЕБЕСНА!!!!!Devil3Devil3Devil3Devil3Devil3
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
05-05-2010, 07:01 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Одлучете се сега го признавате или не јазикот.Колку сте смешни едниот дели совети а другиот се јавува како негатор.Ајде бугари малку стратегија договорете се што ќе пишите.Вака христо не ќе знае кој пат да го фати.
А јас никаде не одам.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
05-05-2010, 07:02 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(05-05-2010, 06:19 PM)demmian Wrote: „Добро е проблеми немаме. Нема ниту македонска црква, ниту македонско школо, ниту македонско радио, тоа добро е? Добро е, нека е“ рече Илија Петков, жител на Сандански.


http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=122839

Ајде слушни на видеото кој го кажал тоа што го болдирав.
Дали човекот, кој вика добро е, добро е или оној ОМОвецот Костадинов ли се викаше.
А и дедото на пазарот е ОМОвец.
Подтиснат бил од б`лгарите. Аман бе луѓе. Зошто не покажале барем еден полицаец да видиме како им забранува да снимаат?

Чиста пропаганда!
05-05-2010, 07:03 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(05-05-2010, 07:03 PM)Kasnakovski Wrote:
(05-05-2010, 06:19 PM)demmian Wrote: „Добро е проблеми немаме. Нема ниту македонска црква, ниту македонско школо, ниту македонско радио, тоа добро е? Добро е, нека е“ рече Илија Петков, жител на Сандански.


http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=122839

Ајде слушни на видеото кој го кажал тоа што го болдирав.
Дали човекот, кој вика добро е, добро е или оној ОМОвецот Костадинов ли се викаше.
А и дедото на пазарот е ОМОвец.
Подтиснат бил од б`лгарите. Аман бе луѓе. Зошто не покажале барем еден полицаец да видиме како им забранува да снимаат?

Чиста пропаганда!


A,што ќе речеш на ова Каснаковски:

Македонската определба во Бугарија не е подобна за градење кариера во државните служби, полицијата или отворање сопствен бизнис. Тоа е причината поради која бројот на декларираните Македонци постепено се намалува.Болдираното е неоспорен факт кај источниот сосед.П.С. Каснаковски,се сети ли што напиша ? Icon_razzЗошто не покажале барем еден полицаец да видиме како им забранува да снимаат?

Па,како да го ,,покажат,, цајканот,кога им е забрането да снимаат,не гледаш ли дека и видео нема? Icon_razz
05-05-2010, 07:06 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(05-05-2010, 07:03 PM)Kasnakovski Wrote:
(05-05-2010, 06:19 PM)demmian Wrote: „Добро е проблеми немаме. Нема ниту македонска црква, ниту македонско школо, ниту македонско радио, тоа добро е? Добро е, нека е“ рече Илија Петков, жител на Сандански.


http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=122839

Ајде слушни на видеото кој го кажал тоа што го болдирав.
Дали човекот, кој вика добро е, добро е или оној ОМОвецот Костадинов ли се викаше.
А и дедото на пазарот е ОМОвец.
Подтиснат бил од б`лгарите. Аман бе луѓе. Зошто не покажале барем еден полицаец да видиме како им забранува да снимаат?

Чиста пропаганда!

Не би сакал да грешам душа, но во многу чуден момент решиле да ја прават репортажава... Имавме изјава од министерот за надворешни на Бугарија која имаше за цел релаксирање на односите и најави посета во Скопје. Од еднаш се појавува ваква репортажа која што има спротивна цел. Дали е свесно направено за да се наелектризира ситуацијата пред можното потпишување/одбивање на договорот од Бугарија или е чиста случајност ќе се види набргу...

(This post was last modified: 05-05-2010, 07:12 PM by acko.)
05-05-2010, 07:08 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

А дури и да им е забрането, објаснувањето не е многу јасно.
„кој по само неколку снимени изјави на пазарот, заврши со забрана за снимање од полицијата со образложение дека нашето присуство ги вознемирувало граѓаните на Сандански“

А дали не ги провоцирале луѓето па се вознемириле. Дали полицијата не ги спасила од тепање?

И што имаме црно на бело од репортажата?
Двајца ОМОвци ( а знаеме дека се повеќе) и слободни интерпретации од новинарката.


Фрапантното е околу 1.45-50 на видеото. Пак го гледав. Чиста манипулација. А во пишаниот текст и фалсификација.
Зборовите на Костадинов се ставени во устата на друг човек.
05-05-2010, 07:09 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(05-05-2010, 07:01 PM)vargo Wrote: РАЗБЕРИ ЧЕ В БЪЛГАРИЯ -99% ОТ НАСЕЛЕНИЕТО НИТО СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС НИТО ОТ НЯКАКВО ХИМЕРНО МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО!!!!!![/size]

Штом не се интересувате,не знам зошто ВООПШТО се напинате да го коментарите македонското прашање низ интернет форуми?

