Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 13 Vote(s) - 3.85 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Билатерални односи: Македонија - Бугарија
Author Message
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

(27-04-2010, 10:43 PM)hristo Wrote: ...сакам да консумирам и бугарска култура...

ти кажав за „културните дострели“ на бугарите...НО:

ИМАШ ИНТЕРНЕТ! МОЖЕ ШТО САКАШ ДА КОНСУМИРАШ АКО ЧУВСТВУВАШ ЖЕЛБА те. ПОТРЕБА.

само прашај и ќе добиеш „клиент“ и торент сајтови за консумација на ангро-бугарски!

ама биди искрен - ТИ сакаш, или сакаш да наметнеш на други? Icon_winkIcon_winkIcon_wink
28-04-2010, 04:05 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(28-04-2010, 03:53 AM)toni_a Wrote:
(27-04-2010, 10:27 PM)hristo Wrote: Не верувам дека така информиран човек не знае што е шовинизам. Значи, ми го испитуваш моето знаење!?!?. Добро. Ајде, да започнеме со Вујаклија.Ако те задоволи ке завршиме со негоIcon_lol шовинизам-распалување на национална омраза, проповедање на национална исклучивост. За мене е природно, ако еден народ слуша песни од друг народ, тој народ не “ проповеда национална исклучивост“ кон другиот народ. За клипот. Тоа е една шунд форма на панславинизмот кој е присатен во сите словенски земји, каде припаѓа и Бугарија. Или, не! Тие групи го преферираат пансловенскиот интерес пред историските “ несогласувања“ со друга словенска земја. Нешто како комунистичката идеологија и прагма.

Христо црни Христо...Icon_biggrin
бтв, за Наполеон си слушнал ли? а под Наполеон не само што се слушала секаква музика, ами и секакви „националности“ вршеле служба под оружје!

и зошто се местиш себеси (а и мене...но ок...прифаќам...), докажувајќи дека немаш осет за клучни прашања од политиката! а за остало друже, мало касние...
имам некаде по форуми прочитано дека станува збор за зрел човек, човек на години (се извинувам ако нешто грешно сум разбрал или протолкувал) и со интелект, а сепак (извини на израз) слеп и лесен...наводно...привидно...

збиднувањата од клипот кој го постирав се временски тесно поврзани со признавањето на Косово од страна на Бугарија (1).
Бугарија официјално ја признава независноста на Косово (2)
Пред признавањето, за „замачкување на состојбата“ и глумење добрососедство, со конотација „политика вс. народ„ , се „активираат“ елементи кои навиваат,пеат: „Смрт за Шиптарите и Косово е српско“ и веат српско знаме на (пази) наводниот непријател број 1 на Бугарија! (1+2=3)

ако сакаш ќе продолжам:
3-1=2 => бугарски интерес и кој го е* панславизмот Icon_cool

познато и документирано е дека бугарите по потреба ги менуваат државните тези за происхода на хордата те. народа си,
од - словенска (кога е русија во прашање или пак србија во случајов Icon_wink), турано-хунска...па дури и готска (ако се работи за „политика“ со германија), а најактуална е ЕУропејската бугарска раса! Tuktuk0ni Icon_lol

ти ми одговараш со излитена теза за наводен „пан-славизам“ и се ставаш во друштво на бугаро-комуњарите и српско-руски интереси. зошто - е лично твоја работа. не ти се мешам Icon_wink по се’ изгледа веруваш (си убеден) во тоа што го пишуваш, или?

она кое мене ме тангира се бугарските желби за пријателство и добрососедство со Македонија!
знаеш, како во прикаската на Хензел и Гретел на Грим...

????

Ајде, по ред. Сончан не значи по автоматизам и црнIcon_lol
Во секоја земја има групи историчари и параисторичари кои имаат друг поглед на потеклото на својот народ. Тоа како да стана мода. И во Македонија, сметам дека пратиш, има разни толкувања за нашето потекло-од антички Македонци па до Словени.
Бугарија е членка на НАТО и ЕУ, а од друга страна и мала земја. Прородно е да ги следи директивите на САД околу признавањето на Косово. Па, нели и ние го признавме Косово. Или се нешто секираш околу тоа?
Не се ставам во ничиј интерс, само констатирам за едно движење кое трајно опстојува на словенските простори. Па, нели, и Југославија се формира на тој принцип- на сојуз на јужните Словени.
Има , се поширок круг на еминентни луѓе во Бугарија, кои ја признаваат стварноста во Македонија, но во Македонија тие не се интересни и не се цитираат. Многу поинтересени се изјавите на Божидар Димитров-поранешен член на тајните служби.
И, пак на темата . Инсистирање на блокирање и не дозволување на влез на бугарска култура во МК, а од друга страна широк пристап на српската доведува до менување на нашиот културен идентитет. Ако тоа не го разбираш или не му даваш значај, веќе е твој проблем кој те прави инсуфициентен во анализите.
28-04-2010, 06:39 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(28-04-2010, 04:05 AM)toni_a Wrote:
(27-04-2010, 10:43 PM)hristo Wrote: ...сакам да консумирам и бугарска култура...

