Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 2.67 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
БЈРМ/FYROM ДЕЛО НА БУГАРИЈА !!!!????
Author Message
demmian
Unregistered

 
#41

(30-07-2010, 06:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дискусииве/ БАРАЊАТА на Зоограф и Деммјан ме натераа да ја отворам оваа тема за да се обидеме да дадеме свои видувања и од тоа да извлчеме некои одговори и поуки.

1. Дали Бугарија или некој дрруг ни го наметна името FYROM или сами го прифативме.

2. Дали обидот да посочиме на вистинските виновници за промена на името од Македонија во FYROM e БУГАРОФИЛСТВО.

3. Дали на луѓето кои не ословуваат како FYROM треба треба да им се лутиме и како што бараат Деммјан и Зоограф администрацијата да ги банира или да го брише FYROM.

1) Не,Бугарија не го наметна името,напротив прва не призна како Македонија,нормално затоа што Бугарија како очајна љубовница во тие мрачни времиња на 1991 година,сметаше дека Македонија ќе влета во нејзините ,,објатија,, или пак во најмала рака би станала втората блгарска држава,по примерот Германија-Австрија.

За мојата реакција во однос на името ФИРОМ,таа беше таква,бидејќи еден од бугарите отече со тоа ФИРОМ,така што мојата ,,бурна,, реакција беше најнормална.


2)ФИРОМ е РЕФЕРЕНЦА,а не ИМЕ,јасно ли му е тоа на некој?!!Свесен сум дека Глигоров и компанија се сложија со таа референца,ама зошто пак некој ме обвинува мене дека припаѓам на одредена страна,сосема сум безпристрастен,а и да потенцирам дека кога срамната референца беше лепната,јас едвај можев да го видам сонцето,сеуште бев на мали нозе.Така да,тие времиња за мене се само раскажана историја,а не нешто,на коешто се сеќавам кристално јасно.

Додека за Администраторот,колку и да се обидува да прикрива,идентичните негови ставови со друг еден ник на форумов сосема го издаваат.ВО нормалниот свет нема двајца исти личности со 100% идентични размислувања и ставови,без разлика колку и да се водени од иста идеологија-они нема шанси да се совпаѓаат со ставовите на 100%

И се познава дека Администраторот е некое минијатурно македонче,забегано во Канада,и мисли дека во Македонија трње растат,тој е од оние луѓе кои поседуваат чувство на супериорност над останатите од своето стадо,само затоа што поради одредени причини забегал преку океан и истиот тој администратор се гордее со својата миграција во Канада,ама пак од друга страна мота филмови како е грандиозен Македонец,кој со сета своја ОБИЧ ја љуби Македонија.


Симптомите,кои ги има Администратор се ПРИС’ШТИ на голем број Македонци кои нашле прибежиште во прекуокеанските држави,не знам зошто стекнуваат такво глупаво чувство на надмоќ над другите,кога и тие самите се дел од едно исто мизерно СТАДО.

Тоа е како,живеам во Канада убаво ми е,на софистициран начин преку ПС-то ги исмевам моите сонародници,имам идеја за нова идеологија,која што би можела да се вкорени во Македонија,и од која ЈАС лично би можел да имам профит (ова се мислите во главата на Администратор) арно ама Администратор како поповите БАРА да му се пружи рака,но ТОЈ САМИОТ НИКОГАШ НЕ БИ СИ ЈА ПОДАЛ РАКАТА.

Е,нема такво нешто!Таква идеологија нема да пушти корен во Македонија.Ајде нека кажи Администратор како тој има лобирано ЗА и ПРО Македонија.Лобирал ли некогаш за татковината Македонија или од Бога чека здравје?!

Администраторе прави што ќе правиш,со мене не можеш да си играш к*р ташак...сепак јас лично сум со одредена генетика од моите предци,квалитетна висококачествена генетика,која во голем процент е ,,виновна,, да сум ОНА што сум денес...
И не заборавај Администраторе....јас колку и да не ги сакам бугарите- сум СЕПАК бугарска школа,Македонците кои се бугарска школа,се милион пати помудри од такви како тебе гревчиња кои забегале во Канада,до таа степен што тебе може и мислите да ти ги прочитаат!
Иднината на Македонија ни припаѓа нас,а не на такви како тебе кои од баџа викаат ура,кои лаат не од зад граница,но од зад океан.Каква мизерија манифестираш администраторе чудо едно!
09-08-2010, 04:42 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#42

(09-08-2010, 04:42 PM)demmian Wrote:
(30-07-2010, 06:18 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Дискусииве/ БАРАЊАТА на Зоограф и Деммјан ме натераа да ја отворам оваа тема за да се обидеме да дадеме свои видувања и од тоа да извлчеме некои одговори и поуки.

1. Дали Бугарија или некој дрруг ни го наметна името FYROM или сами го прифативме.

2. Дали обидот да посочиме на вистинските виновници за промена на името од Македонија во FYROM e БУГАРОФИЛСТВО.

3. Дали на луѓето кои не ословуваат како FYROM треба треба да им се лутиме и како што бараат Деммјан и Зоограф администрацијата да ги банира или да го брише FYROM.1) Не,Бугарија не го наметна името,напротив прва не призна како Македонија,нормално затоа што Бугарија како очајна љубовница во тие мрачни времиња на 1991 година,сметаше дека Македонија ќе влета во нејзините ,,објатија,, или пак во најмала рака би станала втората блгарска држава,по примерот Германија-Австрија.

За мојата реакција во однос на името ФИРОМ,таа беше таква,бидејќи еден од бугарите отече со тоа ФИРОМ,така што мојата ,,бурна,, реакција беше најнормална.


2)ФИРОМ е РЕФЕРЕНЦА,а не ИМЕ,јасно ли му е тоа на некој?!!Свесен сум дека Глигоров и компанија се сложија со таа референца,ама зошто пак некој ме обвинува мене дека припаѓам на одредена страна,сосема сум безпристрастен,а и да потенцирам дека кога срамната референца беше лепната,јас едвај можев да го видам сонцето,сеуште бев на мали нозе.Така да,тие времиња за мене се само раскажана историја,а не нешто,на коешто се сеќавам кристално јасно.


Кога ти даваат налог да шириш лаги и манипулации , погледнете дали лесно се демантираат. Оваа чисто заради себеси Деммјане , да не изигруваш глуп август за други луѓе.
Бугарија ја призна Македонија на 15. 01.1992 година, ЗНАЧИ по РЕФЕРЕНДУМОТ во Македонија. Референдумското прашање Деммијане гласеше:

"Дали сте за суверена и самостојна држава Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверените држави на Југославија".

Како можела Бугарија да смета дека Македонија:

"ке влета во нејзините ,,објатија,, или пак во најмала рака би станала втората блгарска држава, по примерот Германија-Австрија."

kога на референдумот Македонските граѓани се изјаснија со кого ке СТАПАТ ВО СОЈУЗ. Значи Макеонија да стане второ Бугарска држва ОСВЕН СО ВОЈНА негледам друг начин. Ако знаеш кажи ми.


2. FYROM беше референца ДВА МЕСЕЦИ, во тој рок требаше да се некои ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА СО ГРЦИЈА.

(09-07-2010, 12:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [Image: 331g077.jpg]


Во времената спогодба потпишана 1995 година, од Македонска страна не се ограничува рокот на траењето на преговорите туку стои клаузула:

Втората Страна е обврзана да не употребува во меѓународните организации друго име освен БЈРМ, се додека, во согласност со Првата Страна, не одбере прикладно име.


Се надевам дека сега ти е јасно дека името МАКЕДОНИЈА е ПРОДАДЕНО ТОГАШ, и дека повеке со ваква власт и овие луѓе неможе да се врати.
09-08-2010, 06:00 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#43

(09-08-2010, 06:00 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Кога ти даваат налог да шириш лаги и манипулации , погледнете дали лесно се демантираат. Оваа чисто заради себеси Деммјане , да не изигруваш глуп август за други луѓе.
Бугарија ја призна Македонија на 15. 01.1992 година, ЗНАЧИ по РЕФЕРЕНДУМОТ во Македонија. Референдумското прашање Деммијане гласеше:

"Дали сте за суверена и самостојна држава Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверените држави на Југославија".

Како можела Бугарија да смета дека Македонија:

"ке влета во нејзините ,,објатија,, или пак во најмала рака би станала втората блгарска држава, по примерот Германија-Австрија."

kога на референдумот Македонските граѓани се изјаснија со кого ке СТАПАТ ВО СОЈУЗ. Значи Макеонија да стане второ Бугарска држва ОСВЕН СО ВОЈНА негледам друг начин. Ако знаеш кажи ми.


