Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Гугл планира сите книги во светот да ги објави на Интернет
Author Message
Пеницилин Offline
Moderator
*****

Posts: 51
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#1

Гугл планира сите книги во светот да ги објави на Интернет

01.01.2010 15:36

[Image: gugl-treva.jpg]

Гигантската интернет компанија Гугл планира сите книги во светот да ги стави на Интернет и да овозможи пристап до нив преку нејзиниот пребарувач.

Таа иницијатива ќе го стави целото човечко знаење на сите на увид, но веќе покрена прашања за тоа кој би имал корист од тоа. Некои од ривалските компании веќе најавија тужби против Гугл.

Камион на компанијата Гугл стигна до библиотеката на Универзитетот во Станфорд, недалеку од Сан Франциско, полн со позајмени книги кои се враќаат на библиотеката. Сите тие книги веќе се дигитализирани и префрлени на компјутер, а камионот ќе биде наполнет со нови книги за скенирање.

Директорот на компанијата Гугл букс, Даниел Кленси, вели дека ќе бидат скенирани до 40 милиони книги

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118183
01-01-2010, 05:48 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#2

Ubava ideja, edinstvena precka se avtorskite prava bidejki edna knigoizdatevelska kuka go tuzese Google zaradi objavuvanje na knigi na internet.
Procitajte ja ovaa storija od Oktomvri, kade Google i knigoizdavacite se dogovorile Google da plati i da napravi dobra zastita na knigite.

http://www.ereads.com/2008/10/google-and...shers.html
(This post was last modified: 05-01-2010, 06:35 PM by basilius_2.)
05-01-2010, 06:29 PM
Reply
veritas Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,691
Joined: Feb 2010
Reputation: 7
#3

(01-01-2010, 05:48 PM)Пеницилин Wrote: Гугл планира сите книги во светот да ги објави на Интернет

01.01.2010 15:36

[Image: gugl-treva.jpg]

Гигантската интернет компанија Гугл планира сите книги во светот да ги стави на Интернет и да овозможи пристап до нив преку нејзиниот пребарувач.

Таа иницијатива ќе го стави целото човечко знаење на сите на увид, но веќе покрена прашања за тоа кој би имал корист од тоа. Некои од ривалските компании веќе најавија тужби против Гугл.

Камион на компанијата Гугл стигна до библиотеката на Универзитетот во Станфорд, недалеку од Сан Франциско, полн со позајмени книги кои се враќаат на библиотеката. Сите тие книги веќе се дигитализирани и префрлени на компјутер, а камионот ќе биде наполнет со нови книги за скенирање.

Директорот на компанијата Гугл букс, Даниел Кленси, вели дека ќе бидат скенирани до 40 милиони книги

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=118183

Да тази интернет библиотека вече съществува и можете да прочетете много интересни исторически книги. Линка е: http://www.books.google.com
11-02-2010, 06:28 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#4

Quote:Да тази интернет библиотека вече съществува и можете да прочетете много интересни исторически книги. Линка е: http://www.books.google.com
И не само историческиIcon_wink
19-02-2010, 09:54 AM
Reply