ти кажав за „културните дострели“ на бугарите...НО:

ИМАШ ИНТЕРНЕТ! МОЖЕ ШТО САКАШ ДА КОНСУМИРАШ АКО ЧУВСТВУВАШ ЖЕЛБА те. ПОТРЕБА.

само прашај и ќе добиеш „клиент“ и торент сајтови за консумација на ангро-бугарски!

ама биди искрен - ТИ сакаш, или сакаш да наметнеш на други? Icon_winkIcon_winkIcon_wink

А. може ли вака. Да се забрани сета српска културна продукција во МК, а кој сака може да ја следи на интернет или на сателитските ТВ?
28-04-2010, 06:40 AM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6

Hristo,

Vo pravo si deka ima pregolemo srpsko vlijanie vo Makedonija i sega ramnotezha treba da e so bugarskoto??
28-04-2010, 05:21 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(28-04-2010, 05:21 PM)Marko_Polog Wrote: Hristo,

Vo pravo si deka ima pregolemo srpsko vlijanie vo Makedonija i sega ramnotezha treba da e so bugarskoto??

Mарко, тие влијанија од Србија и Бугарија ни се наша судбина. Тоа се поголеми земји од МК, имаат близок јазик со нашиот, со двете не врзува заедничка историја и живеење. Неминовност е да тие културно влијаат на МК. Мојата теза е дека само влијние од една земја ( во овој случај со Србија) на долг патека е лошо за нашиот идентитет. Исто би реагирал да беше обратно, да Бугарите го имаа тоа културно влијание. Јас лично, во балансот помеѓу тие две неминовни културни влијанија, го гледам нашето културно битисување и опстојување.
28-04-2010, 07:25 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(28-04-2010, 04:05 AM)toni_a Wrote: ти кажав за „културните дострели“ на бугарите...НО:

ИМАШ ИНТЕРНЕТ! МОЖЕ ШТО САКАШ ДА КОНСУМИРАШ АКО ЧУВСТВУВАШ ЖЕЛБА те. ПОТРЕБА.

само прашај и ќе добиеш „клиент“ и торент сајтови за консумација на ангро-бугарски!

ама биди искрен - ТИ сакаш, или сакаш да наметнеш на други? Icon_winkIcon_winkIcon_wink

Бугарската фолклорна музика е најслична со македонската, меѓутоа Македонците мислат дека поблизок на македонскиот фолклор е српскиот турбо фолк.

Во Македонија не се издаваат книги од бугарски автори. Во нашите театри Нушиќ има култен статус а се разбира Нушиќ многу се борел за македонската нација да биде призната и дури и се борел човекот Македонија да биде независна држава, а не јужна Србија, т.е. вардарска Бановина.

Ретко доаѓаат бугарски рок бендови- последни беа Уикеда ако не се лажам. На нашите телевизии редовно се гости издишани и неквалитетни музички имиња од Србија и при разговор со нив не се врши превод на македонски, дури и некои водители си дозволуваат да „причаат“ на српски.


И ова веќе сум го кажал- бугарскиот јазик е братот близнак на македонскиот и со негово поголемо присуство на нашиот јазик нема којзнае што да му се случи, додека што се случува со нашиот јазик како последица на бомбардирањето со српска некултура е толку очигледно.
28-04-2010, 07:27 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(28-04-2010, 07:25 PM)hristo Wrote:
(28-04-2010, 05:21 PM)Marko_Polog Wrote: Hristo,

Vo pravo si deka ima pregolemo srpsko vlijanie vo Makedonija i sega ramnotezha treba da e so bugarskoto??

Mарко, тие влијанија од Србија и Бугарија ни се наша судбина. Тоа се поголеми земји од МК, имаат близок јазик со нашиот, со двете не врзува заедничка историја и живеење. Неминовност е да тие културно влијаат на МК. Мојата теза е дека само влијние од една земја ( во овој случај со Србија) на долг патека е лошо за нашиот идентитет. Исто би реагирал да беше обратно, да Бугарите го имаа тоа културно влијание. Јас лично, во балансот помеѓу тие две неминовни културни влијанија, го гледам нашето културно битисување и опстојување.