2. FYROM беше референца ДВА МЕСЕЦИ, во тој рок требаше да се некои ОТВОРЕНИ ПРАШАЊА СО ГРЦИЈА.

(09-07-2010, 12:48 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: [Image: 331g077.jpg]


Во времената спогодба потпишана 1995 година, од Македонска страна не се ограничува рокот на траењето на преговорите туку стои клаузула:

Втората Страна е обврзана да не употребува во меѓународните организации друго име освен БЈРМ, се додека, во согласност со Првата Страна, не одбере прикладно име.


Мора да признаам дека целосната конструкција на референдумското прашање не ја знаев СОСЕМА,т.е.како што веќе кажав тие времиња за мене се сосема бледи не се сеќавам јасно на нив.

(09-08-2010, 06:00 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Се надевам дека сега ти е јасно дека името МАКЕДОНИЈА е ПРОДАДЕНО ТОГАШ, и дека повеке со ваква власт и овие луѓе неможе да се врати.


А,со каква власт и со кои луѓе би се вратило името МАКЕДОНИЈА бре Јордане?!
10-08-2010, 02:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#44

(10-08-2010, 02:44 PM)demmian Wrote: А,со каква власт и со кои луѓе би се вратило името МАКЕДОНИЈА бре Јордане?!


Со МАКЕДОНСКА ВЛАСТ И МАКЕДОНЦИ КАКО НОСИТЕЛИ НА ВЛАСТА.
10-08-2010, 04:49 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#45

(10-08-2010, 04:49 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(10-08-2010, 02:44 PM)demmian Wrote: А,со каква власт и со кои луѓе би се вратило името МАКЕДОНИЈА бре Јордане?!


Со МАКЕДОНСКА ВЛАСТ И МАКЕДОНЦИ КАКО НОСИТЕЛИ НА ВЛАСТА.Биди поконкретен те молам.

Едно е да дебатираме фигуративно,сосема поинаку е кога дебатираме отворено.
10-08-2010, 07:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#46

(10-08-2010, 07:10 PM)demmian Wrote:
(10-08-2010, 04:49 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(10-08-2010, 02:44 PM)demmian Wrote: А,со каква власт и со кои луѓе би се вратило името МАКЕДОНИЈА бре Јордане?!


Со МАКЕДОНСКА ВЛАСТ И МАКЕДОНЦИ КАКО НОСИТЕЛИ НА ВЛАСТА.Биди поконкретен те молам.

Едно е да дебатираме фигуративно,сосема поинаку е кога дебатираме отворено.Јас дебатирам јасно, отворено и што е најбитно се поткрепувам со факти.
Еве ти една груба хронологија.
Глигоров ја составува првата влада на Македонија по диктат на Белград:


Quote:Како главен потфат во процесот на создавање на таа Влада, останува одбивањето на тогашниот претседател на државата Киро Глигоров да го даде мандатот на кандидатите за премиер што беа предложени од ВМРО-ДПМНЕ, која имаше најголем број на пратеници. Во недостаток на аргументирани одговори на тоа прашање, го земам за точно кажувањето на еден од нашите најпознати и најспособни разузнавачи во една од емисиите “ Во центарот“, на новинарот Васко Ефтов. Во слободна интерпретација, таа личност рече дека одлуката за таа постапка на Глигоров му била сугерирана од Белград.
По линија на органите на власта никој од Белград немал право да даде таква сугестија, бидејки таа мора да биде јавна и за неа ќе се дознае, а во тој случај ќе биде и неуспешна. Со оглед на искуството на изворот кој го спомнувам овде, останува да претпоставам дека таа сугестија од Белград на Глигоров дошла преку тајните служби. За Глигоров да ја прифати таа сугестија, тој морал да има причини. Морал да знае со каква моќ тука кај нас, во тоа време располагале тајните служби, за да чувствува обврска да се држи до сугестијата, а и за да биде сигурен дека ќе успее потфатот. . Меѓутоа, ако Глигоров прифатил сугестија од Белград , на кого да го даде мандатот, најверојатно тој добил и друга сугестија-на кого да го даде мандатот.
Со оглед на настаните низ кои минавме во периодот на експертската Влада, настани низ кои се демонстрираше решеноста на граѓаните на РМ да се искористи приликата и нашата држава да добие независност, но и доста противречните и нејасни потези во тој период, може да се претпостави дека Белград, најверојатно преку тајните служби имал сериозно влијание врз нашата политика во тој период. Како непосреден учесник во политичкиот процес на осамостојувањето на државата, понекогаш бев изненаден, чие значење и пораки не сум успеал да ги растолкувам во тој момент...


Избира и плаќа лобист :

(09-06-2010, 04:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Едно време имавме лобисти од типот на Џон
Битов кој 1992-93 година зема 800 илјади долари
од македонскиот Буџет и божем лобираше во
Канада
за македонското признавање. Овде
заедно со госпоѓата Митрева расправавме, кои
не беа мали пари имајки во предвид дека
девизните резерви на Македонија беа под 100
милијони долари. Говорам за периодот 1991 или
1992 година, мислам дека беше 1992 година. Се
случуваа апсурдни ситуации. Ние буквално се да
даваме, а ќар, користа за државата беше еднаква
на нула. И сега го гледам Претседателот на
државата во Канада повторно со господинот Џон
Битов нешто рпави, божем работи, а ниакде ги
нема резултатите

109-01/1.-
СТЕНОГРАФСКИ БЕЛЕШКИ
од Првото продолжение на Сто и деветтата
седница на Собранието на Република
Македонија, одржана на 7 октомври 2005
година


Кој ке го пренесе ставот дека Председателот Глигоров е спремен да го промени името:


(09-06-2010, 04:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Цело е кога се има се. За да имаме се, треба да ги составиме овие два цитата:

Quote:ГЛИГОРОВ ПОПУШТАЛ ЗА ИМЕТО

Но многу информации говорат дека Глигоров во тоа време сепак бил актер во дипломатската игра да се попушти во битката за името со Грција, а не да бара прием во ОН под уставното име. Ако се сеќавате, Васил Тупурковски беше тогаш испратен од страна на претседателот како негов специјален претставник во САД да работи на етаблирањето на Македонија. Но таму веднаш дојде до судир со лобито на Џон Битов. Во текстот на новинарот Дејвид Биндер, објавен на 4 јули 1992 г.во `Њујорк Тајмс`,напишан по повод Лисабонската декларација, по која Македонија ја изгуби битката за името, се разоткриваат причините за тоа. Новинарот пишува дека `се до неодамна, САД и најголемиот број на влади на Европската заедница ја прифатија Република Македонија не само како нова независна држава, туку исто така и со своето избрано име. Но она што се променило, според европските дипломати и официјалните лица на американската администрација, била перцепцијата дека претседателот Глигоров бил спремен да направи некаков компромис по прашањето за името. Оваа перцепција била очигледно создадена од забелешките што пролетта истата година македонските лидери им ги кажале на европски официјални лица како и од страна на американски лобисти. Имаше индикации дека ќе има флексибилност,рекол висок член на Стејт департментот. Идејата за флексибилноста на Скопје била раширена минатиот месец од страна на Роберт Мек Фарлеин, поранешен советник за национална безбедност на САД, кој бил ангажиран пред неколку месеци како лобист од страна на македонците. По посетата на Глигоров на Вашингтон во средината на мај, Мек Фарлејн рекол дека ќе има договор, односно Глигоров гледа потреба за таков дил. Мек Фарлејн бил платен за својата работа од Џон Битов...`


Прочитај го ова:
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...0#pid12980

Е сега нешто за твое размислување. Од 1991 година до денеска никој не побара одговорност од Глигоров за кршењето на Уставот околу формирањето на првата влада. Никој не побара одговорност од Глигоров за кршењето на Уставот при доделата на мандат на Бранко Црвенковски. Никој не побара одговорност од Глигоров и Црвенковски за кршењето на Уставот со промената на името. Тоа кажува дека сета власт од 1991 година до денеска не била Македонска.

Како ке избереме Македонска власт???? Па ке избереме кога ти, Афифионче и вашите другарчиња ке почнете да мислите како Македонци и да разберете кои се МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ и што е најважно КОЈ НАВИСТИНА ГИ ЗАСТАПУВА И ГИ ШТИТИ.
10-08-2010, 10:24 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#47

(10-08-2010, 10:24 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(10-08-2010, 07:10 PM)demmian Wrote:
(10-08-2010, 04:49 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(10-08-2010, 02:44 PM)demmian Wrote: А,со каква власт и со кои луѓе би се вратило името МАКЕДОНИЈА бре Јордане?!


