Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 2.27 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Рецепти
Author Message
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#12

Focaccia - повеќе од леб


Фокачата е стара речиси колку и лебот. Вкусна е во сите варијанти, било да се подготвува слатка или солена, а зависно од разните области и традиции, вкусот се збогатува со зачини и други намирници. Вкусна е и топла и ладна, а одлична е и како подлога за најразлични намази, паштета од туна и слично. Подготовката не е воопшто тешка, а резултатот е одличен.

За основниот рецепт потребно е:

15 г свеж квасец
1 лажица шеќер
300-350г брашно (полубело)
1,5-2 дл млака вода
1 лажичка сол
6-7 лажици маслиново масло
1,5 лажичка крупна сол

Подготовка

Квасецот издробете го и ставете го во половина во количината вода со лажичка шеќер и оставете да стои 15 минути. Промешајте пред да го додадете брашното, а по брашното ставете и сол. Потоа додадете го остатокот вода и 3 лажици масло.

Тестото добро замесете го и оставете го да кисне 60 до 90 минути. Потоа месете го 2-4 минути па ставете го во намастен плех и со рацете обликувајте го во круг од 30 см и дебелина од 1 см. Тестото лесно "избоцкајте" го со врвовите на прстите, премачкајте го со остатокот од масло и посипете со крупна сол. Фокачата се пече 30 минути во претходно загреана рерна на 225-230 Ц степени.

Некои од најчестите варијанти на фокача се додаток на рузмарин, жалфија, сирење, маслинки и слично.

http://izvor
08-02-2010, 01:59 AM
Reply


Messages In This Thread
Рецепти - by mence - 01-01-2010, 07:23 PM
RE: Recepti - by mence - 01-01-2010, 08:06 PM
RE: Recepti - by mence - 01-01-2010, 08:09 PM
RE: Recepti - by mence - 04-01-2010, 03:02 AM
RE: Recepti - by mence - 05-01-2010, 01:51 PM
RE: Recepti - by mence - 05-01-2010, 03:23 PM
RE: Рецепти - by mence - 12-01-2010, 08:02 PM
RE: Рецепти - by mence - 13-01-2010, 02:27 PM
RE: Рецепти - by mence - 18-01-2010, 12:07 AM
RE: Рецепти - by mence - 28-01-2010, 02:27 PM
RE: Рецепти - by mence - 04-02-2010, 01:32 PM
RE: Рецепти - by mence - 08-02-2010, 01:59 AM
RE: Рецепти - by mence - 10-02-2010, 02:19 PM
RE: Рецепти - by mence - 10-02-2010, 08:13 PM
RE: Рецепти - by mence - 21-05-2010, 08:07 PM
RE: Рецепти - by mence - 21-05-2010, 08:18 PM
RE: Рецепти - by mence - 21-07-2010, 02:00 PM
RE: Рецепти - by mence - 23-07-2010, 01:41 PM
RE: Рецепти - by mence - 20-08-2010, 12:53 AM
RE: Рецепти - by mence - 01-09-2010, 04:23 PM
RE: Рецепти - by mence - 23-09-2010, 08:33 PM
RE: Рецепти - by Il Schismatico - 20-12-2010, 05:16 PM
RE: Рецепти - by Вовата - 20-12-2010, 07:40 PM
RE: Рецепти - by montehristo - 20-12-2010, 08:41 PM
RE: Рецепти - by Вовата - 20-12-2010, 08:54 PM
RE: Рецепти - by Вовата - 20-12-2010, 07:36 PM
RE: Рецепти - by Il Schismatico - 21-12-2010, 08:26 AM