Hristo...Hristo,nema potreba od sosedsko vlijanie vo Makedonija...sosedskoto vlijanie e preterano izlishno vo 21 vek...imame sopstvena drzava i predlagam da gradime i kreirame sopstvena kultura,a ne da pozajmuvame kultura od sosedstvoto.

Mislam deka toa e najprifatlivo.


Sosedskite vlijanija se veke old-feshn za modernoto makedonsko opstestvo,na koe mu e preku glava od sosedni propagandi.
29-04-2010, 11:12 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(29-04-2010, 11:12 PM)demmian Wrote:
(28-04-2010, 07:25 PM)hristo Wrote:
(28-04-2010, 05:21 PM)Marko_Polog Wrote: Hristo,

Vo pravo si deka ima pregolemo srpsko vlijanie vo Makedonija i sega ramnotezha treba da e so bugarskoto??

Mарко, тие влијанија од Србија и Бугарија ни се наша судбина. Тоа се поголеми земји од МК, имаат близок јазик со нашиот, со двете не врзува заедничка историја и живеење. Неминовност е да тие културно влијаат на МК. Мојата теза е дека само влијние од една земја ( во овој случај со Србија) на долг патека е лошо за нашиот идентитет. Исто би реагирал да беше обратно, да Бугарите го имаа тоа културно влијание. Јас лично, во балансот помеѓу тие две неминовни културни влијанија, го гледам нашето културно битисување и опстојување.

Hristo...Hristo,nema potreba od sosedsko vlijanie vo Makedonija...sosedskoto vlijanie e preterano izlishno vo 21 vek...imame sopstvena drzava i predlagam da gradime i kreirame sopstvena kultura,a ne da pozajmuvame kultura od sosedstvoto.

Mislam deka toa e najprifatlivo.


Sosedskite vlijanija se veke old-feshn za modernoto makedonsko opstestvo,na koe mu e preku glava od sosedni propagandi.

Е па, тогаш, да бараме забрана на прикажувања на српската културна продукција. Советот за радио-дифузија, како што забранил на кабелските оператори да емитираат бугарски станици така ке забрани и емитувања на српски станици. На националните ТВ станици ке се забрани емитувања на српски филмови, ТВ серии, толк шоуа. Од библиотеките ке се повлечат сите книги на српски јазик. Така ке се воспостави, за мене т.н. пасивна културна релација со Србија, како што е направено со Бугарија. По свадбите и веселбите , службите ке сугерираат да не се пеат српски песни зошто се спротивни на македонските национални интереси. Може и така. Нормално, очекувам ваша подршка во тоа. Да не остане само на изјава. Кога може да функционира забрана на пушење, зошто и ова да не функционира.
30-04-2010, 06:33 AM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

Hristo една българска комедия ти препоръчвам,която между другото е копродукция с Македония Icon_wink


30-04-2010, 07:27 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(30-04-2010, 06:33 AM)hristo Wrote:
(29-04-2010, 11:12 PM)demmian Wrote:
(28-04-2010, 07:25 PM)hristo Wrote:
(28-04-2010, 05:21 PM)Marko_Polog Wrote: Hristo,

Vo pravo si deka ima pregolemo srpsko vlijanie vo Makedonija i sega ramnotezha treba da e so bugarskoto??

Mарко, тие влијанија од Србија и Бугарија ни се наша судбина. Тоа се поголеми земји од МК, имаат близок јазик со нашиот, со двете не врзува заедничка историја и живеење. Неминовност е да тие културно влијаат на МК. Мојата теза е дека само влијние од една земја ( во овој случај со Србија) на долг патека е лошо за нашиот идентитет. Исто би реагирал да беше обратно, да Бугарите го имаа тоа културно влијание. Јас лично, во балансот помеѓу тие две неминовни културни влијанија, го гледам нашето културно битисување и опстојување.

Hristo...Hristo,nema potreba od sosedsko vlijanie vo Makedonija...sosedskoto vlijanie e preterano izlishno vo 21 vek...imame sopstvena drzava i predlagam da gradime i kreirame sopstvena kultura,a ne da pozajmuvame kultura od sosedstvoto.

Mislam deka toa e najprifatlivo.


Sosedskite vlijanija se veke old-feshn za modernoto makedonsko opstestvo,na koe mu e preku glava od sosedni propagandi.