Или ако не се интересирате,како ке се го оправдате 24 часовото присуство на македонските форуми?

Македонското прашање ги засега ЕДИНСТВЕНО Македонците по националност.


Ние Македонците барем сме ви нагласиле безброј пати: ниту ве сметаме за блиски,ниту пак сакаме да имаме нешто заедничко со вас.

И иако безброј пати не ден го слушате или читате истото,вие пак си продолжувате по старо.

Не очекувајте од нас да го подобриме кон вас нашето поведение,се додека терате таква шовинистичка политика кон нас-не очекувајте добар јазик од наша страна.А,за блиски-никогаш нема со вас да бидеме блиски.Ете ви ги турците и циганите,над милион ги имате во Бугарија,со нив бидете си блиски!
05-05-2010, 07:16 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15

(05-05-2010, 07:09 PM)Kasnakovski Wrote: А дури и да им е забрането, објаснувањето не е многу јасно.
„кој по само неколку снимени изјави на пазарот, заврши со забрана за снимање од полицијата со образложение дека нашето присуство ги вознемирувало граѓаните на Сандански“

А дали не ги провоцирале луѓето па се вознемириле. Дали полицијата не ги спасила од тепање?

И што имаме црно на бело од репортажата?
Двајца ОМОвци ( а знаеме дека се повеќе) и слободни интерпретации од новинарката.


Фрапантното е околу 1.45-50 на видеото. Пак го гледав. Чиста манипулација. А во пишаниот текст и фалсификација.
Зборовите на Костадинов се ставени во устата на друг човек.

Да точно и на мен това ми направи впечатление ...думите на Костадинов са ставени во устата на друг човек Smiley-happy068 Костадинов на кой телефонот му го знаат от А1 са го извикале да направат репортажа и он ги закарал при другио омовец на пазаро Pos Оти не питаха майките там дека си играат децата,оти не покажаха полицията дека ги спречила или им била земена лентата? Оти като Кулеков не направиха камерата да биде включена и да снимат? Това е баш манипулация во угода на сърбоманите кай Вардаро пред посетата на надворешнио министер! Кой на форумот е бил во Пиринско и е усетил вакви работи? Аз бих ви кажал дека тук ке те утепат от кютек обичните луге ако само се опиташ да му наметнуваш на некой да се усекя како гръко Ацо Sepotsmeva
Ацко прав си баш некой има цел со таа работа ама ке се види кой и защо се надевам.
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
05-05-2010, 07:19 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(05-05-2010, 07:09 PM)Kasnakovski Wrote: А дури и да им е забрането, објаснувањето не е многу јасно.
„кој по само неколку снимени изјави на пазарот, заврши со забрана за снимање од полицијата со образложение дека нашето присуство ги вознемирувало граѓаните на Сандански“

А дали не ги провоцирале луѓето па се вознемириле. Дали полицијата не ги спасила од тепање?

И што имаме црно на бело од репортажата?
Двајца ОМОвци ( а знаеме дека се повеќе) и слободни интерпретации од новинарката.


Фрапантното е околу 1.45-50 на видеото. Пак го гледав. Чиста манипулација. А во пишаниот текст и фалсификација.
Зборовите на Костадинов се ставени во устата на друг човек.

Па,тогаш пристапи со некаков контрааргумент,ако сметаш дека нешто тука е лажирано.

Или тоа е чисто твоја теза?
05-05-2010, 07:23 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(05-05-2010, 07:23 PM)demmian Wrote:
(05-05-2010, 07:09 PM)Kasnakovski Wrote: А дури и да им е забрането, објаснувањето не е многу јасно.
„кој по само неколку снимени изјави на пазарот, заврши со забрана за снимање од полицијата со образложение дека нашето присуство ги вознемирувало граѓаните на Сандански“

А дали не ги провоцирале луѓето па се вознемириле. Дали полицијата не ги спасила од тепање?

И што имаме црно на бело од репортажата?
Двајца ОМОвци ( а знаеме дека се повеќе) и слободни интерпретации од новинарката.


Фрапантното е околу 1.45-50 на видеото. Пак го гледав. Чиста манипулација. А во пишаниот текст и фалсификација.
Зборовите на Костадинов се ставени во устата на друг човек.

Па,тогаш пристапи со некаков контрааргумент,ако сметаш дека нешто тука е лажирано.

Или тоа е чисто твоја теза?