Со МАКЕДОНСКА ВЛАСТ И МАКЕДОНЦИ КАКО НОСИТЕЛИ НА ВЛАСТА.Биди поконкретен те молам.

Едно е да дебатираме фигуративно,сосема поинаку е кога дебатираме отворено.Јас дебатирам јасно, отворено и што е најбитно се поткрепувам со факти.
Еве ти една груба хронологија.
Глигоров ја составува првата влада на Македонија по диктат на Белград:


Quote:Како главен потфат во процесот на создавање на таа Влада, останува одбивањето на тогашниот претседател на државата Киро Глигоров да го даде мандатот на кандидатите за премиер што беа предложени од ВМРО-ДПМНЕ, која имаше најголем број на пратеници. Во недостаток на аргументирани одговори на тоа прашање, го земам за точно кажувањето на еден од нашите најпознати и најспособни разузнавачи во една од емисиите “ Во центарот“, на новинарот Васко Ефтов. Во слободна интерпретација, таа личност рече дека одлуката за таа постапка на Глигоров му била сугерирана од Белград.
По линија на органите на власта никој од Белград немал право да даде таква сугестија, бидејки таа мора да биде јавна и за неа ќе се дознае, а во тој случај ќе биде и неуспешна. Со оглед на искуството на изворот кој го спомнувам овде, останува да претпоставам дека таа сугестија од Белград на Глигоров дошла преку тајните служби. За Глигоров да ја прифати таа сугестија, тој морал да има причини. Морал да знае со каква моќ тука кај нас, во тоа време располагале тајните служби, за да чувствува обврска да се држи до сугестијата, а и за да биде сигурен дека ќе успее потфатот. . Меѓутоа, ако Глигоров прифатил сугестија од Белград , на кого да го даде мандатот, најверојатно тој добил и друга сугестија-на кого да го даде мандатот.
Со оглед на настаните низ кои минавме во периодот на експертската Влада, настани низ кои се демонстрираше решеноста на граѓаните на РМ да се искористи приликата и нашата држава да добие независност, но и доста противречните и нејасни потези во тој период, може да се претпостави дека Белград, најверојатно преку тајните служби имал сериозно влијание врз нашата политика во тој период. Како непосреден учесник во политичкиот процес на осамостојувањето на државата, понекогаш бев изненаден, чие значење и пораки не сум успеал да ги растолкувам во тој момент...


Избира и плаќа лобист :

(09-06-2010, 04:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Едно време имавме лобисти од типот на Џон
Битов кој 1992-93 година зема 800 илјади долари
од македонскиот Буџет и божем лобираше во
Канада
за македонското признавање. Овде
заедно со госпоѓата Митрева расправавме, кои
не беа мали пари имајки во предвид дека
девизните резерви на Македонија беа под 100
милијони долари. Говорам за периодот 1991 или
1992 година, мислам дека беше 1992 година. Се
случуваа апсурдни ситуации. Ние буквално се да
даваме, а ќар, користа за државата беше еднаква
на нула. И сега го гледам Претседателот на
државата во Канада повторно со господинот Џон
Битов нешто рпави, божем работи, а ниакде ги
нема резултатите

109-01/1.-
СТЕНОГРАФСКИ БЕЛЕШКИ
од Првото продолжение на Сто и деветтата
седница на Собранието на Република
Македонија, одржана на 7 октомври 2005
година


Кој ке го пренесе ставот дека Председателот Глигоров е спремен да го промени името:


(09-06-2010, 04:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Цело е кога се има се. За да имаме се, треба да ги составиме овие два цитата:

Quote:ГЛИГОРОВ ПОПУШТАЛ ЗА ИМЕТО

Но многу информации говорат дека Глигоров во тоа време сепак бил актер во дипломатската игра да се попушти во битката за името со Грција, а не да бара прием во ОН под уставното име. Ако се сеќавате, Васил Тупурковски беше тогаш испратен од страна на претседателот како негов специјален претставник во САД да работи на етаблирањето на Македонија. Но таму веднаш дојде до судир со лобито на Џон Битов. Во текстот на новинарот Дејвид Биндер, објавен на 4 јули 1992 г.во `Њујорк Тајмс`,напишан по повод Лисабонската декларација, по која Македонија ја изгуби битката за името, се разоткриваат причините за тоа. Новинарот пишува дека `се до неодамна, САД и најголемиот број на влади на Европската заедница ја прифатија Република Македонија не само како нова независна држава, туку исто така и со своето избрано име. Но она што се променило, според европските дипломати и официјалните лица на американската администрација, била перцепцијата дека претседателот Глигоров бил спремен да направи некаков компромис по прашањето за името. Оваа перцепција била очигледно создадена од забелешките што пролетта истата година македонските лидери им ги кажале на европски официјални лица како и од страна на американски лобисти. Имаше индикации дека ќе има флексибилност,рекол висок член на Стејт департментот. Идејата за флексибилноста на Скопје била раширена минатиот месец од страна на Роберт Мек Фарлеин, поранешен советник за национална безбедност на САД, кој бил ангажиран пред неколку месеци како лобист од страна на македонците. По посетата на Глигоров на Вашингтон во средината на мај, Мек Фарлејн рекол дека ќе има договор, односно Глигоров гледа потреба за таков дил. Мек Фарлејн бил платен за својата работа од Џон Битов...`


Прочитај го ова:
http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...0#pid12980

Е сега нешто за твое размислување. Од 1991 година до денеска никој не побара одговорност од Глигоров за кршењето на Уставот околу формирањето на првата влада. Никој не побара одговорност од Глигоров за кршењето на Уставот при доделата на мандат на Бранко Црвенковски. Никој не побара одговорност од Глигоров и Црвенковски за кршењето на Уставот со промената на името. Тоа кажува дека сета власт од 1991 година до денеска не била Македонска.

Благодарам за делимичното објаснување,сепак чекор по чекор објаснуваш одредени нешта,кои навистина се ,,затемнети,, благо кажано.

Но,сепак...доаѓам до едно конкретно прашање:

-Дали тие МАКЕДОНСКО-МИСЛЕЧКИ луѓе кои евентуално би ја воделе Македонија и би го вратиле името назад,дали они воопшто постојат или се фиктивни персони?!

-Ако постојат,тогаш кои се тие?!


(09-06-2010, 04:31 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Како ке избереме Македонска власт???? Па ке избереме кога ти, Афифионче и вашите другарчиња ке почнете да мислите како Македонци и да разберете кои се МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ и што е најважно КОЈ НАВИСТИНА ГИ ЗАСТАПУВА И ГИ ШТИТИ.


Да разјасниме една работа:
1) како би размислувал ,,вистинскиот,, Македонец според тебе?!

2) Кои се тоа критериуми за вистински Македонец,бидејќи тоа не си го појаснил?!

3)Има ли дефинирано македонски национални интереси и кои,според тебе,се истите?!

4)и последно:се прифаќам, но немој некој од вашата компанија да е согласен со одредено влијание во Македонија...одредено туѓо влијание...да појаснам,под туѓо влијание разбирам секакво влијание од соседна страна.

Кај мене дома например избришани се нарочно сите српски,грчки,бугарски и албански ТВ канали.Не ми требаат,не ги сакам ни да ги слушам ѓубрињата кои за несреќа не заобиколуваат...

Вистинскиот Македонец треба да рече НЕ на секаква соседска пропаганда и влијание,без разлика на каков начин и по каков пат влегува истата во Македонија!
11-08-2010, 01:20 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#48

(11-08-2010, 01:20 AM)demmian Wrote: Благодарам за делимичното објаснување,сепак чекор по чекор објаснуваш одредени нешта,кои навистина се ,,затемнети,, благо кажано.

Но,сепак...доаѓам до едно конкретно прашање:

-Дали тие МАКЕДОНСКО-МИСЛЕЧКИ луѓе кои евентуално би ја воделе Македонија и би го вратиле името назад, дали они воопшто постојат или се фиктивни персони?!

-Ако постојат,тогаш кои се тие?!


Како не постојат.!! Тие се покрај тебе, само ти уште неможеш да ги препознаеш. Но се надевам ако учествуваш на форумов во дискусии кои се врзани за периодот 1991 до денеска, ке почнеш многу брги да ги препознаваш. Можеби и ти ке станеш еден од нив.