Е па, тогаш, да бараме забрана на прикажувања на српската културна продукција. Советот за радио-дифузија, како што забранил на кабелските оператори да емитираат бугарски станици така ке забрани и емитувања на српски станици. На националните ТВ станици ке се забрани емитувања на српски филмови, ТВ серии, толк шоуа. Од библиотеките ке се повлечат сите книги на српски јазик. Така ке се воспостави, за мене т.н. пасивна културна релација со Србија, како што е направено со Бугарија. По свадбите и веселбите , службите ке сугерираат да не се пеат српски песни зошто се спротивни на македонските национални интереси. Може и така. Нормално, очекувам ваша подршка во тоа. Да не остане само на изјава. Кога може да функционира забрана на пушење, зошто и ова да не функционира.


Za ova se slozuvam so tebe..

I jas sum ,,ZA,, vakviot predlog...se nadevam vo najskoro vreme da se pokrene inicijativa za ova.
30-04-2010, 09:00 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-04-2010, 07:27 PM)Paradigm Wrote: Hristo една българска комедия ти препоръчвам,която между другото е копродукция с Македония Icon_winkНие во МК ја гледаме , сеуште, српската “Жикина династија“, снимена пред 30-ина години...поради квалитетот, по критериуми на Тони_аIcon_lol Знаеш, дека на македонските телевизии сеуште немам гледано бугарски филм или комедија. Снимате ли вие тие работи или не?Icon_wink
30-04-2010, 09:02 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15

Младенов: ПЈРМ е засрамувачки акроним

Автор: Александар Чочевски
01 мај 2010, 09:59
Извор: Макфакс
Вашингтон

Мразам што морам да го користам и читам тој засрамувачки акроним. Македонија и Грција мора да постигнат компромис за името заради евро-атлантската иднина на земјата, вели шефот на бугарската дипломатија, Николај Младенов.

Во својот настап пред Центарот за стратегиски и меѓународни студии во Вашингтон, Младенов проблемот со името го нарече чуствително и комплексно прашање за кое мора да се изнајде решение.

„ Не би ги поврзувал директно грчката финансиска криза и прашањето за името. Тоа е билатерално прашање меѓу Македонија и Грција. Тоа не е прашање на кое луѓето не обрнуваат внимание, па да успееме лесно да постигнеме решение. Тоа е многу комплексно прашање, што е многу важно за Грците и Македонците. Тоа што често и им го велиме на нашите пријатели во Скопје и Атина е дека сме убедени дека мора да има компромис. Мора да се постигне компромис, што е прифатлив за двете страни, инаку можностите што Македонија ги има пред себе во однос на НАТО и ЕУ ќе бидат многу отежнати доколку нема компромис“, изјави Младенов, кој потенцира дека македонското претседателство со Комитетот на министри на Советот на Европа треба да се искористи за интензивирање на разговорите со Грција.

За него, засрамувачки е што една земја, две децении по падот на комунизмот мора да се означува со референа како ПЈРМ.

„Искрено, мразам што морам да продолжам да го користам и да го читам овој акроним, поради тоа што е засрамувачки. 20 години од крајот на комунизмот и години по крајот на распадот на Југославија, сеуште имаме една земја што го има зборот „Поранешна“ во своето име што многумина од нас мораме да го користиме“, вели шефот на бугарската дипломатија, кој нагласи дека Бугарија го признава и го користи уставното име – Република Македонија.

Најавувајќи ја својата посета на Скопје во првата половина на мај, Младенов најавува повторно покренување на прашањето за потпишување на договорот за доборсоседство меѓу Бугарија и Македонија.

„Има добра можност за потпишување за договорот за добрососедство ако двете страни, барем на една недела, престанеме да го читаме печатот и се фокусираме на вистинските работи со кои треба да се справиме. Ова го велам со голема разочараност, поради тоа што мислам дека македонско-бугарските односи се засенети со прашања што не ги покренуваат политичарите, туку медиумите. Ова не е добро. Она што треба да го направиме е да потсетиме на оваа иницијатива, и се надевам дека ќе го направам тоа со мојот пријател, Антонио Милошоски во Скопје, и да се придвижиме напред во создавањето рамка за нашите билатерални односи, која ќе го отсликува реалното мислење на луѓето. Бугарија во последните 20 години беше од помош и е добар пријател на Македонија“, вели Младенов.

Запрашан од страна на претседателот на Обединетата Македонска Дијаспора, Методија Колоски за положбата на македонското малцинство во Бугарија, Младенов со одговор – признаваме индивидуални, а не колективни права.

