Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2.14 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
УЦЕНИТЕ НА СПЦ
Author Message
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:ДПС: Неизвесен е Илинден во „Прохор Пчињски“

Потврдената затворска казна од страна на Апелацискиот суд за Јован Вранишковски во овој период може да ги влоши односите со Српската православна црква и да го доведе во прашање одбележувањето на АСНОМ на 2 август, во манастирот „Св. Прохор Пчињски“

Ова вчера го констатираа од Демократската партија на Србите во Македонија, од каде што изразуваат жалење што сето ова се случува само десетина дена пред официјалното одбележување на Денот на македонската државност.

„Дали е случајно што сите спорни пресуди од ваков карактер доаѓаат пред вака значајни датуми и дали некој е сериозно заинтересиран за влошување на односите со Србија? Борбата за остварување на верските права и слободи на српскиот народ што живее во Македонија отсекогаш била проследена со опструкции, закани, па дури и со судски пресуди“, се вели во соопштението од партијата.

Оттаму додаваат дека со ова се прави директно рушење на кредибилитетот на судските институции во државата, штета на почнатиот црковен дијалог и наоѓање конструктивно решение, се загрозуваат добрососедските односи по нелегалното признавање на независноста на Косово и Метохија, се прави опструкција на остварувањето на слободата на вероисповед на делот од српското население што живее во Македонија и се внесува негативен елемент во процесот на евроинтеграциските процеси на државата.

Од Православната охридска архиепископија (ПОА) велат дека Вранишковски е на патување надвор од Македонија, каде што и ја примил веста за потврдата на затворската казна.

По двете ослободителни пресуди за истото дело, Вранишковски е осуден на затворска казна од две и пол години за кривично затајување, со обврска на МПЦ да и врати 240 илјади евра. Судскиот процес трае седум години.
21-07-2010, 12:59 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23
#2

(21-07-2010, 12:59 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:ДПС: Неизвесен е Илинден во „Прохор Пчињски“

Потврдената затворска казна од страна на Апелацискиот суд за Јован Вранишковски во овој период може да ги влоши односите со Српската православна црква и да го доведе во прашање одбележувањето на АСНОМ на 2 август, во манастирот „Св. Прохор Пчињски“

„Дали е случајно што сите спорни пресуди од ваков карактер доаѓаат пред вака значајни датуми и дали некој е сериозно заинтересиран за влошување на односите со Србија? Борбата за остварување на верските права и слободи на српскиот народ што живее во Македонија отсекогаш била проследена со опструкции, закани, па дури и со судски пресуди“, се вели во соопштението од партијата.

За кои опстукции, судски пресуди и закани зборува господинов?
21-07-2010, 03:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Нема промени во ставот на СПЦ кон МПЦ11.08.2010 10:57
Отец Тимотеј


Нема никакви промени во ставот на Српската православна црква кон Македонската православна црква ниту навестување на поблаг став во врска со нејзината автокефалност, пишува весникот „Блиц“.

„Односот на СПЦ е транспарентен и од 2002. во духот на Нишкиот договор што овластените претставници на МПЦ го потпишаа, а потоа се откажаа од договорот“, велат од Патријаршијата за „Блиц“.

Прашањето за односите меѓу СПЦ и МПЦ го отвори адвокатот Тома Фила, со изјавата дека со македонскиот амбасадор во Србија Љубиша Георгиевски ја предводи лоби групата во Белград, чија цел е врвот на СПЦ да попушти и да дозволи автокефалност на МПЦ.

Во Патријаршијата за „Блиц“ истакнуваат дека ниту еден поединец нема овластувања да преговара во име на СПЦ, но додаваат дека „тоа не значи дека секој добронамерен не може да се обиде да најде решение на проблемот“.

Портпаролот на Синодот на МПЦ Тимотеј во вторник изјави дека е добредојдена секаква помош во преговорите со СПЦ, но дека не им е позната идејата на адвокатот Тома Фила за формирање на лоби група.Quote:SPC ne menja stav o MPC

desk - 11. avgust 2010. u 10.26

Nema pregovora ni promena stava Srpske pravoslavne crkve (SPC) u odnosima prema kanonski nepriznatoj Makedonskoj pravoslavnoj crkvi (MPC), rekao je patrijarh srpski Irinej.

„Nema pregovora ni o kakvom pomirenju, a da je sreće do ovakve situacije kakva je već niz godina nije trebalo ni da dođe”, rekao je patrijarh Irinej Tanjugu.

Patrijarh je, takođe, rekao da beogradski advokat Toma Fila, koji je bio sa makedonskim ambasadorom u Beogradu Ljubišom Georgievskim u poseti Patrijaršiji, nije njegov savetnik, kako su ga predstavii skopski mediji.

Tom prilikom je, rekao je vrhovni poglavar SPC, vođen razgovor u kome nije bilo reči o pomenutim odnosima.

Fila, koji je predstavljen kao savetnik patrijarha SPC Irineja, za nacionalnu televiziju „Kanal 5” iz Skoplja izjavio je ovih dana da su pregovori dve crkve jedini način za rešavanje višedecenijskog spora.

Ambasador Georgievski je za TV „Kanal 5” rekao da je ideja tek začeta i da bi konkretnih rezultata moglo biti tek nakon odmora, u septembru.