Не е теза. Тоа за црквата и школите не го кажал човекот, а Ј. Костадинов. Факт.
Реков ти, слушни од 1.45 натаму.
05-05-2010, 07:27 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

Quote:Не би сакал да грешам душа, но во многу чуден момент решиле да ја прават репортажава... Имавме изјава од министерот за надворешни на Бугарија која имаше за цел релаксирање на односите и најави посета во Скопје. Од еднаш се појавува ваква репортажа која што има спротивна цел. Дали е свесно направено за да се наелектризира ситуацијата пред можното потпишување/одбивање на договорот од Бугарија или е чиста случајност ќе се види набргу...

Требва да си голям наивник да смяташ ,че това е случайно!!!Явно на някой (като Демян и такива като него) никак не му се иска между двата народа да има -мир и разбирателство!!!!

Quote:Не очекувајте од нас да го подобриме кон вас нашето поведение,се додека терате таква шовинистичка политика кон нас-не очекувајте добар јазик од наша страна.


Първо -договор за добросъседство се прави доброволно -ако не ви харесва може преспокойно да минем и без вас!!!!Нито сте ни притрябвали нито имаме икономическа изгода от страна забутана , като вашата !!!
Само ,че ВИЕ БЕЗ НАС НЕ МОЖЕТЕ АКО ИСКАТЕ ДА СТЕ ЧАСТ ОТ ЕВОПА!!!!ТУК ПРАВИЛАТА СА ДРУГИ -РАЗЛИЧНИ ОТ ТЕЗИ КОИТО ВИ КРЕПЯХА В -СФРЮ!!!!SmajlitoSmajlito
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
(This post was last modified: 05-05-2010, 07:33 PM by vargo.)
05-05-2010, 07:31 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(05-05-2010, 07:31 PM)vargo Wrote: Требва да си голям наивник да смяташ ,че това е случайно!!!Явно на някой (като Демян и такива като него) никак не му се иска между двата народа да има -мир и разбирателство!!!!

А бе ќе има мир-нормално дека ќе има...кога на тапија ке потврдите и признаете некои нешта,кои што се во угода и на двете нации.
05-05-2010, 07:39 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(05-05-2010, 07:06 PM)demmian Wrote: A,што ќе речеш на ова Каснаковски:

Македонската определба во Бугарија не е подобна за градење кариера во државните служби, полицијата или отворање сопствен бизнис. Тоа е причината поради која бројот на декларираните Македонци постепено се намалува.Болдираното е неоспорен факт кај источниот сосед.
А кој може да го потврди твојот факт?
Или тоа е најдоброто објаснување зошто нема Македонци во Бугарија.
Дај нешто конкретно!

Како не најдоа уште неколку Македонци (етнички), а само еден дедо ОМОвец на пазарот (кој бил партиски секретар во соседно село и учествувал во присилната македонизација во 40те години, па сега нема како да се одметне, тој ги учел луѓето дека не се Блгари, а Македонци) и Ј. Костадинов.
05-05-2010, 07:40 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(05-05-2010, 07:40 PM)Kasnakovski Wrote: А кој може да го потврди твојот факт?
Или тоа е најдоброто објаснување зошто нема Македонци во Бугарија.
Дај нешто конкретно!


Како нема Македонци во БГ?

А,што е бројката од 5071 души?

Марсовци се тие?
05-05-2010, 07:42 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni
Изгледах го видеото -хахахахаххахах -не знам изобщо струва ли си коментара!!!
Хората открито им обръщаха гръб и се смееха на глупавите въпроси ,дори онзи дядо който каза ,че си живее добре и няма проблеми им обърка сценария -явно много им се искаше да намерят -поробени и подтиснати македонци ,които със сълзи на очите да молят -"великата македонска армия да дойде и да ги ослободи от бугарско робство"!!!Tuktuk0niTuktuk0niTuktuk0ni

А иначе -има резон в думите ,че от година на година -такива като стария продавач на метли на пазара намаляват !!Ако се съди по средната възраст на "македонското малцинство"-до няколко години -ще изчезне окончателно !!!!!ПОРАДИ ПРИРОДНО ЕСТЕСТВО!!!!!!!Devil3Devil3Devil3Devil3BaehBaehBaehBaeh
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
05-05-2010, 07:49 PM
Reply
vargo Offline
Member
***

Posts: 133
Joined: Feb 2010
Reputation: 0

(05-05-2010, 07:42 PM)demmian Wrote:
(05-05-2010, 07:40 PM)Kasnakovski Wrote: А кој може да го потврди твојот факт?
Или тоа е најдоброто објаснување зошто нема Македонци во Бугарија.
Дај нешто конкретно!


Како нема Македонци во БГ?

А,што е бројката од 5071 души?

Марсовци се тие?