„Дозволете ми да бидам јасен, ние не признаваме малцинства во Бугарија. Нашиот правен систем е базиран на фактот дека луѓето имаат индивидуални човекови права и како индивидуи имаат право да се изразат себе си, да учат, да изучуваат јазици или да прават било што за да го изразат својот индивидуален идентитет. Ние имаме голема турска популација во Бугарија, што е целосно интегрирана во општеството, поради тоа што тие се бугарски граѓани. Нашиот правен систем не им дава посебни права поради тоа што се малцинство, но и поради тоа што тие како индивидуи уживаат човекови права. Мислам дека прашањето што често се покренува за македонско малцинство...ќе ми дозволите да бидам отворен...секој пат кога некој го покренува ова прашање, мислам дека сака да ни наштети на нашите односи. За мене, тоа не претставува проблем“, вели Младенов, кој бара главниот фокус во односите меѓу двете земји да не биде на историски прашања.
/крај/ csis/ач

http://makfax.com.mk/_tools/article/106258/view
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
01-05-2010, 11:52 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(01-05-2010, 11:52 AM)Pirinec-Vrhovist Wrote: вели Младенов, кој бара главниот фокус во односите меѓу двете земји да не биде на историски прашања.

http://makfax.com.mk/_tools/article/106258/view

Одлично кажано... Историјата треба да се остави на историчарите, а не да се бара некаков договор меѓу Македонија и Бугарија во врска со историјата т.е. историја пишувана со политички декрет... Такви истории паднаа со паѓањето на политичарите и системите кои диригираа каква историја треба да се пишува.

01-05-2010, 01:03 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(01-05-2010, 01:03 PM)acko Wrote:
(01-05-2010, 11:52 AM)Pirinec-Vrhovist Wrote: вели Младенов, кој бара главниот фокус во односите меѓу двете земји да не биде на историски прашања.

http://makfax.com.mk/_tools/article/106258/view

Одлично кажано... Историјата треба да се остави на историчарите, а не да се бара некаков договор меѓу Македонија и Бугарија во врска со историјата т.е. историја пишувана со политички декрет... Такви истории паднаа со паѓањето на политичарите и системите кои диригираа каква историја треба да се пишува.

Да историята да се остави на историчрите ,отлично само да прашам на кой историри ????....на истите Академиците от МАНУ дека писха история по диктовката на србо-комунистите на Тито от Београд...тия истите македонски академици дека пиасаха история како беше огодно и как сакаха во Београд.Тия истите академици дека сите войводи кой беха против србите како Т.Александров ги писаха пресона нонграта за македнската история?
01-05-2010, 02:22 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15

Шефот на бугарската дипломатија идната недела во Скопје

Отворените прашања треба да се решаваат, а не да се бега од нив, порака до македонските власти од бугарскиот шеф на дипломатијата кој следнава недела доаѓа во Скопје.

Николај Младенов, во своето излагање пред Центарот за стратегиски и меѓународни студии во Вашингтон најавува актуелизирање на иницијативата за потпишување на договор за добрососедство меѓу двете земји, кој Софија го покрена, а Скопје се уште се нема произнесено.

„Има добра можност за потпишување за договорот за добрососедство ако двете страни, барем на една недела, престанеме да го читаме печатот и се фокусираме на вистинските работи со кои треба да се справиме.

Ова го велам со голема разочараност, поради тоа што мислам дека македонско-бугарските односи се засенети со прашања што не ги покренуваат политичарите, туку медиумите.

Ова не е добро, рекол Младенов. Нацрт текстот, македонското МНР го држеше далеку од очите на јавноста се до моментот кога официјална Софија го објави.

„Сметаме дека секоја добронамерна иницијатива заслужува да биде разгледана на доверлив начин за да можеме за да извлечеме некоја корист од било кој предлози. Предлог договорот кој што беше понуден од страна на Р. Бугарија се анализира во нашето министерство и во други институции кој што можат да дадат свое мислење и потоа ќе одиме со одреден став и реплика“, изјави Антонио Милошоски.