(11-08-2010, 01:20 AM)demmian Wrote: Да разјасниме една работа:
1) како би размислувал ,,вистинскиот,, Македонец според тебе?!

2) Кои се тоа критериуми за вистински Македонец,бидејќи тоа не си го појаснил?!

3)Има ли дефинирано македонски национални интереси и кои,според тебе,се истите?!

4)и последно:се прифаќам, но немој некој од вашата компанија да е согласен со одредено влијание во Македонија...одредено туѓо влијание...да појаснам,под туѓо влијание разбирам секакво влијание од соседна страна.

Кај мене дома например избришани се нарочно сите српски,грчки,бугарски и албански ТВ канали.Не ми требаат,не ги сакам ни да ги слушам ѓубрињата кои за несреќа не заобиколуваат...

Вистинскиот Македонец треба да рече НЕ на секаква соседска пропаганда и влијание,без разлика на каков начин и по каков пат влегува истата во Македонија!1. МАКЕДОНИЈА ПРЕД СЕ И НАД СЕ- така треба да размислува вистински Македонец.

2. Да биде МАКЕДОНЕЦ, друго објаснување нема.

3. Да и тоа многу ОДАМНА.
Самостојна, Обединета, Демократска МАКЕДОНИЈА.
Бидејки се работи за бајаги стара национална програма таа се прилагодувала и се прилагодува на моментната ситуација во светот.
Пример: Самостојноста во овој историски момент не е можна но затоа Обединувањето и Демократизацијата се можни. Само треба и Вардарска Македонија да влезе во ЕУ.


4. Одбрана од туѓи влијаниа е можна само кај национално свесни луѓе. Во Македонија секојднево националата свест е се посилна. Кога ке се отстранат српските инсталации во одредените центри на моќ кој за жал во моментов се посилни од институциите, тогаш ке падне и последната пранга и македонскиот национализам ке се манифестира без страв. За да нема недоразбирање, зборот национализам значи да ја сакаш ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА а не искажување на омраза кон сограѓаните од друг етникум или вера или пак кон соседите.


Само добро информиран човек неможe да биде манипулиран. Треба да гледаш, да читаш се . Со забивање на главата во песок не се решаваат проблемите, на секоја пропаганда треба да си подготвен да одговориш аргументирано и достоинствено.
11-08-2010, 02:29 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#49

(11-08-2010, 02:29 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: 1. МАКЕДОНИЈА ПРЕД СЕ И НАД СЕ- така треба да размислува вистински Македонец.

2. Да биде МАКЕДОНЕЦ, друго објаснување нема.

3. Да и тоа многу ОДАМНА.
Самостојна, Обединета, Демократска МАКЕДОНИЈА.
Бидејки се работи за бајаги стара национална програма таа се прилагодувала и се прилагодува на моментната ситуација во светот.
Пример: Самостојноста во овој историски момент не е можна но затоа Обединувањето и Демократизацијата се можни. Само треба и Вардарска Македонија да влезе во ЕУ.


4. Одбрана од туѓи влијаниа е можна само кај национално свесни луѓе. Во Македонија секојднево националата свест е се посилна. Кога ке се отстранат српските инсталации во одредените центри на моќ кој за жал во моментов се посилни од институциите, тогаш ке падне и последната пранга и македонскиот национализам ке се манифестира без страв. За да нема недоразбирање, зборот национализам значи да ја сакаш ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА а не искажување на омраза кон сограѓаните од друг етникум или вера или пак кон соседите.


Само добро информиран човек неможe да биде манипулиран. Треба да гледаш, да читаш се . Со забивање на главата во песок не се решаваат проблемите, на секоја пропаганда треба да си подготвен да одговориш аргументирано и достоинствено.

Јордан Петровски-Црни како Апостол на македонскат каузаYea. Го читам третиот дел од трилогијата на Димитар Талев-“ Илинден“.( http://www.chitanka.info) Таму се опшишува како Гоце Делчев ја шири идејата за Самостојна, Обединета и Слободна Македонија. Таму се нарекува Апостол. Оди од град во град и на неинформираниот но ДОБРОНAМЕРНИОТ македонски народ објаснува кој е патот до слободата и како ке се живее во таа слободна Македонија. И наоѓа доблест во таа поробена Македонина од страна на Турците ( со сите пропратни турски зулуми и неправди) да каже дека таа борба нема ништо против обичниот турски народ кој треба да ги ужива сите граѓански права како и другите народи во таа Слободна Макеоднија:

Но не сме ли ние прекалено самонадеяни, като разчитаме толкова на своите сили? Не сме ли прекалено самонадеяни. Турция е голема държава, цела империя! но тя е прогнила държава, нема ред и закон в нея, многобройните народи, които я населяват, се надигат един след друг срещу насилията и грабежите на паши и бейове. Даже и сам турският народ страда и тегли от всекакви свои големци и грабители, та и той ще се дигне срещу тех. Ние можем да разчитаме на съчувствието помощта и на всички други народи по света, които също страдат и също се борят за свобода и правда. А каква помощ можем да очакваме от християнските държави около нас? Не можем да очакваме от тех никаква помощ и подкрепа. Не мислят за доброто на Македония князете и кралете около нас, техните генерали и министри, а се дебнат помежду си и острят зъби за плячка Те мечтаят за велика България, за велика Сърбия, за велика Гърция и попоглеждат лакомо към Македония! всеки гледа да надхитри другия, всеки се готви да заграби по-голем дел от нашата земя. Но какво ще правим ние сами срещу тех, как ще се спасим от техната алчност? Като разчитаме най-напред на своите собствени сили, за да не вкараме вълци в своята кошара; ние разчитаме също и на братската помощ на другите народи. Утрешният свет ще бъде свет на свободните народи, а между тех ще бъде и нашият народ, свободен и той като тех.
— Македония има свои интереси и своя политика, тя принадлежи на всички македонци; който копнее, който работи да я присъедини към България или към Гърция, той може да се мисли за добър българин или добър грък, но не е добър македонец. Такъв българин или грък поддържа и вечния раздор между балканските народи, които требва да живеят в братска дружба, за да бъдат по-щастливи. Македония принадлежи на всички македонци, без разлика на религии, нации и езици, в утрешна свободна Македония и чрез нея ще се сдружат всички балкански народи. Бедният македонски народ Не се бори, за да смени едни господари с други, едни изедници с други, а се бори за свободата на Македония, за своя народна република.

Делчев се бе изправил над главите на всички събрани тук и те виждаха с очите си апостола, за когото само бяха чували. За пръв път идваше той по тия места. Те го слушаха със замрели сърца и не се насищаха да го гледат. Сега той нямаше крила на рамената си, както се говореше в легендите за него, нито беше исполин със свръхчовешка сила, но неговият поглед, гласът му, всяко негово слово проникваше до сърцата им, просветяваше умовете им; в светлината на неговия поглед, във всяка негова дума те виждаха истината за своята поробена земя, която те всички обичаха, но не умееха да обичат. Сърцата им туптяха свободно и в тия незабравими за тях мигове той им даваше да вкусят от сладостите на свободата, за която бленуваха и в името на която трябваше да се жертвуват. Ето Гоце Делчев, ето народния апостол — те няма да забравят вече никога озареното му лице, така близко и свое, очите му, пълни с обич и гняв, и мъдрост, тоя кичур коси на влажното му чело, дори и тоя тих шум, който се чуваше, когато вдишваше той жадно въздух с доста широките си ноздри.
Разлика помеѓу думите на Гоце Делчев и Јордан Петровски дали наоѓате!JeeeJeeeYeaYea
11-08-2010, 07:18 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#50

(11-08-2010, 07:18 AM)hristo Wrote:
(11-08-2010, 02:29 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: 1. МАКЕДОНИЈА ПРЕД СЕ И НАД СЕ- така треба да размислува вистински Македонец.

2. Да биде МАКЕДОНЕЦ, друго објаснување нема.

3. Да и тоа многу ОДАМНА.
Самостојна, Обединета, Демократска МАКЕДОНИЈА.
Бидејки се работи за бајаги стара национална програма таа се прилагодувала и се прилагодува на моментната ситуација во светот.
Пример: Самостојноста во овој историски момент не е можна но затоа Обединувањето и Демократизацијата се можни. Само треба и Вардарска Македонија да влезе во ЕУ.