Нали беха 200 000 ???????
Като махнеш платените цигани ,които за две кебабчета са готови да се пишат и китайци -и 500 нема да сбереш!!!!!!!!!!!!!!Jeee
Времето е в нас и ние сме във времето!!! В.Левский
05-05-2010, 07:52 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15

(05-02-2010, 09:41 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: “Новините“: Само во Бугарија Македонците не се граѓани од втор ред

[Image: slika-pasos.jpg]

Бугарија е единственото место во светот каде ние, Македонците не сме граѓани од втор ред, вели неготинчанецот со бугарски пасош Оливер Водасов за софиската новинска агенција “Новините“ зборувајќи за неговите мотиви за аплицирање за бугарско државјанство, пренесува Нетпрес.
Оливер Водасов, кој дипломирал право во Софија, успеал да го направи она за што сонуваат многу Македонци – изградил успешна кариера во Софија, главниот град на Бугарија, членка на Европска Унија, се вели во текстот. Бугарија им одобрува државјанство на Македонци кои ќе докажат дека се од бугарска националност. Според бугарските државни служби, веројатно една третина од двемилионското население во Македонија може да добие државјанство. Десетици илјади аплицирале, а околу 20.000 добиле државјанство од 2001 година, пишува софиската агенција. Декларацијата за бугарско потекло е најважниот документ за Агенцијата за Бугарите во странство. Директорката на Агенција, Рајна Манџукова демантира дека постои изговор за декларацијата да не се потпише базиран на претпоставката дека “етнички Македонец“ значи “етнички Бугарин“. Таа верува дека потпишувањето на таква декларација е првиот чекор кон формирање на бугарска свест. Според Манџукова, можноста за патување и работа во останатите земји членки на Европската унија не е единствената причина за Македонците да аплицираат за бугарски пасош. Македонците тежнеат да добијат бугарско државјанство од најразлични причини – да мигрираат во Бугарија, да патуваат и работат слободно низ Европската Унија, а исто така и поради вербата во заштитата што бугарската држава може да им ја даде, се вели во текстот.

“Ќе ризикувам да кажам дека емоционалниот фактор е најважен и најчесто цитирана причина“, вели Манџукова за агенцијата.

Дека Македонците не земаат бугарски пасош само поради работата и патување, тврди и 24-годишниот штипјанецот Петар Колев, кој студира во Софија, а бугарско државјанство чека веќе четири години.

“Ја одбрав Софија бидејќи е повеќе престижна и бидејќи се чувствувам емоционално приврзан за Бугарија“, вели Петар за “Новините“, и додава самоуверено дека ова го зборува од името на поголемиот дел од македонските студенти во Бугарија.

Бугарските власти подготвуваат закон со кој надлежните ќе бидат обврзани во рок од една година да одговорат на апликациите за бугарско државјанство и да се олесни процедурата за добивање на бугарски пасош.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=6...tegorija=1

Оригинал текст : http://novinite.bg/view_news.php?id=112811
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
05-05-2010, 07:54 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-05-2010, 07:02 PM)афион Wrote: Одлучете се сега го признавате или не јазикот.Колку сте смешни едниот дели совети а другиот се јавува како негатор.Ајде бугари малку стратегија договорете се што ќе пишите.Вака христо не ќе знае кој пат да го фати.
А јас никаде не одам.


Седи, кој те брка! Вака, знаеме дека на службите сме им интересниJeee Ама, секој твој испад ке го жигосуваме. Како ова горе напишано. Тебе, не ти е битно што изјавил министер за надворшни работи на БГ, а ти е валидно што ке каже форумџија. Изгледаш смешноYea
05-05-2010, 10:12 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-05-2010, 07:16 PM)demmian Wrote:
(05-05-2010, 07:01 PM)vargo Wrote: РАЗБЕРИ ЧЕ В БЪЛГАРИЯ -99% ОТ НАСЕЛЕНИЕТО НИТО СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ МАКЕДОНСКИЯ ВЪПРОС НИТО ОТ НЯКАКВО ХИМЕРНО МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО!!!!!![/size]

Штом не се интересувате,не знам зошто ВООПШТО се напинате да го коментарите македонското прашање низ интернет форуми?

Или ако не се интересирате,како ке се го оправдате 24 часовото присуство на македонските форуми?

Македонското прашање ги засега ЕДИНСТВЕНО Македонците по националност.


Ние Македонците барем сме ви нагласиле безброј пати: ниту ве сметаме за блиски,ниту пак сакаме да имаме нешто заедничко со вас.

И иако безброј пати не ден го слушате или читате истото,вие пак си продолжувате по старо.

Не очекувајте од нас да го подобриме кон вас нашето поведение,се додека терате таква шовинистичка политика кон нас-не очекувајте добар јазик од наша страна.А,за блиски-никогаш нема со вас да бидеме блиски.Ете ви ги турците и циганите,над милион ги имате во Бугарија,со нив бидете си блиски!

Тоа важи и за Србите, или, специјално само за БугаритеShok
05-05-2010, 10:18 PM
Reply