Прашањето за спорот со името исто така нема да биде одминато на разговорите Младенов-Милошоски особено сега откако претседател Прванов побара при решавањето на разликите со името да бидат заштитени и одредени бугарски интереси.

http://media.a1.com.mk/media/video/10/go...-01-05.wmv

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122675
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
01-05-2010, 02:56 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

(30-04-2010, 09:02 PM)hristo Wrote:
(30-04-2010, 07:27 PM)Paradigm Wrote: Hristo една българска комедия ти препоръчвам,която между другото е копродукция с Македония Icon_winkНие во МК ја гледаме , сеуште, српската “Жикина династија“, снимена пред 30-ина години...поради квалитетот, по критериуми на Тони_аIcon_lol Знаеш, дека на македонските телевизии сеуште немам гледано бугарски филм или комедија. Снимате ли вие тие работи или не?Icon_wink
Знам добро аз.Кога и да идам в Македония на радио сръбска музика,на кафе сръбска музика,на ТВ сръбски предавания,програмите се с сръбски субтитри повекето-ми се поврака...
Немож да слушнеш изворна македонска музика кога ке идеш на кръчма или ако чуеш ке е две песни и сетне 4 часа сръбски турбо фолк,се едно да си в Южна Бановина,а не в самостойна Р.Македония...ужас!
Иначе това филмчето добро е.Ако идваш към България дават го по кината,а кога излезе по торент сайтовете може да си го свалиш например от тук
http://zamunda.net/browse.php
(This post was last modified: 01-05-2010, 06:59 PM by Paradigm.)
01-05-2010, 06:58 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(01-05-2010, 06:58 PM)Paradigm Wrote: Знам добро аз.Кога и да идам в Македония на радио сръбска музика,на кафе сръбска музика,на ТВ сръбски предавания,програмите се с сръбски субтитри повекето-ми се поврака...
Немож да слушнеш изворна македонска музика кога ке идеш на кръчма или ако чуеш ке е две песни и сетне 4 часа сръбски турбо фолк,се едно да си в Южна Бановина,а не в самостойна Р.Македония...ужас!
Иначе това филмчето добро е.Ако идваш към България дават го по кината,а кога излезе по торент сайтовете може да си го свалиш например от тук
http://zamunda.net/browse.php
Едноставно не можеше а да не придодадеш и од себе малку, а? Па како не ти е срам бе? Мене би ме било срам, што се вели, да гледам некого во очи и да лажам. Којзнае дали воопшто и си бил во Македонија . Такво нешто може и ќе ти помине во Бугарија, ама не и тука Nee_taka
(This post was last modified: 01-05-2010, 08:10 PM by Пат.)
01-05-2010, 08:09 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

Бил съм много пати в Македония.Последно бех в Щип.В хотела погледах малко ТВ.
Кажи ти дали нема филмски канали кои върват със сръбски субтитри?Имаше например History channel или National Geographic кои беха с сръбски субтитри и некои други програми не се сещам сега точно кои.
Дали лъжа за това?И що имам аз полза от това да лъжа?Преплавени сте от сръбска култура(доколко има такава) и сръбско влияние-сръбски Биг Брадър и други такива предавания на ТВ,музика,филми и що се сетиш друго.
01-05-2010, 08:38 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15

Кирилов: Ако вие се чувствувате како Македонци тогаш ве признаваме

Тања Милевска
01.05.2010 20:05

[Image: intervju-kirilov.jpg]

Г. Кирилов, добре дојдовте, вие и дел од останатите членови на парламентот побаравте средба со еврокомесарот за проширување, Г. Штефан Филе. Би сакала да знам за што ќе дискутирате зашто веќе спомнавте дека Македонија е главна тема.

Какви се вашите барања?

- Главната причина е сите членови на парламентот во Бугарија да го покренат прашањето за третманот на македонските граѓани на кои бугарското им е второ државјанство. Најдобар пример за тоа што ќе се дискутира е агонијата на Спаска Митрова, случај во кој што сметаме дека станува збор за кршење на човековите права. Таа е мајка, долго време е жртва на лош третман. Не знам што е причината за тоа, ама ќе разговор со него за тоа и како што знаете, веќе сме го споменале проблемот.

Значи барате прашањето да стане дел од извештајот за прогрес од Комисијата?

- Се уште нема да дискутираме за извештајот за прогрес, ама сигурно ќе зборуваме за овој сериозен проблем.

Сакате да извлечете заклучок за општата ситуација со човековите права во Македонија, освен конкретното прашање?

- Во глобала, ако имало нарушување на човековите права и ако тоа е случај и со Спаска Митрова и ако имало драстично нарушување, тогаш мора да се дискутира за тоа. Ако има и други прашања поврзани со правниот систем, со тоа како судот го решил нејзиниот случај, јасно дека и тоа создава проблеми.

Ќе разговарате за македонското малцинство во Бугарија и за македонската политичка партија ОМО Илинден Пирин?