4. Одбрана од туѓи влијаниа е можна само кај национално свесни луѓе. Во Македонија секојднево националата свест е се посилна. Кога ке се отстранат српските инсталации во одредените центри на моќ кој за жал во моментов се посилни од институциите, тогаш ке падне и последната пранга и македонскиот национализам ке се манифестира без страв. За да нема недоразбирање, зборот национализам значи да ја сакаш ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА а не искажување на омраза кон сограѓаните од друг етникум или вера или пак кон соседите.


Само добро информиран човек неможe да биде манипулиран. Треба да гледаш, да читаш се . Со забивање на главата во песок не се решаваат проблемите, на секоја пропаганда треба да си подготвен да одговориш аргументирано и достоинствено.

Јордан Петровски-Црни како Апостол на македонскат каузаYea. Го читам третиот дел од трилогијата на Димитар Талев-“ Илинден“.( http://www.chitanka.info) Таму се опшишува како Гоце Делчев ја шири идејата за Самостојна, Обединета и Слободна Македонија. Таму се нарекува Апостол. Оди од град во град и на неинформираниот но ДОБРОНAМЕРНИОТ македонски народ објаснува кој е патот до слободата и како ке се живее во таа слободна Македонија. И наоѓа доблест во таа поробена Македонина од страна на Турците ( со сите пропратни турски зулуми и неправди) да каже дека таа борба нема ништо против обичниот турски народ кој треба да ги ужива сите граѓански права како и другите народи во таа Слободна Макеоднија:

Но не сме ли ние прекалено самонадеяни, като разчитаме толкова на своите сили? Не сме ли прекалено самонадеяни. Турция е голема държава, цела империя! но тя е прогнила държава, нема ред и закон в нея, многобройните народи, които я населяват, се надигат един след друг срещу насилията и грабежите на паши и бейове. Даже и сам турският народ страда и тегли от всекакви свои големци и грабители, та и той ще се дигне срещу тех. Ние можем да разчитаме на съчувствието помощта и на всички други народи по света, които също страдат и също се борят за свобода и правда. А каква помощ можем да очакваме от християнските държави около нас? Не можем да очакваме от тех никаква помощ и подкрепа. Не мислят за доброто на Македония князете и кралете около нас, техните генерали и министри, а се дебнат помежду си и острят зъби за плячка Те мечтаят за велика България, за велика Сърбия, за велика Гърция и попоглеждат лакомо към Македония! всеки гледа да надхитри другия, всеки се готви да заграби по-голем дел от нашата земя. Но какво ще правим ние сами срещу тех, как ще се спасим от техната алчност? Като разчитаме най-напред на своите собствени сили, за да не вкараме вълци в своята кошара; ние разчитаме също и на братската помощ на другите народи. Утрешният свет ще бъде свет на свободните народи, а между тех ще бъде и нашият народ, свободен и той като тех.
— Македония има свои интереси и своя политика, тя принадлежи на всички македонци; който копнее, който работи да я присъедини към България или към Гърция, той може да се мисли за добър българин или добър грък, но не е добър македонец. Такъв българин или грък поддържа и вечния раздор между балканските народи, които требва да живеят в братска дружба, за да бъдат по-щастливи. Македония принадлежи на всички македонци, без разлика на религии, нации и езици, в утрешна свободна Македония и чрез нея ще се сдружат всички балкански народи. Бедният македонски народ Не се бори, за да смени едни господари с други, едни изедници с други, а се бори за свободата на Македония, за своя народна република.

Делчев се бе изправил над главите на всички събрани тук и те виждаха с очите си апостола, за когото само бяха чували. За пръв път идваше той по тия места. Те го слушаха със замрели сърца и не се насищаха да го гледат. Сега той нямаше крила на рамената си, както се говореше в легендите за него, нито беше исполин със свръхчовешка сила, но неговият поглед, гласът му, всяко негово слово проникваше до сърцата им, просветяваше умовете им; в светлината на неговия поглед, във всяка негова дума те виждаха истината за своята поробена земя, която те всички обичаха, но не умееха да обичат. Сърцата им туптяха свободно и в тия незабравими за тях мигове той им даваше да вкусят от сладостите на свободата, за която бленуваха и в името на която трябваше да се жертвуват. Ето Гоце Делчев, ето народния апостол — те няма да забравят вече никога озареното му лице, така близко и свое, очите му, пълни с обич и гняв, и мъдрост, тоя кичур коси на влажното му чело, дори и тоя тих шум, който се чуваше, когато вдишваше той жадно въздух с доста широките си ноздри.
Разлика помеѓу думите на Гоце Делчев и Јордан Петровски дали наоѓате!JeeeJeeeYeaYea

Чест ти прави дека четеш Димитър Талев, който на прво място обаче е един добър българин. И ето - виждаш какво са мислели и мислят добрите българи за Македония. Само не вади думите му от контекст(да ги тълкуваш в посока, която той никога не е искал). Истото е и за Гоце Делчев - исто един добър българин, който е милеел за Македония и се е борил за нея. И ви моля, когато говорите за хора, които са доказано етнически българи - нито им сменяйте народността, както са ви учили от Белград, нито им тълкувайте думите различно от това което те са искали да кажат. И не приравнявайте България като сосед с Гърция и Србия, защото това е навреда към сите преродбеници и имена като Делчев и Талев. Колкото и да не искам да ви се меся в дебата, требваше да го направя. Бидите си македонци без да променяте етноса и идентитета на мртви хора ви молам. Има си документи кадето jасно си пише какви са. А и самите те са си го казали. Пък и са учили в България, живели са в България, работили са в България. Димитър Талев е умрел в България. Какво повече. Димитър Талев не отиде да живее в Скопие, а в София(дори е осъден като български националист от българската влада Icon_razz ). Синът му е още жив. Стига сме спорили за очегледни нешта?
А защо българи като Гоце Делчев и Димитър Талев са искали независима Македония далече и от българската политика, въпреки че самите те са българи, би требвало да го знаете. Поради невъзможността на тогавашна България наистина да освободи Македония - веднъж от турско, втори пат от србско.
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 11-08-2010, 07:59 AM by Vodno konche.)
11-08-2010, 07:58 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#51

(11-08-2010, 07:58 AM)Vodno konche Wrote:
(11-08-2010, 07:18 AM)hristo Wrote:
(11-08-2010, 02:29 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: 1. МАКЕДОНИЈА ПРЕД СЕ И НАД СЕ- така треба да размислува вистински Македонец.

2. Да биде МАКЕДОНЕЦ, друго објаснување нема.

3. Да и тоа многу ОДАМНА.
Самостојна, Обединета, Демократска МАКЕДОНИЈА.
Бидејки се работи за бајаги стара национална програма таа се прилагодувала и се прилагодува на моментната ситуација во светот.
Пример: Самостојноста во овој историски момент не е можна но затоа Обединувањето и Демократизацијата се можни. Само треба и Вардарска Македонија да влезе во ЕУ.


4. Одбрана од туѓи влијаниа е можна само кај национално свесни луѓе. Во Македонија секојднево националата свест е се посилна. Кога ке се отстранат српските инсталации во одредените центри на моќ кој за жал во моментов се посилни од институциите, тогаш ке падне и последната пранга и македонскиот национализам ке се манифестира без страв. За да нема недоразбирање, зборот национализам значи да ја сакаш ДРЖАВАТА МАКЕДОНИЈА а не искажување на омраза кон сограѓаните од друг етникум или вера или пак кон соседите.


Само добро информиран човек неможe да биде манипулиран. Треба да гледаш, да читаш се . Со забивање на главата во песок не се решаваат проблемите, на секоја пропаганда треба да си подготвен да одговориш аргументирано и достоинствено.