Kanonski nepriznata MPC se 1967. godine odvojila od SPC, u čijem je sastavu bila, i proglasila autokefalnost, ali je ni do danas nije priznala nijedna pomesna pravoslavna crkva.

SPC je godinama pokušavala da reši pitanje raskola sa eparhijama u Makedoniji. Održano je mnoštvo sastanaka sa predstavnicima otcepljenih eparhija, a ti susreti su doprineli da se u Nišu 17. maja 2002. godine, postigne dogovor o prevazilaženju raskola.

Ovlašćeni predstavnici MPC su stavili potpis na postignuti dogovor, ali su potom, pod pritiskom tamošnje vlasti, odustali od dogovora.

Odnos SPC i nepriznate MPC poslednjih godina dodatno je „zategnut” zbog drastičnih kršenja ljudskih prava ohridskog arhiepiskopa Jovana (Vraniškovskog) koji je u jedinstvu sa SPC. (RTS)
11-08-2010, 03:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:Јован Вранишковски уапсен на бугарската граница

17.11.2010 - 16:01 | Македонија

Бугарската полиција доцна синоќа на граничниот премин, Калотина, на бугарско - српската граница го привела, екс владиката, Јован Вранишковски.


Бугарските гранични власти реагирале по потерницата на македонското биро на Интерпол и веднаш на Вранишковски му било одредено 24 часовно задржување. За приведувањето на Вранишковски била известена и македонската полиција, но засега нема прецизни информации дали Министерството за правда ќе побара негова екстрадиција во Македонија.

Јован по правосилна пресуда треба да одлежи казна затвор од две години и шест месеци. За да избегне издржување на казната ја напушти Македонија.

Информациите на Сител велат дека Јован синоќа патувал на релација, Грција - Србија преку Бугарија, за да учествува на Соборот на Српската православна црква, кој почна денеска во Белград.

Никој од неговата ПОА, денеска не беше достапен за подетални информации.

Приведувањето на Вранишковски и отворената можност за екстрадиција во Македонија, според црковни извори дополнително ќе ја искомплицира состојбата меѓу МПЦ и СПЦ. Речиси сосема извесно е дека еден од заклучоците на Соборот на Српските архиереи ќе биде и најновата пресуда за Вранишковски. Српскиот патријарх, веќе најави дека дијалог меѓу двете цркви нема да има се додека трае прогонот на Вранишковски.

Марјан Николовски
17-11-2010, 04:31 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#5

Епископ Йован Вранишковски, глава на автономната Охридска архиепископия, е бил задържан на ГКПП Калотина на българо-сръбската граница, предаде агенция "Фокус". Причината е, че е обявен за издирване от Интерпол заради влязла в сила присъда от македонски съд. Епископ Йован Вранишковски е задържан за 24 часа.

Оттук-нататък случаят ще бъде поет от Върховна касационна прокуратура.

Йован Вранишковски, бивш владика на Македонската православна църква, официално се представя като екзарх на Сръбската православна църква в Македония чрез т.нар. Македонска Православна Църква - Охридска архиепископия. Охридската архиепископия няма съдебна регистрация. Според наложена присъда от съда във Велес - той трябва да изтърпи наказание от 2 години и 6 месеца затвор заради злоупотреба с църковни пари.

http://www.segabg.com/online/new/article...id=0000166
18-11-2010, 08:29 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*******

Posts: 17,656
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Produžen pritvor ohridskom vladiki

desk - 18. novembar 2010. u 02.51

Poglavar Pravoslavne ohridske arhiepiskopije Jovan Vraniškovski ostaje u pritvoru u Bugarskoj pošto je bugarski biro Interpola sinoć odlučio da bude zadržan još 72 sata.

Epilog slučaja očekuje se danas, ali kako se nezvanično saznaje iz makedonskog Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) male su šanse da arhiepiskop Jovan bude izručen vlastima u Skoplju.

Makedonija međunarodnom poternicom traži Vraniškovskog za izdržavanje dvoipogodišnje kazne zatvora zbog pronevere 250.000 evra dok je bio vladika kanonski nepriznate Makedonske pravoslavne crkve (MPC).

Kako se ocenjuje u Skoplju, prepreka za izručenje arhiepiskopa je najverovatnije srpsko državljastvo koje poseduje arhiepiskop Jovan.

Nakon što je Apelacijski sud u Skoplju potvrdio zatvorsku kaznu Vraniškovskom, on je napustio Makedoniju, a poslednji put se u javnosti pojavio na Svetosavskoj akademiji u Skoplju u januaru ove godine.

Prema informacijama iz Skoplja, arhiepiskop se od tada kretao na relaciji Srbija-Grčka.

Arhiepiskop Jovan je u ponedeljak oko 17 časova zadržan na prelazu Kalotina, sa bugarske strane granice sa Srbijom.

Vraniškovskom je izrečeno zadržanje od 24 sata i u tom periodu su makedonske vlasti spremile dopunsku dokumentaciju za potvrđivanje njegovog identiteta.

Ukoliko se Bugarska odluči na ekstradiciju poglavara Pravoslavne ohridske arhiepiskopije, Jovana, u toku sledećih 72 sata trebalo bi da obavesti Ministarstvo pravde u Skoplju. (Tanjug)
18-11-2010, 01:45 PM
Reply