- Што се однесува до малцинствата, таканаречените „малцинства“, околу тоа веќе се поставени европски стандарди. За секој што чувствува дека е дел од некое малцинство, има право на тоа. Тоа е работа на правниот систем и не е дел од нашата дискусија зашто не сум убеден дека има такви малцинства во Бугарија. Но ако некои одлучат дека се малцинство, правниот систем треба да се погрижи за нив и сметам дека тоа е во ред.

Во Германија сигурно нема австриско малцинство. Секако. Ама Европскиот суд за човечки права донесе две-три одлуки за ОМО Илинден Пирин. Зошто Бугарија не ги почитува овие одлуки?

- Јас сум за тоа, како што веќе ја кажав мојата визија за тоа. Колку што знам ова е прашање што политички се експлоатира, ама ако има доволно причини за судско разгледување, законот треба да се спроведе и ако сакаат да се регистрираат треба се регистрираат.

Дали го признавате македонскиот идентитет?

- Па, се работи за самоопределување. Да бидеме реални. Во Македонија веќе долго време се гради нација, главно по Втората светска војна. Луѓето кои по потекло се сметаат Македонци треба да имаат право и исто така и нацијата има право. Никој не смее да каже „Ти се чувствуваш како Македонец, ама не си“. Тоа е европски стандард според кој треба да се раководиме и ако граѓаните така се чувствуваат треба да имаат право да се нарекуваат Македонци.

Многу сте толерантен и либерален во поглед на вашите ставови кон македонското прашање. Значи ли тоа дека ќе го покренете тоа прашање во Бугарија и дека ќе ги поттикнете бугарските власти да го признаат македонското малцинство?

- Прашањето е решено.

Во Бугарија?

- Јасно е и во Бугарија. Има еден проблем. Во вашата влада и администрација има многу луѓе кои во последниве неколку децении градат кариери преку поттикнување на анти-бугарски чувства. Бугарите немаат негативни чувства, имаат позитивни чувства што се историски засновани и Македонците ги сметаат за браќа. Треба само заедно да ја прославиме историјата. Јасно е дека имаме заедничка историја, во спротивно немаше да дискутираме за тоа. Сакаме да изградиме добрососедски врз основа на таа историја, а врз основа на националистички чувства.

Значи, ги признавате македонскиот јазик и идентитет?

- Ако македонците така се нарекуваат, секако дека ги признаваме. И иако јазиците ни се слични, ако вие велите дека вашиот јазик е засебно создаден јазик, ние треба да го признаеме.

Каков е ставот на Бугарија во однос на спорот со името помеѓу Македонија и Грција? Што мислите за тоа?

- Можам да ви го кажам мојот став со кој мислам дека многумина се согласуваат. Бугарија прва ја призна Македонија под нејзиното уставно име. Тоа беше благодарение на позитивните чувства што постоеа тогаш, но и сега. Причина за тоа беше и опасноста Македонија да биде нападната, така што беше неопходно беше признаеме за да имаме мир во соседството. Но, има и едно големо „но“, за жал вие не третирате исто како што ја третирате Грција. И покрај тоа што Грција ви прави проблеми околу името, а Бугарија прва го призна истото. Ние не гледаме добрососедски односи кон Бугарија, забележуваме омраза, негативни чувства, медиумите шират јазик на омраза и тоа секако не загрижува.

Остатокот од разговорот погледнете го во видеото.

http://media.a1.com.mk/media/video/10/in...-01-05.wmv
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
(This post was last modified: 01-05-2010, 09:30 PM by Pirinec-Vrhovist.)
01-05-2010, 09:30 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(01-05-2010, 09:30 PM)Pirinec-Vrhovist Wrote: Кирилов: Ако вие се чувствувате како Македонци тогаш ве признаваме

Тања Милевска
01.05.2010 20:05

[Image: intervju-kirilov.jpg]

Г. Кирилов, добре дојдовте, вие и дел од останатите членови на парламентот побаравте средба со еврокомесарот за проширување, Г. Штефан Филе. Би сакала да знам за што ќе дискутирате зашто веќе спомнавте дека Македонија е главна тема.

Какви се вашите барања?

- Главната причина е сите членови на парламентот во Бугарија да го покренат прашањето за третманот на македонските граѓани на кои бугарското им е второ државјанство. Најдобар пример за тоа што ќе се дискутира е агонијата на Спаска Митрова, случај во кој што сметаме дека станува збор за кршење на човековите права. Таа е мајка, долго време е жртва на лош третман. Не знам што е причината за тоа, ама ќе разговор со него за тоа и како што знаете, веќе сме го споменале проблемот.