Јордан Петровски-Црни како Апостол на македонскат каузаYea. Го читам третиот дел од трилогијата на Димитар Талев-“ Илинден“.( http://www.chitanka.info) Таму се опшишува како Гоце Делчев ја шири идејата за Самостојна, Обединета и Слободна Македонија. Таму се нарекува Апостол. Оди од град во град и на неинформираниот но ДОБРОНAМЕРНИОТ македонски народ објаснува кој е патот до слободата и како ке се живее во таа слободна Македонија. И наоѓа доблест во таа поробена Македонина од страна на Турците ( со сите пропратни турски зулуми и неправди) да каже дека таа борба нема ништо против обичниот турски народ кој треба да ги ужива сите граѓански права како и другите народи во таа Слободна Макеоднија:

Но не сме ли ние прекалено самонадеяни, като разчитаме толкова на своите сили? Не сме ли прекалено самонадеяни. Турция е голема държава, цела империя! но тя е прогнила държава, нема ред и закон в нея, многобройните народи, които я населяват, се надигат един след друг срещу насилията и грабежите на паши и бейове. Даже и сам турският народ страда и тегли от всекакви свои големци и грабители, та и той ще се дигне срещу тех. Ние можем да разчитаме на съчувствието помощта и на всички други народи по света, които също страдат и също се борят за свобода и правда. А каква помощ можем да очакваме от християнските държави около нас? Не можем да очакваме от тех никаква помощ и подкрепа. Не мислят за доброто на Македония князете и кралете около нас, техните генерали и министри, а се дебнат помежду си и острят зъби за плячка Те мечтаят за велика България, за велика Сърбия, за велика Гърция и попоглеждат лакомо към Македония! всеки гледа да надхитри другия, всеки се готви да заграби по-голем дел от нашата земя. Но какво ще правим ние сами срещу тех, как ще се спасим от техната алчност? Като разчитаме най-напред на своите собствени сили, за да не вкараме вълци в своята кошара; ние разчитаме също и на братската помощ на другите народи. Утрешният свет ще бъде свет на свободните народи, а между тех ще бъде и нашият народ, свободен и той като тех.
— Македония има свои интереси и своя политика, тя принадлежи на всички македонци; който копнее, който работи да я присъедини към България или към Гърция, той може да се мисли за добър българин или добър грък, но не е добър македонец. Такъв българин или грък поддържа и вечния раздор между балканските народи, които требва да живеят в братска дружба, за да бъдат по-щастливи. Македония принадлежи на всички македонци, без разлика на религии, нации и езици, в утрешна свободна Македония и чрез нея ще се сдружат всички балкански народи. Бедният македонски народ Не се бори, за да смени едни господари с други, едни изедници с други, а се бори за свободата на Македония, за своя народна република.

Делчев се бе изправил над главите на всички събрани тук и те виждаха с очите си апостола, за когото само бяха чували. За пръв път идваше той по тия места. Те го слушаха със замрели сърца и не се насищаха да го гледат. Сега той нямаше крила на рамената си, както се говореше в легендите за него, нито беше исполин със свръхчовешка сила, но неговият поглед, гласът му, всяко негово слово проникваше до сърцата им, просветяваше умовете им; в светлината на неговия поглед, във всяка негова дума те виждаха истината за своята поробена земя, която те всички обичаха, но не умееха да обичат. Сърцата им туптяха свободно и в тия незабравими за тях мигове той им даваше да вкусят от сладостите на свободата, за която бленуваха и в името на която трябваше да се жертвуват. Ето Гоце Делчев, ето народния апостол — те няма да забравят вече никога озареното му лице, така близко и свое, очите му, пълни с обич и гняв, и мъдрост, тоя кичур коси на влажното му чело, дори и тоя тих шум, който се чуваше, когато вдишваше той жадно въздух с доста широките си ноздри.
Разлика помеѓу думите на Гоце Делчев и Јордан Петровски дали наоѓате!JeeeJeeeYeaYea

Чест ти прави дека четеш Димитър Талев, който на прво място обаче е един добър българин. И ето - виждаш какво са мислели и мислят добрите българи за Македония. Само не вади думите му от контекст(да ги тълкуваш в посока, която той никога не е искал). Истото е и за Гоце Делчев - исто един добър българин, който е милеел за Македония и се е борил за нея. И ви моля, когато говорите за хора, които са доказано етнически българи - нито им сменяйте народността, както са ви учили от Белград, нито им тълкувайте думите различно от това което те са искали да кажат. И не приравнявайте България като сосед с Гърция и Србия, защото това е навреда към сите преродбеници и имена като Делчев и Талев. Колкото и да не искам да ви се меся в дебата, требваше да го направя. Бидите си македонци без да променяте етноса и идентитета на мртви хора ви молам. Има си документи кадето jасно си пише какви са. А и самите те са си го казали. Пък и са учили в България, живели са в България, работили са в България. Димитър Талев е умрел в България. Какво повече. Димитър Талев не отиде да живее в Скопие, а в София(дори е осъден като български националист от българската влада Icon_razz ). Синът му е още жив. Стига сме спорили за очегледни нешта?
А защо българи като Гоце Делчев и Димитър Талев са искали независима Македония далече и от българската политика, въпреки че самите те са българи, би требвало да го знаете. Поради невъзможността на тогавашна България наистина да освободи Македония - веднъж от турско, втори пат от србско.

Водно Конче со кого полемизираш? Со мене или со ставовите на Гоце Делчев и Димитар Талев?. Јас копирав дел од Димитар Талев од неговата книга “ ИЛИНДЕН“ издадена во Бугарија 1953 год. Јас не интервенирав со ниту една точка во текстот. Ја имаш и веб-страната на бугарскта дигитална библиотека од каде го извадив тој дел од текстот. Значи, ако имаш замерки за изјавеното од Делчев и Талев на нив треба да им се обратиш, а не на мене или било кој од Македонија. Тука се работи за нивните ставови за Македонија. Јас ги знам нивните етнички ориентации но во овој случај тоа не е битно. Македонија, како што кажа и Делчев треба да ја сакаат и градат сите нејзини граѓани независно од нивната етничка припадност.
11-08-2010, 10:04 AM
Reply
demmian
Unregistered

 
#52

(11-08-2010, 02:29 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: 3. Да и тоа многу ОДАМНА.
Самостојна, Обединета, Демократска МАКЕДОНИЈА.
Бидејки се работи за бајаги стара национална програма таа се прилагодувала и се прилагодува на моментната ситуација во светот.
Пример: Самостојноста во овој историски момент не е можна но затоа Обединувањето и Демократизацијата се можни. Само треба и Вардарска Македонија да влезе во ЕУ.

И мене ми е многу мило да го чујам ова...но сепак,не мислиш ли дека поимот Обединета е доста тежок и халуциген ? Icon_razz

Голем процент од македонската нација иако се прави дека верува,воопшто не им е верно за Обединета Македонија и се свесни дека тоа е глупост,со која што ги лажат даскалите по историја своите ученичиња.

Исто така сум доста скептичен и за глупостите од типот ,,Обединета Македонија во рамките на ЕУ,,

Македонија како Македонија во ЕУ нема да влезе,јасно ли му е тоа на некој?!


Трето,треба да се свестиме дека сакале или не,судбина ни е да живееме во една и иста држава со народи од друг етникум,друга религија различна од христијанската...и тие се деца на Македонија Icon_razz

Но,и тие треба да знаат дека не треба да претеруваат со своите каприциозни барања и претенции.

Треба сите заедно да седнеме на една маса,сите што сме чеда на Македонија и да направиме заедничка концепција за иднината на Македонија.Тоа е прво и основно.


И четврто,кое сметам дека е најважно: не треба да дозволиме понатамошен диктат за нашата судбина,било тој да доаѓа од Белград,Тирана,Атина или Софија.Тие ср*ња не ни требаат во 21 век.
11-08-2010, 11:20 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#53

(11-08-2010, 10:04 AM)hristo Wrote: Водно Конче со кого полемизираш? Со мене или со ставовите на Гоце Делчев и Димитар Талев?. Јас копирав дел од Димитар Талев од неговата книга “ ИЛИНДЕН“ издадена во Бугарија 1953 год. Јас не интервенирав со ниту една точка во текстот. Ја имаш и веб-страната на бугарскта дигитална библиотека од каде го извадив тој дел од текстот. Значи, ако имаш замерки за изјавеното од Делчев и Талев на нив треба да им се обратиш, а не на мене или било кој од Македонија. Тука се работи за нивните ставови за Македонија. Јас ги знам нивните етнички ориентации но во овој случај тоа не е битно. Македонија, како што кажа и Делчев треба да ја сакаат и градат сите нејзини граѓани независно од нивната етничка припадност.


Не, не със тебе. Ще ме извиниш Icon_razz Просто го вметнах това за Талев и Гоце Делчев за по-голема jаснота и да се знае все пак какви са по етнос. А иначе имаш право за това което си казал Icon_razz Но много политици в Македония злоупотребяват с техните думи и ги обръщат срещу България, което като се има в предвид какви са Делчев и Талев е навреда и срещу преродбениците и срещу тяхната свест и срещу българите.
Надявам се, че ме разбра Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 11-08-2010, 12:28 PM by Vodno konche.)
11-08-2010, 12:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#54

(11-08-2010, 11:20 AM)demmian Wrote: И мене ми е многу мило да го чујам ова...но сепак,не мислиш ли дека поимот Обединета е доста тежок и халуциген ? Icon_razz


Никогаш досега Обединувањето и Демократизирањето на Македонија не било толку блиску и толку лесно остварливо како сега.


(11-08-2010, 11:20 AM)demmian Wrote: Голем процент од македонската нација иако се прави дека верува,воопшто не им е верно за Обединета Македонија и се свесни дека тоа е глупост,со која што ги лажат даскалите по историја своите ученичиња.


Вербата е всашност твојата подготвеност да се бориш за да ја оствариш целта. Тука е проблемот твој. Најгласен си кога треба да се плука по "непријател" кој ти го одбрала немакедонската власт и со тој лажен патриотизам да го прикриеш немањето верба и несакањето да превземеш одговорност за сопственото подобро утре.
На Косово голем дел од жителите до пред некоја година мислеа дека е сон и халуцинација на поединци Косово да стане држава. Ама беа подготвени да се обидат и имаа верба во тие што им говореа дека Косово ке стане држава и заеднички го остварија тој сон.(11-08-2010, 11:20 AM)demmian Wrote: Исто така сум доста скептичен и за глупостите од типот ,,Обединета Македонија во рамките на ЕУ,,

Македонија како Македонија во ЕУ нема да влезе,јасно ли му е тоа на некој?!


Видиш како убаво си "воспитан" во МАКЕДОНСКИ ДУХ, за тебе е ГЛУПОСТ борбата на тие кои наводно ги почитуваш : Гоце, Даме, Ченто.....

Македонија одамна ке влезеше но и биди сигурен дека влезе и во ЕУ и во НАТО под ИМЕТО МАКЕДОНИЈА.(11-08-2010, 11:20 AM)demmian Wrote: Трето,треба да се свестиме дека сакале или не,судбина ни е да живееме во една и иста држава со народи од друг етникум,друга религија различна од христијанската...и тие се деца на Македонија Icon_razz

Но,и тие треба да знаат дека не треба да претеруваат со своите каприциозни барања и претенции.

Треба сите заедно да седнеме на една маса,сите што сме чеда на Македонија и да направиме заедничка концепција за иднината на Македонија.Тоа е прво и основно.


И четврто,кое сметам дека е најважно: не треба да дозволиме понатамошен диктат за нашата судбина,било тој да доаѓа од Белград,Тирана,Атина или Софија.Тие ср*ња не ни требаат во 21 век.


Нема заедничка концепција без ДЕМОКРАТИЗАЦИЈА И ЕВРОИНТЕГРАЦИЈА на Македонија.
11-08-2010, 02:27 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#55

(11-08-2010, 11:20 AM)demmian Wrote: И четврто,кое сметам дека е најважно: не треба да дозволиме понатамошен диктат за нашата судбина,било тој да доаѓа од Белград,Тирана,Атина или Софија.Тие ср*ња не ни требаат во 21 век.[/color]
В првите три точки си прав, но последната, четвртата я погледни пак Icon_razz
Зошто ми кажи Македония мора да прави истите грешки, които правеше България през минатиот век? Да се скара со сите си соседи, да ги настрои срещу себе си. Дури и вие да имате наистина право, елементарната политика и дипломация изисква да се барат соjузници, а не само врагове.
България допусна во минатото тази грешка и плати со три национални катастрофи, но беше голема и пак оцеля, но вие не можете да си го позволите това...Ако ме разбираш....За да ти бъде по jасно ще ти кажа за добрата стара Англия - знаеш каква е политиката там "Англия нема врагове и приjатели, има интереси" това прво и второ англичаните са готови да се съюзят с всеки, за да е успешна тяхната политика и да има Англия, докато вие сте по-различниSmajlito
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 11-08-2010, 03:19 PM by Vodno konche.)
11-08-2010, 03:17 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#56

(11-08-2010, 02:27 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Вербата е всашност твојата подготвеност да се бориш за да ја оствариш целта. Тука е проблемот твој. Најгласен си кога треба да се плука по "непријател" кој ти го одбрала немакедонската власт и со тој лажен патриотизам да го прикриеш немањето верба и несакањето да превземеш одговорност за сопственото подобро утре.
На Косово голем дел од жителите до пред некоја година мислеа дека е сон и халуцинација на поединци Косово да стане држава. Ама беа подготвени да се обидат и имаа верба во тие што им говореа дека Косово ке стане држава и заеднички го остварија тој сон.

Многу вистинито е дека хистеријата на оваа нација е знак на слабост.Ама таа хистерија е насочена кон некоја од соседните страни и тоа доста често со право.

Ајде кажи која една соседна држава нема или тајно на гаи одредени претенции кон Македонија?! -Нема таква!

А,лично мене да ме прашаат мене не ми треба обединета Македонија...не ми требаат никакви фантастични ревизии на некакви си договори,затоа што искрено во таа бајка јас не верувам.

Нас ни треба оваа Македонија таква каква што е денес,но со подобра перспектива...свесен сум дека економијата ни е на ниско ниво,секоја инвестиција е промашена,крупните инвеститори постојано не избегнуваат итн.

Само се надевам дека нема некој ден да дојде некојси на власт и да не пикне во НАТО и ЕУ,но под услов да го смени името,а на крајот да излезе бесрамно пред цела македонска нација и да каже:,,Сакавте НАТО,сакавте ЕУ,еве ви НАТО,еве ви ЕУ,името додуша е сменето ама во овие значајни за нас моменти тоа е мање битно,,

Не знам зошто,ама имам претчувство за такво сценарио...а ние пошто сме овци, среќни и весели и БЕЗИМЕНИ ќе им се радуваме на НАТОвци и ЕУ-овци.


(11-08-2010, 02:27 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Македонија одамна ке влезеше но и биди сигурен дека влезе и во ЕУ и во НАТО под ИМЕТО МАКЕДОНИЈА.

Се надевам ова и Господ го чита!
11-08-2010, 04:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#57

(11-08-2010, 04:30 PM)demmian Wrote: Многу вистинито е дека хистеријата на оваа нација е знак на слабост.Ама таа хистерија е насочена кон некоја од соседните страни и тоа доста често со право.

Ајде кажи која една соседна држава нема или тајно на гаи одредени претенции кон Македонија?! -Нема таква!

А,лично мене да ме прашаат мене не ми треба обединета Македонија...не ми требаат никакви фантастични ревизии на некакви си договори,затоа што искрено во таа бајка јас не верувам.

Нас ни треба оваа Македонија таква каква што е денес,но со подобра перспектива...свесен сум дека економијата ни е на ниско ниво,секоја инвестиција е промашена,крупните инвеститори постојано не избегнуваат итн.

Само се надевам дека нема некој ден да дојде некојси на власт и да не пикне во НАТО и ЕУ,но под услов да го смени името,а на крајот да излезе бесрамно пред цела македонска нација и да каже:,,Сакавте НАТО,сакавте ЕУ,еве ви НАТО,еве ви ЕУ,името додуша е сменето ама во овие значајни за нас моменти тоа е мање битно,,

Не знам зошто,ама имам претчувство за такво сценарио...а ние пошто сме овци, среќни и весели и БЕЗИМЕНИ ќе им се радуваме на НАТОвци и ЕУ-овци.


Хистеријата треба да се насочи кон домашните подржувачи на претензиите од соседството. Вториот дел на референдумското прашање е најубав пример. Одредени структури свесно вметнаа раздор во старт на формирањето на Самостојна Македонска Држава. Тежненијата на дел од граѓаните на Македонија за повторен сојуз со НЕКОЈА од Југословенските джави е легитимно, бидејки е потврдено на референдум. Е сега за да се сокрие вистинскиот проблем идат приказни за наводни Бугаски, Албански, Грчки аспирации, претензии... Деммиане еденствена опасност за МАКЕДОНСКАТА САМОСТОЈНОСТ е таа што е изгласана и потврдена на референдумот, сите други аспирации единствено се возможни со војна.
Затоа референдумската аспирација треба да се елиминира. Дали со повторен референдум, дали со декларација во парламентот...??? Но мора да биде елиминирана.!!!


Каде прочита во моите пишувања ревизија на договори. Ревизија на тие договори е можна после нова Балканска или Светска војна и под услoв еден дел на Македонија да биде на страна на победникот и придонесот во војната да биде голем, се друго е циркузнаство на одредени политички кловнови кои глумат грижа за Македонија.
Затоа едниствено реално можно обединување на Македонија е со влегувањето во ЕУ и НАТО. Само така ке паднат границите помеѓу трите дела на Македонија и се ствара Обединета Македонија во Обединета Европа.