Значи барате прашањето да стане дел од извештајот за прогрес од Комисијата?

- Се уште нема да дискутираме за извештајот за прогрес, ама сигурно ќе зборуваме за овој сериозен проблем.

Сакате да извлечете заклучок за општата ситуација со човековите права во Македонија, освен конкретното прашање?

- Во глобала, ако имало нарушување на човековите права и ако тоа е случај и со Спаска Митрова и ако имало драстично нарушување, тогаш мора да се дискутира за тоа. Ако има и други прашања поврзани со правниот систем, со тоа како судот го решил нејзиниот случај, јасно дека и тоа создава проблеми.

Ќе разговарате за македонското малцинство во Бугарија и за македонската политичка партија ОМО Илинден Пирин?

- Што се однесува до малцинствата, таканаречените „малцинства“, околу тоа веќе се поставени европски стандарди. За секој што чувствува дека е дел од некое малцинство, има право на тоа. Тоа е работа на правниот систем и не е дел од нашата дискусија зашто не сум убеден дека има такви малцинства во Бугарија. Но ако некои одлучат дека се малцинство, правниот систем треба да се погрижи за нив и сметам дека тоа е во ред.

Во Германија сигурно нема австриско малцинство. Секако. Ама Европскиот суд за човечки права донесе две-три одлуки за ОМО Илинден Пирин. Зошто Бугарија не ги почитува овие одлуки?

- Јас сум за тоа, како што веќе ја кажав мојата визија за тоа. Колку што знам ова е прашање што политички се експлоатира, ама ако има доволно причини за судско разгледување, законот треба да се спроведе и ако сакаат да се регистрираат треба се регистрираат.

Дали го признавате македонскиот идентитет?

- Па, се работи за самоопределување. Да бидеме реални. Во Македонија веќе долго време се гради нација, главно по Втората светска војна. Луѓето кои по потекло се сметаат Македонци треба да имаат право и исто така и нацијата има право. Никој не смее да каже „Ти се чувствуваш како Македонец, ама не си“. Тоа е европски стандард според кој треба да се раководиме и ако граѓаните така се чувствуваат треба да имаат право да се нарекуваат Македонци.

Многу сте толерантен и либерален во поглед на вашите ставови кон македонското прашање. Значи ли тоа дека ќе го покренете тоа прашање во Бугарија и дека ќе ги поттикнете бугарските власти да го признаат македонското малцинство?

- Прашањето е решено.

Во Бугарија?

- Јасно е и во Бугарија. Има еден проблем. Во вашата влада и администрација има многу луѓе кои во последниве неколку децении градат кариери преку поттикнување на анти-бугарски чувства. Бугарите немаат негативни чувства, имаат позитивни чувства што се историски засновани и Македонците ги сметаат за браќа. Треба само заедно да ја прославиме историјата. Јасно е дека имаме заедничка историја, во спротивно немаше да дискутираме за тоа. Сакаме да изградиме добрососедски врз основа на таа историја, а врз основа на националистички чувства.

Значи, ги признавате македонскиот јазик и идентитет?

- Ако македонците така се нарекуваат, секако дека ги признаваме. И иако јазиците ни се слични, ако вие велите дека вашиот јазик е засебно создаден јазик, ние треба да го признаеме.

Каков е ставот на Бугарија во однос на спорот со името помеѓу Македонија и Грција? Што мислите за тоа?

- Можам да ви го кажам мојот став со кој мислам дека многумина се согласуваат. Бугарија прва ја призна Македонија под нејзиното уставно име. Тоа беше благодарение на позитивните чувства што постоеа тогаш, но и сега. Причина за тоа беше и опасноста Македонија да биде нападната, така што беше неопходно беше признаеме за да имаме мир во соседството. Но, има и едно големо „но“, за жал вие не третирате исто како што ја третирате Грција. И покрај тоа што Грција ви прави проблеми околу името, а Бугарија прва го призна истото. Ние не гледаме добрососедски односи кон Бугарија, забележуваме омраза, негативни чувства, медиумите шират јазик на омраза и тоа секако не загрижува.

Остатокот од разговорот погледнете го во видеото.

http://media.a1.com.mk/media/video/10/in...-01-05.wmv

И сега!? Што ке измислат службениците? Пак ке го цитираат Божидар Димитров. Ставам потпис под неговото интервју. Тоа е пат за надминување на балканската историја и ставање клуч на “ балканската крчма“ ( Мирослав Крлежа).
01-05-2010, 10:21 PM
Reply