Какво сценарио ке помине зависи од граѓаните на Македонија.!!!!(11-08-2010, 04:30 PM)demmian Wrote:
(11-08-2010, 02:27 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Македонија одамна ке влезеше но и биди сигурен дека влезе и во ЕУ и во НАТО под ИМЕТО МАКЕДОНИЈА.

Се надевам ова и Господ го чита!


Треба да го читаат Македонци, тие треба да се изборат за прием во ЕУ и НАТО под името МАКЕДОНИЈА.

Господ прави многу, ја чува Македонија од предавници кои се на власт.
(This post was last modified: 11-08-2010, 06:14 PM by ЈорданПетровски.)
11-08-2010, 06:09 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#58

(11-08-2010, 06:09 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Тежненијата на дел од граѓаните на Македонија за повторен сојуз со НЕКОЈА од Југословенските джави е легитимно, бидејки е потврдено на референдум.
Деммиане еденствена опасност за МАКЕДОНСКАТА САМОСТОЈНОСТ е таа што е изгласана и потврдена на референдумот, сите други аспирации единствено се возможни со војна.
Затоа референдумската аспирација треба да се елиминира. Дали со повторен референдум, дали со декларација во парламентот...??? Но мора да биде елиминирана.!!!

OK,OK...јасно е дотука...ми се бендисва дијалогов...

Е сега ке те помолам да ме запознаеш со осамостојувањето на останатите бивши југословенски републики,бидејќи како што кажав,поновата историја на формер-југословенските републики (освен поновата историја на Македонија) не ми се баш познати...

Ме интересира,која друга екс-ЈУ република се осамостои со референдум?!

Има ли таква?!

Ќе ми простиш на незнаењето,но навистина не се сеќавам на каков начин се осамостоија Словенија и Хрватска?!

И они ли преку референдум?

Ако да,тогаш како гласеше тамошното референдумско прашање?


П.С.Единствено се сеќавам на отцепувањето на Црна Гора од Србија,но тоа беше пред не многу време,мислам дека беше на 21 мај 2006,но на каков начин не се сеќавам исто,знам дека беше спроведено преку референдум,но точното референдумско прашање не го знам.
11-08-2010, 08:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,663
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#59

(11-08-2010, 08:09 PM)demmian Wrote: OK,OK...јасно е дотука...ми се бендисва дијалогов...

Е сега ке те помолам да ме запознаеш со осамостојувањето на останатите бивши југословенски републики,бидејќи како што кажав,поновата историја на формер-југословенските републики (освен поновата историја на Македонија) не ми се баш познати...

Ме интересира,која друга екс-ЈУ република се осамостои со референдум?!

Има ли таква?!

Ќе ми простиш на незнаењето,но навистина не се сеќавам на каков начин се осамостоија Словенија и Хрватска?!

И они ли преку референдум?

Ако да,тогаш како гласеше тамошното референдумско прашање?


П.С.Единствено се сеќавам на отцепувањето на Црна Гора од Србија,но тоа беше пред не многу време,мислам дека беше на 21 мај 2006,но на каков начин не се сеќавам исто,знам дека беше спроведено преку референдум,но точното референдумско прашање не го знам.


Тука ги имаш по ред како одеа референдумите и референдумските прашања. Дури и БИХ во прашањето немаше било каков помен на Југославија.


Quote:Plebiscit o samostojnosti Slovenije je potekal 23. decembra 1990. Na plebiscitu se je 88,5 odstotkov vseh volivcev in 95 odstotkov udeleženih na plebiscitu odločilo za samostojno in neodvisno Slovenijo. Rezultati so bili razglašeni 26. decembra, 25. junija 1991 pa je slovenski parlament sprejel ustavni zakon za uresničitev Temeljne ustavne listine o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije, Deklaracijo o neodvisnosti in več zakonov, s katerimi je Slovenija prevzela prejšnje pristojnosti federacije na svojem ozemlju.Плебисцитот на Словенија за независност се одржа на 23 Декември 1990 година. Ha плебисцитот се изјасниа 88,5% од сите запишани гласачи а 95% учесниците во плебисцитот, се изјасниа за суверена и независна Словенија. Резултатите беа објавени 26. Декември. На 25 Јуни 1991, на словенечкиот парламент усвои уставен закон за реализација на основната уставна повелба за независност на Словенија. Декларацијата за независност и голем број на законите, со што Словенија ги презеде претходните закони на федерација на нејзина територија
Quote:Na referendumu ce gradjani odgovoriti na pitanje:

1. Jeste li za to da Republika Hrvatska, kao suverena i samostalna drzava, koja jamchi kulturnu autonomiju i sva graрanska prava Srbima i pripadnicima drugih nacionalnosti u Hrvatskoj, moze stupiti u savez suverenih drzava s drugim republikama (prema prijedlogu Republike Hrvatske i Republike Slovenije za rjeshenje drzavne krize SFRJ)?


ZA ---------------------------PROTIV

2. Jeste li za to da Republika Hrvatska ostane u Jugoslaviji kao jedinstvenoj saveznoj drzavi (prema prijedlogu Republike Srbije i Socijalistichke Republike Crne Gore za rjeshenje drzavne krize u SFRJ)?


ZA--------------------------- PROTIV

Na referendumu održanom 19. svibnja 1991. godine građani su odlučivali o budućnosti Hrvatske odgovarajući na dva ponuđena pitanja. Prvo je pitanje glasilo: Jeste li za to da Republika Hrvatska, kao suverena i samostalna država, koja jamči kulturnu autonomiju i sva građanska prava Srbima i pripadnicima drugih nacionalnosti u Hrvatskoj, može stupiti u savez suverenih država s drugim republikama (prema prijedlogu Republike Hrvatske i Republike Slovenije za rješenje državne krize SFRJ). Na to se pitanje, od 83, 56 posto birača koliko je izašlo na referendum, njih čak 94,17 posto izjasnilo potvrdno.

Za ostanak Republike Hrvatske u Jugoslaviji kao jedinstvenoj saveznoj državi, što je bila druga ponuđena opcija, glasalo je tek 1,2 posto birača.


Quote:01.03.1992
„Jeste li za suverenu i nezavisnu BiH, državu ravnopravnih građana, naroda BiH, Muslimana, Srba i Hrvata i pripadnika drugih naroda?“ - glasilo je referendumsko pitanje. Više od dva miliona ljudi izašlo je na referendum i glasalo ZA.
11-08-2010, 10:47 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#60

(11-08-2010, 10:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Na referendumu ce gradjani odgovoriti na pitanje:

1. Jeste li za to da Republika Hrvatska, kao suverena i samostalna drzava, koja jamchi kulturnu autonomiju i sva graрanska prava Srbima i pripadnicima drugih nacionalnosti u Hrvatskoj, moze stupiti u savez suverenih drzava s drugim republikama (prema prijedlogu Republike Hrvatske i Republike Slovenije za rjeshenje drzavne krize SFRJ)?


ZA ---------------------------PROTIV

2. Jeste li za to da Republika Hrvatska ostane u Jugoslaviji kao jedinstvenoj saveznoj drzavi (prema prijedlogu Republike Srbije i Socijalistichke Republike Crne Gore za rjeshenje drzavne krize u SFRJ)?


ZA--------------------------- PROTIV

Na referendumu održanom 19. svibnja 1991. godine građani su odlučivali o budućnosti Hrvatske odgovarajući na dva ponuđena pitanja. Prvo je pitanje glasilo: Jeste li za to da Republika Hrvatska, kao suverena i samostalna država, koja jamči kulturnu autonomiju i sva građanska prava Srbima i pripadnicima drugih nacionalnosti u Hrvatskoj, može stupiti u savez suverenih država s drugim republikama (prema prijedlogu Republike Hrvatske i Republike Slovenije za rješenje državne krize SFRJ). Na to se pitanje, od 83, 56 posto birača koliko je izašlo na referendum, njih čak 94,17 posto izjasnilo potvrdno.

Za ostanak Republike Hrvatske u Jugoslaviji kao jedinstvenoj saveznoj državi, što je bila druga ponuđena opcija, glasalo je tek 1,2 posto birača.

Според ова,како што го разбрав,Хрватска ЕВЕНТУАЛНО би можела да влезе во сојуз со останатите осамостоени тогаш веќе републики,т.е. би стапила во сојуз единствено со Словенија како веќе претходно осамостоена држава?

Нели така? Или грешно разбрав?
12-08-2010, 02:29 AM
Reply